Hele, dalo by se debatovat ještě dlouho, řekl bych, že klíčové je to slovo "všichni" vs. "nikdo". Ta slova rád používáš, a toto binární vidění světa je speciálně pro programátory hodně typické.
Jenže právě proto, že lidi jsou dost různí, se o nich úplně obecná "všichni/nikdo" pravidla stanovit nedají ... ale na druhou stranu lidé nejsou zas tak různí, aby se nedaly vypozorovat vzorce, které platí aspoň pro většiny daných populací.
Podceňovat genetiku bylo hodně v módě v 60.letech, byl to takový ten "politicky správný" přístup. Šlo o živočišnou reakci na rasové teorie a Hitlera, která ve 30. a 40. letech ukázala svoji zrůdnost. Intelektuální vrstva se následně úplně překmitla a začala vyznávat teorii člověka jako nepopsané tabule, na kterou má hlavní vliv prostředí.
No, a posledních 20 let, jak tak dále pokračuje výzkum lidského genofondu, se to kyvadlo vrací zpět, a genetickému podkladu se připisuje čím dál více osobnostních rysů - nejen hrubá inteligence, ale třeba i pravděpodobnost závislosti na alkoholu, různých hodně abstraktních schopností nebo konání násilných skutků. Nic z toho není 100%, ale ta korelace tam sakra je. A u některých osobnostních rysů dost výrazná. Pamatuji-li se, tak třeba pyromanie se dědí s pravděpodobností asi 0,85.
Ve zestárnuvších aktivistech z 60.let, kteří dnes na západních univerzitách sedí v pozicích rektorů a děkanů, to vyvolává nepříjemnou reakci. Ale s generační výměnou budou v roce 2030 zase názory a poměry jiné.
V genetice jistě obecně nelze hledat předurčení, ale ty dispozice taky bezvýznamné nejsou.
Už je poměrně pozdě, nechci zítra zanedbat práci, adieu.