FFplay má podporu Vulkan Video
Přehrávač FFplay z balíku FFmpeg dostává podporu vykreslování video výstupu přes Vulkan, konkrétně přes API Vulkan Video, které se tak pro FFmpeg se tak stává další cestou, skrze kterou může FFplay vykreslovat výstup videa, a to konkrétně díky implementaci v rámci knihovny libplacebo
.
Jde samozřejmě o alternativní cestu pro vykreslování videa k jinak standardně používané knihovně založené na SDL. O vývoj se mimochodem postaral vývojář společnosti Tencent. Více podrobností v příslušném commitu.
Týden v KDE: nejen Panel Intellihide a Wayland Presentation Time
Vydání alfa verze desktopového prostředí KDE Plasma 6.0 bylo klíčové, do projektu chodí výrazně vyšší množství hlášení chyb, a tak vývojáři tentokrát zejména řešili tyto věci, hlásí Nate Graham v pravidelném týdenním shrnutí novinek v projektu KDE. Takový byl plán, práce na nových funkcích a vlastnostech pomalu končí a už se až do února bude jen ladit a opravovat.
Plasma Panels mají nový režim „Dodge Windows“, který lze brát jako inteligentní automatické skrývání. Zjednodušeně řečeno, pokud se panelu dotkne okno, panel se automaticky schová, jinak zůstává viditelný. Kompozitor KWin zase implementuje podporu Wayland protokolu Presentation Time (Nate zmínku o této funkcionalitě zakončuje vykřičníkem). Vývojář Carl Schwan se pak věnoval vylepšování vzhledu a běhu aplikací založených na QtWidgets, prý nyní vypadají skvěle.
Při vytváření nového panelu Plasmy je rovnou nabídnuto tlačítko pro přidání widgetů. Vylepšeno je téma ikon Breeze i widget Správce úloh. Dialogy pro nastavení Plasma widgetů nyní používají stejnou základní komponentu jako stránky v Nastavení systému, což mimo jiné zjednodušuje budoucí vývoj.
David Edmundson zrychlil obecně spouštění aplikací při běhu na Waylandu, a to úpravou nastavení bezpečnostní kontroly ID aplikace, kdy aplikace běžící z Flatpaku si nadále kontrolu drží, zatímco „nativní“ aplikace neběžící v sandboxu, které tuto kontrolu nijak nevyužijí, díky tomu startují rychleji.
Elisa nově používá vlastní interní indexování hudby, ne Baloo. To sjednocuje uživatelský zážitek i indexovací cesty v kódu, neb spousta uživatelů Baloo prostě neměla a beztak používala interní indexování. Christoph Cullmann tímto zjednodušením vyřešil rovnou 10 bugreportů.
Výchozí barevné Breeze téma terminálu nyní používá barvy lépe vyžadující pozornosti uživatele. V Dolphinu pak nově lze přepínat inline náhledy pomocí klávesy F12, stejně jako v dialozích pro otevření / uložení.
Celkově bylo za poslední týden v rámci KDE uzavřeno 190 chyb.
SteamOS 3.5.5 přidává podporu pro novou verzi Steam Deck OLED
Mobilní herní konzole Steam Deck od Valve má už nějakou dobu novou variantu s lepším OLED displeje. Valve přichystala aktualizaci operačního systému SteamOS 3.5.5, která podporu pro OLED verzi přidává a k tomu nádavkem různé opravy chyb a nové vlastnosti – například podporu nastavení HDR zobrazení, je-li externím displejem podporováno.
Výchozí renderování barev na Steam Deck LCD nově emuluje barevný gamut sRGB, přibylo také nastavení vibrance a barevné teploty. V nastavení škálování přibyly režimy stretch a zoom. V nastavení displeje lze aktivovat VRR (variabilní snímková frekvence), pokud je podporována USB-C adaptérem. V některých situacích je vylepšena latence.
Nová verze SteamOS také aktualizuje celý Arch Linux, na kterém zakládá, a to včetně desktopu KDE Plasma. Všechny novinky podrobněji shrnuje přehled na domovském webu Steamu.
Open-source H.264 kodér pro ARM SoC Allwinner V3/V3s/S3
Společnost Bootlin ohlásila vyvinutí nového jaderného ovladače, který Linuxu přidává schopnost využívání hardwarové akcelerace kódování videa do formátu H.264 (MPEG-4 AVC) s ARM SoC rodin Allwinner V3, V3s a S3. Bootlin tak doplňuje svoji dřívější práci na obdobném dekodéru H.264 videa.
V tuto chvíli je kód tohoto kodéru v GitHub repozitáři Bootlinu, jeho upstreamování zatím brání absence dobře popsaného user-space API pro stateless dekodéry. Práce na této věci zatím nezačaly, jsou předmětem diskuse. Podrobněji k novince, která se třeba v dohledné době do jádra dostane, se na svém blogu rozepsal vývojář Paul Kocialkowski z Bootlinu.
Inkscape slaví 20 let vydáním verze 1.3.1
Už dvacet let existence má za sebou projekt open-source vektorového editoru Inkscape. V rámci oslav vyšla aktualizovaná verze 1.3.1. Nejde o zásadně přelomové vydání, jak už plyne z číslování, tvůrci přichystali opravy různých chyb (více než 70 jich bylo uzavřeno, z toho přes 30 byly věci typicky vedoucí k pádům či zamrzání programu).
Z novinek je tu možnost vypnout přichytávání k pomocným linkám, možnost rozdělit text na jednotlivé znaky, vylepšení nástroje shape builder, vylepšení podpory PDF či aktualizace překladů. Podrobněji na domovském webu projektu.