Ta proprietární řešení jsou ve skutečnosti většinou postavená na RFC a IEEE standardech sítě s velmi nízkou spotřebou a propustností (desítky až stovky kilobitů za sekundu pro celou síť). Nejpoužívanější je 6LoWPAN, což je komprimované IPv6 dle RFC 4944 a dalších běžící nad WPAN protokolem specifikovaným IEEE 802.15.4, který používají technologie jako ZigBee, MiWi či LoRaWAN.
Aha, tak to je potom situace lepší, než jsem si myslel. Moje původni představa byla, že IoT má být přes IP, jenže když jsem se - naposledy na letošním Amperu - dožadoval IoT na bázi IPv6 a nadával na mobilní operátory, kteří IPv6 v mobilních sítích nemají, koukali na mě ostatní, jako kdybych měl rohy. A třeba na Amperu vysvětlovali, že Sigfox je děsně super a že IP na nic nepotřebuji.
Sigfox je extra low-power přenosový protokol. Lze nad ním provozovat 6LoWPAN, akorát nevím, jestli to bude mít nějaký význam (obzvlášť při MTU 12 bajtů), stejně to není meshovací síť a je vázaná na jednoho konkrétního poskytovatele, má tak jeden centrální překládající bod, který může překládat IPv6 před vstupem do sítě (což již Sigfox nabízí).
No, to MTU 12 bajtů je právě ten problém. Mimo jiné. Já se orientuji spíš na aplikace, kde je dostatek šťávy na klasický GSM modul a mobilní internet, akorát bych tam chtěl mít IPv6, abych se s "krabičkou" mohl bavit napřímo a navíc nějakým protokolem jako je třeba Modbus TCP. A v tomto duchu jsem se i vyptával. Načež se mi dostalo odpovědi, že to co hledám není energeticky úsporné a že Sigfox ano. A že data budu mít u nich v cloudu, přístupná přes API, což je prý super...
Fajn ale tahle řešení nejsou dostupná pro koncového zákazníka. To jsou velkoobchodní záležitosti. To znamená, že kdybych to chtěl využít pro sebe musel bych přes nějakou obchodní přeprodanou nabídku a byl zcela závislý na takové poskytovatelské firmě. Tj. je to proprietární řešení jak technicky tak byznysově. Neboli monopolistický model, který se ne nepodobá situaci na mobilním trhu v 90. letech. Čili všechno špatně.
LoRa Alliance licencuje technologie operátorům, podobně jako to funguje třeba u LTE. V ČR síť LoRaWAN budují České radiokomunikace, které momentálně pokrývají všechna krajská města, a things.cz, které plánuje otevření sítě zdarma ve „2Q 2016“.
ZigBee je vyvíjeno a licencováno ZigBee Aliance. Funguje na stejné frekvenci jako Wi-Fi či Bluetooth, žádného poskytovatele nepotřebujete.
Když to shrnu: Jde mi o svobodný a otevřený IoT.
Ne o džungli buzzwordů, jejichž hlavním cílem je zalicencovat co jde a vykolíkovat si prostor pro rejžování na poli, které je technologicky omezené na IPv4 (realizace IPv6 je exkluzivní jen pro tyhle vykolíkovaný oblasti) a díky tomu tohle umožňuje. Je to ještě horší než se dá vůbec napsat slušnými slovy.
LoRa a ZigBee jsou svobodné a otevřené podobně jako Wi-Fi: vyvíjí je konsorcium, uživatelé je mohou používat volně a výrobu čipů si může licencovat kdokoliv; u LoRa je potřeba licence na pásmo, ZigBee sdílí frekvence s Wi-Fi a Bluetooth, tedy v rámci VO. MiWi je tak napůl, použít jej může kdokoliv a má dostupné zdrojáky, ale licence je jen pro provoz na HW od firmy Microchip.
LoRa vyvíjí LoRa Alliance, ZigBee vyvíjí ZigBee Aliance. To je velmi podobné jako u Bluetooth (vyvíjené Bluetooth Special Interest Group), USB (USB Implementers Forum) či Wi-Fi (Wi-Fi Alliance). Všechny tyhle technologie musíte licencovat, pokud chcete prodávat čipy, které je implementují. Implementací je ke každé z nich také několik, od různých firem.
Smart žárovky většinou používají Wi-Fi, Bluetooth nebo ZigBee a našroubované jsou v normální patici E27. U těch, které mám, se dá měnit barva a svítivost a nastavení, jaká Bluetooth zařízení v okolí mají sledovat (aby se zapínaly a vypínaly samy). Na žádném portu ale nenaslouchají, připojují se k serveru přes TCP, takže firewall ani nepotřebují.