Díky za článek
Osobně bych uvítal zmínku i o problémech s VIA chipsety v době Athlonu/Duronů. Vzpomínám na legendární VIA KT133 kdy díky chybné CRC kontrole bylo kopírování velkých souborů loterie. Via to tehdy vůbec nijak neřešila a reputace byla pryč.
Později přišli suprové nvidia nForce chipsety s kvalitním zvukem - jen aby je nvidia přestala vyrábět...a k dispozici byla opět jen VIA.
Tohle Intel uživatelé vůbec nemuseli řešit.
Ešte je jedna možnosť úspechu AMD ZEN, AMD sa zabezpečilo proti prípadnej ekonomickej vojne USA-Čína, keby americké firmy nemohli dodávať CPU do Číny
Podobne to robí aj Intel viď článok
(Ztráty pro Intel byly velké a velké ještě budou. Firma, zdá se, je v procesu prozřívání. První typy x86 procesorů nechává vyrábět čínskými partnery typu Spreadtrum)
Akur8t Zen a Atom
(Intel and Spreadtrum, a low-end SoC vendor based in Asia, kept Intel SoCs going into smartphones for the low-cost market. These chips contained Intel Atom x86 cores, graphics, Spreadtrum modems, and were built in Intel’s fabs.
https://www.anandtech.com/show/12592/intels-last-atom-in-smartphones-a-2018-benchmark )
by bol veľmi nerovný boj v PC
Hygon Dhyana: Chinese x86 Server CPUs Based On AMD Zen
Written by Michael Larabel in AMD on 9 June 2018
Chengdu Haiguang IC Design Co is a new x86 CPU vendor that is a joint venture between AMD and Haiguang Information Technology Co. This joint venture is aiming to make x86 CPUs for the Chinese server market. This deal was announced back in May and paid out $293 million to AMD for using their intellectual property.
The first Hygon CPU offerings is the "Dhyana" family that is based upon AMD technology and is derived from the AMD Family 17h "Zen" micro-architecture.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Hygon-Dhyana-AMD-China-CPUs
To boli časy
Bylaďte si svůj VIA northbridge
autor: Vylíčil Vladimír , publikováno 10.2.2003
Nastavení northbridge se děje po inicializaci CPU podle parametrů, jak je naprogramován a nastaven BIOS. Ideální situace by byla, pokud by výrobci základních desek umožňovali nastavit většinu registrů northbridge přímo v biosu.
Bohužel dnešní situace není zdaleka tak ideální, jak se na první pohled zdá.
BIOSy těchto desek umožňují nastavit více parametrů, především těch, které se týkají nastavení pamětí. Nastavení dalších registrů je však provedeno velmi povrchně a někdy úplně špatně (nastavení V-Link NB/SB, nastavení registrů týkající se PCI sběrnice,
https://pctuning.tyden.cz/navody/22-pretaktovaci-utlility/3666-vyladte_si_svuj_via_northbridge
Díky, krásná nostalgie. Všiml jsem si v textu zmínky desek Epox - myslím že to tehdy byl ethanol kvality? Naopak MSI byla bída.
Pobavil mě jeden z příspěvků v diskuzi pod článkem:
MSI KT400 POZOR!!! - Tom 24.4.2003 08:33:27 0.0.0.xxx 4042
I po upgrade Biosu pořád přetrvávají zcela nahodilé CRC chyby při práci s velkými soubory. Vyzkoušel jsem 3 různé HDD a chyba se vyskytuje stále. Deska drahá a úplně na CENZURA. Nekupovat!
Pamatuju, že jsem měl ECS K7S6A desku s chipsetem SiS 745. Za půl roku umřely dvě, doplatil jsem si při reklamaci za MSI KT3 Ultra2 (tuším) a vydržela asi osm let (do vytečení kondenzátorů). Uznávám, že druhé ECS desce mohla ke smrti pomoct bouřka. Athlon XP1700+ byl super procesor, ale desky v té době podle mě nestály za nic obecně