Existují různé zajímavé programy co by se daly použít při výuce. Třeba když syn přišel, že se na gymplu ptal fyzikářky, když se stejný tón zahraje na různé nástroje , proč to nezní stejně a ona mu to nedokázala vysvětlit, tak jsem nahrál program na osciloskop přes zvukovku, připojil samohrajku od Vietnamce z tržnice, ukázal, jak se signál mění, když volím různé nástroje a zamíchal do toho řadu stařičkého Fouriera. Mimochodem, kdysi jsem narazil na stránku, kde se dá simulovat Fourierova řada, nastavit amplitudu a fázi harmonických složek, ukáže to tvar signálu a snad se dá přes zvukovku pustit, jak to zní.
Bylo by záslužné, kdyby se tomu někdo věnoval a udělal seznam volně šířených programů co se dají využít při výuce.
Když synové studovali gympl, na jedné třídní schůzce se řešilo, jestli v dalším ročníku zachovat výuku informatiky, když podle osnov už informatika má skončit. Já jsem poznamenal, že "dosť bolo informatiky" a počítače by se měly využívat v jiných předmětech. Bylo mi řečeno, že to nejde, protože pedagozi nejsou odborně na úrovni.
8. 4. 2020, 10:13 editováno autorem komentáře
Já se právě na něco podobného chystám, ale ne všechny existující aplikace, ale ty, které mají skutečně smysl. GeoGebra je užitečná, používá se (tedy minimálně na jedné střední škole na 100%) a z oblasti matiky jeden z nejlepších zdrojů.
S tou Fourierkou (nástroji) mě to překvapilo - to by IMHO měl každý odpovědět, proč tomu tak je, když učí fyziku.