Microsoft si stejně bude vést svou a buď stejně do office podporu odf nezavede, a nebo jen na nátlak soudů (což bude trvat). Ve výsledku se stejně budou nejvíc používat doc formáty a baby z kanceláří budou úplně stejně řvát, že jim něco nejde otevřít ať už je to cokoliv v jakémkoliv formátu.
Ono mozno by stacilo aby statne institucie museli zo zakona pouzivat otvoreny format (alebo ISO standard) ako vymeny format pri komunikacii. Alebo aj opacne. Ze kto kolvek iny pri komunikacii so statnou spravou by musel pouzivat otvoreny format. To by MS dotlacilo k jeho podpore, lebo inac by bol minimalne v statnej sprave jeho Office nepouzitelny. Ale to je asi utopia ;).
K uzakoneni pouzivani standardizovanych formatu pravdepodobne dojde. Ale dopadne to tak, ze Microsoft dokonci standardizaci sveho formatu a statni sprava se rozhodne pro jeho reseni. Vysledkem bude upgrade MS-Office na vsech uradech a Microsoft opet vykaze rekordni zisky. My se nanejvys muzeme dohadovat, zda vsimne pro decision makery bude ve vysi desitek milionu Kc nebo zda se to Microsoftu podari prosadit levneji.
Sireni a preklad ISO je nejen v nasich krajich pekny byznys.
Vite nekdo, jak se to prelozi do ceskych pomeru, resp. preklopi do norem EU, CSN (ceska technicka norma)?
Snad to nebudou tlacit do CSN jako v pripade predpisu tykajicich se informacni bezpecnosti.
Mimochodem, k techn. normam obcas prihlizeji i soudy, nebot pravni predpisy na CSN odkazuji. pritom text CSN dostupny (free) urcite neni.
Postihuje se kopirovani a ruzne sireni, je to sankcionovatelne.
Viz zakon o techn. pozadavcich na vyrobky
"Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví uloží pokutu do výše 1 milionu Kč tomu, kdo neoprávněně rozmnožil nebo rozšířil českou technickou normu, nebo její část."
A definice pro ty, kdo pochybuji, ze software neni vyrobek:
"Česká technická norma poskytuje pro obecné a opakované používání pravidla, směrnice nebo charakteristiky činností nebo jejich výsledků zaměřené na dosažení optimálního stupně uspořádání ve vymezených souvislostech."
Zajimalo by me, proc treba nejde pouzit neco co uz existuje (TeX, LaTeX). Proc porad musi vznikat nove a nove formaty. No kazdopadne se tesim, az bude jen format na vsechno, ale stejne jako v grafice se bojim, ze ani v dokumentech nebude jeden format ten pravy.
Az dodate front-end k TeXu ktery bude umet to co dnes umi MS Office/OpenOffice - kdyz pominu psani textu, tak vkladani vzorcu, obrazku, malovani car a sipek v dokumentu, propojovani s ostatnimi programy (vkladani tabulek z Excelu, ...) - tak se muzem zacit o necem bavit.
IMHO ani existovat nemůže. Přesněji nemůže existovat nic co by dokázalo převést TeX do GUI a GUI do TeXu a nebylo zároveň TeXem alébržto TeX jako formát a TeX jako jeho interpretr jedno jsou. TeX formát je to, co dokáže spracovat TeX interpretr, a jeho složitost je složitost stroje páně Turinga. Směrem GUI -> TeX (LaTeX je pouze další slupečka a pro teoretické nahlížení jen další omezení jednosměrnosti oné cesty) je možný viz LyX (a Scribus do jisté míry ;-) ). Opačně? Půl princezny a celé království tomu, kdo to dokáže :-)
Mne by docela vadi, ze ODF neumoznuje prenaset metriky pouzitych fontu. Kdyz dokaze manipulovat s takovymi pojmy, jako je "tento odstavec odsadit o 3 milimetry doprava", jsou chybejici informace o metrice zarazejici.
Proste jednoduse: Proc neni mozne do ODF vlozit font? Takhle se to rozsype na kazdem druhem pocitaci.
Dal mi vadi plochost ODF dokumentu (tj. dokument neni strukturovany). Zkuste si extrahovat konkretni kapitolu. Hruza. Nebo pozadujte trochu sofistikovanejsi cislovani kapitol. Jako priklad si prohlednete prumernou obecni vyhlasku, kde se odstavce cisluji spojite nehlede na oddil, ve kterem jsou. Ano, lze to vyresit osklivym hackem, ale semantika je ta tam. (I CSS to umi.)
Proste ODF je takovy nemastny neslany, Neda se v tom ani delat poradna sazba, ani prisne strukturovat text.
Bylo by dobré na počítačích, které čtenáři tohoto příspěvku spravují, důsledně přidávat typy pro ODF (pokud tam ještě nejsou), aby byly soubory v el. poště a na WWW korektně označeny. typy se najsou na www.iana.org (přímý odkaz na definice je rychlejší najít z www.openoffice.cz) nebo česky na