Vlákno názorů k článku Inteligentní internetový termostat se sítí digitálních teplotních čidel od pasta - Pochopitelně jsem také přemýšlel, jak s uvedeným zařízením...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 5. 2015 21:41

    pasta (neregistrovaný)

    Pochopitelně jsem také přemýšlel, jak s uvedeným zařízením (o příspěvek výše) zautomatizovat četnost spínání kotle. Pokud má člověk doma nějaké trvale zapnuté PC (resp. tenkrát se jednalo o AP ASUS WL500GP s Oleg’s firmware) a zařízení, které je schopné po ethernetu pomocí ICMP packetů ovládat kotel, již nic jiného nepotřebuje a vystačí si s údaji o předpovědi počasí. Dopadlo to tak, že dodnes teplotní čidla pro ovládání kotle nepoužívám. Namísto toho cron jednou za den stáhne z yr.no teploty pro danou lokalitu, uloží do DB. Další skript pak na základě aktuální teploty v DB přenastaví jiný řádek v cronu, který spouští N krát za den program pro zapálení/zhasnutí kotle.
    Kromě nějakých HW problémů (deska pro ovládání kotle byla donedávna neskutečný bastl) a jedním incidentem změny formátu stránky serveru s předpovědí tento systém funguje dodnes. Když přišlo jaro, ani jsem nemusel celý systém v cronu vypínat. Prostě předpovědi jsou takové, že kotel buď nesepne vůbec, nebo jednou za den.

  • 22. 5. 2015 7:35

    Pavel1TU

    Četnost spínání je asi také problém.
    U elektiky to nevadí, ale prý trpí plynové kotle a i Wafky. Právě úspora 300Kč proti dražšímu termostatu, který uměl nejen papírově hlídat četnost spínání, nme stálo dost drahou opravu již po 2 sezonách.
    Takto mi to žekl revizák na topení - lepší je přitopit a pak vydrřet, než co hodinu znova zapalovat Wafky.

  • 22. 5. 2015 9:54

    j (neregistrovaný)

    Vadi to i elektrice, v principu je zdroj bud regulovatelnej - pak je vhodny ho regulovat (elektrika, plyn ...) nebo neregulovatelnej (uhli, peletky, ...) a pak je dobry aby jel na maximalni vykon a vygenerovanou energii nekde skladovat. Ale i u tech regulovatelnych zdroju existuje prevazne nejaka optimalni provozni hladina, kdy je pomer spotreby a vyroby nejlepsi.

    Pribuznej ma v baraku akumulacni nadrze a kotel na uhli. Jeden den v tydnu to nalozi "co to de" a zbytek tydne mu (pokud neni -30) staci to, co se naakumujuje.

  • 22. 5. 2015 10:36

    Karel (neregistrovaný)

    U těch elektrických je to pravda, ale tak nějak ne úplná. Jim ani tak nevadí to zapínání a vypínání, jako spíše jakékoliv změny teplot. Zapínání a vypínání je nejběžnější, ale nikoliv jediná, příčina změny teploty. Proto se doporučuje regulovatelný elektrický kotel, kde regulace je o tom, jak moc topí, nikoliv o tom, jak často topí.

    Optimální provozní hladina je spíše o efektivitě. Pro životnost je výhodné naopak moc neregulovat a držet nepřetržitě stálou teplotu. Klidně pak můžete mít "PWM", které vám kotel vypne a zapne 200x za hodinu, hlavně když se teplota v kotli (včetně teploty v elektronice, rozvodech atd.) nehýbe o víc jak o zlomek stupně. Tato vlastnost je pro elektřinu poměrně unikátní - nemá žádnou optimální teplotu hoření, poměr paliva apod. Co jí vadí jsou přechodové jevy a proudové rázy. Když už tam něco odejde, tak je to věc, co se prostě mockrát ohřála a zase vystydla.

  • 22. 5. 2015 16:24

    pasta (neregistrovaný)

    To jsem nenapsal. V mém případě vypínací impuls posílám každou 2. hodinu. Pak dle předpovědi je určováno na které dvouhodinovky bude sepnuto.

  • 31. 5. 2015 16:44

    Trident (neregistrovaný)

    U plynu uz to davno neni pravda. Tohle plati u opravdu hodne levnych kotlu ktere nezvladaji plynulou regulaci v celem rozsahu ale treba az od 20%-40%. Staricke kotle neumi ani to a pouze jen stav zapnout/vypnout. Pak co clovek usetri na kotli, to da za nahradni dily. Zapalovani je to nejlevnejsi na cele oprave, ale cyklem teplo/chladnuti je postizen horak,komora a vymenik. To neni levna oprava. Hlavne u kotlu na ktere neni poradna servisni podpora.
    Nove kotle zvladaji regulaci horaku po stupnich 0.5% v rozsahu prutoku plynu 0.5-100%. A vyuziva se toho v pripade nutnosti udrzeni teploty. Takovy kotel se treba zapne jen jednou nebo dvakrat denne, ale jede pul dne na minimalni vykon. Technicky je to implementovane tak, ze horak zvladne i velmi male prutoky plynu a na ventilu je servo ktere tim vrti tak jemneji nez hospodynka u sporaku;)
    Elektronika obsluhuje kotel tak aby eliminovala opotrebeni dilu (hadejte v ktere zemi se pise ten SW;). Pomalu se zvysuje snizuje/vykon v souladu s rychlosti prutoku topneho media aby cely system nedostaval takove tepelne soky.

    BTW:Jen doufam ze wawkami nemyslite tu puvodni priseru ktera ma uz na svedomi hromadu zivotu ale nejaky maly prutokac se vstupem vzduchu mimo mistnost. Vzdycky kdyz nekde vidim puvodni wavky tak si rikam kdy je nekdo serizoval a proc uz nejsou na srotaku.

  • 4. 6. 2015 14:47

    SB (neregistrovaný)

    Modulace kotle od půl procenta? Nadhoďte prosím nějaké takové kotle.