Nevim, ale mozna tam mate preklep:
>>UPC spustilo pilotní provoz, ale dělá to velmi špatně, odebírá veřejné IPv4 adresy a neumožňuje vypnout modem v routeru.
Myslim ze spravne je:
"UPC spustilo pilotní provoz, ale dělá to velmi špatně, odebírá veřejné IPv4 adresy a neumožňuje vypnout router v modemu."
Detail: "modem v routeru" vs "router v modemu"
Napsal bych to možná ještě trošku jinak:
"UPC spustilo pilotní provoz, ale dělá to velmi špatně, odebírá veřejné IPv4 adresy a (na rozdíl od konfigurace pro IPv4) neumožňuje přepnout zákaznický kabelový router do režimu bridge. Zákazníci jsou tedy odkázáni na omezené schopnosti dodaného zařízení."
Princip je v tom, že na prostém kabelovém modemu vám IPv6 vůbec neaktivují (i když není důvod). Musíte tedy mít jeden ze dvou hlavních podporovaných kabelových routerů - jejich stabilita a konfigurovatelnost je ovšem bídná. Proto pokročilejší uživatelé volí cestu přepnutí kabelového routeru z funkce L3 routing na funkci L2 bridge (mezi internetovou "VLAN" v kabelové síti a ethernetem na LAN straně jsou pakety bridgovány a není do nich zasahováno), čímž získají veřejnou IPv4 adresu na svém routeru a možnost si na svém zařízení spouštět pokročilejší služby a nebýt omezováni. (Například "prémiový" Compal se v IPv4 režimu chová tak, že dropuje pakety a občas resetuje TCP spojení. To fakt nechcete mít jako hlavní router v domácnosti.)
Modem se říká celému tomu zařízení od UPC, které se na jednom konci připojí na kabel od UPC a na druhém konci „z něj leze internet“ (přes ethernet nebo WiFi). Součástí toho zařízení je vždy modem, a dále si (obvykle) můžete vybrat, zda se to zařízení bude chovat jako router nebo jako bridge. A jde o to, že v případě českého UPC je to momentálně implementované tak, že když vám na domácích tarifech zapnou IPv6, je tam natvrdo zapnutý router a nejde to přepnout do režimu bridge. Vypínat modem tam určitě nikdo nechce (to by pak to zařízení neplnilo svou primární funkci), ale někdo by chtěl vypnout router, tj. aby se to zařízení chovalo jako bridge (za který si dotyčný dá svůj spolehlivější nebo komplexnější router).
„Řada běžných služeb provozuje také přístup přes TOR, protože jejich uživatelé preferují anonymitu: Facebook...“
Může mi toto, prosím, někdo vysvětlit? Po ránu jsem asi trochu natvrdlý a můj mozek není schopný toto pochopit. Nebo „uživatelé preferují anonymitu“ znamená „uživatelé se chtějí připojit na blokovanou službu“?
S compalem problém nemám, ale když mi technicolor zapomínal část nastavení, nenechal mne přihlásit z jiného zařízení, než ze kterého proběhla prvotní konfigurace a plno dalších problémů, tak se není čemu divit, že si tam někdo chce dát vlastní zařízení. To mi také bylo řečeno přímo od technické podpory, že se to občas stává a pokud chci spolehlivost, tak ať si tam strčím něco vlastního.
Nehledě na to, že ten jejich modem má dost chudé nastavení a mimo základní wifi tam skoro nic nenastavíš.
Ale mít za modemem další router vám nikdo nebrání i bez bridge. Akorát na wan budete mít ip 192.168.0....
Ale vy mě prosím dejte link na router za 500 - 600 korun který při IPV6 umí IPV6 DS-Lite aby UPC mohlo vám dát možnost mít šestku a modem v bridge. Jinak UPC vás okamžitě a bez problémů vrátí na IPV4 a veřejnou adr. a tam ten modem přepnete ,protože stejně jako já ví, že 6-tka jde a půjde do kytek.
Tohle je nejlevnější z IPV6 DS_Lite co jsem našel https://www.mironet.cz/dlink-dir880-wireless-ac1900-dualband-gigabit-cloud-router-advanced-ac-smartbeam+dp213659/
A rozhodně Turris bych už nechtěl ani za tu korunu co jsem ho měl takový krám který nebyl schopen naformátovat NTFS disk. Co umí routery cca do 1000 korun.
To, že jsou obecně routery s DS-Lite drahé, neznamená, že zákazníkovi musím natvrdo _sebrat_ možnost režimu bridge (a vůbec nepodporovat IPv6 na zařízeních, která fungují jen jako kabelový modem). Ale to v Liberty Global ještě nepochopili (a to ani přesto, že se jim to roky snaží vysvětlit zákazníci ze všech zemí, kde LG/UPC působí).
Podobně nepochopili, že zákazníci chtějí i dual-stack - a klidně si za to zaplatí. Prostě buď budeš mít DS-Lite nebo IPv4-only. A že ti v IPv4-only zpomalujeme 6in4 tunely? No to určitě neděláme! (I když měření prokazují opak.)
S UPC bohužel není moc domluvy a trh obsazují hlavně proto, že jim nikdo moc nekonkuruje.
IPv6 do kytek nepůjde, protože nic lepšího nemáme a v nejbližším jednom (nebo dvou) desetiletí(ch) mít jen tak nebudeme.
A proč UPC nikdo nekonkuruje? Protože ISP jsou jako podnikatelé naprosto neschopní. Rychlosti které UPC nabízí jsou zbytečně vysoké a i tak by nebyl problém je v optice dosáhnout. Problém je ten že isp nedokáže vytvořit konkurenci. Český ISP se jako první zeptá kolik lidí mi na sídlišti bude platit pokut tam něco zbuduji.
Místo toho aby šel a nabídl konkurence schopnou nabídku - třeba tarif 50/50. 100/100 full dual stack a jako bonus, že net vám nespadne pokud vypnou proud. Třeba zrovna xDSL při výpadku funguje zcela výborně. A bohužel to se nedá tvrdit o UPC a ani ostatních ISP. A cena 400 korun a myslím si., že za symetrickou linku s full dual stackem zálohou pokud nepůjde proud by mu to hodně lidí zaplatilo. A UPC s tarifem 500/50 by se mohlo jít vyfotit.
"j" mi casto leze krkem a v 99% s nim nesouhlasim, nicmene vybudovat konkurencni pripojeni bez toho, abych si udelal ekonomickou rozvahu za jak dlouho se mi to muze vratit jenom proto, ze tam bude na sidlisti 10 lidi, kteri chteji symetricke zalohovane pripojeni? To je opravdu napad za vsechny (prodelane) prachy.
Tohle je podnikani, ne slunickove zlepsovani sveta, ktere zaplati stat....a v podnikani musis nekde nabrat zisk, nebo byt prinejhorsim na nule (coz zahrnuje i navratnost uvodnich nakladu a nejake vydaje na spravu a spol). Kdyz prijdes s 50/50 nekam, kde ma UPC 200/20, tak se Ti na to 95% lidi vykasle a nikam prechazet nebude. Aby sis mohl dovolit nizsi cenu, musel bys byt velky hrac a nakupovat ve velkem (coz uz dela to UPC), nebo to skrtit agregaci a spol jeste vic nez UPC.
Zalohovane pripojeni pri vypadku proudu? Kolik lidi to vyuzije, kdyz doma nemaji UPSku do ktere by zapojili aspon ten router?
Na 1% populace jde delat byznys jenom v opravdu hodne velkem meritku a s nizkejma vstupnima investicema, nikdo nepujde do kseftu v IT, kde se mu uvodni naklady vratej za 30 let - protoze to ta technologie bude uz 3x prekonana....
LOL, soryjako, ale XDSL je zalohovany proti vypadku uplne stejne, jako byly vzdycky zalohovany telefony - tim, ze v telefonnich dratech je napeti odjinud nez v normalni zasuvce, tedy z ustredny.
Telefony taky fungovaly i kdyz nesel v baraku proud, to je zcela stejny.
a ze maji zalohovane ustredny, to asi neprekvapi nikoho....
Problem je, ze samozrejme modemy v domacnostech zalohovany nejsou, takze je to v 99% k nicemu....
A to se chlubíš, nebo brečíš?
Měl jsem, nechci. Na mraveniště v rozvaděči přišli až po 10 stížnostech a půl roce dojíždění technika. Na jejich modemech rozjeli WiFi s možností přihlášení všech kolem jdoucích klientů, která nejde zakázat (a to i v 15. patře paneláku, kde jenom blokuje pásmo a těm, kdo vůbec nechtějí/nepotřebují WiFi). No a teď to čarování s IP adresou a blokováním bridge...
Ne, to nejde. Ten modem má více wifi okruhů. Jeden pro wi-free a jeden pro vás. Vy můžete konfigurovat jen ten váš. Na wi-free má přístup jen UPC a používá ho právě pro svou službu "wifi zdarma pro všechny zákazníky UPC".
Ale jde požádat o vypnutí wi-free a oni vám pak na dálku tohle wifi vypnou. Akorát vám s tím zablokují i váš wi-free účet, takže se nikdo nepřipojí k vám, ale ani vy k nikomu jinému.
No podnikání není je sedět a brát, taky se musí dávat a jít do rizika. To, to že isp nabídne nějakou přidanou hodnotu je snad normální, ale určitě to nebude agragace místo 1:10 dá 1:5 a nebo místo ipv 4 only dual stack. takovou přidanou hodnotu si může dát za klobouk i s vašima trapnýma úvahama (tak jak jsem viděl v jiné diskuzi, že někdo vám závidí ipv6. to jistě. :D:D.) To je jako si koupit u prodejce Oktávku a on jako bonus místo třeba kompletního zimního obutí navíc vám dá láhev coly. Zbytek vaší osoby raději nebudu ani komentovat, protože to zde nepatří.
Ale dobre pochopili, ze zakaznici by chceli dual-stack.. ale rovnako pochopili (ci im to vlastnik Liberty Global vysvetlil), ze verejne IPv4 adresy su uzky profil, za ktory sa inde plati :-)
Pravdupovediac som bol prekvapeny, ze UPC CZ/SK tak dlho vydrzalo s verejnymi IPv4 adresami, ich sesterske spolocnosti (UPC CH, Unitymedia DE, UPC/Ziggo NL, UPC AT) uz dlhe roky (od 2012-13) maju pre rezidencnych zakaznikov DS-Lite s privatnou CGNAT IPv4 adresou! Chces verejnu IPv4 adresu? Nech sa paci, objednaj si business sluzbu!
V SK to zacinaju zavadzat aj ini velki operatori (Orange, Telekom)..
Ktory velky operator poskytuje dual stack (verejnu IPv4/IPv6) v cene sluzby pre rezidencnych zakaznikov??
Do kytek by meli jit predevsim vsichni "ISP" se strategii "s IPv4 (a NATem) na vecne casy a nikdy jinak". Co je k nepochopeni na tom, ze IPv4 adres je proste malo? To je objektivni fakt, kdyby jich malo nebylo, byly by automaticky u kazdyho pripojeni. Protoze tim se plnohodnotny pripojeni k internetu vyznacuje, ze ma verejnou adresu a uzivatel muze provozovat cokoliv ho napadne, aniz by se musel jeste extra doprosovat ISP. Ale nekterym to asi vyhovuje, udelali z verejny adresy "nadstandard" a maj extra prijem za nic.
Nejhorsi je, ze co za to uzivatel dostane, je casto tristni. Mnozi "ISP" treba nepochopili, ze adresy se daji routovat, takze uzivatel muze mit NAT 1:1, nebo se jit vycpat. Dalsi experti neumi NAT ani poradne nastavit a maji maskaradu i na prichozi pripojeni, coz je vazne skvely, pokud uzivatel chce filtrovat podle zdroje a vsechny prichozi pripojeni maji zdroj 192.168.27.1 (uz jsem to videl vic nez jednou). Dalsi zase vsemozne neco filtrujou, tezko rict jestli umyslne nebo z neschopnosti a tak funguje tcp, udp a zbytek uz moc ne. No naprosto zoufaly.
Zdanlive to s IPv6 nesouvisi, kdyz je nekdo neschopnej a dokaze zprasit IPv4, zvladl by to s IPv6 taky. Ale hromada tehle cunaren by nikdy nevznikla, kdyby standardem bylo, ze kazdy pripojeni dostane automaticky IPv6 /48 (ano, je to overkill, ale adres je dost) a tecka, konec, delej si s tim uzivateli co chces.
Pane Caletko, oceňuji vaši snahu zpřístupnit IPv6, ale myslím si, že tudy cesta nevede - Sixxs svůj tunel nevypnul z pr-dele. Zprovoznění nového 6in4 je pro ISP jen dalším důvodem, aby na to srali. Jak už jsem psal: Nyní je zapotřebí poskytovatelů tunelu typu 4in6 (stačí s NATem (a třeba A+P), stejně se všichni čtyřkaři prsí, jak veřejnou 4 nepotřebují), aby nemuseli ISP řešit NAT/CGN (tunel od ISP), nebo ani IPv4 (tunel od zákazníka). Toť můj názor.
https://www.sixxs.net/sunset/
O nepotřebnosti IPv6 jako důvodu uzavření se tam nic nepíše.
k tomu ipv6. mna sa celkom zapacil projekt http://ip45.org/, len skoda, ze dnes uz je projekt mrtvy.
k tor: ano, mam par sluzieb IoT rozbehanych cez tor, ale ta rychlost je .. na hranici pouzitelnosti az skor nepouzitelne, resp. na riadne pevne nervy
Takze chapu-li to spravne, kdyz budu mit verejnou IPv4 adresu, muzu si za svym routerem udelat velkou plnodnotnou IP45 sit. Kdyz ji mit nebudu, muzu si IP45 sit udelat taky a dokonce se z ni pripojim ven do jiny IP45 site, ale na novy prichozi pripojeni z venku ke me muzu zapomenout. To by slo jedine v pripade, ze by router (ten s verejnou IPv4 adresou) podporujici IP45 mel i muj ISP. A to se nestane, protoze presvedceni IPv4-only ISP rozhodne zadny takovyhle pochybny novinky prece pridavat nebudou. Kdyby neco takovyho chteli delat a nechteli s tim mit prilis mnoho prace, mohli nasadit 6rd, cimz by bez nutnosti zmen ve svy vnitrni siti dostali rozsireny adresy (v tomhle pripade IPv6) ke klientum. A to neudelali, takze to neudelaj ani s IP45. Game over.