Názor k článku Internet Explorer 7 s internetem za rok nezamával od Mr.Gentleman - Můžeme se bavit o podpoře/nepodpoře toho, či onoho...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 12. 2007 1:16

    Mr.Gentleman (neregistrovaný)
    Můžeme se bavit o podpoře/nepodpoře toho, či onoho v IE, ale domnívám se, že z uživatelského hlediska je IE a zvláště pak nyní jeho sedmá verze přívětivým prohlížečem. Co tedy stojí za tím, že IE7 příliš neposiluje? Podle mě to více důvodů.

    Jedním z nich je to, že velká část podniků funguje nadále na Windows XP, na nichž mají své aplikace a ověřené funkce. Nemají důvod instalovat na všechny stanice IE7 a jelikož se značná část uživatelů připojuje k internetu z práce, je jasné, že IE7 tolik neposiluje.
    Dalším důvodem je to, že Ti, co už přešli ke konkurenčnímu prohlížeči se nyní těžko budou vracet k IE a hledat k němu znovu důvěru/sympatie.
    Další část uživatelů mohlo odradit ověření pravosti systému po vydání IE7 a tak raději přešli na Firefox/Operu.
    No a nezanedbatelnou položku pak jistě tvoří ona masa "BFU", kteří mají své PC s Windows XP a IE6, žádné weby o IT nesledují a tak ani o nějakém novém prohlížeči nevědí, neuvažují o něm a nemají potřebu jej chtít - vystačí si se základním prohlížečem v systému.

    Osobně myslím, že za růstem Firefoxu stojí z velké části hype, který se kolem něj ze začátku vytvořil - totiž že nainstalujete-li Firefox, jste rázem za vodou a v bezpečí. Ona částečně je to samozřejmě pravda, protože za situace, kdy skoro každý pracuje ve Windows jako uživatel s admin oprávněním, je použití v systému integrovaného prohlížeče riskantní a oddělený Firefox/Opera zde mají své přednosti. Přesto si nemyslím, že je na tom Firefox zase o tolik lépe. V prostředí, kde se nepracuje s administrátorským oprávněním (což by ovšem mělo být samozřejmé - byť na Win bohužel není - ve Vistě už je naštěstí situace v tomto ohledu lepší) je počet útoků skrze IE dosti omezen. Sám jsem kupříkladu s IE nikdy nezažil žádný incident virového, nebo spywareového útoku.
    Domnívám se také, že na růstu Firefoxu, mají podíl především lidé, kteří do IT oblasti trochu vidí (nebo si myslí, že do ní vidí) a tak radí a případně instalují všem ostatním Firefox, který sami používají. Běžný člověk, který s PC pracuje, není jeho koníčkem a zájmem a na IT weby vůbec nechodí se o něm totiž jinou cestou nedozví a neví, co by mu mohl přinést za výhody (stejně tak jako v případě IE7, nebo Opery).

    Co se týká samotného IE, tak to už je dost dlouho celkem rozšiřitelný prohlížeč o různé funkční doplňky, atd. Tato rozšíření pro IE existovala už v době, kdy Firefox ještě nebyl na světě, nebo se začínal rodit, ale bohužel se o tomto příliš neví, na rozdíl od rozšíření pro Firefox, kde je toto oslavováno jako jedno z jeho velkých pozitiv (což je ovšem pravda). Pro IE7 existuje i v dnešní době celkem dost rozšíření, které značně zlepšují jeho základní jednoduché funkce (podobně jako u FF). Osobně doporučuji IE7Pro - v jediném rozšíření získáte desítky funkcí - gesta myší, správce hesel a formulářů, úprava práce s taby, kontrola pravopisu, uživatelské skripty, "speed dial" známé z Opery a mnoho dalších (viz. www.ie7pro.com). Tím se z IE stává myslím velmi konkurence schopný prohlížeč, který má - a zvláště pak se změněným systémem oprávnění ve Windows Vista - ještě co proti Firefoxu nabídnout a v něčem jej i překonat...