Jen aby bylo jasno, k cemu se to "ON/OFF" vaze. Jak se ukazuje, jenom "ON" pro IPv6 nestaci. Jeste by to chtelo dohodnout, kdy nastane "OFF" pro IPv4.
IETF/RIPE (nebo kdo je za to odpovednej) by mel rozhodnout, ze treba 1.1.2030 se IPv4 "vypne" a smytec! To je dost casu aby se jeste vyuzil vsechen "IPv4-only" hardware co je nakoupenej, a kazdej bude mit dost casu se na tu zmenu pripravit. Protoze jinak se IPv4 bude s nama tahnout naveky, a v podstate branit vetsimu rozsireni IPv6...
O ceniku v RIPE rozhoduji... sami clenove RIPE. Tedy jednotlivi LIR (drzitele tech adres). A uz u posledniho hlasovani, kde se resilo zvyseni prispevku ze 1400 EUR na 1550 EUR bylo 25% clenu proti - i kdyz se od roku 2016 nezvysil a naklady na vstupu samozrejme rostou (a i tak je porad nizsi nez v roce 2013). Druha vec je samozrejme (pred cleny) obhajit, jakym zpusobem se z poplatku ziskane penize utrati - i to bude limitovat vysi platby. Je tu plan platby upravit podle velikosti (tedy podle poctu drzenych adres), ale valka na Ukrajine do toho trosku hodila vidle...
Jenže s tím by museli přijít a souhlasit členové RIPE, což jsou přesně ty firmy, které ty IP adresy používají. Tohle si sám sobě nikdo neodhlasuje. Musí to prostě nastat postupně, už jsme globálně na 40 % a třeba ve Spojených státech už jsou na půlce. Ony se ty IPv6-only služby za chvíli objeví. „Nám v Americe to funguje, jestli to chcete taky, pořiďte si IPv6 jako my.“
Vy nedokazete routovat z jednej IPX siete do inej IPX siete?
Jj, bola, bez IPX protokolu sa uctovnicka nedokazala dostat na uctovnictvo vo foxpro hostovane na novellackom servri, cize neboli by vyplaty... Dalsi dovod pre ktory sa IPX drzal tak dlho, i ked okrajovo je jeho nenarocna implementacia, v jednocipe s s necelym mega pamati to bola celkom vyhoda.
Ale mohol by ste sa zamysliet sam nad svojimi argumentami. Ak by IPv6 predcila IPv4 aspom scasti ako predcila IPv4 protokoly IPX alebo NPC, tak tu nemusite trolit, pretoze na IPv4 by uz padal prach.
A tak zrovna Novell fungoval i s TCP/IP uz nekdy od verze 3 (a od verze 4.1 to byla integralni soucast, predtim to byvalo bokem jako Netware/IP.... a to se bavime cca o roce 1995/1996). A FoxPro jako takove Novell rozhodne ke stesti nepotrebovalo (proc by take Microsoft delal, kdyz meli vlastni NTcka).
IPX umrelo na svou neskalovatelnost ve velkych sitich... no a IPv4 na sve limity dnes uz narazi take. Opravdu nechapu, co porad resite :-) A jestli by se mel nekdo zamyslet o svych argumentech, tak jste to vy... trosku Vase retorika pripomina "pamatne" 640k ought to be enough for anyone... neboli vasim slovnikem 2^32 adres musi prece stacit navzdy... :-)
tak pokial sa pamatam tak IPX adresa ma 12 oktetov (pre porovnanie IPv4 ma 4 oktety). Takze ste zase uplne mimo. Naviac ked uz mate potrebu porovnavat IPX tak detalne, mal by ste si uvedomit, ze IPX neriesi len sietovu vrstvu ale aj transportnu vrstvu, IPv4 ho prevalcovala najma tym ze transportna vrstva je volitelna nezavisle od sietovej vrstvy.
Vsak si za domaci ukol si muzete probadat, co se v takove siti stane kdyz poslete paket na adresu FFFFFFFF:FFFFFFFFFFFF... :D Informativne rozvedeno mate treba i v RFC 1234. A jinak viz ISBN 9781565921481, kapitola 16.4.1: "It does not scale well to large networks such as the Internet", to je tvrdou praxi overeny fakt. Realne z tech 10 oktetu (nikoliv 12) je 4 fixne pro adresu site a 6 pro adresu stroje. Ne, fakt neobhajujte protokol, o kterem nic zjevne zas tak moc nevite ;-)
Jako třeba NCP, které… um… prostě jednoho 1. ledna vypnuli?
Ze by koli tomu, ze vacsina presla na IP pretoze chceli lokalnu siet routovanu do verejnej siete?
Proč nikdy takoví diskutující neukážou, jak by to udělali lépe?
Preco sa taky troliaci nedokazu obist bez argumentacnych faulov, ako napriklad appeal to accomplishment?
> Preco sa taky troliaci nedokazu obist bez argumentacnych faulov, ako napriklad appeal to accomplishment?
Nemůžete začít vy nějakým lepším tvrzením než „ipv6 je paskvil“? Na to se nedá říct nic než „ipv6 není paskvil“.
> „Ak by IPv6 predcila IPv4 aspom scasti ako predcila IPv4 protokoly IPX alebo NPC, tak tu nemusite trolit, pretoze na IPv4 by uz padal prach.“
Ne, protože lokální optima (zaseknutí) při vývoji společnosti.
Nemůžete začít vy nějakým lepším tvrzením než „ipv6 je paskvil“? Na to se nedá říct nic než „ipv6 není paskvil“.
No, tvrdenie "ipv6 je paskvil" je moj osobny nazor, "ipv6 nie je paskvil" je vas osobny nazor. Nic vam nevnucujem.
Naproti tomu, vy mne vnucujete pocit ze mam hladat lepsie riesenie ako to co sa snazi nahradit povodne. Proste ak sa nove riesenie ani za desat rokov nedokaze presadit, tak nie je lepsie ako to povodne a nikto to navrhom dalsieho riesenia nezmeni.
Ne, protože lokální optima (zaseknutí) při vývoji společnosti.
Nieco podobne som naposledy pocul pre vysvetlenie toho, ze stale vacsina populacie preferuje sex s opacnym pohlavim, napriek masivnej osvete. Nakoniec sa doslo k tomu, ze je vecsine uplne jedno aky kto preferuje sex, teda az na percentualne malu cast populacie, ktora proste nema nic lepsieho na praci ako trolit preferencie ineho. Aby nedoslo k omylu, mne je jedno ake ma kto preferencie, ale neskutocne mi vadi ked si niekto nehladi svojich preferenci, ale miesto toho potrebuje riesit moje preferencie. :D
8. 6. 2022, 07:35 editováno autorem komentáře
Proste ak sa nove riesenie ani za desat rokov nedokaze presadit, tak nie je lepsie ako to povodne a nikto to navrhom dalsieho riesenia nezmeni.
To není pravda. O prosazení nějakého řešení rozhoduje spousta dalších věcí než jenom to, jak dobré to řešení je. Když si někdo před čtyřiceti lety pořídil Trabanta a ani po deseti letech neměl Mercedes, neznamená to, že Mercedes není lepší než Trabant.
Aby nedoslo k omylu, mne je jedno ake ma kto preferencie, ale neskutocne mi vadi ked si niekto nehladi svojich preferenci, ale miesto toho potrebuje riesit moje preferencie. :D
Tak to zkuste i opačně – vy si hleďte svých preferencí a neřešte preference ostatních.
Každá diskuse kolem IPv6 totiž vypadá tak, že lidé, kteří chtějí používat IPv6, se o tom spolu baví, a do toho se přihrnou odpůrci IPv6 (vás nevyjímaje), kteří jim začnou vysvětlovat, že to IPv6 vlastně vůbec nepotřebují. Je to jak s vegany – víte, jak poznáte odpůrce IPv6? Řekne vám to.
Ad trabant: netusim ako vam takto blba analogia napadla, je uplne mimo. Este viac mimo ako vcielky a kvietky. Nehovoriac o tom ze ste si kauzalitu prehadzal zase podla vasich potrieb...
Ad vegani: Nie su to nahodou ti jedinci, ktory maju potrebu zavadzat novy model stravovania a povazuju ho za lepsi ako ten povodny, pouzivany vacsinou? Ti maju tiez potrebu zakazovat, aby sa ten ich chory model presadil. Takze uloha vegana v tej vasej analogii mi viac sedi na priaznivcu IPv6.
Nechajte si laskavo skontrolovat vase myslenie odbornikovi, ja fakt nemam chut riesit vase bludy. A i ked sa vam zda ze ste daleko chytrejsi ako spominany odbornik a ste si isty ze mate pravdu vy, aj tak sa skuste dosledne riadit pokynmi odbornika, ulavi sa vam.
netusim ako vam takto blba analogia napadla
Napadla mne okamžitě po přečtení vašeho komentáře. Také jsem přemýšlel, jak vás napadla taková blbost, kterou jste napsal do komentáře.
Nehovoriac o tom ze ste si kauzalitu prehadzal zase podla vasich potrieb...
Nikoli.
Takze uloha vegana v tej vasej analogii mi viac sedi na priaznivcu IPv6.
Příznivci IPv6 ho nikomu nenutí. Odpůrci IPv6 ovšem přesvědčují všechny ostatní, aby IPv6 nepoužívali. Vždyť o tom je např. celá tato diskuse.
Filip Jirsák: To není moc dobrý příklad, Trabant může být lepší než Mercedes pokud jezdím jen občas a/nebo nemám dostatek peněz. Navíc Trabant neovlivňuje jestli ostatní mohou mít Mercedesy (možná až na nějaké drobné omezení maximální rychlosti, pokud je zdržuje).
Mnohem lepší jsou takové ty příklady ze základů ekonomie a teorie her, kdy individuální akce pro každého jednotlivce znamená ztrátu (náklady na přechod a nic z toho nemá) a teprve koordinovaná akce mnoha jednotlivců přinese zisk - jsou to takové ty hříčky „rybáři na jezeře a čistička“ a „tragédie obecní pastviny“. Jak to souvisí s homosexualitou (píše dw) nechápu.
Trabant může být lepší než Mercedes pokud jezdím jen občas a/nebo nemám dostatek peněz.
Ale o to právě jde. Že lepší/horší může záležet na úhlu pohledu. A že i když něco vnímám jako pro své potřeby lepší, neznamená to, že aktuálně mám na to si to pořídit.
Samozřejmě, že ta analogie má své limity. Nechtěl jsem řešit omezování ostatních – řešil jsem čistě tu věc, že kdyby IPv6 bylo lepší, už do toho dávno všichni investovali a mají to.
"Mnohem lepší jsou takové ty příklady ze základů ekonomie a teorie her, kdy individuální akce pro každého jednotlivce znamená ztrátu (náklady na přechod a nic z toho nemá) a teprve koordinovaná akce mnoha jednotlivců přinese zisk"
Toto je podľa mňa ten najpodstatnejší problém nasadenia IPv6 a je veľkou otázkou, ako to zmeniť!
Asi tak. Takže řešme aktuální problémy:
- Nedostatek adres pro provozovatele nových služeb,
- Nemožnost navrhnout zařízení ovládaný a mobilu tak, abys nepotřeboval platit za server, který je tam jenom kvůli NATům po cestě
- Nemožnost se odkudkoliv připojit na zařízení, co máš doma
- Přesvědčení některých "kybersekjůriťáků" o tom, že NAT je tam kvůli bezpečnosti
- Porušování síťové neutrality blokováním kompletního legitimního protokolu
- Skrblení ISPíků IPv6 adresama a jejich lamentování, kdo má psát pro každou z nich pravidla a že jich zákazník nepotřebuje tolik (končící v lepším případě přidělením jenom /64)
- Přetížení sítí při přímých sportovních přenosech (multicast)
- Že zařízení není dostupný na jeho domácí IP adrese, pokud se přesune do jiné sítě (měl by to řešit multihoming v IPv6)