Vlákno názorů k článku Internet věcí je víc než chytré ledničky, znělo na konferenci od janáček - Internet věcí je především buzzword. Ve skutečnosti to...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 5. 2016 9:55

    janáček (neregistrovaný)

    Internet věcí je především buzzword. Ve skutečnosti to žádný internet není. Například tenhle Sigfox ve skutečnosti vůbec nepoužívá IP protokol a s tou "věcí" lze komunikovat pouze prostřednictvím nějakého jejich "cloudu" (což je mimochodem další buzzword).

  • 12. 5. 2016 10:40

    MarSik (neregistrovaný)

    Cloud i IoT jsou sice buzzwords, ale o tom IP protokolu byla v článku zmínka.. je příliš složitý pro tak malá zařízení.

  • 12. 5. 2016 12:21

    mfrd (neregistrovaný)

    IoT tady existuje dlouho. Jediné co k tomu přidává ten "Internet", že vznikají veřejná rozhraní zprostředkující výměnu informací mezi krabičkou a internetem.

    Jakékoliv zařízení, které zvládne plný TCP/IP stack s bezpečností všk dostáváme na úroveň, kdy není jej možné prakticky provozovat na baterii několik let. Zařízení, které vydrž několik let na baterii však nebude nikdy potřebovat real time přenos. ( při současných technologiích - nědeje potřeba tu energii šetřit, tak se musí oželet).

    Jediné co mi nesedí po prostudování povolovacích podmínek ČTU, jsou ty deklarované kapacity. Většina těchto sítí vysílá náhodně bez kontroly obsazenosti kanálu. Takže ani není plně garantováno, že data projdou. Nehledě na to, že pokud základnová stanice bude vysílat mnoho zpráv ke koncovým zařízením, tak poruší povolovací podmínky.

    Je tady bohužel mnoho marketingových informací, hovořících o teoretických max limitech, ale v realitě nastupuje spousta ale, která významně vše omezí. Legislativa, životnost baterie atp.

    Nedávno jsme tady měli měření ČTÚ na vagonech ohledně GSM signálu. Každá paneláková zeď má taktéž nemalý útlum, takže použití uvnitř budov bude problematické. V případě přímé viditelnosti a dostatečné výšky - prezentováno Texas Instruments je možné dosáhnout spojení na 100 km se stejnou technologií. (Neb Sigfox používá stejné TI čipy jen je tam SigFox SW navíc). Avšak všichni co zkoušeli dělat např. dálkové odečty v budovách vědí, jaké jsou problémy dostat signál dostatečně daleko.

    Tím však neříkám, že je to k ničemu. Jen bude potřeba vždy kvalitně posuzovat zda-li prostředí aplikace atd. jsou vhodné a umožní funkčnost.