Použitím softwaru přijímáte tyto podmínky. Pokud je nepřijímáte,
software nepoužívejte. Místo toho se obraťte na prodejce nebo
instalátora a zjistěte jeho zásady poskytování náhrady. Tyto zásady
musíte dodržet, což může znamenat omezení vašich práv či nutnost vrátit
celý systém, v němž je software instalován..."
Stačí to? Je to víc vět, ale snad to nevadí.
A? Je pravem kupujiciho podminky smlouvy odmitnout, pak ovsem muze dojit k omezeni jeho prav. Takze o cem cely ten clanek vlastne je? Pan si koupil ntb s Windows, pak zjistil, ze se smlouvou nesouhlasi a snazil se vyrobek vratit zpet prodejci. Samozrejme v idealni situaci, by si koupi rozmyslel jeste predtim nez by ji realizoval, to se evidentne nestalo. Pokud zacnete opet argumentovat tim, ze SW a HW jsou oddelitelne, mate pravdu, ale neni povinnosti prodavajiciho nabizet HW bez SW. Prodavajici se rozhodl, ze bude prodavat pouze HW + SW, Vasi volbou je pouze koupit/nekoupit.
Přesně tak!
Jen bych dodal, v čem vidím hlavní omyl autora článku já, cituji:
"Jistě uznáte, že kupovat si počítač s OS, když už OS máte řádně koupený, je
logický a ekonomický nesmysl. Stejně tak v případě, že OS od firmy Microsoft
nechcete vůbec - na což byste v demokratickém světě měli mít plné právo. Při
současné široké nabídce OS není divu, že stále více lidí OS Windows nepotřebuje
či nechce - zrovna jako já."
Ve svobodném světě ("demokratický" o svobodě nic moc neříka, předpokládám proto, že jde ze strany autora tedy jen o záměnu pojmů a ve skutečnosti mluvil o svobodném světě) máte zajisté právo OS od firmy Microsoft nechtít. Nicméně zároveň platí, že nikdo nemá povinnost vám (v tomto případě) notebook bez OS firmy Microsoft nabídnout, nebude-li z libovolného důvodu chtít. Jakmile takovou povinnost pod pohrůžkou násilí (pokuta, zákaz činnosti atp.) mít někdo bude, přestává platit to, že žijeme ve svobodném světě...
Žádné "právo dostat co chci" jednoduše neexistuje.
Prave ze existuje, viz vejs, zakony reguluji vazany prodej a neni mozne podminovat koupi jednoho (NTB) koupi druheho (OS). A kupodivu tyto regulace nepochazeji ze "socialistickeho" ci "komunistickeho" sveta, ale ze sveta cireho kapitalismu. Prave proto, ze takove prakticky byly a v touto pripade stale jsou uplatnovany.
A nějaký racionální důvod, proč tyto zákony existují? Čí (přirozená) práva a jak porušuje ten, kdo prodává své dva statky buď spolu, nebo vůbec? (Že tyto zákony naopak zasahují do jeho práva na majetek je doufám evidentní.) Vy máte nějaké přirozené právo "dostat co chcete" i bez existence těcho zákonů ze "světa čirého kapitalismu", který je asi tak čirý jako naše vláda pravicová a naše země svobodná/kapitalistická?
Mimochodem, i když se smířím s jejich existencí, i tak bylo už několikrát ukázáno, že se o vázaný prodej nejedná. Viz např. zde:
http://www.spotrebitel.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=8589&catid=45&Itemid=65
Odkazovaný zdroj je ze 17. března 2006. Za 6 let se situace na trhu změnila a mohlo se by se tedy i změnit posuzování obchodních praktik.
Doporučení: "Pakliže prodávající nebude ochoten prodat Vám požadovaný model bez operačního systému, bylo by pravděpodobně nejvhodnější obrátit se na jiného prodávajícího." tehdy mohlo vést k cíli. Dnes, obávám se, je tomu jinak.
A k tomu, co je to vázaný prodej:
http://www.dolceta.eu/ceska-republika/Mod1/Co-je-to-vazany-prodej.html
"Je to nákup, který je podmíněn nákupem jiných výrobků nebo služeb, třeba i stejných. Může spočívat v obdržení dvou produktů místo jednoho nebo v získání kupónu, který vám umožní další výrobek nabýt, nebo může přímo vázat obdržení jednoho produktu na koupi jiného bez možnosti odděleného nákupu."
dále:
http://www.dolceta.eu/ceska-republika/Mod1/Jake-jsou-podminky-pro-vazane.html
Zákon sice dnes takové jednání nezakazuje výslovně, stále ale platí, že prodávající nesmí při prodeji výrobků nebo poskytování služeb spotřebitele diskriminovat.
Stalo se mi (před cca 10 lety), že po 4 reklamacích mi byly vráceny peníze za notebook, ale OEM Windows XP Prof. mi zůstaly, protože systém byl přeci v pořádku. Dostal jsem nové CD i s "etiketou na notebook". Měl jsem štěstí, tenkrát jsem si mohl zakoupit vyhovující notebook bez systému a neplatit za OEM Windows 2x. Dnes bych měl asi problém. Ještě vám taková situace svázání dvou produktů bez ohledu na zákazníka přijde zcela v pořádku?
Ano, zcela v pořádku - Váš případ je přece úplně jiný problém (a myslím si, že vyreklamovány měly být obě věci spolu, jako byly prodány, pokud se obě strany nedohodnou jinak). Dostanu odpověd já na svoji otázku?
Aby bylo jasno, já nejsem fanoušek Microsoftu, počítače si kupuju zásadně bez OS (poslední jsem kupoval cca před dvěma lety a výběr mi postačoval).
Můj případ vyžadoval mít možnost z výběru PC bez OS. V dnešní době bych svobodu výběru neměl tak velkou. A to i přesto, že bych chtěl PC nakonec provozovat s Windows. Prostě bych musel zacvakat i licenci, kterou nepotřebuji. Je přece lhostejno, zda chci na PC mít vlastní legální Windows, Linux, BSD, Solaris a nebo zda budu notebook používat jako stylovou zarážku pro dveře, aby se nezavíraly. Microsoftu tímto způsobem zaplatím buď 2x, nebo jednou s tím, že jejich produkt neupotřebím (a dle jejich licence ani nesmím oficiálně přeprodat někomu jinému).
Pokud jste si vybral před dvěma lety, zkuste to dnes. A pokud si vyberete i dnes, jste šťastný člověk. U mne by to byla volba kompromisní. Proto mne toto téma zajímá a byl bych rád za možnost nakoupit holé železo.
Pokusím se i odpovědět. ...kdo prodává své dva statky buď spolu, nebo vůbec?
Zde vidím nedostatek v úvaze. Své dva statky prodává Apple - a jak jsem si v diskuzi všiml, to nikomu z uživatelů Linuxu příliš nevadí. Je to spíše argument oponentů. Stejně jako nákup bot bez tkaniček, auta bez gum/sedaček/barvy...
Výrobce PC dodává prodejci svůj statek (PC) a k tomu přeprodává statek cizí (OS). Když nechcete cizí statek (OS), nemůžete to požadovat refundaci po prodejci, ani po majiteli nežádoucího statku (M$). Musíte to řešit s původním majitelem žádoucího statku - tedy počítače.
Kdybych mohl vrátit jen to, co mi nevyhovuje (přeprodávaný statek, který není bezpodmínečně nutnou součástí pro provoz počítače) právoplatnému majiteli - tedy Microsoftu - a požadovat refundaci po něm. Ale to nejde. On podmiňuje používání svého produktu odsouhlasením EULA a pokud s podmínkami nesouhlasím, elegantně se z celého kolečka vyvlékne. OEM licenci nemohu ani legálně prodat někomu jinému, neb je vázána na tento HW (a díky tomu je u něj zvýhodněná cena).
Pro mainstream je to OK, pro mne a "pár dalších exotů" je to navýšení ceny právě o onu "zvýhodněnou cenu". No, a protože neradi zbytečně vyhazujeme peníze, tak se nám to nelíbí...
OK, děkuji za odpověd.
Nicméně to na věci vůbec nic nemění. Stejně tak má každý samosebou právo vám svůj statek prodat pouze za podmínky, že zároveň koupíte statek jiný, klidně někoho jiného. Opět tím ždáné Vaše přirozené právo nepoškozuje (zatímco zákaz takového jednání jeho práva ano).
Já chápu, že se Vám to nelíbí, já bych měl také raději k dispozici všechny počítače světa k nákupu bez OS. Co se tu však celou dobu snažím říci je, že to ale není možné bez pošlapání práv někoho jiného (pokud by je tedy najednou všichni prodejci nezačali nabízet sami od sebe bez OS:)), což považuji za nepřijatelné. Že jediné správné řešení je na takový obchod nepřistoupit, nebo prodávajícího přesvědčit, aby dobrovolně přijal váš návrh. A to nezávisle na tom, jestli se jedná o HW/SW, kartáček na zuby/pastu, dům/jachtu, cokoliv.
Situace, kdy musím někomu opakovaně platit za nepoužívaný produkt podle mne není v pořádku. Jelikož ten někdo sedí na trhu plošně, nemohu vyhovující PC koupit od jiné firmy/prodejce bez tohoto výpalného.
Ostře řečeno je to v takovém případě obecně tolerovaná daň Microsoftu za nevyužité služby. Defakto platím za to, že mi je nabídnou bez ohledu na to, zda je využiji.
To je zas tak trochu pošlapání mých práv a z mého pohledu bezdůvodné obohacování firmy Microsoft na můj úkor.
Když bude v ulici pekař prodávat gumové či tvrdé pečivo, přejdu ke konkurenci. Pokud se zkazí trh a hnus bude všude, mohu si péci sám. Počítač ale nezvládne člověk zbastlit stejně snadno jako rohlík či chleba.
Asi nemá smysl dále argumentovat, protože v tomto ohledu se neshodneme. Respektuji Váš názor, ale nesouhlasím s ním. Nechci nuceně odebrat ke každé lopatě libovolného výrobce montérky firmy M$. PC je pro mne pracovní nástroj a OS způsob jak jej efektivně využívat.
komentar plati obecne,ale zrovna pod vas jsem si rikal ze ji umistim....
licence neco rika,on s ni ale nesouhlasil, takze je jedno uplne jedno co ona rika,jestli nejake vraceni umoznuje nebo ne.
on z principu,umistit do smlouvy cokoli,co osetruje stav,kdy s smlouvou nesouhlasim,je paradox. nikdy nemuze dojit k jeho aplikaci.
takze mimo jine je taky nesmysl se tou vetou ohanet ze tam je,kdyz jsem nepodepsal:-)
lol, takovyho pravnika bych chtel ...
Ve smlouvach (a EULA neni nic jineho) jsou naprosto bezne ustanoveni, resici situace neplneni toho ci onoho. Prave proto se takove smlouvy uzaviraji. Tudiz bod o moznosti vraceni licence widli se uplatnuje tehdy (a pouze tehdy), pokud nabyvatel nesouhlasi s ostatnimi ujednanimi. Pokud s nimi souhlasi, pak se tento bod (celkem logicky) neuplatni. Existuje totiz jeste jina smlouva - a to smlouva kupni, ke ktere se prave tento bod vaze.
Samozrejme, v ceskem (a vetsine evropskych) pravnim systemu je to trochu jinak. Technicky by tam ten bod vubec nemusel byt, neb kazdy ma pravo odmitnout takovou smlouvu (ze zakona) a tudiz i pravo SW vratit a samozrejme pozadovat vraceni hodnoty toho SW.
jenze on ji neuzavrel,takze v ni muze byt treba upsani dablu,smlouva nenabyla platnost,dotycny neklikl na "souhlasim".
jste pravnik,mate nejaky podklad pro vase tvrzeni? obecne by me to zajimalo,jak je mozne jednostranne resit body v libovolne smlouve,pokud neni oboustranne podepsana
Spíš kobliha s marmeládou, ne? Dožadovat se 8cm koblihy bez marmelády, když jí mají v obchodě jenom plněnou je absurdní. A nic na tom nemění fakt, že se dělají 5cm i 10cm suché koblihy.
Místo aby se pokusil dohodnout se servisem v Brně, tak se chtěl hádat. Nakonec, jak se dožadoval, situaci vyřešili.
Kdyby ten notebook pro něj měl hodnotu, za jakou se prodává, tak by ty Windows mohl prostě smazat. Pokud se mu to zdálo drahé a chtěl ušetřit, tak se mu to nepovedlo. Ale podle všecho chtěl jenom Acer otravovat a moc nepochodil.
To není vůbec absurdní, ale logické. Rozhodli se tak, protože je to pro ně výhodné. Výhodnější než prodávat všechno bez OS a asi i výhodnější než prodávat větší množství verzí. Možná je to množstevní úspora, možná vydělají na lidech, kteří nad tím mávnou rukou, Windows si koupí a nepoužijí. Každopádně to je nabízený produkt.
Když si v Tescu koupíte 3 rohlíky v akci 2+1 zdarma a budete chtít vrátit peníze za jeden rohlík, protože jste chtěl dva, taky nepochodíte. Koneckonců pokud si koupíte balení rohlíku a džemu a budete chtít ten džem vrátit, tak pro to taky není důvod. Je to produkt, který se prodává právě v takové konfiguraci, nic jiného za tím není.
Ano, chápu obchodníka. Potřebuje vydělat. Ale položme si otázku: jak by se vám líbil byt s předinstalovaným nábytkem, který nechcete? Můžete si koupit jiný bez nábytku, ale vy jste chtěl zrovna tenhle. Když se vám nábytek nelíbí, můžete ho před použitím nějakým způsobem po dohodě s prodejcem vrátit. Ale je to martirium. A vy můžete opět skvěle smečovat tím, že nábytek JE součástí kupní smlouvy. A tady, jak vidíte, to již kulhá. Vy chcete byt a nechcete nábytek. Kromě toho, že je to neetické od prodejce směšovat tyto dvě věci dohromady, je to také na rozdíl od widlí dost drahé. Ještě stále se vám to líbí? Ještě stále je to PRODUKT?
Samozřejmě, pokud je v tom bytě už nábytek, nic s tím neudělám. Můžu se pokusit dohodnout slevu, ale dostat jí nemusím. Je spousta bytů k pronájmu s nábytkem, pokud mám vlastní, je to jen otázka dohody.
Naopak se mi zdá jako blbost si koupit byt s nábytkem a až následně se jej snažit vrátit, resp. prodat zpátky.
Kdyby se všechny byty prodávaly s nábytkem, který lidé nechtějí, tak by byty bez nábytku měly jednoduše konkurenční výhodu. Ale co v tom bytě je, záleží čistě na prodejci.
Dobře. Já ten problém vidím asi takhle: pro prodejce NENÍ problém dovybavit byt nábytkem, pokud si to někdo přeje. Chybí mi tu pestrost té nabídky. A to má prodejce HW tři možnosti: s widlemi, s linuxem, bez OS. Ale jinak je to MONOPOL bez možnosti výběru. A to vidím jako špatnost. Máte tu výběr typů od 10" do 17" s různým výkonem a vybavením a jen JEDEN OS, protože je ekonomicky zajímavý. Ale tohle je problém prodejce, ne výrobce HW. Tomu se jedná o prodej kusů HW, ne SW. Výrobce by si asi měl kvůli dobrému jménu značky zajistit bezproblémový prodej řekněme 1% produkce BEZ předinstalovaného OS. Ekonomicky by to bylo únosné i pro prodejce a byl by klid a mír na tomto válečném poli. A spokojený lidi. A 13" NB pro práci na Linuxu. Myslím, že nás ten konzum jednou sežere, i když je důležitej. Ale ani v obchodě nemůže být všechno jen o ceně, jak říká milionář Řehulka :-) Je to také o přidaných hodnotách, v což lze započítat i ochotu podvolit se potřebám zákazníka...
Věc nabídky je založena na výběru toho, kdo nabízí. Regulovat by se to jistě dalo, ale výrobců notebooků je na trhu dost, takže k monopolu nedochází.
Pokud všichni obchodníci/výrobci prodávají svůj produkt s OS, tak je to jejich volba a zřejmě je to založeno na tom, že se to 99% zákazníků líbí. Nevím, co je na tom špatně!
> A to má prodejce HW tři možnosti: s widlemi, s linuxem, bez OS
Jo, a taky OpenSolaris, FreeBSD, OpenBSD a bůhvíco ještě. Pak se ještě přidají rakouské matky se svým TemelínOS a zablokují dálnici, protože mají právo mluvit do strategických staveb na území jiné republiky.
> Výrobce by si asi měl kvůli dobrému jménu značky zajistit bezproblémový prodej řekněme 1% produkce BEZ předinstalovaného OS
:-D to je dobrý joke. Jedno procento všech jejich potenciálních zákazníků povětšinou lowend modelů si u nich bude myslet něco ... něco .. ošklivého! Nakonec si na toho notebooku bez OS/Linux nainstalují VirtualBox a do něj kradený Widle. Tohle už je trochu flame, sorry.
> Ale ani v obchodě nemůže být všechno jen o ceně, jak říká milionář Řehulka :-)
Ano, ale nejdřív je ta cena, pak to ostatní. Neni peniz, neni laska.
> Většina Linuxáků nekupuje low-end stroje, které paradoxně výrobci často bez OS nabízejí (asi kvůli ceně).
Ok, tak jsem to úplně doslova nemyslel... spíš to byla narážka na značku nAser ;)
Ale myslím si, že to co popisujete není kvůli ceně, ale kvůli předpokladu, že zákazník, co si platí za lepší stroj nebude pouze konzument internetu, ale bude chtít něco víc a volba OS za něj nemusí být s chybou 1%, ale i řádově jinde.
> OEM Windows ve VirtualBoxu použít nesmíte, takže je jedno, jestli je máte s notebookem nebo ne.
To je mi právě známo, proto píšu kradené.
Abych ale nebyl tak přísný, opravím se a pro tento konkrétní případ použiji přípustný eufemismus: beru zpět "kradené" a opravuji se na "používané v rozporu s OEM licencí".
Beztak je to totéž, ale zní to líp :-D
<OEM Windows ve VirtualBoxu použít nesmíte ...
... no, to už také není tak docela pravda. EULA u OEM W7 Home Premium výlovně říká, že OS musí být použitý na daném stroji přímo instalovaný na HW nebo na tomtéž stroji ve virtualizovaném prostředí jako virtuální OS. V přechozích verzích OS win to bylo možné jen u verzí "Ultimate" nebo "Professional".
Já nevím proč se kolem toho tak všichni točí? Prostě o notebooky bez OS není takový zájem (na rozdíl od serverů)! To je vše! Obchodník má pravo Vám nabídnout co chce on. Pokud přijdete, že něco chcete jinak, tak se zamyslí, jestli to pro něj má smysl, nebo ne. Někdy vyjde vstříc, někdy to prostě už nejde.
V popisu produktu bylo jasně napsáno, že je včetně OS Windows. Tak to prostě nekupujte, když to tam nechcete.
Nehledě na to, že autor koupil notebook s Windows záměrně. Takže to je takový malý podfuk a tedy uměle vyvolaný problém.
Takže v tom vašem příměru: vy se nastěhujete do bytu s nábytkem, zaplatíte zálohu na 3. měsíce. Po 14 dnech přijdete za majitelem a řeknete mu, že se odstěhujete, pokud neodstěhuje nábytek a nedá vám slevu na nájemném, které je logicky ponížené o pronájem nábytku. Pokud něco, tak tohle je neetické.
Jakmile podepíšete smlouvu o pronájmu (ve které o podmínkách používání nábytku není ani slovo), nastěhujete se, zaplatíte několik prvních měsíců a pak přijde majitel a bude chtít dodatečně podepsat EULA o používání nábytku – pak bych o neetičnosti pomlčel.
Microsoft by se mohl prolémů zbavit jednoduše. EULA by byla součástí kupní smlouvy a vy byste jí přečetl a podepsal při koupi. Hotovo, dvacet.
Ale sýří mě lidé, kteří považují snahy o vrácení WIndows za neetické. Neetické je chtít ex post po koupi dodatečně potvrzovat podmínky EULA, o kterém jste při koupi nevěděl.
Upřímně bych si velmi přál, aby náš právní systém tohle zatrhl a vyšel nějaký zákon, že zákazník musí všechny podmínky zboží znát předem, jinak bude prodejce stíhán.
O Windows tu vůbec nejde.
Nevidim problem v potvrzeni EULA po koupi. Bud souhlasite nebo ne, je to Vase rozhodnuti. Problem by byl v okamziku pokud byste mel na fakture 2 polozky, NTB a Windows, ale predpokladam, ze Acer Vam fakturuje pouze NTB, takze je dost sporne kolik z ceny NTB tvori licence Win. To se ale asi nikdy nedozvime, protoze to bude obchodni tajemstvi Aceru. Pokud je pravda co pise nekdo nize, tak je ve vysledku NTB s win levnejsi.
Ale vždyť vy víte dopředu, že kupujete Windows! Žádné POTOM! Máte to v popisu produktu, a ještě to odsouhlasíte při instalci.
Windows si vracejte, pokud zjistíte, že tam jsou, aniž byste to dopředu věděl.
Sýří Vás jinými slovy něco úplně jiného, než píši a co se mi tady snažíte narvat do úst.
Ale vždyť vy víte dopředu, že kupujete Windows! Žádné POTOM! Máte to v popisu produktu, a ještě to odsouhlasíte při instalci.
1) Windows nekupuji, jen platím, protože mi neumožní koupit notebook bez nich.
2) EULA mám možnost nepřijmout, neb mi nevyhovuje. Při instalaci ji tedy neodsouhlasím.
3) Mám zájem o železo, ne o operační systém. Zmíněný OS nevyvíjí firma vyrábějící notebook. OS lze dokoupit samostatně. OS lze nainstalovat i na počítače jiných výrobců. OS je samostatný produkt, který je vecpán k výrobku, o který mám zájem. A já onen OS nechci, čili mi připadá zbytečné za něj platit.
Windows si vracejte, pokud zjistíte, že tam jsou, aniž byste to dopředu věděl.
Využívám právo nesouhlasit s EULA a přesně dle pokynů kontaktuji instalátora (v tomto případě výrobce). Zda mi vrátí část peněz na nevyužitou a neakceptovanou licenci OS (a bude inkasovat za výrobek bez OS), či zda si to vezme zpět jako celek (a nebude inkasovat nic) je na něm.
Vidíte v tomto postupu nějaký právní, etický či jiný problém?
Já dopředu nevím, za jakých podmínek mohu Windows používat. A to mě sýří.
Přestaňte s tou demagogií a lhaním.
Základním problém je, že si kupujete zajíce v pytli. Prostě sikoupíte noťas a až po koupi doma dostanete možnost si přečíst a také nutnost odsouhlasit podmínky EULA, které nedostanete předem.
Takže panu Astuxi, přestaňte lhát a manipulovat.
Doporucuju si precist ten jediny § obcanskeho zakoniku. Prodejce je povinen poskytovat uplne a veskere informace k prodavanemu produktu a seznamit zakaznika se vsemi podmikami jeho uzivani => v pripade SW predlozit licenci. Pokud to nedela, pak mu zcela v souladu se zakonem muze kupujici vyrobek(SW) vratit (a to bez ohledu na to, co v te licenci je nebo neni).
Toto kupodivu uzakoneno je. V opacnem pripade je kupni smlouva neplatna. A proto lze (samozrejme po nejakem tom dohadovani) vratit libovolny SW i v rozbalenem stavu. Pokud neni licence na krabici, nikdo nemuze po nikom chtit, aby pouzival neco, s cim nesouhlasi a co si nemoh precist predem.
Lenže ono to nestojí tak, či VŠETCI chcú rožok s džemom, ono úplne stačí, že tomu obchodníkovi sa najviac oplatí rožok s džemom predávať. On nemá nijakú povinnosť predať každému presne to, po čom túži.
Osobne by som tiež uvítal, keby sa určité veci dali kúpiť bez rôznych marketingových fínt, ale kombinácia PC s OS mi vadí až kdesi na päťdesiatom mieste. Na prvom mieste asi bude kombinácia polievky s hlavným jedlom v dennom menu, kde kúpa jedla s tou polievkou, ktorú chcem ja, ma vyjde o 30 % viac, pretože "to už nie je menu". Kombinácií PC/OS mám na výber tisíce, v tom dennom menu si vyberám z piatich možností.
Máte nepochybně pravdu, že se to prodejci vyplatí a proto to bude takhle prodávat. Ale pak skončíme tam, kde jsme být nechtěli: zubní kartáček + pasta; WC štětka + papír; pero + sešit; auto + koule + přívěsný vozík; boty + ponožky + krém; bazén + plavky; jo, byl to dobrej vtip o tom novém prodejci, co vydělal na jednom zákazníkovi $60000 tím, že mu prodal rybářské náčiný i s rybářským člunem a plnou výbavou, ač nebožák se jen svěřil při koupi háčku na ryby jaké že to má problémy s upovídanou manželkou...