od Ubuntu 21.10 bude Firefox nainstalován jako Snap. [...] Takto je to samozřejmě i v čerstvě vydaném Ubuntu 22.04 LTS.
BTW: v 21.10 byl ff jako snap v Ubuntu, ale v ostatnich odnozich byl ff stale jako deb (v repozitari byl deb balicek firefox regulerni firefox) , v 22.04 uz je ff jako snap i ve vsech odnozich (v repozitari je deb balicek firefox prevodnik na firefox snap)
Muzete si vybrat - https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=snap
V ramci objektivity je treba rict ze i Firefox/flatpak ma svoje mouchy a aktualne nejspise Firefox/snap funguje lepe nez Firefox/flatpak diky peci ktere se snapu dostalo ze strany Ubuntu za posledni pulrok.
Ještě k výše uvedeným důvodům přihodím slabší stroj. Provozovat více snap balíčků třeba na 4GB RAM (i těch 8GB dokáže snap slušně vyžrat) je docela peklo. A když k tomu přidáte plotnový disk, ocitnete se někde v době, kdy jste pustili program a stačili si udělat kafe a ještě ho vypít, než to naběhlo.
Byl jsem nemile překvapen, když po upgrade na 22.04 mi nešel spustit Firefox, protože prý nemám domovský adresář pod /home! Nějakým hackem se to naštěstí podařilo vyřešit. Dále jsem narazil na nemožnost načtení lokálně uložené html dokumentace. Sice to lze taky nějak obejít, ale obtěžuje to. Takže ne, nemusí jít nutně o náboženské důvody.
Na starých PC je to znát. Ale tam poslední Ubuntu bylo tak pomalé že jsem přešel na devuan LXDE a Firefox aby byl aktuální používám z Ubuntuzilla. Ale nějak mi nefungují automatické aktualizace při vypnutí :-( s tím pořád nějak bojuju.
V manjaro nešla tiskárna ale bylo dost rychlejší než Ubuntu a trošku než Devuan. Ty rozdíly byly opravdu velké. Nevím proč..
26. 4. 2022, 07:49 editováno autorem komentáře
No já kvůli tomu třeba cca rok zpátky odešel z Ubuntu na Windows. Dostal jsem nový pracovní noťas, stejně jako posledních 10 let jsem tam dal aktuální Ubuntu, ale Firefox mi na něm pořád padal, měl problém s více monitory, nešly přetahovat panely, celkově to bylo neuvěřitelně pomalé atd. Všiml jsem si snapu, potřeboval pracovat, Windows. Vývoj ve wsl je taky něco, rád bych se vrátil k Linuxu, ale nevím jaké distro vzít jako náhradu, aby mi ušetřilo čas a ne ho žralo.
26. 4. 2022, 08:25 editováno autorem komentáře
Asi nakrmim trola? Mam totiz pocit, ze tento komentar uz jsem cetl asi pul roku zpatky? Byla to podobne neuveritelna historka: 10 let na linuxu, a kvuli marginalnimu problemu, ktery se da resit mnoha zpusoby (snap->deb, firefox->chromium/vivaldi/cokoliv, Ubutnu->Mint/Fedora/cokoliv) se prechazi na totalne jiny operacni system.
Jasne, a ted tu o karkulce.
Mno, jo, mozna si to umim v realu predstavit, ale uprimne to zni spis jako PR mrkvosoftu.
Já jsem nikdy neřekl, že jsem 10 let používal pouze Linux. Na desktopu jsem měl vždycky win. Na soukromém noťasu mám i nadále Ubuntu. Občas používám i OS X. Jsem zvyklý na všechny, každý má svoje výhody a nevýhody.
Před 10 lety byl Linux na vývoj Linuxového backendu prakticky nutnost, pokud se člověk nechtěl drbat s virtualkama. Dneska mi na práci stačí, když OS umí spustit Firefox, VS code, docker a bash. A když i s takovými základy mělo Ubuntu problém, letělo. Proč bych ses tím drbal, když potřebuji pracovat a vím, že to budu mít za hodinu vyřešené na win.
Paradoxně je pro mě náročnější změnit browser než OS, zkoušel jsem to. Na druhou stranu to dává smysl protože v něm trávím mnohem více času.
Díval jsem se na něj, ale zjistil jsem, že kvůli nesvobodným ovladačům bych musel používat nějaké neoficiální ISO nebo je tam nějak složitě dostávat, což mě odradilo.
Debian mám rád, na serverech už ho používám výhradně. Ale vždycky jen stable, je testing pro reálné použití stabilitou aspoň na úrovni Ubuntu/Windows?
To je klasické zmatení v terminologii. Unstable se netýká padavosti systému, ale proměnlivosti verzí balíčků. Stable znamená, že se verze software v distribuci nikdy nemění, naopak v unstable se mění naprosto běžně. Nejde tedy o stabilitu systému, ale o to, jestli chceme proměnlivý systém s nejnovějšími verzemi nebo stabilitu v podobě neměnných verzí.
Pokud jsou ty Wokna ve verzi PRO (coz asi budou), mas v cene Hyper-V, staci jenom doinstalovat.
A v HyperV muze provozovat kolik linuxu chces a plnotucne, netreba sasit s WSL.
Sam to tak pouzivam a bezne mi jedou na notebooku 4 Linuxove stroje.
Funguje to velice pekne, o dost lip nez virtualbox nebo VMWare.
Nemyslím si, že je to z jejich hlavy. Přidali podporu pro snap na popud Canonicalu, stejně jako přidali podporu Flatpaku na náš popud. Pokud je někdo ochotný podporu pro daný formát udržovat a nepředstavuje to větší množství práce pro jejich release engineering, nemají s ním problém.
Canonical šel v tomto dál než my a už si neudržuje vlastní Firefox, ale prostě používá to, co Mozilla pošle do Snap Storu. Je to samozřejmě lákavé, protože udržovat Firefox pro linuxovou distribuci není úplně snadná věc. A vlastně to tak funguje i na ostatních systémech. Microsoft nebo Apple taky nijak nepřebalují Firefox a neudržují si vlastní verzi.
My se zatím držíme vlastního Firefoxu, protože pro naše zákazníky není akceptovatelné, aby výchozí prohlížeč v systému neprošel naším verifikačním procesem.
Tak jsem ten winget vyzkousel a klasicky microsoft, jak ho zname.
winget list - vypsal nainstalovane programy a u nekterych nahodne umoznuje spravu wingetem, u nekterych ne.
Napsalo mi to, ze mam starou verzi GITu, winget upgrade stahl instalacni exe a normalne spustil instalacni wizard....
Pak mi to psalo, ze mam starou verzi MS Teams, upgrade stahl 200 MB balik, instalace kupidivu ezela na pozadi, aby mi to nakonec reklo, ze se nic nenainstalovalo, protoze uz novou versi mam.
Winget i po te tvrdil, ze mam stare MS Teams.
Bastl podepreny bastlem, dohromady slepene bastlem.
Microsoft, jak ho zname.
Tady autor aptgetu popisuje jak s nim microsoft 'spolupracoval' na vyvojoji wingetu:
https://keivan.io/the-day-appget-died/
Ja jsem v minule verzi Ubuntu musel instalovat Chromium z repozitare Debianu.
Jak je to v 22.04? Je na to nyni nejaky lepsi postup?
https://packages.ubuntu.com/jammy/chromium-browser
Jo, umí toho tisíckrát víc a taky je tisíckrát pomalejší, ten zážitek v tom prohlížeči je naprosto šílený. Jsem netypický uživatel prohlížeče, pracuji v bordelu, mám otevřených třeba 10 oken a v každém sto záložek, takže ten browser sežere třeba 20Gb ram. A tam má Vivaldi totálně dost, zatímco Chrome jede bez problému. Nicméně takovou jako pomalost pociťuji i při obyčejném počtu oken.
Ahoj,
aj to někdo zkoušel dle návodu instalovat ???
Mně to na ubuntu 22.04 _x64 píše, že na instalaci firefox není kandidát:
$apt install firefox firefox-locale-cs
Balík firefox není dostupný, ale jiný balík se na něj odkazuje.
To může znamenat že balík chybí, byl zastarán, nebo je dostupný
pouze z jiného zdroje
E: Balík „firefox“ nemá kandidáta pro instalaci
E: Nelze najít balík firefox-locale-cs
Kdyby to nefungovalo, nenapsal bych o tom článek. Mám tu před sebou Ubuntu, kde jsem ten postup celý aplikoval, mám tu Snap, ale Firefox mám nainstalovaný ze standardního balíčku. Chyba budě někde na přijímači, ale takhle těžko soudit, kde je přesně chyba. Snap samotný ale nijak nebrání v nalezení a instalaci běžného balíčku.
Rozhodně není potřeba odinstalovávat celý Snap, aby bylo možné Firefox z balíčku nainstalovat. Mám ten postup vyzkoušený a funguje, není důvod, aby nefungoval. Je možné Snap odinstalovat jako celek, ale není to nutné a oba typy balíčků mohou existovat v systému společně. Tak je to ostatně i ve výchozím stavu: většina je toho v deb, pár balíčků ze Snapu.
No takhle: odinstalace snap, zřejmě není podmínkou pro instalaci firefoxu z ppa, ale pomůže to.
Otázkou je, co ještě jiného pomůže k instalaci firefoxu z uvedeného ppa.
Dle návodu to ale nejde. stejný výsledek pro x64 i pro arm64(rPi4)
Můžu vyzkoušet čistou instalaci, ale na současné instalaci žadnou featuru nemám.
Ještě mně napadlo, jestli není potřeba odinstalovat balíček:
$ apt remove firefox
kromě toho, že se odebere ze snap-u?