Sbery dat, EZS systemy, ... aplikaci je hafo. Nekdy jde o cenu ($1 uz udela doce hodne), jindy o spolehlivost - aby byl SW napsany co nejmensi, jindy zase o vydrz - mensi CPU byvaji vyrobene sirsi technologii a z tohoto pohledu maji daleko vetsi vydrz. Krom toho, uLinux, na CPU co nema MMU, pusti jen sebeverah :) A ty co maji MMU jsou oz obvykle "vetsi". No a kdyz mas k dispozici na celej system ~20 mA, tak uz vyber CPU hodne osekanej...
A co z toho opravdu potřebuje komunikovat přes internet? Pro lokální síť úplně stačí IPv4 (i když IPv6 je prakticky stejně složité, viz dále) nebo něco ještě primitivnějšího (IPX, raw pakety).
Melo by to byt jejich nedilnou soucasti - protoze vyvoj jde od veci primitivnich, prez slozite k jednoduchym. IPv6 je ve fazi slozitych :) Ale je to samo jen vec nazoru.
IPv6 je pro nody (RFC 4294) prakticky stejně jednoduchý jako IPv4;hlavičky jsou jednodušší, adresy zase delší). Všechny ty složité vlastnosti jsou nepovinná rozšíření.
Ale za jakou dobu ? Krom toho, V4 adres je porad 'dost', na to, jak se s nima plytva. Krom toho, hodne techto problemu je 'akademickych' (tim nerikam, ze neexistuji) a snad jeste vic neni otazkou zakladni implementace, kdyz clovek nepotrebuje vic nez 'komunikovat'.
IPv4: 30 let
IPv6: 20 let
Kde je ten podstatný rozdíl?
Tu spoustu problémů také nemusíš řešit, pokud pro tvoji implementaci nejsou zajímavé.
Pak uz zustava otazkou, jesli to je dobre, nebo spatne (:
Pokud bych měl jmenovat jedno jediné RFC, které IMO stálo za masivním rozšířením internetu, bylo by to 2131. IPv6 jde v tomhle ještě dál.