Nejvtipnější na celé situaci je, že Intel si ten hřebík do rakve zasadil sám a to v podobě AVX-512. AMD může mít teoreticky na stejné ploše dvojnásobek jader jen proto, že ty jádra jsou mnohem jednodušší. Teoreticky jakýkoliv workload vhodný pro AVX-512 by se dal rozložit na víc vláken co by využili AVX2. Pro ty co o tom neví tak u Intel CPU dochází k podtaktování při použití AVX2 a AVX-512 (ano jsou tam běžně 3 stupně, nevím jak to bude u nových CPU) a údajně pokud ten AVX-512 kód neběží víc než 10ms tak se AVX-512 celkově nevyplatí (AVX2 by byl rychlejší).
Když vynechám všechny další průsery tak toto je podle mě ten nejzávažnější problém a klidně bych i věřil tomu, že zrušení AVX-512 bude v Intelu naprosté tabu, protože by to bylo přiznání porážky :) Druhá věc je, že kdyby k tomu náhodou došlo, jak by se zachovali investoři a jak by to interpretovali jejich vlastní zákazníci.
PS: Snažím se být objektivní a nijak jsem nezohlednil svoje preference. Kdyby někdo chtěl komentovat to podtaktování tak první doporučuju si o tom něco přečíst, protože ty pravidla jsou trochu komplikovanější a mluvit o AVX2 a AVX-512 bylo celkem zjednodušené (některé AVX2 instrukce jsou ok a nezpůsobí podtaktování, jiné např. násobení ano, atd...)
Podtaktování Intel procesoru může způsobit i AVX-512 instrukce, která se nevykoná. Tzv. AVXSpectre: http://www.numberworld.org/blogs/2018_6_16_avx_spectre/ .
Ono jakmile přijde nový CEO, tak je pravděpdobné, že dojde k jistému "zemětřesení", protože ten se bude snažit ukázat, že firmu mění, možná dojde i na to, že se určité kroky přehodnotí, včetně třeba AVX-512 a chyba se přizná a svede na odejité zaměstnance :)
Je to takový standardní postup při výměně vedení v takových korporátech.
Mohlo :) Ale bude to mít těžké, protože AVX-512 je jejich dlouhodobá strategie, a to je to, proč jsem toto téma vůbec nakousl. Všichni píšou o Meltdown, 10nm issues, blablabla, ale toto jsou krátkodobé záležitosti. Architektura a její rozvoj/konkurenceschopnost do budoucna bude hrát mnohem větší roli, protože 16c/32t Ryzeny na trh přijdou a Intel bude muset reagovat.
Jako zajímavou možnost úniku bych viděl jejich GPU (pokud k tomu dojde). Zrušit AVX-512 s tím, že GPU tuto funkci nahradí by mohlo být obhájitelné.
Určitě budu sledovat další vývoj, protože mě to zajímá, a hlavně chci vědět, jestli je moje uvažování správným směrem. Investovat budu pravděpodobně opět do AMD (pokud bude dobrá vstupní pozice), protože u Intelu momentálně nevidím moc důvod.
Ze by Apple delalo trendy v HW pocitacu slysim poprve....no, mozna dejme tomu displeje nebo chassis.
Pokud vim, prodavaj akorat svoje predrazeny x86 a chtej misto nich prodavat predrazeny ARMy, ale ze by kvuli tomu presel zbytek pocitacu na neco podobneho je pravdepodobne asi jako ze priletej ufouni - nekdo tomu proste veri ;-)
Tak v mobilním segmentu si Ryzen neškrtne už vůbec. Apple Bionic A11 je mnohem lepší, nemluvě o novém A12.
https://versus.com/en/amd-ryzen-7-pro-2700u-vs-apple-a11-bionic
https://versus.com/en/amd-ryzen-7-pro-2700u-vs-apple-a12-bionic
To srovnání je fakt super, např píšou u toho Ryzen 7 Pro 2700
SEMICONDUCTOR SIZE: 14 nm ovšem ve skutečnost je to 12 nm
SUPPORTS 64-BIT: NE - ve skutečnosti samozřejmě ANO
HAS DYNAMIC FREQUENCY SCALING: NE - ve skutečnosti samozřejmě ANO
HAS OUT-OF-ORDER EXECUTION: NE - ve skutečnosti samozřejmě ANO
HAS NX BIT: NE - ve skutečnosti samozřejmě ANO
SUPPORTS HARDWARE-ASSISTED VIRTUALIZATION: NE - ve skutečnosti samozřejmě ANO
HAS TRUSTZONE (DRM): NE - ve skutečnosti samozřejmě ANO
HAS AES: NE - ve skutečnosti samozřejmě ANO
HAS AN UNLOCKED MULTIPLIER: NE - ve skutečnosti samozřejmě ANO
Opravdu skvělé srovnání. Dík za tip na web, na který nechodit :-D
To je fakt. Ale musíme si přiznat, že Apple nemá problém zaříznout x86 a přejít na svoje ARM-based procesory i na svých desktopech. Výkon AXX procesorů se v posledních letech prudce zvyšuje. V posledních modelech iPhone dokonce dosahují výkonu desktopových x86 procesorů (a to při mnohem menší spotřebě).
to ma celkem dost malo uzivatelu na to aby to byla reprezentativni ukazka toho proc z intelu nejde prejit :D skutecnost je takova ze 95+% softu nejak moc intel nepotrebuje. Hlavni vyhoda x86_64 je v mnoha pripadech totalni optimalizace kodu na nem bezici. Narozdil od ostatnich architektur.
Uz teraz Apple nechal niektore svoje programy z iOS bezat na macOS 12. Budusi rok s novym macOS to umozni pre nezavislych programatorov. Uz teraz ma Apple vo svojich novych macoch ARM procesor s radicom disku, sifrovanim, ... .
Apple moze vyrobit hybrid, v ktorom macOS pobezi na ARM procesore a programy budu bezat na x64 procesore. Svoje programy Apple prekompiluje na ARM, otvori to pre vyvojarov a postupne nezavisli vyvojari premigruju na ARM. x64 procesor ostane, avsak mac s vykonnym x64 procesorom bude drahy.
Apple ma s migraci na jinou architekturu docela zkusenosti
az do verze Mac OS 7.6.1 podporoval Motorolu i PowerPC cpu
kdyz se pak prechazelo z Mac OS 9.2 na Mac OSX (Power PC) tak uzivatele mohli nadale pouzivat aplikace napsane pro Mac OS v tzv. Classic environment (vim neni zmena cpu)
a kdyz se prechazelo z PowerPC na Intel tak byla Rosetta ktera umoznoval beh PowerPC aplikaci na intel based Macich tusim az do Snow Leoparda vcetne (v Lionu uz nebyla)
Ne. nejdůležitější vlastnosti PC jsou:
1) Ergonomie na práci. Přece jenom na 10" patlacím LCD se dělá o poznání hůř, než na 2x 27" LCD s ergonmickou klávesnicí a myší. Když už nic, tak k tabletu nebo mobilu se dost dobře nedá připojit dvojice monitorů. S procesorem nesouvisí.
2) Výkon - pokud se konkurence dostane na výkon x86, nebude v tohle pohledu důvod krmit x86
3) Rozšířitelnost - PCIe, SATA, PC Card,... - zase nejde o CPU, ale o to, co je na desce
4) Možnost provozovat Widle. Posledních pár let zjišťuju, že bez nich PC funguje líp.
Takže za sebe, u x86 mě drží jenom výkon procesoru a cena alternativního řešení. JInak nemám potřebu procesor vůbec řešit.
Ještě chybí "co si nadiktuje dodavatel a je ochoten podporovat". Zkušenosti jsou takové, že stačí malá změna verze ovladače a podpora se vám akorát vysměje. Standardně nesmím ani aktualizovat operační systém konstrůktérů, protože dodavatel software by nahlášený problém okamžitě hodil na nepodporované verze.
Ne, nezměníte. Jednak na stejném software funguje celý řetězec dodavatelů i zákazníků a za druhé, ostatní se chovají úplně stejně. Celý vývoj musí být z důvodu bezpečnost izolován v samostatném světě. Jinak to nejde, PLM komunikují s řetězcem svými propertiálními protokoly (VPN samozřejmě) a všechno zůstává neměnné.
Lépe to udělat nelze, protože jen roční licence vyjdou na pár milionů. Po novém roce se bude pořizovat systém pro analýzu (tzn 6ks Xeon 6148, 48x SSD NVMe + 380 000€/rok) a skončí ve stejné izolaci. Pozn.: HW si nadiktoval dodavatel SW a protože jsou na světe všeho všudy dva, vybrat si může naprosto každý.
Student, naivka, nebo český génius?
Očividně nemá smysl odpovídat a vysvětlovat, protože Vaše chápání situace neexistuje. Neberte to jako urážku, nýbrž konstatování. Nedivím se Vám, protože si to neumíte představit. Když řekne dodavatel verze 1.1.1.0.1, tak jedině verzi 1.1.1.0.1 (např.: Java se nesmí aktualizovat a musíme udržovat Internet Explorer 6 ... protože na ničem jiném elektronkový microscop se strukturálním pluginem nefunguje). Ta hračka pochází od firmy Kodak, monitor jsou Eizo Radiforce a karta s čipem AMD FirePro pochází též od Eizo (speciální 16bitový monochromický režim) a běhá výhradně na Windows 7 (bez SP) a jedním jediným ovladačem. V ničem jiném materiál nenasnímkujete a neodešlete do PLM.
Otravovat můžete jak chcete, nepomáhá to ... ale co bych vysvětloval, Vy víte nejlépe ze všech. Zkuste si aktualizovat Windows a jste namydlený. Realita nemusí odpovídat naivním myšlenkám.
@AR:
Ne, už dloouhou řadu let vývojář.
Ony se ty stroje totiž nedají házet na jednu hromadu. Chce to rozlišovat minimálně:
1) Veřejně provozovaný stroj ( = web server atd.) Tam je aktualizace naprosto nutná.
2) Standardní pracovní stroj ( = PC sekretářky apod.) - je třeba udržovat v aktuálním stavu
3) Stroj s požadovanou konfigurací (konkrétní verze, třeba ve vývoji) - aktualizovaný hypervizor, firewall v hypervizoru, stroj do kontejneru
4) Speciální stroj (např. speciální HW apod.) - nezapojovat do sítě a když, tak do izolované. Tam se aktualizace dá oželet.
Nějak si ale nedokážu představit jak něco vyvíjím bez přístupu k online dokumentaci a na weby výrobců a distributorů. Takže stroj vývojáře / konstruktéra je vždycky kategorie 2, nebo prostě musí mít dva stroje (2 + 4).
Ano přesně tak, jsem rád že to alespoň někdo spočítal.
Apple svými AXX procecory dnes dotáhl Intel x86 a dnes je v jejich výkonu rozdíl 0.
A protože je ten rozdíl 0, je to přesně ten ten bod zlomu, kdy se Apple může pokusit svým dalším vývojem procesorů překonat Intel a nahradit x86 v celém svém ekosystému (už to párkrát předvedl).
Připomínám, že Apple první svůj procesor začal dodávat v iPhoen4 (2010), první processor nějakou dobu připravovali -> takže za 8–10 let vývoje svých procesorů dohnali výkonově Intel x86!
No jistě, celé konstrukčně vývojové oddělení firmy bude z Apple AXX. Stačil hloupý nápad, zrozený v hlavě manažera (dostal padáka bez padáku) a nakoupil "pracovní stanice" s Ryzen 5 Pro, jakožto náhradu Xeon E3-1280v5*.
Takový rachot jsem ještě neviděl a proklínají se i po roce, chtěl bych vidět, co se dělo s příchodem hypermoderního trouby, který by s podobnou myšlenkou koketovat a nakonec uskutečníl.
* HyperThreading deaktivován v biosu. NX a Creo nesnáší HT.
Funguju asi tak, ze nevedia spracovat 2-bitovu chybu a s niektorymi novsimi AGESA-mi ani 1-bit.
PRO ma oproti beznym consumer SKU navyse management a security ficury.
Ani jeden nema validovany / oficialne podporovany ECC. Ano, na webe je mozne vidiet vyjadrenia, ze podporuje ECC, ale ani jedno z tychto vyjadreni nie je od AMD. To vo svojich materialoch o Ryzen PRO o ECC cudne mlci. Ked si pozriem nejaky Optiplex alebo EliteDesk Workstation Edition, tak ani jeden z nich nespomina ECC.
Proč se namáhat, když odpověď stejně nikoho nezajímá a linčování probíhá v plném proudu.
Nezáleží na tom, jak dopadnou testy, recenze, ... zkrátka a dobře, všichni (tedy celá tři patra inženýrů) řvou a nadávají, že se všechno zpomalilo. Mají pravdu, protože Siemens NX je prostě těžce závislý na singlethreadu a optimálně běhá opravdu jen na Intelu. A můžete lamentovat jak chcete, situace se nezmění. Totiž ono je to jaksi jedno, konkurence (přechod nemožný, to vzdejte už jen při "dostal jsem nápad") stejná a klesá produktivita práce. To jest, než se přepočítají volné plochy a struktury zátěžového rámu, tak si může dojít na oběd (změna nemožná, to vzdejte už jen při "dostal jsem nápad", protože paralelizace není možná už v principu).
No a s ECC ... to už tu někdo načal. Vypadá to dobře na letáku, ale ve skutečnosti to vlastně ani nefunguje.
Az na ten detail, ze v dobe kdy prisel Athlon(a Duron) byl trh desktopu ve fazi prudkyho rustu, a predevsim vykon rost tak rychle, ze nekteri vymenovali HW rok co rok. To uz davno neplati. Podil klasickyho desktopu taky spis klesa, protoze spousta lidi se spokoji s tabletem nebo tim co je v jejich TV.
A ve finale, Intel ani zdaleka nevyrabi jen CPU.
Uz pak vidim ten korporat, jak haze do popelnic servery za miliony $ ... proto aby v nich vymenil cpu ...
je to výsledek toho co se děje na poli HW a SW... v oblasti PC a NB nám stále vládne FullHD, běžný uživatel nevidí pokrok, největší skok je za posledních 10 let je přechod z HDD na SSD, v korporátu se mění PC po 4-5 letech protože skončila záruka, se SSD by PC často výkono stačil do umření HW.
Lidí co jim stačí tablet přibývá, zde ukusuje lví podíl iOS a android.. lidi si na to zvykli u mobilu a na běžnou práci jim to stačí.. tím že na tom běží hry, mladá generace často nevidí důvod mít PC.. jeden z důvod proč domu pořizovat PC s Windows.. hry.. navíc tím že přichází doma streamovaných her (nejsem toho příznivcem) bude mizet důvod mít PC na něco jiného než na práci..
Hry nejsou jediným důvodem. Ještě je tu poměr cena/výkon a možnost vybrat a měnit hardware. Výrobci přenosných zařízení mají tendenci šidit HW a pak to zatavit do úhledného blobu. Standardizace je v případě HW docela fajn. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že reálná životnost/použitelnost PC je mnohem vyšší než u přenosných věciček. Navíc můžu koupit nový disk nebo paměť a prostě to tam bez problémů za pár sekund strčit. Nebo grafickou kartu, kterou notebook jen těžko utáhne. A když utáhne, tak za trojnásobnou cenu a pouze v elektrické zásuvce.
Streamování her nikdy nebude vhodné pro hraní některých her, kde se počítá každá milisekunda odezvy mezi vstupem klávesnice a obrazovkou. Všichni kdo hrají online ví, že jde každé škutnutí v připojení poznat, a při streamování to bude vždy problém.
Ale jinak souhlasím. Uživatel skutečně nevidí pokrok a nakupuje, až mu to přestane chodit. Jen bych namítnul, jestli není častější obnova mobilných zařízení způsobena spíš plánovaným zastaráváním než pokrokem (a čístečně kvůli velmi omezené HW kompatibilitě). Pro běžného uživatele i nenáročného hráče mají procesory nadbytek výkonu a žitečnost PC dnes dosahuje mnoha let. Já jsem si vystačil s dnes stařičkou sandy bridge i3 (jen jsem rozšířil paměť na 16Gb kvůli dvou neoptimalizovaným a částečně leakujícím hrám), kterou jsem vyměnil až nedávno za Ryzen 1800X, a i to je docela overkill.
Tady jsou lidi fakt vypatlaní že to bolí, už podle těch downovotes. Psal jsem někde, že já to hraju přes optiku? Mám vzduch 20/20 na kterém to jede super, shadow má různé servery, připojuji se na cloud v Amsterdamu.
Můžeš si nastavit bitrate jaký chceš, v rámci předdefinovaných hodnot 5,10,15 atd...na 5 to nevypadá moc dobře ale když si zapneš h.265 a dáš aspoň 10Mb tak už skoro nepoznáš, že nejsi na svém PC. Já jedu 15 a nepoznám to a to mám oči dobré.. :D
Ale tady je to fakt hrozné, asi se každý bije za ten svůj pc za 80k
Cau. jestli vas nastartovava dojmologie tak raci nectete.
Zminovany Q6600 porad mam jako hlavni PC uz 10 let. Spolecne z GTX 650. Jediny kdy mi to vadi, je pri delani fullhd videi v Premiere. Z kamer lezou videa s vysokym bitrate a CUDA je v Premiere spis porad experimentalni vec. Takze cpu nestihne samo vic vid. soubezne, rekneme 3. Koukal jsem na moznost zlepsit si stav s nejakym i7 a prochazel ruzne benchmarky a zkusenosti lidi s Premierou. Abych za tech 10 let udelal skok ve vykonu dejme tomu 4x. V tehle uzke oblasti nemuzu pouzit AMD. Ale jen intel i5/i7. Predpokladam je utratu zhruba 7 litru za CPU. Momentalne mam 4 GB DDR2 800 nebo 6 GB DDR2 266. A nevidim rozdil, jako by to bylo jedno. Jeden modul co jsem nasel pod posteli je pomalejsi a proste me to mate a znejistuje jestli fakt je potreba skocit az do posledni generace cpu a ram.
Jsem socka, to je jasny, ale do pro ligy se budu cpat teprve ted nekdy za pul roku a rad bych mel idealni stroj na Premieru/Aftery do 15 litru a taky mam hodne virtualnich vmware stroju, ktery bych si rad cas od casu poustel z jinejch duvodu.
Myslite, ze by do tohole zmaru sla napasovat nejaka AMD technologie? Jako zabedneny intelvidia jehovista jsem sam moc nenasel.
Kdyby stály paměti jak před sedmi lety 8GB/1500 kc, ale to asi nehrozi. Stavěl jsem teď pc pro známého technického antitalenta, který hraje tak max pár let staré hry. Hlavní parametr byl cena/výkon, dali jsme tam fx 8300 osmijádro, paměti 1600mhz, grafiku gigabyte 1050 4GB a do dvanácti jsme se vešli i s ssd, skříň měl a disky.
Našťastie marketing Intelu nespí. Dokonca už sponzoruje testy cpu.
https://www.pcgamesn.com/intel-core-i9-9900k-vs-amd-ryzen-7-2700x-gaming-benchmarks
A právě proto nedokáže nabídnout odpovídající produkt k ThreadRipperu za odpovídající cenu. Zvyšování frekvence a výkonu jednoho jádra je daleko za bodem klesajícího mezního užitku (to už je ale jasné pár let) a pravděpodobnost kritické vady monolitu roste exponenciálně s jeho složitostí (respektive počtem kritických částí monolitu).
U CMOSu platí P=U*(Is + f * Id), kde P je výkon, U je napájecí napětí, Is je statický odběr bez hodin, f je taktovací frekvence a Id je dynamický proud, který na ní závisí. Takže čím vyšší frekvence, tím víc to papá.
AMD, pokud vím, dokáže měnit frekvenci za běhu a vypínat hodiny pro jednotlivý jádra. Pokud jádru odstřihneš hodiny, spadne jeho odběr typicky o dva řády a v malé zátěži ho můžeš taky přibrzdit.
Takže můžeš mít v Intelí mašině 8 jader, nebo v AMD 8 aktivních + 8 spících jader, co prakticky nic nežerou. Takže dva Intely místo jednoho AMD s tím, že u AMD navíc nekrmíš další disk se systémem, nekrmíš další RAMky,.. A výkon je k dispozici, když ho potřebuješ.
Co se udává jako TDP je maximum, co musí umět stroj dodat a chlazení odebrat. Když ti dají TDP 150W, neznamená to, že si nemůže v klidu broukat na 10W.
Navíc pokud máš ve stroji víc jader, musíš s vyšším výkonem tak nějak počítat... Samo za cenu menšího počtu strojů pro virtuály :)
Aby se k tomu zase pro další generace vracel, protože vícejádrové monolity jsou při současné i budoucí technologii výroby neudržitelné. Přesně proto má totiž Intel v současné době problém s dodávkami čipů, protože dvoujádra už nikdo nechce a je poprávka po CPU s více než čtyřmi jádry a Intelu tím klesl nejen počet čipů na waferu, ale také výtěžnost. Čipy složené z více modulů jsou tak jasným trendem i pro Intel, protože je tímto směrem tlačen konkurencí, která má již 32 jádrová CPU a s výtěžností díky spojení více modulů nemá problém.
Intel zaspal dobu software se mění a je mu jedno jakou má architekturu čip budoucnost je v čipech s co největším počtem operací s co nejmenší spotřebou v co nejkratším čase . Jinak řečeno na desku dáte 10 procesorů bez chladiče spotřeba celkem dohromady 4W a výkon na úrovni Core 5 za cenu 10 x 5 dolarů .
Atom nebyla chyba. Naopak. Kdyz pominu jejich v posledni dobe se obevivsi fatalni chyby, byl to dobry pocin, akorat nepochopen.
Do maleho serveru, NASu, tabletu, Media boxu, ale i vhodne dimenzovanemu pc.... Ostatni procesory maji skoro o rad vetsi spotrebu. A to je znat, kdyz chcete neco, co se nevypina, reps. ani aktivne nechladi a nechcete to resit.
Problem byl, ze se toho nekteri chytli jako "levneho procesoru" k cemuz dali jeste levnejsi odpad (malo ram, SSD bez cache...) a udelali z toho nepouzitelny netbook s windows.
Přiznám se, že Intel jsem nikdy moc nemusel (díky čemuž byl můj historicky jediný Intel Celeron 233 MHz přetaktovaný na 300 MHz). Ne kvůli tomu, že by jeho procesory byly špatné, ale kvůli politice uplácení prodejců a výrobců hardware, aby do svých věcí cpali výhradně Intelácké věci. O to více mě teď baví to, jak na to se svou politiku dojel. Howgh.
Zrovna o víkendu jsem se bavil s kamarádem, čím bych mohl nahradit vnitřnosti počítače s Core i5 750 a DDR3 pamětí. Vzhledem k tomu, že investovat do starého HW nemá cenu, je to na komplet výměnu (deska, paměti, CPU). Dost vážně bych dnes přemýšlel nad AMD, i když jsem v posledních 20 letech (tedy celý svůj "PC život") byl u Intelu. Nové Intely zatím stále trpí na úrovni HW na bezpečnostní problémy (lze řešit softwarově, ale proč kupovat HW s vědomím, že není v pořádku), nájezd na komplet nové CPU zatím (už několik let?) v nedohlednu, konkurence válí a má slušné ceny...
Chci reagovat na Atomy (i v diskuzi). Ty CPU mají fakt své využití (jak bylo zmíněno, domácí NAS/servery apod.), ale i tam jim stále brutálně chybí výkon. Navíc marketingový tah "Budeme tomu říkat Pentium, na to lidi slyší" je přinejmenším neférový. Sám mám dva Atomy doma, oba fungují, oba netrpí na bezpečnostní problémy, ale také s oběma musím pracovat v rukavičkách - aby na nich OS jel nějak slušně.
Já bych s tím koncem intelu zas tak nespěchal. Loni na podzim jsem si koupil Ryzen 3 1300X. V poměru cena/výkon parádní procesor, na papíře vyhrává na celé čáře. Problém nastal po instalaci systému. Přibližně do ledna to bylo brutálně nestabilní, systém náhodně zamrzal v intervalu minut až dní, v logách nic nebylo, byl to problém v HW. Po několika updatech firmwaru to konečně v lednu začalo fungovat. Jenže někdy od jara začali vycházet další updaty, které ten procesor zase uvedli do původního nepoužitelného stavu, takže nezbývá než zůstat u staré verze. Podle diskuzních fór rozhodně nejsem jediný, kdo má tyhle problémy. Nevím jestli to je na windows lepší, ale po téhle zkušenosti na linuxu bych se hodně bál použít AMD procesory na produkčních strojích.
Ja mam viac ako rok Ryzen 1700. Dual boot Win 10/Ubuntu. Po instalacii sa mi v dost nepravidelnych intervaloch (cca. raz za mesiac) stavalo, ze pocitac vo Win 10 sa nahle restartol (bez modrej obrazovky, ako keby som stlacil reset). Od urciteho BIOS updatu to prestalo robit a momentalne je system stabilny aj vo Win 10 aj v Ubuntu. Treba jednoducho pocitat s tym, ze Ryzen bola uplne nova architektura a chvilu trvalo, kym sa odstranili pociatocne bugy.
Jo a to je presne ten duvod, proc si to nikdo nekoupi. Spousta lidi odmitala prave z obav ze budou presne takovyhle problemy i Athlony v dobe, kdy byly vyrazne lepsi nez Intel. Aby nekdo u zakazniku uspel, musi vyrabet stabilni a po vsech strankach solidni CPU aspon 10 let. Coz se AMD nikdy nepovedlo.
Nepouzival by som vyraz "nikdo nekoupi!". V skutocnosti sa v niektorych segmentoch trhu uz predava viac AMD ako Intel.
https://wccftech.com/amd-ryzen-intel-core-cpu-market-share-price-report-september-2018/
Ludia, ktori sa spravaju pri nakupoch racionalne a nepreferuju konkretnu znacku, si uzivaju vynikajuci pomer vykon/cena a zvysok sveta nech doplaca na svoju blbost.
Ja osobne kupujem (a netyka sa to len pocitacov) vzdy podla aktualneho pomeru vykon/cena, afinita ku konkretnej znacke je u mna minimalna - mal som jeden z prvych Athlonov64, ale v casoch Bulldozerov som pouzival Intel.
Vazne som rozmyslal nad kupou threadripper 1920X (po 15tich rokoch co mam intel) ale po precitani tohto vlakna mi zacina v hlave blikat varovna kontrolka. To akoze padanie a mrznutie pocitaca a samovolne restarty povazujete za normalne?
Nepamatam si ze by mi za posledne desatrocie niekedy spadol pocitac. Ale ked teraz lovim v pamati pamati spominam si ze sa mi taketo veci kedysi diali, a bolo to pred vyse 15timi rokmi ked som mal naposledy AMD procesor (Athlon XP).
To je bohuzial pri mijej profesii neakceptovatelne. Nech je cena akakolvek. Darmo budem mat CPU ktory je rychly ked nedokaze zabezpecit deklarovanu funkcnost. Jednoducho ked raz nieco nefunguje tak je mi jedno ci to nefunguje rychlo aslebo nefunguje pomali.
Tu matejasnu odpoved preco ma intel vyse 70% trhu. A to plati nie len pre procesory ale aj pre graficke karty z dielne tohto vyrobcu.
Ako majitel jedneho z prvych 1900X co sem prisli: ake padanie a mrznutie? Ake samovolne restarty?
Jediny problem za ten rok bol ten, co tu niekto linkoval bugzillu redhatu: prisiel novy BIOS s podporou Threadripperu 2 a AGESA ma bug, ze ked sa zavola SEV (Secure Encrypted Virtualization) a dany procesor SEV nepodporuje, tak sa volanie z firmware nikdy nevrati. Chvilu (asi 2 tyzdne) bolo riesenie: a) neupgradovat BIOS alebo b) vypnut virtualizaciu, dnes uz je c) jadro nastavi timeout a ked sa SEV nevracia, aj tak sa ide dalej, pouzivatel nemusi nic riesit. Osobne som to riesil a), az pokial sa neobjavilo c).
A to nie som ziadny AMD fanatik, pred 1900X moje posledne AMD bolo 386DX40.
Neblabol, jen tady mas nekolik postu nekolika lidi kterym ruzny verze biosu a tim padem cpu firmware zpusobovaly ruzny potize. Celosvetove to budou miliony lidi. A to je presne duvod, proc si AMD do serveru drtiva vetsina lidi (a firem) nekoupi. Protoze nehodlaji riskovat, ze jim se to stane taky. Specielne kdyz se jim s Intelem zatim nic takovyho nestalo.
Keby si skusil vyjadrovat sa k veciam, o ktorym mas tusenia, svet by bol o kusok lepsi. Ja na rozdiel od teba totiz nehovorim o tom, o com som cital niekde na fore, ale z vlastnej skusenosti.
Napriklad ked si pozries tie posty co spominas, zistis, ze ani jeden nehovorili o Threadripperi, a ani o EPYC. Ryzen (Summit Ridge) je totiz iny procesor ako Threadripper (Whitehaven), co je iny procesor ako EPYC (Nantes) a co je zase nieco ine ako APU (Raven Ridge). Prekvapivo, vsetky maju rozlicny firmware.
Takze este raz:
EPYC - ten, co sa kupuje v serveroch - mozes ukazat nejaky problem s nim? Aha, nemozes.
Threadripper - ten, co sa kupuje do lepsich desktopov - mozes ukazat nejaky problem s nim? Aha, nemozes, mozno ten, co som spominal ja a ktoremu sa 99,9999% ludi vyhne.
Ryzen - ten co sa kupuje do normalnych desktopov - jediny problem bol spomenuty ten, ze dany pouzivatel pouziva stare jadro. Prekvapivo, pod Windows je situacia velmi podobna, a ked AMD povie ze je kompatibilne od 1709, tak je kompatibilne od 1709 a zbytocne tam budes davat starsi. Ked na to niekto nahodi Ubuntu 16.04, tak to prekvapivo na 4.4 tiez nepojde, bude musiet mat aspon HWE kernel, alebo pouzit distribuciu ako Fedora, co ma vzdy aktualne jadro.
APU - ten, co sa dava do lacnych desktopov, je jediny problemovy cip (Ryzeny s G namiesto X na konci), ale ten tu nikto nespominal. Tam totiz soudruzi z AMD nezvladaju integraciu medzi CPU a GPU, co ostatne cipy aj tak nemaju.
2ja.kdybys nezvanil vohovne kterymu jeste k tomu nrozumis ze? Rec je totiz ty negramote o tom, ze si AMD NKDO normalni nekoupi, protoze je NESPOLEHLIVY! Coz kupodivu a prekvapive nema naprosto nic spolecnyho s tim, jestli je nebo neni na ten kterej model zrovna znama nejaka chyba. A je nepolehlivy jak co do fungovani vubec tak i co do vykonu aplikaci, protoze nektery na nem sice muzou bezet o 20% rychlejs nez na intelu (teda dokud to nepadne), ale spousta jinych klidne o 80% pomalejs. Nikoho nezajima proc, protoze to tak proste je.
Ale jo, ty a dalsi mistni zvanilove urcite zavolate vyvojarum, a voni vam ten excel prekompilou extra pro amdcko ... a jako bonus jen tak mimochodem prepisou 50% kodu.
Něco podobného se dělo i u mě v práci. Také nějaký Ryzen (přesný typ neznám, není to moje stanice), pravidelně zamrzal v pátek večer nebo o víkendech, když u něj nikdo nebyl.
Nakonec jsme po sérii update UEFI zjistili, že na vině bylo staré jádro systému (bylo tam nějaké LTS Ubuntu). Po update na aktuální verzi této distribuce potíže ustaly. Pokud u Vás tento problém stále trvá, zkusil bych aktualizovat minimálně jádro.
Četl jsem o tom, že v novějších kernelech je workaround pro poslední chybu, protože se jedná o problém firmwaru (https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1608242). Spíš jsem chtěl napsat, že celkově vydání ryzenů provázeli na linuxu velké problémy, které přetrvávají do teď a které intel nemá nebo je aspoň vyřeší dřív než dojdou k uživatelům.Takže i když ty procesory jsou lepší v poměru cena/výkon, tak je dobře si nejdřív trochu otestovat, jestli v konkrétním použití budou fungovat. Protože potřebuješ vybrat výrobce desky, který ti rychle dodá potřebnou verzi firmwaru a distro, které má dostatečně nový kernel. U každého updatu to potom musíš kontrolovat znova.
Ach jo, to je zase článek. Intel má problémy, o tom žádná. Nemyslím si ale, že je autor článku správně identifikoval a hlavně, že z nich vyvodil správné závěry.
Zcestnou myšlenku o Atomech mu už snad v diskusi vyvrátili kolegové, další zcestnou myšlenkou je, že Intelovské procesory jsou moc velké. I to uváděné osmijádro, které má navíc grafiku, je proti Ryzenu skoro o 20 % menší, u šestijader je to dokonce o 30 %, ale autor má pocit, že AMD na tom svém musí vydělávat, kdežto Intel, který ty procesory prodává navíc výrazně dráž, bude mít s vyděláváním problém?
Dále nám autor předkládá jako naprosto hotovou věc 7nm AMD procesory, ale ví, těžko říci odkud, že v té době nebude mít Intel 10nm procesory. Tím nechci říci, že to není možné. Jen mi uniká, kde bere tu jistotu. Intel v minulosti mockrát kecal, stejně jako mockrát kecala AMD a TSMC byla dokonce svého času asi nejulhanější technologickou společností. Proč věřit jednomu a ne druhému?
Nedá se říci, že by byl Intel mým favoritem. Je to mamutí korporace využívající (zneužívající) svého postavení k vydělávání neskutečných peněz. Ale ty peníze jsou přesně tím důvodem, proč Intel své problémy vyřeší. V minulosti investoval do různých věcí a dost z nich nevyšlo, ale některé ano. A ty některé, které vyšly, mu už dneska vydělávají. A ty výdělky jsou dost velké. Letos, i po zohlednění všech problémů, plánuje Intel vydělat asi 19,1 miliardy dolarů čistého. Pokud se vývoj pohne rychle dopředu, bude to spíš AMD, která bude mít problémy, protože nebude mít dostatek prostředků na tak rychlou inovaci produktů. Krásným příkladem je třeba ten autorem zatracovaný Atom. Takové čtyřjádrové 6W Pentium N5000 prodává Intel jak cvičky, chce za něj 161 dolarů a přitom je to čip menší než 100 mm2. A co proti němu nabízí AMD? Nic. A to ne proto, že by nedokázali vyrobit konkurenci, ale proto, že nemají dost peněz na to, aby navrhli více typů procesorů. A rychlý sled výrobních technologií od TSMC jim spíš ublíží než pomůže. Oni nemají na to, aby vydali čip na 7nm procesu, půl roku poté na vylepšeném 7nm procesu a další půl rok poté na 5 nm.
"Má prachy = vyřeší problémy" je blbost. To je naopak často jejich hendikep. Podívej se na Sears, pokud chceš něco z poslední doby...
Ono to totiž funguje tak, že firma , které se daří, roste. Když roste, přibývá lidí, oddělení, typů a tím i úrovní řízení.
Taková firma začne přitahovat jeden typ manažerů, kteří nic neumí a nechají si za to platit. Ti mluví manažerštinou, úspěchy přehání, neúspěchy tutlají nebo aspoň bagatelizují. Brzdí schvalování čehokoliv (protože nevezmou zodpovědnost) a kde je šance na úspěch, tam do toho do poslední chvíle kecají a mění zadání. Když nemají co dělat, vykonávají činnost. Vykonávání činnosti zahrnuje celodenní meetingy o střevním plynu, vymýšlení nesmyslných procesů a vydávání směrnic, který sabotují práci těm dole, kdo tu firmu živí). No a výsledkem toho je fakt, že firma začne stagnovat a předjede ji konkurence, která je flexibilnější. Pak jsou dvě možnosti - restrukturalizace a vykopání managementu, nebo krach.
Kdy naposledy měl Sears prachy? Trošičku v zisku byli naposledy v roce 2010. Nedařilo se jim už od začátku tisíciletí. A teď zkrachovali. Jestli vidíte nějakou podobu s Intelem, tak máte asi dost bujnou představivost.
Intel má aktuálně v podstatě jen jediný problém, a to tím je rozjetí výroby na 10nm procesu. A to je přesně ten typ problému, s jehož řešením prachy pomůžou. Zvláště, když už existuje konkurence, od které se nechá "opisovat". Dost bych se divil, kdyby neanalyzovali třeba 7nm A12 procesory od Applu. Ne kvůli tomu, aby opisovali od Applu, ale aby se podívali, jak vypadají tranzistory a vodivé cesty, prostě jak to to TSMC dělá, a aby se mohli inspirovat. Problém Intelu byl v posledních letech taky v tom, že on se neměl od koho inspirovat, kdežto konkurence se inspirovala od něj.
Vaše povídání o managementu je sice hezké, ale nejsem si jistý, že platí zrovna pro Intel.
Sears je právě příklad, že firma, která měla prachy a byla největší na trhu, se nedokázala poučit, podceňovala konkurenci a nakonec šla do kytek. Kapitál jí nebyl nic platný, bez kšeftů rychle dojde a investoři taky nebudou věčně dotovat něco, čemu klesá rating a nevyplácí dividendy. Intel je momentálně v jiné fázi, ten je na vrcholu, ze kterýho vedou jenom dvě cesty dolů. pokud si nevyberou tu, co vede k dalšímu kopci, tak jim prachy nepomůžou.
Jasně, za Meltdown, Spectre, nezabezpečený IME, pirátění Minixu, míň jader než u konkurence, grafiku z roku 123, prodej akcií těsně před vypuknutím skandálu a další může jenom a výhradně výrobní proces... A co na to lékař?
O Sears vykládáte pohádky. Jak to bylo ve skutečnosti se můžete přesvědčit na jejich stránkách ve finančních výkazech z let 2002-2017: https://searsholdings.com/invest/annual-reports Kde tam vidíte, že by ta firma měla nějaký kapitál, o který by se mohla opřít, je mi záhadou.
V posledních dvou řádcích svého příspěvku jen dokazujete, že vůbec netušíte, která bije. Prodej akcií byl naprosto v pořádku, kdyby nebyl, tak komise pro cenné papíry Krzanicha sejmula, stejně jako sejmula Muska. Navíc i dneska po propadu stojí akcie víc, než za kolik je prodal, stejně jako stály víc prakticky celou dobu od prodeje.
Grafiku má Intel v pohodě pro to, na co slouží, a podíl větší jak 60 % na trhu, o tom svědčí. Míň jader než konkurence nemá. Už v roce 2016 prodával 72jádrové Xeony na bázi Atomů, pokud tedy máte pocit, že víc jader je cool.
Chyby z rodin Meltdown a Spectre má kdekdo, byť u Intelu se projevily nejvíc. Není to ale nic, co by bylo neřešitelné a nic, co by je nějak extrémně bolelo. Bolí to sice zákazníky, kterým softwarové záplaty sebraly trochu výkonu, ale není to nic, co by se nějak výrazně mělo projevit v budoucích prodejích, a pokud ano, tak se to spíše projeví pozitivně, když si zákazníci koupí "opravené" čipy.
Nezabezpečený IME, stejně jako pirátění Minixu jsou spíš chyby z blbosti, než něco, co se projeví v budoucnu negativně na příjmech. Chyby byly a chyby budou v každém produktu. Podívejte se na operační systémy či jiné programy, které opravují desítky chyb každý měsíc. Pokud chcete srovnávat s chybami hardwarového návrhu, podívejte se třeba na NASy od Western Digitalu. Roky se ví, že jsou děravé jak cedník a máte pocit, že by na tom WD nějak tratil? Prostě je prodal, prodává další a nějaké chyby vůbec neřeší. To u Intelu se alepoň dočkáváme nějakých záplat.
Lékař dobrý, děkuji za optání, cukr v pohodě, cholesterol taky, jaterní testy výborné...
"Kde tam vidíte, že by ta firma měla nějaký kapitál, o který by se mohla opřít, je mi záhadou."
Měla docela velký cash flow. Rozhodnutí, kolik z toho bude zisk, kolik se investuje do rozšiřování, kolik se nechá jako rezerva a kolik pude na dividendách, je v rukách neschopných managerů.
"Prodej akcií byl naprosto v pořádku, kdyby nebyl, tak komise pro cenné papíry Krzanicha sejmula, stejně jako sejmula Muska. Navíc i dneska po propadu stojí akcie víc, než za kolik je prodal, stejně jako stály víc prakticky celou dobu od prodeje." Dejme tomu, finanční zprávy zase tak nesleduju, ale načasování prodeje na okamžik, kdy má info, že pude ven špatná zpráva a je velká šance na pokles, je poněkud...
"Grafiku má Intel v pohodě pro to, na co slouží, a podíl větší jak 60 % na trhu, o tom svědčí."
Jo, pro kancelářský použití. Podíl 60% je jenom o tom, že je to přímo v procesoru a u spotřebky se škudlí každej dolar. Proč teda přetahovali týpka z AMD, který měl na starosti Radeony? A proč mám ve svým NTB mimo i5ky CPU s vestavěnou grafikou taky Radeona a Intel je blokovaný v biosu by default? A je v těch 60% započítáno i to, kdy je interní grafika na mobilním procesoru vypnutá a řeší to brouk vedle, nebo prostě do statistiky dali každý CPU s vestavěnou grafárnou?
"Chyby z rodin Meltdown a Spectre má kdekdo, byť u Intelu se projevily nejvíc."
Spectre má kde kdo. Meltdown má jenom Intel.
Nevím, co je pozitivního na tom, že někdo musí dát Intelu znovu prachy za to, že Intel něco dodrbal. Možná je to pozitivní pro Intel, pro zákazníky už moc ne.
"Nezabezpečený IME, stejně jako pirátění Minixu jsou spíš chyby z blbosti, než něco, co se projeví v budoucnu negativně na příjmech."
Projeví se to na reputaci. Nevím jak vy, ale já kupuju podle poměru cena/výkon a reputace prodejce (pokud vím, že je to lump, připlatím, nebo se spokojím s menším výkonem). Takže ať to pěkně kape...
"Chyby byly a chyby budou v každém produktu. Podívejte se na operační systémy či jiné programy, které opravují desítky chyb každý měsíc."
Ale ne chyby v licencování, zvlášť když mají tak schopný právníky, že dokážou dokonce zakázat i neautorizovaný benchmarky a použití CPU pro komerční účely.
"To u Intelu se alepoň dočkáváme nějakých záplat."
Jo, za cenu ztráty výkonu a bonusem v podobě zákazu použití s komerčním software pro komerční použití. Fakt super.
A že existuje někdo horší není omluva pro to, že je někdo špatný. On i ten lupič je docela hodný, když tě jenom oloupí a nezavraždí, že? Takže by se mu měl prominout trest...
Nějak mám z Intelu pocit jako z firmy, kde jsem kdysi (nějakým omylem) pracoval. Abych dostal osciloskop, bylo potřeba napsat odůvodněnou žádost, vypracovat pět PowerPointových prezentací, rozeslat asi 20 mailů, absolvovat pět meetingů a půl roku čekat, než dodají nezkalibrovaný krám ze třetí ruky. Ostatně to půlroční schvalování na každý pšouk je dost možná důvod, proč ještě nemají 10nm.
Presne tak, v podobnej situacii "zmrdovatosti manazmentu" bolo Apple par rokov po vyhodeni Jobsa (skoda, ze som v tom case nekupil ich akcie, ked sa predavali po 3 USD) alebo IBM v roku 1992. Vtedy vymena manazmentu (navrat S. Jobsa, prichod Louisa Gerstnera) a nasledne brutalne cistky na manazerskych urovniach, pomoholi.
Som naozaj zvedavy, ci to Intel dokaze napravit (a drzim mu palce), pretoze monopol je zly pre nas zakaznikov nezavisle od toho, ci ma monopol Intel alebo AMD.
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Apple_Inc.#1997%E2%80%932001:_Apple's_comeback
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_IBM#1993%E2%80%93present:_IBM's_near_disaster_and_rebirth