Smutne je treba uz jen to, ze neni dodrzen zavazek spolecnosti vyplyvajici z bodu 2.5.6 pravidel projektu FENIX, kdy uz se skoro pet let chlubi clenstvim. Nebo snad vam prijde vesele stanovena pravidla nedodrzovat? ;-) Argument, ze uzivatel si toho prece nevsimne moc relevantni neni. Nebo nam tu chcete rict, ze kdyz neco na prvni pohled videt neni, tak je v poradku listinu s pravidly zamenit za toaletni papir? ;-) No, to mate vskutku zajimavy hodnotovy system.
Běžného uživatele to začne zajímat přesně ve chvíli, kdy mu přestane fungovat nějaká služba - buď protože to IPv6 dostal blbě nastavené, nebo protože to má nastavené dobře, ale nepočítá s tím poskytovatel služby. A v obou případech bude nadávat na IPv6, nikoliv na toho, kdo to nemá správně implementované.
Já se s tím před pár týdny potýkal u Disney+ a pár měsíců u SkyShowtime: zřejmě kontrolují geoblokaci a na IPv6 to nezvládnou, takže to zaříznou komplet.
Ano, dual stack prinesl novou varku problemu, treba:
Jeden klient v siti funguje (treba nejaky web), druhy vedle ne. Oba maji funkcni 4 i 6. Jenze problem je treba na strane poskytovatele obsahu, protoze v DNS maji treba uvedeny sestkovy zaznam pro sve sluzby, ale na sestce je neprovozuji. A jeden klient proste sestku zkusi, nejde, tak pouzije ctyrku. Jenze druhy uz fallback neudela a pak to vypada, ze ten web nejde. Jiny klient zase rovnou zacne na ctyrce a odezva je tak podstatne lepsi nez kdyz zacne nefunkcni sestkou. Lisi se to dle OS, problizece, ...
No a android s sestkou je dalsi kategorie a to nejen s sestkou.
Tohle samozrejme neni chyba sestky, ale proste se to stava a na muj vkus docela casto. Obcas se tohle stane i nejake bance, velkemu webu a zakaznici pak volaji ...
Jak tady nekdo zminoval, s geoIP 6 jsme taky neco resili.
A ted si predstavte, ze na LAN/WAN drive bezne koexistovaly dva i vice ruznych protokolu sitove vrstvy, co se dokazaly vzajemne zastoupit. Az s postupem casu je vytesnilo IP(v4). Aneb vite napriklad, ze treba IPX protokol se dal i routovat? ;-) V devadesatych letech to byl vcelku rozsireny protokol... a kde je mu dnes konec.
Situaci ohledne intenetu do skol bohuzel mohu potvrdit, byt je to uz nejaky patek.
Diky za hodnotne informace z praxe byt nejsou vzdy pozitivni.
Mel bych otazku, mate nejake zkusenosti s provozem IPv6 only, tedy v4 as a service?
Pozorovali jste nekdy "horsi kvalitu" pripojeni po 6 oproti 4 u nejakeho ISP?
Mam vsude dual stack, ale svym zpusobem tohle trochu pozorujeme. Ctyrku umi kazdy, poskytovatele ji dohlizi, monitoruji, u sestky to tak az tolik nebyva. Je to logicke - zakaznikum to moc nedavaji, neni to tak zabehnute a tak se jim treba obcas rozbije nebo vyleze latence a oni o tom nevi.
Takze tohle je dalsi vec, kterou resime.
Proto uplne nechapu lidi, kteri rikaji, ze posledni roky ziji jen na sestce a nezaznamenali zadny problem. Ja mam cca 10 zakazniku, kteri maji sestku u sebe nebo v datacentru a tohle se proste obcas stava.
Ano, nemuze za to sestka jako takova. Jen dalsi argument, co lidem prinese sestka - taky i nove chyby a problemy.
Majorita ctenaru rootu vi, ze koncovym uzivatelum je to uplne sumak. Vy si zjevne myslite uplny opak :)
Skutecnym problem jsou ISP, ktere se predhaneji kdo ma "lepsi" sit, ale nepodporuji internetovy protokol, ktery je standardem.
Zatimco clovek z Ceskeho ruzoveho operatora pouziva stejny narativ jako vy "koncaci to nechteji" tak stejny operator v Evrope ma jiz nasazeno ve vetsine narodnich pobocek a v jejich nejvetsi "filialce" v USA to v mobilni siti zavedli pred bezmala 10 lety.
https://www.root.cz/zpravicky/mobilni-operatori-v-usa-prekrocili-50-provozu-po-ipv6/
Myslite ze to udelali na zaklade toho, ze jim helpdesk zahltili koncaci, ze se chteji naprimo pripojovat na kamery nebo domaci uloziste? Co tedy prehlizeji operatori v Kanade, Belgii, Indii, Francii, Nemecku, Japonsku, Brazilii nebo v Cine, kde prevladajici protokol internetoveho provozu je jiz IPv6?
Myslite, ze je k zavadeni IPv6 donutil pozadavek z helpdesku?
Nebo, ze tam nepadl dotaz "kdo ten prechod zaplati"?
.... Google hlasi novou nejvyssi hodnotu 12.8.2023 - 44,83 % provozu po IPv6
Tak ona ta televize na DVB-T taky moc nehrala ze?
Nebo ty auta na naftu/benzin (potazmo olovnaty) taky moc nejezdily ze?
Nebo NMT site taky moc nevolaly ze?
To co je potreba nahradit nemusi byt nefunkcni.
Mohou pro to byt duvody, ktere bezny uzivatel nepozna, nebo jsou pro nej naprosto irelevantni.
Poradaji se v Americe nebo ve Francii demonstrace "Chceme zpatky IPv4 a NAT"? Bouri se obyvatelstvo, ze jim nefunguje internet nebo maji problem s nastavenim domacich ci podnikovych siti?
přiděluje právě jeden blok adres /64 pro jednu jedinou domácí síť, a tak třeba na síti pro hosty už IPv6 nezprovozníte.
Proc nezprovoznite? Samozrejme ne autokonfiguraci, ale nic vam nebrani si ten blok rozsekat na mensi a do dalsich siti/vlanu nakonfigurovat rucne. Jen uz k tomu potrebujete sestkove dhcp.
Na rootu se zastanci sestky porad divi, proc nikdo sestku nechce moc nasazovat. Ja se naopak nedivim vubec. Cast poskytovatelu sestku neresi, cast prave treba tak, ze prideluje /64, coz by nemela. Na zakaznicke strane mame autokonfiguraci, ktere s /64 nefunguje. Ano, jsou tam miliony adres, krasne by se to dalo delit dal, ale to by bylo asi uzivatelsky moc privetive. Pak tu mame dhcp/ne-dhcp, delegaci prefixu apod.
Vyhody sestky mely byt multihoming, priorita hlavicek, automaticka konfigurace. Jak tohle dopadlo?
Vse se vyviji, chapu. Jen tady mi to uz prijde, ze tim si sestka spis skodi. Nedivim se vyrobcum, ze tak dlouho sestku neimplemetnovali.
A typicke rady nekterych zde - vas poskytovatel nepodporuje sestku nebo vas hw ji podporuje jen castecne (nedavno jsem resil nejake Kerio treba), tak proste hw vyhodte a zmente poskytovatele. To je rada k nezaplaceni.
> několika vzájemně nekompatibilními autokonfiguracemi klientů
To už dávno neplatí. SLAAC (bezestavová autokonfigurace) s informací o DNS serveru v router advertisementech je dnes obecně funkční. DHCPv6 budete muset řešit jen ve specifických případech (např. IP telefonie nebo UEFI network boot, kde potřebujete klientům v síti předat některé další informace).
Ja bych vypichl to "dnes je funkcni". Zacal jsem s sestkou asi pred 5-6 lety, kdy byl pro skoly vypsan projekt Konektivita pro skoly, kde sestka byla povinna. Resil jsem asi 10 skol ruznych velikosti od malotridky az po velke skoly treba s tisicovkou studentu. Polovina poskytovatelu sestku nemela, hodne jich pridelovalo /64, takze SLAAC nesel nasadit. Kdyz uz nekdo sestku umel, stala konektivita od nej 2-3x tolik. Takze svym zpusobem to ta sestka treba pro ty skoly dost prodrazila. Tedy pokud se vubec nasel poskytovatel, ktery tu sestku v te lokalite vubec mel.
Jak moc se zlepsila situace nevim, sestky uz ted spis jen udrzuju.
Co byl taky treba problem byla sestka v 802.1x. Na to, ze sestka je tu vlastne 20 let, tak treba radius servery sestkovy accounting neumely. Obecne sestka s radiusy byla taky dost omezena. To uz je dnes lepsi.
DNS v router advertisement se objevilo az pred par lety. Ten tam mel byt od zacatku a dost veci by se tak zjednodusilo.
Ono cokoliv co je relativne nove se proste v case vyviji, clovek nesmi byt otrokem minulosti :-) Ale to stejne plati o IPv6 stejne jako treba pri nastavovani MTA. Aneb dvacet let stary konfigurak metodou copy-paste vam asi nejak fungovat bude, ale rozhodne nebude fungovat v souladu s pozadavky dnesni doby :-)
A ano, byvalo obdobi, kdy sestka i nakup HW prodrazovala, aneb byvaly doby, kdy toto byla priplatkova licencovana feature... nastesti ty doby jsou uz taky nejaky ten patek pryc :-) A co se pripojovani skol tyce - tam pri orientaci se na nejlevnejsiho (mistniho) ISP muze clovek narazit i na takovou blbost, ze vam odlimituje pocet spojeni skrze svuj NAT, aby sam nacpal za jednu IP "spravedlive" co mozna nejvic lidi... a pak prijdou decka se svymi mobily a ten limit vam do mrte vystrili :D (taky zkusenost)
Co byl taky treba problem byla sestka v 802.1x. Na to, ze sestka je tu vlastne 20 let, tak treba radius servery sestkovy accounting neumely. Obecne sestka s radiusy byla taky dost omezena. To uz je dnes lepsi.
Můžu se zeptat, který Radius server neumí/neuměl accounting pro IPv6? Pokud vím, tak nejběžnější freeRadius i Radiator to umí už pěkně dlouho, ale problém je v tom, že v organizacích neměli připravený backend pro accounting. Třeba proto, že v databázích měli historicky sloupečky pouze pro IPv4 adresy...
I když možná máš pravdu... Ale to bude už více než 10 let... Matně si vzpomínám, že tam byl problém s radius protokolem, že IPv6 byla dolepená jako rozšíření a každý výrobce to měl trochu jinak (hlavně Cisco)... Ale zde si už nejsem vůbec jistý. Radius servery už 4 roky neřeším...
Ale DHCPv4 tu s nami neni od pocatku dob, co zname IPv4. Z pohledu casove osy to je prilepek, co byl prvne definovan v RFC 1531 v roce 1993 a ktery mel sveho predchudce v podobe BOOTP dle RFC 951 z roku 1985... takze realne to prislo pozdeji, nez samotne IPv4 - kde ty RFC jsou jeste starsi, ze...?
A ne, DHCP neni a nikdy nebyl protokol sitove (treti) vrstvy, ale patri do vrstvy sedme (aplikacni). Takze rikat, ze je to chybou protokolu je nesmysl. Zopakujte si referencni model ISO/OSI :-)
Pokud se na to divate takhle, tak v RFC k DHCPv4 taky nevidim, ze by jeho implementace klienty byla povinna.
https://datatracker.ietf.org/doc/html/rfc2131
"což JE chyba protokolu."
Ne, neni, to je jen tvoje chyba, ze nechapes jednoduche veci. Ipv6 nema DHCP zcela umyslne a planovane, protoze se doslo k zaveru, naprosto spravnemu, ze je to naprosty nesmysl, ze daleko smysluplnejsi je protokol, ktery umozni zarizeni si IPcko vytvorit bez potreby dalsiho nesmyslneho a nespolehliveho zarizeni v siti.
Pripadu, kdy DHCP z libovolneho duvodu na v4 failuje jsem jen ja zazil stovky.
U v6 si IPcko cokoli vytvoci samo sobe(ninkova adresa), a kdyz se ohlasi router, tak si prideli dalsi adresu z toho, co router ohlasi ... zazrak co?
Ze nerozumis sitim a nechapes jak funguji na tom nic nemeni. Privacy ext jsou defaulne zapnute skoro vsude, dalsi silena technologie ktera ti to rozbiji co? Nehlede na to, ze kazde zarizeni si ... pro tebe doslova zazrak, minimalne jednu IP vygeneruje bud z MAC nebo z UUID. A nepotrebuje na to zadny server.
Prave... ono ty privacy extensions v realu u mnohych zarizenich dosly dnes uz tak daleko, ze se dynamicky meni i ta MAC... A trackuj si to, smudliku ;-) Holt hlupacci maji ve svych hlavickach zadratovano, ze podle MAC (a tedy i odvozenenho EUI64) si vas nekdo vystopuje. To ze uz to par let uplne neplati jaksi prehledli....
Opravdu i když to dostane Managed flag přes SLAAC?
A to "nerozumíš sítím" si příště nech od cesty, to, že se mi něco nelíbí a považuju to za kravinu ještě neznamená, že nevím, jak to funguje. Mě fungovala doma IPv6 ještě když jsi cucal mlíko ve školce... (pravda k ničemu když provider byl dlouhá léta jen na čtyřce, následně po pár letech se to dost prasácky protunelovalo do hostingu)
IPv6 .... nemá zcela úmyslně a plánovaně.
No a přesně tahle arogance je důvodem, proč po 20 letech to kromě pár nadšenců vlasntě pořád nikdo nechce. A když to nikdo nechce, tak se vymýšlí, jak to soudružsky udělat povinně. No nic.
U IPv4 defaultně když failne DHCP, tak si to vybere 169.254/16... nic nového pod sluncem.
No a přesně tahle arogance je důvodem
To, že je něco jinak, než byste (bůhvíproč) chtěl vy, neznamená, že je to arogance.
proč po 20 letech to kromě pár nadšenců vlasntě pořád nikdo nechce
To, že v některých státech má IPv6 přes 70 % uživatelů znamená, že to nikdo nechce? Že podíl IPv6 neustále roste znamená, že to nikdo nechce?
U IPv4 defaultně když failne DHCP, tak si to vybere 169.254/16... nic nového pod sluncem.
Tím jste chtěl říct co? To, že si vaše zařízení přidělí IP adresu, která v dané síti není routovaná, vám bude dobré k čemu?
Hele zas budme ferovi... statistika s temi 70% uzivateli nevypovida nic o tom, ze by ti uzivatele explicitne chteli. Proste to v nejaky cas bez sveho pricineni dostali, funguje jim to a neresi to.
Ta statistika ale vypovida primarne o jine veci - ze to dnes proste v zasade funguje a neni duvod se obavat nasazeni. V tyhle diskuzi je spousta FUD... ktere je ale oprene o zkusenosti, ktere se ziskaly v praveku. A zrovna v IT je v mnoha vecech pravek i doba pred 6-7 roky.
Danny: Implementační detaily určitě nerozhodují o tom, jestli to chtějí či nechtějí koncoví uživatelé. Navíc jak už bylo řečeno v jiné části diskuse, uživatelé nechtějí IPv4 nebo IPv6, to je pro uživatele jenom nástroj. Takže jediný rozumný výklad Wasperova „pořád nikdo nechce“ je o těch lidech, kteří o zavádění IPv6 mohou rozhodnout. A o jejich chtění či nechtění vypovídá těch 70 % velice dobře.
Tak zrovna ten Starnet IPv6 nasazenou ma... a uz docela dlouho. A to vim proto, ze kus rodiny bydli v jejich "kmenovem" regionu a jejich sluzby maji uz docela dlouho. Ze tam funguje i IPv6 jsem sice objevil nahodou, ale uz je to taky nejaky ten rok, co se zapnutou IPv6 na koncove pripojce to... proste funguje.
ja jsem primo CB a sestku nemam. Pravda, uz ji domu ani nezkousim dostat. Ve sve dobe (cca 2020) byla moznost /64 nebo za priplatek (mesicne asi stovku) /56. Tak jsem si rekl, ze mi to za to nestoji. Takze doma ziju na ctyrce, v praci dual stack a treba se nekdy dockam i IPv6 only.
Danny, diskuze s vami me dnes bavila. Dekuji za povidani :-)
Tak jsem tedy zkusil zeptat primo u zdroje, tedy Starnetu. Mam tu zakaznika, ktery je v "jine siti". Jina sit = Starnet ji koupil, porad ji provozuje pod puvodnim nazvem. Tam jsem zkusil prefix delegation a dostal /56 bez problemu.
Kdyz to ale zkusim u domaciho bezdratu primo v CB, tak je tam /64. Poptal jsem je /56 je mozna, ale za penize.
Starnet je slozenina desitek siti, ktere za roky koupili. Ty site evidentne jsou rozdilne. Vybral jsem nahodne 2 pripojky. Na dalsi pripojce mi pred par mesici sestka nejela vubec. Muzu zkusit dnes vecer, zda uz to pujde.
Takze Starnet je sit, kde sestka muze fungovat skvele, prijatelne, budete si za sestkove adresy platit a v nekterych lokalitach sestka treba nebude. Nic vic, nic min.
I dle RIPE se ve Starnetu nekolik zivych atlasich sond najde.
DHCP je v IPv4 jeden zo špeciálnych protokolov -- tvári sa, že ide o IP protokol, ale v skutočnosti to nie je IP, servery musia používať raw sockety, cez IP stack v žiadnom OS to neprejde.
No tak táto barlička bola v IPv6 vyhodená. DHCPv6 nie je potrebné, no a konkrétne Google má veľmi dobré dôvody, prečo ho v Androide nepodporovať. Stačí si prečítať danú požiadavku v ich bugzille; tu nejde o to, či to je jednoduchá požiadavka, ale či je rozumná. No a oni majú dôvody, prečo rozumná nie je.
Jak ale pred par lety resit, ze proste ve firemni siti mam vlastni dns server s vlastnimi zonami a potrebuji, aby to klienti (at windows nebo android) pouzival? Dnes jde v RA poslat DNS, ale pred par lety? Rucne vsude nastavovat?
Tohle byl jediny duvod, proc jsem treba potreboval dhcpv6 ja.
Android obecne si tak trochu dela, co chce. U novych androidu (i na ctyrce) mu pres DHCP poslete DNS servery, ale on je nepouzije. Radeji pouzije nejake systemove (kde budou typicky prednastavene googlovske). Ano, bude to DoH nebo DoT, ale ja potrebuju pouzit nase interni. Takze do nastaveni konkretni wifi site a tam to prepnout. Jestli se nepletu, tak to globalne vypnout nejde.
Opet - pro bezneho uzivatele nepodstatne, bude mu to fungovat. Ve firemni siti dost nepouzitelne.
Proc porad resite, co bylo pred lety? :-) Pred rokem 1983 nebylo ani zadne DNS... a pred rokem 1985 zrovnatak nebylo jine cesty, nez ty DNS nabouchat nejak rucne... :-) Ano, protokoly kolem nas se postupne se vyviji a vylepsuji... i specifikace IPv4 z roku 1981 se upravovala jeste v roce 2013, bavime-li se o kmenovem RFC 791. Mozna jste tu zmenu ani nezaregistroval.
Jen se snazim ukazat, ze treba pred peti lety nastavit docela beznou vec nebylo s sestkou uplne jednoduche. Vemte si, kdy se do RA DNS dostala (RFC tusim 2017), pak nez se to zacalo podporovat v zarizenich, ...
RFC se muze menit, vyvoj je potreba. Tohle byla ale docela zasadni zmena. Kolik let trvala diskuze o sestkovem dhcp? Mel jsem autokonfiguraci, ktera i fungovala, ale vedle toho jsem musel resit DHCP jen pro prideleni dns serveru.
Dnes uz je situace lepsi.
Mozna to tak nevypada, ale ja nejsem proti IPv6. Jen to jeji uvedeni a zmeny mi prijdou dost nestastne.
Prvni specifikace DNS v RA vzniklo uz v roce 2007 (RFC 5006), v roce 2010 toto bylo revidovano v RFC 6106. A i kdyz vezmeme tedy posledni RFC 8106, porad uplynulo uz sest let od doby, co to bylo vydane... ono se to nezda, ale cas docela leti a neni dobry byt otrokem minulosti. Ve skutecnosti je totiz DNS v RA starsiho data vyroby, nez nam tu tvrdite...
Ano, cca pred rokom 2010 to bol problém, ale odvtedy existuje RDNSS (áno, je mi jasné, že vendori si dávajú na čas s implementáciou).
Do androidu sa vŕtajú aj jednotliví výrobcovia. V čistom androide je private dns predvolene "automaticky", čo znamená "použi to, čo máš z DHCPv4 / RDNSS, najprv to skús cez DoT a keď to nepôjde, tak 53/udp". Čo vo firemnej sieti urobí presne to, čo potrebujete. "Off" znamená "používaj iba 53/udp, čo máš z DHCP/RDNSS" a posledná možnosť je zadať ip alebo hostname DNS servera natvrdo.
Pokiaľ to android od nejakého výrobcu nerobí, tak to bude pokusom daného výrobcu pretláčať nejaké MDM.
"Dnes jde v RA poslat DNS, ale pred par lety? "
O cem to tu blabolis?
https://www.rfc-editor.org/rfc/rfc5006
2007
rdnss jsem zcela jiste pouzival pro win 7. Jo, bylo treba si na to nahodit externi servisu, ale to u MS neni zadna vyjimka, vsak treba tls 1.3 neumi ani jejich nejnovejsi vytvor.
Nepsal jsem nic o tom, ze to v RFC neni. Stezoval jsem si na nepodporu teto veci. Jestli dobre (v rychlosti) koukam, tak treba windows 10 - release 2015. Podpora pro RA DNS 2017. Fortinet taky v 2017. Coz je 10 let rozdil.
Mozna se pletu, mozna to tenkrat bylo zpusobene, ze jsem tohle kvuli pridelenemu bloku /64 nemohl pouzit nebo to proste jen nefungovalo dobre.
Nejde o to, kdo je muj oblibeny vyrobce. Tohle byli prvni veci, ktere mi vyhodil google. Jestli treba i Cisca to bylo podobne, tak uz se dostavame ne k zrovna male casti zarizeni a uzivatelu. Ale nechci se tu dohadovat o nejaky datumech apod.
Dovolim si jeste jeden postreh, ktery tu asi jeste nepadl:
Ono je taky neco jineho, kdyz to resite treba u sebe doma nebo firmu se stovkou PC. Tam prijit za vedenim, at vyhodi firewall, mozna i dalsi veci a udela se to krasne s IPv6 je pekna idea. Ale budou se ptat - co nam to za ty penize prinese? A na to uz tak jednoducha odpoved neni. Protoze pro dost spolecnosti je jedina odpoved - je to moderni protokol, stejne vas do budoucna ceka, ale viditelne vam vlastne tak moc neprinese. Firma, ktera ma treba hostovany exchange, dela zoom (nebo jine konference), prohlizi web opravdu moc rozdil nepozna.
Ta cena za IPv6 nemusi byt mala, vemte si, ze ma treba firma 100 nebo 200mbit a firewall, ktery kvuli bezpecnosti inspektuje provoz. Takovy firewall uz nejake penize stoji. Mozna ho udelate na nejakem linuxu s beznym hw, nevim, nikdy jsem to takhle neresil. Tohle je priklad z praxe. Kdyz uz takovou firmu presvedcite k vymene veci, IPv6 tam muze byt spis jen jako bonus, protoze prednejsi pro ne bude enco jineho - rychlejsi internet, vetsi bezpecnost apod.
Mozna mate ale jine zakazniky nez my :-)
Dekuji za postreh - aneb popisujete veci, ktere jsem sam resil mnohokrat :-) Ten firewall bud jednoho krasneho dne beztak vyhodite... a nebo skoncite u toho, ze tam mate krabici bez jakychkoliv bezpecnostnich aktualizaci. Vazne tohle chcete provozovat?
A pokud vedeni nepochopi, ze v tom stavu nevi dne ci noci, kdy jej dostihne osud treba takoveho RSD... inu kdo chce kam... aneb cim se tu snazite argumentovat? Do obnovy hardware/software tak ci onak investovat musite. A vzhledem k tomu, ze mam dost silne povedomi o zivotnim cyklu, tak vim treba i to, ze v dnesni dobe uz dost dobre nejde mit hardware/software, co IPv6 neumi.
A pokud je firma socka, spoustu veci proste postavite na Linuxu s prstem v nose. A za zlomek penez, co zaplatite za komercni reseni. Zrovna na serveru, ktery se primarne na Linux zameruje bych ocekaval, ze se pohybuji lidi, co tohle vyresit zvladnou - a neknuci, ze to "nejde". Jasne, pokud chcete mit vsude samolepku od Cisca, tak si holt hrabnete hloubeji do kapsy....ale postavit zrovna ten dual-stackovy firwall na otevrenych resenich dnes fakt uz neni takova raketova veda jako pred dvaceti lety - ale uz tehda to slo.... na to jsou uz i klikatka pro lamy :-)
Sestkove DHCP narazi mj. na to, ze jen nepodporuji na Androidu, coz neni uplne zanedbatelne, ze? Prislusny issue mate dokonce ve stavu Won't fix (Intended behavior).
> Vyhody sestky mely byt multihoming, priorita hlavicek, automaticka konfigurace.
Hlavní výhoda šestky měl být dostatek adres. To ostatní není tak důležité a souhlasím, že některá rozhodnutí dnes komplikují život. Přesto - pokud ISP může přidělovat /56 a místo toho přiděluje jen /64, tak je to blbě.
> proste hw vyhodte
ne, při obnově hardwaru a softwaru vybírejte takovou variantu, která IPv6 podporuje (skutečně, ne jen na papíře)
> zmente poskytovatele
pokud máte firemní přípojku, určitě i služby ISP čas od času soutěžíte - tak do výběrka přidejte i podporu IPv6
Jak u obměny HW/SW tak u obměny služeb je potřeba někde začít.
Opakovaně se ukazuje, že jedinou skutečnou „nevýhodou“ IPv6 je to, že ISP nechápou, že IPv6 bylo navržené tak, že adres je dost, takže se IPv6 adresami nemá šetřit – a přidělují /64 místo /56 (s možností zdarma jenom zaškrtnutím na smlouvě síť zvětšit).
Na jednu stranu je to dobrá zpráva, protože je pravděpodobně hlavně obchodní věc, kterou půjde snadno změnit. Není to nic technického, co by vyžadovalo třeba obměnu hardwaru. Na druhou stranu vlastně nechápu, proč se tohle tak masově děje (a děje se to stejně i v zahraničí?) – chápal bych, že to udělá pár dezorientovaných ISP, ale podle diskusí to vypadá, že je to běžná nebo dokonce většinová věc.
Filipe, obvykle se s Tebou nedá souhlasit... Ale čest výjimkám ;)
To řeším pokaždé, když mi skončí smlouva s poskytovatelem internetu - poptávám IPv6 a chci rozsah větší než /64, protože mám vnitřní síť. Bohužel, realita je taková, že IPv6 stejně nemám, ale současný poskytovatel alespoň odpověděl, že /56 dává podnikům a koncovým zákazníkům po drátu (metalice/optice) dává /64. Když jsem se ho zeptal proč, když to život nakonec jen komplikuje, tak chvíli bylo ticho a pak napsal OK, my to změníme... a dal konkrétní plán co a jak udělají... Takže teď mám alespoň naději, že se dočkám ipv6. Každopádně, je to první ISP, který přemýšlí nad tím, co zákazník potřebuje.
(Jsem na bezdrátu, kde mají historicky mizernou konfiguraci a ipv6 je problém celkově. Součástí plánu je však restruktualizace i bezdrátů, takže ipv6 bude. Snad. Pokud slib dodrží. Už nemám moc kam jinam jít, tak doufám, že to vyjde.)
> pokud ISP může přidělovat /56 a místo toho přiděluje jen /64, tak je to blbě
ano je, ale nejde s tim nic delat. Jak jsem popisoval vyse Konektivitu pro skoly, resil jsem prevazne jih republiky a opravdu problem. Velka trojka tenkrat za drahe penize, 90% malych ISP je jen prevleceny Starnet, ktery zde skoupil skoro vsechny a daval jen /64
> při obnově hardwaru a softwaru vybírejte takovou variantu, která IPv6 podporuje (skutečně, ne jen na papíře)
Sestka proste mela prijit lepe pripravena. Mam hw, ktery sestku podporuje, ale treba DNS v RA nepodporuje, protoze to tam dolepili az nakonec. Sestka si nasazeni proste komplikuje sama.
Aby to nevyznelo uplne negativne - tohle jsou me zkusenosti z nasazeni. Pokud mate idealnejsi IPv6 podminky a nasazujete dnes, treba i s novym HW, tak je to jednoduche, rychle a docela bezbolestne.
"ano je, ale nejde s tim nic delat."
A co takhle hlasovat nohama a penezi. Delam to tak dlouhe roky, predevsim jmenem svych zakazniku. Pritom kupodivu nekteri na zaklade odmitnuti sve chovani "najednou" prehodnotili, ale pokud mi nekdo (vodafoun) tvrdi, ze tech adres maji malo, je na dozivotnim blacklistu.
Aktualne mam bezproblemovy support ipv6 na jednom z prvnich mist zakladnich pozadavku na cokoli. Presto se pravidlene najde zvanil, ktery mi prijde vysvetlovat, ze to nanic nepotrebuji, takze mam pravidelne nutkani jej skopnout ze schodu.
Mimochodem, mohl by zasahnout ripe a rozsahy odebrat pro porusovani pravidel, ale co chtit po organizaci, ktera si do cela dosadi cenzora.
No, ale udelat z 2x 32 bitu v hlavicce 2x 128 neni jen o tom, ze prislusne pole natahnete a mate vystarano :-) Ono to na prvni pohled vypada jednoduse, ale v praxi to zas tak jednoduche neni. A tech zmen zas tak moc neni, v realu se naopak oproti IPv4 z hlavicek vyhazely nesmysly, co se v praxi stejne moc nepouzivaly a treba odstranilo i to, ze ta IPv4 hlavicka vlastne nemela fixni delku - narozdil od IPv6, kde to je pevne dane - coz mimo jine usnadni zpracovani paketu v HW, ze?
A pokud koukate na adresu jako na cislo a nezkoumate ty low-level detaily zevnitr, tak to zas tak rozdilny neni. Muzeme polemizovat max. o tom, jestli je vhodnejsi zapis v adresy v sestnactkove soustave ci nikoliv. Ale vy byste radeji zapisoval adresu ve formatu 123.123.123.123.123.123.123.123.123.123.123.123.123.123.123.123? Ze to vypada absurdne? No ale tak by vypadala IPv4 jen natazena do 128 bitu pri zakovani tech dnesnich zvyklosti... :-) 7b7b:7b7b:7b7b:7b7b me osobne tedy prijde citelnejsi i snadneji zapsatelne...
Zkuste o tom přemýšlet dál. To, co jste popsal, by stejně znamenalo nový protokol. Musel by se změnit i protokol pro zjišťování adres sousedů. No a když už by se vytvářela nová verze ARP protokolu, je opravdu potřeba, aby to byl úplně jiný protokol, nedává smysl postavit to na stejném formátu paketů, jako má IPv6? Asi dává smysl to sjednotit, že?
A podobně je to s dalšími věcmi, které jsou u IPv6 jiné. Když budete o té vaší změně „jen adresní prostor“ přemýšlet víc do hloubky, dospějete pravděpodobně k něčemu velmi podobnému, jako je současný stav IPv6. Ony totiž ty věci, které se u IPv6 měnily oproti IPv4, byly věci, které se u IPv4 historicky řešily různými způsoby a u IPv6 se to sjednotilo do jednoho protokolu (což je rozumné), případně to byly věci, o kterých se u IPv4 vědělo, že jsou špatně nebo chybí – a nový protokol byla dobrá (a asi jediná) příležitost, jak to spravit.
Já se spíš furt divím, že můžou existovat lidi co jsou proti IPv6 a chtěli by na IPv4 umřít (tím nemyslím vás). Kdyby lidi investovali do svého profesního rozvoje, tak bychom už možná IPv6 dávno měli, ale lidi jsou líní se cokoliv "nového" učit. A cokoliv co je udělané jinak, než znají je zároveň špatně, protože to 10 let dělali jinak.
Ty problémy stále působí ISP, ať už nesmyslným omezením, nepochopením nebo snahou z toho vytřískat peníze za každou cenu.
Jako sorry, ale jestli existuje HW, který v dnešní době nepodporuje IPv6 (mám na mysli síťový), tak buď je tak starý nebo jeho výrobce je opravdu nekompetentní a u obou případů bych opravdu raději HW prostě vyhodil.
Bohužel musím říct, že bych byl rád kdyby se IPv6 začala vynucovat jak u veřejných institucí, tak i u ISP. Chceš jako ISP poskytovat internet, tak musíš poskytovat i IPv6 a máš rok na to to zprovoznit.
U verejnych instituci jej vynucuje uz usneseni vlady c.727/2009, pokracovat lze u usneseni vlady c.982/2013 a v neposledni rade c. 695/2015. Ale vime jak to u nas chodi, pokud se bavime o tom, ze by stat plnil povinnosti, ktere si sam ulozi, ze...? ;-) Aneb i v roce 2023 najdete verejne instituce, co na to proste kaslou.
Ja bych byl opatrny s odsuzovanim sebevzdelavani a nazory na volny cas cizich lidi jejichz situaci neznate.
Typicky v praci mam 3-12h denne na praci kdy veci musi fungovat, musim je naprosto perfektne znat vc anomalnich stavu ( i takove dinosaury jako ATM nebo SDH) a resit i vzajemnou komunikaci lidi. Z toho 1h denne cca profesni vzdelavani kde mi treba jen hodku trva prijit na to jak se dostat na kurz nebo se zaseknu u jedne kapitoly a musim si vec vyzkouset v labu ktery pokud nemam template trva taky chvili rozjet. Nejsem clovek ktery si precte "IPv6 v kostce" aniz by znal souvislosti a vyzkousel si neco v praxi. Dost casto je to o limitaci pouziti IPv6 na dane technologii a nutnost vymyslet jak to nasroubouvat na stavajici veci ve firme. Jde to a je to mozne. Ale sezere to more casu a penez a nekdo to uhradit musi. Ja to hradit nebudu. Muj zajem to neni.
Na IPv6 nezbyva cas. Kazdy novy system s sebou nese specificke ehm exkrementy sve IPv6 implementace a pokud na to nebudu mit alokovany projekt (nikdy vyjma projektu pro EU nebyl) tak proc bych to resil? Dostanu to zaplaceno? Nedostanu. Mam dost sve jine prace.
Pokud pracuji narazove i 12h rad bych venoval svuj cas rodine, udrzbe nemovitosti,cestovani a mensi zajmove cinnosti ktera mne snad zajisti na duchod.
V profesi jsem toho musel nastudovat mnoho. Mnoho technologii naskocilo a upadlo velmi zahy. Nerekl bych ze jsem az tak neflexibilni co se tyce samostudia. Jen jsem v IT unaven rychlosmazkovymi technologiemi. Clovek ma omezenou kapacitu co muze nastudovat. Uz mne nebavi vecne opravovat nedodelky. Rad bych videl uspechy svych deti, uzil manzelsky zivot:-) a dozil se aktivniho spokojeneho stari bez infarktu a mrtvic z toho kde zas odpadla mobilni sit nebo kdo malem umrel kdyz nesel monitoring zdravotnickych zarizeni.
U IPv6 je to takove zaplatovani nekonecneho pribehu. Zatimco IPv4 byl docela slusne pouzitelny rekneme po 20ti letech kdyz pominu hruzny nastup NATu par let pote, tak IPv6 dodnes neni. A rozjizdi se nuzky mezi tim co je dle RFC mozne a co je momentalne dle implementace mozne v sitovych produktech.
Pokud se člověk zabývá síťařinou, tak by IPv6 prostě znát měl. Na to prostě již v dnešní době není výmluva. Rozhodně to není nějaký výstřelek a když se podíváte všude okolo naší země, tak se podpora velmi zlepšuje. Pokud dnes navrhuji nějaký systém a od začátku nemyslím na podporu IPv6, tak si tím akorát zadělávám na problémy v budoucnu, kdy to do infrastruktury budu muset dolepovat. To je právě ten problém kdyby už s IPv6 všichni počítali posledních 10 let, tak se nemuselo záplatovat a nemusel to být nekonečný příběh.
Naprosto vam rozumim. Stari v IT je na houby a prichazi drive nez v jinych odvetvich.
Balance prace/rodina/zdravi - to je samostatna disciplina.
Take mam v okoli par kolegu, kteri doufaji, ze se toho pracovne nedoziji.
Neni potreba to lamat prez koleno. Pokud to clovek nechce delat tak se to logicky sam nebude ucit.
Obzvlaste v Cechach sestku glosuje kdekdo: "Nepouzivam to, nerozumim tomu, defakto jsem to ani nezkousel, ale dokazu o tom mluvit hodiny jak je to spatne.".
No a pak nachlup stejnou diskuzi zaslechnete, akorat glosator obmeni $ubject:
- virtualizace
- kontejnery
- cloud
- automatizace
Ano pamatuji IPX a rockstable NetWare i vykriky lidi, kdyz videli poprve IPv4 :)
Pokud to nema zaplaceno tak to logicky v praci delat nebude. To neni o tom chtit. Moje nasazeni IPv6 doma je hrani si s vlacky proti tomu co musi resit korporat. Hlavne se treba naucit poradne pouzivat DNS ze:-) I kdyz znam ufony s eidetickou pameti co si pamatuji i cele ipv6 adresy.
Jen cekam kdy z Bruselu vypadne nejaky zajimavy projekt ktery musi mit IPv6 na ktery bych se jako spravna korporatni pijavice prilepil. Jinak vedle boje s IPAMem (inhouse, pulku prepsat pro ipv6) to v nasem korporatu co sam pro sebe i dost ipv4 nasyslil na ipv6 fakt nevidim. Stejne to bude izolovany ostrov s nejakym nat64 na druhe strane. Pracuji pro hodne antiIPv6 firmu.
To uz vice prilezitosti skytaji mali ISP kde clovek vsak pracuje za becku piva a krasne oci ucetni.
"Proc nezprovoznite?"
Co ty nechapes na tom, ze ipv6 ma presne 64bit pro routovani? Tzn prideleni /64 je realne horsi, nez prideleni jedne ipv4 adresy.
Spousta zarizeni neumi routovat nic mensiho, jednoduse proto, ze jejich tvurci se ridi RFC a pravidly pridelovani, a tudiz ziji v tom, ze nic mensiho nikdy nikdo routovat nebude.
To nemluvim o tom, ze 80% techto individui prideli tu /64 na vnejsi rozhrani, takze se ve skutecnosti ani neda dostat do te vnitrni site. Jednoduse proto, ze oni vubec netusi, ze na vnejsim rozhrani zadna verejna adresa byt vubec nemusi, ze tomu bohate staci linkova.
Není na čase si přiznat, že je celý IPv6 jedním velkým megalomany od zeleného stolu navrženým molochem s hromadou implementaci komplikujících zbytečností, celé to rychle zapomenout jako trapný omyl a začít znova? ;-)
EUI-64 (leakující vendora zařízení přes IP adresu aby to měli útočníci a trackery snažší) zapečený v RFC 2464 a dalších bych si dovolil dát jako důkaz, že se tam u toho tvoření někdy víc chlastalo než myslelo :-p
Já vím, že už je pozdě, ale jak se říká: one can dream...
Ale to muzete rict i o IPv4 :-) On je to take z pohledu sve specifikace dosti komplikovany moloch, kde se postupne dolepovaly veci, ktere v puvodnim RFC 791 podchyceny jaksi nebyly, ze?
Argument s EUI64 validni davno neni, privacy-extensions v duchu RFC 4941 (a predtim RFC 3041) jsou hojne rozsirene v tom smeru, ze jde o vychozi konfiguraci klientu. To ze jste u studia IPv6 zaspal u materialu z roku 1998 byste mel napravit - doporucil bych zacit u RFC 8200 z cervence 2017, ktere je brano jako finalni specifikace IPv6 ;-)
Kladete na IPv6 pozadavky, ktere ale stejnomerne nekladete na IPv4. Aneb ono i implementace vselimoznych IPv4-related RFC je v ruznych operacnich systemech ruzna, ze? ;-) Nekde se dokonce nevymanili ani z toho, ze RFC 1519 nam zrusilo adresy trid A, B, C, D, E... ze? :D A o skutecne fungujici path MTU discovery dle RFC 1191 si muzete nechat maximalne tak zdat morke sny... ;-)
Ne, RFC 8200 toho ve specifikaci IPv6 zas tak moc veci uz nezmenilo. A samozrejme do vyberka si date vzdy to RFC, ktere je v te dobe aktualni - aneb vymyslite si naprosto neexistujici problem, ze?
Ale to je právě ono.
IPv6 měla výhodu návrhu na zelené louce. Mohla se poučit ze všeho co se používalo či zavrhlo v IPv4.
Zjevně to neudělali, zopakovali mnoho zjevných chyb a spoustu věcí se 25 let snaží rovnat a zpátky vohejbat. Když porovnám původní IPv6 a současnou (RFC 8200) tak je to vlastně IPv7 ...
Snad už si to pomalu sedne a bude to protokol k nasazení ...
16. 8. 2023, 09:07 editováno autorem komentáře
PQK: Jedněm vadí, že se IPv6 moc liší od IPv4 a měly se podle IPv4 zopakovat i věci, u kterých už se vědělo, že nevyhovují. Jiným vadí, že je IPv6 málo nové a mělo se od principů IPv4 odpoutat ještě víc. Já bych řekl, že to znamená, že je IPv6 plus mínus dobře, když je kritizováno z obou stran.
Nezapomeňte také, že IPv6 je přes čtvrt století staré a to, co se dnes jeví jako zjevná chyba, nemuselo být před pětadvaceti a více lety tak zjevné, nebo zjevné pro všechny.
Ale vždyť to se přesně stalo IPv6 řeší spoustu věcí co v IPv4 bylo "špatně", ale jak jsi napsal je to už přes 20let a svět se IT svět se změnil. Jsou jiné potřeby a jiné nároky.
Spousta věcí se přidávaly aby se IPv6 přiblížil světu IPv4 a aby byl přechod co nejsnazší.
Protokoly se prostě vyvíjí na tom není nic špatného. To ale nic neříká o tom, že ten původní návrh byl špatný.
Úplně stejně můžete porovnat IPv4 svět před 25 lety a nyní.
Ale houby...
Řešili se akademicky zajímavé mouloviny které do IP nepatří (např. šifrování za pomoci neuvěřitelně zhovadilého protokolu).
Naopak se neřešili věci které se do IPv4 musely pracně dolepovat ... např. ta autokonfigurace která byla jen na routování, ale už nedokázala směrem dolu předat žádnou další informaci ... (konkrétně tohle IPv4 fakt odpustím, vzniklo v době kdy počítač do sítě připojoval tým 20 lidí a o PC nebo mobilních strojích nebylo ani vidu ani slechu)
Jak tohle v návrhu IPv6 mohlo chybět nepochopím, jak si mysleli, že bude síť fungovat? Na mainframech ? Které už v té době byly na vymření?
Jenže to, že předání dalších informací má být součástí úvodní autokonfigurace, v době vzniku IPv6 vůbec nebylo jasné. V IPv4 se to řešilo samostatným protokolem (resp. postupně několika protokoly) a úvaha nedávejme to do základů protokolu, nechme to na protokoly vyšších vrstev, které se mohou v čase snáze měnit a reagovat na budoucí potřeby konfigurace byla zcela legitimní.
Všimněte si, že vy chcete do původní autokonfigurace přidávat další věci, jiní zase tvrdí, že je příliš složitá a IPv6 se kvůli tomu nenasazuje.
Pak se tedy neměla autokonfigurace dělat vůbec a mělo se to nechat to na protokoly vyšších vrstev...
Já si zaspekuluji:
- stačilo dát do RD informaci kde (IP) a jakým protokolem (stejně jako IP říká jakého typu jsou data která nese) se tato síť konfiguruje ... a nebo nekonfiguruje
- a samozřejmě definovat první vzorový protokol na autokonfiguraci služeb sítě
Pak by to byla otevřená architektura jak má být.
Problémy s autokonfigurací o kterých mluvíte jsou způsobeny právě tím, že nebyly vytvořeny podmínky a tím vzniklo vzájemně nekompatibilních způsobů konfigurace služeb sítě.
A copak myslite, ze SLAAC resi? Proste vam router v pravidelnych intervalech posila na definovanou cilovou skupinovou adresu informaci o tom, co si muzete nastavit... je na prijemci paketu, jak s tou informaci nalozi. Milovnici pevnych poradku muzou adresu klidne nastavovat staticky a IPv6 RA zcela ignorovat. I v Linuxu mate moznost prijem RA na sitovce zakazat, je to jedno sysctl... :-) Delate raketovou vedu z veci, co jsou vlastne docela jednoduchy.
No právě, že to SLAAC fakt neřeší. To je vlastně jen taková novější 169.254.0.0/16 . A stejně jako ona nedokáže zprovoznit funkční síť bez dalšího aprarátu jako např. mDNS. Tak fakt ne, řeší pouze IP adresu.
Takže pro malá zařízení je to fakt nahouby. Musí se nasadit ještě DHCPv6 a pak ještě řešit Androidy ...
Nebo možná špatně čtu a chápu rfc4862 . Fakt jsem tam nenašel kde pošlu klientovi DNS, NTP a boot server .
No to rozhodne neni. IPv6 ekvivalent 169.254.0.0/16 mate reprezentovany v fe80::/10... a na to SLAAC fakt nepotrebujete. A narozdil od IPv4 link-local mate u IPv6 link-local lepsi mechanismus, jak se vyhnout kolizi s nekym jinym ve stejnem segmentu.
DNS v RA je aktualne definovane v RFC 8106. Vic na zakladni fungovani racionalne ani nepotrebujete. A pokud fakt nutne chcete neco navic, muzete provozovat plnohodnotne DHCPv6, v RA staci nastavit prislusny flag...
NTP v RA beztak nema moc racionalni oduvodneni - vetsina soucasnych klientu v defaultu ma zadratovane vychozi adresy, resp. DNS hostname preferovanych NTP (plati jak pro Windows, tak i linuxove distribuce, tak i pro MacOS). V nekterych korporatech to mozna resi vic a meni to (a tam nastupuje DHCPv6), ale bezne treba v SoHo se stejne ty defaulty zas moc nemeni, ze? Aneb zase si vymyslite neexistujici pseudo-problem.
Zhodou okolností NTP je dôležité pre Active Directory (resp. timestamp v Kerberos ticketoch). Akurát to Windows rieši cez Group Policy, a nie cez DHCP.
Pokiaľ hovoríme o aplikačných protokoloch, načo špeciálny handling v DHCP? Toto všetko sa dá riešiť inak, napr. cez DNS-SD (či už v infraštruktúre, alebo mDNS) -- presne tak je napríklad možné detekovať doménu v miestnej sieti, nájsť svoj DC (okrem protokolov čo DNS a použitie gateway nevedia, napr. bootovanie cez TFTP, ale to je aj tak out, UEFI už roky podporuje boot cez HTTP).
Jo, jo. Jenže IPv6 vznikla v době, kdy se vědělo mnohem víc než v době vzniku IPv4 ... a přesto se to nepovedlo.
LinkedIn, Meta, to jsou krásné příklady. Natvrdo nastavená síť bez mobilních klientů ... no asi jako IPv4 v záčátcích na mainframech ...
Pokud jsou jako úspěšné příklady nasazení ukazovány centralizované sítě spravované jednou firmou (LinkedIn, Meta, mobilní operátoři ...) tak to není dobrá vizitka pro Internet Protokol .
IPv6 je moc užitečná, ale to provedení pro praktické použití je tragedie.
Úspěšný protokol to bude až bude jednoduché ho nasadit ve firemní síti ... a to ještě zdaleka není pravda. Proto byl tak úspěšný IPX, proto se časem stal úspěšný IPv4 a až dospěje tak jím možná bude IPv6.
Ideální vizitka by byla, kdyby to dokázal nasadit i poslední malý ISP bez velkého dedikovaného týmu. (On by to ten velký tým u Meta klidně rozjel in na IPX, kdyby to dostal jako úkol. V homogením prostředí se dají dělat kouzla i zvěrstva)
Proto je u nás - mimo jiné - IPv6 pozadu. U nás např. neovládá celý trh s připojením domácností do Internetu cca 5, či několik málo mamutích společností (např. západní Evropa), ani nemáme mobilní připojení jako jedinou možnost jak se dostat na Internet (Indie).
U nás máme Internet v původním slova smyslu - Internet je INTER NET communication. Spousta malých sítí.
Takova EuroISPA ma asi 3300 clenu, obrazek si muzete udelat i z poctu clenu RIPE. Aneb i na zapad od nas to neni o tom, ze by tam budou jen ti velci. Jen ty mensi proste vy nevidite, ale to neznamena ze nejsou ;-)
A navic bych rekl, ze ti mali jsou v tomhle smeru spise ve vyhode - ono nasazovat to v siti velkeho operatora je v principu vyrazne narocnejsi, nez to resit v siti maleho vesnickeho wifinare ;-)
To je dobře, že jich je v Evropě 3300 ...
Jen pro tvou informaci - v česku je mezi 1200 a 700 ISP ... na 10M lidí ... tzn. na zbytek Evropy což je cca 700M (EU 550M) lidí je jich cca 2000?
Tak to je u nás fakt stejná koncentrace ISP na obyvatele jako jinde ... ;-)
A u vesnického wifinaře je to tak ...
- pokud je to hobík, tak IPv6 nasadí pro své hoby
- pokud to dělá jako podnikání, tak jen pokud bude chtít utrácet peníze, čas a energii na nasazení a údržbu něčeho co jemu ani jeho zákazníkům reálně nic nepřinese
Potkal jsem nekolik malych ISP, kteri urcite nemaji dedikovany tym a nasadili IPv6 spravne, relativne rychle a hlavne bez zbytecnych kecu.
V Cecha je bohuzel pravidlem, ze cim vetsi ISP, tim je to s technickou urovni horsi.
2021 nam technik jednoho stredniho ISP na pozadavek na prideleni /48 odpovedel: "K cemu prohoba potrebujete 16 tisic adres?!"
To je ale chybná interpretace. Protože dnes není možné provozovat službu, která by nefungovala za NATem. Takže logicky všechny služby, které používáte, fungují za NATem. Třeba to, že si doma fotku z mobilu do PC posíláte přes cloudové úložiště, rozhodně není nic, co by se z uživatelského hlediska nedalo vylepšit.
Staci kdyz si uvedomis, kolik tech privatnich 4kovych rozsahu tu je ... a zjistis, ze VPN je na 4ce neprovozovatelna technologie. Mas rekneme 50% pravdepodobnost, ze protistrana bude pouzivat stejny privatni rozsah.
Pokud bys chtel VPNkami propojit vice subjektu, je to na 4ce naprosto nerealizovatelne.
jj, takove specificke a nikdy nikde nevidane vyuziti site ... jako treba zahrat si hru s kamaradem, za NATem funguje naprosto skvele. Toho si bezny uzivatel vubec nevsimne.
Nebo treba pokus ukazat na navsteve fotky ktere ma dotycny na svem domacim PC, to take funguje zcela bez zavad.
Mohl bych na to tema (jak skvele lidem ten net za NATem funguje) sepsat knihu, hodne tlustou.
Od toho jsou tady cloudy… a pak par specifickych jedincu… ale abych vysvetloval tchanovi jak se ze sveho iphone pripoji ke svemu pocitaci doma pres ipv6 kterou ma diky ATT dostupnou se mi fakt nechce protoze i ja sam po 25+letech v security opravdu netusim jak by to mel udelat, zatimco pouziti icloud je na 1 tlacitko a mesicni platbu. Hrat hry obcas hraju na steamu a klidne i s kamarady co jsou v evrope za natem, nejaka magie to zaridi a jako uzivatele me to nezajima jak to funguje. Ze nemuzes hrat dooma pres internet s kamaradem za natem - holt mas smulu stejne jako dalsich 6 uzivatelu ve svete.
Jasne, mnohem bezpecnejsi je dat svoje soukromi na net ... a sverit ho ho sluzbe, ktera 10x tydne meni pravidla, ktera nikdo nikdy necet, a ktera s temi daty dela cokoli se ji zachce ...
Dovolim si jako clovek bezpecnosti se zivici tvrdit, ze je o 10 radu prijatelnejsi, mit do internetu otevrenou zcela jakoukoli uplne nezabezpecenou sluzbu, protoze tech pruzkumniku kteri si ta data stahnou, bude o 10 radu mene.
A nevim proc bych mel mit smulu, byla tu rec o tom, ze BFu nepozna, ze mu to nefunguje, uvedl jsem priklady, ze BFU to pozna, jen nevi proc mu to nefunguje. Znam takovych BFU nekolik stovek osobne. Pravidelne se mne ptaji, proc jim nefunguje to ci ono. A odpoved je vzdy stejna ... protoze nemas internet.
Pořád nevím, jestli to myslíte vážně, nebo ne. Místo toho, aby se data poslala zadarmo po domácí síti, tak si musíte platit cloudovou službu, poslat data po internetové přípojce tam a zpět (ne každý má doma 1 Gbit/s). To přece nedává žádný smysl – jediná výhoda je právě v tom, že dnes není IPv6 dostatečně rozšířené, takže nikdo nemůže nabízet takové služby na jedno kliknutí bez cloudu. Je to jak kdybyste si jídlo z lednice k jídelnímu stolu posílal rozvážkovou službou.
Buď máte veľmi špeciálne zľavy na icloud, alebo porovnávate obstarávaciu cenu NAS s mesačnou platbou za icloud; nie za súčet platieb, ktoré by ste zaplatili za icloud počas životnosti NAS.
Ono cloud nebude nikdy lacnejší, ako NAS (abstrahujeme od dočasných fluktuácií). Z rovnakého dôvodu, prečo nájom nebude nikdy lacnejší, ako hypotéka -- stále musíte zaplatiť podkladové aktívum, plus pri službách aj samotnú službu, plus pri službe prenechávate niektoré riziká na druhú stranu, ktorá ich tiež nepreberie na seba zadarmo.
Ten HW na NAS taky musite menit. Staci kdyz si spocitate konektivitu s 1gbps uploadem, energie, alespon dve lokality a mesicne jste uplne nekde jinde nez $10 ktere platim za icloud. Obvykle ten domaci pristup konci stylem tady ma pocitac ktery stejne pouzivam, tady mam konektivitu kterou stejne pouzivam, zalohovani mozna nekdy, druha lokalita s active-active dostupnosti neni,… a ano nesrovnatelne horsi sluzba je pak levnejsi.
Tato rovnice plati do chvile, nez vam ten cloud rekne, ze sluzba skonci... A to se vubec nikdy nestalo, ze? ;-) A kdyz pak resite, jak zmigrovat terabajty dat... tak v te rovnici to TCO na naklady spojene z migraci se vam rozbije stejnym zpusobem. Nektere naklady jednoduse zanedbavate jen proto, ze spolehate na to, ze vami vyuzivana sluzba neskonci....
Provoz jakehokoliv NAS doma me bude stat vice nez platim za icloud. Cemu na tom nerozumite?
Já tomu rozumím. Akorát nevím, jak to souvisí s touhle diskusí. Když doma nechci mít NAS, tak si ho nebudu kupovat. Když ho doma chci mít, tak si ho přídím. Ale ani v jednom případě k tomu nepotřebuju žádný cloud – pokud spolu zařízení mohou komunikovat přímo.
Nekteri virtualni operatori kdysi meli vlastni konektivitu, ale pokud vim, tak stejne byli zavisli na implementaci v siti hostitelskeho operatora. Tj. bez IPv6. Vetsina jich ale proste vyuziva, co hostitelsky operator poskytne jako default.
Priznam se ale, ze z hlavy nevim, jestli treba Tesco uz IPv6 umi. Vyzkousim.
Ja bych jen doplnil informace k t-mobile a sdílení sítě s ex-UPC/Vodafone kabelovou sítí.
Zrovna s nimi řeším, že IPv6 na router dostanu, ale není dostupná z venku. Ping ven udělám, Ping dovnitř ne.
Delegace prefixu samozřejmě nefunguje. Ta naposled fungovala ještě v UPC, než to převzal Vodafone. Následná aktualizace firmware bílého Compalu to dost rozbila a Vodafone to dorazil tím, že ten prefix přestal směrovat.
Diky!
Routerem myslite svuj router za kabelovym routerem od T-Mobilu nebo router T-Mobilu?
Jelikoz se ten jejich router ma ovladat jen pres aplikaci, predpokladam, ze tam bude aktivni stavovy firewall a nepujde ho vypnout.
Nefunkcni prefix delegaci potvrdili zastupci T-Mobilu hned po spusteni. Jedinou sanci na lepsi chovani je porizeni vlastniho kabeloveho modemu (ne routeru)...
Mimochodem, jak vypada IPv4 traceroute z pripojky kabelove site treba na Seznam?
Myslím svůj router. IPv6 adresu dostane přes DHCPv6 při požadavku na adresu. Pokud zapnu i požadavek na prefix, nedostanu ani adresu.
Nastavování aplikací je vtip. Umí to změnit SSID pro Wi-Fi a vypsat zařízení v síti (ale fungovalo to tak napůl). Neumí to tu Wi-Fi ani vypnout (ale má to jít pomocí tlačítka na modemu).
Traceroute teď neudělám, protože nejsem doma.
Zdravim vas, tak jsem to prave znovu zkusil (naivne) a napsal jsem na Vodafone jestli by mne dali lepsi prefix nez /64 a jestli by to treba neslo predavat pomoci PD, nebo jinym zpusobem na vlastni router za jejich Compalem, odpoved je:
"Ani jedna z variat neni podporovana a ani to v budoucnu neplanujeme zmenit". Tak zase nekdy jindy.