Vývojová verze Wine 8.12
Jen dvě menší novinky skýtá nová vývojová verze Wine 8.12. Tou první je počáteční podpora pro „painting windows“ (?) ve Wayland ovladači, ta druhá se pak týká vylepšení výkonu WineD3D. Opraveno je slušných 31 chyb, kdy nejstarší nahlášená z roku 2007 byla uzavřena po více než 16 letech, nejrychleji zalátaná po pouhém 1 dni řešila zlobící sestavování Wine s Clangem 11.0.1.
NTFS ovladač v Linuxu 6.5 o něco rychlejší
S Linuxem 5.15 začleněný jaderný ovladač souborového systému NTFS od společnosti Paragon dozná v Linuxu 6.5 další menší zlepšení efektivity. Nejnovější optimalizace má na svědomí Konstantin Komarov právě z Paragon Software. Ovladač NTFS3 také nově podporuje atributy volinfo
a label
přístupné skrze sysfs
, využívat také lze alternativní boot mód v případě poškození primárního bootu.
Přibyly také opravy týkající se endianity CPU, řešení některých problémů v logice a také dílčí refactoring kódu. Celkově jde o slušné dílčí zlepšení ovladače pro souborový systém, který tu s námi je už 30 let a hned tak se jej v IT světě nezbavíme.
Lepší podpora PS/2 klávesnic a myší v Linuxu 6.5
Jestli něco definuje obsolete periferie, kde myši lítají v tisícovkách dpi a klávesnice hrají milióny světel a desítkami maker, je to staré dobré PS/2 rozhraní. Stále jej najdeme na základních deskách pro nejnovější CPU, u levnějších modelů, kde se počítá i s možností, že budou sloužit „paní Růžence“ v jejím kancelářském PC se stále stejnou PS/2 klávesnicí z roku 1998, než půjdou obě do důchodu. Takže tu máme chystaný Linux 6.5, který dostane drobná vylepšení právě pro toto rozhraní.
O celou věc se postaral správce příslušné části jádra Dmitry Torokhov. Jde o drobné úpravy chování kolem řadičů klávesnic a jejich scancode ve výstupním bufferu, kde v případě, že jádro teprve celou věc inicializuje a čeká na ACK, nemůže tento signál dostat (nyní už tedy může) a řešit dále věci jako nastavení LED na klávesnici (zde dlužno konstatovat, že toto opravdu na Linuxu dodnes někdy hapruje) – typický scénář byl třeba takový, že pokud uživatel stiskl CapsLock (a host posílal příkaz pro změnu stavu CapsLock LED) ve stejnou chvíli, kdy klávesnice posílala signál přerušení, mohl dojít ke zmatení jádra.
Intel Xeon Max Sapphire Rapids umí porazit AMD EPYC o stovky procent
Obecně platný fakt posledních let je takový, že AMD nabízí procesory s vyšším výkonem než Intel, současně při nižší spotřebě. Těží přitom ze 7nm a 5nm EUV procesu TSMC, oproti Intelově horším výrobním procesům typu Intel 7 (což je de facto vyladěný 10nm proces). Přesto ale existují situace, kdy jsou procesory Intelu současně výkonnější a úspornější, přičemž výkonu mají o stovky procent víc při současně o desítky procent nižší spotřebě. Jeden takový test nyní provedl Phoronix.
Vezmeme-li jako vlajkovou loď tohoto testu dvojici 56jádrových Xeonů Max 9480 s HBM2e pamětí a podporou AMX (Advanced Matrix eXtensions) oproti dvojici 96jádrových EPYCů 9654, musíme pro uvedené výsledky testů sáhnout po velmi úzké skupince, která je však dominantou, pro níž vlastně nové Xeony vznikly: testy FP16 AI výpočtů za pomoci balíku OpenVINO (Open Visual Inference and Neural network Optimization).
Nebudeme zde replikovat měření, vše je k přečtení u Phoronixu, pouze konstatujme, že po zprůměrování všech dílčích testů dosahuje dvojice Xeonů zhruba 150% výkonu dvojice procesorů od AMD, přičemž spotřeba tohoto řešení se v průměru pohybuje pod 600 W, zatímco AMD je v průměru nad touto hodnotou a ve špičce atakuje i překračuje 700W hranici.
AMD Advanced Media Framework 1.4.30 přidává fallback pro ffmpeg
Multiplatformní framework AMD pro zpracování videa na Windows i Linuxu, Advanced Media Framework neboli AMF, má novou verzi SDK 1.4.30. Ta přidává vedle jinak samozřejmě podporovaného kódování AVC, HEVC a AV1 videa na GPU také fallback v podobě wrapperů pro CPU kódování přes standardní balík ffmpeg.
AMD také připravila různá vylepšení ve formátu AV1, přibyla také podpora vícemonitorvých konfigurací ve vzorové DVR aplikaci a knihovna ffmpegu je povýšena na verzi 5.1.2. Podrobnosti jsou k dispozici na webu GPUOpen.