Doporučuji doinstalovat ještě pyopenssl, aby Jabbim vůbec mohl používat nějaké šifrování. Pokud byste se chtěli připojit k serveru Googlu, je to beztak nutnost.
Uživatelské rozhraní potřebuje určitě ještě doladit, hlavně testování na skutečných „obyčejných uživatelích“. Myslím, že tlačítko „Save“ se ale chová docela standardně, možná by mělo být „OK“. Určitě bych čekal nezavření okna při uložení od „Apply“. Co je ale určitě divně
Zkoušel jsem Jabbim také na Mac OS X Leopard (Intel) – funguje, až na jednu malou drobnost: Okna nemají dekorace (title bar) a tak nějak nevím, co s tím. Stávající vývojáři se s tím teď zabývat nemohou, protože mají dost vlastní práce, ale kdyby mi někdo chtěl pomoci, tak se podělím o své zkušenosti s instalací potřebných závislostí. :)
ono většina lidí, kteří jsou kolem jabbimu by mohli být předmětem nejedné diplomové práce z psychologie... Třeba takový Sef by určitě vyhrál cenu za nejvulgárnější osobu české OSS scény. Kdo nevěří, ať se pokusí protlačit nějaký svůj názor v konferenci... :)
Jojo. Treba ocenit toho, co pro druheho slouzi ve svem volnem case aspon tim, ze se o nem budu vyjadrovat slusne a s uctou. Ted nemluvim o sobe, ale vyzaduju to pro ty mlady kluky a holky, co misto aby sli do kina, tak datlujou pro desitky tisic cizich lidi kod, ktery jim bude slouzit. Zadarmo. A nechteji jen nic vic, nez to good work, chlape. Respekt, holka. Mate se jeste od cizincu hodne co ucit...
Myslím, že proti tomu nikdo nic nenamítá. :-) Niméně, ač grand6parent se, pravda, mohl ozvat spíš vývojářům do mailu (ale co já vím, třeba to udělal?), poznámky typu "aha, ja zapomel, jsme na linuxovem serveru" by človek čekal spíš od puberťáka. ;-) (Prosím žádné metapoznámky! :-D) (A zde ještě za sebe dodám, že ten "jazyk" mnou otřásl také, ale jsem ochoten věřit, že to byla jen slabá chvilka. ;-) Osobně se na Jabbim docela těším. :-))
Nevidím jediný důvod cenit si práce na opensource víc než jakékoliv jiné.
Ano lidé to dělají zdarma (tedy někteří), ale to neznamená, že když to vyvíjel někdo zdarma, že není možné napsat na to kritiku ... nebo máte pocit že co vzniklo zdarma má právo být modlou pro ostatní a nedotknutelným klenotem kolem kterého se jenom tiše chodí aby se náhodnou po nějaké špatně formulované větě nerozpadl?
Mnoho opensource projektů vzniká i jako součást práce na bakalářce nebo diplomce nebo jako semestrální projekt... takže nemůžete říkat že to ti lidé dělají zdarma pro ostatní... dělají to primárně pro sebe a důvodu proč to je opensource může být mnoho.
Samozřejmě dobrý program člověk ocení stejně jako by ocenil kdyby Picasso namaloval zdarma svůj Život na okno tramvaje... pokud ovšem něco takového (ozdobení tramvaje) udělá umělec typu writera tak ne všichni jsou jeho konáním nadšeni, protože prostě výsledek nevyváží cenu, byť je nulová... i když v jeho očích a očích jeho spřízněnců se jedná o pohrdání musíte pochopit i jiný pohled.
Ono velevazenemu a ctenemu pinkymu unika prislovi "Na hruby pytel hruba zaplata." Ono kdyz se jinak genuialni clovek chova jako reznicky pes, degraduje tim celou svoji praci.
hmmmm-a to všechno jsem si vysloužil tím, že jsem tady slušně vyjádřil svůj názor? Prostě - jak je tady někde napsáno-když je nekdo sprostý tak tím degraduje celou svou práci. Dnes není tak důležité, co děláš, ale jak to umíš prodat. Takže dokud se budete chovat tak, jak se chováte, vaše práce bude mít jen zlomkovou hodnotu. Proti aktivitě projektu nic nemám - rychlostí vývoje může být určitě příkladem. Jen tu prezentaci by to chtělo trošičku zlepšit... Zatím do toho investujete pouze svůj čas, ale až zjistíte, ze čas je to jediné, co máte, tak si své práce budete i více vážit. Držím vám palce :)
Kdybys k nam do mistnosti prisel tak mas moznost se mnou hovorit a vis s kym hovoris :) Tys mi tu moznost nedal, protoze nikoho s prezdivkou pindal v mistnosti proste nemame ani jsme nemeli :)
Myslím, že je to prostě narychlo nacvakaný řetězec nebo výsledek několika úprav původní věty. Klidně můžete poslat bugreport nebo se zastavit do konference jabbim@conf.netlab.cz a stát se jazykovým korektorem. Diskuse na rootu nejspíš nikomu nepomůže.
GUI v angličtině je nutnost - pokud má někdo zbytek zdravého rozumu, tak ví, že Česko není dost velká cílová skupina, aby se dalo počítat s tím, že lokalizace nebude potřeba. Ať už kvůli uživatelské základně nebo hlavně kvůli potenciálním vývojářům.
Používám jabbima už pěkné 3 měsíce a jsem naprosto spokojen, každý den ho aktualizuju přes svn a sleduju jak to tam všechno pěkně přibývá. Občas se objevý nějaká chybka a setkal jsem se i s tím, že po nahlášení ji opravili za 5 minut což byl úctyhodný výkon klobouk dolů. Jinak pokud by někdo chtěl pomoct s instalací jabbimu na Slackware 11/12 můžete mailovat na foldy@foldy.org rád poradím. nebo jabber foldy@jabbim.cz
vy vsetci mate 3metrovy monitor? neviem preco su tieto IM programy take roztahane, ze sa mi pomaly nevlezu na obrazovku. koli tomu stale pouzivam SIM, je to uzivatelsky pritulne, male ikonky, male riadky a celkovo je to "skondenzovane" na malu plochu.
Přesně tak!
SIM neznám, používám mirandu, chtěl bych na jabber, hledal jsme klienta.
psi mě vytočilo nějakou totální absurditou při nastavování gsm-sms kontaktu (zřejmě způsobenou stupiditou překladu), tak jsem zkusil jabbim.
Když jsem viděl userlist a v seznamu služeb 32px ikony, tak jsem myslel že mě odvezou. Za půl minuty bylo odinstalováno.
Chci jabber, ale nechci klienta jak pro slepého! Chci klienta, kde uvidím nick s jednou 16px ikonou. Zlatá stará dobrá miranda 3.něco.
Muze nekdo dat summary proc bych mel chtit pouzivat tento klient misto Gajim? Co me tak napada ze pouzivam a co neni asi uplne samozrejma vlastnost:
- GPG
- zmena priority klienta pri zmene prezence: jsem trvale prihlaseny a chtel bych aby se zpravy skladovaly na serveru kdyz na delsi dobu odejdu od pocitace (abych o ne neprisel napriklad pri vypadku napajeni nebo tak neco). Gajim uz ted umi spolu se zmenou prezence menit i prioritu, cili idle klient nemusi prijimat zpravy.
- neproporcionalni font a zakazani emotikonu - hodi se pro pastovani formatovaneho plain textu (zdrojaky a podobne).
- spoluprace s libnotify, D-Bus a gconfem.
To by bylo hodně moc fajn! Přemýšlel jsem, že Jabber v ČR málo využívá potenciál studentských projektů… Ucelené části, které mě takhle od boku napadají, by byly třeba Jingle (audio, video, filetransfer a jiné P2P sessions, třeba hry) a pak Encrypted Sessions (ačkoli obě dvě věci by se daly asi z větší části obšlehnout z vývojových verzí Gajimu), whiteboard (něco takového AFAIK dělali jistí studenti v C# jako samostatnou aplikaci (Tabule se to jmenovalo, myslím)).
Ale nějaká „usability“ studie by se hodila. Nehlásí se někdo z ČVUT s přístupem do jejich slavného usability labu? ;)
Kdyžtak kontaktuj mě (víš, kde mě najdeš ^_^), HanzZe, Sefa, pinkyho. Nemusí se to vlastně týkat jen Jabbim klienta. Máme různé nápady na nějaké server komponenty, webového klienta…
Jelikož jsem si chtěl instalaci v Ubuntu zpříjemnit, tak jsem si udělal prográmek, který mi zaktualizuje svn (popř. stáhne celou) a vytvoří deb balíček. Vzhledem k tomu, že není zcela dokonalý, tak se nějak v konferenci neujal, ale svůj účel plní dobře, takže sem dávám vytvořený balíček z poslední svn, kterou jsem měl k dispozici: http://disk.jabbim.cz/liborse@jabber.cz/jabbim_svn1541_i386.deb . Pokud by někdo měl o můj generátor balíčků pro Jabbim zájem, tak mi napište na můj mail. Je to obyčejný bash skript, navíc se postará o závislosti. Když bude zájem, přidám podporu pro i pro ne x86 systémy. Použití je však na vaše vlastní riziko, leč zatím se program nechoval nekorektně.
Tak skript je zde: http://disk.jabbim.cz/liborse@jabber.cz/JabbimDEB.sh - doporučuji ho dát do nové složky (není to nutné), vytvoří adresářovou strukturu vhodnou pro zpracování do balíčku (ta tam zůstane pro další aktualizace), nahraje (či jen aktualizuje) na aktuální verzi svn a vytvoří balíček k instalaci. Doporučuji si radši projít kód toho skriptu, člověk nikdy neví. Mě to zatím vždy fungovalo, ale za tuto verzi se zříkám zodpovědnosti, nebyla moc testována, jsou tam různé nepěkné věci, za které by mě u zkoušky z programování vyhodili :-D. Pokud někdo ten kód upraví k lepšímu, budu jen rád, jen by bylo záhodno tam nechat i jméno původního autora jako je to v GNU GPL ;). Pokud jde o uveřejnění na Launchpadu, tak o této možnosti jsem nevěděl, bohužel mám jiné starosti a na ten generátor nemám čas. Někdy to zkusím, snad se najde čas o vánocích.
# vytvoření adresářové struktury (hodila by se podmínka, která by testovala, jestli už existují a když ano, nevytvářela by je)
mkdir -p
Architecture: i386
U pythonoveho scriptu je to asi zbytocna restrikcia.
Script je sice funkcny, mozno by ale bolo lepsie vytvarat balik klasicky pomocou dh_make a updatovat ho pomocou uupdate. Po sviatkoch sa chcem pozriet na personal launchpad, tak sem potom pastnem link na repository...
Jsem si vědom chyb skriptu. S dh_make jsem si hrál, leč mi to zrovna nějak nešlo. Mě šlo o snadnou instalaci a to skript umožňuje, ta platforma by se asi z i386 měla změnit na all. Vše to ale pramení z mé neznalosti a toho, že tento bash skript je můj druhej pokus v tomto skriptovacím jazyku. Pokud to někdo opraví, budu rád, jinak já teď mnoho času nemám - jsou svátky ;).
Vsiml jsem si, ze se v linuxu nejde spojit s uctem na gmailu ...docela bida. Mam cca 30 lidi v kontakt listu a z toho je 12 s gmail uctem ....nevim jak moc je tedy rozsiren, ale myslim, ze je to docela slusny problem.