Ja jsem si ted doma rozbehal doma neco podobneho zatim na DHT22, zatim to staci nepotrebuji merit a mit okamzitou odezvu vterinove prodlevy staci, ale bezdratove ovladani by me take zajimalo...i bezdratove mereni teploty. Na hlavice bych se asi vykaslal, v dnesni dobe tydenni programovatelna stoji 500, samozrejme by se mi libilo je ovladat a zobrazovat z nich teplotu ale nehce se mi do toho, byly by to velke zasahy do hlavic bez nejisteho uspechu. Conrad.cz ma v nabidce bezdratovy system i s moznosti pripojeni do ethernetu ale nelibi se mi uzavrenost.
Tydeni programovatelna funguje stejne jako termostaticka ne? S tim rozdilem ze si nakonfiguruji ze od 14:00-22:00 bude topit na 20°C a od 22:00-14:00 bude vypla. Programovatelnou bych chtel kupit na podzim, zatim mam obycejne termostaticke uz v dost zalostnem stavu, ale odhaduji ze to tak funguje. Mame trochu pruznejsi pracovni dobu tak by se obcas hodilo na dalku do toho zasahnout a zapnout vytapeni drive, a jelikoz jsme napojeni na centralni rozvod topeni resim proto jen hlavice.
Také jsem se na to koukal. Existuje OpenTRV http://sourceforge.net/p/opentrv/wiki/Home/ , používají i tu hlavici od Conrada, jsou tam popisy komunikačního protokolu přes RF.
Baterie prý v tom vydrží několik let, toho bych se nebál.
Co se tyce bezdratovyho mereni teploty, tak prave se mi vyrabi 20 kusu prvni verze bezdratovych cidel vyuzivajici ATTiny2313A coby radic, teplotni cidlo MCP9808 a bezdratovy modul NRF24L01+.
Jeste bude chvili trvat nez se mi povede zprovoznit USB prijimac NRF24LU1+ a doprogramovat webovy rozhrani, ale pak by to mozna taky stalo za clanek.
Velmi podobne to mam udelane i ja. Vyhodou NRF24L01+ bylo, ze jsem mohl udelat "ad-hoc" sit, takze data ze vzdalenejsi strany domu (severni roh, sklep) se predavaji pres dalsi 2 nody v siti. Sice mi chvilku trvalo nez se mi podarilo rozfungovat "vyhledavaci a routovaci" protokol, ale ted jde cokoliv presunout kamkoliv a kupodivu to funguje :)
Zajímavé to určitě je, otázkou je, zda není jednodušší to pořešit dle tohoto příspěvku.
Dle zkušeností majitelů na OpenTRV ty baterky vydrží i několik let. Problém s dodatečným umístěním řízených hlavic je právě s chybějícím kabelem. To zahřívání je elegantní řešení, ale žere příliš energie pro bateriové napájení. Elektricky řízené mají servo, tedy žere jen při změně polohy, k čemuž dochází velice sporadicky.
Při regulaci topení dochází ke změně na ventilu mnohokrát denně, podle slunečního osvětlení i podle změn počtu osob v místnosti a v neposlední řadě i při plánovaném snížení teploty v noci. Právě proto se to automatické řízení dělá, protože lidem se nechce furt chodit manipulovat s ventilem. Kolik to vydrží na baterku je proto otázkou.
Toho se také bojím. Já ty skripty pouštím na 64bit CPU a 16GB RAM. A doufám, že autor to bude mít podobně, než aby se sral s webserverem a síťovým stackem na 8bit MCU a pak čekal na zobrazení grafu minuty. Když už na ten frotend potřebuje výkon tak na to řízení nepotřebuje mikrokontrolér (jako zálohu používám obyčejný prostorový termostat). Mimchodem ten můj server nereguluje jen topení, taky na něm běží pár virtuálů, NAS, DVB-T, XBMC, disklees desktopy, prostě to co normální moderní domácnost potřebuje.
Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Nicméně věřím, že potěším jak Mufa, tak částečně i PATa. Mám to doma totiž takové řekl bych hybridní. Těch věcí, co mi tu běží a měří je mnohem víc než o čem je tento seriál, takže mám ten celek jaksi zastřešen vícebitově, ale jednotlivé řídicí moduly jsou samostatné "Arduino" jednotky nezávislé na rebootech zastřešujícího serveru po upgrade kernelu... zhruba řečeno.
Popíšu v části seriálu věnující se software a domácí síti.
Já měl na mysli to, že jsem se lekl, že půjde o další bastl s Raspberry Pi....
Ale budiž. Za regulaci běžící na nespolehlivém serveru s OS, kde milisekunda chvílema skoro není žádná míra, bych vás vyrazil, že byste se zastavil někde v Praze na hlavním nádraží.
Naštěstí to zálohujete tím termostatem a čas tady v tom případě potřebujete jenom v sekundách... :-) Tak OK... doma je to jedno.
Divil byste se, v kolika velkych budovach bezi regulace teploty na Windows XP Embedded a rozhodne tam neni nic jako realtime. Dokud neregulujete paru, tak to v sekundach staci. A i ten ventil s parou se da, protoze nekde za nim je havarijni termostat, ktery ten ventil zavre a vy ho muzete zase pomalicku zkouset otevrit, protoze paru musite poustet pomalu.
Dokonce uz jsem videl windowsy regulovat teplotu formy v automobilovem prumyslu. Tam take stacilo merit a regulovat sekundach.
A jestli poridim RPi za tisicovku nebo Arduino za petistovku a na RPi mam databazi, web, ntp a kdovico jeste, tak bych ja osobne zvolil RPi. Ale nechci se kvuli tomu hadat. Vzhledem k tomu, ze autor ma server jinde, tak chapu, ze pouzil Arduino.
Dle mého názoru s Arduinem moc parády neuděláte, ale má jednu velkou výhodu - je to tak jednoduché, že se tam nemá co posrat, kdežto na Raspi běží nepoměrně komplikovanější systém s potenciálně mnoha chybami. Takže možná kombinace jedno či více „realtimeových“ Arduin (ne nutně za 500) a jedno zpracující Raspi není úplně od věci. Mimoto spotřeba (zvlášť při potřebě více desek) je taky menší.
Je to pro lidi, kteří mají ten čas si to vyrobit , ale hlavně seřídit.
Co se mi opravdu nelíbí je hanění pokojových termostatů - pokud jste kupoval podle ceny - není divu.
K podlahovému topení by se měly používat termostaty s "podlahovým čidlem", rozhodně bych řídil každou místnost zvlášť. Už jsem instaloval dost termostatů )v různých cenových hladinách) a spokojenost je všude.
Co je plus - cenově je Váš výtvor zajímavý tam, kde využijí dálkové ovládání - ale řekněmě si pravdu - PROČ ? V bytě kde bydlím celý rok - není potřeba, na chalupě (mám na horách) se to nevyplatí :-)
Ale moc Vám fandím a přemýšlím o stavbě jen abych viděl jak to funguje a abych se se synem trochu zabavil :-)
Že podlaha odebírá teplo (ne teplotu), ještě neříká, jaká je její teplota.
Jen rozdíl teplot nestačí, ještě musíte znát průtok, abyste vypočetl teplo, a pak naintegrovat, kolik ho vycucala podlaha, abyste zjistil, jakou má teplotu. To už mi přijde jednodušší to jedno čidlo v podlaze.
Kvůli její tepelné setrvačnosti. Tam klasika nefunguje. Jsou dva režimy:
- Nahrubo - přiblížení se teplotě v místnosti, min. nebo max. výkon, podlahový čidlo omezuje teplotu povrchu (podle krytiny a norem).
- Jemně - teplota v místnosti je blízko cílové. Z podlahovýho čidla se počítá dT/dt reguluje se tak, aby gradient teploty byl 0. Při konstantním tepelným přechodu mezi podlahou a vzduchem se ochlazování místnosti dorovnává teplem z podlahy a podlaha dostává tolik energie, aby ani nechládla, ani se neohřívala.
Viz PM ... to ze vim, ze mi nekde ve sklepe neco ukazuje 15 stupnu mi jaksi vubec nic nerika o tom, jestli ma podlaha taky 15 stupnu nebo 50.
Kupodivu, zcela bezny stav bude, ze na konci budu mit trebas 30 stupnu, ale podlaha je jeste stale studena a tudiz netopici. Protoze voda na vratce se ohreje velmi rychle, narozdil od te podlahy. A protoze pochozi teplota podlahy je nejaka a omezena, musim resit prave tu - at uz pocitove a rucne, nebo nejakou regulaci.
Tak ten byl dobrej.
1) Abych změřil na vratce teplotu podlahy, musí protíkat voda. Takže čerpadlo s odběrem 20-50W zapnutý 24/7 :Q
2) Když se zavře některá větev, není info o teplotě. Jak systém pozná, že už má topit?
3) Když čerpadlo hrne vodu do zavřených okruhů, tak špatně chadí. Wilo začne hučet, Grundfos se roznou po čase zasekne bez výstrahy.
4) Když se omezuje průtok za čerpadlem, tak se urychluje koroze čerpadla a uvilňují se částice do topné vody. Buďtoto časem zabije kotel, nebo systém není bezobslužný, protože po dvou letech se mění četpadlo a jednou týdně se čistí spiro filtr.
Takže jo, váš systém vám dal šach mat. Gratuluju.
U vodního podlahového vytápění mně zajímá teplota vracející se vody, protože ta mi řekne, jestli už se podlaha ohřála. Rvát horkou vodu do zahřáté podlahy, která ještě neohřála vzduch v místnosti je poněkud marnotratné, proto se taky na vodní podlahovku dávají hlavice, které jsou řízené teplotou vracející se vody a obvykle jsou v krabici někde ve zdi. U elektrického je pak čidlo nezbytnost.
Tak jak to je s tou podlahovkou:
Za prve je zadouci, aby hydraulicky byly okruhy zapojene tak, ze prutok okruhem je konstantni. To bohuzel pokazde nebyva.
Dale existuje neco, co Siemens oznacuje jako kaskadni regulace teploty mistnosti. V principu jde o to, ze Vy si navolite pozadovanou teplotu mistnosti. Kaskadni regulator ze zmerene a pozadovane teploty mistnosti nejak vypocita pozadovanou teplotu "neceho". To "neco" muze byt u vzduchotechniky teplota vzduchu, ktery se fouka dovnitr; u podlahovky treba teplota podlahy, nebo teplota vody do podlahy, nebo teplota vody z podlahy, coz se v praxi ukazuje jako nejvyhodnejsi. No a druhy regulator se snazi micha vodu do podlahy tak, aby z podlahy lezla voda o pozadovane teplote. Vyhoda tohoto reseni dvou regulatoru spociva v tom, ze z velkeho zapekliteho problemu si muzete udelat dva mene zapeklite problemy a resit je samostatne. Protoze kazdy z techto dvou podproblemu ma jinou charakteristiku, jine casove konstanty. Navic si do techto podproblemu muzete naimplementovat dalsi vychytavky. Napr. v kaskadnim regulatoru zohlednit vliv venkovni teploty a v regulatoru podlahy treba otacky cerpadla. Ta vnitrni smycka (tj. regulace teploty podlahy) byva obvykle rychlejsi nez vnejsi smycka (regulace teploty mistnosti) a kdyz si tohle clovek uvedomi, tak se mu ladi hned o neco lepe.
To co zminuje SB prede mnou "Cílem regulace je dostat do rovnováhy tepelnou ztrátu místnosti a vyzařovaný výkon podlahy" je krasna myslenka, predpokladajici, ze existuje nejaky projekt nebo model, ktery udava ztratu mistnosti pri ruznych vlivech. Odbornici tomu rikaji ekvitermni regulace. V takovem pripade by opravdu stacilo pouze na kotli nastavit pozadovany vykon dle projektu/modelu a o nic se nestarat. No jo, ale kde vzit takovy projekt nebo model?
"regulator se snazi micha vodu do podlahy tak, aby z podlahy lezla voda o pozadovane teplote"
1) Blbost - v největší místnosti co jsem dával regulaci by se na vstup muselo rvát 80st.C aby na konci vytékala teplá voda.
2) Nemíchejte sem PROFI řízení obrovských firem a výrobních hal a vůbec ne Siemens.
Kamarád programuje řízení pro PASIVNI domy - OS na WIN je za trest, on používá zásadně LINUX a co firma potřebuje doprogramovat - prázdninový brigádníci z ČVUT to udělají.
První větu vůbec nechápu - co používáme čerpadla, tak směšovákem namíchám vodu (když je řiditelný-podle mne vyhozené peníze do obyčejného domu-tak na zařátek se dá teplejší voda, pak se to sníží - u pasivů se řídí teplota plynule na st.C - jak voda do podlahy, tak do radiátorů, nebo teplota vzduchu), průtok řídím buď výpočtem podle délky "hadic" - zvolím čerpadlo- nebo přiškrtím, aby byl průtok dle tabulek (jdou stáhnout z netu), kdy voda ideálně předává emergii okolí - ale to není zase tak důležité, tím se honí jem úspory na pár procent :-)
Ekvitermní regulace funguje :-) - když se regulátor "naučí" (u pasivů má ale hlavně podklady z výpočtu) ztráty domu, volí teplotu zdroje tepla/vody podle toho kolik energie potřebuje do domu dostat - toto je základ pro pasivní domy, bez toho by to tak nějak nefungovalo.
Ekviterma u pasivu nefunguje, ani kdybys na nose skákal a ušima se odrážel.
Příklad: Naučím kotel, že při 5°C má barák tepelnou ztrátu 800W, doma jsou tři lidi (po 100W), takže kotel má rvát do baráku 500W. A teď jak podle toho venkovního čidla, ze kterýho leze jedno jediný číslo odpovídající venkovní teplotě pozná, že
- jeden člen domácnost je v nemocnici a potřebuje dorovnat 100W (20%) navíc?
- za ženou přišla kamarádka, věnují se nějakmu šití a zaply si žehličku s průměrným příkonem 900W?
- že všichni tři byli v obýváku a děcko se přesunulo do obývacího pokoje, takže 100W z pokoje má přeposlat do obýváku?
- že v domácí pekárně právě stydne chleba a má to o 200W zredukonat?
- že děcko v pokojíku začalo pařit na desktopu a kompl mu tam fouká dalších 300W?
<b>U regulace je potřeba prvně rozhodnout co chci regulovat, pak rozhodnout na jakou hodnotu (rozsah hodnot) to chci regulovat. Pak je potřeba pochopit, jak ta regulace bude fungovat. To obnáší volbu senzorů a aktorů, návrh charakteristiky...</b>. U tebe se zdá, že sis min. za 5000 koupil ekvitermu, aniž bys věděl proč (pravý důvod je, že topenář má z toho provizi a ty jsi blbec), a teď se snažíš najít důvody proč ji nehodit do popelnice. Jenomže argument pro ekvitermu na pasivu prostě neexistuje...
Pekne. Lepe bych to nenapsal. Bohuzel vetsina lidi ma stale hlavu zamrzlou nekde v dobe pred 50ti lety - tj. u manualniho uhlaku se samotizi a tezkych ventilu na radiatorech ktere jedou na plne koule. A tohle cele
Jen trochu poopravim kdo je tady blbec. Blbec je ten topenar a ne on jako laik. Je topenar a topenar. Je topenar monter a topenar projektant. Topenar projektant prve chce vedet z ceho je dum a jake jsou ztraty a kde (okna,dvere) Pocitaji se i takove detaily jako izolace oken,jejich plocha a rozlozeni(jih,sever atd). Dale se zahrnuje faktor polohy a dlouhodobeho pocasi v miste. Od toho se odviji mozne konfigurace variant.
No, ony jsou tři druhy topenářů.
1. Člověk, kterýho ta práce baví a zajímá se o ni. Ten mě teď dělal nějaký úpravy a byla to radost - ví proč to dělá, znál normy, zajímají ho věci okolo (provedení komínu, izolace trubek, tlak ve vodovodním potrubí,...) a ne jenom ten kousek, co měl dělat. Nabídl sice dražší materiál, ale na základě srovnání a řešil i detaily jako vzdálenost vypoušťáku ode zdi. Peněz má, kolik potřebuje - má asi 600 zákazníků, reklamu neřeší, kapesný si reguluje hodinovou sazbou a má se, jak se mu zrovna chce.
2. Manuálně zručný, ale bere to jenom jako práci. Udělá, co má, ale nějak nemá potřebu si zajet na veletrh omrknout novinky, koupit a přečíst odbornou knížku, prostudovat si novou normu... 20 let to dělá tak a není důvod to dělat jinak. Zdržovat se výpočtem čehokoliv nemusí, přece oko není blbec, oko mrkne, oko vidí... Jednou se vyučil na topenáře, tak se přece nebude učit něco jinýho a nějak to do důchodu doklepe. Sice to nějak vpadá a nějak funguje, ale v zimě klepe kosu a kotel jede naplno... Nebo na baráku s tepelnou ztrátou 5kW jede kotel s minimem 7kW...
3. Zlatokop, který podniká v oboru, aby nemusel ráno vstávat do práce na šestou a narýžoval si s minimem práce. Modul ekvitermy, který má doporučenou cenu na stránkách výrobce 4000, vnutí zákazníkovi, u kterýho nemá ekviterma smysl, za 5000. Řemeslná kvalita mizerná, do roka tři reklamace, ale dokáže to okecat a shodit konkurenci, že (1) je vydřiduch a zbytečně používá drahý a složitý věci....
Blbec je zákazník, který má možnost využít služeb topenáře (1) a místo toho vědomě zvolí (2) nebo (3). Je to poznat po pětiminutovým rozhovoru. (1) mluví k věci, nabídne několik alternativ, ptá se na podrobnosti. (2) na to mrkne, pokýve hlavou, změří délky trubek a domluví si termín. (3) začne tím, jak je to špatně a co všechno se musí předělat, který idiot to tak zprasil a že se to musí dělat jinak, aniž by řekl proč a prozkoumal detaily...
Neprve bych take napsal ze jakkykoliv kvalitni remeslnik ktery si sve praci vazi a nechava tam trochu sve profesni dusicky nedela zasadne developerske projekty. Zivotni preslapy nepocitam:)
Zakaznik ale treba nema jinou moznost nez jit k horsi kvalite. Topenari cislo 1. jsou obvykle velmi zaneprazdneni a sjednavaji se na pul roku az rok dopredu. A stejne nemaji cas. Chapej oni si tak nechaji zalezet na svoji praci, ze k ni nikoho jen tak nepusti aby jim nekazil dobre jmeno. Idealni pokud je to rodina firma a ma komu predat remeslo a ma treba syny. Tudiz je tam i vychova.
Predstav si ze ti bezi stavba. Rok vyrizujes papiry a zbyva ti rok na dodelani stavby. A uz ti tuka banka na zada ze kdy uz budes mit hotovo. A ted ti nezbyva nic jineho nez vzit dvojku. Proste kvalitni clovek je tezko k sehnani.
Trojku nezminuju.
Často to závisí na referencích či předchozích zkušenostech, když je nemáte, většinou 1 nedostanete - těch je málo v jakémkoliv oboru. Ještě se dá dělat s 2, ale musíte si všechno zjistit sami a dvojce stát za prdelí a jebat ji. Je to pracné. V případě, že práce nevyžaduje speciální nástroje či znalosti, je lepší si to udělat sám.
Nechapu proc by se mel regulator ucit. To je uplne nanic. Jak pise kolega pode mnou. Nechas otevrenou troubu a razem ti stoupne teplota. Zatopis nezavislymi kamny - ano na pasiv se ti prilis nevyplati resit napojeni na vymenik a regulaci. K tomu pustis odt rekuperaci a razem mas teplo v celem dome.
Venku sviti slunicko a ohreje ti podlahy. Zas jiny podminky. U pasivu si opravdu staci psouknout a uz ti cvici teploty. Pasiv potrebuje hodne dynamicky regulovat zvlast pokud je to drevostavba kde se stabilita nedrzi ve zdech ale vetsinou v podlahach nebo v nejake ekvalizacni sutr zdi. A mohl bych takhle mlet dokola...
Přesně tak, kybernetika to zařídí.
U radiátoru:
Jedna regulační smyčka je na teplotu vzduchu v místnosti, senzor je třeba termistor, aktor je ventil na radiátoru. Pokud je smyčka pod limitem, signalizuje tento stav kotli, aby dodal teplou vodu.
Druhá smyčka je v kotli, hlídá průtok vody (modulace čerpadla). Senzor je průtokoměr, aktor je motor čerpadla.
Třetí smyčka je regulace výstupní teploty vody. Senzory jsou teplotní čidla na vstupu a výstupu vody (průtok je konstantní).
U podlahovky je tam navíc regulační smyčka směšovacího ventilu. Seznor je teplotní čidlo na vstupu do rozdělovače, aktor je směšovací ventil.
Zapominas na rekuperaci. Tak je dulezite jeste pocitat s ucinnosti - vetsinou kolem 70-90%, rychlost vymeny vzduchu,okruhy, ovladani vzduchotechnickych ventilu, vstup z cidla CO2, vstup z cidla venkovni teploty a vnitrni(reference nebo dana mistnost). Tak a hrej si tu mas kohouta. A to nepocitam predehrev ktery maji hlupaci nezavisly elektricky a ti inteligentnejsi hreji pomoci primarniho zdroje tepla v dome.
Nakonec kdybych to chtel udelat jak Lennart systemd tak rekuperace bude mit jeste pracku vzduchu, rozprasovac vonavky a lapac hmyzu...
Nakonec zvitezil zdravy BSDckovy rozum a zatim ji poustim pouze kdyz je v dome "zafuneno jak v iglu".
Nezapomínám. Nemám rekuperaci.
Venkovní čidla neřeším, ty pořešila Occamova břitva.
Referenční místnost nemám. Nějak se nemůžu rozhodnout, kterou místnost použít. Ale možná bys mohl poradit. Ve finále jsou tito kandidáti:
1. Obývák s podlahovkou, kde ochlazení o dva stupně bez topení sebere tři dny
2. Kuchyň s podlahovkou, kde se to navíc vyhřívá troubou a varnou deskou
3. Ložnice, kde jsou prosklený balkónový dveře. Jak zasvítí sluníčko a nestáhnu žaluzky, je tam 24-28°C.
4. Dětský pokoj, kde se netopí, když je odlitek ve školce
5. Hostovský pokoj, kde se někdo vyskytne jednou za dva až tři týdny
6. Koupelna, kde potřebuju teplo jenom ráno a večer
7. Moje pracovna, kde to "zadýchají" přístroje a diskový pole, takže pokud není venku -10, topení si neškrtne
8. Manželčina pracovna, kde je tak 2x týdně
9. Zimní zahrada, která je celá prosklená, ale jinak se spíš jenom temperuje
10. Manželčin obchůdek, kde se naopak musí držet teplo ve dne mimo neděle
Nejsem žádný specialista, podlahové mám jen jedno - doma. Na radu topenáře jsem k nástěnnému termostatu přivedl husí krk dole ohnutý do betonu, na konci zavřený, před zalitím podlahy, prý že se tam pak čidlo strčí. Jenže to není až tak jednoduché, aby zajelo až do konce husího krku. Když jsem se snažil protahovací strunou tam to čidlo zasunout (s tím, že strunu pak uštípnu a nechám tam, není jak ji bez čidla zpět vytáhnout, nezajelo až do konce a pořád ukazuje okolo 17 stupňů, očividně je ještě ve zdi.
Tak jsem termostat (klasika od ABB do vypínačového rámečku) nechal jen na vzduchové čidlo a šlape to úplně v pohodě, i když na podlahu svítí jižní slunce stěnou francouzských oken.
Já jsem z ABB ;-) , ale nedělám NN prvky :-)
Jinak k té regulaci, někteří si pletou regulaci vlastního kotle/zdroje tepla a regulaci teploty v místnosti.
Kotel může být zdrojem tepla pro více místností/radiátorů/podlahových topení, sám se reguluje, aby voda nešla do varu, podle teploty vratky, někdy to ale levné kotle nemají.
Do podlahy to musí jít VŽDY směšovákem (vratka+voda od kotle) na nějakou teplotu.
Termostat jen zapíná/vypíná topení (čerpadlo/ventik/cokoliv) do dané místnosti.
Já se snažil jen řící, že po 10 letech bádání vím, že podlahové topení je mnohem lépe regulované/úspornější, pokud mám termostat s druhým externím čidlem přímo na vytápěné podlaze - HOWGH
Další úspora nastane s venkovním čidlem - kdy se termostat "naučí", jak se byt sám ochlazuje skrz zdi , pokud je venku chladněji, nebo tepleji
Autor zde to dovádí k dokonalosti - venkovní čidla + čidlo na jižní straně - to vše jemně doladí vytápění k dalším úsporám.
PS: Já mám akumulační nádrž, z které jedu do 5ti radiátorů a 2 podlah. regulaci lze udělat s klasickými termostaty, termohlavicemi (ne s plynulým otevíráním-mám samotíž) a čerpadly do podlahy.
PS2: Conrada nebrat - fakt ne - raději Čínu dle zkušeností jiných kupujících.
Já mám věci starší 3 let - ty už nejsou na trhu.
poptám kámoše co má teď funkčního a co vynachválí až do nebe - živí se tím a používá zásadně čínu
Tam jsou 2 problémy:
- reklamace - někdy se to prostě reklamovat nedá
- žádný typ nebyl na trhu k mání déle než rok (na to dojíždím s kamerami na dohled - ty nové jsou sice HD, ale FW mají mnohem hloupější a hlavně méně spolehlivý než ty 3 roky staré)
Pokusím se sem pak napsat
Protože to, že se vrací třeba 30st.C teplá voda, neznamená, že je podlaha naakumulovaná na 30st.C - jak tu někdo reagoval teplotou vratky.
Ten termostat s tím nějak počítá a pak lépe reguluje - zkušenost, jak to dělá nevím, ale nějak s tím počítá.
Nejsem specialista, ale čím více se naakumuluje podlaha, tím je větší setrvačnost, tím dříve se může vypnout topení - jsem to tak pochopil.
PS. ještě se kamarádovi osvědčilo čidlo na větrání - ráno a před spaním je zvyklý rychle vyvětrat - topení se te´d vůbec nezapne při tomto větrání - k tomuto jsem se zatím nedopracoval
to jak je naakumulovana podlaha poznam podle teploty na termostatu (zda se topeni uz projevilo na teplote v mistnosti)
nemluve o tom, ze chytry system (i chytry termostat) se nauci setrvacnost dane mistnosti..
cidlo vetrani je u podlahovky zbytecne, na to nestihne diky setrvacnosti ucinne zareagovat. (bavime se o rychlem vetrani), vystup se da vytahnout treba z magnetu/zabezpecovacky v oknech/dverich
To větrání je (u normální nástěnného topení) dost užitečné, klasický termostatický ventil na radiátoru pod oknem hned spíná, přitom úplně zbytečně. To se dá ale možná vyřešit softwarově - ignoruju po nějakou dobu rychlý pokles teploty, navíc plánuji čidlo na zdi kus od radiátoru.
Pokud neni nucena ventilace/rekuperace, tak na vsech oknech nebo i dverich magneticke spinace a podle toho pokyn z ridici jednotky na uzavreni daneho okruhu. Leta osvedceny zpusob pouzivany uz ve starych hotelech s radiatory. Lepsi termostaty to umi poznat i z nahleho poklesu teploty ( hlidaji charakteristiku/hysterezi).
Co to je za generalni kravinu? Pokud mam kotel v nizkoteplotnim rezimu tak nemusim mit zadny smesovak!!! Momentalne po testu kotle revizakem (jinak natapi jen castecne TUV(zbytek kolektory) protoze dum se ohreje nyni sam) je teplota topne vody 25 stupnu jakyhokoliv smesovaku. A tim se v pohode vytopi dum pokud je zima.
Aha on nemá dvouokruhovy kotel... Nebyl topenář lennart. Proč to dělat jednoduše když to jde slozite. Než to takhle patlat vyhodil bych stávající, střelil ho a koupil dvouokruhak.
Jedinou výjimku bych chápal pokud tam mas nějaký špatně regulovatelný zdroj jako uhli/drevo s natáčením aj.
Taky jedu na 40. Podlahovku řeší http://www.ivarcs.cz/cz/misici-sestavy s mírným tuningem ohledně řízení průtoku smyčkama a trochu vytuněným čerpadýlkem...
Na to se pouzivaji viceokruhove kotle. Mix je dobry tak kdyz mas treba spatne regulovatelna tuha paliva nebo opravdu nejaky velmi slozity otopny system. Ona ta cena uz se tak od priplatku za dvouokruhak temer nelisi.
Zejmena pokud mas kotel kondenzacni tak takovyto design je vzhledem k fyzikalnimu charakteru kondenzace vylozene nevhodny.
Treba muj dodavatel kotle vylozene zakazuje montaz dalsiho cerpadla. Protoze dalsi navazany okruh pokud nepredava data do kotle tak blbne elektroniku. Ta sleduje i takove hlouposti(po zapojeni diagnostiky to jde videt) jako dobu nabehu, ubytek teploty a s tim zmenu rychlosti cerpadla a i charakteristiku. Kdyz tam zapojis dalsi prvek bez komunikace s kotlem tak vytapeni nemusi byt efektivni a kotel muze porad tocit ventily.
Dale doporucuji k rozprave,diskusi a obhajobe:)
http://forum.tzb-info.cz/113129-smesovaci-rozdelovace-pro-podlahove-vytapeni/strana-3
Když jsem řešil před 7 lety kotel, kotlů s 2 okruhy bylo jen pár a prodejci nevěděli, co by si za to řekli. Když si uvědomíte, že rozdělovač je oproti směšovači jednodušší jen o čerpadlo (nanejvýš ještě pojistný ventil) a mít ho stejně musíte, tak ten rozdíl cen může být podstatný. I když nepopírám, že dvouokruhový kotel je koncepčním řešením s možná lepší regulací, ale pouze za rozumné peníze.
Pravděpodobně narážíte na způsob zapojení, jak jsem psal v předchozím příspěvku. V případě použití způsobu Giacomini není problém a směšovač se chová jako běžné otopné těleso.
Tak tenhle směšovač dotáhnul topenář a poslali jsme ho s tím pryč. Zapojení je tak hloupé, že čerpadlo ovlivňuje hydrodynamické poměry v kotlovém okruhu a naopak kotlový v podlahovém, vzájemně se rozesírají (sériové zapojení zdrojů tlaku). V případě zdechnutí čerpadla jde do podlahy teplota z kotlového okruhu, což může vést až k uvaření podlahy. NEBRAT!!!
Projektant doporučil něco takového - podlahový okruh je vzhledem ke kotlovému netečný, v případě výpadku čerpadla nehrozí uvaření podlahy, nanejvýš dojde k zvýšení teploty vratné vody kotlového okruhu.
Uvedenou konfiguraci proste nelze na samotizi vybudovat efektivne. Zda-li vubec. Je to nesmysl u kombinace vysoke a nizke teploty a vysokeho odporu horizontalne polozenych trubek na podlahovku. Sam pisete ze mate smesovak. Ten je z te samotize? Jaka je efektivita takoveho vytapeni? Chapal bych to kdyby vam v radiatorech jelo medium s vyssi teplotou varu a mel jste treba atomovy reaktor...
Jak vam funguje natapeni z akumulacni nadrze samotizi tj. bez obehoveho cerpadla? Nemate tam nahodou nekde lokalni anomalii fyzikalnich velicin?
Termohlavice jsou pouze plynule oteviratelne bud regulovane pouze perem/kapalinou dle okolni teploty,elektronicky se snimacem teploty nebo kombinace termomechanika+oteviraci/uzaviraci elektronika. Pak posledni uz nejsou termohlavice ale klasicke nezavisle ventily ovladane dle teploty s elektronikou.
Nemate na mysli taky klasicke dvoupolohove ventily ovladane elektricky - tzv. aktuatory z nejakeho nadrazeneho ridiciho systemu?
Jetli vam to vsechno funguje dohromadyvjak popisujete, tak mam neodvratny pocit ze je nekde chyba v matrixu.
Uz jen lpeni na samotizi u takoveho systemu znamena nocni muru topenare. Zrovna u te regulace radiatoru je diky rychlemu nabehu dobre mit plynulou regulaci. U podlahovky naopak je to diky dlouhemu nabehu naprosty nesmysl a staci dvoupolohove ventily.
Pavle, nehanil jsem všechny pokojové termostaty. Měl jsem doma jen jeden, který jsem objednal před 15 lety u topenáře slovy "ať je nějaký lepší, jo?". Stál tehdy 2x víc než ostatní a měl volitelnou PI regulaci, což byl myslím nadstandard. Jenže se mi prostě neosvědčil. Po jiném jsem nepátral, neboť jsem tušil, že podle teploty vzduchu to uřídit nepůjde. Raději jsem postavil vlastní řešení a teď sem o něm píšu :) Jelikož ale nejsem "z oboru", je docela dobře možné, že (zvlášť dnes, po 15 letech) existují mnohem lepší termostaty, které by mi už stačily zajistit tepelnou pohodu. Ty samozřejmě nehaním ani za mák.
Já jsem nadšen z Vašeho článku !
Je mi to jasné, já začal regulátorem údajně s PI regulací, ale on tak nějak nefungoval + měření jen teploty vzduchu. Holt ve velké místnosti má podlahové topení pokaždé jinou setrvačnost.
Nyní mám termostat (bohuřel se už nevyrábí) který umí 6 čidel, z toho 2 podlahové a umí řídit 2-4 místnosti. Bohužel žádné čidlo nejde dát jako venkovní.
Je to stařečet - 10let, takže budu stavět podle článku, pak to třeba využiji.
Přiznám se, nejsem programátor (nikdy mne to nebavilo,ani se za nás nic takového neučilo, natož dalo sehnat), taky mám docela hrůzu z Atmelů a tak. Jsem bastlíř/elekrikář, tak to snad nějak zvládnu - je to výzva ;-) - rád se přiučím
Díky. Zahoďte strach z Atmelů daleko za hlavu! Začněte klidně odborníky proklínaným Arduinem za jednu-dvě stokoruny - jakmile rozblikáte první LEDku, chytí vás to a už nepustí :-) V tom je ta platforma ideální - snižuje vstupní práh a láká k programování i lidi, kteří z něj mají z jakéhokoliv důvodu zbytečný respekt :-)
No, pokud by to PAK někdy umělo (pokusím se) snímat teplotu z 5ti místností, ve 3 pouštet termohlavici a ve 2 čerpadla do podlahy + zapnout kotel - asi půjde "Drobeček" do šrotu :-)
Na chatě by bylo SUPER - zapnou si topení z domova, nastavit místnosti kde chci topit - táta bude nadšen, já "mladík" r.v.70' zatím nemám problém :-)
Klasické Arduino není nic jiného než deska s mikrokontrolérem Atmel AVR ATMega. Vůbec nic vám nebrání jej programovat přímo v Céčku nebo v Assembleru a na Wiring se vykašlat. Jako bonus budete mít k dispozici solidní bootloader.
Na Arduino Mega můžete rozjet třeba FreeRTOS a dělat aplikační část jako jeho tasky.
Některé shieldy s perifériemi jsou navržené pěkně... rozhodně bych Arduino nezatracoval - ušetří čas s bastlením, pokud je ho málo.
Jenomže problém je,že je to AVR. Tahle platforma mě do regulace nesmí od chvíle, co jenom total stop zachránil ruku chlapovi u mašiny, kde ten sráč byl na řídící desce (a to ta deska prošla zkušebnou na EMC, ESD, bursty v napájení, megnetický pole atd.). A vůbec, mám z praxe docela dlouhej seznam, proč se AVR vyhnout, i kdyby byl zadarmo.
Mohl byste rozvest historku s tou poruchou a AVR? Skoro se zdraham uverit, ze by za to mohl atmeli brouk, spis bych pochopil, ze nekdo zmrcasil zapojeni nebo firmware. (Oblibena vec je samopreprogramovani brouka pri spatne vyresenem resetovacim obvodu, napriklad. Kdyz je "programator" debil.) Byl to komercni kousek, nebo aspo nejakej s automobilnim razitkem?
Automotive, certifikovaný SW, certifikovaný HW. Firmu to málem položilo... Detaily pod NDA.
Obecně, použít řadu, na kterým hapruje RESET, oscilátory, komunikace, A/D převodník nefunguje a erraty jsou typu "řadič X na portu Y nefunguje, nepoužívejte jej", je odvaha. Zvlášť pokud ho výrobce ani netestuje.
Jestli bylo schema a SW certifikovane, to jeste jaksi neznamena nic o tom, jestli bylo blbe, nebo ne. Tu pravdepodobnost to sice snizuje, ale...
Pokud to byla vada brouka, uvital bych pro pouceni jaka. To snad nema s NDA co do cineni... tezko podle toho dohledame firmu s nechtenou prumyslovou guillotinou. Pokud to byla vada (certifikovaneho) HW/SW, pak by i tento jeden bit vedeni byl zajimavy a opet se z toho neda nic vystopovat.
Pokud jde o errata, ktery brouci jsou na tom lip? TI? Ja delal dlouhe roky s LPC od prvniho ARM7 po cortex-m3 a musim rict, zejmena u tech prvnich rad, ze errata byly neskutecny. Nektery veci sly rozhejbat jen na zlomek funkcnosti a to jeste za silenejch SW obeti. Ale kdo to nezna. STMkari rikali neco podobnyho, ale zde se musim priznat, ze nemam osobni zkusenost.
A neni neco blbe v designu? Se selhanim elektroniky se nepocita? Sorry jsem s oboru kde se pocita i s touto eventualitou tak se ptam mozna v teto souvislosti blbe. Tam nejsou dve casti ktere se hlidaji? Mechanicke a elektronicke zabezpeceni? Pripadne dva nezavisle elektronicke systemy? Vzdyt jde o zivot ne?
Ano, láká to k embeded designu každého, kdo má s prominutím do p...e díru. A lidi, kteří se embeded designem zabývají profesionálně a mají to naživobytí, mají pak problém svou práci prodat, jelikož každý franta se zmíněným otvorem to přece udělá levněji. Ale to, že to pak pravděpodobně podpálí barák, někoho přizabije nebo stejně po vyhoření amatérského zfušovaného bastlu to ve výsledku bude stát víc. A člověk, který dělá profesionální vývoj, například takový živnostník s 30 lety praxe v oboru, pak akorát utře nos.
Ad PI regulace:
Ze je v necem naprogramovana PI regulace, znamena pouze to, ze ten, kdo to vyrabel, tusil, co PI regulace je, tak ji pouzil. Ale bohuzel to neznamena, ze ji pouzil spravne.
V tom je asi nejvetsi vyhoda vsech domacky ubastlenych regulaci, jako je zde v clanku. Ze si to dotycny udela, tak jak potrebuje on sam ve svem dome a ne tak, jak si usmyslel nekdo na druhem konci sveta. Bohuzel i kdyz je v domacim bastleni cena za material vyrazne nizsi nez v pripade nakoupeneho hotoveho reseni, tak cena za cas tomu venovany je astronomicka.
Přesně tak: Nic člověka nezahřeje tak, jako když překousne problém sám. Co já jsem se natrápil s HTPC (MythTV), to byly stovky hodin, ALE šlape to už leta
jak hodinky a já si spokojeně předu :-) a jen oprašuju . No a když k ceně HW toho HTPC holt připočtu cenu práce, tak se můžu chlubit, že mám echtovní řešení
za desítky a desítky kKč :-)
Souhlas !
PI regulace mi kupodivu funguje většinou na "českých" regulátorech - mám 2 na řízení nájemního bytu s obyčejnými plynovými "Wafkami" - a SUPER. Poradí a vysvětlí a upraví firmware .-)
Jinak pozor pokud chcete regulátor s ovládáním z netu - Heatmiser je pěkný, máme jeden na hraní (asi jeden z prvních typů) a i když umí i externí čidlo, tak má jen výběr mezi čidly, neumí používat obě. To se netýká verze s drátovým externím podlahovým čidlem pro podlahovku, ale ta už snad ani není k sehnání. Jo a rozhodně neumí PI ;-)
Regulace mne zaujala, načetl jsem spoustu brožur a munuálů jak by se to mělo, kamarád pak byl na školení u profi firmy na "pasivy" a ono je to dost složitější, než si člověk umí představit. Ale dobrá regulace už takto v základu co je v tomto článku uspoří 20-50% nákladů, pak dalším dolaďováním a doplňky se DRAZE uspoří jen jednotky procent.
To neplatí v případě, pokud je dům už od začátku stavěn a navržen úsporně.
Podlahove topeni ma cca dobu nabehu 1 hodina. Normalni klasicky velky litinovy radiator tak max 15 minut. Deskove radiky za par minut hrejou:) Podle charakteru topidla se pak urcuje i teplota topne vody. Nejvyssi deskovy radik - kvuli salave charakteristice a minimalni akumulaci. Klasicky radiator nizsi teplota - ma nejakou akumulaci a nejnizsi nejlepe nizkoteplotni system podlahovka.
Dulezite vstupni charakteristiky se dozvite z vaseho topenarskeho projektu. Dobu nabehu si muzete spocitat. Sve take ovlivni nastaveni kotle a jestli topne medium neni nekde po ceste dohrato/chlazeno - v mem pripade horni patro smerem na jich. Nekdy je to o tolik(hlavne jaro) ze nakopnuti vnitrniho cerpadla kotle zvedne rucky na kontrolnich teplomerech okruhu jeste nez dojde k zazehu. Nepodcenovat slunicko:).
Sálavá složka malých otopných těles je proti konvekční zcela okrajová a začne se výrazněji projevovat až nad 90 °C povrchové teploty tělesa, takže kvůli jejímu zvýšení určitě nikdo nebude projektovat tato tělesa na vysokou teplotu, zvlášť v době, kdy kvůli kondenzačním kotlům a solárním systémům je třeba topit co nejchladnější vodou.
Stare soustavy maji spad 90/70 ale souhlasim o tom salani versus konvenkci jsem nepremyslel. Jde mi spise o system.
Nicmene druha polovina odpovedi si trochu odporuje. Kdyz budu mit teplotni spad systemu treba 35/25, jaky ma smysl instalovat klasicke radiatory? Tudiz v kontextu diskuse si jaksi odporujete. Ta plocha nebude pro takovy spad dostatecna ( klasicke radiatory maji predepsane spady mnohem vyssi).
Tady uz se vyplati jen podlahovka nebo hodne velke desky ktere nelze nazvat uz ani radiatorem ale zdi;)
BTW: Nechapu lidi kteri si zbytecne komplikuji zivot dvojim systemem vytapeni. KISS princip plati i tady. A kdyz uz neni zbyti (stary dum, postupna rekonstrukce) tak neporidi dvouokruhac nebo dalsi kotel na prepojeni k ohruhu.
V baráku jsme kombinovali radiátory a podlahovky. Ideální řízení by bylo ovládáním ventilů v rozvaděčích, aby každý pokoj mohl mít nastavenou jinou cílovou teplotu, samozřejmě se spínáním kotle, když je potřeba někde přitopit. Pokud by se uměla reflektovat i vnější teplota, byla by to bomba.
Kéžby autor došel až sem :-). Zatím jsem rozumné řešení tohoto cíle nehledal, určitě existuje.
to je prave trosku orisek..
pokud je nastaven ekviterm, tak topna voda je zavisla na venkovni teplote a vyber krivky je podle pozadovane vnitrni teploty a pokud ma byt vnitrni teplota v kazdem pokoji jina tak uz to moc dobre nefunguje..
resp. referencni mistnost musi byt "nejteplejsi"..
Mně by se nejvíc líbilo zavrtat do každé řízené místnosti zásuvkovou krabici (tu hlubší), do ní dát 3,3V Arduino MiniPro s up-convertorem na 2 tužkovky (možná i bez něj), jednoduchým displejem a dvěma tlačítky Nahoru/Dolů. Přes RF by to komunikovalo s řídící deskou (klasické arduino), která by komunikovala přímo s hlavicemi, opět přes to samé RF. Deska by byla u routeru připojená přes 3.3V seriák, který stejně doma běží a je permanentně na netu. Samozřejmě OpenWRT/debian. Ten by jen arduinu předával změny nastavení/četl aktuální hodnoty a nabízel přes jednoduché webové rozhraní (php) ven do netu či do tabletu, který stejně už dnes visí v obýváku na zdi a ovládá se přes něj leccos dalšího.
Takže by ta arduina tvořila autonomní systém, monitorovací/konfigurační komunikace do sítě by byla doplňková.
Sny jsou pěkné, jen najít čas... Ale když se pořeší ty hlavice, to ostatní už není tak složité.
Nevim, mám rok starý elektrokotel, mam venkovni cidlo kvuli ekvitermni regulaci, a k zadnemu vyberu krivek nedochazi, jen se clovek nastavi dve hodnoty sklon a offset krivky ikdyz v podani toho kotle a toho co je v navodu je onou krivkou primka, co sem tak patral ma tohle vetsina kotlu, max a to dovoluje i ten muj mu mohu pres termostat rict kdy je den a noc a podle toho vybere hodnotu. Tedy lze mu nastavit 4 hodnoty 2 den a 2 noc.
Tolik k ekvitermni regulaci od 99% vyrobcu kotlu.
Já s jeho názorem plně souhlasím. Referenční místnost neexistuje, ekviterma má smysl maximálně pro nezateplený dvoupokoják v paneláku a termostat v jedné místnosti není regulace.
Smysl regulace je
- Vyrobit jenom tolik energie, kolik jí je právě potřeba
- Dostat ji jenom tam, kde je právě potřeba
- S vynaložením minima režie
- a s minimalizací údržby i opotřebení systému
Ne si hrát na to, že venku spadla teplota pod 15°C, tak natvrdo peru do baráku 20kW a násilím to prorvu s pomocí přetíženýho čerpadla skrz termostatický hlavice.
To říkám jako embeďák, který posledních pět let dělá na full time domácí automatizaci.
Já se obávám, že systémy centrálního vytápění budou trochu starší než těch pět let. Už před 100 lety se regulovalo. I bez teploměru v každé místnosti, bez dálkově ovládaných hlavic i bez mikrořadičů. A ti pánové s jejich jednoduchou regulací dosahovali zajímavých úspěchů.
Fakt, že dneska je technologie jinde a že místo úspory 40% dosahujeme úspory 60%, ještě neznamená, že by naši dědové byli úplně neschopní idioti. Ty technologie a postupy mohou být přežité, ale pořád to je funkční metoda regulace. Ověřeno stoletím faktur za energie. Blbost je tak akorát to montovat do nových baráků dnes. Ale ten argument je, že moderní řešení ukousne ještě další třetinu z nákladů, nikoliv že by ta "stará metoda" nešetřila vůbec.
Nejstarší metoda regulace byla modulace ohniště vhazováním polen. Regulátor - člověk si to vychytal tak, aby se nemusel moc lopotit v lese a cítil se v pohodě. Veškerý diferenciální rovnice se daly shrnout do "táto, přihoď do pece dvě polena, je tady kosa". Úspora se měřila v hodinách za rok.
Tu úsporu dědečků 40% bych chtěl vidět. U nás býval, když jsem byl děcko, jeden termostat v obýváku. Radiátory jely nastavený natvrdo (samotížka), takže někde kosa, jinde se větralo...
Až jsem nastoupil do práce, nechal jsem zatvrdlý ventily uřezat švajcem, hodit tam nový s hlavicema... A ejhle, 30% úspora, vrátilo se to ani ne za jednu zimu. Už se větralo/přetápělo jenom v místnosti s termostatem, pokud jinde byla kosa...
95% lidí se u tohohle zaseklo. Jedno starý bimetalový REGO, hlavice na radiátorech a myslí si, že mají doma regulaci... A když ukážu návštěvám, jak to funguje, první reakce je: "Proč tak složitě? Přece stačí hlavice na radiátoru, ne?"
Uhlí vychází mnohem hůř. S dopravou, skladováním, prací a nestabilní dodávkou tepla. Znám jenom jednoho člověka, který topí uhlím. Ale to je od nás 80km na sever. Furt nadává, že se uhlí blbě shání...
Plyn je hodně rozšířený. Lidi jsou pohodlní a připlatí si za komfort, pokud můžou. Tuhý paliva mají u nás jenom nezaměstnaný socky...
To bych byl opatrny na tyto soudy. Sice topim na dinosaury a slunicko a pouzitim tak vzacne suroviny jako uhli se mi vnitrne prici, na druhou stranu nekde to nejvyhodnejsi moznost. A neber to jako obhajobu ale racionalni rozhodnuti ke kteremu majitel objektu dochazi.
Pokud mas kam dat uhli, tak u zplynovaciho moderniho kotle staci naplnit nasypku a o ostatni se postara sam. U moderniho kotle na uhli mas problem poznat ze nekdo topi podle komina. Coudi trosku jen pri rozbehu. Navic se delaji kotle ruzne kombinovane stepka / pelety / uhli / koks kde palivo prepnes jen pres menitko.
Bohuzel je to pevne palivo takze musis resit veci jako nouzove dochlazovani a zalozni zdroj.
Souhlasim ze stare automaty a poloautomaty jeste bez zplynovani patri do srotu. Uz tam mely byt davno. Okamzite bych je vyhazel vsechny. Lidi si trikrat rozmysli dat do noveho kotle pilinovou petku s olejem. Nehlede na to ze hnusne coudi a nechavaj po sobe hromady popela.
Uhli je narozdil od dreva pomerne energeticky vydatne a tak se nemusi tolik doplnovat.
Mnozstvi popela jak uz jsem neni takovy problem u zplynovaku. Hlavne pokud je mozno ho vyuzit jinym zpusobem;)
Plyn stale neni tak rozsireny jak si myslis. A lidi ho kvuli cene uz ani moc nechcou. A to jak potrubim tak i zasobniky. To je typicky zkresleny pohled prazaku a stredocechu, kteri vzdy meli historicky vydobytky moderni civilizace jako telefon,plyn,mobilni sit za humny.
Takze hromade lidem na vesnici proste plyn chybi a nebo maji natolik energeticky narocnou nemovitost ze je pro ne i velmi drahy. Srovnej si i mnozstvi dreva ktere bys potreboval skladovat/zpracovat/doplnovat vs uhli.
Zapište si končně za uši, že ekviterma je nekompatibilní s následujícíma věcma:
- S podlahovkou, protože venku se stihne ochladit klidně o 10°C a podlahovka vyleze jenom o desetinku.
- S několika prostory v domě s jinou tepelnou ztrátou, protože reguluje jeden a pro další je málo, nebo naopak moc tepla. Jedna cimra v pohodě, v jiné mrznete nebo neregulujete.
- S kombinací podlahovka + radiátory, protože každý se chová jinak
- S pasivním domem, protože tam na vytopení místnosti stačí i zapnutý PC a o vnitřních poměrech venkovní čidlo nemá páru.
Včera jsem shodou okolností mluvil s topenářem a ten tvrdil, že víc ekviterm odpojuje, než připojuje. Proč asi?
To není zas tak složité. Pro vás je podstatná ta část měření místností a řízení ventilů. Zbytek zvládne kotel s ekvitermní regulací, kdy obecně platí, že topná voda je maximem z potřebných topných vod všech připojených těles - proto je samozřejmě vhodné mít všechna tělesa spočtena dobře, aby kvůli jednomu poddimenzovanému radiátoru nemusela být topná voda moc vysoká.
Nevím o žádném, ale takhle daleko jsem tu regulaci nezamýšlel, protože to by znamenalo nahradit proporcionální řízení kotle vlastním, což je docela problém (spínání zapnuto/vypnuto nepovažuju za regulaci). Neboli v rámci zjednodušení předpokládám přetopení topné vody v úsporném režimu o několik stupňů.
Mám několikastupňovou regulaci. Začíná v kotli, který zapnu bezpotenciálovým kontaktem. Podle rozdílu tlaku vody na vstupu a výstupu se plynule reguluje výkon čerpadla (a tím i průtok), elektronika kotle podle toho moduluje výkon. Šetří to navíc i elektriku pro čerpadlo... Teplota na výstupu kotle je nastavená natvrdo na 35°C. Kotel ví, že pro x l/min. má nastavit y kW.
Druhá část je samostatný řízení podlahovky, viz výše (dvě čidla/místnost - podlaha a vzduch)
Třetí část jsou místnosti, bez podlahovky, kde se pomocí PWM regulují MT4ky...
Má to 2 háčky:
1. Kotel s regulovatelným čerpadlem je pořád trochu exotický jev - soudruzi projektanti kotlů tuto technologii zřejmě ještě dostatečně nezvládli (máme rok 2015).
2. Obvykle se reguluje teplotou teplonosné látky za konstantních průtoků (v rámci možností), aby se nerozesraly hydrodynamické poměry v soustavě, vy regulujete konstantní teplotou a změnou průtoků. Chápu to správně?
Málokde.
Ve většině případů i u mně na chatě je to prostě topí/netopí )teče/neteče) s pevně danou teplotou ze směšováku - levné na pořízení.
u velkých ploch teď kamarád testuje konstantní průtok + skokovou změnu teploty vody (u podlah) - nejprve teplejší na šokovou dodávku energie, pak normální.
U radiátorů plynule reguluje teplotu vody už všude - podle potřeby kolik energie se musí dodat.
Obvykle se u kondenzáku reguluje teplota na výstupu, ale ne průtok. Čerpadlo je zapnutý natvrdo. Ale když je tam víc větví, který se zavírají, tak se ten průtok docela měnía fakt to dělá hokej, prototože najednou teče trubkou 70% toho, co před pěti minutama... Tohle řešení zaručuje, že když si radiátor v ložinci čekne o 5l/min., dostane 5l/min. a nemusí řešit, že mu tam rve čerpadlo 8l/min.
Takže to Wilo Yonos ECO nakonec vyhrálo... ;) Zjednodušuje to ten zbytek. A informace o průtoku dostává i kotel...
Ten přínos je pouze v tom čerpadlu s regulovaným průtokem (to jste vyměnil v kotli za původní???), i tak pořád platí, že jestliže nemáte uspořádání těles do hvězdy, ty na stejných větvích si rozesírají tlaky (i když ne tolik, jako když má čerpadlo konstantní výkon). Tou nevýhodou je ona pevná teplota média, tím způsobíte veliké výkyvy v rychlostech vody tělesy. Ekvitermní křivka by zde klidně mohla zůstat pro omezení výkonu soustavy shora, zbytek doregulovat ventily.
Ekviterma určitě nesmyslem není. Bez ohledu na nízké ztráty či tepelné zisky VŽDY platí, že ztráta obálkou domu je přímo úměrná rozdílu vnitřní a vnější teploty. Takže ekviterma sice není nutná, ale je zkombinovatelná, čímž se dosahuje menších hydrodynamických výkyvů.
Kombík je co? Kotel s bojlerem nebo s 2 okruhy?
Kombík je kombinace podlahovky v jedné části domu a radiátorů v druhé...
Hydrodynamiku neřeším ekvitermou, ale modulací čerpadel a plynulou regulací průtoku na ventilech.
Jediný přínos ekvitermy u mě by byl v tom, že když je teplo, nebudu trubkama honit vodu 40°C, ale jenom 32°C. To není až taková úspora, pro podlahovku nemá smysl a u části s radiátorama je to jenom o pár desetin procenta na účinnosti kondenzáku kolem poledne. Návratnot by byla řádově několik let. Takže možná někomu šetří, ale u mě je to technický i ekonomický nesmysl.
O co méně regulujete teplotu vody, o to více musíte hydrodynamiku a její výkyvy. Obecně platí pravidlo, že ventil by měl regulovat v celém rozsahu (autorita ventilu?), pak je regulace nejpřesnější, nejplynulejší a nejstabilnější. Když šmrdláte v přechodných obdobích na 10 % rozsahu skoro uzavřeného ventilu a v zimě na 10 % rozsahu skoro otevřeného ventilu, je to nepřesné. Takže za mě ekviterma pro omezení maximálního výkonu soustavy ano, ale to už je váš boj.
Mimochodem ekvitermu má hodně dnešních kotlů v sobě, v případě regulace Arduinem a jinými samodomy není problémem si ji dopočítat.
Kondenzak mi reguluje i otacky cerpadla, obeh kolektoru a i plynule plamen podle momentalni teploty v celem rozsahu. Takze na zacatku se rozjede jak lokomotiva ale pak jde pomalicku dolu i s otackama (dle diagnostiky). Jeste jsem vypozoroval ze ani pomocne natapeni TUV nejede vzdy na plny knedlik ale v zavislosti na teplote zasobniku. Nevim kde soudruzi z francie udelali chybu ze to delaji, ale proti tem kotlum z doby kamenne ktere spinaji jen rady horaku je to notny pokrok.
Taky mám nastaveno 38°C natvrdo a nijak jsem nepozoroval potřebu kotle nějak přidávat. Z kotle jsem vykopal původní čerpadlo a narval tam ALPHA2 v dynamickém režimu. Ekviterm mi taky přijde jako ptákovina, neboť by to byla téměř přímka, prostorovka je taky nesmysl z důvodu rozměrů naší chaloupky. Zóny mám rozděleny na sever/jih a kotel místo propagovaných 130W bere jen cca 27W elektrických a plyn šel taky ještě dolů, ale to jen tak pro info
Vypadate, ze se tim upravdu zivite, tak si dovolim vyzvidat.
"Chci od kotle x l/min vody o teplotě y°C bez ohledu"
Z toho mi vychazi, ze jednotlive vetve podlahovky podle potreby skrtite.
A ze ta teplota "y" je vzdy dostatecna, to s ni pravdu nehybete, at je venku +15 nebo -15 st.C.?
Kdyz jsem se tim ja zivil, tak jsem mel zakazku, kde to hydraulicky bylo tak, ze se michala teplota, ale prutok podlahou byl konstantni. (Ale neslo o rodinny domek.)
Nebo tu vetu spatne chapu a mistnosti si nerika nejen o "x", ale i o "y"? Kotel potom topi na nejvetsi "y" a cerpadlo dava soucet "x"?
To neříkáte přesně. Ani aktuální ztrátu místnosti neznáte (to by bylo supr), ale dovozujete ji z její teploty.
V případě, že spočitatelná tepelná ztráta tvoří většinu, ekviterma stačí (jak jste psal o nezateplených bytech/domech) a návratnost složitější regulace je malá, jestliže máte prostory, kde má na vnitřní teplotu vliv každý prd obyvatele, pak ekviterma stačit nebude.
Děkuji za pěkný článek.
U těch termistorů bych rád upozornil na stránku http://www.thinksrs.com/downloads/programs/Therm%20Calc/NTCCalibrator/NTCcalculator.htm
kde je možno vypočítat dle Steinhart-Hart konstanty A,B,C, ty pak dosadit to vzorce a funguje to.
Těším se na pokračování. Na stole mi už několik měsíců leží rozdělaný termostat na Raspberry. Z nedostatku času je z něj zatím pouze teploměr (obrázek).
Používám stejná čidla a termostatické hlavice mám v plánu ovládat přes Z-Wave, projekt OpenRemote. Skončil jsem u ovládání elektrické zásuvky. Dál jsem se z časových důvodů nedostal :-(
Přátelé,
koukám že jsem na správném místě ve správný čas. V baráku se budou za nedlouho měnit klasické kohouty za regulační ventily, mohli byste mi doporučit konkrétní rozumný ovladatelný ventil, že bych ho od nich rovnou nechal namontovat (předpokládám, že na to musí být vypuštěné topení).
díky
Georgius
Máte na mysli ventily na radiátorech??? Na to se používají obyčejné, blbé radiátorové ventily. Na ty se dá pak naprcnout primitivní kohout, termostatická hlavice, eletrická termostatická hlavice či servopohon. Hlavně bych doporučil vybrat nějaký se standardním závitem 30x1,5 a nevymýšlet kraviny s různými hybridními připojeními hlavic.
Sám se vývojem něčeho podobného zabývám (radiátory v několika místnostech), jsem velmi zvědavý na jiný pohled na věc.
Pro zajímavost:
Už třetí sezonu používám rádiem řízené hlavice ELV ( = Conrad) FHT8V, a to stále s původními AA bateriemi (na léto je odstavuji).
Tyto hlavice řídí jednoduchý rádiový modul (RFM22B + Atmega328 na mém PCB made in china, rádiový protokol byl revezně zinženýrován a je volně na webu, moje implementace také).
Teploty se hlásí rádiem (NRF24L01+, Atmega328, 2xAA baterie, pro komunikaci použit protokol http://www.mysensors.org/).
Celé to řídí (čili čte a zaznamenývá teploty a posílá příkazy hlavicím) Raspberry Pi s použitím software FHEM.
Velmi se těším na pokračování Vašeho článku.
Stran dálkového řízení hlavic FHT jsem dal k dispozici
https://github.com/HynekBaran/FHT8V_commander
Omlouvám se za nedokonalosti a případné chyby, pracoval jsem na tom jen po (nemnoha) volných večerech ;)
Nemají, omlouvám se za nepřesnost v titulku mého příspěvku.
Jedná se o rádiem ovládané hlavice, přesněji rádiem ovládaný servopohon ventilu topení. Komunijí jednosměrně, přijímají rádiem "příkazy" kterými lze nastavit průtok ventilem (a nějaké drobné technické věci navíc). Teploměr nemají, nejedná se tedy o termostaty.
V situaci, kdy vytápění řídí centrální systém s pečlivě rozmístěnými čidly nejsou teploty na hlavicích (čili u radiátorů) příliš relevantní.
Parádní článek, parádní téma. Mohla by to být skvělá série.
Jen mi tam trošku chybí nějaká charakteristika soustavy dodávající teplo do systému, tedy nějakého toho domu. Hodila by se přechodová, ale i impulsní charakteristika by mohla být zajímavá. Třeba čas a výkyv teploty pro každou místnost, nebo aspoň stranu domu, když už je to tam nakousnuto, tak asi to má význam. Sice budou asi šílené minimálně co se času týče podle co autor píše o dasavadních zkušenostech s topením, ale pro dynamickou regulaci a nějakou tu predikci budou NEZBYTNÉ. A hodila by se taky statická charakteristika soustavy dodávající teplo, výkon vs. nějaké otáčky nebo co to má. Určitě se kotel bude při různých zátěžích chovat jinak. Minimálně na minimu a maximu.
Držím palce a těším se na další díl ;-)
Díky. Mám pocit, že téma přitáhlo samé odborníky, kteří vědí mnohem víc než já. Jak jsem psal, můj kotel je hloupý, tj. zcela bez regulace. Prostě buď topí 10 kW nebo netopí vůbec.
Přechodovou ani impulsní charakteristiku domu neznám - nikdy jsem doma nenavodil takové laboratorní podmínky, abych je mohl změřit, i když mám pár zajímavých grafů z tichých zimních nocí. Ale ve dne v domě žijí lidé a jimi vyzařované teplo vše mění v reálném čase.
Kromě toho všeho má překvapivě velký vliv na teplotu uvnitř domu kromě Slunce i vítr venku. Tak jako umí výrazně změnit pocitovou teplotu (což se běžně uvádí v předpovědích počasí), dokáže odfoukat z domu mnohem víc tepla než jak chládne dům za bezvětří.
Dobrý den, děkuji za odpověď.
Přechodovou charakteristiku jsem měl na mysli toho kotle a topení s betonem, ne domu ale i to může být, prostě nějakého dynamického celku / systému.
Ona přechodová charakteristika je odezva systému (s tomto případě kotle, trubek a betonu) na jednotkový skok, tedy nějaký určitý vstup (začátek topení) a ten se nechá běžet neměný a sleduje se co to udělá s měřenou veličinou než se někde ustálí a tím se zjistí odezva (reakce) systému na nějaký vstup a pak se dle toho reguluje vstup. Prakticky jste to lehce naťukl v " ... sepne kotel a ten začne ohřívat vodu v podlaze. A pak trvá dlouhou dobu, než se ty tuny betonu v podlaze vodou ohřejí a pak než prohřejí podlahovou krytinu a konečně začnou od podlahy pomalu ohřívat vzduch. Dřív než ve čtyři hodiny odpoledne se teplota vzduchu v místnostech nezačne zvedat."
Impulsní charakteristika zase popisuje odezvu soustavy / systému na počáteční nekonečně velký impuls (tedy v reálu dned na max a stop ) a sleduje se reakce systému (zde zase teploty v domě).
Není třeba laboratoře, tohle může být klidně úplně experimentální záležitost a krásně ukazuje odezvy systému, ostatně ten graf co je u toho čidla je přechodová charakteristika, ale jen pro to čidlo. Ta fialová křivka pro kolektor krásně ukazuje v čase jeho teplotu po nějakém (nevím jestli teda konstantním) zatížení. A podle jejího tvaru se dá odhadnout co je to za typ systému, dělat modelace a zahájit odpovídající způsob regulace.
Ne že bych to v článku musel vidět, ale tak jak jste to začal hezky od základu a popisem systému, do práce takového záběru by se to určitě hodilo - přechodová a impulsní charakteristika jsou základními způsoby popisu systému co se týče reálného měření a následné tvorby matematického modelu. Chci říci, že v úlohách automatizace je to obvyklý a hojně užívaný popis reálných systému a jejich reakcí na vstupy z okolí.
V tomto případě co píšete o koli to bude jasná dvoupolohová regulace - sepni / vypni. Ovšem do toho prediktoru by bylo dynamiku systému dobré znát aby bylo možno predikovat kdy vypnout a nechat dojít, jak se teplota ustaluje.
Trošku jsem se rozepsal, už končím ;-) a přeji zdar a sílu
Velmi zajímavé a podnětné věci píšete! Jen upozorním na dvě věci: příklad s hodinami (v poledne, ve čtyři, v sedm, ve tři ráno) nebyl zdaleka přesný. Systém by se takto zle choval pouze pokud by byly podlahy úplně studené. Pokud se topí průběžně, tak reaguje všechno rychleji.
A druhá, ještě důležitější poznámka: graf na konci článku ilustruje rychlost vodotěsných čidel, takže NENÍ pořízen u mě doma. Já mám všude ta holá TO-92 čidla, jak je vidět na svodu okapu, a grafy topení u mě vypadají úplně jinak. Musím je zařadit někam do seriálu, asi by to mnoha lidem hned všechno objasnilo - a obratem bych se tu v komentářích dočetl, co a jak udělat lépe :-)
NUII zrejme studoval neco podobneho jako ja a mozna si dokonce opravdu na nekterych zakazkach nasel cas nejakou prechodovou nebo impulsni charakteristiku zmerit. Kdyz clovek nejaky takovy graf ma, tak je hned chytrejsi a lepe navrhne regulator. Jenze obvykle takovy graf k dispozici neni. Respektive zavidim kolegum, kteri maji cas na takove pokusy.
Tak jako vytočit systém na polovinu výkonu a hodinu počkat co udělá a jak se zachová asi takový problém není. Chápu že u regulace žárovky stačí připájet posuvný odpor a vyzkoušet jak to frčí, ale u takové rozsáhlé regulace ovlivňující celý dům s takový počtem roměných by se asi trocha měření vyplatila.
Celkem automatizace je zajímavý obor a co se týče systémů (jakýchkoliv) má stále co nabídnout, protože je vlastně defakto jedno jestli jde o čidlo, topení nebo barák nebo populaci. Vše je nějaký celek (systém) a na vstupy z okolí reaguje nějakými výstupy. V případě lineárních systémů jako tento v článku je možno nasadit poruchové veličiny (okolní teplota, roční období, lidé uvnitř(ať měřené nebo odhadem)), zavést zpětnou vazbu a vesele regulovat.
To, že ty časy, jak mi Petr Stehlík odpovídal byly jenom přibližné je další důvod pro charakteristiku systému a zjistit jak to skutečně je.
To že jsou to jiná čidla nevadí, tak se vezme graf k těm co máte a je to. Typ charakteristiky zůstává stejný.
Co se týče té pracovní teploty, po tzv. identifikaci systému by neměl být problém regulovat pro každou teplotu, proto se regulátory nasazují aby jaksi dovažovali skutečné hodnoty k požadované hodnotě dle znalosti reakcí systému. Dá se dokonce počítat i s nějakými očátečními hodnotami.
Samozřejmě lze celou práci udělat i bez charakteristik, sednout, napojit a doštelovat, původně jsem svůj příspěvek napsal z toho důvodu, že jsem si nedovedl představit, co je zač ta tepelná soustava v domě a jak moc vlastně topí/netopí.
Ještě jsem chtěl zmínit, pokud by měl autor zájem, ikdyž asi tedy tu práci dělá spíše prakticky než teoreticky, existují přímo prediktory pro regulované systémy. V podstatě se většinou jedná o nějaký aproximátor vhodně umístněný do regulačního obvodu s nějakou jednoduchou interpolací.
Už jen tak vypindávám, nerad bych autora zdržoval od práce, tak přeji hodně zdaru a pevné nervy. odle počtu komentářů článek zaujal a to je fajn.
Díky
Pane NULLe, já to vidím takto: tento seriál dotáhnu do momentu, kdy bude mikrokontrolér či počítač připraven zpracovat naměřená data, a pak nastoupíte Vy a s pomocí teorie a zkušeností z praxe navrhnete rozumné algoritmy řízení. Osobně jsem doma tu regulaci vytápění řešil naprosto intuitivně, bez předchozích teoretických znalostí a praktických zkušeností. Bylo by fajn, kdyby zkušení praktici v oboru, kteří se v této diskusi sešli, na mé články navázali dalším dílem obsahujícím skutečnou regulaci, jak ji popisujete výše.
:-)) Děkuji za nabídku, ale série je to jen Vaše. Doufám že jsem Vás neurazil, ode mne to měl být jenom nápad/připomínka, co bych tam očekával, když už jste na to vletěl tak hezky podrobně a nějak se to pak zamotalo a protáhlo s Vaší a pak mou odpovědí na ty charakteristiky.
Určitě nemám zájem Vám to nějak hanit nebo něco podobného, to určitě ne, od té doby co jsem nějaké podobné dokumenty vypracovával (dokonce i právě měření a regulaci teploty - pouze laboratorně - nemám dům ;-)), si, věřte, plně uvědomuji jak je těžké dát něco opravdu smysluplného dohromady a ještě k tomu když je toho tolik a pak s tím "nést kůži na trh".
Naopak, velmi rád si přečtu celou sérii ať už to bude uděláno jakoliv. Třeba ten typ snímačů jsem neznal a docela mne zaujaly i jejich vlastnosti. Vždy je kde se poučit, to je na vědě a jakémkoliv výzkumu to skvělé.
Tak se nezlobte, mlčím a držím palce.
S pozdravem čtenář
Pane NULLe, myslel jsem to jen v dobrém. Počkejte tedy prosím na moment, kdy (v některém z dalších dílů seriálu) popíšu, jak jsem se s tou regulací popasoval, a pak budu věřit, že místo toho, abyste na mě nenechali niť suchou v diskusi pod článkem raději někdo na to sednete a dáte dohromady článeček navazující na můj popis HW a SW, ale implementující regulaci skutečně sofistikovaně, jak jste výše nejen Vy navrhoval.
Prakticka otazka - jaky zvolit kabel a konektory/svorky pro domaci rozvod 1-wire sbernice? Doporucili byste neco?
Asi bych pouzil nejakou 4-pinovou kroucenou dvojlinku (drat) pro rozvody (1-wire data, 1-wire zem, napajeni, zem), v miste, kde bych chtel dat teplotni cidlo, bych rozvod prerusil a napojil cidlo s pripravenou koncovkou pomoci dvou 2x4 svorkovnic (uplink a downlink). Pokud by se pouzily nejake miniaturni svorkovnice (a ne bezne elektrikarske dimenzovane na 250 V), tak by to ani nemuselo byt moc obludne. Mate nekdo nejaky elegantnejsi navrh?
Vzhledem k tomu, že jde o CMOS s malým odběrem, tak na víc jak 2-3m bych to nepouštěl. Asi bych použil Energy Bus (http://ebus.webhop.org/twiki/bin/view.pl/EBus/WebHome) nebo něco podobnýho. Na 1-wire bych se hodně bál rušení a MaR musí být spolehlivá.
Fyzická vrstva a MAC: http://ebus.webhop.org/twiki/pub/EBus/EBusDoku/Spec_Prot_12_V1_3_1_E.pdf
Aplikační vrstva:
http://ebus.webhop.org/twiki/pub/EBus/EBusDoku/Spec_Prot_7_V1_6_1_E.pdf
1-wire sběrnice s pull-up a terminátorem funguje na 100 metrů, vyzkoušeno, UTP kabel stačí Cat 3, konektory 4-pinové na telefonní sluchátka.
Pokud na sběrnici bude cokoliv s větším odběrem, pak s 1-wire ani nezačínej. Na domácí automatizaci je nejvhodnější čtyřdrát napájení + RS485, na každém uzlu malý MCU třeba AVR. Důvodem jsou úbytky napětí na GND, které po dosažení 0,7-0,8 V znemožní komunikaci na 1-wire a řeší se to blbě.
Nebo uLan (nad RS485), ja osobne s nim zkusenosti nemam, ale ridi nejake rodinne domy >15 let a mnoho zemedelskych provozu (to k te domovni automatizaci, jinak je taky docela popularni v labech). Nic jsem s tim (zatim) nedelal, ale podpora je celkem dobra, od PMD-85 po aktualni widle.
Slabina RS485 pro tyhle účely je <b>fyzická vrstva</b>
Je to kroucená dvojlinka, na které se při vysílání mění polarita. V neaktivním stavu je vysílač zakázaný a lajnu drží pullup/pulldown.
Co se stane, když začnou vysílat dva moduly najednou?
Co se stane, když mezi nima bude řekněme 100m kabelu a pět dalších prvků? Poznají vysílající kolizi, nebo na svým segmentu bude každý tlačit svou hodnotu?
Co bude na sběrnici, když jedno zařízení bude tlačit nulu a druhý jedničku?
Pokud má 485ka jet spolehlivě, tak potřebuje
a) Master, který se ptá ostatních, jestli mají co říct a při výpadku uzlu aplikuje timeout s přechodem na další. Právo vysílat má jenom master nebo po omezenou dobu jednotka, která je právě oslovená. Při chybě masteru jde systém do kytek.
b) Token ring, kde si podle pořadí jednotky předávají právo vysílat. Tam musí být vyřešeno, jak vyhodit ze systému mrtvou jednotku v rozumným čase...
Navíc je tam periodický probouzení všech procáků a non-stop traffic...
Efektivnější bývá CSMA/CD, ale na fyzickou vrstvu RS485 to nejde aplikovat.
Proto mám raděj CAN, do mailboxu se hodí zpráva a koho zajímá, tomu spadne do jeho mailboxu 1:1 a jenom přijde přerušení... Periferka říídí přístup k médiu, kontroly, prioritizaci zpráv,...
> UTP kabel stačí Cat 3, konektory 4-pinové na telefonní sluchátka
Je pravda, ze RJ11 by byla asi dobra volba, ale je otazka, zda jsou snadno k sehnani protikusy, ktere by se daly snadno a pevne uchytit k pigtailu vedouciho od senzoru.
> Pokud na sběrnici bude cokoliv s větším odběrem, pak s 1-wire ani nezačínej. Na domácí automatizaci je nejvhodnější čtyřdrát napájení + RS485
1-wire bus bych pouzil jen na existujici jednosoucastkove senzory od Dallasu.
Kazdopadne ma puvodni otazka je uplne stejna, at uz na datovych pinech bude 1-wire nebo RS485.
Kabel ponecháte stejný, UTP Cat 3, případně podle odběru na VCC.
Konektory zde:
http://www.ges.cz/cz/meb-4-4-GES06615317.html
http://www.ges.cz/cz/mebp-4-4s-GES06600730.html
http://www.ges.cz/cz/mp-4-4-GES06600688.html
Chválím autora, použil pro daný účel rozumný HW. 8bit opravdu stačí.
Pro ty co nad 8bity ofrňují nos: v jednoduchosti je síla. Program napsaný v C běžící na AVR je řádově stabilnější než Python a jemu podobní běžící na OS.
Autor trochu přechválil teplotní čidla DS18B20. Ano, teplotu z nich lze vyčítat opravdu mockrát za sekundu, ale vlastní převod je poměrně pomaly. Při rozlišení 0.5 °C trvá převod 94 ms, při rozlišení 0.25°C 188ms, při rozlišení 0.125°C 375ms a při nejlepším rozlišení 0.0625°C trvá převod 750ms (hodnoty z dokumentace). V drtivé většině případu se používá nejlepší rozlišení a tedy i nejpomalejší převod.
DS18B20 má ještě jednu zajímavou vlastnost. Má docela zajímavé šumové vlastnosti. Toho lze využít a za DS18B20 zařadit číslicový filtr a získat tak teploměr s rozlišením lepším než 0.01°C. V topenařině pak lze takový teploměr použít k přesnému měření teploty akumulační nádrže následný výpočet uložené energie a dokonce lze docela úspěšně počítat i aktuální výkon dodávaný/odebíraní do/z akumulační nádrže.
Ah, I stand corrected!
Knihovna DallasSemiconductors, kterou jsem před lety pomáhal vylepšovat o asynchronní čtení z čidel, mi hlásí, že konverze při 12bitové přesnosti trvá 35 milisekund. Proto jsem v článku napsal co jsem napsal (že je čidlo rychlé jako čert).
Ale teď jste mě vyburcoval ke kontrole všeho možného i nemožného a tak jsem se dogoogloval k tomu, že běžná doba konverze je ve skutečnosti 596 milisekund.
Pátral jsem dál a zjistil jsem, že v knihovně DS, resp. v její spolupráci s knihovnou OneWire, je velmi zajímavá logická nebo elektrická chyba - po resetu sběrnice (který se v tom konglomerátu knihoven odehrává na začátku jakékoliv komunikace) příznak "je už konverze dokončena?" naráz hlásí "ano", i když uplynulo teprve 35 ms...
Takže vzhůru na opravu knihoven!
Raději ještě znovu připomenu, je nutné rozlišovat mezi časem konverze a časem nutným pro vyčtení hodnoty.
Hodnoty času konverze, které jsem uvedl výše, jsou z dokumentace a uvádějí maximální délku konverze. Může to tedy být i rychlejší. Ale pokud chcete mít jistotu, že převod proběhl kompletně, stejně nezbývá než počkat minimálně ten maximální čas uvedený v dokumentaci.
Příkaz CONVERT T [44h] sice umožňuje zjistit přesně okamžik dokončení konverze, ale je nutno připojit externí napájení (připojit čidlo třemi vodiči).
V dokumentaci a různých AN lze mezi řádky vyčíst, že vnitřní hodiny/oscilátor DS18B20 asi nejsou příliš stabilní. Zřejmě na ně bude mít značný vliv teplota a kus od kusu to taky bude různé. Také je otázka, zda převod některých teplot, vzhledem k použité metodě převodu, netrvá déle a jiný jde rychleji (v dokumentaci jsem již nenašel).
596 ms je lepší než 750ms uvedených v dokumentaci, ale je otázka jestli u stejného čidla a jiné teploty nebo u jiného kusu to bude taky 596ms nebo ne.
Tu hodnota 596 milisekund jsem uvedl jako protiklad k 35 milisekundám, které jsem naměřil dříve a podle kterých jsem psal článek. Není důležité, je-li to 596 nebo 604 - důležité je, že jsem byl v omylu s těmi 35 milisekundami a děkuji za naťuknutí, které mě dovedlo včera v noci k poznání. Jistě chápete, že když jsem v článku napsal "mnohokrát za sekundu", věřil jsem právě těm 35 ms, což by dalo i 25 čtení (včetně konverze) za sekundu. Proto je pro mě včera zjištěných 596 ms studenou sprchou, neboť je to řádově víc a o to tu jde. Čili čidla jsem chválil v dobré víře, tedy žil jsem v omylu, ale přechválit jsem je opravdu nechtěl :)
Už jsem identifikoval přesně tu chybu v knihovně DallasTemperature (nikoliv Semiconductors, jak jsem 2x napsal výše) a právě přemýšlím, jak ji správně opravit. Pravděpodobně budu muset nejdřív na github vysypat moje dosavadní změny, zkusit sesynchronizovat s upstreamem a pak teprve začít opravovat tuhle chybu v isConversionAvailable(), která je poměrně zásadní a zatím asi nikým nepovšimnutá.
Princip zde http://www.atmel.com/images/doc8003.pdf
Bohužel je to na DS18B20 nepoužitelné, protože měřením teploty se zahřívá.
To ze sa meranim zahrieva by nevadilo, pretoze vacsinou je meranie robene nepretrzite a teda sa po malej chvili teplota ustali a rozdiel medzi skutocnou teplotou a meranou je takmer konstantny. Ten rozdiel je aj tak taky maly (mozno desatiny °C), ze vacsinou je to akceptovatelna chyba.
Ale vratil by som sa k cislicovemu filtru. Mam doma do 20 tychto cidiel rozmiestnenych po dome, ktore tiez komunikuju s arduinom a ked som ich chvilu sledoval, tak sa mi nezdalo, ze by tato metoda bola pouzitelna a ak ano, tak len s velmi pomalymi odozvami.
Napr. cidlo s rozlisenim 12bit zobrazuje rozdiely 0,0625°C. Cize, ak by som chcel dajme tomu vediet teplotu na stotinu presne, stacilo by mi zobrat 6 merani a spriemerovat. Cize napr. 10.0625. 10.0625, 10.125, 10.0625, 10.125, 10.0625 a mam priemernu teplotu 10.08°C.
Ide o to, ze cidlo pocas merania zobrazovalo stabilne jednu a tu istu teplotu a len ked sa malo chylit ku zmene, tak zacalo oscilovat okolo novej hodnoty. To znamena, ze priklad, ktory som uviedol v predchadzajucej vete v reale nefunguje.
Skvela blbost. Takze mate nejaky radoby-TCP/IP, komunikujete zamerne skrz pakety, ktere k tomu nejsou urceny, a usetril jste rozdil v cene MCU, kterej bude patrne na zlomku ceny RJ45 konektoru. Pokud to TCP/IP provozujete na necem jinem, nez Ethernetu, pak se podelte o zkusenost, to by mozna byla jedina zajimava slozka projektu ;-)
Microchip TCP-IP stack je volně stažitelná a hlavně řádně zdokumentovaná knihovna. Viz http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00833b.pdf
Její hlavní účel je PIC řady 18 připojit na ethernet (např. pomocí ENC28J60). Je na Vás jak "vysoko" s komunikační vrstvou půjdete. Já zůstal u ICMP, protože každý krok výše (např. UDP) znamená více zabrané paměti dat a programu v MCU. Čili nemám žádný TCP/IP jak píšete, ale pouze IP, které je nezbytné pro ICMP :).
Jinak TCP/IP provozujeme ještě v zaměstnání na infinibanu, ale to je jiná story, která sem nepatří :)
nerozumím,
tyto dva zdroje vám umožní s ICMP jednoduše téměř libovolně posílat krátké zprávy. Hmm no asi nejsem blbec :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Control_Message_Protocol
http://cboard.cprogramming.com/networking-device-communication/41635-ping-program.html
Chtel jsem predevsim rict, ze v dobe ARMu za 25Kc/ks v maloobchode (no ok, pro konkretni typ jsem si zkusenosti s IP nezjistoval) je ponekud podivne machrit, ze na mensim PICu neco sotva funguje,... ze vam to dela radost, to z nejakych obskurnich duvodu i chapu -- jak rika guru, nektere HW/SW pociny jsou jako stavba lodicky v lahvi (tolik casu a pritom takova blbost).
Infiniband je urcite zajimavej, ale veru zrejme mimo tema.
Ze je API pro ICMP mene samozrejmy napric prostredim klientu, to je zrejme (treba nevim, jak bych z MATLABu vyslal ICMP paket, prvni blbej priklad, kterej me napad).
pokud vyšlu ICMP nebo UDP, resp SNMP packet je čistě softwarová věc. Chápu, že někteří admini (a opravdu nejste sám) s tím mají problém. Jenomže tady jde o čas SW vývojáře. Nemám nejmenší problém přejít na SNMP, který je nad UDP, pokud mi to někdo naimplementuje. Sám řeším mnoho dalších problémů a nahrazovat plně funkční věc jinou funkční věcí jenom proto že se to někomu nelíbí....
Pro to se v praxi pouziva jedno rceni ktere se myslim sem hodi: "To zas vymyslel nejakej inzenyr..." Tak dlouho premyslel jak to udelat jednoduse az vymyslel paskvil jez neprosel diskusi s nekym s praxe.
Ad absurdum by se daly posilat jen etherneti framy a u prechodu na ciste ip by sedela nejaka gateway. Koneckoncu SNMP over Ethernet ma specku jeste z doby kamenne.
Eliminuje se tak nutnost IP stacku a vsech problemu s tim souvisejicich. Vsak ethernet neni dnes uplne vyjimecny ani ve svete WAN a koneckoncu se daji ethernet framy protunelit
No nevím, asi žiju v jiným světě. Operovat s teplotama v rozlišení min. 10b (aby to za něco stálo) vyžaduje min. 16b sběrnici, pro násobení 32b. Nebo to honit s pomocí SW, což zse sebere FLASH a zpomaluje. U nějaké potvory s pár kB do 20MHz to můžou být pěkný procenta výkonu...
Od doby, co mám nakoupenou zásobu 50MHz ARM7TDMI s 64kB RAM, 256kB FLASH, USB HOST, MAC, 2xSPI, 1x I2C, 64GPIO, 3x UART, DMA, RTC a osmi 32b čítačama na pár let za 70Kč kus, touhle vaší nemocí netrpím... :) Jenom dodat PHY pro LAN a je to.
Mohu jen potvrdit. Nezapomenu (je tomu asi 6 let) jak jsme se po návratu z víkendu, kdy bylo podlahové vytápění kompletně vypnuto a venku -12°C, nestačili divit jak pomalu teplota narůstá. Z 13 °C na 23 to trvalo asi den. Žádný termostat jsme tenkrát v novostavbě neměli, a tak mě celá událost inspirovala ke stavbě zařízení, které bude umět na dálku kotel ovládat a číst z něj informace, které se zobrazují pomocí LED, či displejů.
Potvrzuju pomaly nabeh podlahovky. A to jel kotel jeste v nezamrznem rezimu. Takovy hazarder jako nechat topeni uzavrene nejsem(muze dojit k okrajovym namrazam a tudiz i havarii topeni nejsem). Den a pul urcite natopeni trvalo.
O zabavu monitoringu jsem se pripravil kdyz mi technik rekl ze to kotel uz umi, ale ze si za nastaveni web server modulu a vyvedeni kablu rekne nechutnou castku. Bylo nutne ukrast ve firme specifikaci udelat si to sam. Stejne tak jake bylo moje prekvapeni ze novejsi specky OpenThermu nejsou vubec open a tudiz propojeni s ridicim PLC bude jaksi orisek. Bylo nutne poridit docela drahe mezikonvertitko na KNX, jez bylo porad levnejsi nez oficialni reseni od vyrobce lokomotiv.
Pochopitelně jsem také přemýšlel, jak s uvedeným zařízením (o příspěvek výše) zautomatizovat četnost spínání kotle. Pokud má člověk doma nějaké trvale zapnuté PC (resp. tenkrát se jednalo o AP ASUS WL500GP s Oleg’s firmware) a zařízení, které je schopné po ethernetu pomocí ICMP packetů ovládat kotel, již nic jiného nepotřebuje a vystačí si s údaji o předpovědi počasí. Dopadlo to tak, že dodnes teplotní čidla pro ovládání kotle nepoužívám. Namísto toho cron jednou za den stáhne z yr.no teploty pro danou lokalitu, uloží do DB. Další skript pak na základě aktuální teploty v DB přenastaví jiný řádek v cronu, který spouští N krát za den program pro zapálení/zhasnutí kotle.
Kromě nějakých HW problémů (deska pro ovládání kotle byla donedávna neskutečný bastl) a jedním incidentem změny formátu stránky serveru s předpovědí tento systém funguje dodnes. Když přišlo jaro, ani jsem nemusel celý systém v cronu vypínat. Prostě předpovědi jsou takové, že kotel buď nesepne vůbec, nebo jednou za den.
Četnost spínání je asi také problém.
U elektiky to nevadí, ale prý trpí plynové kotle a i Wafky. Právě úspora 300Kč proti dražšímu termostatu, který uměl nejen papírově hlídat četnost spínání, nme stálo dost drahou opravu již po 2 sezonách.
Takto mi to žekl revizák na topení - lepší je přitopit a pak vydrřet, než co hodinu znova zapalovat Wafky.
Vadi to i elektrice, v principu je zdroj bud regulovatelnej - pak je vhodny ho regulovat (elektrika, plyn ...) nebo neregulovatelnej (uhli, peletky, ...) a pak je dobry aby jel na maximalni vykon a vygenerovanou energii nekde skladovat. Ale i u tech regulovatelnych zdroju existuje prevazne nejaka optimalni provozni hladina, kdy je pomer spotreby a vyroby nejlepsi.
Pribuznej ma v baraku akumulacni nadrze a kotel na uhli. Jeden den v tydnu to nalozi "co to de" a zbytek tydne mu (pokud neni -30) staci to, co se naakumujuje.
U těch elektrických je to pravda, ale tak nějak ne úplná. Jim ani tak nevadí to zapínání a vypínání, jako spíše jakékoliv změny teplot. Zapínání a vypínání je nejběžnější, ale nikoliv jediná, příčina změny teploty. Proto se doporučuje regulovatelný elektrický kotel, kde regulace je o tom, jak moc topí, nikoliv o tom, jak často topí.
Optimální provozní hladina je spíše o efektivitě. Pro životnost je výhodné naopak moc neregulovat a držet nepřetržitě stálou teplotu. Klidně pak můžete mít "PWM", které vám kotel vypne a zapne 200x za hodinu, hlavně když se teplota v kotli (včetně teploty v elektronice, rozvodech atd.) nehýbe o víc jak o zlomek stupně. Tato vlastnost je pro elektřinu poměrně unikátní - nemá žádnou optimální teplotu hoření, poměr paliva apod. Co jí vadí jsou přechodové jevy a proudové rázy. Když už tam něco odejde, tak je to věc, co se prostě mockrát ohřála a zase vystydla.
U plynu uz to davno neni pravda. Tohle plati u opravdu hodne levnych kotlu ktere nezvladaji plynulou regulaci v celem rozsahu ale treba az od 20%-40%. Staricke kotle neumi ani to a pouze jen stav zapnout/vypnout. Pak co clovek usetri na kotli, to da za nahradni dily. Zapalovani je to nejlevnejsi na cele oprave, ale cyklem teplo/chladnuti je postizen horak,komora a vymenik. To neni levna oprava. Hlavne u kotlu na ktere neni poradna servisni podpora.
Nove kotle zvladaji regulaci horaku po stupnich 0.5% v rozsahu prutoku plynu 0.5-100%. A vyuziva se toho v pripade nutnosti udrzeni teploty. Takovy kotel se treba zapne jen jednou nebo dvakrat denne, ale jede pul dne na minimalni vykon. Technicky je to implementovane tak, ze horak zvladne i velmi male prutoky plynu a na ventilu je servo ktere tim vrti tak jemneji nez hospodynka u sporaku;)
Elektronika obsluhuje kotel tak aby eliminovala opotrebeni dilu (hadejte v ktere zemi se pise ten SW;). Pomalu se zvysuje snizuje/vykon v souladu s rychlosti prutoku topneho media aby cely system nedostaval takove tepelne soky.
BTW:Jen doufam ze wawkami nemyslite tu puvodni priseru ktera ma uz na svedomi hromadu zivotu ale nejaky maly prutokac se vstupem vzduchu mimo mistnost. Vzdycky kdyz nekde vidim puvodni wavky tak si rikam kdy je nekdo serizoval a proc uz nejsou na srotaku.
mnohem zajímavější aplikací čidel DS18B20 je monitorování rackových skříní v klimatizovaných serverovnách. Na dva vodiče je možné připojit desítky čidel. Otázka je jak to udělat, aby výsledná síť čidel byla robustní, vlhkuvzdorná a lehce namontovatelná. Můj nápad s 2 pinovým IDC konektorem (v TME položka N1602) postrádá nějaký kryt pro zvýšení odolnosti.
Jelikoz na budovani serverovny je treba vzdy nejaky vetsi objem penez, tak se zaplati custom reseni z tohoto objemu penez od velkych dodavatelu kde se to vyplati.
Pokud jde o samodomo a mala reseni, tak tohle slouzi mnoha malym isp kteri nepotrebuji enterprise reseni: http://www.t-cz.com/lan-controller-v2-0_d14598.html
Kdyz to zavres do utesnene krabicky zatesnis to silikonem bude to vodovzdorne.
A proc zrovna potrebujes sit cidel vlhkuvzdornou? Mas snad techniku v casablance? Nebo funguje jako nejmenovany isp s...... ktery je schopen dat indoor zarizeni za komin?
Již delší dobu čtu články o Hive, Netatmo a Honeywell inteligentních regulacích.
Má někdo zkušenosti.
Já z doslechu Honeywell - nevýhoda měření teploty na hlavicích od radiátorů, cena příšerná, dost strohé možnosti nastavení, kotel ovládám pouze "datovým" připojením a asi jen kotle Honeywell - cenově jsou jinde.
Rok se snažím do toho baráku vnutit, ale nějak se nedaří. To nedělal kámoš, ale nějaká pražská firma, tak asi mám smůlu.
V celé diskuzi se řeší pouze technické záležitosti regulace, ale nikde nevidím zmínku o nějakých financích. Mohl byste poskytnout reálná čísla? Kolik je tepelná ztráta objektu, jaká byla investice do regulace, kolik platíte za rok za plyn a za elektřinu? A v neposlední řadě, jakou životnost celého svého řešení předpokládáte? Děkuji.
Řeknu to asi takhle - spoří to fest.
Manželka má doma obchůdek, kde jsou dva radiátory. Dvě zimy po sobě byly zhruba stejný co do průměrné teploty. První tam byl jenom termostat ke kotli (paralelně k ostatním v baráku). Přidáním relé za 150Kč a dvojice elektrických hlavic po 650Kč (jinou změnu jsem ten rok nedělal) byl účet za plyn o 6000 nižší (návratnost tři měsíce). Ten rozdíl byl daný tím, že
- S termostatickou hlavicí se jelo na konstantní teplotu, jenom v noci to nežádalo kotel o teplou vodu. Když někdo pootočil hlavici na 25 a seplo se v některé místnosti topení, tak tam holt zbytečně o půlnoci vyletěla teplota na 25.
- Když byla na hlavicích nastavená menší teplota než na termostatu, kotel jel non-stop
- Když byla na hlavicích vyšší teplota než na termostatu, tekla do radiátorů teplá voda i ve chvíli, kdy jela třeba jenom podlahovka a termostat si to nepřál.
A to je právě to, co jsem nechtěl slyšet ;-) Chci přeci znát kolik celkově zaplatím na ročních nákladech za objekt při daných parametrech a to včetně topení, ohřevu vody a spotřeby elektřiny. Vyjádření úspory neříká nic o tom, kolik mě stál topný zdroj, regulace, kolik revize, údržba, jak dlouho plynový kotel vydrží, jestli mám/nemám nízký topný el. tarif i pro ostatní spotřebiče, atd. Nejlepší příklad je u tepelného čerpadla v novostavbě. K čemu je mě deklarovaná úspora 20% oproti jiným topným zdrojům, když jsem za pořízení zaplatil trojnásobek, než např. u vodní podlahovky s elektrokotlem, kompresor vydrží 12let, potom co s tím? Bude ještě někdo vůbec stejný typ vyrábět? Kolik mě bude stát výměna, 25-30tis? Už na první pohled je to jasné, že veškerá úspora je pryč. Jenom jsem zbytečně nacpal peníze montážní firmě. Samozřejmě u starších objektů s velkou tepelnou ztrátou má tepelné čerpadlo význam. U plynového kotle se s životností musí také počítat a není to zrovna dobře regulovatelný zdroj, jak se zde uvádí.
V této diskuzi se řeší pouze technické záležitosti a to až do nesmyslných podrobností. Chtěl bych docela vidět vyúčtování za energie některých diskutujících s jejich výtvory, samozřejmě s výše uvedenými náklady tak, aby byly jednotlivé varianty porovnatelné.
Uvidíme jestli se někdo pochlubí! :-)
Tak tohle je zrovna věc, kterou asi nikdo moc neví. Pokud se někdo doma vrtá v topení, tak to asi není jenom jednu sezónu. Liší se ceny plynu/elektriky, liší se průměrná zimní teplota, liší se počet lidí v baráku a užití domu,...
Spokojil jsem se s tím, že účet za plyn klesá. A že komfort v baráku je rok od roku vyšší. absolutní čísla neřeším. Když najdu něco, co se dá vylepšit, je to finančně dostupný a je tam potenciální úspora, tak to prostě udělám.
V baráku bydlím čtyři roky. V průměru klesá účet o 5 000 ročně. Takže od stavu s jedním termostatem a hlavicema jsem se posunul o 15 dolů, i když poslední dvě zimy byly mírnější.
Mám 4 roky starý domeček 120m2 celk. plocha, 7.5kW tepelná ztráta při -18°C, vytápění el. rohože a topné fólie. Materiál topení a triaková regulace mě stála 120tis. i s prací, 4 osoby, manželka vaří teplé večeře :-), pračka myčka jedou skoro pernamentně, el. bojler 170 litrů. Kompletní roční spotřeba za veškerou spotřebu kolem 10MWh, což je v přepočtu v sazbě d45, něco kolem 30tis. podle toho, jaká je zrovna podpora fotovoltaik;-). Počítal jsem, že zhruba třetina jde na vytápění, zbytek je klasický provoz domácnosti. Jo a malá krbová kamínka z Rukova kvůli romantice, v zimních večerech spálím tak 1-2kbm za zimu, takže plus 2tis za dřevo. Regulaci ovládám z mobilu. Takže platím 2.5tis měsíčně za elektriku a o nic jiného se nestarám.
1. etapa-2 roky zpatky
Dum 140m2 bez regulace, jen pasivni ventily aby nezamrzla Budova zatim nizkoenergeticka v rozestavenem stavu kde chybi nektere izolace a rekuperace zacla jet pred rokem.
Ucet za plyn - vytapeni a ohrev TUV 11kkc.
2. etapa
Ventily nektere zaregulovane, doplnena cidla mistnosti. Ohrev TUV pres solar a dodelane izolace cimz se budova dostava energeticky k pasivu. Ucet za plyn 6kkc. Trochu pritapi technologie pokud jsou zapnute. Byla vsak mirna zima.
"Dále, čidla jsou velmi přesná a rychlá – dokáží změřit teplotu v běžném rozsahu s přesností ±0,5 °C a to s volitelným rozlišením až 1/16 °C – tedy přesněji než na desetinu °C, a navíc mnohokrát za sekundu! "
Tedy závidím Vám tu vaši turbo verzi čidel DS18B20.
Já zatím používám jen šunkoidní verzi téhož typu, kdy pro nějakou solidní přesnost mezi zahájením měření a vyčtením hodnoty z čidla musím čekat min. 700ms ( dle instrukcí katalogového listu ).
Článek jsem přečet jenom letmo a diskuzi skoro vůbec. Snad se nebudu po někom opakovat když sem dám svůj exotický dotaz:
Rád bych reuloval kotel Protherm. Zatim mám normální programovatelný termostat se svým čidlem. Jediné co mi nevyhovuje je to programování piditlačítky a cvakání celého týdne pořád dokola. z 8 vestavěných programů je použitelný 1-2 a jeden je plně programovatelný.
No a já už asi rok a půl píšu po všech čertech jestli existuje nějaká programovatelná verze z počítače. Podmínkou je propojení kabelem s PC/Mackem nebo čimkoliv USB, paralelní nebo sériový kabel, to je fuk. Každopádně NECHCI žádný wifi a internetový nesmysly. Data o mojem topení přece nemaji lítat kolem světa. Chci si prostě komfortně v počítači naklikat teploty a časy na celý další týden a kabelem to poslat do termostatu. Případně mít uložených pár podgramů v poítači a pak jenom vhodný vybrat a poslat do termostatu.
Už jsem narazil na řešení co bych skoro bral jenže tam je většinou podmínka připojení na internet (proboha proč???) a nedej bože mít účet někde na webu výrobce (co až mi to zpoplatní nebo web odstřihne ???). Nezná tu z diskutujících někdo nějaké řešení vhodné pro mě ?
Ne tak úplně.
pokud kouknete na datashet DS18B20, tj. http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS18B20.pdf
hned třetí věta definuje přesnost čidla na 0.5°C( It has an operating temperature
range of -55°C to +125°C and is accurate to
±0.5°C over the range of -10°C to +85°C. ).
V článku se píše cosi o možné přesnosti na desetinu °C. Mě prostě uniká význam nastavení AD převodníku s postupnou aporoximací na úroveň přesahující přesnost polovodičového teplotního čidla.
na straně 3 datasheetu se píše:
The core functionality of the DS18B20 is its direct-to-digital temperature sensor. The resolution of the
temperature sensor is user-configurable to 9, 10, 11, or 12 bits, corresponding to increments of 0.5°C,
0.25°C, 0.125°C, and 0.0625°C, respectively.
Dle mě se jedná o prostý marketingový trik, jak lidi přesvědčit, že teplotní čidlo, založené na PN přechodu může mít větší přesnost než právě ten půl stupeň C. Tj. nastavovat ten AD převodník na více, než 9 bitů (93.75ms) je blbost.
1. diodove teplomery bezne mohou merit na milikelviny; ale k tomu je treba trochu neco vic, mit v pohode i referenci; jak to resi konkretni Dallas nebo co, to nevim (od dob, co se sezene platina za 30..50Kc to ani vedet nechci);
2. urcite ma smysl merit s malym dilkem i uhnutou teplotu; z toho jdou lepe odhadovat trendy teplot, jemne naladit teplotu atd. 1K je pomerne dost na pocit cloveka v mistnosti.
Asi se shodneme, ze nahodnou slozku sumu prumerovanim vystredujeme, nelinearitu vykompenzujeme (pokud uz to neudelal vyrobce), kriticky parametr je tedy dlouhodoba stabilita (starnuti). Kravina prosim napr. zde, po minute googleni (Si dioda, ovsem vymazlena): http://www.lakeshore.com/products/Cryogenic-Temperature-Sensors/Silicon-Diodes/DT-670/Pages/Specifications.aspx
Konkretne: Long-term Stability, oblast mereni 305K, +-25mK po 200 teplotnich socich 305K / 77K. Po 670h peceni pri 500K pak +-50mK.
Ale opakuji, potrebujete mit prinejmensim stejne stabilni referencni system, jinak je to o nicem. Osobne pouzivam Pt RTD a pokud mate zajem, tak az naberu dost mesicu dat, podelim se i o opakovatelnost. S kratkodobou stabilitou jsem nekde na 0.1mK, ale to je nezajimave cislo.
Uznávám, že asi žiji v jiném světě. Dát za součástku $500 + $500 na její kalibraci je mimo moje chápání reality. Viz
http://www.lakeshore.com/products/cryogenic-temperature-sensors/silicon-diodes/dt-670/pages/ordering.aspx
RTD je pochopitelně řešení, ale to bohužel zřejmě nelze cenově dostupně zaintegrovat do jednoho čipu, jako tomu je u DS18B20.
Zijete ve spravnem svete, ja vam necpu Lakeshore do pokojoveho termostatu, pouze reaguju na obecne prohlaseni o PN prechodu. Jak jsou stabilni ktere cenove dostupne Si teplomery, to je vec asi beznymi lidmi ne prilis probadana, ale exkolega, ktery resil klimatizace a regulace od dob podniku ZPA a radicu se Z80 rikal, ze prave Si diody byly super a stalosti to nandaly veskerejm dostupnejm NTC, PTC. (A ano, opet vim jiste, ze jsem videl z podobneho segmentu jako Lakeshore nejake NTC, ktere melo opet v technickem listu vynikajici starnuti..)
Rek bych, ze pri regulaci je ti tak nejak jedno jestli ti cidlo ukazuje teplotu o pul stupne jinou nez skutecnou. Co te zajima je zmena, a tu to klidne na ty setiny merit muze.
Ty asi moc nevis o tom, co rika udaj o presnosti ze? Ten rika jen to, ze cidlo meri s maximalni odchylnou do 1/2 stupne od realu. Coz je pomerne dost presny pro tyhle ucely. Realita bude totiz o dost lepsi.
Přesnost čidla 0.5°C znamená, že pokud vám čidlo vrátí hodnotu 23.4000°C, tak je tam skutečná teplota (ověřitelná přesným teploměrem) mezi 22.9°C a 23.9°C.
Nastavení převodníku ale umožňuje jemnější hodnoty 0.5°C,0.25°C, 0.125°C, 0.0625°C.
Zrovna nastavení převodníku 0.5°C je úplně tragické, protože nám rozsah skutečné teploty kolem naměřené (vrácené) hodnoty rozšíří o +/-0.25°C tzn. 22.65°C - 24.15°C.
Dalším pozitivem jemnějšího nastavení převodníku je, že sice neznáme teplotu s přesností na 0.0625°C, ale jsme schopni detekovat takto jemné výchylky teploty - tj. např. nevím přesně aktuální teplotu, ale vím, že vzrostla o 3x0.0625°C (+/- polovina kroku převodníku) - tj. vím že roste a jak rychle (nemusím čekat, až růst přeleze přes 0.5°C hranici).
Přesnost čidla 0.5°C by možná šla ještě kompenzovat kalibrací - např. kdyby se všechna čidla ponořila do vody s kostkou ledu a po ustálení by se přečetla hodnota, tak by se dalo ke každému čidlu zapamatovat odchylka a o ta by se potom při měření odečetla - tj. všechna čidla by potom mohla ukazovat minimálně při 0.000°C stejnou hodnotu a dala by se i voda zahřívat a průběžně kontrolovat, jak se čidla rozcházejí ve svých hodnotách a podle toho vypočítat "kalibrovanou odchylku" :-)
Je to prostě o možnosti "přesných výpočtů s nepřesnými čisly", výsledek je ale vždy přesnější, než u "nepřesných výpočtů s nepřesnými čísly".
--
Já jsem si zkoušel napojit A/D převodník (10bit) z Arduina na napěťový dělič s termistorem (http://www.ges.cz/cz/ntc-0-2-15k-GES05303343.html) a dosáhl jsem kroku měřených hodnot kolem 0.09°C - asi by se to dalo snadno dotáhnout až k 0.05°C (menším odporem v děliči nebo použitím referenčního napětí Aref). Rychlost čtení je celkem dobrá, jen to asi nebude vhodné pro příliš vzdálené čidlo - odpor vedení by nemusel být zanedbatelný, i když bude měřitelný.
Termistor má ale toleranci 5%, takže zaručená přesnost asi lepší než DS18B20 nebude.
Tak jestli to chcete bez bastlení, tak tam jebněte něco takového a připojte relé ke kotli, kam se dává tolik opěvovaný termostat. Ovládat to jde přes web, ale je to nešifrované, takže to bude chtít třeba VPN nebo SSH domů nebo...
Ahoj všem,
také bych chtěl přidat svoje praktické zkušenosti. Snažil jsem se řešit ohřev bazénu, aby mi pořád neběželo čerpadlo a šetřil bych tak penízky. O připojení teplotních čidel k arduinu již je toho zde velmi a tak se spíš podělím s vizualizací nad arduinem a podobnými platformami. Já použil mySCADA Home (http://www.myscadatechnologies.com/?page_id=2673), který je zdarma stažitelný z www. Pokusil jsem se udělat i nějaký výstup, pro vaši představu : http://project.stacha.cz/index.php/8-myscada-rpi-arduino-rizeni-bazenu.