Již jsme vás seznámili s aplikací FBReader, která je multiplatformní a umožňuje číst vaše knihy i třeba na počítači. Pro OS Android existuje i její varianta FBReaderJ. Když jsem si pořídil svůj první mobilní telefon s OS Android (T-Mobile G1) a hledal alternativní aplikaci pro čtení knih, samozřejmě jsem ji také vyzkoušel. Měla několik výhod, ale pro mě jednu zásadní nevýhodu. Mezi podporovanými formáty jsem nenalezl formát PDB, v němž jsem měl a mám vedenu většinu elektronické knihovny.
Speciál léto s (e)knihou
Přemýšlíte o elektronických knihách, ale víte o nich málo? Uvažujete nad čtečkou, ale máte pocit, že je ještě příliš brzy? Pak čtěte náš speciál léto s (e)knihou, kde se o elektronických knížkách dozvíte vše podstatné.
Hledal jsem tedy mezi alternativami dál a nalezl skvělý program iReader. Podporuje OS Android od verze 1.5, takže ani uživatelé historických zařízení nejsou o tuto aplikaci ochuzeni. V původní verzi (vydané koncem loňského roku) naleznete podporu, již výše zmíněného formátu, Palm PDB a také CHM, HTML, UMD a TXT. Nejnovější verze (vyvíjená jiným autorem) navíc přidává podporu formátů Mobipocket a Ereader i s podporou DRM. Podporovány jsou také obrázky PNG, GIF, BMP a JPEG.
Samozřejmostí je pak uchovávání záložky na poslední přečtené stránce u všech knih ve vaší knihovně. Vidíte tak hned na první pohled jméno knihy, autora, datum posledního otevření a v procentech vyjádřeno, kolik knihy jste již přečetli. Je zde i možnost prohlížet si detail o knize a v případě, že data nejsou dostupná v knize samotné, máte možnost si je sami upravit a přidat vlastní přebal knihy, který se vám při otevření zobrazí.
V každé knize si pak můžete vytvářet záložky, které vám usnadní další orientaci, vyhledávat zvolené výrazy a listovat v kapitolách stejným způsobem jako v knize. Je také možné otevřít knihu rovnou na určitém místě, které vyjádříte procentem z celkového obsahu.
Protože je aplikace v současné době vyvíjena čínskou firmou ZhangYue, může se vám po jejím otevření stát, že uvidíte jen sadu čínských znaků. Naštěstí se jedná pouze o chybnou detekci kódování a jednoduše lze v menu přepnout kódování na české (Menu → Charset → Central European (Windows)). Pak je již vše krásně zobrazené včetně háčků a čárek.
Samotné čtení knih je velice pohodlné, lze si nastavit snad vše od barev písma a pozadí, velikosti a typu fontů, jasu podsvícení až po obrázek, který budete mít na pozadí knihy. Samotné čtení probíhá ve dvou módech – den a noc. Můžete si tak nastavit barvy podle toho, zda budete číst přes den a nebo v noci, kdy potřebujete vyšší kontrast a menší jas kvůli oslnění. Lze i nastavit možnost otáčení stránky podle senzoru zařízení a nebo pevné nastavení „na výšku“ a nebo „na šířku“. Program zobrazuje i efekt při otáčení stránek, kdy je vytvářen dojem knihy i se slabým průsvitem předchozí stránky.
Pokud chcete, můžete číst i plynule bez nutnosti otáčet jednotlivé stránky. K dispozici jsou celkem tři režimy autoposuvu: Stránka se vám může přepisovat po jednotlivých pixelech, řádcích nebo celých stránkách. Lze tak například snadno jezdit v MHD, kde můžete se můžete jednou rukou držet madla a v druhé držet mobil s knihou, která bude sama obracet stránky po zvoleném časovém limitu. Osobně tuto funkci nejvíce využívám ve vaně, kde udržuji pouze jednu ruku suchou.
Od autora aplikace je k dispozici ke stažení pěkné pozadí pro denní mód, ale lze použít i jiný vhodný obrázek. Mezi fonty si lze také vybírat, k dispozici jsou Arial, Comic Sans MS, Courier New, Georgia a Times New Roman 1.
Reklama
Knihkupectví Kanzelsberger – hlavní partner speciálu Léto s (e)knihou
Síť knihkupectví po celé ČR, online prodej. Nabízíme více než 56 000 denně aktualizovaných záznamů knih všech žánrů: beletrie, dětské knihy, učebnice, slovníky, odbornou a technickou literaturu, historie, encyklopedie, hudebniny, mapy a atlasy.
www.kanzelsberger.cz | www.facebook.com/knihy.kanzelsberger
Celkově se jedná o vynikající čtečku a jestliže si chcete čtení elektronických knih vyzkoušet nebo máte tablet a koupi čtečky zatím neplánujete, je řešením přesně pro vás. Čtečka je k dispozici na Android Marketu, kde nyní naleznete dvě verze. Verze iReader (offline) je popisována v tomto článku a je plně dostačující. Verze iReader (Full version) sice obsahuje již výše zmíněnou podporu DRM a podporu některých dalších formátů, ale na můj vkus již obsahuje slušný mix čínských znaků a angličtiny, takže mi k srdci nepřirostla.
Odkazy