Děláte si srandu? Arduino je technologie pro studenty a začátečníky, hlavně na bastlení. Co vím, tak celý slavný energomonitor měří jenom proudy, nemá ani páru o napětí - jak teda monitorovat výkon, když nemá info o napětí a účiníku? Prostě fakt profíci...
Takže závěr ohledně energomonitoru: "Pokud chceme IPv6, musíme to udělat pořádně a to stojí moc peněz. Raděj zůstaneme u garážovýho lepení a závislosti na chybách třetí strany."
Jak takovýho kšeftaře, co ani neumí vyvinout vlastní soft na jednočip a neví, co a jak by mělo jeho zařízení dělat, může někdo brát vážně? Nechápu...
Protože Arduino rozchodí i laik, na ARM se musí něco vědět. Cenově to vyjde prakticky stejně, ale hlavně se s tím lépe pracuje, protože v ARMu je Ethernetový modul přímo na čipu, zatímco v Arduinu je Ethernet přes samostatný koprocesor a jako bonus je IPv6 a další open-source knihovny zadarmo.
Na produkci jednoznačně ARM, na hraní si možno vystačit s Arduinem.
AVR procesory byly dlouhou dobu pomerne levne a snadno dostupne (coz je koneckoncu duvod proc je na nich to Arduino postavene). Nekdy kolem poloviny roku 2009 jejich cena skokove vzrostla spolu s tim, ze dostupnost byla obzvlaste mizerna. Jednou z pricin je, ze Atmel zacal prechazet na jiny vyrobni proces, jista korelace s narustem popularity arduina v teze dobe je ale zaroven take nepopiratelna. Zaroven za posledni rekneme dva roky zacala spousta vyrobcu vyrabet low-end mikrokontrollery postavene na Cortex-Mx s cenou v radu jednotek dolaru/kus i pri malych odberech. Konecny vysledek je pak ten, ze za cenu rozumneho AVR koupite o rad vykonejsi ARM. A ani pro nenarocne aplikace neni to AVR zrovna vhodne, kdyz existuji veci jako MSP430, jehoz G-serie je malem levnejsi nez cipy serie 74LSxx.
A vec ktera me na arduinu vzdy zarazela je, ze ta vec je fakticky breakout na megaXX8 a prodava se za tolik, za kolik se prodava.
Arduino je technologie pro studenty a začátečníky, hlavně na bastlení.
A co je špatného na tom, používat stejnou technologii v profesionálním nasazení? Zvlášť když evidentně funguje a funguje dobře.
Co vím, tak celý slavný energomonitor měří jenom proudy, nemá ani páru o napětí - jak teda monitorovat výkon, když nemá info o napětí a účiníku?
Údajně jde o odchylku do dvou procent (taky se mi tomu nechce věřit). A prý nabízejí i verzi, která odečítá blikání LEDky z elektroměru (a má zase nevýhodu, že není viděl rozložení zátěže po fázích.
Pak by mě taky zajímalo, jak je to s tou originalitou energomonitoru. Patrick Zandl se všude snaží vyvolat dojem, že je to jejich originální produkt, ale když se podívám na stránky currentcost.com vidím něco, co se energomonitoru přinejmenším velmi podobá (zde energomonitor, zde EnviR).
Chyba měření Energomonitoru je 0 až 100 %, to proto že Energomonitor měří celkový příkon, nikoliv činný výkon. Například když se za to zapojí klasická zářivka s tlumivkou, je údaj mimo o víc než 50 %.
Proti počítání blikání LEDky z elektroměru se nedá nic namítat, takto naměřený údaj je pro domácnosti bezvadný.
Odchylka 2% je jednoznačně sci-fi. Už jenom pro odporovou zátěž, kde je účiník 1, je tolerance napětí 10% na obě strany. Proud 1A na fázi může znamenat u odporové zátěže cokoliv od 200 do 250W, když uvažuju i vliv vedení. U indukční nebo kapacitní cokoliv...
Dobrý výrobce jednak prodává kvalitní produkt (což měřič výkonu, který má toleranci desítky procent, rozhodně nebude), jednak mimo produkt prodává i služby jako je delší záruka nebo podpora. Když si koupím vrtačku od Narexu, dostanu k tomu nejenom prodlouženou záruku, ale i garanci 10 let na náhradní díly za cenu, která mě nepoloží a fakt to funguje (po osmi letech dosluhuje sklíčidlo, ale vrtačka valí a ten typ, jenom s trochu upraveným designem, prodávají furt).
V případě použití bastl nástrojů nejde ani tak o kvalitu, jakou to má v téhle chvíli. Záruka tam není už z principu, když za půl roku nekoupí konkrétní desku s Arduinem, nemůže garantovat ani existenci firmy a pokud cizí design hodí na vlastní desku, může mít z principu hezký právní problémy (i když je fakt, že licenci k Arduinu jsem nečetl). Pokud se tam při updatu dostane chyba od neznámýho šmudly, on bude ten, kdo dá pohlavní žlázy do svěráku a jeho zákazníci budou utahovat kličku... Ale to je jeho boj.
Pána neznám osobně, ani to není nic osobního. Je to u mě prostě těžař prachů bez jakékoliv vize, jako řada dalších. Je dost pitomců, kterým se dneska dá střelit nedodělek za těžký prachy? Ok, tak jim to střelím a příště vymyslím něco dalšího. Slova, jako nový produkt, vlastní invence nebo setrvis pro zákazníky jsou u nich nadávky... Je to už pár let, co po mě chtěl jeden takový, abych mu vytáhl firmware z nějaké hobby konstrukce, že by chtěl rozjet výrobu... Prý nemá zájem platit autorovi 60Kč na naprogramovaným procesoru a potřebuje ten soft někde sehnat, aby si ho mohl pálit sám... Třískl jsem mu telefonem. Nějaký pravidla, licence, duševní vlastnictví takovýhle vykuky vůbec nezajímají. Prostě teď hned prodat za co nejvíc a po mě potopa... :(
Takoví mají přednášet ne o technologiích, ale na panelové diskusi ČOIky a podobných institucí, aby si inspektoři mohli udělat obrázek, na co se zaměřit.
GPL/LGPL předpokládá, že změny v zařízení (tzn. i osazení kitu na vlastní desku), musí zveřejnit. Takže nekoupí arduino a buďto hodí zařízení na web pro bastlíře, nebo končí, nebo poruší licenční práva... Může použít jejich kit a vlastní periferie, ale pokud nemá písemně opak, tak se s využitím open source hardware pěkně svazuje... A po zveřejnění se hned vyrojí hejno padělků.
Navíc pokud je procesor end of life, nemá jak migrovat na novější hardware, resp. musí stopnout výrobu a čekat, až přemigruje komunita... Podnikat, tak se z té představy budím v noci hrůzou.
Prostě ten člověk si jenom hraje na guru v technologiích a v obchodě, nic víc. Ale takových amatérů je všude dost a když se zákazník nezajímá, co za svoje prachy dostane...
Ve zveřejnění návrhu desky nevidím problém – naopak je to přidaná hodnota pro zákazníka a konkurenční výhoda pro výrobce (důvod, proč si koupit tenhle výrobek a ne jiný).
Co se týče změny čipu: použité součástky se můžou vytvářet, ale tohle zařízení bude hodně jednoduché, přemigrovat na jiný jednočip bude triviální. Součástky jsou to celkem levné, tak není problém si držet nějakou zásobu - případně se spolehnout na dodavatele (i kdyby se zastavila výroba, v obchodech a skladech bude součástek ještě celkem dost).
Jestli je to amatérské? Nevím, možná, ale ani mi to moc nevadí. Spíš mi vadí, že je to celé takové uzavřené - co jsem četl posledně, tak poskytovatel chce sbírat data od zákazníků a ti jsou na něm zcela závislí. Místo aby to bylo decentralizované a mohli si data zpracovávat i lokálně.
Spíš než že se přestane vyrábět Arduino bych se obával toho, že to zabalí poskytovatel a já skončím s nakoupenými nefunkční krámy.
Myslim si, ze dokonce ani zmeny NEMUSI byt predany zakaznikovi. Jednak se nejena o zmeny, ale kompletni zdrojove kody. A zakaznik ma pravo je ziskat. Nektere velke firmy to tak delaji, o zdrojaky si musite pozadat. Dokonce muze firma zdrojaky zpristupnit za drobny poplatek... Pokud je kod pod GPL licenci, zakaznik ma pravo zdrojak ziskat a ma pravo provadet v kodu zmeny....
Vždycky jsem rád, když se ozve dotčená konkurence. Je to příjemná odezva a ujištění, že jdeme správnou cestou.
Nemáte pravdu. Máme varianty i pro měření proudů. Samozřejmě pro instalace, kde odchylka bude malá, je zbytečné je instalovat a cucat tak ze zákazníka peníze. Trochu odlišný přístup od vás, chápu, že pobuřuje - dodáváme, co zákazník skutečně potřebuje. IPv6 to v současné době není.
Máme vyvinutý vlastní software pro jednočip, máme vlastní sw řešení, kupujeme hardware a spolupodílíme se na jeho vývoji. Je nás o něco méně, než vás, chlapců v Honeywellu a snažíme se dělat tu věc levně pro lidi, kteří nechtějí nebo nemohou platit desetitisíce. Chápu, že je pro vás smutné, když levnější řešení dává užitečné výsledky, ale to je frustrace, kterou vývoj občas přináší ...
díky za zájem, kdyby byly přeci jen technické otázky, neváhejte se ozvat na mail.