Tak to mě fakt zajímá co na to Acer :-D Vsázím na to, že jediné o čem se chtěli bavit, že máš vrátit NTB zpět prodejci. Ten však bude odmítat vrátit peníze nebo nabídnout alternativu + doplatek, protože pro něj nebude dostatečný důvod nesouhlas s licencí. :-D I přesto, že by jsi to chtěl reklamovat do 14-dnů od koupi.
normálně bych řekl další prudič, co má spoustu času....
ale popravdě přiznám, že se těším na další díl...
jenom mě trochu znevrozňuje volba HW - Aušusy/nAcery/ždimaxy a podobný firmy mají "vyhlášené" servisy, které to v nejlepším případě nechají 30 dnů vyhnít.
Škoda, že průměrný linuxář je chudá veš. Komunikace např. s dellem by byla o poznání zajímavější, už jenom proto, že jejich právní oddělení zabírá víc než jednu garáž jako nAseru.
Tak s tim services ACER-u mam nahodou hodne dobre zkusenosti. Na me 1810 dva krat odesel display (zobrazoval jenom nejake cary, pripadne svitil bile, podle nalady, externi monitor fungoval bez problemu), v ramci zaruky jsem poslal kuryrem do Brna (platil Acer), asi za tyden jsem ho mel zpet opraveny, bez nejake snahy se z toho vykroutit, ted uz asi rok funguje bez problemu. Kvalita HW sice odpovida cenove relaci, ale servis me mile prekvapil.
S Dellom sa kedysi dalo dohodnut na pocitaci s linuxom, aj ked neviem ako je to teraz.
Napriklad HP stale ponuka svoje notebooky s OpenSuse. Ja rozmyslam nad Hp Probook 6465b. Serie ma ale pomer 16:9. To nechapem co je za retardaciu na notebook, ktory je na pracu dat take rozlisenie. Treba 16:10 alebo 4:3 ako za starych casov.
A este dolezita vec. Ma to Broadcom wifi. To je grc. S broadcom mam len najhorsie skusenosti, ale niekde este ponukali stary dobry Atheros.
http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF04a/321957-321957-64295-3929941-3955552.html?dnr=1 To je len ako priklad.
Pre mna je to strasne nepohodlne - kratky stlpec a siroky riadok. Aj ked odstranim siroky riadok pouzitim 2 okien vedla seba, stlpec je stale kratky.
V praci som pouzival 2 monitory 4:3. Potom nam zacali drbat sracky 16:9 ale pri kvantach textu, tore sme museli citat/pisat si to drviva vacsina ludi otocila na vysku co je asi najvacsia vyhra. S notebookom toto bohuzial nedosiahnem :-(
Koupil jsem si HP 4720s se SuSE a s broadcomem nemam nejmensi problem. Pouzivam jejich ovladace a s Arch Linuxem mi to funguje naprosto v pohode. Celkove me potesila kompatibilita tohodle NB s linuxem - vlastne mi v Archu vsechno krome clickpadu fungovalo samo hned od zacatku.
Zdravim,
jen k tomu servisu, bohuzel musim nesouhlasit tedy aspon co mam zkusenosti se servisem ASUS. Asus si vytvroril specialni stranku, ke ktere najit cestu neni uplne trivialni a na ni popisuje jak postupovat pri reklamaci, v podstate jde jen o to jak cely vyrobek zabalit a co vsechno k nemu pribalit.
Nicmene sem byl s postupem reklamace velmi spokojen a to opravdu nejen jednou.
Zase "odporník" co všechno ví a zná, že? Já nedám dopustit na Asusy, předchozí můj Asus měl trochu problém s modulem sluchátek, a při obou reklamacích mi po týdnu poslali SMS s tím, že ho ho mohu vyzvednout v prodejně opravený. Podobně netbook Acer, nechal jsem reklamovat baterku, ani jsem nevěřil, že to uznají. Ale jo, po týdnu jsem měl NTB zpátky i s novou baterií. Takže držte klapačku, když vůbec nevíte, jaká bije.
Tady je nějaké info o tom jaká je situace u různých výrobců... http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_refund
Jen bych chtel pridat svoji troskou do mlyna. Zajimava je skutecnost existence dvou vztahu. Prvni mezi zakaznikem a prodejcem notebooku (CZC), coz je na zaklade kupni smlouvy k HW, a druhy tvori EULA, ktera je mezi zakaznikem a vyrobcem PC (poskytnuti licence). V tomto pripade Acerem.
Podle me neni vynutitelne aby se zakaznik obracel na prodejce. V pripade nesouhlasu s licenci ma komunikovat pouze s instalatorem, se kterym uzavrel smlouvu EULA.
Tady je jeden úspěšný pokus o vrácení peněz - tedy nesouhlasu s používáním windows vista...
http://www.cez-okno.net/clanok/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr
Jen chci reagovat na onu "nezdravost trhu" a "monopolizující snahy": Jsem si zcela jist, že nabídka notebooků bez OS Windows zcela odpovídá poptávce. A každá firma by dle svých možností měla mít snahu monopolizovat svou část trhu. Linux na desktopu jednoduše většina lidí nechce ani zadarmo. To je prostě fakt. Pro 98 procent uživatelů představuje přítomnost OS Windows na jejich počítači přidanou hodnotu. A pro ten zbytek se obchodníkům nevyplatí držet skladem větší množství modelů, ikdyby je výrobci nakrásně nabízeli. A ti nemají důvod, protože z každých prodaných Windows mají jistě svůj drobný podíl.
Chápu, že jádro článku je o něčem jiném, přesto si myslím, že po noteboocích bez OS Windows prostě poptávka není. Zda by se to změnilo, pokud by ke každému notebooku na trhu existovala i jeho "bez OS" alternativa se asi hned tak nedozvíme, ale myslím že výrazně ne.
Když firma kupuje notebooky, může si s výrobcem dojednat dodání s libovolným OS, případně bez OS. Můžete to udělat i vy, pokud bude vaše objednávka dostatečně velká (cca 20 ks a více).
Jedním z důvodů prodeje OEM licencí je SW pirátství. U nových strojů to asi není potřeba popisovat, situace je jasná (koupě HW bez OS a následná nelegální instalace Windows). Dalším problémem je trh použitých počítačů. Když má uživatel licenci OS na své jméno, při prodeji použitého HW neprodává licenci. Na levném použitém stroji pak automaticky končí nelegální instalace Windows. Svázáním licence s HW je tenhle problém vyřešen. Když notebook nahrazujete, prostě ho prodáte komplet, včetně OS.
Aha, takže jsem při koupi notebooku implicitně považován za piráta a pro mé dobro je mně vnucena platba něčeho co nepotřebuji...pěkné.
Mně by váš chlebodárce měl líbat zadek. Když namátkou sáhnu do paměti, 4x nebo 5x jsem s laptopem zakoupil jeho OS, který ihned po rozbalení letěl pryč a nikdy - opakuji nikdy - jsem jej nepotřeboval a ani na takto zakoupeném hardwaru nespustil.
Čas ani nervy na boj s tou hydrou, jako má zřejmě autor článku, prostě nemám.
Jsem vlastně něco jako váš sponzor. Měl byste si mě považovat.
Koukám že to tu už má 450 názorů
neodpustím si malé rýpnutí. Kolik by měl asi názorů v diskuzi článek:
Jak jsem se pokoušel vrátit Linuxu
třeba na živě nebo pctuningu? - třeba 14? možná 27?
furt je to o tom dokazování si velikosti ptáka... (zvláště ti s malým mívají tuto potřebu velmi vysokou :)
Zatímco Linux je už skoro dvacet let ke stažení zdarma, CDčka s distry léta padaly z časopisů, pánové z IBM sprejovali Love, Peace, Linux po chodnících... A nestalo se nic. Tedy až na občasné články o hokejovém grafu na rootu :). Samozřejmě místo sebereflexe komunita viní zaostalé uživatele, spiknuté obchodníky, a kdo ví koho ještě. Produkt je prostě dokonalý, akorát ho nikdo nechce ani zdarma.
http://www.root.cz/zpravicky/linux-je-nejrychleji-rostouci-os-na-svete/
No, já vám nevím.
My ho nechceme jzdarma, my za něj RedHatu pro některé stroje platíme. Jako bonus toho všeho ho máme třeba na pracovních stanicích v podobě OpenSUSE zdarma. Tak nějak jsme spokojeni.
Pravda, můj default soused Franta Lebeda neví, že existuje a počítač je pro něj "ten Vindous". Jeho problém, váš marketingový úspěch....
Ale to nemůžete myslet vážně Laeli. V mé rodině používá Linux nejméně 5 lidí a v okolí jsou další, kterým jsem ukázal výhody toho vámi proklínaného Linuxu a následně jej začali s nadšením používat. Ani se jim o ten linux moc nestarám, jede sám, bez problémů. Už nejsou problémy se stabilitou atd. Dneska máte vše na webu a nějakými předpotopními ne-online aplikacemi se už nezabývám. ;) Ještě tak na grafiku používám kvalitní GIMP a vektorový Inkscape (ano, už vidím, jak se smějete, ale mě to pro práci stačí, nevím, proč bych měl kupovat zbytečný a velký balík od Adobe, stačí, že jej má kolega a tomu PS občas mrví výstup, pak mi závidí, jakých s Gimpem dosahuju výsledků, podotýkám že ve webové grafice). No, uvedl jsem 5 lidí, ale už nepočítám lidi, co začali používat Androida, což je též linux. A tam už nejde o setiny procent, Androida má u nás skoro každý a v okolí se také velmi rozmáhá (narozdíl od šaškoidních Applů či ... Windows Phone - ty v mém okolí nemá nikdo a lidé se tomu bastlu smějí). Já mám Android ve verzi 4 a jsem velmi spokojen. Také jsem koukal na Windows 8 (a snažil se jej používat) a bylo mi líto MS, jak brzy skončí. Ten systém se více méně hodí možná jen na tablet, na běžný PC jistě ne... Dříve jsem Microsoftu fandil, byl jeho fanoušek, znechutila mě ale jeho licenční politika a především to, že od Windows XP se vše spíše horší. Počítače jsou výkonnější, ale Windows pomalejší. Pro srovnání - kamarád má Vistu na silném počítači, já mám o něco slabší notebook s Ubuntu a hádejte, kdo má rychlejší stroj? Já. :-) A to rozhodně nemám málo aplikací, kdežto on má jen základ a proklíná výrobce, co mu tam nandali za balast. MS by se vážně měl zabývat tím, co mu tam výrobci cpou, z použitelného OS se stává líný šnek. Nadupaný a pomalý počítač. Já tohle už neřeším a pracuji efektivně a především rychle a plynule. To mi Windows nenabízí. Jinak dodám, že na svém notebooku mám také Windows 7. Tam jsem byl rád, že je rychlejší (ač na ovládání je to horor jako Visty, naprosto neintuivní ovládací panely), ale Win8 mi dokázaly, že MS to s jeho setrváním na trhu opravdu nemyslí vážně. Asi tak.
A to jste jeste nezminil fakt, ze LO nejspis je aktivnim uzivatelem Linuxu, protoze nejspis doma ma router s firmware na nem postavenem. Routery s embeded Widlema byly za poslednich 100 let vyrobeny asi tak ve trech modelech, a od kazdeho se v globalnim meritku podarilo prodat okolo 150 kusu. Dnes uz je akorat na burzach vyhledavaji zberatele kuriozit.
Okolo každého propagátora Linuxu se vytvoří skupinka lidí, kteří používají Linux. Když propagátor zmizí, tak většinou zmizí i Linux u těchto lidí.
Jestli máte všechno na webu, jste šťastný člověk. Já bych postrádal většinu aplikací. Ani webový office není ve stádiu, kdy by byl vhodný pro profi používání. Ale faktem je, že na vývoj webu nejsou potřeba žádné složité nástroje, stačí v extrému i Notepad.
Android má z Linuxu jen jádro. Nad ním je ukradené Java od Sunu/Oraclu, a zařízení se dodává zamčené, aby v něm uživatel nemohl provádět změny. Zrovna tímhle to Linux moc nepřipomíná. K Windows Phone řeknu jen že se jedná o mimořádně kvalitní produkt. Majitelé telefonů s Androidem si pravidleně stěžují na mrznutí, zpomalování a další radosti. Nakonec o tom svědčí i to, že u některých modelů telefonů s Androidiem zákazníci vracejí až 40%. Ve WP takové problémy nejsou. A zákazníci jsou spokojení, což se dá objektivně změřit.
http://techcrunch.com/2011/07/26/androids-dirty-secret-shipping-numbers-are-strong-but-returns-are-30-40/
http://www.neowin.net/news/windows-phone-tops-in-user-satisfaction
Osoboně jsem na svém notebooku měl předinstalovaný jen nepoužitelný Norton Antivirus, který jsem odstranil. Faktem je, že používám profesionální notebooky, kde je předinstalací méně. Ale pokud má váš kamarád problém s předinstalovanými aplikacemi, může je prostě odinstalovat.
Pokud se vaše práce omezuje na nějaký webový vývoj, tak zřejmě najdete na Linuxu všechno potřebné. Já potřebuji víc nástrojů (a ano, když mám čas, někdy si zapařím i hru). Všechny moje stroje pochopitelně fungují rychle a spolehlivě, vždyť jedou na Windows ;). S Linuxem mám dost hrozné zkušenosti ohledně podpory HW, dostupnosti a kvality aplikací, ergonomie prostředí atd. Nakonec na rootu můžete už 15 let číst pochvalné články o tom, jak je to které distro skvělé, a jak ideálně nahradí Windows na desktopu. Jenže situace je pořád skoro stejná. Pravda, ty recenze dister v poslední době neobsahují perličky typu "instalace proběhla bez problému, jen to spadlo na command line, ale stačilo udělat to, zeditovat tamto, a bylo to zase OK" :)
Windows 8 bych s dovolením soudil až po jejich vydání.
"Všechny moje stroje pochopitelně fungují rychle a spolehlivě, vždyť jedou na Windows ;)." Tomu se právě divím :-D
Teď vážně. Ano, Linux na desktopu opravdu Windows bez problémů nahradí. Obzvláště v domácnosti, kde nejsou nároky na specifický software. Pokud člověk potřebuje sem tam napsat nějaký textík či tabulku, kouknout na mail, sem tam si zasocializovat na FB, juknout na Youtube - a pak si pustit film, kouknout na fotky z dovolené a poslat je do fotolabu - není s tím žádný problém. Tiskárna jede, scanner také, navíc odpadá problém s placenými licencemi za office, OS a antivir.
Problém domácností je, že Windows znají a Linux ne. Bojí se změny, že to nebude fungovat. Když si s těmi lidmi na chvíli sednu, nechám je to osahat, tak mi kolikrát řeknou, že je to vlastně stejné - kolikrát jim to připadá hezčí - a že nechápou, proč se toho tak báli.
Spravovat jim to mohu na dálku (mamku takto obsluhuji na 100 km bez problémů) a funguje to k plné spokojenosti.
Windows jsou skvělý operační systém a v některých odvětvích jsou nezastupitelné - protože pro jiné operační systémy nejsou SW alternativy. Umí toho hodně a W7 se povedly. Jen prostě nejsou nezbytné pro každé použití. :-)
No, ale přiznejme si, že instalace neproběhla jako ve Woknech: Vložím CD, kliknu na "instal" a pak už jenom na "play" co? Přece nemůžete chtít po průměrném pařanovy aby musel někde nastavovat něco navíc :o) ! No, ještě že hry moc nehraju (no, teda hraju, ale retro a na původním železe), tak je mi jedno jaký OS mám v komplu (ono totiž každý má něco do sebe a u každého jsem si mockrát pěkně zanadával). Jó to byly časy když rozjet hru v DOSu bylo někdy stejně zábavné jako hra sama (buď nejela zvukovka, nebo CDrom, nebo bylo málo "spodní" paměti).
Pro Windows máte k dispozici informace o podporovaných verzích OS k dispozici u každého HW. Navíc existuje Windows Upgrade Advisor, který vám řekne, které drivery a aplikace mohou mít problém s kompatibilitou.
Aha, takže na Linuxu to není problém, s drobnou výjimkou toho nejdůležitějšího zařízení, kterým je grafická karta. To je celkem LOL.
informace o podporovanych verzich OS ? aplikace pro zobrazeni moznych problemu s kompatibilitou ? co to je ? koukam, ze jsi uz pekne zmasirovany Microsoftem ;)
na linuxu pokud neco jede, tak to jede porad. neni treba seznam podporovanych OS.
podle tebe pred kazdym upgadem win budu prochazet suplata s HW a kontrolovat, jestli mi to nahodou pobezi ? LOL u AMD jsem myslel uzavrene Catalyst. ty open jedou v poho. jsou i pod win7 ? navic jak koukam, tak pro tu jednu grafiku, na kterou narazim, nejsou ani drivery pod win7 ;) zvlastni, AMD nepodporuje win7 pro sve starsi produkty ... asi jsem si zapomnel pustit pred koupi win7 Upgrade Advisor :DD
Samozřejmě pro těch pár kusů HW se drivery dají udržovat i dále do minulosti. Bohužel jde většinou o generické drivery, napsané podle dokumentace chipsetu, které nebyly nikdy zkoušené na reálném HW. A podruhé bohužel je toho podporovaného HW málo.
Před každým upgradem OS je samozřejmě dobré zjistit, jestli pro ten HW existují drivery pro nový OS. On HW po čase morálně umře, takže například dnes nemá smysl přikládat k OS drivery pro skener vyráběný před patnácti lety.
Ano, asi jste si zapoměl pustit Upgrade Advisor. Jinak byste o nekompatibilitě věděl předem.
ale to ze vam nefunguje tiskarna s novou verzi Windows neni problem Windows, ale VAS. usetril jste na nespravnem miste a koupil WIN-Tiskarnu, ktera sama "neumi tisknout". vse dela CPU z PC a ona to jen "vyplivne". takze kdyz si koupite skutecnou tiskarnu, tak vam bude tisknout ve Win i Linuxu. kdyz levnou, tak ani v Linuxu. podobny problem byl kdysi s Win-modemy a jednu dobu s grafarnama.
ne, ja tenhle problem nemam. nekupuju win-only HW ani win-only SW. muj HW funguje porad, protoze jedu na linuxu a SW mam multiplatformni. uvadel jsem to jako priklad, kdyz si lidi koupi HW funkcni jen pod danym win a vyrobce se na ne s drivery potom **** vy vite co ;) win-modemy byl taky prusvih, tenkrat i na win98 na P200 to neslo skoro rozbehat, protoze CPU load. zlaty US Robotics HW modemy nebo externi Welly na RS232 ;)
Linux samozřejmě nahradí Windows na desktopu. Tedy pokud vystačíte s brouzdáním webu a přehráváním porna :). Skener možná bude fungovat, i když může skenovat perovky zubatě, v některých rozlišeních obrázky kostičkovat, nepůjde gamma correction takže budou fotky tmavé a barvy ujeté, ale třeba bude fakt fungovat. Podobně s tiskárnou. Když jí nainstalujete vy, asi bude fungovat. Sice možná bude problém s barvami (on Linux nemá slušný color management na systémové úrovni), takže asi budou lidi vypadat jako když mají žloutenku, ale třeba to nějak pojede. Tedy trochu problém bude s přehráváním BLuRay disků, na hry můžete zapomenout, a domácí účetnictví nebo program pro vedení chovné stanice psů můžete také zapomenout, ale brouzdání webu a prohlížení porna dál pojede.
Zajímalo by mne, kolik uživatelů doma řeší colormanagement, když jsou schopni posílat "ILoveYou" - případně vytunit FB stránky přátel skriptovým "virem"/zapomenout heslo/používat nenativní rozlišení na LCD, aby měli větší text. Mluvím o obyčejných uživatelích, kteří neřeší při tisku kalibraci. Mimochodem, zrovna tiskárny mi nedělají problémy. Připojím kabel a tisknu - asi mám štěstí na HW. BluRay nepoužívám - neznám/nepotřebuji. Hry - existuje virtualizace, Wine, blíží se Steam. A spousta lidí má na hraní konzoli. Mimochodem, já si u těch několika her z HumbleBundle docela odpočinu. Než propařit odpoledne, raději si přečtu knížku. Na účetnictví - co FlexiBee? Opravdu se ptám, zda je to to, co by mohlo vyhovovat. A program pro chovnou stanici psů - neznám tuto potřebu, patrně to spadá do té sorty SW, na kterou holt asi potřebujete Widle :-).
Jo, porno na Linuxu můžete sledovat - doufám, že na Windows vám to jde také. Je fajn občas přetlak z hlavy vypustit. A jak vidím vaše odpovědi, měl byste to občas zkusit.
Právě proto ten color management potřebují. Prostě mají profil tiskárny, který se nainstaloval s driverem, a ten se automaticky používá.
Virtualizace existuje, ale sebere vám dost výkonu, a virtualizovaný stroj nemá k dispozici všechny funkce grafické karty. Steam se možná blíží, ale Steam je jen eshop. Problémem bude dostupnost her.
FlexiBee možná vyhoví, nevím, ekonomické agendy už delší dobu nedělám. Každopádně nabídka SW v této oblasti je pro Linux nesrovnatelně menší, než pro Windows.
Osobně jsem spíš na artové filmy než na přírodovědné dokumenty :), a přetlak z hlavy(?) je lepší vypustit s partnerkou. Ale s přehráváním videa ve Windows není problém.
Barevné profily tiskáren Linux samozřejmě taky umí a používá, pokud je výrobce dodává. Vzhledem k tomu, že Linux používá CUPS, tak stačí, když ta tiskárna má oficiální podporu Macu.
Virtualizace zase tak moc výkonu nesebere, pokud virtualizovaný systém spolupracuje. Bohužel Windows nespolupracují a proto to tak vypadá.
Win 7 jsou první z Windows, které umí nahrát gamma matici z icc profilu bez pomoci externí aplikace. Na Mac OS X standard několik let, na linuxu je externí aplikace filozofie (ale v aktuálním Gnome je ovládací panel, který ten Argyll CMS volá).
O dodávaných profilech na CD s ovladači bych radši pomlčel, každý kus hardware je jiný a ten profil je k ničemu (reálně, zkuste si s ním vytisknout černobílou fotku na barevné tiskárně). Profily dělám komerčně, takže jsem jich pár už viděl (na všech platformách) a měřil.
Windows profily na systémové úrovni neumí (stejně jako všichni ostatní..), plocha ani IE je totiž nepoužívají. Jediné co je podporováno - aplikace se dozví, který profil si má laskavě sama načíst a použít. A to funguje i v linuxu (protože ve freedesktop dohodnutá konfigurace). Jediný www prohlížeč schopný aplikovat profil na zobrazovaná data je překvapivě FF (nezávisle na platformě).
Linux taky neznamená čistě nekomerční software, například takový Bibble Pro, Vuescan nebo Turboprint jsou placená a kvalitní řešení (nejen) pro linux.
Software, který jen funguje jako primitivní databáze (chovná stanice psů?) nebo jednoúčelová kalkulačka (třeba mmane na antény) jede obvykle bez jakýchkoliv potíží s pomocí wine (které opravdu není emulátor, jen dynamický linker a reimplementace knihoven).
U her je situace diskutabilní, tam je to opravdu různé. Nicméně existují nativní hry (moderní!) i podpora ve wine.
A co se hardware týče, u nás není obvyklé upgradovat doma hw každé dva nebo tři roky, takže s novými Windows nastává celkem zásadní problém.. ovladače prostě nejsou, protože výrobce nedodal nebo už neexistuje (zrovna třeba webkamery, tiskárny a scannery, a to ani nejsou tak staré).
Tak teď jste mě rozesmál. Je vidět, že o Linuxu vůbec nic nevíte. Používal jste jej před lety. Nezlobte se, ale citované problémy jsem prakticky nepocitoval ani před 6 lety. :D Teď už jen netrollujete, ale už záměrně lžete. Diskuse s vámi je tedy zcestna a já už vím, že ať napíšete, co napíšete, již vám nemohu věřit, dřív jsem myslel, že mluvíte k věci, zklamal jste mne. Upřímně, co za hw mám, to mi jede a ve stejné kvalitě jako na Windows, neplkejte tu lži! Už ani MS nemá na kvalitní PR?
To že to jede Vám, znamená že máte štěstí. Posledně jsem měl chuť přestavět si své HTPC (s emulátory starých platforem na old-school hry) z Win XP na Linux (čili podpora multimédií, graf. karty, emulátory, přeprogramování výstupu VGA > SCART atd.), ale mohu Vám říct, že mě to cca po dvou dnech rázem přešlo. A ty plky o PR Microsoftu jsou už
a) obehrané
b) trapne
To bude tím, že VGA přes SCART používá nestandardní frekvence a mělo by používat i nestandardní rozlišení. V Linuxu sice většinou jdou tyhle věci nastavit přes modelines (možná by se i nějaká klikačka našla), ale jestli máte ATI, tak akorát můžete poděkovat firmě ATI za její (pro Laela: komerční) ovladače. Anebo koupit aktivní převodník.
Díky za rady, ale já to chtěl uvést pouze jako jeden z mnoha případů, proč jsem se na to vykašlal a nechal to na Windows. Pro tyhle mnou tak oblíbené hrátky se ve Windows cítím svobodněji. Je větší šance že tohle někdo naprogramoval pro majoritní systém. I když bych si za to před pár lety polámal jazyk, tak dnes tvrdím že "monopolizaci" OS v podobě Windows vnímám pozitivně (vzpomínaje na doby kdy se každý program ovládal jinak atd.) To se týká i zmíněných emulátorů ZX Specter, Amigy, C64, Atari, PS One. Prostě to, že na první pohled pro koncept v podstatě "embeded krabičky" se bude víc hodit Linux, se mi osobně nepotvrdilo. I kdyby se mi to nakonec povedlo, nezískám, kromě ztraceného času, v podstatě nic.
Zrovna tyhle kutilské věci bývají mnohem lépe podporované na Linuxu (včetně toho zbastleného VGA -> SCART), protože ve Windows se to většinou řeší koupením hotového řešení.
S emulátory Amigy, Commodore a Play Station na Linuxu (Debian) problém není, stačí nainstalovat z balíčků, ty ostatní jsem nezkoušel, neb pro ně nemám aplikace.
Pro Windows je nesčetněkrát více aplikací, čili daleko větší šance, že si vyberete tu, která funguje podle vašich představ. Je to prostě otázka pravděpodobnosti. Spustit emulátor je jedna věc, ale aby pořádně fungoval, podporoval Joysticky, V-Sync apod. to už věc jiná. Vím o čem mluvím, prošel jsem jich za posledních pár měsíců hodně. Navíc nějaké pěkné prostředí alias XBMC pro emulátory her jako je GameEx pro Windows jsem nenašel. A věta "není problém" se ukázala vždy pravdivá do té doby, než jsem se to toho pustil a chtěl po tom něco víc. Každý má možnost volby, já zkusil obě, a vybral si.
...
Linux samozřejmě nahradí Windows na desktopu. Tedy pokud vystačíte s brouzdáním webu a přehráváním porna :). Skener možná bude fungovat, i když může skenovat perovky zubatě, v některých rozlišeních obrázky kostičkovat, nepůjde gamma correction takže budou fotky tmavé a barvy ujeté, ale třeba bude fakt fungovat. Podobně s tiskárnou. Když jí nainstalujete vy, asi bude fungovat. Sice možná bude problém s barvami (on Linux nemá slušný color management na systémové úrovni), takže asi budou lidi vypadat jako když mají žloutenku, ale třeba to nějak pojede. Tedy trochu problém bude s přehráváním BLuRay disků, na hry můžete zapomenout, a domácí účetnictví nebo program pro vedení chovné stanice psů můžete také zapomenout, ale brouzdání webu a prohlížení porna dál pojede.
...
tak tohle se mi dnes líbilo asi nejvíc
+1
:) Já mám, stejně jako vy, profesinalní notebook, stejně jako vy. Stejně tak ho má kamarád. Nezdá se mi, že předinstalací by tam bylo méně. Pravdou ale je, že na mých Win7 toho moc nebylo. Pokud MS nechce, abych jim jejich win8 nesoudil, tam proč vydávají nefunkční preview? To není dobrá vizitka. Co se týče her, ještě před rokem bych s vámi souhlasil, dnes už je to jinak. V Humble bumble si kupuji sady her, které jsou kromě windows i pro Linux a někdy pro Android. Nezlobte se, ale můj Android telefon mi ještě nezamrzl, maximálně kdysi G1 a dnes je vývoj jinde. Java ukradená nebyla, kouknete se na vývoj soudu. Ale vy si to jistě zas obrátíte. :)
Co se týče linuxu u "mé" komunity, jak jsem psal, mají jej už několik let a skoro se jim o to nestaram a u rodičů také dávno nebydlím.
Mimochodem tento příspěvek píši že své Xperie Pro a nezaznamenal jsem sebemenší problém. To, že znáte pár stastlivců se stabilním WP, mě dost překvapuje. :)
The Humble Indie Bundle je sada her té kvality, které se běžně vydávají jako freeware. Áčkové tituly na Linuxu uvidíte typicky ve Wine, několik let po jejich vydání, s no-cd crackem a po pár hodinách dalšího laborování.
Soud ohledně Javy ještě není u konce, Oracle se prý bude odvolávat.
Pokud vám Android nemrzne, jste šťastný člověk. Těch až 40% return rate u telefonů s Androidem myslím něco vypovídá.
Preview Windows 8 mi přijde funkční, ale jak říkám, s hodnocením počkám.
K tomuto treba dodat ze je pravda ze vacsina sekcie o mobilnej bezpecnosti v pondelkovom prehlade sa tyka Androidu. Kedze sa nieco motam okolo PC mal som moznost niekolkym ludom rozbehavat Win na novom PC. Musim uznat ze vacsinou mi trvalo asi 1 - 2 hod. odinstalovat zbytocnosti.
Na druhej strane, ked som si kupoval moj laptop (DELL XPS 15z) mal som moznost dohodnut sa s dodavacou firmou.HDD ma 750GB a na 200GB mi dali Win 7, zvysok nechali prazdny. Vacsinou aj tak pouzivam Arch linux, ktore instalacia trva skusenemu uzivatelovy asi tolko, co mu trva odinstalovat predinstalovany software.
Samotny Win 7 mam na tieto veci: 1. pripojenie PC k TV (este som sa nedostal k tomu pozriet sa na X11) 2. hry, ktore bezia pod Win a maju pripojenie na internet - napr. LoL a ine MMORPG. Musim uznat ze s udrzbou Win funguje dobre. Lenze HEJ, ktory BFU udrziava PC ???
BEztak, ak Win nezavedie system repozitarov, stroskota. Dnes maju uzivatelia daleko blizsie k tomu ako predtym a to je buducnost. Kedysi to vysvetlit neslo. Dnes staci povedat, ze hej, to je app store, ale vsetko je zdarma (teda v linuxe)
a) Javu ukradl Mrkvosoft, zprznil ji a prodává ji jako C#.
b) "Kvalitní" produkt WP narozdíl od "nekvalitního" Androida nikdo nechce (viz statistiky). Čím to asi bude?
c) Já pracuji hlavně s nástroji pro vývoj mimo web a mám jich na Linuxu mnohem více než na Widlích. I na Widlích jsem ale musel VS se zmrveným překladačem a linkováním knihoven nahradit mnohem spolehlivějším a přenositelnějším MINGW a gcc.
d) Vaše hrozné zkušenosti s Linuxem z Vašeho dětství ve Vás zřejmě zanechaly nesmazatelnou fóbii. Možná včasná návštěva pediatra mohla kdysi pomoci...
ad b)
http://smartworld.cz/android/windows-phone-slavi-uspechy-v-zapadni-evrope-2946
zřejmě máte na mysli něco takového, že?
a) C# je jazyk se syntaxí Cčka, a to je tak asi jediné, co má s Javou společné. .NET Framework opět nemá s Javou společného nic víc, než že se jedná o běhové prostředí. Nakonec Sun ani Oracle nikdy nenamítali nic proti .NETu a C#. Naopak o Androidu Oracle (podle mě oprávněně) tvrdí, že je to ukradená Java.
b) Windows Phone jdou na zaplněný trh, a to chce čas. Navíc v západní Evropě se WP dostaly na 4,1%, což je procento, o kterém si třeba Linux na desktopu může po dvaceti letech nechat leda zdát.
c) VS je jedno z nejlepších existujících vývojových prostředí. Nakonec většina SW aplikací je napsána právě ve VS. Samozřejmě chápu, že vám něco takového stačit rozhodně nemůže, a musíte ve Windows používat port unixového prostředí :)
d) Ještě v devadesátých letech jsem byl příznivcem unixů. Pak jsem zjistil, že není důvod platit za předražený unixový HW, když můžu mít daleko uživatelsky příjemnější a architektonicky lepší systém za desetinu ceny. Linux mě neoslovil, protože je to dost nekvalitní opis komerčních unixů.
K .NET vs Java vs Dalvik: Pokud se nedívám na standardní knihovnu (tam je to jasný), tak vlastní logikou bytecode má .NET k Javě blíž. Už tím, že obojí je stack oriented, zatímco Dalvik je register-oriented. Když jsem se díval na seznam instrukcí, tak šlo vesměs o jiné názvy pro ekvivalenty JVM. Inspirace tu asi bude nemalá. Hlavní rozdíl tu bude v genericitě, kterou má JVM (a i DVM) řešenou přes type erasure.
Těžko se hodnotí zabalení množiny tříd. Dalvik používá dex pro množinu tříd (nevím, jak to řeší u classloaderů), Java obvykle používá class soubory balené do JAR (ale má i formát pack200 nebo jak se jmenuje) a u .NETu si nejsem jistý, ale AFAIK nějak balí množinu tříd do DLLka.
to sice urobit moze, ale ta obzaloba nema pravnu ani logicku relevanciu takze je ovela vacsia sanca na opatovnu vyhru nez prehru. Proste Oracle sa opat prepocital. Inak chcel by som byt jeho pravnou kancelariou a este by som ho presviedcal nech sa odvolavaju dalej lebo urcite maju sancu na vyhru ;)
Souhlasím s Lael Ophir - dokud rozsudek nenabude právní moci, není to rozhodnuté. Pokud by odvolání projednával jiný soudce, může dospět k jiným závěrům. I ten samý s doplňky k důkazům může změnit názor. O relevanci žaloby z hlediska práva a logiky bych v USA na výsledek nesázel :-) (viz odškodnění za sušení domácích zvířat v mikrovlnce).
Mé tiché sympatie má Google - neb co jsem o tom případu zvěděl, to mi nepřišlo proti srsti. Možná se pletu - což je mé svrchované právo omylné lidské bytosti. Doufám však, že Oracle v tomto případě ostrouhá.
Lael Ophir - Nahodil kauzu, kterou v prvnim fazi Oracle prohral. Ale on z toho nevyvozuje ze Oracle pravdu nema, nicmene ze ji ma. To ze vas narknu ze jste Carodejnice, neznamena ze ji ste do chvili nez se prokaze u soudu opak, ale prave naopak dokud ja neprokazu pravdu, jste nevinny. Google je uz z principu presunce nevinny nevinny + uz ma i jeden rozsudek v jeho prospech. Pouzivat v argumentech pravy opak je demagogie.
b) Pletete tu jablka s hruškami - trh s mobilními zařízeními a trh s desktopy. 4.1 % je oproti konkurenci v tomto segmentu docela ostuda na to, kolik má MS naškudleno. ;) Pozitivní výsledek by pro mě byl 30 %. Kvalitativně WP nikdy nemůže dostihnout Android, to se na mě nezlobte. Když jsem viděl preview Windows 8, kde nic nefungovalo a ani to nebylo eye candy, tak jsem si to jen a pouze ověřil. Jen svobodný základ může fungovat. :-)
Co se týče linuxu - tak ho nepoužívejte, když ho tak nenávidíte. Zde je portál o OSS, který vy nenávidíte. Proč nejdete žhavě diskutovat na Živě.cz, kde vás lidi budou nazývat bohem? ;) Je tam spoustu Winfatiků (můj novotvar, jedná se o fanatiky prosazující Windows i kdyby to nic neumělo, že). Všem ostatním Linux vyhovuje, ač o tom třeba neví. Já ho mám doma asi na 8 osmi zařízeních, kde funguje zcela spolehlivě (routery, set top box, mobily, počítače atd.). Nevím, co je na tom tak špatného, když mi všude bezproblémově funguje. A podotknu, že používám i grafiku od ATI s proprietárními ovladači a funguje to naprosto krásně. ;) Tady se někdo snaží o bezcenné PR. Mě nepřesvědčíte, už se s tím smiřte. ;)
b) 1% po 20 letech není ostuda, kdežto 4.1% po roce a půl je propadák?
Proč by WP nemohly ohledně kvality dostihnout Android? Podle mě jsou dávno před ním. Intuitivní a neskutečně plynulý interface, čistá grafika, velmi vysoká rychlost...
Proč si myslíte, že nenávidím Linux nebo open source? Fakt myslíte, že bych měl problém s používáním kvalitního SW jen proto, že k němu můžu dostat zdrojáky a stáhnout si ho zdarma? :) Problém je v kvalitě toho SW. Přijde mi uhozené na desktopu používat opis unixů ze sedmdesátých let, s ošklivě naroubovaným GUI, které je psané neergonomicky, bez ohledu na uživatele. Přijde mi špatný nápad používat OS, pro který je akutní nedostatek zajímavých aplikací (ne každého zajímají jen command line utility a podřadný freeware). Jako vývojář fakt netoužím po platformě, která je funkčně chudá, a k tomu ještě fragmentovaná.
Vůbec netvrdím, že je špatné, že používáte Linux. Jestli vám to vyhovuje, dobře vám tak :)
Pokud nekdo srovava GUI windowsu a toho co je na Linuxu (nejcasteji asi Gnome, KDE, nebo Xfce) a prohlasi ze je to mene ergonomicke tak je evidentni ze to videl jenom z rychliku. Ani tak nejde o to ze v unixu je nasobne vice moznosti nez OS X nebo Windwos, ale hlavne o to ze napr. KDE se da na 100% nastavit stejne jako GUI Windows od verze 95 az po Visty a i velmi dobre podobnosti s OS X se da dosahnout. A Gnome na tom neni o moc hur.
Navic co je ergonimickeho na obrovskem ramovni oken, nutnosti trefovat se do zahlavi, kdyz chcete okno presunout a nebo trefovat okraje oken kdyz chcete zmenit geometrii okna. O absenci virtualnich ploch ani nemluve.
Pletete si ergonomii s možností nastavování.
Zkušený uživatel Windows ví, že okno může přesunout například i stiskem kláves Alt+Mezera, M (jako Move). Navíc mi opravdu není jasné, proč by právě přesun okna tažením za window title měl být nějak složitým manévrem. Virtuální plochy jsou z hlediska ergonomie neštěstí, ale pokud je chcete, implementací pro Windows je dlouhá řada.
ja som si na virtualne plochy docela rychle zvykol, nemam okna rozhadzane cez seba, ale po virtualnych plochach, v zalezitosti, aco na tych plochach robim...
mas pravdu, virtualne plochy sa daju dodat aj do MS Windows, ale to su aplikacie od tretich stran a mozu si vziat a aj si beru dalsie systemove prostriedky (RAM, CPU, HDD), ktore by mohli chybat aplikaciam
Osobně mi virtuální plochy nepřirostly k srdci. Je to v podstatě víceúrovňový taskbar. Navíc se to trochu komplikuje, pokud máte víc monitorů.
Ano, každá aplikace si bere systémové prostředky. Ale zrovna u virtuálního desktopu by jich mělo být minimum. Vždyť jde v principu o triviální nastavení viditelnosti okna podle toho, na kterém desktopu se zrovna nacházíte.
Virutalni plochy tak jak jsou nektrymi aplikacemi implementovany ve Windows se nedaji moc srovnavat s tim co je linuxu. Prave protoze ve Windows se to resi Hide / Unhide je to pomale protoze je potreba kazde okno zadat o znovuvykresleni, narozdil od linuxu, kde se tohle pri prepinani ploch nedeje. To je taky obrovskav vyhoda virtualnich ploch oproti jedne plose kde se prehazujete mezi okny, je to proste znatelne rychlejsi.
Otázka: jak je technicky řešené přepínání mezi virtuálními plochami na Linuxu?
Proč by mělo být hide/unhide pomalé? Windows mají (na rozdíl od Linuxu) rychlé GUI, a navíc obsah oken cachují.
Některé problémy virtuálních deskopů: co když máte více monitorů? Co když aplikace potřebuje zobrazit upozornění (dialog, blikání tasku na taskbaru, bublina v systrayi) - jak to postřehne uživatel, pokud je právě na jiném desktopu?
Ale cache vypusti prave ve chvili kdyz se s nimi pouzije hide. Ja mam virutalni desktopy a pritom mam dva monitory porad. Problem s dvemi monitory sem zaznamenal jenom na Apple. Zobrazeni bublin v systemtrai, blikani taksbaru atd. opet nachpu jaky je v tom problem? Preci vubec neni nutne mit na taksbaru jenom aplikace pro aktualni plochu, klidne tam budete mit vsechny (a default je tam mit vsechny). Stejne jako upozorneni z aplikaci mi vyskakuje na aktualni plochu.
Ja osobne mam dva taskbary jeden se system try, hodinami, prepinacem ploch a vsemi aplikacemi a pak druhy, ktery je automaticky pod aplikacemi (po najeti k horni hrane okna) a tam pak na mne vyskoci obrovsky task bar kde si muzu vybrat mezi aplikacemi. Pouzivam ho ale jenom vyjmecne (vetsinou se mezi aplikacemi prepinam pomoci prepinani mezi plochami Win + kurzorova sipka, nebo Alt + cislo).
P.S.: Jak sem psal vyse je evidnetni, ze ste to videl jenom z rychliku.
Jo, to bude skvělé v testech usability. Kliknu na aplikaci na taskbaru, a nestane se nic, protože je na jiné ploše. Objeví se mi notifikace na aktivní ploše, odklepnu ji, a nevím odkud přišla, takže jdu hledat aplikaci. Samozřejmě lze zvolit opačný přístup, a přepnout po notifikaci automaticky na desktop, na kterém aplikace běží. Pokud mě ta notifikace nezajímá, bude to pak o to zajímavější. Sorry, virtual desktopy jsou z hlediska ergonomie past na uživatele.
Ano, virtual desktopy jsem viděl z rychlíku. Implementace pro Windows mě nezajímaly (proč ztrácet čas s něčím, co bych musel na jiném počítači instalovat nebo konfigurovat), na unixech toho CDE moc neumělo (byť se občas hodilo poskládat všechny konzole na druhý desktop), a na Linuxu jsem nikdy nepracoval tak dlouho, abych jim přišel na chuť.
Zkuste si ty virtuální plochy někdy použít, třeba zjistíte, jak to vůbec funguje a že to není tak zlé, jak se v Redmondu dohodli ;-)
Kliknu na aplikaci v taskbaru nebo na notifikaci a automaticky mě to přepne na tu virtuální plochu, kde je ta aplikace. Notifikace samozřejmě můžu zavřít bez přepnutí na danou aplikaci, proto v Linuxu mají křížek (a pokud si dobře pamatuju, tak ho mají i ve Windows). A pokud jde o velkou notifikaci, třeba připomínku z kalendáře, tak ty se typicky zobrazí na všech plochách najednou, takže mě to nikam nepřepíná.
Já to používám docela běžně, na první ploše prohlížeče (internetu a souborů), na druhé vývojová studia (KDevelop a Eclipse), na třetí poštu (Kontact) a na čtvrté IM a emulátory (a jako jako pátou plochu by šlo vzít Yakuake). Výhodou je, že se dá velmi rychle přepnout přímo do těch aplikací, které zrovna chci použít, aniž bych musel jezdit kilometry myší (ať již přes taskbar nebo Exposé) nebo se uklikal s Alt+Tab.
Ono není problém, aby se *bary a notifikace zobrazovaly na všech plochách. Často to bývá vyřešeno předem (snad u všech funkčních celků), akorát pokud si člověk skládá desktop z různých součástí (jako WM mám rád Openbox, k tomu jsem vzal kousky Unity 2D a notifikace z XFCE), je to potřeba v některých případech (Openbox s Unity 2D) nastavit.
Více monitorů - situaci neznám, stačí mi ten na 17.3" notebooku, ale principiálně nevidím problém.
Rychlost GUI - na problémy nepamatuju, snad jen X11 forwarding z VPS.
Přepínání mezi virtuálními plochami na Linuxu je řešené tak, že aplikace kreslí do bufferu a ten se posouvá po obrazovce pomocí OpenGL. Ano, stejně to řeší i Windows, ale na rozdíl od Windows mohou tyto buffery být umístěné mimo obrazovku, čímž se simuluje ta virtuální plocha.
Když máte víc monitorů, máte virtuální desktopy na obou/všech, přepínají se najednou. Když aplikace potřebuje zobrazit upozornění, tak u dialogu vedle „Zobrazit nad ostatními okny“ nastaví i „Viditelné na všech plochách“. Taskbar i systray jsou pro všechny plochy společné.
Ne, Windows to řeší trochu jinak. Okno aplikace je strom objektů, které jsou rendrované pomocí GPU (buď shadery, nebo kopií z offscreen bitmapy). A samozřejmě je možné umístit okno mimo obrazovku. Způsobů přepínání virtuálních ploch bych vymyslel z hlavy několik, ale zkoušet jejich výkon kvůli vám nebudu. Nechám to na autorech virtual desktopů pro Windows.
Taskbar společný pro všechny plochy? Takhle jsem to nastavené nikdy neměl. Když kliknu na taskbaru na aplikaci běžící na jiné ploše, co se pak stane?
GUI s virtual desktopy podle mě nemůže dopadnout dobře při usability testech. MS si zřejmě myslí totéž.
Ano, taskbar je vetsinou defaultne spolecny pro vsechny plochy. Kdyz kliknes na systemtray tak se ti otevre onen program na plose, kde zrovna si. Vyridis co potrebujes (odpovis na zpravu, prepnes pisnicku,...) a shodis aplikaci zpatky. Pokud kliknes na taskbar, nebo jsi aplikaci v systemtray nezavrel, tak te hodi na plochu, kde ono okno zrovna je.
Co bys kde mel hledat? Vetsinou je nastaveno, ze mas na taskbaru vsechna okna ze vsech ploch. Takze jen kliknes a jses tam, kde potrebujes. Samo u vice oken je vhodnejsi to zmenit a mit na taskbaru jen okna aktualni plochy, holt v takovem pripade musis mit trochu prehled.
Jednoduche, proste, nemuze delat problem ani podprumerne inteligentnim lidem. Dokonce i ja to zvladam. Neco jineho si zvyknout a zacit to pouzivat efektivne, ale pohadky o hledani oken v zaplave virtualnich ploch si nech pro deti (nvm, jaka byla situace pred 10 lety, ale o tom se tady snad uz bavit nebudeme).
Je pravda ze mne moznost Alt+Mezera, M nenapadla. Nicmene se to moznostem Alt+Tahnuti mysi ani nebylzi. Okno se pohne az pote co najedenet na zahlavi. Obdobne jako Alt+Mezera, S zmeni velikost okna az po najeti na border.
Ergonomie neresi "slozitost manevru", ale jejich rychle a efektivni pouziti a tam jsou WM pro linux daleko pred WM co je ve windows.
A pak: virutalni plochy nemusi nikdo pouzivat, pokud je pouzivat chce. Ale pokud je chce tak implementace pro Window nemaji ani desetinu funkci a navic jsou pomale, protoze pri prepnuti plochy je potreba vsechno okna pozadat o prekresleni coz na linuxu neni potreba.
Hm, tak po Alt+Mezera, M nebo S zkuste použít šipkovou klávesu. A poté případně znovu myš.
O kvalitě návrhu GUI na Linuxu jsem psal tady:
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/421783/
"Problém je v kvalitě toho SW." - Právě proto jsem utekl od Windows, co to šlo.
"Přijde mi uhozené na desktopu používat opis unixů ze sedmdesátých let, s ošklivě naroubovaným GUI, které je psané neergonomicky, bez ohledu na uživatele." - GUI se mi líbí více než z Vist a W7 - subjektivní a tudíž zcestné. Bez ohledu na uživatele mi přijde naopak Windows, změní dost věcí, které jsem uměl po paměti nastavit. Teď aby to člověk hledal. V Linuxu si mohu vybrat distribuci, okenní manažer. Dá to trochu práce, ale je to pro mne příjemnější, než se učit něco COOL od M$, co bylo na 2 kliknutí a nyní je to neintuitivně na 5.
"Přijde mi špatný nápad používat OS, pro který je akutní nedostatek zajímavých aplikací (ne každého zajímají jen command line utility a podřadný freeware). " - Kvalitního SW je dost, váš problém, že neumíte hledat. Podřadný SW, to už se vážně chcete nechat vysmát? Definujte to, prosím. Nebo jste podřadný diskutující.
"Jako vývojář fakt netoužím po platformě, která je funkčně chudá, a k tomu ještě fragmentovaná." - Tak si jako vývojář pořiďte, co vám vyhovuje. Jiným zas vyhovuje instalace z repozitářů, stabilita, absence nutnosti starat se o antivir a v neposlední řadě cena. Každému soudruhu dle jeho preferencí.
"Vůbec netvrdím, že je špatné, že používáte Linux. Jestli vám to vyhovuje, dobře vám tak :)" - Vůbec netvrdím, že je špatné, že používáte Windows. Jestli vám to vyhovuje, dobře vám tak :-)
Preference jsou individuální, to tom žádná. Nicméně existují nějaké zásady ergonomického návrhu GUI. A těch se na Linuxu autoři většinu nedrží. GUI splácají tak, jak jim to přijde vhodné. Jestli je to vhodné i pro uživatele, to nikdo neřeší. Nakonec i na rootu vyšla zprávička o usability testu rozhraní Unity. Výsledek? Už test na 12 uživatelích ukázal, že je to katastrofa. MS navrhuje GUI tak, že udělá v pracovní skupině koncepty v souladu se zásadami ergonomie, ty se pak posuzují, vybrané kusy se prototypují, a na těch se pak provádí usability testing, včetně eye trackingu. Výsledky se pak používají pro rozhodování mezi různými koncepty, a design se provádí iterativně. Psát GUI tak, jak to dělá většina autorů GUI na Linuxu, je těžké amatérství. Výsledek tomu bohužel plně odpovídá. Kde uživatelé neplatí, nejsou holt zdroje na kvalitní vývoj.
http://www.mail-archive.com/ubuntu-desktop@lists.ubuntu.com/msg02912.html
Ano, GUI Windows se jednou za pár let trochu změní. Ovšem KDE, Gnome i další prostředí se také mění, často rychleji. Ve Windows si samozřejmě také můžete vybrat alternativní shell. Většina je jich ale na úrovni těch GUI na Linuxu - tedy různé amatérské splácaniny.
Kvalitního SW pro Linux je dost? Na to brouzdání webu a přehrávání porna možná ano :). Když chcete dělat profi DTP, skončíte u příšerného Gimpu, primitivního Inkscape a Scribusu (který mi při posledním testu před pár lety padal, přeblikával a měl problémy i se změnou velikostí objektů - typický open source). Velmi podobně to vypadá ve většině oborů. SW buď neexistuje, nebo jsou to hračky na úrovni freewaru. Samozřejmě technicky je možné napsat pro Linux lecos. Jenže při jeho malém rozšíření, fragmentaci, mizerné dokumentaci a slabých vývojových nástrojích se do toho nikdo nežene. Celkem pěkně to popsal Paul Betlem, podle kterého v Adobe museli kvůli psaní hloupého pluginu pro browser ohýbat i cgg.
http://www.root.cz/clanky/proc-trva-vyvoj-flash-9-pro-linux-tak-dlouho/
Výsledkem sofistikovaného vývoje MS je pro mne SM tortura :-) Ano, přeháním a beru to s humorem. Leč Ribbony mi k srdci nepřirostly, nemožnost přehodit si používané věci k sobě a neustále je hledat mne frustrovala asi týden. Na to moje psaní Open/LibreOffice bohatě stačily - a hlavně jsem je uměl používat bez pocitu frustrace. Tak jsem firemní Office nechal firemními a používal svoje. S možností typografických automatických úprav, které mi velmi sedly. MS Office je velmi kvalitní produkt, ale pro mne místy nepříjemně použitelný. Přitom by mi tenkrát stačil fallback do starého rozhraní. (píšu o minulosti, nyní jsem do Excelu jen psal nějaká makra - a zde vyzdvihuji, jak krásně to fungovalo).
Nastavění síťového rozhraní Vista/7 se ukrylo někde v hloubi obrazovek. Jednou zadaná wi-fi se odmítala připojit, protože se změnilo nastavení ale ne jméno. V nabídce nebyla vidět a člověk aby mučil králíčka Azurita, aby to našel :-) Nakonec našel, ale to už jsem z toho ani moc neměl radost.
Věřím tomu, že se v MS snaží. Že chtějí udělat kvalitní produkty a chvála bohu se jim to dost často daří. Jen jsem se s nimi nesešel na stejné cestě. Má chyba? Snad, ale jako chybu ji nevnímám. Protože jsem naštěstí spokojen s alternativou, která mi vyhovuje.
Rád bych se zeptal, kdo onen test Unity dělal? Unity nyní používám, ale zcela spokojen s nimi nejsem. Gnome3 je zvláštní a nepřišel jsem mu na chuť. KDE je hezké, ale také to pro mne není ono. Ale Gnome Classic mi sedlo a mám jej na netbooku. Funguje, vyznám se v něm, umím jej ovládat - ergo mi to vyhovuje. Unity zkoumám a přicházím mu na chuť velmi pozvolně :-)
Kvalitního SW je opravdu dost - otázkou už je, jaké máte nároky a kde se láme kvalita/amatérské zpracování. Vaše jsou evidentně jinde. Budiž vám přáno, že jste našel něco, co vyhovuje vám.
P.S.: Co máte stále s tím pornem? Skoro bych hádal, že vám to doma někdo zakazuje. Zkuste se podívat spolu, třeba to projde. A pokud se obáváte virů - můžete použít nějakou Live distribuci Linuxu a kondom ;-D
Nastavenie sieťového rozhrania vo Vista? Right-click na ikonku v taskbare a potom vybrať "centrum sietí".
Kvalitný softvér? Používam napr. Quantum GIS, ale jednotlivé operácie sú 10 až 100 krát pomalšie než v ArcGISe a dosť často končia chybovou hláškou. A ovládanie je dosť hrozné. Aj tak ho používam, pretože moja inštitúcia šetrí a povie mi, že veď máme GISákov. Ja radšej čakám hodinu na výsledok, než si budem pol dňa vybavovať audienciu...
Určite pre Linux existuje aj kvalitný softvér, ale nie je ho zas až toľko a nie je až tak kvalitný :-)
Chápu že ovládání vi nebo Gimpu je OK, ale ribbon, to je fakt tortura :). Kdybyste mu věnoval trochu času, tak zjistíte, že jso ty položky logicky tříděné na karty. Zjistil byste, že mezi kartami se dá přepínat točítkem myši (po najetí na ribbon). A možná byste si po stisku klávesy Alt všiml klávesových zkratek a zaznamenal možnost dát si na horní část ribbonu libovolné příkazy.
Jak už někdo psal, síťová nastavení najdete v kontextovém menu na systrayi. A protože má Vista/7 fulltextové vyhledávání, můžete také po stisku klávesy Windows a napsat "net"; ve výsledcích uvidíte Network and Sharing Center (v české verzi to bude jinak). Je to tak složité ve srovnání se syntaxí ifconfigu? ;)
Ten test usability rozhraní Unity dělal Matthew Paul Thomas ze společnosti Canonical. Zkuste si ten link přečíst, je to opravdu hrůzostrašné.
Ano, moje nároky na SW jsou úplně jinde. Chci použitelný SW, který mi ulehčuje práci. Ne hračky, které někdo napsal ve volném čase, který zřejmě jinak tráví na ketaminu. Třeba autoři Gimpu by za to GUI zasloužili nakopat, je to neuvěřitelně příšerné. Ovšem nekončí to u GUI. Výkon horší než mizerný, podpora pro retuš fotek mizerná. Je to samozřejmě super hračka pro amatéry, se kterou mohou spáchat "úpravy", které ukazoval pan Krčmář. Uff :/
http://www.root.cz/clanky/snizeni-hloubky-ostrosti-v-gimpu/
http://www.root.cz/clanky/oprava-cervenych-oci-v-gimpu/
Co s tím pornem máte vy? Vždyť Linux je primárně doménou studentů technických škol. Co myslíte, že na Linuxu dělají? Editují konfiguráky (u čehož objevují taje vi), brouzdají po webu a stahují porno (které se pak válí různě po kolejnetu). Uživatelé Windows se liší snad jen tím, že vyjma porna tahají i warez.
Ribbon je strašná tortura, zrovna nedávno jsem tam hledal, jak se přepne na takový ten makro editor, až jsem zjistil, že na to v ribbonu vůbec není žádné tlačítko a lze to udělat jen klávesovou zkratku. O tom, že se podle velikosti okna (!) mění, které ikony v ribbonu jsou, snad raději ani mluvit nebudu. Prostě ergonomická perla. Zobrazení zkratek po stisku klávesy Alt dělaly snad už Windows 3.1 a možnost nastavování toolbarů má KDE přinejmenším deset let.
Zdá se, že v tomhle Windows konečně dohnaly KDE a GNOME. ifconfig se používá snad už jenom na serverech :-)
Uživatelé Windows se liší hlavně tím, že spolu s pornem tahají i viry a následně rozesílají spam a čísla kreditních karet ;-)
Ano, fakt to v Ribbonu není. Je to potřeba zapnout v nastavení aplikace, pak se objeví další karta.
Co byste dělal s obsahem ribbonu, když se mění velikost obrazovky? Není dobrá myšlenka prostě zmenšit výběr stylů a dalších zbytných prvků, které se dají najít po rozklepnutí sekce na kartě?
Ano, zobrazení zkratek po stisku Alt dělaly už Windows 3.1 (a podle mě i starší), a nastavování toolbarů obšlehli v KDE také celkem rychle :), i když poněkud nedbale. Problém je v tom, že unixoví ajťáci často neznají ani MS Office, neumí ovládat GUI z klávesnice atd.
Oni mají studenti kreditní karty? To za mých mladých let nebylo :)
Unixoví ajťáci často znají MS Office a ovládání Windows lépe než windowsí admini (moje zkušenost), ale když se to ovládání často mění k horšímu (= zaměřuje se na idioty a ne na lidi, co to používají na práci), tak je to fakt na palici. V KDE si alespoň můžete ty zkratky a toolbary přenastavit nebo se přinejmenším podívat, které tam jsou, v Excelu to znamená procházet několik desítek kategorií, protože kompletní seznam neexistuje.
Btw. odkud to KDE obšlehly? Ve Windows pokud vím toolbary nastavovat jdou jen výjimečně (MS Office a nově i Internet Explorer), většinou je můžete tak maximálně zobrazit nebo skrýt. To je prostě takové nedodělané a nedomyšlené.
Ovládání Gimpu je OK, protože mi vyhovuje. Ribbon mi nevyhovuje. Ergo, používám to, co mi vyhovuje a času s "burizony" ribbony jsem ztrácel více než dost.
Je fajn, že jsou logicky seřazené. Já používám to co potřebuji když to potřebuji a ve frekvenci, v jaké to potřebuji. Logické řazení je hezké, ale není to řazení vhodné pro věci, které jsem používal často. Něco jako když si na stůl nachystám věci VS vše je na svém místě v logicky tříděných šuplících. A po použití to musím do těch šuplat vrátit. To pro mne nebylo efektivní. Ano, jsem exot, chci aby se sw přizpůsobil mé potřebě.
Nastavení sítě se oproti XP chovalo tak výrazně jinak a na více kliknutí, že se mi to opět špatně používalo. Nemám problém s tím, že se to dá najít. Nebylo to pro mne intuitivní, proto obtížně použitelné.
ifconfig používám jako ipconfig pro rychlý přehled - pán bůh za ně zaplať. Nastavení sítě v Linuxu je pro mne sranda. GUI mi to umožňuje efektivně a bez problémů.
Test dělal sám Canonical? No, tak to je fajn, že testují, ne? Že si kontrolují návrhy a upravují je dle výsledků. To nevypadá na vývoj na zelené louce bez přizpůsobení potřebám uživatelů.
Autoři Gipmu by zasloužili uznání za to, co uměli vytvořit. Co jsem nepochopil v nové verzi je Uložit a Export. Nehodnotím nástroj jen dle nástroje samotného, ale i dle možností, které mi umožňuje. Viděl jsem zrůdnosti v Photoshopu a pěkné věci v Gimpu. Ten vám evidentně nesedl - alespoň jste měl možnost si jej vyzkoušet v plné verzi po libovolnou dobu bezplatně. Možná vám to stačilo týden jako já nepotřeboval ztrácet čas s objevováním skrytých kouzel Ribbon řešení.
A nechme porno u ledu, není nás to hodno :-)
Podle mého názoru uživatelé Linuxu dobře vědí, že třeba Gimp je slabý produkt, rozhodně neudává směr vývoje, naopak se dluho (a marně) snaží dohánět features lepších SW, a kvalita jeho UI je přinejmenším diskutabilní. Jenže jaká je na Linuxu alternativa k podobným hračkám? Žádná. Takže kdo používá Linux, musí tvrdit "tohle je OK, mě se to líbí". Říká se tomu z nouze ctnost.
Autoři Gimpu nemají marnit čas vývojem SW, který za 17 let nebyli schopni dostat do slušného stavu, a kterému se profíci obloukem vyhýbají (dokonce raději zaplatí desítky tisíc Kč za Photoshop, než by používali Gimp). Měli ten univerzitní projekt včas rozpustit. Takhle je z něj parádní kousek do GUI Hall of Shame.
Ribbon jste zkoušel jen týden? Aha, to hodně vysvětluje.
Je klidně možné, že právě pro vás je Gimp ideálním interfacem. Podle mě je to spíš kombinace dlouhodobé deformace a z-nouze-ctnosti, ale budiž. Problém je v tom, že tam venku je spousta lidí, kteří chtějí kvalitní nástroj pro práci s bitmapovou grafikou, a ti mají úplně jiný názor (dost blízký tomu mému, obávám se). Komunita kolem Linuxu by se měla zamyslet. Chce psát SW pro sebe sama, pro to 1% uživatelů? Ten SW, který většině ostatních lidí přijde jako špatný vtip? A pak zneuznale říkat, že uživatelé jsou blbí, když jejich geniální myšlenky neberou, a že za neúspěchem konceptu open source je monopol tady, konspirace tam atd.? Nebo je lepší začít konečně psát takový SW, který opravdu zajímá těch 99% lidí mimo komunitu?
Tvůj názor respektuji, byť s ním nesouhlasím. Gimp mi vyhovuje na to, nač jej používám. Jeho UI mi vyhovuje - vyhovovalo i na Windows a v Linuxu díky virtuálním plochám mi sedí ještě víc. Ke štěstí mi stačí méně než vám, což beru jako svou kliku. Na tom, co by měli dělat autoři Gimpu se evidentně neshodneme :-)
Občas si něco zkusím v editoru Krita či Paint.NET. Ano, Photoshop to není :-) Ale člověk se tam může vyblbnout. Photoshop je velmi kvalitní nástroj, leč jeho potenciál nevyužívám. Proto jsem rád, že existuje alternativa, která mi vyhovuje a pokrývá mé potřeby.
Ribbon jsem musel intenzivně používat cca týden. Na chuť jsem mu nepřišel, nevyhovoval mi, stresoval mne, efektivita mé práce byla menší. Proto jsem se mu raději vyhnul. Je to má osobní zkušenost. Pro mne byl Ribbon nepříjemné rozhraní, neb se nedal přizpůsobit mému stylu práce.
V MSO 2010 je už situace jiná, tam lze nabídku přizpůsobit - jenže já už MSO obecně nepotřebuji. Byly by to pro mne vyhozené peníze za luxus, který neocením/nevyužiju.
Co se týká SW, já raději jedu na Linuxu a mám legálně systém i software v kvalitě a rozhraní, které mi stačí a vyhovuje. I cena je fajn :-) ale není to pro mne kritérium. Když jsem měl Windows jako hlavní systém, také jsem používal OpenSource aplikace - neb mi vyhovovaly a nechtěl jsem krást SW. Postupem času jsem zjistil, že ani Windows nepotřebuji ke štěstí.
Máte rozhodně pravdu v tom, že SW by mohl být kvalitnější, intuitivnější atd. Já nikomu Linux ani OpenSource aplikace nenutím. V případě zájmu ukážu, nabídnu pomoc - a varuji před riziky. Pouze mi nevyhovuje fakt, že mi spousta obchodů nutí s železem i něco, co nepotřebuji, nechci a co se dá v případě potřeby koupit samostatně.
Pro mne je zkrátka finální PC produkt železo se svobodou volby operačního systému. Apple vynechávám, neb to je velmi specifický případ a nabízí něco, co nelze sehnat odděleně. Prodejci/výrobci to - bohužel pro mne - nabízejí v drtivé většině jinak.
Paint.NET je pěkná hračka, dobrá náhrada za MS Paint. Samozřejmě autoři Gimpu by se od Ricka Brewstera mohli učit psát GUI.
Osobně mám na strojích i pár open source aplikací. Většina jich ale po vyzkoušení musela pryč, protože jejich kvalita byla tragická. Jeden příklad: open source unpacker, tuším že to byl 7Zip. U delších souborů byl o řád pomalejší než WinRAR. Když název souboru končil středníkem a číslem, tato finální část jména souboru se ignorovala. Pokud tak vznikla kolize jmen souborů ("abc;1" a "abc;2" oboje vyjde jako "abc"), výsledné soubory prostě bez výzvy přepisoval. A nakonec jsem objevil bug, kdy aplikace padala po otevření dialogu výběru adresáře. Za mě je to typická zkušenost s open source aplikací.
Pro vás je finálním PC produktem polotovar bez OS. Pro většinu zákazníků je to jinak.
Já problém se středníkem nemám, a nemá ho ani NTFS. Problém měl ten program (7Zip?).
Ano, s dvojtečkou je problém částečně podobný. Je to reserver character, a unpacker by měl ověřovat, jestli jména souborů lze použít na cílové platformě. Lze předpokládat, že s velikostí písmen má 7Zip také problém (abc vs abC).
Buďte rád, že jste našel řešení, které vám sedí. Já mám raději 7-Zip, protože jsem s ním na problémy nenarazil.
Jen pro zajímavost něco k tématu zálohování:
http://latrine.dgx.cz/jak-na-zalohovani
http://latrine.dgx.cz/jak-na-zalohovani-jeste-jednou
Jak vidno, WinRAR i 7-Zip mají něco do sebe. Je na každém ať zvolí svého oblíbence dle vlastních preferencí.
Vy nechapete ze lidi potrebujou pracovat a ne donekonecna opravovat nejaky bugy?
Kdyz muzete mit k dispozici funkcni reseni hned tak proc investovat cas a penize do neceho "mozna" -> najmout nekoho kdo to opravi. Ve finale to bude stat vic penez ale hlavne vic casu.
Ten 7z ma priserny UI. Neumi ani udelat view na soubor v archivu.
Ja fakt nevim proc jsou ti opensource autori co se tyce UI tak neuveritelne natvrdli. Oni snad nikdy nepouzivali nejaky GUI program aby se podivali jak vypada a udelali to podobne?
Určitě si pořiďte to, co vám vyhovuje. Když najdete chybu, snad se s vámi zhotovitel placeného SW bude bavit. Se mnou se nikdo z M$ ohledně nefungující Wifi nebavil. Na opravu jsem čekal půl roku a ano - byla to SW závada. Protože teď už to funguje bez návštěvy servisu. S Linuxem ten samý stroj s Wifi fungoval již předtím.
Autoři OpenSource dělají program zprvu kolikrát jen pro svou potřebu. A dají jej k dispozici ostatním. Když je to baví, rozvíjí jej, opravují chyby, učí se tak a jsou užiteční ostatním. Těm ostatním, kteří jsou ochotni na tuto hru přistoupit. Pokud se vám výsledky jejich práce nelíbí/nevyhovují nebo dokonce nefungují, tak je proboha nepoužívejte! Nikdo vás k tomu nenutí :-).
Na tomhle se shodne masa uživatelů. Výsledky práce autorů open source SW většinou nevyhovují a nelíbí se, takže je lidé nepoužívají. Mám radu na oplátku. Lidé používající open source by si měli uvědomit, že tenhle SW má většinou vztah ke komerčnímu SW asi jako doma vyrobené auto k tomu vyrobenému v továrně VW. Může mít i nějaké zajímavé vlastnosti, ale potřebám většiny lidí prostě nevyhovuje. Pokud se má open source a Linux šířit mezi lidi, není řešením měnit ty lidi. Bylo to potřeba změnit ten SW, a to výrazně.
Hurá, s tím mohu souhlasit. Sebereflexe tvůrců a snaha o lepší výsledný produkt je jistě potřeba napříč platformami. Nikdy nic není dost dobré (možná až na LaTeX - co se týká kvality výstupu :-). Jak v placeném tak v SW zdarma. Jinak by se vývoj zařízl a poslední verze byla označena nálepkou Dokonalé! :-)
Měnit SW a ne lidi - to mi mluvíte z duše. Jsem do té míry exot, že mi okrajové řešení sedlo více než mainstream. Laeli, poklona, takto formulovaná kritická myšlenka je za mne OK bez debat! Co někdy zajít na pivo?
Prosím negeneralizovat. Stejně jako nejsou všichni uživatelé Linuxu uhrovatí poďobaní pidloocí křivozubí exoti, nejsou ani všichni uživatelé notoričtí stěžovači, zloději a gauneři. Najdou se takoví jedinci na obou stranách barikády.
Je pravda, že ukrást software pro Linux je těžší, neb valná mi známá většina je dostupná zdarma. Ale i pro Linux je placený SW a věřím, že i zde se snaží část uživatelů získat jej zdarma ne zcela korektními cestami, stejně jako jiná část uživatelů za něj bez problémů zaplatí.
Jsem rád, že jsme dospěli ke kultivované diskuzi a chci vám za to poděkovat.
7zip používám bez problémů, ale nejsem v tomto ohledu PowerUser jako vy. Mne zas rozladily věci, které fungovaly ve starší verzi Windows a v nové jsem si ani neškrtl (zmiňované problémy s Wifi, FTP, změny v ovládání u kterých jsem nechápal proč k nim došlo) - přičemž jsem za to platil.
PC bez OS beru jako finální produkt výrobce HW. Bundle s OS beru jako velmi užitečnou službu, kterou nemám často zájem využít.
Nejhorší změnu, co jsem v nových Windows zaznamenal, bylo, že na rozdíl od staré implementace WebDAVu, která po určité době jenom přestala aktualizovat a bylo potřeba ji restartovat, nová implementace WebDAVu pro jistotu shodí rovnou celý systém. Lepší podporu cloudových služeb má snad už i DOS.
Ja napr. GIMP používam, ale neznášam reči o jeho dobrom GUI. GIMP je príšerne neintuitívny a naučiť sa v ňom robiť mi trvalo pomerne dlho. Na Photoshop som za celý život siahol tri razy a nemal som problém spraviť, čo som potreboval. Či je GIMP efektívny, to neviem posúdiť, pretože nie som grafik, málokedy musím niečo urobiť rýchlo alebo viacnásobne. Paint.NET som vyskúšal iba nedávno a mám pocit, že už je plnhodnotnou konkurenciou pre GIMP, jeho jedinou slabinou je neprehľadný systém pluginov. Ak ich niekto roztriedi a tie najlepšie zaradí do základnej inštalácie, GIMP u väčšiny užívateľov skončí.
Momentálne som naštvaný na GIMP verziu 2.8, ktorá, na to ako málo nových funkcií ponúka a na to dlhé čakanie, priniesla strašne veľa chýb. Napr. (vo verzii pre Windows) začala zmena veľkosti výberu fungovať pomaly a trhane. Na fóre som sa už dočítal, že treba zmazať staré pluginy a inštalovať ešte raz, zatiaľ som sa k tomu nedostal. Jednookenný režim je absolútny nedorobok, napr. po kliknutí na zavretie okna GIMPu a potvrdení dialógu o uložení súboru sa aplikácia napodiv nezavrie, zavrie sa len "podokno" s obrázkom a pre zavretie GIMPu musím kliknúť na za zatvorenie okna ešte raz...
Photoshop jsem ve firmě používal několik let. Nemá pro mne (pro osobní účely) takovou hodnotu, abych zaplatil jeho cenu. A "na černo" jej mít nechci. I proto používám Gimp. Kdyby byl Photoshop za pro mne rozumné peníze, nebudu mít problém jej koupit.
Pokud vám Gimp v něčem nevyhovuje, máte spoustu možností. Napadá mne:
1) forknout Gimp a udělat jej podle svého (časově náročné, ale budete mít vše dle sebe)
2) zapojit se do vývoje a ovlivnit jej (platíte svým časem za možnost něco změnit)
3) přispět jinak - překlady/testování atd. (a tak opět iniciovat změnu)
4) přispět penězi a snažit se jej ovlivnit (asi nejmenší "ztráta času", otázkou je s jakým efektem)
5) stěžovat si na patřičných fórech/vývojářských kecroomech a hlásit bugy (brečení na správném hrobě)
6) stěžovat si, jak je to hrozné a pracovat s tím kdekoliv jinde (což teď děláte a nikam to nepovede - maximálně vás politujeme, že je to pravda fakt hrozné...)
7) nedělat nic (nic neřeší, ale je to také možnost)
8) najít si jiný program, který bude vyhovovat kvalitou i cenou (asi nejlepší možnost pro vás, otázkou je, zda naleznete něco lepšího).
9) ....určitě na něco přijdete.
Já bych volil cestu hlášení bugů.
Můžete nahlásit bug "GUI je celé dojebané a potřebuje předělat", ale to k ničemu nepovede. Vývojáři Gimpu pokud vím vedli léta dlouhé a neplodné diskuse o podobně GUI. Hodně se povídalo, málo skicovalo, prototypovalo a testovalo. On totiž povídání nestojí moc práce, kdežto design GUI je naopak tvrdá práce.
Můžete jistě najít i jiný program. Bohužel pokud mluvíme o Linuxu, těch alternativ moc není. Já napřílad na Windows používám XN2 Capture, a jsem spokojený. Gimp jsem nedávno zkusil, a zase jsem z něj rostl. File dialogy jak z CDE před 15 lety, první start trvá několik minut, a vyhodí u toho hlášku o chybějícím exportu nějaké knihovny. Další starty jsou opět pomalé, ale přežil jsem. Stažené pluginy nejdou použít, protože jsou 32-bitové. 64-bitový plugin nejde, a je potřeba googlit, ohýbat a patchovat. GUI je slovy příšerné, a k tomu děsně pomalé, u výběrů by jeden usnul. A požadovaná akce - resynthetize - má ve srovnání s content aware resize z Photoshopu mimořádně ubohý výsledek. Tohle že je výsledek 17 let práce? Proč to už dávno neodpískali?
"Další starty jsou opět pomalé, ale přežil jsem."
Naměřil jsem necelé tři sekundy. Na jiného uživatele jsem zkusil start do čistého profilu, naměřil jsem něco přes 5s, což má do několika minut daleko. (Použil jsem time gimp a hned po startu jsem jej ukončil.)
Na file dialogu mi vadí akorát recently used.
Problémy s pluginy a resynthetize - nepotvrzuji a nevyvracím.
U mě první start po instalaci nějaké ty minuty, start po rebootu cca 12 sekund, opětovný start po zavření aplikace cca 6 sekund.
Tohle je podle vás vhodný file dialog pro aplikaci portovanou na Windows?
http://0.tqn.com/d/create/1/0/N/I/C/-/export.png
Tak časy máme prostě jiné. (Uznávám, že jsem měřil teplý start, ale i tak.)
Dialog, no, na Windows vypadá divně a asi ani moc nerespektuje fakt, že v nich neexistuje /. Může to na Windows působit asi podobným dojmem jako aplikace pod Wine. Na Ubuntu to IMHO vypadá OK: http://ukaz.at/2m6
Tohle že je výsledek 17 let práce? Proč to už dávno neodpískali?
To je prosté. Nejste cílovka, nevyhovuje vám to a zaplať pánbůh za to to nejste nucen používat. Ano, tento SW a mnohé další nejsou pro vás, váš styl práce, osobnost a tak dále vhodné.
A proč to neodpískali? Jiným lidem to, co vám vadí, vyhovuje. Pomáhají s vývojem něčeho, co jde podle vás do pekla. Však je to jejich čas a energie. Možná toho nechají, já doufám, že budou vyvíjet dále. Tak proč by vás to mělo štvát? Konec konců, mohou vlastně jen příjemně překvapit, když je to za vás už odepsané. 87)
Cílovkou jsou uživatelé, kteří nic lepšího nemají k dispozici. Jinými slovy to 1% uživatelů Linuxu. Profesionálové do Gimpu nejdou ani náhodou, není se čemu divit.
Vyvíjet mizerný SW jako open source můžete brát a) jako vývoj open source, což je skvělé a super, nebo b) jako vývoj mizerného SW, což je ztracený čas. Já to vidím jako B. Mizerný SW je mizerný, ať má licenci jakou chce.
Profesionálové v jakém směru? Neříkám, že Gimp je dokonalý a univerzální. Přesto jej s úspěchem používám tam, kde postačí/vyhovuje.
Mimochodem, stále promítáte své osobní pocity do hodnocení, které stavíte jako objektivní (alespoň to tak na mne působí.):
Vyvíjet mizerný SW jako open source můžete brát a) jako vývoj open source, což je skvělé a super, nebo b) jako vývoj mizerného SW, což je ztracený čas. Já to vidím jako B. Mizerný SW je mizerný, ať má licenci jakou chce.
Já to vidím jinak:
Vyvíjet SW jako open source můžete brát
a) jako vývoj opensource, což je skvělé a super - neb mi sedí a dělá co chci
b) jako vývoj programu, který mi nesedí a proto ho nebudu používat
Co je ztracený čas bych mohl říkat rybářům, kteří nic nechytí, či fanouškům fotbalu, kteří jsou domů za stavu 0:0. Právem by mi řekli, co je mi do toho, jak tráví svůj volný čas. Není i čas v této diskuzi svým způsobem ztracený? Vývojáři Gimpu za chvíli mohli opravit nějakou chybu a být užiteční.
Rozhodně souhlasím s tím, že: "Mizerný SW je mizerný, ať má licenci jakou chce." Jen si nedovolím říct o Gimpu, že je mizerný. Soudím o něm maximálně to, že vám (a spoustě dalších lidí) nevyhovuje, a jiné spoustě lidí ulehčuje život.
Rohlík s připínáčky je mizerný. Gimp je mizerný. Nemám rád politickou korektnost, která lidi nutí tvrdit, že rohlík s připínáčky "některým lidem, zvířatům a rostlinám možná až tak zcela úplně nevyhovuje".
Kvalita SW není čistě subjektivní záležitost. UI se zkoumat a hodnotit, je možné hodnotit funkcionalitu, rychlost atd. Gimp propadá ve všech kategoriích. Ale zdarma člověk nemůže čekat kvalitu, že.
Rychlost je možná otázka OS, pod kterým to provozujete. Ano, asi je to nevhodná portace pro Windows (nebudu zaměňovat kvantifikátory a tvrdit, že vše bude pod Windows pomalé), ale řekl bych, že na Linuxu je rychlý. Nebo na něm možná dělám jiné věci, kde se ta pomalost neprojevuje. Nebo...
Funkcionalita může být "good enough" a naopak nadbytečná funkcionalita může zavazet.
Na rychlost výběrů ve verzi 2.8 jsou stížnosti i na Linuxu. Na Windows je jich víc, zřejmě je to ještě horší. Když ale píšu multiplatformní SW, musím ho testovat a optimalizovat na více platformách.
Autoři SW si normálně rozmyslí, jestli chtějí dělat jednoduchý nebo složitý nástroj. Jednoduchý fotoeditor musí být maximálně intuitivní, aby ho mohla používat i vaše babička. Uživatelé čekají velmi jednoduché otevírání souborů (nejlépe výběrem někde v okně aplikace), aby si poradili se stovkami fotek. Chtějí automatické vylepšení fotky, úpravu barevnosti, ořez a další jednoduché nástroje. Gimp ale rozhodně není z téhle kategorie.
Naopak profi nástroj typu Photoshopu musí být rychlý, měl by toho umět co nejvíc, a jeho interface musí profíkovi sednout jako rukavice. To se zjevně u Gimpu nestalo, navíc s absencí HDR a CMYKu se to ani stát nemůže.
Takže co je nakonec výsledkem? Nafouklý MS Paint, které se tváří jako Photoshop ze smetiště. Samozřejmě některým uživatelům to může vyhovovat. Třeba kolega Krčmář tu rozjel seriál o úpravách fotek v Gimpu, ze kterého všem soudným lidem vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Už jsem to linkoval. Koukněte - stojí to za přečtení :). Roztomilé jsou i ty fotky, na kterých demonstruje. Bohužel se obávám, že zkušenost s grafikou je u všech lidí v týmu autorů Gimpu na velmi podobné úrovni :/
http://www.root.cz/clanky/oprava-cervenych-oci-v-gimpu/
http://www.root.cz/clanky/snizeni-hloubky-ostrosti-v-gimpu/
Gimp pro mne není rohlík s připínáčky. Je to pro mne chutný rohlík. To není politická korektnost, to je osobní dojem. Vy z rohlíku chcete dělat poctivé chlebíčky a proto potřebujete veku. Rohlík je pro tento účel nevhodný a také bych nadával. Proto máte veku a rohlík vám připadá nadbytečný. Já chci rohlík s máslem, veka by mi ztvrdla - je moc velká a nemám pro ni využití.
Kvalita SW je velmi subjektivní. Neříkám kvalita programování, mluvím o tom, co vidím a používám. Funguje to, dělá to co chci. Možná to jde napsat lépe - ale pokud mi vyhovuje rohlík normální, nemusím ochutnávat celozrnný a ještě u toho nadávat, že to nevypadá jako houska. :-) Mimochodem - jak může být "zprasen" i draze zaplacený program po stránce zdrojového kódu netřeba komentovat. Může. Stejně jako OpenSource.
"Ale zdarma člověk nemůže čekat kvalitu, že." - kolikrát vetší, než za mizernou cenu. Viz kniha - Jak drahé je zdarma http://www.root.cz/clanky/jak-drahe-je-zdarma-aneb-predvidatelna-iracionalita/
Samozřejmě draze zaplacený program může být zprasený, sám jsem takových viděl víc než dost. Ovšem korelace mezi cenou a kvalitou jasně existuje.
Arielyho mám rád, jenom mi připadá zbytečné jeho knížky mršit překladem. Společenský závazek samozřejmě platí, ale platí primárně pro osoby blízké (rodina, přátelé, v menší míře kolegové). Navíc na přátelskou prosbu lidé odpoví spíš pokud jde o maličkost. Jak lidé na tu samou prosbu odpoví, když po nich budete chtít práci na osm hodin, a poptáte je dvacetkrát do měsíce? Jenže přesně tohle potřebujeme od autorů SW (designerů aut, architektů, zedníků, kuchařů...). Velkou spoustu práce, aby ten výsledek za něco stál.
BTW Ariely má několik dobrých videí na TEDu:
http://www.ted.com/talks/dan_ariely_on_our_buggy_moral_code.html
Díky za odkaz, kouknu na to.
Já jsem rád i za ten překlad - nejsem na tom s angličtinou tak dobře, abych plynule chápal text tohoto typu.
S časovou náročností vývoje SW souhlasím. I s tím, že placený by měl být někde jinde než zdarma (už jen proto, že je na vývoj více proplaceného času). Proto jsem rád za akce Google Summer Code a jim podobné. Sám jsem na řadu OpenSource projektů, které jsou pro mne užitečné/zajímavé či jen sympatické, přispěl nejen překladem či hlášením bugu, ale i nějakou tou korunou.
Přeji hezký večer a hodně úspěchů v životě ;-)
a) C# ma ovela viac blizsie k jave nez k Ccku. Co si pamatam tak prve verzie C# dokonca pri niektorych balikoch kopirovali mena classov z javy. Co sa tyka .NET platformy tak ta je filozoficky rovnaka ako java ale po rokoch uprav sa jej uz samozrejme iba podoba. Co sa tyka "ukradnutia" javi, tak Oracle zazaloval google koli tomu a prebehol sud. Zistilo sa, ze kedysi davno android obsahoval niekolko riadkov kodu z javy ale to bolo odstranene este pred jeho masovym vyuzitim (dokonca neviem ci to nebolo este pred kupov firmy co android vyvyjala googlom). Oracle ich zaloval za uplne trivialne riadky kodu a sud prehral.
b) neviem odkial mate vase statistiky o pouzivani WP ale keby teda aj boli take vysoke tak si porovnajte linux na http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp. Ak to tam vidim dobre tak linux ma cca 5% a to dokonca celosvetovo. Inak ma zaujima odkial ludia beru to 1%. To mal linux tak pred vyse 10timi rokmi a odvtedy to iba kopiruju.
c) nechapem pojem vacsina aplikacii, to myslite ako globalne? Ak ano tak to vas prenecham miestnym "supom" nech sa na vas pochutnaju :). Inak co sa tyka prostredia, tak mozem suhlasit, ze vcelku kvalitne ale tiez ma svoje muchy.
d) nechapem pojem "predrazeny unixovy HW". Ved na vyse nez 60% serverov sa pouziva linux, ktoreho hlavnou vyhodou je prave to, ze bezi prakticky na vsetkom (od 8bit jednocipakoch po superpocitace). Podla mna si to mylite so solarisom. Ten vyvijal Sun ale zaroven aj s specialnym hw. Uznavam ze to bolo a asi aj je predrazene ale to sa tu bavime uz o inej lige vo vykonoch, kde Microsoft nema ziadny produkt. Ak mate na mysli este nieco ine, tak to uz urcite dlhe roky neexistuje.
a) Ano, C# a Java mají podobné konstrukce, protože vycházejí ve syntaxe jazyka C. A .NET má samozřejmě jistou podobnost s Javou, protože jde o virtual machine. A pochopitelně jsou tam i rozdíly. .NET má lepší správu paměti, instrukce CIL jsou human readable, CIL byl na rozdíl od Javy od začátku psán pro JIT kompilaci atd.
Oracle soud neprohrál, což jsem vám už psal jinde.
b) S tou statistikou z W3Schools si děláte srandu? Jde o přístupy na jednu site se zaměřením na web design. Příště můžete argumentovat statistikou webu root.cz :)
Zdroj k tržnímu podílu Windows Phone:
http://www.reuters.com/article/2012/05/15/cellphones-survey-idUSL5E8GEILV20120515
FYI celosvětově je to samozřejmě slabší, protože WP na řadě trhů ještě vůbec nebyl uveden.
d) Mluvil jsem o devadesátých létech. Ano, typicky Sun měl vlastní konektory pro monitory, vlastní klávesnice a vlastní myši, které jezdily jen po podložkách od Sunu (ranná verze optických myší). Předražený HW ale prodávala většina unixových firem - IBM, DEC, HP. Za krabici s výkonem Windows Serveru jste zaplatil desetinásobek, a jako bonus jste dostal buď zelený terminál, nebo grafický terminál, na kterém jste mohl zabít větší část výkonu serveru spuštěním xclocku (vivat X11!). Ale zase to mělo výhody: mohl jste si k tomu unixu koupit například opravdu nechutně zabugovaný file server, který sám o sobě stál víc, než komplet licence Windows Serveru :)
Ehm, kterých 60% serverů používá Linux? To platí leda na internetu. Ve firmách je Linuxu minimum. Na inetu je jediným důvodem pro použití Linuxu jeho nulová pořizovací cena. Nízkým nákladům se totiž podřizuje všechno. Nakonec návod na stavbu typického linuxového serveru najdete i na rootu. Snad vám z toho čtení nevypadají vlasy, zuby a nehty.
http://www.root.cz/clanky/stavime-domaci-server-ze-supliku/
".NET má lepší správu paměti"
Nějaký link k podrobnostem?
"instrukce CIL jsou human readable"
Java má human readable podobu instrukcí Jasmine a binární podobu v souborech class (popř. pack200). .NET má AFAIK taky obě podoby. CIL odpovídá spíš Jasmine a DLLky nejspíš budou odpovídat pack200. (Neznám přesně, jak je to s binární podobou u .NETu.)
"CIL byl na rozdíl od Javy od začátku psán pro JIT kompilaci"
Projevilo se to někde v návrhu? Myslím, že bytecode je ve všech třech případech dost high level na to, aby se dal dobře použít pro JIT. (Například není možné jen tak přepisovat existující bytecode.) Nevím o tom, že by se v historii JVM, DVK či .NET VM řešilo přizpůsobení formátu bytecode JIT kompilátoru. Akorát se řešily takové věci jako stackmaps (JVM) a přechod na register oriented VM (Dalvik), což je důležité spíš při interpretaci (cold run performance) než při JITování.
Java od Sunu umí alokovat heap pouze v jednom souvislém bloku. To je poněkud nešťastné na 32-bitových systémech, kde se v adresním prostoru aplikace nacházejí knihovny. A ještě více nešťastné proto, že Sunu trvalo tak dlouho uvést 64-bitovou verzi Javy. .NET tenhle problém samozřejmě nemá.
Java bohužel nemá human readable podobu instrukcí. Jasmin je dodatečná dodělávka třetí strany.
Zajímavá prezentace:
3nfconsulting.com/students/tpl/papers/MSILvsJava.pdf
Netvrdím, že JIT kompilace Java bytecode je nezbytně poznamenaná designem, který s JIT kompilací nepočítal. Nicméně psát od začátku pro JIT kompilaci je rozdíl, tak jsem ho zmínil.
Ale pane kolego, to jsou výrazy hodné dlaždiče, a i ten se snad v diskusi dovede vyjadřovat lépe. Jako zdroj můžete brát třeba root.cz. Tam by o Googlu jistě nenapsali nic ošklivého, kdyby to nebyla pravda ;)
http://www.root.cz/clanky/kterak-google-vypekl-sun-a-sebral-mu-javu/
"Na levném použitém stroji pak automaticky končí nelegální instalace Windows." Tak si nafackujte za generalizaci. Často tomu tak bude, ale automaticky = ve smyslu 100 % případů?
"Svázáním licence s HW je tenhle problém vyřešen." - tím se řeší dostupnost legálních Windows, nikoliv dostupnost legálního operačního systému obecně. Protože operační systém ≠ Windows only. OS = { Windows, GNU/Linux, Solaris, ...}. To, že je něco více rozšířené, nás sice "opravňuje" pro zjednodušení občas menšinu zanedbat, leč v základních premisách nelze menšinu ignorovat!
Menšinu nelze ignorovat ve věci práv (i když praxe ukazuje často něco jiného - viz třeba zatraceně dlouhé období kriminalizace homosexuality). Nicméně menšina nemá žádné právo na vnucování své preference jiným. Nemáte žádné právo na růžové auto, notebook bez procesoru, nebo počítač bez OS. Taková práva neexistují.
Mícháte doslova jablka s hruškami :-D Lidská práva jsou něco jiného, tak to tu nikomu nepodsouvejte.
Mám právo koupit si počítač bez OS. Nebo to snad zakazuje nějaký zákon? Já o něm nevím. Mimochodem jsem to udělal před lety - po reklamaci notebooku mi zbyla licence Windows, na které se vrácení nevztahovalo, protože závada byla v HW a ne v SW. Koupil jsem si tedy notebook jiné firmy a bez OS. A nainstaloval jsem si tam LEGÁLNÍ Windows. Vydržely tam cca 5 let - poté jsem tam dal Linux, protože jsem potřeboval pracovat a ne zkoumat, co se kde kdy v registrech a kdesi cosi XPčkám stalo.
To, že je nabídka PC bez OS omezena je pro mne smutný fakt. Přesto, nebudu plakat, budu hlasovat peněženkou. Prostě si nechci kupovat maso a k tomu povinně bůček, který bych nakonec vyhodil. Tento "komunismus" snad zmizí. Dnes jsem shodou okolností dával do provozu notebook se slavnými předinstalovanými Win7. Krásný systém - ale toho balastu, co tam je (cenzura sprostého slova). Raději bych byl za prázdný disk a placku k tomu. Tohle byl fakt porod (čistit "nový chlív" po výrobci/prodejci je fakt zbytečná lahůdka).
Celkem souhlas, akorát větu "Mám právo koupit si počítač bez OS." by si mohl někdo vykládat až příliš extenzivně. Spíš bych to řekl takto: mám svobodu si koupit co chci*, pokud mi to někdo nabídne a budu souhlasit s jeho podmínkami (zejm. cenou). Třeba i počítač bez OS.
*) Zavřeme teď oči nad nějakými regulacemi například zbraní, teď to není podstatné.
Práva jsou definovaná negativně. Například nikoliv právo na život, ale právo nebýt usmrcen. Podobně nemáte právo koupit si počítač bez OS, ale máte právo nebýt omezován ve výběru toho co si koupíte. Ovšem nikdo vám nezaručí, že bude na výběr zrovna to, co byste si představoval.
Správně, hlasujte peněženkou. Pokud vás takových bude dost, výrobci na to uslyší. Nakonec už tu padlo, že zatím co Linux na desktopu je pro výrobce díky mizivé poptávce prakticky mrtvá záležitost, na serverech je poptávka větší, a proto ho nabízejí. Podobně rádi nabídnou cokoliv jiného, po čem bude dostatečná poptávka.
"Když notebook nahrazujete, prostě ho prodáte komplet, včetně OS"
Neviem či sa to zmenilo, ale licencia OEM v minulosti (windows xp oem) nebola so strojom predajná. Užívateľ ktorý si kúpil použitý stroj používal windows nelegálne. Netvrdím že to MS postihoval, ale to bol právny stav veci....
Pravni stav veci je takovy, ze OEM = ujednani mezi dodavatelem SW a dodavatelem HW. Koncovy zakaznik stim nema nic spolecneho, on si ty (legalne koupene) widle, muze nainstalovat klido na neco uplne jineho (pokud chce). Stejne tak je muze prodat (i samostatne), samozrejme se tim vzdava moznosti takovy SW uzivat a prevadi tim veskera prava na kupujiciho. Podotykam, ze ve stejnem rezimu funguje prakticky jakykoli SW. Pripadny prevod jinych smluv (support ..) je samo uz neco jinyho.
Jedna z nevýhod Windows (a i jiného komerčního softwaru) je složitost licencí. Na to aby si člověk platil právníka na plný úvazek. Praxe je taková, že řada uživatelů, co si takový software zaplatila, jej ve skutečnosti používá nelegálně, protože porušila nějakou ptákovinu z licence. Výrobci to ale neřeší (protože to by jim asi opravdu všichni zákazníci utekli) a využijí to maximálně v nějakých soudních tahanicích.
Tohle pouze psala licence. Že to není kompatiblní s evropským právem jaksi nevadilo ani BSA, aby to používala ve svém FUDu.
Pravda je taková:
Je to samotná položka na faktuře? Můžete prodat samostatně nebo použít někde jinde (a taky to můžete do 14 dnů vrátit bez udání důvodu).
Je to na faktuře součást počítače? Je to součást počítače, i když to prodáte dál, a na nového vlastníka přechází licence.
Nevím o tom, že by OEM licence nebyla prodejná se strojem.
Q. Can I sell secondhand computer systems with the original Microsoft software, or will a new license be required before selling?
A. Generally speaking, in the case of OEM or OEM System Builder software, the license may not be transferred to a new or different PC. However, the entire used PC, including the software media, manuals, and Certificate of Authenticity, may be transferred to another end user along with the software license rights.
http://www.microsoft.com/oem/en/licensing/sblicensing/pages/licensing_faq.aspx#faq3
Leal nehnevaj sa na mna ale ja mam po rokoch citania tvojich prispevkov pocit ze prave toto je tvoje zamestnanie. Osobne by mi bolo dost zle keby som sa mal takto zivit a preto radsej napr. programujem pre konkretnych zakaznikov aby som nieco tvoril - potom sa citim o trosku lepsie.
A k teme - pises ze "situace je jasná (koupě HW bez OS a následná nelegální instalace Windows)" takze vsetci co nechceme Windows sme podla teba zlodeji. Nesuhlasim s tebou a ani s nikym kto uznava kolektivnu vinu. Namiesto toho aby ste isli po tych co vam kradnu nam radsej obmedzujete osobnu slobodu a kradnete nase zdroje hoci vase vyrobky nechceme. No pekne dakujem. Hawk.
poznam vela ludi s pocitacmi. nepoznam medzi nimi nikoho s nelegalnym windows. a z tych vsetkych co maju legalny, nepoznam nikoho co by mal krabicovu verziu. opat pripad popisany niekym vyssie. takto to chce 99% trhu, nieje dovod to v mainstreamovych shopoch robit inak. zaloz si obchod s bez OS pocitacmi, mozno budeme prekvapeni
To je nesprávny predpoklad. Dopyt je. Aj pre firmu používajúcu Windows je úplná katastrofa, ak je k notebooku dodávaná iná verzia OS Win, akú používa firma. Typický príklad: firma používa OS WIN (XP/Vista/7) professional, na ktorú už má zakúpenú licenciu, ale predajca HW predáva len Home/Basic edition. Takýmto spôsobom firmy preplácajú OS, ktorý nakoniec nevyužijú, pretože k danému HW neexistuje iná alternatíva ako OEM OS zaplatiť a nainštalovať iný.
Pár rokov dozadu som pre firmu nakupoval notebooky a bol naozaj veľký problém kúpiť železo bez OEM Widlí a dosť ma vtedy obmedzovala aj nemožnosť vymeniť OEM OS za rovnaký ale vo verzii Professional. Naštastie, dnes už rozumné železo predávajú s "professional" verziami OS.
Ďalšia zhovadilosť, ktorá mi vadí, je nanútená inštalácia OS zo servisnej partície. Notebook s OEM tak zbytočne ukrajuje drahocenný priestor na SSD disku. Ďalšie zlo je balast, ktorý výrobcovia pribalujú k inštalačke OS. Kopec SW ktorý je nepoužiteľný, rôzne lišty, antivíry "zdarma", organizéry všetého možného... škoda reči. Kde sú tie zlaté časy, ked k HW bolo len médium s OS a ovádače.
Úplný súhlas. tiež som riešil rovnaký problém - potreboval som notebook s Win 7 Pro. A výber bol fakt obmedzený, professional dávajú len na vyššie rady a výkonné stroje. Riešiť upgrade z home premium na profesional som nechcel, nakoniec som niečo vybral, ale musle som mierne navýšiť rozpočet. No a nakoniec samozrejme odinštalovať tie 30-dňové tiral balasty.
Ty 30-denní trial hnusy jsou tam proto, abyste si nemusel připlatit ještě víc. Výrobci notebooků dostávají za tyhle předinstalace zaplaceno.
MS původně výrobcům zakazoval předinstalaci aplikací na OEM stroje. Jenže svět volal po ikoně Firefoxu na deskopu, pánové z AOL chtěli na desktopu ikonu na svůj web, atd. Nakonec MS ustoupil, a místo předinstalace užitečného SW dostáváme od výrobců hromadu crippleware. Co s tím? Za mě je nejrychlejší cestou reinstalovat čisté Windows ze záložního média. Případně si vybrat business notebook, na kterém je toho cripplewaru pomálu.
Já k notebookům placky vždy dostával, i když jsem si je musel vybrat při objednávce. Někteří výrobci mají také instalačky Windows na separátní hidden partition, a lze je spustit z BIOS Setup screen.
Samozřejmě se dá notebook používat i ve stavu po předinstalaci. Ty SW lze odinstalovat. A lze provést i reinstalaci stroje z půjčeného média.
> A lze provést i reinstalaci stroje z půjčeného média.
A kde je nejaka pujcovna medii? Pokud vim, tak pouzitim media od tedy Bety se take dopoustite poruseni OEM licence, protoze teta nema stejny model nebo dokonce stejnou znacku notebooku, pouze stejnou verzi Widli. Pokud by mela, nejspis by medium nemela take, protoze kdyz ho nedostabne jeden, nedostane ho ani druhy, neb vyrobce je sulin a takto se rozhodl. Krome toho k notebookum casto byva dodano spis jakesi restore medium, ktere neni tak uplne instalackou a z nej obnovene Widle nejspis budou obsahovat podobnou sbirku shitware, jakou uz mate, plus drivery na HW notebooku, od ktereho to medium pochazi a ktere nepotrebujete.
Pokud jsem si všimnul, tak distra Linuxu jsou plná balastu. Tisíce praktických utilit, které musel napsat někdo, kdo je buď nikdy nepoužíval, nebo chtěl potrápit uživatele vtipem, nebo trpěl mentální retardací. Balíčky bez popisu (popis=jméno balíčku), a další libůstky. A když si koupíte Linux předinstalovaný, pochopitelně tam bude řada věcí, které ve standardním distru nejsou.
Kdepak, pokud mas na (libovolny) SW "licenci" (jsi opravnenym uzivatelem) je naprosto nepodstatny jestli si jeh instalujes z orig placky nebo z ISO sosnutyho na TPB. M$ (napr) v pripade OLP licenci uz placku nedodavat ani na zadost, proste si to musis sosnout z webu a vypalit.
Co vic, ty muze ten SW dokonce modifikovat a je to zcela legalni (napr muzes pouzivat cracklou verzi, aby to po tobe nechtelo placku v mechanice).
Jinak presne jak pises, pokud uz placky sou, tak v dobre 80% pripadu nejde o instalacku cistyho OS, ale o instalacku vcetne tech sragor.
Tak já to třeba řeším tak, že OS od výrobce smažu, vytáhnu origo médium, které se mi válí v práci a NB nainstaluju s OEM číslem na šťítku. Pak nainstaluju ovladače atd... Pak už jen stačí vytvořit bitovou kopii windows pomocí integrovaného nástroje a je to. Na konci mám Jedno CD (spouštěcí), a kolem 2 DVD (se zálohou systému). Když se cokoliv na systému pokazí, tak se to dá takhle snadno opravit. A samozřejmě recovery partition vykopnu.
Mám teorii, že zisk z předinstalovaného balastu nejen že zcela pokrývá náklady na OEM licenci Windows, ale dokonce ještě pár pěněz zbyde. Proto výrobci preferují počítače s předinstalovanými Windows − OS slouží jako platforma, díky které mohou na počítač nahrát nikým nechtěný balast a inkasovat za něj. Ve výsledku je nákladová cena počítače s Windows nižší, než stejného HW bez Windows.
A jinak s těmi firemními customizacemi to taky není tak slavné, skoro každá firma, se kterou jsem se setkal, měla vlastní multilicenci (např. MS Select), a přesto počítače chodí s OEM licenčním štítkem. Taky se obvykle kupují po několika málo kusech, podle aktuální potřeby. Jen málo která firma obměňuje HW skokově, aby koupila naráz desítky nebo dokonce stovky počítačů.
Hm, tak to máte tři možnosti. 1. Použít jiné instalační médium. 2. Udělat si kopii instalačního média bez toho cripplewaru. 3. Ten crippleware odstranit.
Mimochodem máte skvělý slovník. Předpokládám, že váš automechanik hovoří o všem vozu jako o kriplkáře, a vám to nepřijde nijak zvláštní.
Co se týče slovníku, nevidím nic nekorektního. Nanejvýše použití dementware je pochybné, protože... neexistuje. Jsem si toho plně vědom, avšak jeho použití vyjadřuje mé pocity z tohoto sw navíc. Myslím si, že bylo třeba jej využít. Jsem rád, že jste jeho použití zachytil.
1. Nemám čas stahovat obrazy, mám své práce dost. Vyžaduji, abych měl volbu, ne abych musel někde na netu shánět obrazy ISO. Na to mám čas jen u Linuxu. :-)
2. Hm, a když nemám instalační médium, pouze obnovu počítače "tak jak byl"? Hm, nekomfortní.
3. To nemyslíte vážně - systém je už "znečištěn" a v registrech po takovém balastu vždy něco zůstává.
Vaše reakce jsou úsměvné a moc vážně je neberu. ;)
Heh, registry je neco jako databaze , cim vice zaznamu tim pomalejsi hledani dat pro vsechny aplikace i OS ,
zatim co konfigurace v *.cfg/conf file se nacita jen se startem dane aplikace jednoduchym config parserem (ini,xml,json,...) takze neni potreba prohledovavat nejakou bastl DB. Navic 100000 *.conf souboru v ~/ mi nijak neovlivni rychlost spousteni/prace ostatnich aplikaci
Zaverem:
Windows registry == hnus
Navic 100000 *.conf souboru v ~/ mi nijak neovlivni rychlost spousteni/prace ostatnich aplikaci
Opravdu? Filesystém je taky jen databáze. Každé sáhnutí do adresáře se 100000 dalšími soubory bude mnohem pomalejší než sáhnutí do do adresáře s několika soubory. Proto také programy jako squid ve svých cache adresářích vytvářejí další podadresáře podle hashe souboru, aby se počet souborů v každém adresáři omezil na únosnou mez.
Abych dlouze neopakoval co psali jiní, vezmu to krátce. Registry je indexovaná databáze, a vyhledání hodnoty je daleko rychlejší, než v textovém souboru. Důvodem je to, že textový soubor nemá index.
100k souborů ve /etc nebo ~/ samozřejmě rychlost ovlivní, i když ne dramaticky. Nicméně například OOo startuje pomalu mimo jiné díky textové konfiguraci.
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Performance/Configuration
Mě vždycky zajímalo, proč když jsou registry indexová databáze, proč se jako indexová databáze nepoužívají? Tj. pro změnu mnoha nastavení (vzpomínám si na jméno počítače, čas v UTC, velikost filesystem cache) je často potřeba restartovat celý počítač! Tuhle blbost nedělá ani Linux, kde se konfiguráky parsují. To to skvělé Windowsí API pro služby neumí reload?
Callback, tedy něco jako RegNotifyChangeKeyValue() nebo CmRegisterCallbackEx()? To samozřejmě lze. Jenže Windows neumí zajistit, že všechny aplikace tu změnu hostname opravdu postřehnou, protože autoři aplikací jsou... autoři. Naopak umí Windows zajistit, že všechny aplikace dostanou nové hostname po rebootu. Ovšem i pak může vzniknout problém, pokud aplikace hostname někde ukládá v konfiguraci (typicky v DB connection stringu, možností je ale víc).
Mozna by se MS mel vic soustredit na to, aby Widle nebyly prasarna namisto vymysleni vychytavek, ktere se snazi obejit prasarny v programech. Treba by to vedlo k zvyseni kvality programu, protoze by programatorum nic nezbylo. Widle jsou plne vselijakych berlicek, ktere se s nimi tahnou uz od minuleho stoleti.
Tahle výtka může být relevantní jen poté, co zjistíme situaci na Linuxu (a uživatel Linuxu jste vy, tak se čiňte). Pokud jsem si všiml, tak například produkty Oracle vyžadují zastavit služby, provést změny v konfiguraci, změnit hostname serveru, a pak Oracle restartovat. Pokud provedete změnu hostname za běhu, bude to mít nedefinovaný výsledek.
Linux je pro změnu plný berliček ze sedmdesátých let, které Linus statečně opsal.
Ve Windows máme API pro změnu pozice kurzoru, změnu barvy znaku atd. Na unixech máte stovky typů terminálů (zvlášť kvalitní byly ty popisy typu "Jackův terminál na pokoji číslo 123"), k tomu definice sekvencí, a programy které ty definice sekvencí používají. A samozřejmě další programy (třeba mc), které používají vlastní seznamy sekvencí. V době dálnopisů jistě super řešení. Dnes je to ale stejně aktuální, jako děrné pásky.
Systém terminálových sekvencí je způsob, jak přenášet data a řídící instrukce po jednom spojení. Dalo by se tomu říkat multiplexing a udělat to MS, prohlásí to za stejně cool feature jako alternativní datové proudy, které nakonec potichu nechal vyhnít, protože je nelze použít třeba v .NET ;-)
Pokud použijete třeba ncurses, tak vás to vůbec zajímat nemusí, protože ty vás od toho odstíní svým API. Naopak ve spoustě aplikací to usnadňuje psaní, protože můžete psát např. echo "${white}Counting to detonation... ${red}10${default}"
Vyrobci unixu zavedli spoustu terminalu proto, ze nebyl jen jeden vyrobce unixu. Naopak byl konkurencni boj, kdy se kazdy snazil udrzet zakaznika u sebe nekompatibilitou zarizeni, proces jakesi standardizace jeste ani nezacal. Dalsi potizi patrne byly patenty, ktere urcite primely vyrobce k vyvoji vlastniho reseni, nez by platili za licenci nepriteli. Zelenace Bill na druhou stranu musel resit akorat problemy jednoho typu PC s porad stejnou CGA kartou, pozdeji zase v podstate stejneho PC s jinou grafickou kartou, jejiz ruzne mody nebyly stejne v DOSu poradne podporovany. Nastaveni treba textu 80x50 na VGA se dalo akorat nejakymi utilitkami z BBS.
Predpokladam, ze nutnost jakesi standardizace zacala byt v IT komunite chapana jiz v dobach zacatku Microsoftu, bohuzel ale Microsoft nepatril mezi ty chapajici. Krome toho MS nebyl schopen ani odkoukat jinde, co tam maji chytreho. Zavedl tak spoustu vlastnich debilit, nad kterymi dodnes clovek nevericne lomi rukama a zavedl sve "standardy", se kterymi se jeste leckde lide potykaji. To, ze MS dnes jakztakz respektuje standardy, je pouze proto, ze mu nic jineho nezbyva. Doba diktatu je definitivne pryc a to i diky Linuxu a open source vubec.
Na PC byla řada grafických karet, a v DOSU se ve znakovém režimu používaly služby BIOSu na INT 10H. Nastavení textového režimu se provádělo opět přes BIOS, případně přes příkaz mode.
Mohl jste si všimnout, že unixy se svého času také žádných standardů nedržely. V době unix wars se naopak výrobci standardizaci vyhýbali. Jinými slovy MS si s výrobci unixů nemá co vyčítat.
Ano. A MS se moudre poucil z chyb jinych a zacal si vymyslet chyby vlastni.
Ano, pozdeji byla cela rada karet. DOS je dokazal vyuzit stejne skvele, jako starou CGA. Pokud vim, nastaveni modu VGA karet slo na DOSu jen do urcite miry. Nedaly se nastavit mody s vyssim poctem znaku, nez na starych hajtrach, protoze to tam asi nikdo nedodelal. A hlavne prepinani modu pomoci prikazu mode na DOSu byla pekna kokotina.
Výrobci UNIXů na začátku zavedli asi dvacet různých nekompatibilních terminálů, přičemž popis sekvencí ukládaly do termcaps, takže jejich použití bylo víceméně transparentní (i když teda nic moc). Časem se terminály přestaly používat, ale protože se jejich systém osvědčil a dal se snadno používat na jakékoliv sériové lince (Ethernet nevyjímaje), tak dnešní Unixy stále používají kódy terminálů VT (konkrétně je to tuším VT102), které byly standardizovány jako ISO 6429. Mimochodem ty samé sekvence používal i DOS a dodnes používá Windows Terminal.
ncurses je rozhraní pro převod CUI objektů na escape sekvence, stejně jako GDI převádí GUI objekty na pixely. IMO OpenSSH pro Windows ty API volání konzole taky umí převádět na escape sekvence.
To popisujete pěkně, ale bohužel to nic nemění na faktu, že terminálový systém v Linuxu je přežitek z dob dávno minulých.
DOS by default nepoužíval VT102 sekvence, ani nic podobného. Dalo se to zapnout pomocí zavedení ovladače, což ale prakticky nikdo nedělal. Terminál ve Windows pochopitelně VT102 (a nejspíš pár dalších emulací) uměl, protože se používal na připojení k systémům, které přesně tohle potřebovaly.
ncurses jsou zajímavé mimo jiné tím, že je aplikace jako mc obcházejí.
Převod API na nějaké interní sekvence může mít smysl při serializaci. Nemá smysl na lokálním stroji, a nemá smysl, aby se tím aplikace jakkoliv zabývala. A hlavně nemá smysl mít u toho stovky typů terminálů, každý s desítkami až stovkami sekvencí, nastavení jestli local echo ano nebo ne, nastavení jak se posílá backspace a jak delete atd. Pro unixy by mělo smysl používat jako konzolové API výhradně obdobu ncurses, která by kreslila přímo do terminálu, a jen v případě vzdáleného přístupu by se API serializovalo (samozřejmě bez účasti aplikace, s jedinou jasně danou sadou escape sekvencí).
mc sice obchází ncurses, ale mc také není obyčejná aplikace. Ve Windows se taky najdou aplikace, které obcházejí některé limitace GDI.
Však se tím taky aplikace nemusí zajímat. Terminál se používá prakticky jen jeden (ISO VT102), ostatní používané (screen, linux) se liší jen tím, že mají některé kódy (pro naprostou většinu aplikací nezajímavé) navíc. Ta serializace se dělá vždycky kvůli tomu, že v Unixech se snaží vše převádět na proud znaků, což umožňuje věci, které ve Windows není možné pořádně realizovat, např. aplikace může snadno komunikovat s výkonným programem na pozadí a nemusí kvůli tomu implementovat dvacet nepotřebných API volání.
Jaká omezení má obsluha znakového terminálu, jehož obrazovka má pár kB? Žádné. Tedy vyjma toho, že je to unixový terminál s escape sekvencemi. To už BIOS na IBM PC měl lepší API pro práci s textem.
Aha, takže ty escape sekvence jsou tam nejsou jako relikt podpory dálnopisů, ale proto aby se nemuselo zbytečně volat API. A proto napíšeme ncurses, což je Cčkové API pro ty escape sekvence. Bravo.
Bohužel tohle vám při změně hostname na Linuxu nikdo neřekne. Buď si pečlivě přečtete dokumentaci ke každému produktu, nebo vám to zhučí. Ve Windows je problém vyřešen. Změna se projeví po restartu, problém nenastane. Ano, může to způsobit pár minut downtime, ale jak často se mění hostname stroje? A není u toho stejně potřeba běžící aplikace odstavit? Takže o co vlastně jde?
Oracle ani Lotus Domino jsem nezkoušel. Ze zajímavých serverových aplikací jsem ale zkoušel Bind, MySQL, Postgres, nginx, Apache, Postfix a Dovecot a ani jeden s tím problém neměl, akorát všechny vyžadovaly reload, aby se změna projevila (pokud jste nereloadoval, akorát hlásily starý hostname).
1. Pokud nelze použít dodané médium, použil bych sousedovo DVD, DVD z práce, nebo si ho stáhnul z webu MS (v rámci jakéhokoliv partnerského programu).
3. To myslím vážně. Položky v registry nezůstávají vždy, a stejně jako zbylé konfiguráky na Linuxu nežerou chleba.
Já pořád říkám, že lidi berou svět moc vážně :)
Ikona Firefoxu nemá s předinstalací reklamních hnusů nic společného.
Hnusné je zneužití monopolu k protlačení pouze vlastního prohlížeče s nestydatou lží, že je "nedílnou součástí Widlí" :-D. Případ firmy Netscape bude navždy příkladem, jak Mrkvosoft odrovnává konkurenci nekalými praktikami.
MS "ustoupil" velmi rád, protože si uvědomil, že je to pro něj finančně výhodné a na běžné uživatele tímto zvysoka kálí.
Osobně nevidím nic špatného na tom, když firma dodává browser jako součást OS. Dnes to dělá každý. A že na to doplatí konkurence? Jo, takový už je konkurenční boj. BTW MS nikdy instalaci prohlížeče Netscape na Windows, takže nešlo o protlačení "pouze vlastního prohlížeče".
Samozřejmě pohled antimonopolistů je jiný. Když si firma dovolí dodávat browser s OS, a zároveň její jméno začíná na N, a zároveň úředník tuší možnost přilepšit státnímu rozpočtu, tak je třeba udělit pokutu. A nedej bože když si ta samá firma dovolí dodat s OS dokonce přehrávač multimédií. To pak chce nejen pokutu, ale i vynucení verze OS bez přehrávače multimédií, kterou pak zákazníci nekupují.
MS ustoupil proto, že ho k tomu donutil DoJ.
Vždyť vám třeba Dell na ty stroje klidně natáhne i SW z image, které mu dodáte. Umí je i rozvést po pobočkách a fyzicky nainstalovat.
http://content.dell.com/us/en/enterprise/d/services/factory-image-load
To nemohu hodnotit. Musel byste vzít v úvahu cenu licence Windows, cenu té služby od Dellu, cenu vaší vlastní instalace on-site, atd. Pokud máte například tisíce poboček bez adminů a chcete na ně dodat předinstalované stroje, služba od Dellu asi zvítězí s velkým nádskokem.
Situace je podobná i u ostatních komponent. Co když máte vlastní SSD a chcete notebooku bez disku? Co když máte 8GB notebookové DDR3 paměti, a chcete notebook bez paměti? Nemůžete vrátit disk ani paměť. Můžete koupit jen co je na trhu k dispozici, případně si s výrobcem dojednat dodání speciální konfigurace (což u objednávky jednoho kusu asi výrobce neudělá).
Cize hovoris, ze nic take ako pocitac/notebook bez OS nesmie existovat a zakaznik musi drzat hubu a krok, pretoze este v horsom pripade by firmy museli vyhoviet dalsim zakaznikom s inymi poziadavkami? No to je nieco priserne a nemyslitelne aby predajca/vyrobca robil k spokojnosti zakaznika. :)
Proč by něco takového nesmělo exitovat? Vždyť si každý výrobce může uvést na trh cokoliv uzná za vhodné. Opakovaně jsem tu do diskusí psal, že si kdokoliv může založit eshop pro příznivce Linuxu, tam agregovat poptávky, a následně objednávat u výrobců počítače bez OS. Navíc sám autor článku uváděl 149 modelů notebooků bez OS, které se mu podařilo dohledat na čtyřech větších eshopech.
Tvoj navrh ma ale taku drobnu vadu. Je to nezmysel.
Obchod, ktory bude agregovat poziadavky a cakat napriklad dva tyzdne alebo mesiac na naplnenie kvoty neprezije. Nie preto, ze by bol nizky dopyt, ale preto, ze ludia su netrpezlivi a nechcu cakat.
Lael, uprimne dufam, ze sa nikdy nebudes stazovat na zle sluzby, pretoze v tejto diskusii si sa toho prava nadobro zbavil. :)
To je otázka nabídky a poptávky. O notebooky bez OS je minimální zájem, takže je výrobci nabízejí spíš výjimečně. Když je váš požadavek velmi neobvyklý, velko-výrobci se s ním nebudou zabývat. Zkuste si sehnat notebook bez procesoru, nebo procesor zkusit vrátit s tím, že máte vlastní :)
Pokud eshop se specializací na notebooky bez OS není schopný nabrat ani pár objednávek za týden, tak je prostě zájem na trhu tak malý, že ho nemá smysl provozovat. Pokusem o řešením může být zvětšení cílového trhu.
Jak si takovou akci představuji v komunitním vydání? Někdo daruje zdarma (jistě kvalitní) HW, někdo zdarma udělá eshop, dobrovolníci ho zdarma přeloží do dvaceti jazyků, dobrovolníci budou odpovídat dotazy a vyřizovat objednávky. Může se to provozovat bez zisku. Jsem zvědavý, jak by se projevil komunitní duch :)
Samozřejmě lze takový projekt spustit i komerčně. Jděte do toho. Můžete si pak na služební Porsche nechat udělat nálepky s logem Tuxe ;)
BW když jsme u toho, tak tučňáci se často dopouštějí nekrofilie.
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-18370797
Rád bych tě upozornil, že takto komunita a opensource nefunguje. Viz článek Richarda Stallmana o prodávání software http://www.gnu.org/philosophy/why-free.cs.html Možná to "jen" nevíš.
Přesně tak. Až mi doslouží aktuální notebook (což ale může trvat, je novej a plánuju přikoupit tři roky záruky...), klidně bych tam nakoupil. A rád.
Nemám rád ty poznámky, jak je to nespravedlivý, že trh nenabízí, co chci já. Takové VPSfree sice sem šlo s tím, že VPSky jsou v ČR "předražené", ale místo keců (a případného volání po "legislativní nápravě") prostě nabídli to, co podle nich na trhu chybělo. Toho si vážím.
Případný obchod by mohl rychle získat popularitu na rootu. Pokud by to využila polovina čtenářů a každý by kupoval jeden notebook za dva roky (někteří míň, ale zase někteří budou kupovat i do rodiny), byl by to obrat n/2/48 notebooků měsíčně. A kolik má root čtenářů? První odhad by mohl být www.iinfo.cz/projekty/root/navstevnost-root/ . Z toho by mi vyšlo přes dva tisíce objednávek měsíčně. (Můžete samozřejmě použít jiné konstanty, ale nejspíš by se realizátor nenudil.)
Přebytek objednávek v zásadě není problém. Přinejmenším by to neměl být (narozdíl od nedostatku) důvod, proč se tomu vyhnout.
Tak co, pustí se do toho někdo? Zatím se mi do toho moc nechce (ale za to nebudu kafrat, že zde trh nenabízí přesně to, co bych chtěl).
Názory Laela Ophira nejsou oficiálním stanoviskem společnosti Microsoft :). Na předinstalace navíc Microsoft nemá vliv. Když výrobce chce, může klidně dodávat notebooky jen bez OS, nebo může jednu HW konfiguraci uvést v tisíci verzích s různými distry Linuxu. Dodání strojů bez OS jen věcí domluvy mezi vámi a výrobem. Jeden výrobce možná odmítne úplně, jiný bude chtít minimální objednávku 20 kusů, a další možná dodá i jediný kus.
A proč výrobci dodávají notebooky s Windows? Protože zákazník dostane krabici přes pult, a nemusí nic instalovat, jen zapne notebook a odsouhlasí smlouvu. Je to dobré pro zákazníky (protože prakticky všichni stejně jedou Windows), pro výrobce (mají tržby z Windows) i pro prodejce (jen podává krabice přes pult).
Neexistuje? V r. 1998 existovala, dokonce v podání Microsoftu.
http://www.justice.gov/atr/cases/f3800/msjudgex.htm#iiie
Dají se najít nepřímé důkazy o existenci takové praktiky i z r. 2007. To už ponechám bez zdroje, můžete to ignorovat.
Dáte mi důvod věřit, že teď taková taktika již není uplatňována?
Známá kauza Mironet skončila na tom, že na jednom povolení k prohlídce bylo špatně vyplněné jméno právnické osoby. Mironet jako takový pak řadu měsíců nedodal licenční doklady ke svému SW, až mu je nakonec údajně odnesla voda. Samozřejmě diskutéři vědí, že ten hnusný Microsoft chtěl zničit firmu, která byla čistá jako lilie :)
Ne, rozhodnutí Ústavního soudu není cár papíru. Mironet unikl postihu jen díky tomu, že vyšetřovatelé zbabrali svou práci. Více o věci zde:
http://diit.cz/clanek/kauza-mironet-tajemstvi-zbavena
Protože obchodníci nechtějí otevírat krabice. Chtějí je jen "podat přes pult". Navíc MS vygeneroval licenční kód pro tu instalaci Windows, a výrobce to nalepil na štítku na stroj. Ten licenční klíč byste musel odstranit, a MS by nejspíš chtěl důkaz o tom, že byly Windows ze stroje opravdu odstraněny.
Technicky je samozřejmě možná spousta věcí. To ale neznamená, že je to dobrý nápad. Výrpbcům prostě nestojí za to se zabývat těmi pár lidmi, kteří chtějí HW bez OS. Když už se jimi zabývají, prostě uvedou model bez OS.
Co vyrobce ale chce jeste vice, je prodavat. Jiste da prednost tomu, ze si koupim smontovany pocitac bez Widli pred koupi soucastek v jinem obchode, na ebayi a podobne, naslednou montazi doma a instalaci Linuxu. V privnim pripade bude muset servat nalepku a poslat ji MS, v druhem pripade prijde kompletne o trzbu prodeje.
V pripade notebooku se, bohuzel, montaz doma dela dost blbe. Casti clovek tezko sezene a montovat notebook je strasna pakarna. Ale u desktopu to jde a tak si sve stroje montuji sam a prodejce pak prijde zkratka a je to jeho blbost.
Výrobce si spočítá, o jak velký trh jde, a dá ruce pryč. Počítač bez OS si koupí jen ten, komu nevyhovují Windows, a nepotřebuje je do dual bootu (nebo virtualizované). Navíc ten počítač nebude testovaný s jeho OS, mohou být problémy s drivery, výdrží na baterky a spolehlivostí. Takových zákazníků je prostě málo.
1) "Na předinstalace navíc Microsoft nemá vliv"
Cože? A kdo píše ty EULA's? Prodejce?
2) "Je to dobré pro zákazníky (protože prakticky všichni stejně jedou Windows), pro výrobce (mají tržby z Windows) i pro prodejce (jen podává krabice přes pult)."
?? Vydržte do dalších dílů a proklikejte se pár odkazy. Už v tomto díle jsem uváděl odkaz např. na http://aful.org/communiques/court-paris-ufc-darty.
Vážně mám pocit, že nerozumíte podstatě problému. Nebo prostě jen milujete Microsoft - to Vám samozřejmě nemám za zlé, někdo vdolky, jiný holky... Každopádně, prosím, neprezentujte vaše domněnky ("prakticky všichni chtějí Windows") tak suverénně, jako by to byla pravda.
HW a SW je neco jiného, Pokud někdo nabízí ntb s widlama je to samé jako kdybych si koupil dvd přehrávač a musel si k tomu koupit ještě za litr pakl dvd se seriálem Ordinace v růžové zahradě. Hromada lidí ten odpad sleduje ale proč bych si to měl kupovat já když si tam chci pustit třeba Teletubbies.
Samozřejmě HW a SW jsou různé věci. Nakonec procesor a baterie jsou také různé věci. Nicméně notebook se používá s OS, a proto dodávají výrobci často oboje najednou.
Navíc za OS neplatíte navíc k ceně notebook. OS je prostě v ceně.
Srovnání s DVD přehrávačem (dnes spíše BluRay - píše se rok 2012) mi připadá dost slabé. Na film se kouknete jednou, a tím to prakticky končí. OS se používá trvale. Navíc jsem na trhu viděl například BluRay přehrávače s 3D Avatarem v ceně. Pokud máte z Avataru pupínky, nemusíte si ho pouštět, ale těžko ho můžete přinést do prodejny, a chtít zpátky peníze za Avatar navíc, který jste nechtěl.
=> nikomu nebude vadit, kdyz si z toho auta ty gumy zadara odmontuju a odnesu, OK? Jsou prece zdarma. Dtto, kdyz si prijdu do kramu, tak predpokladam ze si widle odnesu taktez zdarma.
Mimochodem, pro tvoji informaci, presne na toto dojel M$ v pripade sporu ohledne IE, media playeru a dalsich - tvrdil ze to je "zdarma".
> Na film se kouknete jednou, a tím to prakticky končí. OS se používá trvale.
No vidite, kouknete jednou na film, ale rada lidi se na Widle nekoukne ani tolikrat. Prvni boot probiha jiz z instalacky Linuxu nebo BSD.
BTW, tan Avatar asi nebyl v cene. Byla to spis reklamni akce, kdy vam vyrobce za stejnou cenu, za jakou prodava prehravac normalne, dal i Avatar.
To neni pripad notebooku. Tak by to bylo, kdyby se prodavaly hole a Widle se dokupovaly zvlast, ale v urcitem konkretnim pripade by vam vyrobce, jako reklamni nabidku, dal k notebooku za stejnou cenu i Widle a vy byste si je tak nemusel koupit.
Ten Avatar samozřejmě byl v ceně, stejně jako pneumatiky v ceně auta nebo editor fotek v ceně foťáku. A samozřejmě za Avatar, pneumatiky i editor fotek museli ti výrobci zaplatit, stejně jako musel ASUS zaplatit za Windows.
Pokud si přejete notebook bez Windows za stejnou cenu jako ten s Windows, tak bychom se možná dohodli :)
To je nesmysl, respektive to platí jen v tom našem banánistánu, kde se na zákazníky kašle, zvlášť u velkých firem typu Lenovo apod. Dnes se naprosto běžně dodávají počítače na míru. Naklikáš si na webu výrobce co chceš, a to dostaneš. Nějaký Číňan to pak složí a balík putuje do lokálního obchodu nebo rovnou k zákazníkovi. Překvapivě, i při možnosti takovéto "customizace" výrobci často neumožňují koupit počítač/laptop bez otravné licence cripleware Windows.
Důvody jsou nasnadě - tito výrobci licence Windows dostávají od MS za hubičku (nebo jim MS ještě doplácí, jako to bylo v případě nástupu netbooků) a podepisují smlouvy, kde se zavazují, že nebudou dodávat počítače bez OS. A protože má MS bohužel stále dominantní postavení na trhu desktopových OS (s nadějí doufám, že jim Win8 konečně zlomí vaz) a také na trhu s kancelářským softwarem a služné postavení na některých serverových trzích, tak si to s nimi (skoro) nikdo nedovolí rozházet.
Ti Číňani jsou typicky v ČR nebo v Polsku. Doprava z Číny trvá moc dlouho, pro zakázkovou stavbu PC se nehodí.
Customizace je možná, ale takové stroje mají (i při montáži v Evropě) delší dobu dodání. Proto touto cestou jdou jen někteří výrobci. Navíc ČR je maličká země, takže customizaci neumožňují ani někteří výrobci, kteří ji jinde nabízejí.
> Linux na desktopu jednoduše většina lidí nechce ani zadarmo.
Tezko take chtit neco, co na trhu prakticky neni. Nabidka je miziva, casto se jedna o levne a slabsi stroje, coz ne kazdemu vyhovuje. A ne kazdy je dostatecny borec, aby si Linux nainstaloval sam. Ostatne lide, kteri si instaluji Linux sami si casto take montuji sami pocitac, aby se vyhnuli koupi Widli.
Nabídka strojů s Linuxem je slabá díky tomu, že po nich nikdy nebyla slušná poptávka. Například Dell experimentoval s Linuxem několikrát, a zase to několikrát odpískal. Zjistil totiž, že komunita umí velmi nahlas křičet, že chce počítače s Linuxem, ale síla toho křiku nějak nekoresponduje s počtem objednávek ;)
Zrovna Dell asi neni zrovna mainstream. Nerikam, ze delaji spatne stroje, mam Dell na desktopu, ale vetsina lidi ma spis nejaky Acer nebo ASUS. Pokud s tim zacal Dell, je to chvalyhodna snaha, ale nadeje na uspech by byla asi u jinych znacek. Krome toho, vetsina lidi by asi spis dala prednost Dellu bez OS, protoze Dell pradepodobne nenabizel jejich oblibene distro. Pokud vim, nabizeli Ubuntu, z cehoz profici na vetvi moc nejsou a obycejni domaci uzivatele zase obvykle nekupuji Dell. Prunik mnozin je maly. Chtelo by to spis asi Dell s profesionalnejsim distrem a BFU notebooky s BFU Linuxem, treba Ubuntu.
BTW, pokud vim, na webu Dellu se stale jeste najde nejaky ten nb s Ubuntu, cili to asi jeste neodpiskali. Obavam se ale, ze v CR by ziskani Dellu s Linuxem mohl byt problem, leda tak koupit to na webu. Treba ASUSy Eee PC se v CR prodavaly spis s Widlemi a muj pokus sehnat jeden s Linuxem ztroskotal, prestoze je ASUS vyrabel. Muj prodejce i volal do pobocky v CR a tam mu rekli, ze je do CR nedodavaji.
Dell v ČR dodává primárně do státní správy a větších firem, ale snaží se proniknout i na retailový trh, například prodejem v obchoďácích.
Dell zkoušel SuSE Linux, a byl kritizován za to, že je to moc profi, a že firemní uživatelé o Linux nestojí. Teď zkouší Ubuntu, které je mimořádně populární districubí, ale podle vás je to moc BFU. Podle mě je problém jinde. Dell přecenil křik komunita, a příliš věřil těm predikcím o "roku Linuxu na desktopu", který měl asi po 10 let proběhnout "už přístí rok".
Dostupnost těchto specialit s Linuxem v ČR nemusí být dobrá. Pro firmy jako ASUS (tedy bez možnosti cuztomizace) to znamená vyrobit na sklad spoustu notebooků s Linuxem, které nejspíš nikdo nebude chtít. A pro všechny firmy to znamená poskytovat podporu pro tyto produkty v lokálním jazyce, což znamená nutnost školit řadu lidí po celém světě.
Vy si opravdu nemyslíte, že by bylo správnější, kdyby se lidi jako vy nezaobírali tím, co se vyplatí výrobcům, ale spíše tím, co chtějí zákazníci? Pro koho výrobci vyrábí? Pro sebe snad?
Proč tak skálopevně odmítáte myšlenku, že by si člověk měl mít možnost vybrat (neboť výrobci z toho neplyne žádná ztráta - maximálně by mu to krouhlo mezigalaktické zisky na galaktické)? Opravdu chcete zákazníky až na x-tém místě? Pak to dopadá tak, že platíme za OS, který nechceme, musíme jíst hnusné máslo a hnusný chleba...
Proč se tak děsíte svobodné volby? Možná proto, že vy VÍTE, co lidi chtějí a VÍTE, co je pro ně nejlepší - však?
Výrokby na trh dodávají výrobci. A samozřejmě dodávají to, co se jim vyplatí. Je v zájmu každého výrobce si dobře zjistit, co lidé chtějí. Nakonec kdyby se ty notebooky bez OS velmi dobře prodávaly, výrobci by jejich nabídku jistě rozšířili. Například servery s Linuxem se prodávají tolik, že se to vyplatí, takže je výrobci rádi nabízejí.
Skáopevně odmítám myšlenku, že by zákazníci měli diktovat výrobcům jinak než peněženkou, co vlastně mají vyrábět.
Dekuji za rada, zkousel. Poprve tak pred dvanacti lety. Redhat 6.1 byl tusm prvni. Pak Mandrake, Debian, Gentoo. Dnes Debian a Lubuntu. Takze vim, ze u snazsich dister clovek nemusi byt az takovy borec. Ale ne vzdy jde vse podle predpokladu a kdyz se neco posere, zkusenosti se hodi. Uz vidim, jak totalni zacatecnik resi treba problemy s tim, ze mu X.org nespravne nadetekoval rozliseni monitoru. Nebo veci, jako Broadcom WiFi, proprietarni ovladace nVidia.... Krome toho spousta BFU nenainstaluje ani Widle, ktere jiz leta pouzivaji. Ti jsou urcite presne ten typ, ktery se bude poustet do pokusu s Linuxem.
Věci, o kterých píšete, již dávno nejsou aktuální - už ze samotné podstaty toho, co jste napsal (12 let :)
Máte, nicméně, zároveň pravdu i nepravdu v další věci - a tím jste tady otevřel, z mého pohledu, jeden z paradoxů open source.
Máte pravdu v tom, že když v Linuxu něco nejede, není triviální to zprovoznit. Pro začátečníky jistě obtížný úkol - v tom s Vámi souhlasím.
Paradoxně ale z podstaty věci, tedy že jde o širokou open source komunitu lidí s převážně jinými hodnotami než "především peníze", se často doberete řešení pro Vaše specifické problémy či požadavky. To, co by Vám na Windows těžko někdo zdarma zprovozňoval či pomáhal zprovoznit, můžete mít v open source komunitě poměrně rychle a hezky vyřešeno. A zadarmo.
Volba je tedy na Vás. Aha, pardon, není, protože volbu nemáte - ale s dávkou štěstí a zapojením pár nadšenců se to snad podaří změnit...
> Věci, o kterých píšete, již dávno nejsou aktuální - už ze samotné podstaty toho, co jste napsal (12 let :)
Jak, nejsou aktualni? Treba problem s rozlisenim jsem mel tusim nekdy vloni, kdyz Debian testing zahodil ovladac nv a presel na nouveau. Misto 1280x1024 jsem mel 1024x768 a nebylo mozne tomu vnutit neco jineho, bez vytvoreni xorg.conf se spravnymi modelines. S nouveau to jednoduse odmitalo precist rozliseni z monitoru a nahodilo to default. BTW, skoro s jitotou by to bez toho konfiguraku znovu nabehlo blbe, takze jake nejsou aktualni? A kdyz se neposere tohle, zbyva spousta prostotu na to, aby se posralo neco jineho.
Clovece, ted tedy kecate, jak Palacky. Prave v Linuxu mi vetsinou jede vse z fleku a problemy jsou spise vyjimkou. To o Widlich bohuzel nejde rici. V Linuxu je obcas problem s novym HW, ve Widlich je casto problem se starsim HW. Ovladace je casto nutne odnekud stahnout a ne vzdy je trivialni je najit nebo najit nejake kompatibilni od jineho vyrobce.
Důležitá technická - ač se bavíte o nabídce a poptávce, tak z hlediska českého práva to lze považovat za vázaný prodej, který je nezákonný a tedy napadnutelný! Jakákoliv formulace "pokud se vám licence nelíbí, tak vrátit vše" pak nemá oporu, stejně jako nemá oporu nějaký štítek s licenčním číslem na skříni PC.
A ano, jsou lidi, co mají doma legální verze widlí (krabice či multilicence - natož studenti s MSDN) nebo tuxe a další licenci nepotřebují.
Jsem ostatně zvědav, co by se stalo, kdyby si na to posvítila ČOIka, ÚOHS či jiné organizace.
Prostudujte si zákon o ochraně hospodářské soutěže. Nelegální by bylo, kdyby dominantní firma vázala uzavření smlouvy na další plnění, které s předmětem smlouvy věcně ani podle obchodních zvyklostí nesouvisí. Jenže: 1. prodejců počítačů je v republice spousta, a žádný z nich nemá dominantní postavení; 2. Počítač s OS souvisí jak věcně, tak podle obchodních zvyklostí. ČOI se na to samozřejmě dívala, a žádný problém neshledala.
Formulace "pokud se vám licence nelíbí, tak vrátit vše" samozřejmě oporu má, protože jde o jednu položku na faktuře. Těžko můžete v autosalonu vrátit pneumatiky s tím, že máte vlastní, a cenu těch dodaných s autem chcete zpátky.
Co kdybych chtel vratit pneumatiky, ktere zdvojnasobuji spotrebu auta obrovskym valivym odporem a navic diky spatne prilnavosti zvysuji pravdepodobnost nehody?
Ale vase prirovnani je spatne. Pneumatikly jsou soucasti auta, navic rada vyrobcu mi da na vyber z ruznych znacek. Podobne nekdy treba i u autoradia. Pocitac bez OS je funkcni. Muzu na nem provozovat specialni program s vlastnim zavadecem a obsluhou periferii nebo ho muzu pouzivat jako digitalni hodiny s datumem.
Ale na druhou stranu by to mohlo byt i horsi. Mohli bychom byt nuceni i ke koupi pameti Billa Gatese.
V takovém případě se musíte obrátit na autora toho distra :)
Co je nebo není součástí auta, případně počítače? Je autorádio součástí auta? A co sedačka? Klimatizace? Podobně u počítače. Je součástí počítače disk, paměť, BIOS, OS? Podle mě je to zbytečné slovíčkaření, každý si může definici nastavit podle svého. Faktem je, že výrobci nabízejí to, co zákazníci chtějí.
BTW telefon bez firmware je také funkční, pro někoho to může být velmi estetické těžítko ;)
Muzete treba rici, ze OS je soucasti pocitace, tak, jako gumy jsou soucasti auta. Pocitac bez OS obvykle je k nicemu. Ale tak, jako nemuzete rici, ze pneumatiky Shandong Linglong jsou soucasti auta, nejsou soucasti pocitace ani Widle. Widle jsou pouze jednou z moznych soucasti, ktera ma plnit funkci OS.
Doporucuji precist si me blogposty na abclinuxu (psal jsem a dostal odpovedi od COI i UOHS).
http://www.abclinuxu.cz/blog/dumblog/2010/9/navraceni-refundace-licence-win7-lenovu
Protože trolovat online je nuda :). Strategie? Koupím si notebook s Windows s vědomím, že nemůžu vrátit jen kus (baterku, OS, disk atd) a požadovat vrácení peněz. Pak to budu zkoušet, odmítnu nabídnuté vyrovnání, a budu s tím úplně zbytečně prudit hromadu lidí. Nakonec mě všichni pošlou do háje, ale já mám stejně pravdu, protože mám pravdu. Gratulace!
Děkuji mnohokrát za hodnotný příspěvek. Rád se podívám (a snad i další), jak jste bojoval Vy - předpokládám, že bychom mohli najít nějaké analogie - třeba i se článkem od pana Párala (http://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr)
Možná by stálo za to vytvořit nějaký specializovaný web s databází a FAQ. Dokážu si představit kategorie jako "nejčastější argumenty", "případy z praxe", "na co se připravit" ...
"Rád se podívám (a snad i další), jak jste bojoval Vy..."
Ja jeste neustale bojuji - viz. me nejnovejsi blogove zapisky. Nyni cekam na "druhe" (snad jiz podnetne) vyjadreni soudu (to prvni se tykalo soudnich poplatku). Kazdopadne me muzete kontaktovat na mailu, ktery uvadim v mem profilu na abclinuxu, urcite neco vymyslime a nebo se alespon podelime o zkusenosti.
...Ja jeste neustale bojuji - viz. me nejnovejsi blogove zapisky. Nyni cekam na "druhe" (snad jiz podnetne) vyjadreni soudu (to prvni se tykalo soudnich poplatku). Kazdopadne me muzete kontaktovat na mailu, ktery uvadim v mem profilu na abclinuxu, urcite neco vymyslime a nebo se alespon podelime o zkusenosti...
Určitě budeme v kontaktu, děkuji mnohokrát.
Asi 15 let je Linux propírán v novinách, reportážích, a snad i v časopisech pro ženy. Celou dobu je ke stažení zdarma, CDčka s distribucemi padaly z časopisů. Řada výrobců nabízela desktopy s Linuxem. Nic z toho nevedlo k rozšíření Linuxu. Podle mě je hodnocení jasné: Linux na desktopu jednoduše většina lidí nechce ani zadarmo. Kdyby ho chtěli, dávno ho mají.
Nejen že váš předpoklad ohledně nule se blížících poptávkách po PC bez OS má taktéž nule se blížící korelaci s realitou, ale navíc jakékoli monopolizující snahy jsou vždy silným důvodem k antimonopolním opatřením, neb škodí všem kromě monopolu. Konkrétní případ obchodní smlouvy s MS je úspěšně žalovatelný i u profláklých českých soudů.
Nule se blížící korelaci s realitou jsem ochotný uvěřit, jakmile se ukáže, že těch 194 modelů notebooků bez OS se neskutečně dobře prodává.
Antimonopolní opatření mohou mít v nětkerých svoje místo. Nicméně v situaci, kdy existuje řada operačních systémů a řada výrobců i prodejců počítačů, mi přijdou jako naprosto nesmyslné.
BTW je zajímavé, že příznivci komunitních aktivit by rádi rozbíjeli monopoly, a chvíli poté typicky chtějí zapojovat stát, který má na spoustu věcí opravdový monopol.
Smlouva s MS úspěšně žalovatelná u soudu? Na to se rád kouknu, když mi dáte link.
Opravdový monopol, například státní monopol na komunikační služby, může trh výrazně poškodit. Další problém nastává u omezených zdrojů, hypoteticky u jediného existujícího uhelného dolu, prakticky u frekvenčních pásem. Regulace trhu by měly být výjimečným řešením, a antimonopolní zásahy dvakrát výjimečným.
Státní monopol zřejmě nebude problémem absence zásahů státu, ale právě naopak :)
Jsou-li zdroje omezené, je tím spíš důvod nechat jejich rozdělení na trhu. V případě zmíněného jediného uhelného dolu* by cena uhlí měla vzrůst, aby se nepoužívalo na každou blbost. Pokud by se stát nějak postaral o snížení jeho ceny, pak by buď nebylo žádné uhlí, nebo by se spotřebovalo velmi rychle. Nejspíš ještě dřív, než by se našla náhrada.
Frekvenční pásma: To už začíná být lepší příklad, ale http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2012061101
Zatím ale nevidím příklad pro zásah ÚOHS.
*) předpokládám s tím související malé množství uhlí
Prestoze principialne souhlasim s tim ze by melo byt mozne koupit notebook bez OS, tak jsem ale realista, a chapu ze vyrobce/prodejce se musi zajimat o co to chce vetsina lidi. A fakt je ze 99.999% lidi chce pocitac "ktery funguje", tj. s OS (tj. pro normalniho cloveka Windows).
Vase analogie s konvi a rukavicemi je zjevne zcestna, protoze naprosta vetsina lidi tyto veci kupuje zvlast a spojitost mezi nimi je vice nez volna. Naproti tomu notebook je bez OS nefunkcni a NAPROSTA VETSINA lidi chce FUNKCNI notebook.
Chapu ze fanaticky linuxak za tim hned vidi spiknuti, ale faktem je ze vyrobce/prodejce pouze prodava to co lidi chteji (= co chce vetsina lidi).
Pokud Vasi analogii odmitam, navrhuju vlastni - Notebook a OS je trochu jako Auto a Motor (z pohledu bezneho uzivatele!) - a prestoze mozna nejaci nadsenci budou chtit do fabie nacpat sestivalec z BMW, a uvitali by fabii bez motoru, vetsina lidi co si kupuji fabii chteji aby to co si koupi bylo funkcni a kompletni. Prestoze muze kdokoliv tvrdit ze auto a motor jsou nezavisle celky, ktere se daji menit, nikdo kvuli tomu nezacne prodavat bezna auta bez motoru.
Jsem linuxak uz pres 12 let - a naucil jsem se ze za linux musim platit - platit tim ze mi nefunguje (nebo funguje spatne) nektery HW, tim ze mi nefunguji ruzne www sluzby navrzene pro windows, a take tim ze uz jsem za svuj zivot koupil spoustu licenci na windows ktere jsem nikdy nepouzil. Ale je to moje volba a linux mi za to stoji, protoze prace s nim je pro me pohodlnejsi a produktivnejsi.
Pokud se s tim nehodlate smirit, je to mozna romanticke (ale zenskou na to nesbalite), ale tak trochu detinske.
Problem neni v tom, kdo co chce, problem je vtom, ze licence jednoznacne rika, ze zakaznik ma pravo OS vratit. U nasich sousedu na to tema problehl i soud, ktery konstatoval, ze ma nejen pravo vratit OS ale, ze mu prodejce musi vyplatit obvyklou prodejni cenu takoveho OS - tedy nikoli "cenu" OEM systemu (kolik ze stojej krabicovy widle?).
to nieje pravda, auto je zlozene zo stoviek subdodavatelov, presne tak ako vsetko ostatne co je len trocha zlozite.
kolko ludi by chcelo luxusne bmw keby si po kupe museli doinstalovat palubny pocitac, vyladit brzdy, nakalibrovat cidla, nastavit podvozok a tisic dalsich veci? ja mam linux rad, ale vzdy po instalacii akehokolvek desktopu som tak frustrovany nefunkcnostou ze do hodiny ide prec. mozno by som po mesiaci vacsinu problemov odstranil, ale na to nemam nervy. desktop prostredie je pre mna pracovna platforma, nemam ziadny zaujem sa v tom hrabat. chcem to behom pol hodiny cele nainstalovat, zastavit 3.5 veci a hotovo. a presne toto mi bohuzial umoznuje iba windows i ked vdacnejsi by som bol za funkcny linux. windows je extremne rychly, bezproblemovy, dostatocne ergonomicky, s vysokou hustotou prvkou na ploche. v linuxe nieje ani jedno prostredie ktore by to splnalo. bud je uzivatelsky prijemne, ale extremne pomale, alebo je rychle ale priliz strohe, neergonomicke
Vas prizpevek je nesmyslny celkove, proto vypichnu jen toto:
"A fakt je ze 99.999% lidi chce pocitac "ktery funguje", tj. s OS (tj. pro normalniho cloveka Windows)."
Ceska republika ma cca 8 925 000 obyvatel starsich 15 let (potencialni kupci PC, hodne nadsazeny odhad). Pokud by jen 0.001% lidi z tohoto poctu chtelo pocitac bez windows, jednalo by se o pouhych 90 lidi. Staci se jen podivat na pocet ctenaru root.cz aby bylo jasne, ze vase tvrzeni je nesmysl.
Pravda je, že mám dual boot. Když potřebuji pracovat, jsem v Linuxu. Když potřebuji spustit některé SW pro Windows, přebootuji. Protože přikoupením ramky bych zdvojnásobil cenu notebooku :-), je to lepší, než se pokoušet o hlemýždí virtualizaci. Rozhodně ale Windows nespouštím, když potřebuji pracovat. To, co jsem si v Linuxu zautomatizoval, bych v nich musel pracně hodiny klikat. Nejsem blázen ;-)
Vždycky mě udivuje, že se uživatelé Linuxu mohou naučit stovek příkazů, jejich syntaxi, jména stovek konfiguráků a stovek log files, regexpy, ovládání vi, skriptování v Bashi, Perlu, kódování v PHP, Pythonu a Cčku... ale naskriptovat nějakou trivialitu ve Windows, nebo použít zkratkové klávesy místo menu, to se zdá zcela nad jejich schopnosti. Přitom je to tak triviální. Něco mi říká, že je to spíš věc motivace.
Víte co udivuje mě?
Když jsem občas nucen třeba stavět na nohy nějaký Windows server (my býváme vzdělaní i v konkurenčních technologiích) či PC, pokaždé si uvědomím, jak lživá je reklama, která se snaží lidem vsugerovat, jak je správa Windows snadná. Skutečnost je totiž taková, že zpravidla používáte command lajnu téměř stejně intenzivně jako všude jinde a navíc to jde ještě metodou "levou rukou za pravým uchem" a syntaxe příkazů je někdy velmi svérázná. Neustále vymýšlíte nějaké triky a modlitby, aby se zadařilo. Zlatý grub, bash /proc /sys /etc atd...
Z pohledu skutečného admina je administrace Windows a Unixů skoro stejně náročná, jen pro Windows potřebujete silnější nervy, více čaje a kávy, závislí více cigaret.
Co se týče GUI - jestli někdo umí tuto věc dobře, pak je to Apple. Váš chlebodárce ani náhodou - nemá si s KDE či Gnome vůbec co vyčítat.
Pokud stavením na nohy myslíte troubleshooting, tak to je aktivita, která chce důkladné znalosti systému (bez ohledu na OS). Jinak jenom vymýšlíte nějaké triky a modlitby, aby se zadařilo.
Pokud hovoříme o uživatelské práci a běžné administraci, jsou na tom Windows výrazně lépe, než jakýkoliv UNIX (s výjimkou MacOS, kterému v těchto věcech dává sílu přesně to, čím se od běžných unixů liší).
Apple umí dobře GUI? Mě to tak nepřijde. Dock je příšernost, Expose také. A menu v horní liště? Super v době 12" monitorů, ale na 24" monitoru najezdíte myší zbytečné kilometry. A pár dalších vychytávek bylo popsáno tady:
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/421418/
Aj, šlápls do hov... Už jsi někdy viděl 2 podobné (= s totožným výsledkem) skripty v bashi pod Lin a Win? To je rozdíl jako prase. Od googlovani podkladů, přes možnosti skriptu až po čitelnost výsledného kódu.
A jak je možné, že se to oni nenamotivovaní uživatelé linuxu naučili? To je velmi jednoduché, protože to má všechno stejnou, jednoduchou logiku. Proto v linuxu můžeš bušit do všecho a víš co děláš. Jeden příklad za všechny - naučíš se reguláry a můžeš je využít všude.
Až budeme mít někdy oba čas a náladu, můžeme si pár skriptů ukázat. Například skript, který vyfiltruje okna podle jejich názvu, a u těch vybraných provede jejich minimalizaci. Nebo skript, který zastaví všechny služby/deamony začínající na "Ac". Nebo skript, který spustí tabukový kalkulátor, vytvoří v něm nový dokument ze šablony, vyplní hodnoty a uloží to v daném formátu. Rychle zjistíte, že skriptování v bashi začíná a končí spouštěním utilit a parsováním textů. V osmdesátých letech bomba, dnes dost slabé.
Unixy bohužel deformují lidi. Stačí je dost dlouho mučit příkazy, konfiguráky, regexpy atd., a nakonec jim přijde intuitivní i ovládání editoru vi a psaní regexpů. Kdybyste věnoval učení se administrace Windows desetinu toho času, který jste věnoval učení unixů, viděl byste ty jednoduché a transparentní principy také. Akorát byste je viděl daleko dříve než na unixech, a měl byste mozek lehčí o tisíc příkazů, jejich syntaxi, bash, Perl a další příšernosti. Protože znám poměrně dobře Windows a svého času jsem obstojně znal i některé unixy, dovedu ten rozdíl posoudit.
Jsem pro. Mimochodem skriptování pro/do GUI je zhovadilost (wtf: "skript, který spustí tabukový kalkulátor, vytvoří v něm nový dokument ze šablony, vyplní hodnoty a uloží to v daném formátu"). To mi připadá jako řídit vzdáleně auto na parkovišti přes lanka kladkostroje. Nicméně hoď tento skript do placu, ať můžeme posoudit tu ladnost a eleganci.
S tím deformováním a omezením nemáš pravdu. Uváděná argumentace je subjektivní a tutíž neakceptovatelná. Minimálně co se týče serverového nasazení.
Skriptování je věcí automatizace. Samozřejmě pro vás je to zhovadiost, protože v bashi je téměř vyloučeno skriptovat cokoliv, co má GUI. Vyjma toho na unixech nemáte API (natož objektový model) pro services/deamons, a místo toho je tam napatlaná hromada skriptů - samozřejmě na každém unixu jinak.
Od začátku je tu sice řeč o desktopech, ale na serverech je to velmi podobné. Jediný důvod, proč se Linux prosadil v oblasti internetové infrastruktury (protože jinde ho najdete pomálu) je jeho nulová pořizovací cena. A pravda možná i to, že jde o triviální funkcionalitu, kterou může poskytnout každý OS s TCP/IP stackem.
Pokud vím, tak API je na ledacos. Na skriptování stačí použít třeba Python a lze udělat ledacos. Myslím, že možnosti zde budou zhruba srovnatelné s WSH.
Druhá možnost je bash. Nic extra čistého, ale někdy se to na rychlé nahackování (ve stylu grep -o '^images/.*:' images.mk | sed 's/:$$//') hodí. Už jsem viděl (a upravoval) i remote control pro JDownloader CAPTHA nahackovaný v bashi přes xdotool. Nejlepší alternativa pro Windows je asi Cygwin, což není zrovna sláva.
V bashi lze skriptovat i to, co má GUI, na to je dbus, ale kdo by to dělal, na to jsou lepší jazyky, např. ten Python.
Pro démony samozřejmě jednotné API je, jmenuje se invoke-rc.d. Existují i novější API, ale ty jsou zpětně kompatibilní. Pokud chcete i objektové API, můžete použít třeba Python, napsat objektový obal pro invoke-rc.d je dost primitivní.
Btw. je zajímavé, že tu triviální funkcionalitu skutečně fungujícího TCP/IP stacku Windows dohánějí velmi pomalu a dodnes ji stále nemají (např. RDNSS) ;-)
API a skript jsou dvě různé věci.
http://en.wikipedia.org/wiki/API
http://en.wikipedia.org/wiki/Script_(computing)
Není součástí Windows, a nemá digitální podpis od MS. Riziko osobně nevidím.
An application programming interface (API) is a specification intended to be used as an interface by software components to communicate with each other
Což může snadno být implementované i jako skript, že ;-)
Nebyl jste to náhodou vy, kdo tu hlásal, že je potřeba certifikovaný hardware a podepsaný software, pokud chcete opravdu pracovat?
Zkuste si ještě jednou projít rozdíl mezi API, utilitou a skriptem. API je Application *Programming* Interface. U vás snad programy volají tak, že spustí skript, nejlépe pomocí fork/exec?
Smutným faktem je to, že unixy (včetně Linuxu) pro řadu věcí prostě API nemají. Na spoustu věcí máte k dispozici jen poslepované skripty a utility s nastaveným suid bitem.
Co se zrovna týče skriptování Excelu, mám teď čerstvě jednu krásnou příhodu. Zkopíroval jsem z MSDN (!) kód na kopírování rozsahu do jiného sheetu: Range.Copy Cells(1, 1)
. Což ale vyhodí chybu, že mám vybrat jednu buňku nebo udělat stejně velký Range. Co na tom, že Cells(1, 1) je jedna buňka. No co, udělám ten Range, vždyť to není tak zlé. Jenže ono to místo toho hodí nějakou nic neříkající application-specific chybu s nějakým kódem a bez popisu. Oproti Pythonu v Libre Office fakt radost programovat :-)
U Céčka mám alespoň manuálové stránky, kde jsou možné chybové kódy popsány, MSDN možné chyby u metod vůbec nepopisuje a ta chybová hláška byla nesmyslná.
Btw. chcete tím naznačit, že Microsoftem vyvinutý skriptovací jazyk z roku 1993 je technicky na úrovni kompilovaného jazyka z roku 1972?
A proč by se to měli uživatelé Linuxu učit? Moje máti ani přítelkyně neumí nic víc než klikat, a na rozdíl od Windows jim to v Linuxu úplně stačí.
Mimochodem moje čerstvá zkušenost se síťovou tiskárnou HP Officejet Pro 8500:
V Kubuntu: vyhledat tiskárnu, další (zadat název), další (vybrat ovladač, je předvybrán správný), konec, tiskne.
Ve Windows 7: vyhledat tiskárnu, další (kecy), další (zadat název), další (kecy), další (stahne podepsaný ovladač), konec, pokus o tisk z Excelu kompletně zasekne lokální spooler (dokument se na tiskárnu ani nedostane), který je potřeba promazat a restartovat, aby zase šlo tisknout. A nejzajímavější je, že tisk do XPS a následný tisk vygenerovaného XPS funguje. Ať žije komerční a Microsoftem ověřený software!
Prosim vas, jake stovky jmen konfiguraku a log souboru? To se nikdo neuci, Jmena jsou volena dostatecne logicky, aby je clovek nasel hned pri prvnim nakouknuti do /etc nebo /var/log, kde najdu budto adresar, soubor nebo oboji. Pokud tapu, vyresi to locate a nebo man. Nedelejte z Linuxu bitvu u Stalingradu.
To jste si naběhl :-D Já to původně měl naskriptované pro Windows, skript byl dlouhý "3 kilometry" a fungoval skvěle. To samé naskriptované pro BASH mělo necelou "obrazovku". Přehledné, znovupoužitelné. Ve výsledku dělají to samé.
Pro mne před lety (jelikož vyšla Vista), byla otázka, zda se "učit" ovládat nový systém zdarma, nebo za peníze. Tak jsem si vybral řešení zdarma a nelituji. Rozšířil jsem si obzory, funguji efektivněji, Windows používám občas také. Jsou věci, na které se mi osvědčil Linux, jsou věci (hry Win only + pár programů), na které rád zapnu Windows. Rozhodně je pro mne Linux na práci lepší volba, protože jsem měl tu možnost blbnout s obojím a v Linuxu je to zkrátka menší "vopruz" :-)
1) "99.999% lidi chce pocitac "ktery funguje""
Naprostý nesmysl, skoro škoda ztrácet čas komentováním...
2) "vetsina lidi tyto veci kupuje zvlast a spojitost mezi nimi je vice nez volna"
Ano, přesně tak to vidím i v případě PC a SW. Je to dáno historicky. Neříkám, že se to nemůže změnit, jen k tomu prostě není rozumný DŮVOD. "Peníze až na prvním místě" nejsou důvodem dostatečným.
3) "Naproti tomu notebook je bez OS nefunkcni"
Já myšlenku notebooku bez OS vůbec nešířil ani neuvažoval. Já jsem si jen dovolil připomenout, že na trhu je dlouhá řada OS, které lze na PC použít, a že tedy nevidím důvod, proč by se měly dodávat téměř výhradně s jedním, navíc komerčním?!
...
Dále asi nebudu reagovat, prostě se neshodneme, to se stává - a není na tom samozřejmě v principu nic špatného. Jak známo, konflikt je kořením života...
(někdo koření hodně ;)
Můžeš si vybrat jiný telefon podobně vybavený s OS, jaký ti vyhovuje. Nabídka je široká. Notebooku bez OS nebo jiným OS než Windows se nabízí jen v té nejnižší cenové kategorii (výrobce absencí Windows dosáhne nižší ceny). Pokud chci nějaký našlápnutý notebook, nebo i jen střední třidu, tak tam je nabídka v podstatě nulová.
Anglickou licenci nejsi v cesku vazany. Osobne bych notebook tak rok pouzival a pak ho proste vratil z duvodu odmitnuti eula, pripadne reklamoval protoze jsem dostal nefunkcni windows (nefunguji kdyz nesouhlasim se smlouvou). Nechapu proc kazdy resi eula hned po vybaleni z krabice.
Blby srovnani s mobilem si nechte. U toho vyrobce ruci za vady firmware!!!
To ale nedava smysl. Filozfogie Applu je takova, ze dodava hardware a software, a proto inzenyri a programatori vzjemne schopni vyladit jedno na druhe. A jsou schopni dodat a ZARUCIT funckni laptop jako celek. zadne otravne masy ovladacu, kompilovani atd. proto taky muze poskytovat online podporu na SW/HW.
Nekomu to nemusi vyhovovat, ale kdyby OSX vydal zdrojaky a upravte si je na svuj HW a nakompilujte si to, tak by se OSX stal jednou z distribuci/verzi unixu/linuxu - a podle me - by ztratil to kouzlo, ze zapnete laptop a bezi vam na nem 100procente funkcni unix.
Hm, nejake procento bych ubral. Jednou jsme na tom nemohli nastavit statickou adresu na WiFi a dostali jsme se do kolotoce neustale naskakujiciho dialogu o tom, ze nejaka aplikace (ktera, to vi je panbuh) zmenila adresu a nedalo se toho zbavit, protoze nez clovek stacil odkliknout tu hlasku a pak zavrit dialog konfigurace WiFi, naskocilo to znova. Nakonec jsme to nejak odklepli klavesnici a honem zmackli predem naraficenou mys, coz bylo asi jedine, co nas zachranilo od rebootu, o kterem majitelka nevedela, jak se dela a ja JabkOS neznam. I panove z Apple dokazi ledacos posrat a snadnost uzivani je nekdy zretelne podminena tim, ze delate pouze veci, ktere dela vetsina, tedy pouzivate DHCP.
U techto prispevku vzdycky uvazuji nad tim, nakolik dany uzivatel ma zkusenosti s OS X resp. jakou bussines domenu v OS X resi. Pro domenu vyvoje je to naprosto nepouzitelny stroj. Nejen ze oproti obdobne konfiguraci HW je (i to chciple ubuntu) nasobe rychlejsi nez apple, tak ma spousty nedodelku. Full screen aplikace bezi jenom na primarnim screenu na sekundarni nahodi jen sedou plochu. Menu pro ovladani okna, ktere mate na pravem monitoru je nahore na levem monitoru atd. Nastaveni globalnich klavesovych zkratek, ktere reflektuje jenom mensina aplikaci (a je jedno ze vsechny vytvari primo Apple). Chybove hlasky, ktere jsou delsi nez monitor a z klavesnice nejdou dokoncit a mysi se pod okraj obrazovky nedostanete (tudiz jedina moznost restart a nebo konzole a kill) atd.
Oproti windows XP drobne zlepseni v nekolika malo oblastech, ale oproti linuxu (pouzivam KDE) sileny diskomfort.
hmm, divne, ja mam naopak spatne zkusenosti s pomalym nefuncnim molochem KDE, proto jsem zaplatil inzenyrum z applu, aby to vyresili za me. prosel jsem veru ruznymi OS(od dosu pres winNT ruznych dister linuxu a bsd az k OSX), ruznymi iXy a jelikoz se nemam cas uz neustale hrabat v OS, ale vyuzivat pocitac k praci tak jsem poridil uz hotovy fcni unix. holt, kazdy mame
Prave ja mam tu zkusenost, ze OS X moc funkcni nejsou a jsou plne nedodelku. Navic mam aktualni zkusenost s aktualnim KDE (Kubuntu - vyresili to za mne) a s Apple (Lion). A v teto aktualni verzi je Apple dosti nestabilni, ma spostu bugu a je dosti pomaly. A to PC s Linuxem mam v podstate stejne konfiguraci a pritom ho daleko vice zatezuji (nekolik prohlizecu, 2x (nekdy 3x) Eclipse, Loutus Notest atd.) na Apple mi bazi vlastne jenom XCode + iOS simualtor a pritom kazdou chvili mi tam vyskoci barevne kolecko pro cekani.
Btw. a i servis je dost desny, zatimco DELL i Lenovo pocitac opravi do druheho dne (Service 24) tak oprava Mac Booku u Apple trvala mesic. Nevedeli cim to je, tak vzdycky obednali dil z USA, zjistili ze to tim neni a obednali dalsi. Jenom upozornuji ze v CR jsou jenom dva autorizovane servisi Apple a ja to mel u jednoho z nich, takze si nemyslim, ze bych mohl vybrat moc lepsi servis.
Ale je mozne ze domena pro kterou Apple pouzivam, neni tou nejcastejsi, takze pro lidi kterym na vsechno staci prohlizec (a takovych je urcite dost), to muze byt produktivni prostredi.
tak to mate OS v havarijnim stavu. neco je v nem spatne, protoze tohle neni standardi chovani OSX rozhodne. preinstalovat, opravit instalaci. Ja vyuzivam apple k praci z domu a prijde mi ze pro praci je naopak vhodnejsi nez Win. vpohode se skriptuje, pracuje rovnou v terminalu, pripadne se daji vyuzivat naportovane veci z jinych linuxu/unixu coz by na win bylo vse katastrofe.
Tohleto je naprosto zcestne. Apple prodava macbook jako funkcni celek, cely od spolecnosti Apple. televizi taky nebudete chtit bez firmware s tim ze si pripojite nekam na desku kabel a nahrajete firmware.
Apple mel puvodne a vubec svoji vlastni architekturu hardware, az pozdeji zacal pouzivat univerzalni komponenty z platformy IBM PC(dnes oznacovan jako PC) tj Intel,nVidia, apod.
Existovaly tzv. IBM PC( dnesnich 99procent pocitacu), Amigy, Apple Macintoshe, atd... kazde to bylo vzajemne nekompatibilni zelezo jako je vysavac s mikrovlnkou...
Kdyby existoval laptop firmy microsoft tak at si to taky prodavaj jako celej.
Jo, ten podelanej OSX je mimochodem nejlepsi desktop Unix co znam, tj nejlepsi OS na desktop vubec.
Naopak, zcestné je to co píšete vy. Apple prodává funkční celek, stejně jako ASUS nebo Lenovo. A stejně jako ASUS nebo Lenovo kupuje komponenty všude možně. CPU tady, disky tam, LCD panely jinde... ASUS a Lenovo se liší jen tím, že kupují SW od Microsoftu. Apple naproti tomu dodává SW založený na univerzitním projektu (Mach kernel od Carnegie Mellon University), zdarma dostupném kódu BSD Unixu, objektové nadstavbě od koupené společnosti NeXT Computer atd. Apple dokonce ani svoje výrobky nestaví, nechává si je montovat právě od společností ASUS, Quanta Computer a nejspíš dalších. Tolik k té legendě o Macbooku, který je "cely od spolecnosti Apple".
Apple samozřejmě neměl vlastní architekturu. Stavěl počítače na procesorech Motorola M68xxx, a později na PowerPC (na těchto CPU tehdy běžely i Windows).
Doporučil bych vám totéž co ostatním: hlasujte peněženkou. Pokud vás takových bude dost, výrobci na to uslyší. Nakonec už tu padlo, že zatím co Linux na desktopu je pro výrobce díky mizivé poptávce prakticky mrtvá záležitost, na serverech je poptávka větší, a proto ho nabízejí. Podobně rádi nabídnou cokoliv jiného, po čem bude dostatečná poptávka.
Regulace trhu je zlo. Nechci se dočkat doby, kdy bude EU na podněty spotřebitelů nutit výrobce nabízet růžové automobily kvůli lobování jedné skupinky, počítače bez OS kvůli druhé skupince, a boty bez tkaniček kvůli další skupince. Tyhle věci si velmi dobře vyřeší trh. Výrobci nabízí to, po čem je dost silná poptávka.
Trh neřeší začarovaný kruh jakým je tato situace. Navíc regulace trhu je celkem běžná praxe, stát realizuje kvanta opatření např. na ochranu spotřebitele, včetně zákazu vázaného prodeje. Definice vázaného prodeje se ovšem bohužel nevztahuje na bundlování Windows. Povinnost refundace za bundlovaný OS u PC a laptopů by mohlo být další z těchto opatření. Já jsem jednoznačně pro. Když MS může lobovat a využívat svou moc k prosazování svých zájmů, proč bychom nemohli my? Jako menšina máme i šanci. A EU ráda reguluje.
V čem konkrétně spočívá v tomhle případě ochrana spotřebitele? Nepatrná skupinka spotřebitelů je chráněna před tím, že má na trhu v zaostalé ČR "jen" stovky modelů zboží, které si údajně chtějí koupit (ale na tržbách se to ne a ne projevit)? No to je jasný důvod přijmout nějaký zákon ;)
Jinak tu byl link na eshop, kde mají všechny modely i bez OS:
http://www.pcspecialist.co.uk/
A uvažujete i o zavedení regulace, která mi umožní odebrat jakýkoliv notebook bez baterie, HDD, paměti nebo CPU? A co auta bez pneumatik, boty bez tkaniček a telefony bez firmwaru? Hodinky bez ručiček, židle bez opěradel a propisky bez náplně? To před sebou máte ještě kopec regulací. A jistě to všem hrozně pomůže ;)
A můžu se zeptat, proč o tom neuvažujete? Vždyť je to přece analogické.
Možná je to jinak. Možná je vám jedno, jestli je regulace správná věc, nebo jestli je nesmyslná. Možná vám jde jen o osobní prospěch, bez ohledu na cokoliv jiného.
Uvedu vám příklad jiného uvažování, který nadřazuje princip vlastnímu prospěchu. Hodně cestuji po Evropě, a platím vysoké účty za telefon. Když se EK rozhodla regulovat ceny roamingu, měl bych zatleskat, protože je to v můj prospěch. Tleskám? Ne. Vím totiž, že mobilní operátoři musí být jaksi zvlášť pro každou zemi, a roamovat spolu. T-Mobile CZ a T-Mobile DE spolu roamují v principu stejně jako Vodafone CZ a Mobitel IQ. Kdybychom měli T-Mobile Europe, těžko by zákazníkům vysvětloval, že za volání z české Aše do německého Selbu (cca 4km) mají platit daleko víc, než za volání z Aše do Zlína (cca 400km). Takže padnul návrh na vytvoření evropského telekomunikačního úřadu, abychom mohli mít celoevropské operátory. Bohužel neprošel. Místo toho EK nadiktovala operátorům ceny, a telekomunikační úřad BEREC zřídila jako poradní orgán EK bez reálných pravomocí. Jinými slovy nejprve vydražíme operátorům za miliardy frekvence, pak jim nadiktujeme ceny, a založíme další zbytečný úřad, který bude platit desítky či stovky byrokratů, s ročním rozpočtem 137.5 milionů korun z našich daní. Jo, to je zase regulace jak noha. Je to opravdu k potlesku? Pro příznivce absurdních dramat možná ano.
Jenze operatorum se to zrejme stale vyplati, jinak by se asi zrecyklovali do jine oblasti podnikani. Takze budte rad, ze neplatite pri volani z Parize do Horni Dolni 5 kilo za minutu, k cemuz by asi doslo, kdyby to bylo ponechano jen na operatorech.
BTW, vysoke ceny komunikaci a nedavno i Internetoveho pripojeni jsou udajne jednou z brzdou podnikani v Evrope. Proto asi tu regulaci zavedli, kdyz se do toho operatorum nechtelo dobrovolne. Nevim, jak to bylo s telefony, ale vim, ze pred par lety byli vykukove, kteri za kabelove pripojeni k Internetu chteli 500€ za mesic. Konkurenci jim tehdy byl leda tak dial-up, tak si toho nalezite uzivali. A k tomu vam za dalsich 5 kilo prodali modem, ktery nakonec, kdyz museli zlevnit, davali za par supu nebo snad zadara.
BTW, operatori se o zakaznika prali nikoliv lepsimi podminkami, ale spis tim, ze si odchyceneho zakaznika chteli zavrit do ohradky. Volani kamkoliv mimo jejich sit melo zasadne dost prohibitivni ceny. Nevim, jestli doufali, ze kazdy zakaznik presvedci sve okoli a privede je na pravou viru prechodem k tomu jedinemu spravnemu operatorovi, ale s tim po regulaci EU maji utrum.
BTW, tusim to byl Christian Engström, ktery na svem blogu uvedl cenu, kterou mobilni operatory stoji datove prenosy. Ze srovnani s cenou, jakou chteji po koncovem zakaznikovi pak vyplyva, ze si uctuji zisk v tisicich procent. Je tedy zrejme, ze je to banda zlodejska, na kterou plati akorat bic. Konkurencni prostredi zretelne dost selhava, protoze jim nehrozi, ze by se najednou prihrnulo padesat dalsich operatoru z Ciny s lepsimi podminkami. A nedivil bych se, kdyby doslo i na nejake tiche dohody v zajmu udrzeni vysokych cen.
To bude horsi, cetl jsem to v nejakych vinach. Ne, blesk to nebyl.
Tady mate clanek na podobne tema z Kanady: http://www.cbc.ca/news/background/tech/cellphones/economy.html . Principy se jiste vztahuji i na Evropu.
Operátoři musí na něčem vydělávat. Například SMSky jsou zlatý důl. Za pár bytů zaplatíte nekřesťanské peníze.
Zajímavý paradox: když se draží licence, stát říká "ale miliardy, pánové, žádné flákání". Dav tomu fandí a raduje se, kolik přiteče do státní kasy. Napadá někoho při podobných akcích, že operátoři ty peníze musejí nějak dostat zpátky? Čím dráž stát ty licence prodá, tím dražší bude volání, a tím víc půjde z vaší kapsy. Operátoři v dražbě vlastně soutěží o to, kdo vybere státu víc peněz z vaší kapsy.
http://hn.ihned.cz/c1-777605-italska-drazba-licenci-na-provoz-umts-skoncila-velkym-fiaskem
Asi ano. Omezeni by mela byt nastavena pred drazbou. Na druhou stranou se ale o operatory nebojim, urcite si nahrabou i tak. Proc by to jinak delali?
Aby to mohlo fungovat jinak, musela by byt nastavena jina vyberova kriteria, nez penize. A to my moc neumime, tak je otazka, jaka kriteria by to mela byt.
V tomhle jste dost vedle. Operatori nasadi takovou cenu kterou budou ochotni zakaznici jeste zaplatit. Draha licence by mela na koncovou cenu vliv jedine tehdy, kdyby tak vyrostly celkove naklady nad cenu trzeb, coz se v tomhle pripade nestane. Takze cena drahe licence bude mit jenom ten vysledek ze misto 150% bud mit operator zisk treba jenom 100%.
Myslím, že neexistence nějakého T-Mobile Europe není kvůli neexistenci úřadu. Spíš to bude kvůli (podle některých umělým) hranicím, kde v každém státě na podnikatele spadne pytel jiných regulací, nutí* ho používat jinou měnu. Vlastně se to netýká jen podnikatele. Týká se to vlastně všech obyvatel. A pokud někdo jede za hranice, pak buď jede na dovolenou si odpočnout (volá málo a za roaming si trochu zaplatí), nebo jede pracovně a je ochoten si zaplatit i větší částku. Regulace cen - když vynecháme jiné důsledky - se snaží řešit důsledek, ne příčinu.
*) Skutečně nutí - https://cs.wikipedia.org/wiki/Pen%C3%ADze_s_nucen%C3%BDm_ob%C4%9Bhem
Ačkoliv T-Mobile Europe oficiálně neexistuje, všechny T-Mobily v Evropě jsou jedna korporace a AFAIK si terminační poplatky vzájemně buď vůbec nepočítají, nebo jsou v řádu desetin eurocentů. Vzhledem k tomu a situaci v Indii si proto nemyslím, že by jeden T-Mobile Europe přinesl nižší cenu roamingu.
Regulace je nástroj, který se dá použít dobře nebo špatně. Nožem se dá taky nakrájet chleba nebo podříznout hrdlo. Kvůli možnému podříznutí je ale nepřestáváme vyrábět, že ne? S regulacemi je to někdy obtížné, v tom vám dám za pravdu, ale to neznamená, že veškerá regulace je špatná.
Regulace jsou v naprosté většině případů špatné. Regulátor totiž nemá k dispozici všechny potřebné informace. Naopak souhrn aktérů trhu má k dispozici všechny informace, a provádí rozhodování distribuovaně.
Chcete jiný příklad zmršené regulace? Třeba podpora tzv. zelených zdrojů v Evropě, a v ČR zvláště.
Ano dovedl. Staci, aby nekdo ziskal (defakto) monopol a muze si prodavat, co se mu zachce. Zakaznik nebude mit na vybranou. Chce notebook? Prodavame akorat s pulkou prasete. Kdyz se vam to nelibi, jdete si koupit kulickove pocitadlo. Koneckoncu, Skodovka za bolsevika mohla prodavat i nedokoncena auta. Chybely nejake dily, treba tesneni od dveri? Nevadilo, ten, na koho to v poradniku padlo to rad koupil a pak si to nekde nejak sehnal a dodelal sam.
Notebook s pulkou prasete - pokud bude naprostá většina zákazníků používat notebook s půlkou prasete (budou spolu věcně souviset), a budou to tak chtít kupovat, tak to není problém. Jenže to tak není. Naopak naprostá většina zákazníků používá notebook s Windows, i když mají jinou možnost (například těch 194 modelů notebooků bez OS). Proto se neprodávají notebooky s půlkou prasete, ale s Windows.
Pokud někdo získá dominantní postavení na trhu, může ho velmi rychle ztratit, pokud nebude plnit poptávku zákazníků. Na trh totiž v takovém případě může vstoupit nový hráč.
> Pokud někdo získá dominantní postavení na trhu, může ho velmi rychle ztratit, pokud nebude plnit poptávku zákazníků. Na trh totiž v takovém případě může vstoupit nový hráč.
To mi tedy vysvetlete, jak to, ze MS ma stale dominantni postaveni, kdyz poptavku zakazniku plnil vypotky, jako Widle 3.x a 9x? V normalnim trznim prostredi by jiz davno meli jit na buben.
Windows 3.x i Windows 9x byly megaúspěšné produkty. Zákazníci prodejcům div netrhali ruce. Zákazníci totiž mají trochu jiné potřeby, než vy si představujete. Například WYSIWYG editor a tabulkový kalkulátor, to se jim líbilo. Taskbar, se kterým je přepínání mezi programy tak snadné, jako přepínání kanálů na televizi - ano. A například víceuživatelský systém s permissions? Vždyť u toho počítače stejně sedí jen jeden člověk, stejně jako u psacího stroje.
Ano, to jiste. Napriklad podradne patoky od Mafie za premrstene ceny v dobe prohibice take byly megauspesne produkty. Nec jineho totiz nebylo v nabidce a spousta lidi ani nevedela, jak treba chutna kvalitni whiskey. Podobne se masy ldi spokojily se srackou, ktera padala i nekolikrat za hodinu nebo nekolikrat za hodinu vyzadovala preventivni restart, nez lehne sama a ktera lidi mohla pripravit o vysledky prace i nekolikrat za den. A ktera navic vyzadovala kompletni reinstalaci nejmene nekolikrat do roka.
Tady jde o to, že nemůžeme srovnávat užitek meziosobně*. To, co je pro někoho "podřadný patok" za "přemrštěnou cenu", může být pro někoho jiného dobrá koupě. (BTW: prohibice je určitě volný trh...)
*) http://devian.cz/2011/proc-se-neda-meziosobne-srovnavat-uzitek/
> BTW: prohibice je určitě volný trh...
Neni. Je to trh v rukach nekolika mafianskych gangu, kteri si jej po ruznych strileckach na ulici rozdeli a nasledne se dohodnou na cenach, aby je udrzeli na dostatecne vysi. Ten trh dale ignoruje podstatnou cast zakazniku, kteri by dali prednost kvalitnejsim produktum nebo dokonce splasky vubec nepiji.
Trh s PC je naprosto volný. Vyrábět i prodávat může kdokoliv. Můžete od zítřka vyrábět PC doma v garáži a prodávat je na stánku na ulici, když budete chtít. Samá volnost a svoboda :). Notebooky můžete vyrábět také, jenom si asi budete muset pečlivě vybrat díly a koupit je v zahraničí.
Ale ale. Jako OEM partner se může zaregistrovat kdokoliv. A licence dostanete nejdráž tak, jak je koupíte ve velkoobchodu. Stejným způsobem staví sestavy třeba Alza. Na cenu licence, kterou má HP, ASUS apod. se s tak malými objemy asi nedostanete. Ale to vás zatím nemusí trápit :)
"..."jen" stovky modelů zboží, které si údajně chtějí koupit..."
viz http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/421994/
"Nechci se dočkat doby, kdy bude EU na podněty spotřebitelů nutit výrobce nabízet růžové automobily kvůli lobování jedné skupinky, počítače bez OS kvůli druhé skupince, a boty bez tkaniček kvůli další skupince."
Asi tak. Viděli jsme Windows XP N. Nucené notebooky bez OS jsou kandidátem na něco podobného. Možná by vzhledem k nákladům na distribuci byly prostě jen drahé, takže by je prakticky nikdo nekupoval, takže by se z nich stala potěmkinova vesnice - formálně by existovaly, ale to by bylo tak všechno.
Rád si koupím notebook bez OS, ale tudy cesta prostě nevede.
"Nechci se dočkat doby, kdy bude EU na podněty spotřebitelů nutit výrobce nabízet růžové automobily kvůli lobování jedné skupinky, počítače bez OS kvůli druhé skupince, a boty bez tkaniček kvůli další skupince...
...Nucené notebooky bez OS jsou kandidátem na něco podobného"
Aha, takže raději budete (budeme) dále žít v době, kdy jsme nuceni si koupit Windows, přestože už např. máme jedny (či více) legální doma (či ve firmě) - to Vám opravdu přijde správné?
"Nucené notebooky bez OS"
To je nesmysl, já nic takového nechtěl, já jsem psal: "Chápu, že většina lidí chce počítač s předinstalovaným OS… Nechť se tedy prodávají počítače s předinstalovaným OS – proč ale nemám mít možnost nechtěný OS vrátit a získat zpět část peněz?"
Nerozumím Vaší fóbii (kterou tady trpí více přispěvatelů) z možnosti svobodné volby.
Ja ale mluvim o hotovem reseni operacniho systemu OSX, ne na jakem BSD je to zalozene. ad hardware, samozrejme, vsechno se montuje v cine, jde spis o garanci hotoveho vyrobku. Timto celym jen naznacuji, ze kdyby jste si nechal postavit v cine napr. Debianbook a dodaval ho s Debianem vyladenym na to konkretni zelezo, tak to bude taky super stroj. BFU otevre book a ma funkcli linux. Ztracelo by potom smysl chtit vas Debianbook bez toho vaseho Debianu, s tim ze si tam nainstalujete Freebsd. cely produkt by to nevalvovalo, protoze by kvalita/povest booku zalezela na tom, s jakym dodatecnym SW by to prodejce prodaval. o problemech s HW podporou nemluve.
Melete nesmysl.
ASUS nedodava celek jako Apple.
Apple: Prodava hardware i software, v pripade poskozeni on a jenom on v dusledku odpovida, ze nefunguje disk, monitor ci soft. + ma vlastnicka prava na ten OS. Muze dodavat celek, protoze vse co doda vlastni.
ASUS v dusledku odpovida pouze a jenom za to zelezo, pokud je chyba OS NEZODPOVIDA ZA TO. + nema vlastnicka prava na OS. Takze s prinsipu nemuze dodavat celek, kdyz cast nevlastni.
Ale to chce pouzivat mozek nejenom na navstevu zachoda, ale i na cteni EUALA a smluvnich podminek ASUS a APPLE...
Apple dodává funkční celek, HW i SW, které předtím porůznu koupil, případně vyvinul sám.
ASUS dodává funkční celek, HW i SW, které předtím porůznu koupil, případně vyvinul sám.
Rozdíl?
ASUS samozřejmě odpovídá za OS. Poskytuje na Windows i technickou podporu. To je podmínka OEM smlouvy.
ASUS také nevyvinul použitý CPU, baterie... Přesto je dodává jako součást výrobku. Pro smluvní vztah zákazníka s výrobcem notebooku je úplně jedno, jestli výrobce jednotlivé komponenty (včetně SW) nakoupil, nebo je vyrobil sám.
Pokud chcete celosvětovou podporu, kupte si notebook s takovou podporou. Business řady ji běžně nabízejí.
Jenze Apple vyrabi HW i OS a prodavaji to jako celek. Microsoft vyrabi leda tak mysi a klavesnice. Nevidim problem v tom, aby je prodaval i s drivery, pokud jsou potreba. Pocitace ale nevyrabi, tak nevidim duvod, proc by soucasti dodavky musely byt Widle a MS Works. Na to at si zacnou vyrabet vlastni HW a at si ho prodavaji s cim chteji. Osobne bych si MS notebook nekoupil.
Toz ja autorovi fandim a urcite bezte do toho. Cim vic lidi je bude s timhle otravovat, tim driv s tim budou muset neco udelat, porad by snad melo platit "nas zakaznik, nas pan", ne? A jak uz bylo zmineno vyse, at to klidne prodavaj s predinstalovanyma woknama, kdyz si to tak vetsina zakazniku preje, ale at proboha neremcaj a tem 2% lidi, kteri ty wokna nechtej at uz proto ze maj svoji starou ne OEM instalacku a nebo tam chtej nahodit linux nebo neco jinyho, at to proste bez kecu proplatej a hotovo.
ahoj,
toto budu za chvili resit taky a vnitrne jsem si to zduvodnil...
- mam ntb acer extensa 5620, kteremu dochazi dech a pravdepodobne se do par mesicu polozi,
- takze budu hledat podobnou alternativu 2012/Q3,4
a jsem rozhodnut koupit ntb s woknama a duvod je prosty:
"budu na tom hrat hry! na nic jineho, dle meho nazoru ty okna nejsou vhodna"
tedy pro praci urcite ne. nedovedu si predstavit, ze stale klikam a zaviram nejake okna...
jsem zvedav, jak to autor to vraceni textove poda a hlavne, jak mu to dopadne...
Jestli narážíš na absenci virtuálních ploch ve windows tak to řeším programem třetí strany. A poté se na tom již pracovat dá. Dokonce mnohem lépe než na linuxu, kde je těžký nedostatek kvalitních aplikací. Ty nekomeční nedosahují kvalit těch komerčních, které ovšem pro linux nejsou.
Přesto už jsem také chtěl pořídit stroj bez OS, konkrétně protože jsem na netbooku nechtěl win7 starter, ale home premium. Překvapivě ani to není možné.
Diky, zkusim. BTW, znate Altdrag? http://code.google.com/p/altdrag/ Taky jedna vec, ktera Widlim chybi. Hlavne kdyz nejaky blb napise aplikaci s oknem, ktere se nevejde na monitor a nejde v nem ani scrolovat, ani se neda zmensit velikost.
Windows byly od začátku psány jako rozšiřitelný systém. Na integraci do kontextové nabídky oken se používá GetSystemMenu() a InsertMenu(). Samozřejmě můžete i přidat button to title baru okna, dělá se to pomocí hookování eventu WM_NCPAINT, a následného kreslení do non-client area.
vubec nenarazim na winy - jen proste za tech 10let pouzivani linuxu, kdyz me nekdo posadi pred okynka. tak jedine co zmuzu je "tupe na to koukat, jak se jezdi mysi a je to pekne barevne" produktivne s tim nic nesvedu a potrebuju prikazovou radku ;-)
jedine, proc bych si to nechal na kompu, vc. licence jsou potom hry - zadny pracovni sw. kapisto ?! :-D
Vy ale vůbec nemusíte prodávat laptop bez OS.
Úplně stačí dát zákazníkovi možnost nepotřebnou licenci vrátit.
Proč to tak nefunguje? Protože Microsoft si nepřeje, aby na trhu existovaly PC kompatibilní bez toho, aby mu z každého něco káplo. Není to nic nového - je to svinstvo, které má kořeny hluboko v 80. letech - i tehdy někteří výrobci vnucovali na základě smluv s tou hydrou pochybný MS-DOS, ačkoliv jste chtěl provozovat třeba daleko lepší DR-DOS, CP/M86, Concurrent DOS atd..., o kterém běžný Franta neměl ani tušení...
Rozdíl je dnes v tom, že monopolní praktiky MS časem ještě zesílily...
Už neraz som sa stretol práve s tým, že notebook bez OS bol drahší než ten s Windows. Tá cena nainštalovaných Windows vychádza záporná vďaka firmám, ktoré by chceli takto presadiť svoje produkty prostredníctvom rôznych demo a časovo obmedzených verzií programov, ktorých je v takomto predinštalovanom Windows viac než dosť. Pre tie firmy je to určitý druh reklamy, ktorou však spoločne "preplatia" cenu samotných Windows, z čoho vznikne práve tá cenová anomália.
V současnosti řeším podobný problém. Starý notebook po čtyřech a půl letech pomalu odchází do křemíkového nebe a potřebuji nový.
Líbí se mi nové Lenovo Z380A, ale má to jeden problém - Windows. Nestojím o ně a nechci za ně platit ani z principu - platit za něco, co nepoužiji, navíc s licencí, se kterou jako uživatel nemůžu souhlasit.
Takže zkouším lehce oťukávat zástupce Lenova, jestli by nebyla možnost vrácení té licence.
Jinak podle všeho je vázaný prodej HW+OS bez možnosti vrácení licence dokonce v rozporu s předpisy EU:
http://www.itbiz.cz/zpravicky/francouzsky-soudce-lenovo-musi-zakaznikovi-proplatit-cenu-predinstalovanych-windows
... takže držím palce všem, co se s tou M$ hydrou pokusí bojovat a sám hodlám taky trochu přiložit pod kotel.
Mimochodem, co kdybychom zkusili udělat nějakou komunitní akci? Pokud bychom se domluvili na nějakém větším počtu notebooků (řekněme těch 20 kousků) a dali požadavek výrobcům, tak by třeba povolili a dali nám nabídku.
Třeba zrovna Lenovo by nemuselo být proti a v právě uváděné řadě noťasů je několik opravdu pěkných kousků. A u Lenova by to nemusel být vůbec problém, protože řadu svých noťasů dávají jen s FreeDOSem. Třeba nová Z580 je k mání s i bez OEM.
Jako druhá možnost mě napadá domluvit se, jako skupina zkontaktovat některého z velkých prodejců (CZC, Alza, TSB, AlfaComp, Mironet) a zkusit ho přesvědčit, aby vyjednal dodávku třeba 20 kusů.
Tímto dávám do placu návrh, abychom o tom přestali jen filozofovat a vést flame místo toho s tím zkusili něco udělat.
No s Lenovem jsem to zkoušel a pokus vrátit licenci Windows z ThinkPadu X220 skončil tímto mailem z Lenovo (zvlášť pikantní je požadavek na vrácení NEPOUŹITÉHO zařízení):
Vážený pane Jinochu reaguji na váš e-mail ze dne 31.5.2011. Dovolím si vám touto cestou zaslat stanovisko Lenova: "Lenovo nenabízí možnost refundace jednotlivých programových titulů instalovaných v osobním počítači. V případě, že zákazník nesouhlasí se smluvními podmínkami v dokumentu ?EULA?, tak má nárok vrátit celé zařízení Lenovu, které ho bude zákazníkovi refundovat." Případné vrácení nepoužitého zařízení realizujte prostřednictvím prodejce, u kterého jste zařízení koupil. Děkuji S pozdravem Petr Toman General Manager Lenovo Czech
Ano, to je typicky "managorská" odpověď.
Prča je, že právě Lenovo už v ČR refundaci minimálně jednou nabídlo (s podmínkou, že dotyčný bude mlčet). A ve Francii mu byla refundace přímo nařízena soudem.
Je to o tom, že si prostě jako uživatelé necháme kálet na hlavu.
Po pravdě mě napadla ještě jedna věc - v těch předinstalovaných woknech je spousta trial verzí různýho spywaru. Od M$ by bylo fér, kdyby si licenci nechali zaplatit od tvůrců toho bince, co tam "v ceně" přibalují.
A zákazník by dostal automatické instalační CD s woknama+spywarem zadarmo. Kdo by chtěl, zaplatil by M$ licenci v poplatcích za plné verze toho přibaleného spywaru.
kazda analogie (hw+sw versus konev a rukavice, notebook a komponenty, auto a volant) zadira na tomhle: kdyz si koupim notebook, tak az teprve PO zakoupeni se vubec dozvim o nejake licenci, kterou si teprve PO zakoupeni muzu precist a mel bych odsouhlasit. U zadne z analogii nic takoveho neni. A ta licence PO zakoupeni je duvod proc muzeme pozadovat vraceni, nahradu atd.
A co keby som ako zakaznik zaplatil vyrobcovi noteboku taku istu sumu, co dostane ako proviziu od Microsoftu za pozitie windowsu. Len by som uz neplatil za WIN. Vyrobca by mal byt hadam spokojny a ja tiez. Za predpokladu ze bez kupy WIN by som teda logicky mal celkovo platit za notebok menej ako s WINOM :)
alebo - burka v pohari vody. To sme zase v roku 1999?
Este som nedotal kus hardveru za poslednych 10 rokov, ku ktoremu by nebol bundlovany nejaky softver, aj k USB klucom bundluju nejaky backup soft atd. Aj za ten si zaplatil pri kupe notebooku. Aj ten si vratil? Ci ten pouzivas?
Pride mi to fakt trochu melodramaticke, ja som v notebooku uz 5 rokov nepouzil dvd mechaniku ani bluetooth, ani fingerprint reader, ani infra port, ani rj45..a predsa ich tam mam, a ovela radsej by som sa zbavil tohto ako nejakej licencie.
Kolko rokov potrva kym sa zacneme pozerat na operacne systemy ako na nastroje a nie lifestyle? Som myslel, ze ta doba kedy sa hadzali vajcia po Gatesovi uz je za nami. Microsoft rovnako apple... a rovnako ako Red Hat..je korporacia, ktora v prvom rade chce generovat zisk. Uz sme si prezili tie doby ironickych triciek "shut the windows, close the gates" a mozme sa spatne obzriet a povedat si, ze win95/98 nam dal lacne pocitace. Ci to dnes nie je pravda? Boli to nahovno systemy lebo kompatibilita s taiwnaskym HW bola priserna? Ale umoznili nam kupovat si lacne PC poskladane na kolene. Mozete sa postavit aj na hlavu aj tak tuto skutocnost nikto nepoprie. Najskor bolo treba najprv nejaky hardver doma mat aby sa vobec nieco take ako open source projekty mohli dat do pohybu. Uz roky pouzivam linux, windows, osx a komercne unixy (solaris, hpux, aix) na dennej baze pri svojej praci, a fakt nemam pocit, ze by este dnes ludia zijuci v realite po sebe hadzali nenavistne pohlady ako pred 10 rokmi ked niekomu z PC zazvuci windows_boot.wav. Uz je snad cas na trochu triezveho nadhladu. Chcel si notebook. Nechcel si licenciu na Windows? Tak si si ho nemal kupit.
Stejne keci byli o IE. A ted? Ma podle vas jako win zastoupeni 98procent?
Nema, takze pseudokeci o tom co kdo chce jsou mimo. Realita je takova, ze lidi by si vzali neco jineho, ale umele prekazky monopolu, tj. zmena=problem na vic jak 1 den. Jim v tom brani.
Takze krome vaseho nazoru, ktere priklad IE, ci v jinem odvetvy jako je trh s Plynem ukazal jako nesmysl nemate?
P.S. jesli je pravda co pisete, proc nemuze byt volba OS nechci?
Doporučuji si prostudovat trochu pravopisu.
http://www.pravidla.cz/pismena-i-y/
A když budete u toho, zkuste se podívat do nějaké učebnice ekonomie na definici monopolu. Znamená to v překladu jediný prodejce, a jde o situaci, kdy na trhu existuje jediný výrobce/prodejce daného statku, a zároveň neexistuje substitut (alternativní produkt), a zároveň existují nepřekonatelné překážky pro vstup na trh (nikdo nemůže či nesmí začít vyrábět či prodávat).
Ten bundlovaný software jsou obvykle ořezané verze zdarma, které slouží jen jako lákadlo k zakoupení verze plné. A když se mi to nelíbí, na jednu flasku s takovýmto softwarem připadá sto dalších bez něj.
Mechaniku DVD nebo Bluetooth můžeš vymontovat (Windows vymazat) a můžeš je prodat (OEM Windows nesmíš). Porty jsou na rozdíl od Windows pevnou součástí.
Za pár roků nejspíš nebude mít OS žádný jiný význam, než jako okno do Cloudu a nikoho, ani MS, už to nebude zajímat.
Cloud je super věc. Dejte svoje data nějaké firmě, která vám do nich bude čumět, a na základě toho vás bombardovat nechtěnou reklamou. A přistupujte k nim přes webovou aplikaci, která je sice pomalá a neergonomická, ale zase má "výhodu" v tom, že je k dispozici jen pokud jste online :)
Ukázkou té katastrofy je třeba Facebook. Nechte si stránku otevřenou pár hodin, a v jakémkoliv browseru vám sežere stovky MB paměti. Děkuji, nechci.
Cloud si můžete postavit svůj a kdekoliv. Třeba já mám vlastní cloud postavený na eGroupware. Protože to běží na Linuxu, bylo to samozřejmě velmi obtížné nastavit a zprovoznit: aptitude install egroupware
. Připojení Kontactu na poštu, kalendář a kontakty znamenalo zadat jméno serveru. U Androidu bylo potřeba stáhnout z Marketu aplikaci. To samé připojení složek WebDAVu (v KDE out-of-box, v Androidu jedna aplikace). Btw. mělo by to stejně snadno fungovat i ve Windows, pokud tedy nepoužíváte Outlook, protože ten odmítá komunikovat standardizovanými protokoly CalDAV a CardDAV.
Jak jen to ten Rekonq s Facebookem dělá, že nesežere celou paměť jako IE ani za týden :-)
Pravděpodobně žijete v nějaké paralelní alternativní realitě.
V té naší to byl vždy právě Microsoft, kdo se snažil - i pomocí nákladných reklamních kampaní shodit, pošpinit či zesměšnit Open source a Linux obzvlášť.
Oni jsou tak trochu schizofrenní. Na jednu stranu se stále ještě tváří, že Linux není soupeř a je bezvýznamný, na druhou stranu investují, čas, úsilí i peníze do toho jak jej poškodit a vytlačit. Různí ti Lalelové Orpherové jsou jedním z těch legračnějších projevů.
Nedivím se jim. Vědí, že jejich dominance na trhu není věčná a že se svět pomalu vrací k normálu - tedy do stavu, kdy PC budou opět používat pouze ti, kteří je potřebují a umějí využít - tam dnes dominance MS už není tím čí bývala...
Na druhé straně masa se pomalu přiklání k zařízením jako jsou různé tablety, multimediální krabičky k TV či přímo TV s vestavěným multimediálním počítačem .... A tam dominuje - světe div se - Linux a Apple :-) MS OS pro mobilní telefony je také válcován na Linuxu založeným Androidem a na BSD postaveným iOS, Linux běží ve čtečkách atd...
Prostě prekérní situace a Lalel Orpher se může strhat. Požadavky šéfů jsou čím dál nesplnitelnější.
MS se jistě snažil očernit konkurenci. Tak funguje konkurenční boj. Nakonec podobně postupovala komunita okolo Linuxu (trička "shut the windows, close the gates").
Mě situace Microsoftu přijde naopak celkem dobrá. Má OS, který je technicky dekády před většinou konkurence, a používají ho prakticky všechny firmy i domácnosti civilizovaného světa. Vyrábí office a serverový SW, který opět používají skoro všechny firmy. Podnikový SW také vzkvétá. Zábavní divize s XBoxem převálcovala konkurenci, a Kinectem nastavila nový standard v ovládání konzolí.
Samozřejmě jsou tu i problémy. Bing není ani v USA dvakrát úspěšný (15% trhu není nic moc), o zbytku světa nemluvě. Google má velmi silnou značku, takže posilování půjde pomalum, pokud vůbec. Na telefonech MS výrazně propadl po zanedbání platformy, a dostat se zpátky půjde opravdu těžko, i když je produkt velmi kvalitní. Ale co - kdyby nebyly výzvy, byla by to nuda :)
S tím jak jste technicky vpředu před konkurencí jste mě pobavil. Vpředu jste v jediné věci - v marketingu. Bylo to tak vždy v celé vaší historii, kterou znám myslím velmi dobře.
Ale já třeba z vás konkrétně mám radost. I nezasvěcenému svým bojovým zápalem dokazujete, že na Linuxu něco je. Prostě jste po letech narazili na protivníka, kterého nelze tak snadno zničit a který vám tam, kde se nedá těžit ze setrvačnosti, dal (a ještě dá) tak trochu na pr...
Ani třeba snaha zamknout hardware pomocí UEFI pod záminkou bezpečnosti mnoho nezmůže - působí dnes spíš trapně...
Minimálně před Linuxem jsou Windows velmi vpředu. Vždyť Linux je slabý opis UNIXů ze sedmdesátých let. Monolitický kernel, Big Kernel Lock (po dvaceti letech vývoje slavně rozdělený na několik Big Subsystem Locks), absence threadingu (vyřešená "už" v jádru 2.6), správa paměti se skvělým OOM Killerem, GUI naroubované pomocí předpotopního X11 (které je pomalé po síti, ale na druhou stranu... pomalé na lokále)podpora Unicode dodělávaná dodatečně přes UTF-8 (což se vyřešilo změnou popisu funkcí v glibc), od začátku zaostalé file systemy (ani ten Btrfs pořád není)...
Linuxová komunita hodně křičí ve věci UEFI Secure Boot. Bohužel jsem vyjma kritiky neslyšel ani slovo o oranizaci podepisování dister, které lze technicky bez problému relizovat, natož o řešení problému malwaru, který virtualizuje OS již před jeho startem.
UEFI Secure Boot bez custom mode je podobná hovadina jako šifrované HDMI, jak ostatně krásně ukázal vir Flame. Co na tom, že podepsané viry už nikdo nikdy neodstaní (vir může např. jednoduše blokovat odvolání svého klíše), hlavně že uživatel si nemůže nainstalovat operační systém, který si sám podepsal. To by bylo zlé.
Proti TPM jako takovému nikdo nebojoval. Bojovalo se proti uzamčení počítačů pomocí TPM stejným způsobem, jakým teď bude zamykat počítače UEFI Secure Boot. Ve výsledku je současné TPM velmi dobře použitelné řešení, ale samozřejmě se to nelíbí MS, protože neblokuje možnost uživateli jej obejít a nainstalovat si tam i něco, co není podepsané.
Chcete tedy z nostalgie platit dozivotne MS dan, abyste MS vyjadril svuj vdek za rozkose, ktere vam prinesly neustale reinstalace Widli? Tehdy byly jine doby, krome toho neni jiste, ze prave Widle 9x nam daly dostupne pocitace. Tou dobou treba existovala Amiga nebo Atari se svymi OS, ktere Widle znacne prevysovaly. Tehdy jiz asi byly po smrti Geoworks Ensemle, ktere sice nebyly plnohodnotnym multitaskingovym OS, ale cert vi, co se z toho mohlo vyvinout. A ty pocitace nakonec nepochazeji od MS, ale od IBM a MS se jenom svezl na jiz rozjetem vlaku a v kazdych dverich ma manika v bagancatech, ktery skopava na nasep kazdeho, kdo by se pokusil jeste naskocit.
Je tezke rici, jak by vypadal trh pocitacu, kdyby na Redmond byla vcas svrzena vodikova puma, ale je mozne, ze bychom se tu dnes nehadali z Linuxu, BSD, OSX a Widli, ale z Linuxu, BSD, Amigy a Geoworks. Kdyby nebyly Widle, urcite by se nekdo pokusil zaplnit tak velky trh. Takto se ale mohl akorat pokusit prorazit svoji diru na jiz obsazenem trhu, coz neni tak jednoduche a dodnes se to, ze setrvacnosti, moc nedari.
Jo, Amiga a Atari, to jsou kvalitní legendy. Ještě přidejte tu o OS/2 ;)
MS samozřejmě konkurenci neulehčuje život. To pouze v představách RMS konkurenti říkají "pojďte taky, rádi se rozdělíme o trh, partnery a zákazníky", a pak sedí okolo ohně, zpívají spolu písničky o Tuxovi, a vyjídají si vzájemně knedlíčky hnusu z vlasů.
No, vzhledem k tomu, že warpík byl, co se stability týče, dost před NT (zlí jazykové tvrdí, že poté, co MS kopl IBM a IBM vykoplo knihovny od MS) a dodnes dožívá na některých zařízeních jako jsou bankomaty (to se o w3.1 či w95 napsat nedá), tak pohádky o stabilním systému měli spíš poslouchat vývojáři MS (a ne je vyprávět).
Před dvěma lety jsem vracel také své Windowsy, a to spíše z etických než z finančních důvodů. A množství překážek, které bylo třeba překonat, bylo naprosto neadekvátní k triviálnosti úkolu (tj. vymazání Windows) a přesvědčilo mě to o nezdravosti současné situace. Myslím, že krásně celou situaci ilustruje už zmíněná absence tlačítka "nesouhlasím", čímž prodejce a MS dávají poměrně jasně najevo, co si o svých uživatelích myslí a jak férově k nim přistupují. (Přičemž dodávám, že licenci jsem si přečetl váhaje ještě chvíli, zdali bych systém nemohl upotřebit pro virtualizaci v rámci Linuxu, ani to však nebylo povoleno spolu s tisícem jiných věcí.)
Nevadí mi, že počítače jsou dodávány s nějakým OS, ale zákony by na takto pokřiveném trhu měly garantovat, že budu mít právo nainstalovaný systém jednoduše odmítnout (nesouhlasím-li z nějakého důvodu s licencí) a dostat odpovídající finanční náhradu. Technologicky by něco podobného neměl být problém zařídit, teď už jen chtít.
Chápu Váš argument, ale nemohu s ním bohužel souhlasit. Pokud je výběr notebooku bez OS velmi omezený (jak dokazuje článek i má vlastní zkušenost), pokud trh nefunguje tržně (tj. je zde jeden velmi monopolní operační systém s nikoli korektními obchodními praktikami), je třeba trh rozumným (!) způsobem regulovat.
Tak se děje (či má se dít) na každém trhu, na kterém tržní principy selhávají nebo na kterých snadno hrozí zvůle prodejců. A tak do jisté míry jsou regulováni telefonní operátoři (přenositelnost čísel), banky (způsob informování o úrocích a podoba smluv), eschopy (možnost odstoupit od smlouvy), je omezováno nakládání s osobními daty jiných lidí atd. apod.
Myslím, že možnost svobodně odmítnout operační systém a získat jednoduchým způsobem peníze zpět patří mezi ty nejjemnější a nejrozumější způsoby, jak monopolní trh alespoň trochu zespravedlnit a popřípadě rozhíbat k tomu, aby se stal opět konkurenčním.
Výběr notebooků bez OS podle mého názoru odpovídá poptávce, která je skoro nulová. Trh funguje tržně, žádný monopolní OS tu není - kdokoliv může nabízet jakýkoliv OS. Ty notebooky navíc nevyrábí MS, ale výrobci HW, kterých je velká spousta.
Regulace je téměř vždy zlo. Vede to k pokřivení trhu. V případě telefonních operátorů a bank je regulace daná tím, že na tyto služby měl původně monopol (opravdový monopol) stát, a následně vzniklé soukromé subjekty (často privatizované státními podniky) jsou na trhu ve velmi nestandardní situaci.
Trh je konkurenční. Vždyť tu máte notebooky s Windows, s MacOS, bez OS, s Linuxem, a kdokoliv může klidně hned zítra uvést cokoliv nového.
Zkuste se prostě smířit s tím, že výrobci nabízejí to co nabízet chtějí. Je to jejich právo. Vy jako zákazník máte právo koupit nebo nekoupit, a může se se s výrobci a prodejci libovolně dohadovat. Výrobci samozřejmě vycházejí zákazníkům vstříc (nakonec díky tomu tu máme třeba barevné notebooky), ale na uspokojení vysloveně menšinových požadavků pochopitelně věnují méně sil. Jinými slovy buďte rád za těch 194 modelů bez OS.
Jako vždy opomíjíte hledisko zdravého rozumu a koneckonců i morálky.
Jestliže "prázdný" počítač nelze prakticky sehnat, nebo dokonce stojí více než počítač, do kterého se musela investovat práce při instalaci proprietárního OS, jehož vývoj také něco stál plus daší práce při instalaci kupy dalších hnusů, PAK JE NĚCO VELMI ŠPATNĚ!
Tohle prostě není normální a je JISTÉ, že za tím stojí zájem velké firmy, které je zájem běžných lidí UKRADENÝ.
Pro jakéhokoliv výrobce/distributora není žádným problémem tam ten crippleware (myšleno včetně Widlí) prostě NENAHRÁT. Vzít jej z výrobní linky, dát na něj cenovku čistě za HW a je to! Co mu v tom brání? Je to mnohem jednodušší, než tam hrkat ty gigabajty dat.
Ale Mrkvosoft už si to zařídil jinak, viďte...
Ono by ani neslo o sejmuti z vyrobni linky. Akorat by se tomu Cinanovi, co tam cpe disky, rozsvitila cervena kontrolka, on by, na zaklade Pavlovova reflexu, sahnul do vedlejsi krabice a vyndal od tamtud prazdny disk, namisto disku s prednahranymi Widlemi. O kus dal by se jinemu Cinanovi rozsvitila kontrolka a on by na ten pocitac nenalepil nalepku a namisto toho by se chvili dloubal v nose, aby mu ty pristi licence na Widle lepe drzely.
Přijde mi nevkusné takhle zmiňovat komunistickou totalitu v diskusi rozmazlených ňoumů, kteří pláčou nad tím, že mají k dispozici jen 194 modelů notebooků bez OS u čtyřech lokálních obchodníků. Přijde mi to tak nechutné, jako kdyby slečny v diskusi nadávaly, že šminky v růžovém pouzdru si dovolí nabízet jen pouhých 200 výrobců, a tvrdily, že je to jak mučení za komoušů v lágru.
Ja mluvil o "volbach", ktere byly stejne vypecene, jako "volba", kterou vam nabizi EULA. O lagru mluvite vy.
BTW, mluvite jako propagandista z padestych let. Podle vas se asi nesmi ani mluvit o pocasi v roce 1970, protoze probihala normalizace a nekde trpeli lide, coz s tim pocasim vubec nesouvisi. Ted jeste nahodte neco ve stuly "kdo neni s nami, je proti nam", jak za Baby Bushe a bude to dokonale. Nedelejte z komunistickeho utlaku nabozenskou ikonu nebo skoncime spatne, jako pred nami jiz jini.
"...v diskusi rozmazlených ňoumů..." - nikdo vás přeci nenutí tu diskutovat.
...kteří pláčou nad tím, že mají k dispozici jen 194 modelů notebooků bez OS u čtyřech lokálních obchodníků - nikdo tu nepláče, tedy já si nikoho nevšiml, vy ano?
Co se tu řeší je, že firma A vyrábí železo a firma B vyrábí program, díky kterému lze to železo používat. Já mám vlastní program (třeba i od firmy B) a mám zájem jen, pouze a výhradně o to železo vyráběné firmou A. Proč bych si s ním musel kupovat i program firmy B? Protože ho chce firma B prodat? Protože platí firmě A za to, aby ho do svého železa předinstalovávala produkt od B?
V pořádku, uspokojí se s tím poptávka nemalé skupiny lidí. Proč nemohu firmě B vrátit její program/licenci, když jej nepoužívám/nechci/nemám pro něj využití? Proč nemohu zaplatit firmě A její železo, které mi vyhovuje?
Přijde vám normální, že "k housce se automaticky dodává/prodává salám" od řezníka? Je nám jedno, že jste vegetarián/máte raději sýr/salám je pro vás nezdravý. Tak ten salám vyhoďte, ale zaplatíte ho. A že vám ten salám smrdí? Jo, já jsem pekař, já ho nevyrábím!
Na Apple se nezlobím, protože prodává "hamburgery". Zodpovídá za maso i housku, nevymlouvá se. Je špatné maso? Naše chyba. Je tvrdá houska? Tak to je náš problém. To, že pak seřvou dodavatele housek, je jejich věc. :-)
Firma A dodává funkční celek. Jestli jednotlivé jeho části (CPU, paměti, disk, SW, baterie, ...) vyrábí sama, nebo kupuje jinde, to je pro váš vztah s firmou A zcela nepodstatné. U McD předpokládám také neřešíte, kdo jim dodává housky, kdo majonézu, a kdo ty masové placky.
Připadá mi normální, že se automobil dodává včetně sedaček, pneumatik a motoru, protože se tak typicky používá. Podobně notebook se typicky používá s baterií, diskem a OS takže mi přijde normální to dodat všechno pohromadě.
Samozřejmě někteří lidé mají specifické požadavky. Chtějí si auto bez sedaček, aby si tam dali vlastní sedačky Recaro, nebo auto bez pneumatik, protože jim leží nějaké doma. Nebo chtějí notebook bez HDD (můj případ), bez baterie, bez OS apod. Takoví lidé to mají se sháněním věcí těžší. Mají díky specifickému požadavku zúžený výběr, a dost možná jim nezbude, než si koupit auto i se sedačkami o které nestojí, nebo notebook s Windows či HDD (můj případ).
A pak je tu kategorie prudičů. Ti sice vědí, že nemohou vymontovat z auta sedačky a jít požadovat peníze, případně zkoušet vrátit OS nebo basterku z notebooku, ale přesto si koupí výrobek jako celek, a pak prudí výrobce a ventilují své pocity na nějakém internetovém plátku.
Pneumatiky jsou HW. CPU je HW. Baterka je HW. Viz příměr Apple a hamburger - u nich to opravdu neřeším (asi jste to v závěru přehlédl).
Trváte-li na příměru automobilu, máte jej mít. Já vám prodám auto, ale musíte si u udělat řidičský průkaz u mého známého. Že už jej máte? To mne nezajímá, bez řidičského oprávnění jezdit nemůžete a já prodávám auto s možností udělat si řidičské oprávnění jako bundle. Protože máme licence nastavené tak, že levnější OEM řidičský průkaz se váže ke konkrétnímu autu. To, že máte krabicové univerzální a dražší řidičské oprávnění mne opravdu netankuje. Máte kamaráda řidiče tučňáka, který umí řídit také a zadarmo? Kupte si koloběžku, na tu řidičáku netřeba, já auta bez řidičáku neprodávám. A nebrečte mi tu, to je zákon trhu.
Dále tu rozporuji oblíbený příměr bot bez tkaniček, který je také pěkně přitažený za lysinu :-)
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/421772/
Možná už si budeme více rozumět.
Tiež zle, ono sa aj hovorí, že každá analógia kríva na obe nohy, pretože vodičák nie je nijako zviazaný s autom (môžem s ním prestúpiť do iného auta a okamžite ísť, to isté auto môže okamžite riadiť iný šofér, dokonca aj dvaja naraz) zatiaľčo OS je (musím ho inštalovať a vyladiť pre daný hardvér). V podstate nehrozí, že by šofér s iným vodičákom auto nevedel ovládať, u OS to hrozí (a potom následná sťažnosť "dal som si tam bubuntu a nefunguje mi to"). Autoškola nebýva zameraná na "hardvér" ale na dopravné predpisy a riešenie praktických situácií, OS býva zameraný (aj) na ovládanie hardvéru.
Ja sa pokúsim prirovnať OS skôr k tomu šoférovi - nejaká firma dodá svoj stroj len za podmienky, že k nemu vyškolí aj obsluhu. Je to nepredstaviteľné, či nie je? U auta asi nie je, ale viem si predstaviť výrobok, u ktorého by sa nad tým nikto nepozastavil.
Ale bez ohľadu prijatia či odmietnutia môjho pokusu o analógiu, pripusťme, že obchodné modely sú pre rôzne typy produktov rôzne a že závisia najmä od výrobcu a predajcu. Z ekonomického pohľadu je ten OS len tovar a s rôznymi tovarmi narábajú predajcovia rôzne. A nie vždy tak, ako sa nám to páči. Z ekonomického pohľadu medzi tým OS a trebárs pneumatikami auta nie je rozdiel, napriek všetkým analógiám, ktoré tu skúšame.
Přesně, děkuji. Řidičák není závazný k automobilu. Operační systém také není závazný, jen si na to lidé zvykli - že se to prodává spolu. Lidé, kteří "vědí", že internet je to "modré e". Nechtějí používat nic jiného ne proto, že to nefunguje/nevyhovuje, ale protože se bojí, že to nebude fungovat, že to bude složité, že to nebudou umět. Zatím jsem narazil jen na reakce: "To je Linux? Vždyť se s tím dělá stejně jako s Windows!". <nadsázka>Jo, akorát to nepadá...</nadsázka>
Je to i o prodeji:
"Chcete Windows nebo Linux?"
"Jaký je v tom rozdíl?"
"Windows je placený, je na něj spousta her a kvalitních specializovaných aplikací, je rozšířený, vcelku intuitivní, musíte řešit viry. Linux je zdarma, pokud nechcete na počítači hrát nejnovější hry ale psát, tisknout koukat na filmy a chodit na web, tak to bude stačit."
"A co viry na Linuxu?"
"Ty tam zatím nejsou. A pokud by Linux nevyhovoval, tak Windows si můžete kdykoliv dokoupit ve verzi, kterou budete potřebovat."
Nebo: "To dodáváme jenom se systémem Windows."
Nekritizuji, jen konstatuji ;-)
Vodičák je zviazaný s osobou (musela absolvovať jazdy a skúšky - ozaj, prečo nie iba skúšky :-)), OS je zviazaný s počítačom, musel tam byť nainštalovaný, čo nemusí byť celkom triviálne. Keď to začne byť celkom triviálne (zastrčím kartu), potom už bude tá morálnosť jeho predaja spolu s PC pochybnejšia. Ale existujú aj nemorálne modely predaja a nikto ich nenapáda.
Napr. mobil za korunu+paušál. ja chcem len mobil za korunu, paušál nechcem, vložím si tam SIM kartu vášho konkurenta. A ešte chcem, aby ste mi ten paušál odrátali z ceny :-) Uznám, že predávať mobil spolu s paušálom je prinajmenšom netransparentné.
Alebo slávny model "zarábania na službách". Ja chcem váš Red Hat, o služby nemám záujem ani na mesiac. Veď predsa tie služby nie sú zviazané s tým softvérom.
Chcete Windows alebo Linux?
Aký je v tom rozdiel?
U Windows vám zaručujeme, že to bude fungovať, u Linuxu nie, pretože ten sa delí na tisíc distribúcií, ktorých podpora je väčšinou len krátka. Po update vám môže prestať fungovať aj to, čo fungovalo. A ak vám tam nejakú distribúciu aj rozchodíme, je skoro isté, že známy vám povie, že to nie je tá správna. .
Alebo
Linux, žiaľ, nedodávame, pretože by nás to pochovalo.
Diskusia sa skôr točí okolo predaja PC bez OS, tam by sa mi argumentovalo ťažšie. Asi len tým (okrem toho záujmu o takýto výrobok), že PC bez OS sa nedá plnohodnotne vyskúšať ani predviesť. Áno, sú live CD, ale zákazníkovi by sa mohlo zdať pomalé, prípadne by mohol neuveriť, že po skutočnej inštalácii by sa tá zvukovka dala rozchodiť. A u toho "záujmu" ešte tým, že to nie je len dodať pár kusov bez OS, ale v prípade nezáujmu ich včas aj stiahnuť späť a nainštalovať tam OS, kým sa nestanú nepredajnými.
Řidičský průkaz je svázán s osobou. OS není svázaný s počítačem. To jsou Windows OEM. Nedělejme rovnítko mezi OS = Windows OEM. Windows náleží do množiny OS. Řešíte tu jeden typ licence (Windows jsou i krabicové, kde svázané s konkrétním HW nejsou) jednoho konkrétního řešení.
Instalace je velmi triviální klonováním. Stejný HW, stejné nastavení - a jede to jak z praku. Pracnost nula cela nula nula něco málo :-) Instalace Linuxu pomocí Live distribuce - předem můžete otestovat, zda náhodou nezlobí webkamera či grafická karta. Pracnost nula, riziko poškození nula celá nula nula nic (zkoušet může prodejce, pokud má klient ruce špinavé :-).
Zaměňujete jednorázovou službu a průběžné čerpání služby. Zde se nejedná o dotovaný notebook za korunu a k tomu měsíční platba za OS. Nedělal náhodou něco podobného s PC a datovým tarifem T-Mobile? Snad všichni pochopili, že prodávali průtokovou službu a snažili se její dostupnost zlepšit dotovaným zařízením.
"U Windows vám zaručujeme, že to bude fungovať," - nefungovalo mi připojení k FTP a Wifi. Musel jsem si hledat řešení sám. Na Linuxu mi obojí na stejném stroji fungovalo na první dobrou. Na WindowsXP také. Instalovaný a dodaný Windows Vista selhal. Takto si nepředstavuji "zaručujeme, že to bude fungovať". Nefungovalo to! Na vině byl router, který měl tu drzost fungovat bezchybně tak dlouho, že na komunikaci s takovýmito zařízeními v Redmontu mezitím zapomenuli a do Vist to zpětně naroubovali až za půl roku. Do té doby měla přítelkyně notebook na kabelu. Nebyl to nejhorší systém, co jsem viděl, ale raději jsem přešel na Linux. Nelituji. (co na to prodejce? My to prodáváme, my nejsme programátoři...)
Pokud chcete podporu, tak si ji zaplatíte, nebo si poradíte sám. Nevím jak RedHat, ale Canonical to umožňuje.
Když jsem se dnes chtěl zeptat na M$ jak řeší licencování 32 a 64 bitového programu - zda jde v rámci licence použít/nainstalovat tu druhou - 90 dní podpory zdarma již vypršelo a za odpověď bych platil cca 4700,- bez DPH. Hezké, že? :-) Placený SW na placeném OS téže firmy - a za radu jak neporušit jejich licenci bych vyplázl cenu licence toho SW :-D
Kondom si také nemůžete vyzkoušet a pak vrátit. Věříte značce, recenzi, specifikaci či doporučení - a nebo jdete po ceně a vezmete co bude. Vím, že PC není kondom - ale už mi to Windows za každou cenu leze na nervy ;-) A otestovat to jde Live distribucí. Když to půjde bez problémů, tak si tu Windows nechte a budete mít spokojeného zákazníka ;-)
už sa dochyľujeme od reality. Inštalácia OS nie je celkom triviálna. Ani v prípade Windows, ani u Linuxu. Najmä čo sa týka ovládačov. Nemôžem posúdiť všetkých predajcov, ale mne zatiaľ v predinštalovaných Windows (nezažil som ich zase príliš veľa) všetok hardvér počítača samotného fungoval (externý hardvér, nemusí, pretože ten v danom okamihu nekupujem). Inštalácií Linuxov som absolvoval rádovo viac a prakticky zakaždým niečo nefungovalo, prinajmenšom napr. grafika bežala bez akcelerácie alebo niečo také.
Nemôžem vylúčiť, že sa dá kúpiť notebook s Windows, kde tiež niečo nejde a máte právo ho reklamovať. Lenže v princípe je predajcovi ľahšie ručiť za jednu nainštalovanú verziu Windows, ktorá ostane "platnou" niekoľko rokov, než testovať každých pár mesiacov novú verziu niekoľkých distier. A riskovať, že všetky neštandardné úpravy (napr. ovládače tretích strán, ručné úpravy konfigurákov) spôsobia, že upgrade, ktorý sa v tom Ubuntu ohlási za pár mesiacov, buď zlyhá, alebo si aspoň vyžiada opäť zopakovať tie neštandardné úpravy.
Grafická karata Matrox si napr. na Ubuntu (tuším to bol Edgy) vyžadovala nanaovo skopmpilovať ovládač po každom upgrade jadra, po upgrade X-servera nebehla grafika vôbec a musel som kopmilovať vo fail-safe režime. Po upgrade Ubuntu mi vďaka novému splashu nenabehol ani textový režim, len farebné šmuhy, a musel popamäti rebootvať do fail-safe a kompilovať (to, že stačilo vyradiť splash, som zistil až neskôr). Silne pochybujem, že dnes je táto, dnes už stará, grafika už podporovaná lepšie. A teraz sa zamyslime, ktorý z predajcov sa na niečo takéto podujme.
Asi mám štěstí na HW. Kam jsem Linux "prskl", tam seděl jak ulitý. Ale je pravda, že jsem neřešil žádné exotické požadavky. Tam může být situace jiná.
Nepožaduji, aby prodejce/výrobce ručil za funkčnost bastlu, který si nainstaluji sám. Jen se mi nechce platit za jejich předinstalovaný bastl, který používat nechci, neb mi nevyhovuje licencí/ovládáním/správou/odolností proti virům a v neposlední řadě i cenou... Být zadarmo, tak to smažu a neřeším (zadarmo ≠ v ceně, samotné Windows bez PC mi zdarma nedají :-). To je celé.
Asi jsem měl menší štěstí. Například u nVidia karty jsem připojil druhý monitor, a po rebootu do Linuxu to skončilo podobnými čáranci po obrazovce (té primární, nic jsem neměnil). Tak jsem místo používání Linuxu tahal a kompiloval binární driver nVidia se závislostmi (včetně zdrojáků kernelu, moc pěkné), luštil logy, editoval konfiguráky... Jo, už za pár hodin bylo hotovo. Akorát kdybych tu dobu pracoval, tak bych vydělal na licenci Windows :/. Note: to moje tehdejší distro neobsahovalo driver nVidia. Zato tam byla spousta balíčků bez popisu, skvělá věc.
Jiná příhoda? Na rozchodení WiFi karty Atheros, která podle nějaké amatérské databáze HW měla fungovat fajn, jsem strávil řadu hodin. Nakonec to skončilo instalací devel verze madwifi a jeho statickou kompilací na jiném stroji (na mém byla příliš stará verze glibc, a vyžadovalo by to upgrade celého distra). Kdyby kamarád nepomohl, tohle bych fakt nedal.
Jiná příhoda? Jednou jsem měl ext3 FS, který nešel přimountovat, protože prý corrupted. Podle fsck -f byl ale clean. Moc pěkné. Přes ext2 IFS ve Windows jsem z něj bez problémů vytahal data.
Takové příběhy asi budou na obou stranách. Záleží, kdy a s čím člověk přišel do styku.
Windows nestabilní a padaly jak zralé hrušky. Přišel jsem o hodiny práce díky nestabilitě Win98SE (jo, je to dávno, ale ta pachuť na patře zůstala).
WinXP mi rozhrabaly NTFS disk tak, že jsem se bál o data. Opensource utilita opravila to, nač Windows nástroje říkaly - rozluč se s tím. Ještě před tím jsem málem přišel o data - tehdy pomáhal kamarád, neb jsem nevěděl co s tím - opět NTFS (záchranu dat díky rozpadu filesystému mi prováděl 2x).
Zavirovaná PC (desítky), kde záchrana dat probíhala přes Linux, protože Windows byly v dezolátním stavu.
Kdysi zkoušení Linuxu RedHat i Mandrake - a pokorné vrácení se k Win, neb to nebylo pro mne. Ale Ubuntu chápu, přijde mi přehledné a hlavně nemám pocit, že by mne v čemkoliv brzdilo. Vyhovuje mi a proto jsem přesedl. S Windows stále přicházím do styku, je to fajn systém. Jen mi Linux vyhovuje víc.
Samozřejmě je to i o prodeji. Například Dell několikrát slyšel na křik komunity po počítačích s Linuxem, a na predikce ohromného růstu Linuxu na desktopu. A on ty počítače pak nikdo nekupoval.
Ještě vtipnější je, že si počítač s Linuxem nekoupí většinou ani uživatelé Linuxu. Není to totiž to jejich oblíbené distro. A zkuste se jako výrobce strefit do toho správného.
Problém je u Linuxu i podpora. Abyste například na místě Dellu nebo HP dodal podporu v místních jazycích, musíte najmout a vyškolit hromadu lidí po celém světě. Když se pak prodeje nedaří (a ony se nedařily), je to pro firmu finanční rána.
Neoblibene distro by nebyl takovy problem. Vetsine lidi by stacilo, ze na nich neparazituje Microsoft a ze se jedna o HW, ktery s Linuxem zretelne funguje. Distro se da preinstalovat.
Ja bych treba notebook Dell nekoupil z jineho duvodu: Nesnasim cerne klavesnice a monitory a Dell je velice nenapadity v nabidce barev. Tak mam netbook bily od ASUSu a ne od Dellu.
No ti "prudiči" jsou do jistě míry OK: je vpořádku říkat výrobci "já bych ten notebook chtěl bez Windows" nebo třeba "pokud mi ten notebook dáte bez Windows, dám vám přednost před konkurencí". Už je ale trochu zvláštní se tvářit, že přece "mám právo si ten notebook s Windows koupit bez OS, zařiďte mi to, jak chcete, ale prodávejte ho o XXX CZK levněji".
>.... ale prodávejte ho o XXX CZK levněji".
Me by stacilo, kdyby ho prodavali bez Widli. Cenu treba i trochu vyssi, pokud vyrobce patri k tem, kteri srazeji cenu instalaci dotovanych zkusebnich verzi kdejakeho smejdu. Ale clovek by se take mohl podivat po vyrobci, ktery to nedela a holy stroj by pak vysel levneji a clovek by nepodporoval distributory shitware.
"...A pak je tu kategorie prudičů. Ti sice vědí, že nemohou vymontovat z auta sedačky a jít požadovat peníze, případně zkoušet vrátit OS nebo basterku z notebooku, ale přesto si koupí výrobek jako celek, a pak prudí výrobce a ventilují své pocity na nějakém internetovém plátku."
Zkuste si prosím znovu přečíst tu EULA. Nerozumím, proč domáhání se svého práva na základě licenčních podmínek je lidmi jako jste Vy považováno v lepším případě za pruzení, v horším za skoro zločinnou praktiku.
"...typicky používá. Podobně notebook se typicky používá s baterií, diskem a OS..."
Proč prosím nedáváte více pozor, když čtete - zrovna Vy, který tu na fóru podle všeho tráví většinu dne? Proč pořád opakujete dokola, že potřebujeme OS k počítači, když to tady většina lidí ví a pracuje s tím tak. Proč pořád ignorujete jádro - a to sice fakt, že jste nucen si koupit právě jeden konkrétní OS od konkrétní firmy k HW, na kterém ale bez problému běží řada jiných snadno dostupných OS.
Proč jste se doposud nevyjádřil k tomu, co přesně je tak špatného a zlého a prudičského na možnosti mít svobodnou volbu?
Proč pořád dokola opakujete, že "linux nikdo nechce", "nikdo nepoužívá" atd., přestože to je snadno prokazatelný nesmysl - triviálním důkazem už budiž jen příspěvky řady lidí s odkazy na jejich známé či firmy, lepším důkazem pak statistiky webů...
Proč Vám problémy menšiny přijdou jako něco, na co je škoda plýtvat čas, či dokonce jako něco nežádoucího? Vaše logika funguje ve stylu "málo lidí chce linux => nemusí ho mít nikdo". Dost možná byste se i stotožnil s něčím jako "spousta cikánů krade => všichni jsou zloději" - to je totiž stejně zcestná a nebezpečná logika.
Proč pořád ignorujete zásadní fakta a jádro problému a vrtáte se v marginálních záležitostech?
Proč stavíte výrobce do role polobohů, co si přece mohou dělat, co se jim zachce - panebože, co kdyby někdy museli vyhovět přání zákaznické menšiny? My přece nepotřebujeme plnit zákazníkovy potřeby, my potřebujeme vytvářet co největší zisk - a je jedno, jak toho dosáhneme - i kdyby to mělo být kontroverzními smlouvami s nadnárodními firmami dodávajícími SW. Tak se Vám to líbí?
Proč stále argumentujete mým údajem o 149 noteboocích k výběru? Proč se nedotknete mnou popisované skutečnosti, že "Z nabídky 13" notebooků na českém trhu mi v květnu 2011, kdy jsem záležitost začal řešit, vypadl jediný (!) notebook bez OS (konkrétně ASUS U36JC-RX269), který byl navíc paradoxně dražší, než jeho výkonnější konkurenti"
Zkoušel jste si někdy notebook bez OS koupit? Ono sice bylo na trhu u oněch prodejců á 149 notebooků bez OS - ale v jaké kvalitě a výkonu? Proč by má možnost volby měla spočívat jen ve 2 možnostech - "buď výkonný notebook s Windows nebo výběhový model bez OS"?
Proč si nechcete pořád uvědomit, že trh je zkreslený a nemocný? Copak si snad myslíte, že každý je takový blázen jako já, aby obětoval desítky hodin a měsíce tomu, aby se domohl svého zákonného práva? Opravdu si myslíte, že všichni, co si koupí notebook s Windows ho chtějí a potřebují? Prosimvás, ano, klidně si to myslete - na to máte právo. Ale přestaňte to prosím podávat jako pravdy a fakta...
Skoro mi přijde, že plýtvám čas... Udělal byste moc dobře, kdybyste výše uvedené věci vzal v potaz, zamyslel se nad nimi a odpověděl třeba až druhý den, namísto toho, abyste 5 minut po uveřejnění tohoto komentáře zase přehrál jednu z Vašich písniček. Klidně si je hrajte, ale neprezentujte Vaše domněnky a myšlenky jako fata, prosím. Pomůže vám k tomu i oprášit slova jako "empatie" či "pokora".
Na svobodné volbě není nic špatného. Berte, nebo nechte, nebo se zkuste dohodnout. Mě se také nelíbí, že nedostanu konkrétní model notebooku bez disku. Někteří by možná chtěli auto bez pneumatik nebo boty bez tkaniček, Škodu Yeti se sedačkami Recaro a mikrovlnku v růžové barvě. Technicky je možná spousta věcí, ale to neznamená, že vám je někdo má povinnost nabídnout, nebo že máte nějaké právo na výrobek dle svých (klidně realizovatelných) představ.
Když hovoříte o empatii, tak to zkusme naopak. Zkuste se vžít do role výrobce. Máte svou firmu, kde montujete hromady počítačů na sklad, a někdo k vám přijde s neobvyklým požadavkem (počítač s Linuxem, bez disku, bez OS, s jinou kaslí, s vodním chlazením, co já vím). Vy na něj nemáte čas, a protože čas jsou peníze, takže ho pošlete pryč se slovy "tohle nedělám, mám tu spoustu jiných věcí na práci". Je to vaše právo? Jednoznačně ano, i když mu pochopitelně můžete i vyjít vstříc. A jaké je právo toho člověka, když ho odmítnete? Může jít jinam, a to je tak všechno. A jak byste se cítil, kdyby vám ten člověk začal říkat něco o svém právu na volbu? Vždyť je to vaše firma, a když vy řeknete NE, tak vám do toho nikdo nemá co mluvit. Tohle považuji za zásadní, a všechno ostatní za marginální.
Linux má po dvaceti letech trvání projektu asi 1% desktopu (co do počtu instalací; v tržbách zřejmě ještě výrazně méně). Pokud tvrdím "nikdo", jde o hyperbolu. To 1% je skoro nikdo, a z toho jednoho procenta ještě značný díl lidí jede Windows v dual bootu nebo ve virtuálu.
> Zkuste se vžít do role výrobce. Máte svou firmu, kde montujete hromady počítačů na sklad, a někdo k vám přijde s neobvyklým požadavkem (počítač s Linuxem, bez disku, bez OS, s jinou kaslí, s vodním chlazením, co já vím).
Chudak vyrobce. Ted teprve mi v plnem rozsahu dochazi, co takovy vyrobce od zakazniku vytrpi.
"Zkoušel jste si někdy notebook bez OS koupit?"
Já takový dokonce i koupil...
"domohl svého zákonného práva"
Jde snad o smluvní právo (na základě EULA), ne o zákonné.
"Proč si nechcete pořád uvědomit, že trh je zkreslený a nemocný?"
Vzpomínám si na takové "léčitele" jako Evropský soud, jehož výsledkem bylo slavné a veleznámé Windows XP N... pro všechny, kdo volají po regulaci: Je to opravdu to, čeho chcete dosáhnout?
sminky stoji kilo, licence na windows ne!
Pro me jako studenta, ktereho rodice nemuzou podporovat, je tri az ctyrtisicova investice do licence na windowsy, ktere nebude pouzivat, neunosne vysoky vydaj.
Kdybych mela tolik prebytecnych penez, radsi bych investovala do kvalitnejsiho pocitace, ne do softwaru. A nezalezi na duvodu, proc o licenci nestojim - jestli pouzivam linux, nebo mam jako student pristup k MSDN licencim, nebo mam lepsi krabicovou verzi, nebo cokoliv jineho...
A ano, pred par tydny sem koupila pocitrac s linuxem. Slo to, ale nabidka konci u pocitacu za 15 tisic. Paradoxne u kvalitnejsich kusu chybi moznost vyberu
Ohledně barviček pro ženy byla podstata argumentu jinde, ale budiž.
Fakt myslíte, že na notebooku bez OS ušetříte 2000-4000 Kč? Výrobci mají ty Windows levněji, navíc v případě Windows ten předinstalovaný balast může cenu ještě o kus stáhnout. Například Alza dnes nabízí HP 635 bez OS za 7190, a s Windows za 9290. To je rozdíl jen 2100 Kč. Ovšem ta verze s Windows má výkonnější CPU, lepší video kartu, o 2GB paměti víc, a o 180GB větší disk.
Pokud chcete počítač bez OS, máte na výběr hromadu PC, a minimálně těch 194 modelů notebooků, které našel autor článku. Pokud si z nich nevyberete, můžete si koupit něco s Windows, něco z bazaru apod.
Počítače s Linuxem se prakticky neprovávají. Důvodem je minimální zájem o ně, a také obtížná podpora těch počítačů (musíte dostat podporu v češtině, což znamená vyškolit lidi). Navíc je dost nepravděpodobné, že se výrobce strefí z těch tisíců dister zrovna do toho, které si zákazník přeje.
Ale to je velice zajímavé... Když už chci porovnávat, tak hledám co nejpodobnější produkty, ne?
Tak třeba tady:
http://www.softcom.cz/produkt/hp-probook-4730s-173-/-i5-2430m-/-4-/-640-/-ati-/-w7p-/-brasna-/-a1d61ea/
http://www.softcom.cz/produkt/hp-probook-4730s-173-/-i3-2350m-/-4-/-640-/-ati-/-linux-/-brasna-/-a6e47ea/
je rozdíl toliko v procesoru. Je možné, aby to dělalo víc, než tři tisíce?
Opět odkazuji sem:
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/421994/
A kde jste přišel na ty 2 a čtyři tisíce? To tady někde zaznělo? Neviděl jsem to ani v článku, ani v diskusi.
Mimochodem, uvádím číslo "149" a ne "194" - ale to je nepodstatné, to mohl být Váš překlep.
(škoda, že Root.cz nemá lepší rozhraní pro fórum a jeho vlákna)
Pokud by byly k mani notebooky bez Windows, ktere by byly lacinejsi, tak vetsina BFU je koupi a da si na ne warez Windows. Stejne tak, kdyby snadno slo si Windows nechat proplatit.
Pro jisto minoritni skupinu uzivatelu to neni to spravne. Ale neni to prikazane statem, jako treba vypalne z CD, disku kopirek ... pro OSUu, takze by to mohl poresit trh. Pokud vyrobci/prodejci zjisti, ze bez Windows sw hardware prodava lepe, tak jej budou vice nabizet. Pokud jsou k prodeji OEM Windows nuceni nejakym nezakonnymi praktikami, tak je zde prostor pro stat. (antimonopolni urady a pod.)
Kazdopadne kdyz uz OEM Windows, tak s CD a bez cripleware.
> Pokud by byly k mani notebooky bez Windows, ktere by byly lacinejsi, tak vetsina BFU je koupi a da si na ne warez Windows. Stejne tak, kdyby snadno slo si Windows nechat proplatit.
Tohle je snad problem MS, ne? At si konecne vymysli ochranu proti kopirovani, ktera opravdu funguje. Az doposud byla typicky brzy prolomena (minimalne do XP, dale jsem nesledoval). Politika je ale takova, ze kradene Widle jsou jim milejsi, nez konkurencni OS a tak se spolehlive ochrany asi nedockame. Osobne jsem proto, aby lide MS neokradali a MS ucinil vse, co je v lidskych silach, aby jim v kradeni Widli a dalsiho sveho SW zabranil. Idealne by byla aktivace Widli resena pomoci formulare vyplneneho v pritomnosti notare a jeho nasledneho zaslani doporucenym dopisem do aktivacniho centra MS.
O cem to vypovida? No treba o tom ze vlada dala prohlaseni ze vsechny urady maji preferovat pri nakupu IT produkty MS. Tudiz ve vyberove rizeni je napriklad zadano: ".... implemntace MS Sharepint ....". Takze cela statni sprava ma MS produkty uci sve zamestnance puzivat vyhradne MS produkty, kdyz s nekym komunikuji pozivaji MS formaty a dokonce i ve skole uci jenom MS produkty.
P.S.: Zajimave je ze ve vsech predmetech se uci vseobecny rozhled. Je jedno ze vetny rozbor v zivote nepuzijete, nebo ze nikdy nebudete potrebovat kalorimetricky zakon, limity a nebo vycislit chemickou rovnici. Nebo ze znat jmena vsech rostlinych pletiva vam budou v zivote k nicemu. Naucite se je kvuli vseobecnemu rozhledu. Jenom v predmetu IT se uci "prakticka" znalost MS produktu a uz nic jineho.
Btw. i komunisti mivali 99% ucast u volbe a 99% lidi volilo komunisty. Coz ale neznamenalo, ze by je volit chteli. Sli proste cestou nejemnsiho odporu. A i tehdy se na disidenty mnoho lidi (kteri ani komunisty nemeli radi) divalo jako na podivne podiviny.
To je typický únik, který příznivci Linuxu opakovaně ukazují. Lidé raději kradou, než by používali Linux zdarma? To je proto, že stát... školy... Microsoft... Faktem je, že Linux těm lidem přijde tak mizerný, že ho nechtějí ani zadarmo. Takže řešením není měnit stát, školy nebo Microsoft. Řešením je psát Linux a open source tak, aby byli uživatelé spokojení. To ovšem znamená kvalitní vývoj. Kvalitní návrh GUI podle zásad ergonomie, prototypování, testování, testování a testování. Kdyby se to tak dělalo, nemohly by testy Unity krátce před vydáním Ubuntu dopadat takhle:
http://www.mail-archive.com/ubuntu-desktop@lists.ubuntu.com/msg02912.html
Bohužel napsat SW funkční je v nejlepším případě 20% práce. Zbývajících 80% je napsat ho kvalitně. A kde uživatelé nic neplatí, tam nejsou prostředky na kvalitní vývoj. Proto jsem ohledně budoucí kvality Linuxu, a tedy i jeho budoucího rozšíření, dost skeptický.
>Faktem je, že Linux těm lidem přijde tak mizerný, že ho nechtějí ani zadarmo.
Clovece, jak muze Linux pripadat mizerny lidem, kteri ho nevideli ani v televizi a kdyz jdou neco koupit, tak s Widlemi, protoze nic jineho neznaji a nehodlaji se nic ucit? A spousta tech, kteri Linux prece jenom zkusi nainstalovat, ho prohlasi za nepouzitelny, protoze tam ani nedokazi najit disk C:, coz presahuje jejich mentalni schopnosti.
15 letech je veřejnost bombardována články v tisku (snad i v časopisech pro ženy), CDčky s distribucemi Linuxu padajícími z počítačových časopisů, sprejování Love, Peace and Linux na chodníky atd. Články o "roku Linuxu na desktopu" vycházely rok za rokem, komunita křičela "my chceme Linux", a výrobci počítačů uváděli modely s Linuxem. Výsledkem je pořád to 1% uživatelů. Problém zjevně není ve veřejnosti, ale v Linuxu.
BTW na Macu také uživatelé nenajdou disk C:, a přesto svůj tržní podíl v USA za posledních 10 let zvýšil odhadem na 5-10 násobek. Asi to nebude o disku C:, ale o uživatelské vstřícnosti.
Vetsi lidi nekupuje pocitacove casopisy. Vetsina tech, kteri je kupuji, je kupuji kvuli Widlim, protoze Widle jsou to, co maji. Vetsina IT casopisu se orientuje na Widle. Linuxove kupuje jina skupina lidi.
eslysel jsem o tom, ze by CD s Linuxem byla treba v Blesku.
Uzivatele Macu nejsou typicky skupinou, ktera prejde na Linux. Nemaji Widle, tak proc by prechazeli? Krome toho, Mac pred uzivatelem spoustu veci skryva. Predpokladam, ze reseni adresarove struktury a kam muzu ukladat bude asi patrit mezi jednu z nich.
Uzivatel Widli, ktery se pokusi prejit na Linux, muze s problemem disku C: dost narazit, kdyz ani nedokaze zasejvovat soubor, protoze nevi kam. ejmena, kdyz je zvykly z Widli na provoz pod adminem, kde sejvuje, kam se mu zachce. Na Linux nejsnaze "prejdou" uzivatele, kteri nikdy zadny OS nepouzivali. Nemaji navyky, ktere je pak jinde matou.
Nevim, proc by to mel nekdo resit. To si vyresi kazdy sam. Clovek, ktery je ochoten se neco ucit, si to najde na oogle, ti ostatni reknou, ze Linux je sracka, kde nejde ulozit soubor.
Me osobne by stacilo, kdyby uzivatel mel na vyber, co na pocitaci chce mit za system a bez toho, ze by vzdy platil MS za jejich nejnovejsi horor, ktery dostane automaticky, i kdyz ho pak nepouziva. Kazdy si pak prijde na to, co mu vic sedi. Ostatne by bylo hezke, kdyby pocitace a OS byly vzdy zvlast. Kdo to neumi nainstalovat by pocitac nemel a ubylo by spamu, protoze by tim odpadla rada debilu se zamorenym strojem.
Treba skola by to mela resit. Kdyz uz sme za tolik milionu zaplatili internet do skol, mohou tam deti to IT ucit poradne a ne jenom jeden konkretni system.
Btw. byli i doby kdy se ucila jedina kniha Bible, ale ucitele nejak prisli na to, ze ucit deti cist i jine knihy muze byt prinosnejsi.
Správně. Na základní škole je třeba dětem napustit do hlavy prvních dvě stě unixových příkazů. Nakonec se to bude fajn zkoušet u tabule. "Nováku, jakým příkazem připojíš disketovou mechaniku?" - "Sím, mount -t vfat /dev/fd0 /mnt/floppy". Sice nikdo (včetně učitele) nebude vědět, co je disketová mechanika, ale vzdělání musí být :). A čím obskurnější systémy budeme děti učit, tím líp pro komunitu. Nejlépe když se budou učit na systému, který v životě neuvidí. Nebudeme je pro jistotu učit je používat Amigu? ;)
BTW InDoŠ platil z daní, a uživatelů Linuxu je cca 1%. Tzn. že InDoŠ platili primárně uživatelé jiných systémů.
Uživatelé Macu se rekrutují mimo jiné z uživatelů Windows. Kupodivu z Windows na Mac přejdou, i když na Macu najdou jednotku C:. Jak říkám, není to problém uživatelů, ale kvality Linuxu.
Uživatelé Windows už pěkně dlouho ukládají data do svého profilu (My Documents). Neprivilegovaný uživatel na disku C: ani nezaloží adresář.
Pokud vim, na Macu jste od nejake adresarove struktury odstinen, coz neni pripad Linuxu a Widli. Tezko tedy muze nejakou adresarovou strukturou byvaly Windowsak zmaten, kdyz zadnou nevidi.
>Neprivilegovaný uživatel na disku C: ani nezaloží adresář.
Samozrejme. Krome te asi vetsiny (na XP urcite vetsiny), ktera jede pod adminem.
Pokud vim tak penetrace Linuxu v CR je vetsi nez MAC, takze uzivatele prejdou klidne i na ten Linxu a jeste lepe.
Nicmene tohle vubec neni o uzivatelskem komfortu a privetivosti, ale o businessu, ktere se zatim toci. Napr. Apple marketing umi skvele. O iPadu 3 se v hlavnich zpravach na verejnopravni televizi CT 1 delala 5 minutova reklama tyden pred jeho vydanim a pak v podstate kazdy den az do vydani, kdy tam bezela reklama o tom jak lidi staly fronty. Takovouhle reklamu z verejnopravnich penez nedostal ani MS.
Reklamu jsem neviděl a nebudu zkoumat, jak byla placena. Pokud to bylo ve státní* televizi... No, vem čert, jak to bylo financované. Spíš bych se pozastavil nad samotným faktem, že někdo získal privilegium vybírat daň z televize. To by si analogicky mohl Seznam začít vybírat daň z počítače...
*) stokrát tomu můžeme říkat "veřejnoprávní", stejně to bude státní...
Koupil jsem si loni Eurocom (u nás Goldmax) a ten se dá nakonfigurovat i bez woken. Takže nějaké možnosti jsou. Jinak se mi také ten téměr monopol M$ nelíbí, ale zárověň určitě nechci, aby se do toho začal montovát stát nebo EU s nějakými nablblými regulacemi a křivil trh. Když bude dost lidí, kteří budou požadovat NB bez woken, tak jich bude i víc ke koupi.
> Když bude dost lidí, kteří budou požadovat NB bez woken, tak jich bude i víc ke koupi.
A jak se vyrobci o poptavce po strojich bez Widli dozvi, kdyz linuxaci stejne skoro vzdy skonci koupi stroje s Widlemi, ktere pak prevalcuji Linuxem? Pochybuji, ze jim budou prodejci mailovat, ze tu dneska zase byl jeden otrapa, co chtel stroj bez Widli.
"Kdyby to nebyl jen jeden otrapa, ale nějaký zajímavý cílový trh, tak by do toho ti výrobci samozřejmě šli."
"Jeden otrapa" Vám doporučuje:
1) počkat si i na zbývající 2 díly seriálu
2) http://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr
3) http://www.abclinuxu.cz/blog/dumblog/2010/9/navraceni-refundace-licence-win7-lenovu
4) http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/169352
5) odkazy z tohoto seznamu http://ripper.profitux.cz/windows_refund/odkazy.html
6) http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=139627&page=1&pp=15
7) http://mail.fsfeurope.org/pipermail/discussion/2006-June/006084.html
8) http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=286035
9) http://www.securityfocus.com/columnists/420
...
a řadu dalších zdrojů. Také si můžete odpovědět, pokud jste to ještě neudělal, na otázky ve vláknu zde: http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/421994/
Autor se mohl aspoň slůvkem zmínit od koho (pravděpodobně) nejvíce čerpal inspiraci ke kroku, který zde popisuje. Pouze u Ilustrace 5 je v popisku uvedena adresa obrázku, jež je současně adresou autora, který v ČR pravděpodobně jako první tuto problematiku zkoumal a publikoval na http://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr. Tedy, ten kdo nechce čekat na pokračování dalšího dílu p. Zahradníka, nechť raději navštíví výše odkazovanou stránku. K úrovni zdejšího článku se ani snad nebudu vyjadřovat.
Tento odkaz je na prvním místě v závěrečném díle seriálu. Uznávám, že jsem to mohl přepsat a zmínit někdy na začátku, když jsme se dohodli to vydat na části - tím vznikla chyba. Kdyby to vyšlo jako celek, jistě by to nepůsobilo takto, jak popisujete.
Článek pana Párala také doporučuji a velmi oceňuji jeho tehdejší aktivitu (to jsem mu i kdysi napsal osobně do e-mailu). Nijak mu kredit neberu.
Nicméně, dovoluji si tvrdit, že články rozhodně nejsou identické a že pokračováním ve čtení mého článku se dozvíte spoustu zajímavých a nových věcí. Ale samozřejmě to číst nemusíte, to je Vaše volba.
Taky občas bojuju s tím, co mi mainstream servíruje, resp. vnucuje bez možnosti (kompromisní) volby. Míra zainteresování ja pak v přímé úměře mého naštvání/rozčarování. Občas si říkám (i mé okolí to říká), že jsem prudič a že mi to za to nestojí. OK beru, ale...
Když ÚPLNĚ všichni sklopí ocas a uši a nikdo se nepostaví diktátu, tak nebude změna. Nemusím snad přípomínat, že ve všem (politika, služby, ve vztahu, atd...).
Ačkoli nejsem až tak velký "prudič", jako autor článku, chápu jeho pohnutky a fandím mu. Občas mám taky plné zuby keců "tak se s tím smiř, jdi jinam, atd..." a tak jdu do toho i za cenu, že prohraju bitvu. Někde v hloubi duše totiž stále doufám, že válka prohraná není....
Souhlas. Když vás bude hodně, kdo kupuje počítače bez OS nebo s Linuxem, výrobci se podle toho jistě zařídí. Zatím k tomu nemají důvod. Aby ten důvod měli, musel by se ale Linux výrazně změnit. A to bez financí nepůjde. Jenže kde uživatelé neplatí, nejsou prostředky na kvalitní vývoj.
Acer US has a Windows refund program where a user can ship a computer with an unused copy of Windows to the Acer service center and have the computer returned without Windows for a refund. (http://acer.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/280/kw/windows%20refund)
Ano, dá se na dálku zneplatnit. A co je výsledkem? Desktop bude mít v rohu nápis "this version of Widows is not genuine", a tím to končí. Dokonce i kritické záplaty ten uživatel dostane. Myslíte si, že s touto formou revokace licence se MS spokojí? Navíc OEM výrobci pokud vím nemají možnost takové revokace licence. Zaplatili za nálepku a licenční číslo, tím mají pokryt poplatek MS, a mohou SW instalovat.
To je ale zaujatost... Jak jiz bylo receno drive:
1) poptavka po pocitacich bez OEM Windows je minimalni
2) naklady na reseni jednotlivych pozadavku by prevysovaly cenu OEM license
3) lide, naivne instalujici GNU/Linux v dobre vire, ze usetri, se stejne vraceji k hotovemu reseni
4) grafy pouzite v clanku jsou nevhodne
Ano, jako student jsem mel take spoustu casu si s tim hrat. To ale neplati pro lidi, kteri chteji aby A) pocitac fungoval, B) potrebuji na pocitaci pracovat (a ne pracovat kvuli pocitaci).
Jinak ale chvalim zabavne podani.
Ale vzdyt ja na Linuxu pracoval 3-4 roky :) nemusite me presvedcovat. Ono to samozrejme jde, pokud clovek neprovadi zadne aktualizace. Co ja se natrapil s (re)konfiguraci systemu po updatu toho si onoho.
Linux je fain... pro lidi, kteri delaji do IT... ja mam linux virtualizovany, a bohate mi to staci.
Pro bezne lidi je to ale stale nepouzitelny system. A kdo urcuje poptavku po pocitacich? Komunita geeku, nebo bezni lide, kteri chteji zmacknout tlacitko a o nic vic se nestarat?
Docela by mě zajímalo, jak by reagoval prodejce kdybych si svůj počítač napřed řádně designově vylepšil (samolepky, malůvky,...) jako to dělá spousta lidí a teprve pak šel, s takto upraveným a dále téměř neprodejným kusem vracet windows.:)
Určitě by ho zpět nechtěl a radši by vrátil peníze na windows licenci než odepsat celý NTB v několikanásobně vyšší hodnotě.
Toto je dokonaly priklad curania proti vetru. Autor ma moj obdiv a tesim sa na dalsi diel. (v happy end zial neverim, ci uz z dovodu silneho M$ pravneho aparatu, alebo z dovodu, ze autorovi pristane na hlave viac zltej vody, nez bude ochotny akceptovat a celu vec zazenie do stratena)
To uz neni ani k pobaveni. Jak jste na tohle prisel?
Pervert Cook vam to nakukal?
Jenom nejvetsi ignorant muze pouzivat tu slataninu OS X od Apple.
Uzavreny, fasoidni system s mnozstvim bezpecnostnich der vetsim nez maji vsechny produkty MS dohromady.
A to se vsadim ze jeste budete kyhat radosti kdyz vam to Apple v nove verzi jeste vice uzavre pomoci Gatekeeper a instalovat se budou moci jen aplikace oklestene a schvalene nejvyssim komitetem. Jen si v tom koncentraku pekne rochnete.
Lide inteligentni a svobodni se nenechaji dobrovolne omezovat kdejakym kapitalistickym burzoaznim systemem.
Hehe, uhříci vs. Lael - tenhle dramatický zápas vždycky stojí zato sledovat. Přestože na straně milovníků nelétavého ptactva stojí značná přesila, jejich argumentace se často zvrhává v emocionální blouznění. Na druhé straně chladný profesionál Lael se stoickým klidem opakuje tytéž nevyhnutelné pravdy, jako již tisíckrát před tím. Opět nepochopen. Pouze stařec z Bolevce moudře přikyvuje hlavou a přikusuje sekanou s rohlíkem.
A jak, prosím, ty ťunťo, poznám fóra, která jsou pro mne? Existuje nějaký jednoduchý poznávací znak, dle kterého na první pohled poznám - aha, zde ne, Honzíku, zde nejsi vítán?! Upozorňuji, že nejsem členem žádné lóže, takže se neorientuji v tajemných tajných znameních, tedy potřeboval bych něco zřejmého, co mě upozorní na první pohled.
Váš způsob vyjadřování o mnohém vypovídá.
Zdarma poskytnu radu, jak identifikovat fóra, která nejsou pro vás:
Je třeba si odpovědět na následující otázky:
- zajímá mě to na co je fórum zaměřené?
- používám to na co je fórum zaměřené?
- mám alespoň elementární znalosti toho na co je fórum zaměřené?
- mám alespoň elementární praktickou zkušenost s tím na co je fórum zaměřené?
- netrpím nějakým komplexem ve vztahu k zaměření fóra?
Pokud si více než na 3 výšeuvedené otázky odpovíte slůvkem NE, pak do fóra nepište a lidé vás budou mít více rádi.
- zajímá mě to na co je fórum zaměřené?
Ano
- používám to na co je fórum zaměřené?
Ano
- mám alespoň elementární znalosti toho na co je fórum zaměřené?
Ano
- mám alespoň elementární praktickou zkušenost s tím na co je fórum zaměřené?
Ano
- netrpím nějakým komplexem ve vztahu k zaměření fóra?
Ne
Ok, tedy jsem zde správně. Děkuji za prolustrování, již jsem se začínal bát, že zde opravdu nemám co pohledávat.
Mimochodem, zajímalo by mě, co o mne vypovídá můj způsob vyjadřování.
OK, je na každém, aby si na ty otázky odpověděl poctivě. Pak už jen zbývá se sám sebe zeptat, zda chci získat nějaké informace nebo prudit.
Já osobně mám o vašem zájmu o Linux a Open source pochybnosti. Ale to je můj subjektivní dojem.
K poslední otázce:
Zkuste v reálném světě přijít mezi skupinu neznámých lidí a zahájit hovor urážkou. Zkuste mluvit arogantně, jako byste mluvil k žákům zvláštní školy, zkuste používat výrazy "uhříci", "ťuňťo". Pokud tam bude někdo méně tolerantní, pravděpodobně nějakou výchovnou schytáte.
Tady jsou na vás velmi slušní a ani vás nemají možnost ručně vychovávat, tak neotravujte a chovejte se normálně.
Naštěstí je zdejší diskuze nemoderovaná, anonymní a každý zde může vyjádřit svůj postoj k tomuto navýsost ožehavému tématu.
Proto jsem i já přidal svou trošku do mlýna.
A jakožto poloprofesionální troll (inu stále se učím), jsem vždy rád za každou reakci na mé příspěvky. To se vždy popadnu za břicho a zplna hrdla začnu vyluzovat své cho cho cho. Děkuji, že si mě všímáš, ťunťo.
Btw - svoje pochybnosti o mých zájmech si strč za klobouk.
Jak to tady tak čtu, tak se musím jen smát všem těm zakomplexovaným jedincům z řad linuxáků, kteří neumí nic víc než nadávat na MS. Co máte za komplex, že ani neumíte správně napsat Windows a místo toho píšete nesmysly jako "Widle"? Někdo vám musel v dětství asi hodně ublížit a vy se přes to nedokážete přenést. Dokazujete si tím, jak moc tímto systémem pohrdáte? Jste chudáčci, nicky, lituju vás. Jó, to kdyby si někdo dovolil napsat slova, jako linsux a podobně, to by bylo peklo že? ;-)
Mě na druhé straně překvapuje, kolik z vás chodí s nadávkami otravovat na Web root.cz, který je věnován převážně Linuxu a Open source.
Já si třeba nedokážu představit, že bych takto opruzoval ve fórech věnovaných Windows či Macu.
Pravděpodobně je za tím často nějaký osobní problém dotyčného tuxobijce.
Mě na druhé straně překvapuje, že někdo neví ani o webu, který navštěvuje - "Root.cz Informace nejen ze světa Linuxu"
Dále mě překvapuje hluboká neznalost některých diskutérů - převážně "Linux pozitivních" a kavalita jejich "argumentů", jejichž informační hodnota je tak něják nulová.
Naprosto s vámi však souhlasím v případě věty: "Já si třeba nedokážu představit, že bych takto opruzoval ve fórech věnovaných Windows či Macu."
Oceňuji vaši soudnost, protože znalosti některých diskutérů jsou opravdu mizerné a na zmíněných fórech by způsobovaly nežádoucí informační šum ;-)
Slovíčkařením to neokecáte.
Je zajímavé, že v podobných diskusích ani na druhé straně zpravidla nevídám nějaké dobré argumenty a už vůbec ne hlubké znalosti. Linux kritizující Brouk Pytlík bez elementárních znalostí a zkušeností s operačním systémem je spíše pravidlem. Výjímku tvoří profesionální diskutéři jako Lael Orphir (nebo jak se to píše).
Co se týče uživatelů Linuxu, jejich znalosti konkurenčních OS jsou zpravidla o řád lepší než znalosti Linuxu na straně uživatelů Windows.
Tolik k mým pozorováním.
Také bych velice rád ocenil vaši soudnost. Proto, jestli mohu poprosit, jděte na Živě, PC Tuning apod. Tento Web je pro vás příliš úzce zaměřen.
Neni potreba na MS nadavat. Ono se staci bavit na jeho ucet. Podivejte se na tu stupiditu co dokaze vas MS vyprodukovat:
http://youtu.be/TROd29XFHY0
Jen si vy MS shills zpivejte ze Micro a Soft se nevztahuje na vase penisy a vaginy. Tim fakta nevyvratite!
Hele, k Widlim expii mam jen tolik dodat, ze po kazde automaticke aktualizaci (min. 1x mesicne) to rozesere nastaveni power managementu a pak se notas zacne sam uspavat i kdyz predtim bylo nastaveno vsude "Always power on". Pri pokusu zmenit nastaveni a ulozit do stejneho profilu to cosi kvaka o nemoznosti ulozit/prepsat profil protoze je verze vyssi... takz v soucasnosti mam "Always power on 1" az "Always power on 6" ... no koho toto zajima? Je s tim vice prace nez s udrzovanim tri Gentoo instalaci s tydenni aktualizaci :(
http://www.pcspecialist.co.uk/ Moznost vybrat akykolvek PC bez OS :-)
Nemyslím, že jde o opisování, a pokud budete pokračovat v četbě dalších dílů, snad to zjistíte také.
Situaci jsem již komentoval zde:
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/421503/
a zde:
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/421547/
Máte pravdu, v tomto ohledu také cítím, že jsem pochybil. Již jsem to komentoval zde:
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/421503/
Svůj článek skutečně nevnímám jako kopii, spíše je to takové pokračování. Upřímně doufám, že se to pana Párala a abclinuxu nijak nedotklo. Vlastně ani nevím, jak se to stalo, že jsem tam článek pana Párala více explicitně neuvedl - určitě to nebyl záměr.
V podobě článku, který vyjde na závěr seriálu jako celek (jedno vydání) tuto chybu napravím, děkuji za upozornění.
Wow, uz 333 nazoru! To se nam tu zase rozjel pekny flame. Dopracujeme se az na 666, cislo Microsoftu? http://img137.imagevenue.com/img.php?image=30889_333_122_432lo.jpg
fakt je neoddiskutovatelný - MS se podařilo v průběhu let vnutit oboru a trhu něco, co se v jiných oborech spotřebního zboží už podařilo málokomu - totiž že "PC = Windows, Windows = PC" anebo "koupíš-li si HW od kohokoliv a kdykoliv, vždycky tam hledej Windows - bez nich to nefunguje". A stejně tak se MS nedá upřít, že drtivé procento nejen laické, ale i poučené nebo odborné populace takto doopravdy uvažuje. Jak přesně to ovlivňuje vývoj, trh, rozmanitost, spolehlivost, kvalitu napříč produkty v oboru ... to nechám na posouzení jiných.
Už před lety jsem se rozhodl jít jinou cestou, dnes toho nelituji a mám nesmírnou úctu k mým zákazníkům, kteří dokázali své zavedené a lety utvrzované uvažování změnit i když pořádně netušili, do čeho jdou, a kteří dnes sami dokáží podat referenci (nejen technickou), proč a čím se jim odklon od "MS standardu" vyplatil - a mě v podstatě také :-)
Osobně jsem toho názoru, že pokud výrobce/prodejce notebooku nabízí možnost vrácení nevyužité licence Windows a získání peněz nazpět, je to jen laskavost z jeho strany. Kupující předem ví, co kupuje, a ke koupi ho nikdo nenutí, a pokud chce zvláštní podmínky, ať si je zkusí domluvit předem. Spoustu věcí přece kupujeme vědomě jako celek bez možnosti většího výběru, proč by nám to mělo vadit u hardwaru a OS? Přirovnání s konví a rukavicemi je trochu mimo, ale málokoho by asi napadlo koupit si boty a následně žádat slevu, když vrátí tkaničky, protože už má doma jiné.
A vůbec, co si mám myslet o člověku, který si koupí něco, o čem předem ví, že to nechce, a teprve dodatečně to řeší a ještě kvůli tomu fňuká na veřejnosti, jako by mu někdo ublížil? To je prostě dětinské. Ačkoli u člověka, který se sám zesměšňuje už tím, že si hraje na Che Guevaru, se to dá stěží označit za překvapivé.
Jestli je celý problém jen ve vysoké ceně za licenci, tím spíš by se kupující měl PŘEDEM rozhodnout, jestli tu věc chce nebo nechce, případně by měl PŘEDEM řešit, jestli je možné danou část zakoupené věci vrátit, a ne si stěžovat až poté a ještě se kvůli tomu pasovat do role revolucionáře, i když je vlastně jen pitomec, který není schopen si s předstihem zjistit, jaká má coby zákazník práva a možnosti.
Mimochodem, ty znáš nějakého bezdomovce, který řeší cenu licence Windows?
EULA přece vůbec nemusí řešit, jestli sis koupil software, který nechceš používat, to je snad tvůj problém, že si kupuješ věci, které ti k ničemu nejsou. Ostatně zrovna v tomhle případě je zjevně celé rozhodnutí o možnosti vrácení licence Windows na prodejci/distributorovi notebooku, EULA to nijak blíže neupravuje.
Podle obcanskeho zakona je pomerne snadne si vratit plneni, v pripade ze nechces souhlasit s licencnimi podminkami. Tot vse. Neni potreba hledat zadne analogie. Pokud se zneni licence dozvite az po uzavreni kupni smlouvy (nebo dojde ke zmene licenece) je mozne od kupni smlouvy odstoupit a vratit si plneni. To znamena ze vy vratit licenci a za to dostanete zpatky sve penize.
A samozrejme, kdyby nebyl nezakony vazany prodej mohl by prodejce chtit vratit i HW. Jenze ten je nezakony a tudiz odstoupenim od licence SW nemusite odstupovat i od HW.
Špatný příklad. Tkaničky i boty jsou HW. Zkusme to jinak:
Koupíte si boty i s tkaničkami. A k tomu dostanete rady: "Že k těm botám máte nosit červené tričko a modré kalhoty a žluté ponožky - protože to tak vypadá fajn". Ať to není tak mimo, k radě dostanete i střihy a tipy na látky. To má nějakou hodnotu. A za tuto radu zaplatíte. To je asi lepší příklad HW a SW v praxi. Někdo tu informaci ocení a rád za ni zaplatí.
Já bych řekl - kupuji si boty, abych nebyl bos. Chodit budu v kiltu, bez trika a ponožek - ať jsem "divnej Linuxák" :-) Ten software/rada/střihy jsou pro mne bezcenné.
Jenže boty bez rad neprodávají. Lidé se často ptali, co se k těm botám hodí. A tak se to šmahem prodává všem bez ohledu na to, zda to chtějí/mají o to zájem/je jim to užitečné. Zdůrazňuji prodává, protože i ten M$ módní poradce musí být z něčeho živ (což je v pořádku, pokud nakupující ty rady chtějí).
Já mezi ně nepatřím, já se chci obout/nabootovat a vyrazit ve svém kiltu :-)
Naopak, trvám na tom, že boty a tkaničky jsou dobrým přirovnáním, a to z jednoho zásadního důvodu. Tkaničky jsou podstatné pro rozumnou funkčnost bot (předpokládám samozřejmě šněrovací boty), a to navzdory tomu, že ty boty jsou nějak omezeně použitelné i bez nich. To samé se dá říct o vztahu HW a OS - počítač bez OS může být plně funkční, ale jeho použitelnost je z hlediska uživatele značně omezená. Navíc bych řekl, že boty zákazník obvykle chce rovnou i s tkaničkami a v drtivé většině případů se spokojí s těmi defaultně dodávanými, což docela dobře odpovídá i situaci v prodeji HW + OEM Windows. Výstředníci a podivíni, kteří trvají na tom, že si chtějí boty a tkaničky pořizovat zvlášť, v podstatě nikoho nezajímají, protože jsou zcela nezajímavou a bezvýznamnou minoritou.
Kdybychom se ovšem bavili o tom, že mi někdo vnucuje spolu s počítačem třeba Adobe Photoshop nebo USB plácačku na mouchy, pak by to samozřejmě byla zcela jiná situace. Tam by to přirovnání s tričkem vnucovaným k botám bylo zcela na místě.
Já naopak trvám na tom, že to kulhá na obě nohy. A moje přirovnání se plazí vedle vašeho :-)
To samé se dá říct o vztahu HW a OS - počítač bez OS může být plně funkční, ale jeho použitelnost je z hlediska uživatele značně omezená. Souhlasím. A Windows není jediný OS na světě. Proč nenabízet PC s OS nezvyšujícím cenu a na vyžádání zákazníkem dodat s placeným OS, který má oproti tomu free nějaké benefity? To by za mne bylo košer (pořídil jsem si tak HP s FreeDosem a dolil do něj WinXP, která čekala doma). Mohl bych si na takové PC dát svou distribuci, ponechat dodanou, dokoupit si Windows libovolné verze (a ne jen Home, Starter nebo jinou vyvolenou) - a nebo si tam umístit svou krabicovku, pokud jsem si ji kdysi v dobré víře pořídil.
A já nevnucoval k botám tričko - jen radu, co k tomu nosit (myšlenku, nápad, příměr k SW).
"Proč nenabízet PC s OS nezvyšujícím cenu?"
Třeba proto, že už to výrobci zkusili a výsledek byl tristní? Poptávka je jasná - lidi chtějí Windows a předinstalované je zpravidla dostanou levněji než jako volitelné zakázkové příslušenství. Cvoci, co chtějí něco jiného, jsou pro byznys nepodstatní, pokud ovšem nepředstavují zakázku většího objemu (typicky firemní objednávky). Tam to ovšem obvykle probíhá trochu jinak než nákupem přes eshop.
"A já nevnucoval k botám tričko - jen radu, co k tomu nosit"
Pokud chceš považovat pouhou RADU k pořízení doplňkového produktu za srovnatelnou s nějakým existujícím produktem, tak to jsi opravdu hodně mimo mísu. Rada k pořízení trička k botám je možná srovnatelná s radou k pořízení Photoshopu k počítači.
Abych to blíže osvětlil: Máme tady primární produkt (boty, počítač) a k němu příslušenství, které je buď podstatné pro plnohodnotnou funkčnost primárního produktu (tkaničky, OS), nebo představuje jen více či méně vhodný doplněk (tričko, Photoshop). Ale ve všech těchto případech jde o nějakou existující věc, ne jen o nějaké doporučení k pořízení té věci. To, že v jednom případě (tkaničky, tričko) jde o fyzické příslušenství a v druhém případě (OS, aplikace) o nehmatatelný software, je v principu zcela nepodstatné, jde o to, že jde o příslušenství k primárnímu produktu. Pochopitelně z hlediska zákazníka je žádoucí, aby to podstatné příslušenství dostal spolu s primárním produktem, a je logické, že dodavatel bude nabízet druh příslušenství, kterým nejlépe vyhoví většinové poptávce (takže třeba Windows do počítače a černé tkaničky do lakýrek).
Ano, srovnávat to chci, neb to má logiku. Jedno je hmotné a podstatné, druhé nehmotné, "nepodstatné, nepotřebné", pro fungující celek to není nutné, protože fungující celek lze vytvořit i jinak - a není to zásah do HW. Lze se bez toho obejít a produkt používat. Ale když to použiju, také to bude fungovat také. Kapišto?
Rada v příměru = software, nikoliv rada, co si máte koupit. Boty i s tkaničkami dodává výrobce. Boty bez tkaniček je jako notebook bez displeje. Blbost, kterou málokdo bude dodávat. Kompletní notebook bez OS jede z továrny - žádná přidaná práce z toho neplyne.
Převedením problému na blbý příměr děláš blbost i z problému a samo sebou z něj vyvodíš žádoucí závěr.
Ještě jednou si zkus přečíst co jsem psal. Pokus se pochopit psané slovo a nevytrhávat z celku nesmysly. Kdo příměr pochopit chce, pochopí. Ty mne stavíš mimo mísu - raději budu tam, než se s tebou dohadovat o tom, že konkrétní placený SW je nedílnou součástí HW, když jej lze zahodit a nahradit něčím, co se mi používá líp.
Na kategórii hmotné/nehmotné nezáleží. Z toho vyplýva aj tá logická chyba, ktorú máte hneď v druhej vete: podľa vás nehmotné = nepodstatné.
OS je v skutočnosti dosť podstatný, bez OS sa dá počítač používať len neplnohodnotne a zostavy, o ktorých sa bavíme určite nie sú na vyladené na takéto používanie (majú preň napr. kopu zbytočných komponentov). V skutočnosti je problémom len "prečo práve Windows". Lenže rovnaký problém je aj u tých šnúrok do topánok: "prečo práve tieto". Tie "rady pre používanie" sa dajú prirovnať skôr k manuálom k nejakému zariadeniu, čiže k niečomu ešte menej dôležitému ako je softvér. BTW, skúste výrobcovi zariadenia alebo softvéru povedať, nech vám odráta manuál z ceny, že vy ho nechcete...
Ja osobne dávam prednosť kúpe topánok so šnúrkami, pretože sú farbou a dĺžkou prispôsobené tým topánkam. A áno, občas sú nekvalitné, čo potom spôsobí problém, pretože zohnať náhradu býva dosť ťažké. A občas sú pridrahé (napr. kevlarové), prípadne by som chcel inú dĺžku. Ale aj tak som rád, že to je, ako je. V prípade náhradného" OS tiež môže byť problém zohnať ovládače (prosil by som vynechať reči o tom, ako v Linuxe všetok hardvér bez problému funguje).
Čiže v oboch prípadoch výrobca zostavil čosi, čo tvorí logický celok, ktorý väčšina kupujúcich víta a v oboch prípadoch sa dá diskutovať o značke a kvalite toho "doplnku". Výrobca však nie povinný núkať rôzne kombinácie. Ponúka Windows, pretože to je preňho výhodné z hľadiska dopytu (okrem majoritnosti Windows tu hrá rolu aj roztrieštenosť Linuxu - zákazník by napr. nechcel Ubuntu), nákladov na technické riešenie (bez ohľadu na spôsob predinštalácie musí mať výrobca OS na danej zostave odskúšaný, čo by u Linuxu znamenalo skúšať viacero distier a sledovať vydávanie ich nových verzií) a p. U PC bez OS zas okrem malého dopytu môže byť problémom nemožnosť predvedenia a "spojazdnenia" PC nejakému BFU, u pokročilých užívateľov zas stále bude hroziť veľa pokusov o vrátenie PC, pokiaľ tam ich OS bude mať nejaký problém. Tieto aj iné dôvody vedú predajcov k tomu, že ponúkajú, čo ponúkajú.
Ne. Logickou chybu tam máte vy.
Hmotné = podstatné, neb to nelze opomenout. Jedná se o hmotný statek, který nelze snadno/takřka bez nákladů replikovat. Tedy bota i s tkaničkou. Není to bota bez tkaničky, podrážky či vložky.
Nehmotné = pro mne nepodstatné. Nemám zájem "o tuto konkrétní radu", nápad, myšlenku, řešení po ideové stránce. Tedy analogicky konkrétní rada = konkrétní operační systém = v našem případě Windows. K používání počítače já Windows nepotřebuji, proto pro mne tento konkrétní SW nepodstatný. Není to tkanička, bez které nemohu nosit boty. Je to rada - noste k tomu tričko a kalhoty, aby vás nezavřeli. Chodit nahý jen v botách zkrátka nefunguje = PC bez OS nejede. Já nechci jejich "placené rady", mám svou hlavu a také mne nezavřou = nasadím linux. Proto nelze postavit rovnítko mezi Windows a tkaničky. Bez tkaniček boty padají, bez Windows počítač nepadá :-D.
Jiný případ je obecně operační systém. Bez něho je počítač drahé těžítko. Pokud jste chápal diskuzi v této rovině, tak jsme si nerozuměli. Pokud jste to myslel tak, že Windows jsou nutnou dodávkou k PC a bez nich PC fungovat nebude, tak zde se neshodneme nikdy. Nejsou. A dá bůh, že nikdy nebudou.
Pokud Windows jako OS zvolím, umožní mi to PC používat. Vcelku efektivně. Ale o tom se tu nehádám/nebavím/nediskutuji. Je to analogie k tomu, že k botám chci i jejich radu, jak chodit oblečen, aby mne nezavřeli - ocením ji, má pro mne přínos, chci ji. Tedy, je to nehmotná věc, kterou spousta lidí ocení, ale neocení ji rozhodně každý. A rozhodně ne každý za pro něj zbytečnou informaci bude ochoten i zaplatit. Už si rozumíme?
Softvér je statok úplne nového typu, v celom svete sa kvôli nemu menili zákony, takže porovnávať ho s nejakou ideou alebo radou nie je kóšer. Softvér ani nie je úplne nehmotný, je nahraný na hmotnom médiu.
Pokiaľ ideme na tú hru so slovíčkami, poznám dosť topánok, ktoré bez šnúrok nepadajú, a najmä, každý zvládne zaviazať si topánky ľubovoľným kúskom špagátu alebo drôtu.
OK, aj tak sme pokročili: OS je teda potrebný (aj keď nepodstatný :-)). Čiže, nepomôže mi len rada, že mám mať OS a prípadne aký, musím ho do počítača aj nejako dostať. A zhodneme sa snáď, že to "dostať ho tam" je o dosť zložitejšie, než vtiahnutie šnúrok do dierok. Preto aj existuje dosť široký záujem nejaký OS tam už mať. Nemusel by to byť nutne Windows, lenže ponúkať Linux naráža na viacero problémov (roztrieštenosť, časté upgrady jednotlivých distier), ktoré by pri malom záujme kupujúcich spôsobili, že náklady výrobcu/predajcu by poľahky zdvihli cenu aj nad cenu PC s Windows (potreba testovať x distier na x zostavách, ich včasná náhrada novšími, pretože za 8 mesiacov môžem ponúkať napr. o dve verzie staršie Ubuntu, než práve propagovaná Zealous Zebra s jej killer features).
Potom je tu možnosť ponúkať PC bez OS, čo by tu asi mnohí uvítali (v podstate aj ja). Lenže PC bez OS by sa mohlo ukázať ako nevhodné pre ľubovoľný OS (nikto by ho pre žiadny OS netestoval) a nastali by problémy s reklamáciami:
"Mne tam nejde rozchodiť Ubuntu."
"Veď to ani nie je počítač pre Ubuntu."
"Ale kamarátovi tam nejdú ani Windows".
"Veď to nie je PC pre Windows"...
Riešenie je ľahké. Stačí aby vznikla jedna-dve úspešné distribúcie Linuxu s praktickejšou politikou upgradov, t.j, s možnosťou spustiť nové verzie programov na staršej verzii OS (na takých XP dodnes funguje prakticky všetko, čo sa vydá) a predajcovia ich mileradi budú ponúkať. Asi nie na všetkých zostavách a potom asi ani Windows nie na všetkých. Takže si budeme vzájomne závidieť, že "im ponúkajú lepší/lacnejší/... stroj, než nám" :-)
OS je teda potrebný (aj keď nepodstatný :-)).
Bože, zač mne trestáš! Psal jsem: Jiný případ je obecně operační systém. Bez něho je počítač drahé těžítko. Kde jsem psal, že OS obecně je nepotřebný? Pokud k takovému vyznění došlo, snad jsem to jasně narovnal v příspěvku, na který reagujete. OS je potřebný. Windows není jediný OS na světě. Není nutné jej dodávat ke každému PC - obzvlášť v případu, kdy zákazník vysloveně licenci Windows nechce a nepotřebuje!
Softvér ani nie je úplne nehmotný, je nahraný na hmotnom médiu. I ta rada je uložená na papíře nebo v mozku. Kde je problém v přirovnání?
A nejedná se o radu - dej si tam OS. Prosím, přečtěte si to celé a pak mi omlaťte o hlavu části, které jste nepochopil. Musí být evidentně moje chyba ve vyjadřování, kterou nevnímám.
Já nepřirovnával situaci k botám a tkaničkám. Já toto přirovnání rozporoval A tvrdím, že nainstalovat Windows není o nic složitější nebo lehčí, než nainstalovat do PC Linux (v mém případě Ubuntu). Klovat do tlačítka Další/Next/Pokračovat zvládne i průměrně úspěšná slepice.
Klovat do tlačítka Další/Next/Pokračovat zvládne i průměrně úspěšná slepice?
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/422170/
Hurá, REKURZE! :-D - na toto téma už jsme spolu dialog vedli.
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/422180/
Já jsem rád, že mám od každého něco, a můžou použít to, co se mi na danou implementaci zdá lepší.
Přestaňte se vztekat, že nejsou notebooky, důvod to má - není poptávka (pár výrobců to už zkoušelo a jak to dopadlo), navíc výrobce potřebuje systém s podporou a zárukami (ms Vám to nabídne), implementace linuxu na pc stojí peníze, a to musí někdo zaplatit, více logistiky atd....
U nás v práci skončili všechny otevřené komponenty při návrhu otázkou "kdo za to ručí ?" a raději se zakoupilo komerční jádro (a že to nejsou malé peníze). Navíc je u nás nemožné do produktu použít cokoliv pod GPL...
1) nemam rad tyhle rozkouskovane clanky. Skoro me rozcililo, kdyz jsem po prvnich par uvodnich odstavcich zjistil, ze tato cast konci a pokracovat bude buh-vi kdy. Kdy bude pokracovani?
2) kdyz je stroj s widlema levnejsi nez stroj bez widli, tak mi nic nebrani tomu, abych si koupil stroj s widlema a zahodil je. Bylo by mozna hezke se jich zbavit oficialne a dostat nejake vracene penize, jenze obchodnik by na to mohl reagovat zrusenim cenoveho zvyhodneni pro koupi ntb s widlema.
Osobne povazuju widle za bezcenne, protoze se stejne daji stahnout z webu a funguji stejne hloupe jako oficialni (nevim o zadnem rozdilu), takze bych ani necekal, ze by nekdo mel ochotu za ne neco platit ci vracet.
3) antimonopolni urad na malomekke widlotvurce.
4) bohuzel, obcas jsou nektere veci, ktere jsou az prilis zavisle na widlich, takze neuskodi udelat dual-boot system, kdyz je disk dostatecne velky aby nevadilo, ze je par gigabajtu zaplacnute zbytecnymi widlemi.
5) widle bych pichnul do hnoje.
Od pokracovani clanku ocekavam, ze se nejak konstruktivne dotkne bodu 2.
1) druhá část vyjde teď v pondělí 18.5.2012, všechno je již napsáno, jen jsme se rozhodli to vydat jako seriál, neboť je to celkově velmi obsáhlé...
2) brání mi v tom to, že tím, že si to koupím s Windows, dávám potenciálním marketingovým průzkumérům do rukou podklady pro onu hloupou argumentaci, kterou tak rád používá pan Lael Ophir - a to sice, že prý je malá poptávka. Vzniká tak nezanedbatelné zkreslení, které ve finále škodí.
Druhá část je celá věnována (ne)komunikaci se společností ACER, třeoV druhé částití část potom tomu, jak jsem se obrátil na úřady (ČOI, ÚOHS, SOS), a co z toho.
LO fandim vam, ale nechapu jak to muzete uz tak dlouho vydrzet - kdyz vam tady porad nekdo cpe do pusy co jste netvrdil a prevraci si tvrzeni pro sebe.
Ale aspon to vypovida dost o linux komunite je to docela smutne, clovek by cekal ze ITaci budou pouzivat hlavu a zvlast linuxovi kdyz maji ten dokonalejsi system :D .
Nikdo nikoho přece nenutí souhlasit s licencí MS nebo si kupovat notebooky s windows. Pokud patřím k té linuxové menšině a chci používat linux jako jediný systém, tak si vyberu buď notebook bez OS nebo se holt budu muset přizpůsobit a koupit si plně funkční celek, o který má zájem drtivá většina uživatelů a upravit si ho podle sebe. Nevím proč by měl MS vykupovat licence zpátky, když každý ví co kupuje. Nabídka odpovídá poptávce.
Hm, pokud si vzpomínám, tak pokusy o prodej NB s Linuxem tady byly a dopadly nevalně. Stejně tak prodej NB bez OS nijak zvlášť nekvete, protože lidi stejně chtějí Windows a když to koupí vcelku, vyjde je to levněji. Prodávat NB s Linuxem nebo bez OS je tady asi tak lukrativní byznys jako kšeftovat v Mekce s vepřovým a chlastem.
Lidi dlouhodobe kupovali pocitace bez OS a vubec jim to nevadilo. Byly doby kdy se windows do domacich pocitacu vubec nekupovali. Tomu chtel MS zabranit a tak udelal dohodu s prodejci. Lide by i nadale velmi radi kupovali pocitace bez OS a dali si do nich piratske windowsy. Tuhle moznost nemaji. Ja tvrdim ze tady vubec nehraje roli strana poptavky, ale naopak strana nabidky.
Blbost, vždyť i ty sám říkáš, že poptávka po Windows existuje a není malá, naopak je docela zásadní. To, že je v tomto případě nějak nepřímo regulována/omezována možnost uspokojit tu poptávku nelegální cestou, na tom nic nemění. Zaměňovat snahu uspokojit poptávku krádeží za absenci poptávky je totální pitomost.
Chtěl bych vás upozornit, že již delší dobu žijeme v kapitalismu - modelu trhu (nabídka vs poptávka)...
Je trapné vinit Microsoft z toho, že se notebooky dodávají s Windows... Ony ty firmy mají také na výběr ;-) Kupříkaldu Dell a jeho pokus prodávat notebooky s ubuntu...
Problém je v tom, že poptávka po notebooku bez systému nebo s OS Linux prostě není tak velká... otázka cripplewaru je trošku jinou záležitostí a nezdá se mi, že by to firmě Microsoft bylo ukradené - viz. http://www.zive.cz/bleskovky/microsoft-procitl-nabizi-pocitace-s-windows-bez-bloatwaru/sc-4-a-163705
Kdo chce notebook bez OS, at se podiva na http://system76.com ^_^ si ho odtamtud po brigade koupim
Ja nevim, ale prijde me to clanek o nicem. Jak autor sam uvadi OS je soucasti celeho systemu (rozumej notebook). Taky by asi nepochodil s argumentem ze chce pouzivat harddisk Maxtor, tak proc plati za Seagate se kterym se ten notebook prodava. Nebo ze ma doma vlastni pameti, a ze teda chce notebook bez pameti.
Pokracovani clanku me zajima ale autor by mel spis tlacit vyrobce notebooku aby proste nabizeli vice modelu bez OS.
"Ja nevim, ale prijde me to clanek o nicem. Jak autor sam uvadi OS je soucasti celeho systemu (rozumej notebook). Taky by asi nepochodil s argumentem ze chce pouzivat harddisk Maxto..."
Odpovědí, proč to takto není správné brát, je tu už docela dlouhá řada, takže nebudu opakovat ani sebe, ani např. někoho, kdo tu píše pod údaji "Honza (neregistrovaný) 109.80.168." - doporučuji si to projít (pokud Vás to opravdu zajímá)
Autor je malá ryba, vážený Pluto. Je třeba vytvořit silný odpor a silnou poptávku - tzn. spoustu lidí. Já tomu obětoval ty desítky hodin proto, abych právě lidi nastimuloval, ukázal, že bojovat lze - a že i úspěšně. Stejnou motivaci dost možná měli i lidé jako pan Páral (http://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr) či Pacner (http://www.abclinuxu.cz/blog/dumblog/2010/9/navraceni-refundace-licence-win7-lenovu) - velké jim díky!
Prave ze neni. Ten asi nejzasadnejsi rozdil je v tom, ze licence vas dost silne v pouzivani omezi a to jak vas omezi se dozvite az po koupi. Navic vyzaduje Vas explicitni souhlas s licenci jinak odmitnou fungovat. Uplne jinak by to bylo v pripade, ze by soucasti kupni smlouvy byla i tistena EULA kterou pri koupi primo podepisete.
Tady jde skutecne o to ze Vas souhlas je vyzadovan az po koupi produktu, a jste v podstate vydiran tim, ze jinak o sve penize uplne prijdete.
Proste pocitas s Windows neni pocitac s Windows ale pocitac ke kteremu dostanete LICENCI NA POUZITI WINDWOS a zneni te licence se dozvite az po koupi.
P.S.: Samozrejme tady je rozdilu vice, napr. s OEM Licenci na pouziti Windows nemuzete svobodne nakladat tak jako s pevnym diskem. Nemuzte ji preprodat, nemuzete si ho rozebrat udelat si tam dodatecne upravy atd. Proste jsou to tak diametralne odlisne veci, ze stavet mezi nimi analogie fakt nema smysl.
Při koupi telefonu nebo televize po vás snad také nikdo nechce podepsat papírovou licenční smlouvu :). A cítíte se vydírán, když bez odsouhlasení licence nemůžete používat telefon?
Podotkl bych, že například baterku nebo CPU také nemůžete rozebrat a udělat si dodatečné úpravy.
Laeli, tohle Tě není hodno. Změna OS je snadný zásah, změna HW taková prkotina být nemusí. Míchat do toho telefon a televizi. Nechceš nám rovnou napsat, že to je stejné jako chtít koupit jen pecky ze švestek, protože si chceš vysadit vlastní sad? A že to, co nechceš - ostatní kupují - Ti jen bez užitku shnije? Tedy ukázat nesmysl a připodobnit jej k řešenému problému? To není příměr k usnadnění pochopení. To je prostá demagogie...
Ano, změna OS je jednoduchá. Komplikované to začíná být v případě, kdy chcete "nadstandardní" věci jako možnost notebook uspat, možnost ho pak také probudit :), výdrž baterie větší než zatraceně krátkou, interní grafickou kartu fungující v grafickém režimu, fungující WiFi, funkční tlačítko na vypnutí WiFi a BT, funkční přepínání na externí monitor... Když si koupíte Dell s Ubuntu, bude prostě odladěné a funkční. Když si koupíte Dell bez Ubuntu a budete ho na něj mastit sám, budete mít na spoustu večerů do dělat.
Přirovnání se švestkami a peckami se mi fakt líbí :). Ale teď vážně. Kde je v této věci rozdíl mezi PC a smartphonem? Vždyť oboje obsahuje HW i operační systém. Oboje je bez OS užitečné leda jako cihla. Obojí se technicky dá dodávat bez OS, ale typicky se to dodává s jedním OS, který si výrobce vybral. Co když chci smarthone bez OS, protože bych na něj rád nasadil CyanogenMod, Replicant, nebo něco úplně jiného?
Shodou okolností mám Dell s Ubuntu a vše mi funguje. Ubuntu jsem tam instaloval sám (dualboot s WindowsVista). Roubování čehokoliv nestandardního jsem byl ušetřen. Nezabralo mi to žádné večery. Naopak, nakopíroval jsem Home ze starého PC a jel pohodlně dál. Čas mi to naopak ušetřilo. Mraky času. Počítač uspávám, probouzím... a jede. Dell Precision M4300, pokud by vás to zajímalo. Stejné zkušenosti s Asusem EEE 901 a jedním starším HP. U Asusu mám výdrž na baterii lepší, než s dodanými WindowsXP (tuto "zbytečnou" investici do OS jsem oželel, neb to byla přestupní stanice mezi Win a Lin - v podstatě nebyla zbytečná :-).
Zkoušel jsem LiveUSB Ubuntu 12.04 na Dell Latitude 5520. Fungoval na první dobrou a velmi svižně. Vše se chytlo - wifi, regulace podsvícení klávesnice, externí monitor(včetně toho, přes kterou hranu má přeskakovat kurzor a volby různého rozlišení u obou)... Majitel měl s Windows 7 64 bit problém na tom samém HW s mikrofonem. Tento problém přes sdílenou plochu prodejce nevyřešil, podařilo se to až na místě.
Toliko mé zkušenosti s Dell, HP, Asus a Linux. Není to reprezentativní vzorek, ale je v přímém rozporu s vaší zkušeností. Přesto věřím a chápu, že u jiné konfigurace může člověk narazit na obdobné problémy, jen na jiné straně barikády.
Kde je v této věci rozdíl mezi PC a smartphonem?
Rozdíl vnímám v tom, že PC se kdysi dalo a i dnes dá pořídit bez operačního systému. Nebyl s ním svázán. Telefon bez operačního systému/firmwaru jsem neviděl a ani nehledal.
Já si na svůj Sony Ericsson CyanogenMod nahrál. Jaký byl licenční poplatek za předistalovaný firemní Android? Nula. Zde nemám problém - mám k dispozici HW, který funguje a pokud nefunguje SW jak si představuji, nevyhazuji peníze za dodanou licenci, kterou nakonec nepoužívám.
Vnímáte tam ten rozdíl také? Nebo jsem to vysvětlil natolik špatně, že s tím máte problém?
Poukud jste prostě vložil instalační médium, klikal Next, Next, pak překopíroval home ze starého stroje a fungoval, tak jste velmi šťastný člověk. Bohužel většina lidí tohle štěstí s Linuxem nemá, a musí do něj velmi šťourat.
PC se dá pořídit bez OS, a podobně si bez OS můžete pořídit i smartphone, nebo třeba GPS navigaci (z Číny vám toho klidně pošlou kontejner, cena za kilo :) ).
Fakt si myslíte, že Sony Ericsson neplatí za Android? Samozřejmě že platí. Platí za něj Googlu (členství v licenčním programu), nejspíš i Microsoftu, Applu a dalším (A/V kodeky atd).
Asi jsem klikař - toto teď píšu z Dell Inspiron N5110 - LiveUSD Ubuntu 12.04. Jen jsem to chtěl zkusit (bez instalace). Wifi jede, podsvícení displeje lze regulovat, hlasitost reaguje, obraz ve webkameře žádný zázrak, ale za to nemůže ani systém ani webkamera :-)
Vzhledem k tomu, že pro mne jakožto koncového zákazníka je cena Androidu nula (cena, ne hodnota - jsem za ten systém rád a funguje mi), beru platby výbobce za členství v licenčním programu jako součást nákladů na vývoj HW zařízení, které jsem zakoupil. Někdo to může cítit jinak, má na to plné právo a já ten názor respektuji.
U PC to tak neberu, protože Windows se prodávají za nenulovou cenu i samostatně a když jsem kupoval notebook bez licence Windows, byl o nějakou tu tisícovku levnější než ten samý typ s OEM Windows.
Lehce ironicky - hodnota Windows je pro mne nulová, cena ne. Za android neplatím. Za Windows ano. Cena není odhadnutá, je přiznaná:
http://jdem.cz/vkn27
http://jdem.cz/vkn36
http://jdem.cz/vkn46
Můžete mi "avizovanou nulovou cenou za Windows" vysvětlit rozdíl mezi těmito dvěma notebooky?
http://www.czc.cz/search?q-fulltext=ASUS+K53BR-SX019
Už si rozumíme? Lépe se asi vyjádřit nedokážu a doufám, že jste chtěl reagovat na mne :-)
Ano, hodnota systému, který člověk nepoužívá a neplánuje používat ani "kdyby náhodou" bude nejspíš nulová. Pozná se to tak, že by daný člověk jeho absenci pociťoval neutrálně. To se týká i předinstalovaného Androidu, pokud chcete místo něj provozovat výhradně Cyanogenmod. Z (jinak stejného) telefonu bez OS, který byste si flashnul fastbootem, byste měl asi naprosto stejný užitek.
Něco jako "přiznaná cena" je poněkud zvláštní pojem. Existují náklady (variabilní a fixní), které jsou (byť možná v jiném poměru a jiné výši) jak u Androidu, tak u Windows. Tyto náklady se zpravidla projeví do koncové ceny. (Někdy se malé zvýšení nákladů skryje v maržích, ale to zejména kvůli zaokrouhlování nebo kvůli "hezkým" cenám. Dlouhodobě ale samozřejmě platí, že zvýšené naklady posouvají optimální cenu a tím i skutečnou cenu nahoru.)
Díky za reakci.
Pokud se bavíme o financování vývoje - tak v tom se moc neorientuji. Windows se prodávají - tedy generují příjem z koncových uživatelů přímo. Android vyvíjí Google, asi má peníze od výrobců mobilů. Snad má příjem z prodávaných aplikací formou poplatku za umístění na Google Play. Možná i z reklam - tedy snaží se rozšířit a modelovat/ovládat další část trhu - mobilní internet, aby na něm pak mohl profitovat (nabízet služby etc.).
Vlastně teď ani nevím, v čem jsme spolu nesouhlasili. Patrně jsem si váš předchozí příspěvek špatně vyložil :-)
Nechce se mi prohledávat předchozí diskuzi, ale šlo AFAIK o to, jak se situace liší u předinstalovaného Androidu a předinstalovaných Windows. Já tvrdím, že se principiálně neliší. V obou případech ten systém dělá nějaké náklady, které se nějak promítnou do koncové ceny. V obou případech to člověk kupuje jako celek a ví, že tam ten systém je. (A kdyby nevěděl, bude to pro něj bonus.) I kdybychom měli zákonem řešit každou kravinu, nevidím důvod, proč mezi tímto dělat rozdíl.
Rozdíl vzniká až v EULA, kdy MS snad nějak umožňuje vrácení za blíže nespecifikovanou cenu. Ano, to je rozdíl, který ale nesouvisí se zákonem. V takovém případě určitě zákazník má právo se podle podmínek prodejce* (haha) domáhat vrácení blíže nespecifikované (haha) částky za vrácení Windows. V případě SLEDu nemáte asi dokonce ani to (kdysi jsem tu EULA četl).
*) Klidně by v podmínkách mohlo být zaplacení poplatku 5g zlata, aby se to nevyplatilo.
Díky za doplnění. Už vím, kde se rozcházíme. Ve Vámi napsaném:
Ano, hodnota systému, který člověk nepoužívá a neplánuje používat ani "kdyby náhodou" bude nejspíš nulová. Pozná se to tak, že by daný člověk jeho absenci pociťoval neutrálně. V obou případech to člověk kupuje jako celek a ví, že tam ten systém je. (A kdyby nevěděl, bude to pro něj bonus.)
To mi drhne s realitou - nabízím protipól k tomuto tvrzení:
http://www.czc.cz/search?q-fulltext=ASUS+K53BR-SX019
V době psaní komentáře:
Notebook s Windows 7 Home Premium x64.: 10 697 Kč
Ten samý notebook bez OS: 9 101 Kč
Cenový rozdíl: 1 596 Kč
Absenci placeného OS nepociťuji neutrálně. Vyjadřuje ji (alespoň pro mne) cenový rozdíl, který platit nechci. V tomto případě mám možnost volby. U spousty dalších modelů PC tuto možnost nemám. Chci-li požívat benefity krabicové verze Windows/libovolného jiného operačního systému, M$ dostane zaplaceno buď "2×" za Windows, nebo jednou za službu/produkt, který nevyužiji.
Já to chápu tak, že v tomto případě dostane zaplaceno za nic. Někdo jiný by to mohl definovat tak, že dostal platbu za to, že mi bylo umožněno jeho systém využít. Já to beru tak, že mi tu možnost někdo nutí s HW, který mi parametry vyhovuje. Je v pořádku, že případě odmítnutí EULA tyto peníze za licenci "propadnou" ve prospěch M$?
"Oživení" PC s instalačním médiem (CD, DVD, USB...) zvládne i laik. Oživení telefonu bez patřičného technického zázemí nezvládne IMHO ani odborník. I v tom vnímám značný rozdíl dnešní situace.
Další mé nepodstatné myšlenky
Operační systém Windows lze zakoupit samostatně za konkrétní ceny. Mohu jej dokoupit, když PC nebude s mým preferovaným operačním systémem (jiná verze Windows, Linux, FreeBSD, Solaris, vímjácoještěexistuje :-) spolupracovat k mé plné spokojenosti a Windows v tomto ohledu budou lepší volbou.
Oproti tomu, chci-li změnit verzi Androida na telefonu, mohu to provést bez přímých přidaných nákladů na licenci (stáhnu legálně, platit za ni nemusím penězi, jen svým časem a ochotou kutit).
Až bude placená verze Androidu - ve smyslu přímé platby koncovým uživatelem, budu si moci zvolit to, co mi vyhovuje - tu či onu verzi. Pokud by se začala výrazně upřednostňovat předinstalovaná placená verze (přičemž zdarma dostupná by mým potřebám zcela vyhovovala), pak bych se dostal do podobné situace jako je nyní PC s předinstalovanými Windows. S tím rozdílem, že Windows a Linux není zcela kompatibilní po stránce programové výbavy. Což může být další důvod pro upřednostnění Linuxu/Windows u konkrétních uživatelů.
"Vyjadřuje ji (alespoň pro mne) cenový rozdíl, který platit nechci"
Jak ten cenový rozdíl spočítáte, pokud nemáte k dispozici obě varianty (např. u většiny telefonů s Androidem)? Náklady se mohou lišit o jinou částku než je cena licence - je potřeba započítat např. riziko, že se daný kus neprodá.
Jinak hodnota je stejná, liší se cena. Vypadá to sice jako terminologický detail, ale je to velmi podstatné.
Ten někdo by vám nemusel vůbec nabídnout HW. Buďte rád, že vám ten HW nabídl, byť s Windows. Já bych rád u svého notebooku neplatil třeba za dedikovanou grafickou kartu. Pokud by se ale měly dodávat notebooky každému úplně na míru, bylo by to asi mnohem dražší než překousnout pár zbytečností.
Oživení mobilu či PC- pokud je vpořádku BIOS nebo bootloader, není problém udělat reinstalaci před CD či síťový kabel (v případě PC) nebo kabelu a fastbootu (v případě mnohých mobilů s Androidem). I tady je to hodně podobné.
Mám-li brát rozdíl jako možnost zakoupit licenci samostatně - v případě možnosti zakoupit licenci samostatně by nastala regulace, jinak ne, dosáhli bychom leda odstranění krabicových Windows z prodeje. Regulace často fungují, ale jinak, než si autoři přáli.
Možnost koupit licenci samostatně zde má spíše psychologický význam - tu cenu vidíte a uvědomujete si ji. V případě Androidu ji nevidíte a na první pohled si ji neuvědomíte, ačkoli tady je.
Beru telefony jako jiný segment trhu s jinou poptávkou a jinými požadavky. Stejně tak neřeším požadavek koupě koblihy bez marmelády :-) Více se této paralele - než v předchozím komentáři - přiblížit neumím a dále ji rozebírat nechci. Je to paralela, princip - neřeší to problém, jen to ukazuje, že v jiném segmentu to funguje jinak.
PC bez OS se prodá zcela bez problémů vždy, když k němu chce uživatel Windows. Nalepí se OEM štítek (v prodejně, kde jsem před lety nakupoval za pár chvil naklonovali disk a bylo). Ani dnes to nebude nic těžkého.
Nejsem ten, kdo by vyčíslil rozdíl mezi cenou konkrétního notebooku bez a s Windows. Pouze poukazuji na fakt, že tento rozdíl cen na trhu existuje.
Zda by bez bundle s Windows přestal některý HW existovat, nevím. Je to odhad, ke kterému se necítím kompetentní.
K oživení mobilu bude jistě třeba ještě počítač (alespoň já to bez něho neumím). Počítač umím resuscitovat bez dalšího elektronického zařízení (za předpokladu, že mám instalační médium - třebas i zakoupené OEM CD s Windows) - v tom vnímám odlišnost a proto na tento argument odpovídám. Asi mám menší technické znalosti a natrhl byste mi v tomto ohledu šos i s podolkem :-)
Nemíním omezovat prodej. Byl bych vděčný za rozšíření o možnost nákupu železa bez konkrétního OS. IMHO vzniká HW na základě standardizovaných řešení, se kterými umí OS pracovat. Pro nové kusy HW je třeba napsat ovladače, případně se použijí ovladače standardní (za cenu jistých funkčních/výkonových omezení).
Neříkám, že cena Androidu je nulová. Jen za ni neplatím přímo - možná ji platím v placených aplikacích, které používám. Monetizovat to lze různými cestami. Ano, možná je to psychologický význam, leč ty dva odkazované notebooky mi jej docela zhmotňují.
Proto se bavím o konkrétním problému dostupnosti počítačů bez přibundlovaného libovolného operačního systému. Ten řeším, ten mne zajímá a o něm jsem ochoten v této diskuzi přispívat. Koblihy bez marmelády, mobily bez systému, auta bez motoru či boty bez šněrovadel tu již opravdu řešit nechci. Omlouvám se, pokud vás v tomto ohledu zklamu, ale nepatří to mezi mé priority.
Koblihy bez marmelády, telefony bez OS a notebooky bez OS - principiálně jde pořád o to samé. Je teď celkem jedno, že notebook chcete bez OS, ale mobil chcete s Androidem a koblih s marmeládou, někdo to může mít jinak. Je to ale o tom, že výrobce se rozhodl dodávat funkční celek (koblih s marmeládou, notebook či telefon s OS), protože je přesvědčen, že tak o to bude největší zájem a bude z toho mít největší zisk. Ano, mohl by prodávat i koblihy bez marmelády a telefony a notebooky bez OS. Výrobní náklady budou zřejmě při stejném množství nižší. Ale může tu být neúměrně vyšší risk, že se to neprodá.
Ano, mohl by dodávat prodejcům koblihy bez marmelády či telefony nebo notebooky bez OS a ti by většině zákazníků nahráli OS či přidali marmeládu. Někteří by mohli nahrát i jiný OS nebo přidat čokoládu místo marmelády. Je tu ale několik problémů. Zaprvé, prodejce by musel přizpůsobit své procesy a ne každému by se chtělo. Dál, samotná manipulace (vyndat z krabice, nainstalovat systém, nalepit nálepky (štítek s číslem a nálepku "designed for"), vrátit do krabice) něco stojí, nehledě na zapečetěné krabice. Tím by se prodražila většina prodaných kusů.
Je pochopitelné, že za této situace do toho výrobci ani prodejci dobrovolně nepůjdou. A nařídit jim to zákonem? Prodražit tak všechny notebooky?
K oživení mobilu nemusí být potřeba počítač. Pro mě je přirozené použít fastboot na flash mobilu a PXE na "flash" notebooku, ale podobně mohu použít Recovery (v případě Androidu) na flash mobilu a CD či jiné médium na notebook.
Cena Androidu - pokud se výrobce nerozhodne pouze zkompilovat Android ze zdrojáků pro daný HW (i to je práce, kterou musí někdo zaplatit), ale bude chtít i legální Google Play a další apps, musí uzavřít smlouvu s Googlem. Navíc někteří platí licenční poplatky za patenty i třeba Microsoftu. (Myslete si o tom, co chcete, jsou to prostě další variabilní náklady.)
Když to shrnu: Trh se vyvíjí. Dříve se prodávaly počítače bez systému, snad proto, že operační systém byl vcelku drahý (ty doby pamatuji). Když jsme pořizovali první PC, ptali se nás, zda chceme i Windows. A tehdá jsme je rádi vzali.
OEM verze Windows šly s cenou oproti krabicové verzi výrazně dolů. Výborný marketingový tah. Lidem vyhovuje, že zaplatí menší částku a mají fungující celek. A až PC morálně zastará, bude se kupovat nový a zpravidla je i nová verze Windows opět v OEM nabídce.
Tak se začaly přirozeně bundlovat, protože BFU chtěli "koblihu s marmeládou".
Vše v pořádku. Chápu a respektuji to.
Já bych byl rád, kdybych si mohl svobodně zvolit HW a k němu SW. Byl bych rád, kdybych mohl volit pokud možno z celé množiny dostupného HW platformy PC. Nyní mi tato svoboda volby není nabízena v takové míře, aby mi vyhovovala. Proto tu debatuji a zkoumám, zda existuje možnost legálního dosažení toho, co bych rád/zač jsem bez keců ochoten platit.
IMHO v tom není problém. Zaplatím železo a za Windows dostanu zpátky 1500? Možná 1000? Možná jen 500? Nevím. Zaplatil bych ale jen za to železo. Přispěl bych tak na jeho vývoj. A hlavně, ve statistikách prodeje by přibyl této firmě další jedinec, který má zájem o samotné železo. Nyní mám skoro pocit "Jeden systém vládne všem..." :-)
A k těm koblihám - vyrábějí se (co je mi známo) bez náplně a "injekčně" se do nich marmeláda plní. Lze sehnat nenaplněné - jsou holt lidi, kteří chtějí to smažené těsto (a mažou si to pak třeba Nutellou). To jen pro zpestření :-)
Ano, je možné sehnat i samostatné koblihy (notebooky). Ale ne v tolika obchodech, protože to chce podstatně méně lidí.
Na druhou stranu, pokud se vytvoří hromadná poptávka, je celkem šance získat notebook i bez OS, jak tu už bylo zmíněno. Je to mnohem lepší cesta než snít o regulacích, které by (pokud by byly zavedeny) mohly mít nakonec úplně jiné dopady.
Aha :-) už to chápu. Vy předpokládáte, že chci regulaci = "zákonem nařízené koblihy bez marmelády". Stačilo by mi se lidsky dohodnout s výrobcem železa, že chci jen železo.
Ona volba Windows může být omezující i v rámci nabídky Windows. Rád bych konkrétní PC, ale s Windows 7 Professional 64 bit a ne Home Basic 32 bit. Mohu pro to specifické důvody - používaný SW, "vozový park se stejným systémem", omezení vírou... :-). Nebo plán rozšíření RAM, když by nároky na ni vzrostly (v tomto konkrétním případě limit 4GB vs 192 GB - tedy dle toho, co by zvládla deska).
Železo je pro mé potřeby ideální, předvolba systému ne. Zde se ptám - pokud by bylo možné změnit Windows za jiné a doplatit rozdíl, proč by nemělo jít zakoupit bez OS a rozdíl refundovat?
Vidím v tom jen neochotu sloupnout nálepku a provést formát HDD (provedu klidně po platbě na prodejně sám, abych šetřil jejich čas a zdroje).
No nebylo mi úplně jasné, jestli chcete/chceš regulaci, tak trochu jsem to odhadoval. Tak jsem pro jistotu napsal, že tudy cesta nevede.
Proti nalezení domluvy nic nemám, to je určitě dobrá cesta. Nelze ale samozřejmě počítat s tím, že v každém obchodě půjde tyto modely sehnat a že k tomu přistoupí úplně všichni výrobci (včetně Applu a prodeje bez MacOS) - podobně jako koblihy s marmeládou koupím "na každém rohu", ale ty bez marmelády ne.
Šťastný člověk. To jen já se musel trápit s rozchozením WiFi karty několik dní. To jen většině uživatelů nefunguje sleep, resp. probuzení. A výdrž na baterku... Škoda mluvit.
http://www.root.cz/zpravicky/jak-realne-vylepsilo-spotrebu-jadro-3-2-5/
Cena OS je v obou případech součástí ceny zařízení. V obou případech je technicky možné dodat zařízení bez OS a s tím spojených nákladů.
Pokud bych cítil, že náklady na licencování SW jsou vlastně náklady na vývoj HW, tak bych se probral a přestal si plést pojmy s dojmy :), zvlášť když o dům vedle trvám na oddělení HW a SW.
Možná je to i o volbě distribuce. Kdo ví - funguje mi, neřeším.
Ať klidně nabízejí i telefony bez OS. Já nejsem proti. Pokud bych šel po principu až na dřeň, patrně bych dostal zařízení, které bych bez jiného zařízení nedokázal oživit. U PC to nehrozí - mám-li instalační médium (lhostejno zda Windows či Linux), vystačím si se samotným PC. V tom vidím trochu problém. Nicméně, kupování telefonů mne opravdu nepálí.
Je to jen další příměr z jiného segmentu trhu, jen se jedná o elektroniku. Přijde mi to mimo jak debata o botách a tkaničkách.
Koupil jsem si Dell* bez Ubuntu, nainstaloval Ubuntu a Bumblebee a bylo. Při malé zátěži je výdrž zhruba udávané 4h. Externí monitor jsem teda netestoval (cca 17" je dost), ale popis "výdrž baterie větší než zatraceně krátkou, interní grafickou kartu fungující v grafickém režimu, fungující WiFi, funkční tlačítko na vypnutí WiFi a BT" sedí. (Teda tlačítko na vypnutí BT nemám, ale to je spíš otázka celého notebooku než driverů.) Největší problém tak byl start instalátoru z PXE, protože jsem neměl po ruce funkční CD.
Jinak je to vynikající nápad. Koupím si od Sony telefon s tím, že přece oficiálně umožňují odemčít bootloader a něco nahrát přes fastboot, tak bych tam mohl chtít jakýkoli jiný systém. Určím jim podle vlastního výpočtu cenu vývoje toho SW na kus a minimálně tu budu chtít odečíst. A budu se toho dožadovat až po koupi.
*) Dell Inspiron 17R, čtyřjádro i7, 6GB RAM, dedikovaná grafárna nějaká Nvidia
Mám obavu, že celá problematika je mnohem více napojena na filosofii, životní hodnoty a postoje lidí, než že by se jednalo o nějaký izolovaný problém technického charakteru. Někteří lidé prostě holdují extrémnímu kapitalismu (peníze až na prvním místě) a xenofobii (co to je? to neznám -> nezabývat se tím, vyhladit...) - a s tím moc nadělat nejde.
Děkuji všem čtnářům, co mi vyjádřili podporu či sympatie v tomto nerovném a psychicky i energeticky náročném boji.
Cením si toho, díky!
#McZ
Já mám obavu, že se tu vyskytují mj. i placení diskutéři, kteří si musí náramně pochvalovat, v co se tahle diskuse zase zvrtla.
Jinak mi to přijde jako paradox - firmy usilují o maximalizaci zisku a dělají všechno, co jim zákon dovolí (a pokud nedovolí, tak lobbují a lobbují, dokud se zákon nezmění), často zcela bez ohledu na etiku a morálku. A zatímco ony se snaží, my se tu do krve hádáme o to, že ty firmy vlastně mají nárok nás beztrestně ždímat a úplně kašlat na naše požadavky, a že máme raději držet hubu a krok, abychom jim náhodou nějak neublížili.
Ani po 23 letech si neumíme dupnout. Mentalita "držet hubu a krok" je stále silně zakořeněná. A proto tu máme to, co tu máme.
P.S. Za článek a snahu moc díky, kéž by bylo víc takových lidí, co si nenechají sr*t na hlavu.
Pokud firma usiluje o zvýšení zisku, musí nějak přesvědčit zákazníky, aby její produkty více kupovali nebo aby za jeden produkt zaplatili více. Takže musí nějak zvýšit hodnotu daného produktu (nebo nějakou na první pohled neviditelnou hodnotu ukázat), aby zákazníci byli ochotni tak učinit. To je dobře, ne?
A pokud bude chtít zisk maximalizovat, bude tak činit v mazimalni možné míře, což je taky dobře, ne?
Lobbing je pak další kapitola, ale dobře: Lidé, kteří budou chtít získat výhodu jakýmikoli prostředky, tu budou vždy. Za socialismu i za kapitalismu. Akorát v případě socialismu mají k dispozici větší státní aparát, který jim může toho mnohem víc nabídnout. Se zvétšujícím státním aparátem se prakticky nutně (za jinak nezměněných podmínek) zvyšuje nabídka korupce. Poptávka po zkorumpovaných politicích se přitom nezmenšuje. U korupce je příčinou problémů, že to má kdo nabídnout. A přitom řešení je tak jednoduché - zeštíhlit stát a každý se bude rozhodovat sám za sebe.
Nebude tu prostor pro definici minimální kvality, která bude vyhovovat některým firmám*. Rozhodne se zákazník, co bude chtít.
*) Údajně to je například situace u směrnic EU na kvalitu aut, které mají nahrávat drahým německým výrobcům a likvidovat výrobce levnějších aut.
Nechci se nikoho dotknout, také mně některé věci popuzují, nicméně demokracie je vláda většiny. Většina chce pc s os(windows), protože stejně by koupili pc a windows, tak proč neušetřit. Uživatelé linuxu jsou minorita a tedy se musí podřídit většině.
Jediným výsledkem tohoto "boje" bude další zaškrtávací políčko při objednávce NB ve stylu "Souhlasím, že pokud nebudu používat předinstalovaný systém, nedostanu peníze zpět" a pojede se dál. V kamenném obchodě pak podpis analogického papíru. Taky bych nechtěl platit za ČT, když na ni prakticky nekoukám a tv používám jako monitor...
Prosim kde je dukaz, ze vetsina uzivatelu chteji platit za OS v cene notebooku? To ze vyrobce nic jineho nedodva, neni protoze by to lidi nechteli, ale protoze on dodavat NB nez OS proste nechce. Samozrejme ze existuje obrovske mnzostvi uzivatelu windows, ktery by radi tisicovku usetrili a misto toho si upiratili windows jinde.
Tak to funguje na stolnich PC a to protoze je mozne je seskladat z komponent. Proto existuje konkurence, ktera muze dodavat pocitace bez OS za nizsi cenu nez jsou ty s OS. A taky proto je tam mozne koupit v podstate libovolnou konfiguraci jak s OS tak bez nej. A na cene se ten OS navic projevuje standardne cca 1,5 tisici.
U notebooku je situace jina. Protoze notebooky se nedaji sestavit po dilech, hlavne protoze se snazi vyrobci dosahnout co nejuspornejsiho usporadani komponenta. Takze tem nekolika malo vyrobcum notebooku (kolik jich je? 10-15?) nikdo konkurovat nemuze. Vznik konkurence v teto oblasti je extremne stizen, protoze naklady jsou neumerne (patenty atd.), proto na trhu notebooku mame Oligopol a ten si podminky diktuje.
Takze si srovname trh stolnich PC, kde oligopol neni a trh NB kde oligopol je. Zjistime ze jenom na trhu NB je nutne koupit si vzdy i OS. A z toho usoudime co mily Watsne? Ze to neni potavkou, ale nabidkou. Nebyt oligopolniho postaveni vyrobu NB nikdo by nebyl ke koupi OS s novym NB nucen. A co ma v tu chvili udelat urad pro hospodarskou soutez? Rozseknout to a chranit spotrebitele a nastavit podminky tak, aby si oligopol nediktoval. Jinak ten urad platime uplne zbytecne.
Notebooky se samozřejmě dají skládat z komponent. Jak si myslíte, že se staví třeba notebooky VBI? Můžet si koupit barebone a dodat CPU, paměť, disk, BT modul a další komponenty. Je to o něco složitější než u PC, ale v principu dost podobné. Nevím jestli někdo nabízí díly v ČR, ale můžete si je objednat třeba tady:
http://rjtech.com/shop/index.php?dispatch=categories.view&category_id=220
http://pchub.com/uph/category/353/MainBoard---Bottom-Casing.html
Takhle si můžete postavit notebook doma. A samozřejmě je můžete stavět i na kšeft, VBI notebooky byly svého času celkem populární. Jenže zákazníci očekávají kompletně sestavený a otestovaný stroj, s OS a drivery, který jen zapnou.
http://www.vbi.cz/VBIKonfigurator.aspx
Ja tam vidim dve sasi, k jedne neexistuje zadny kompatibilni procesor a k druhe je jeden. Nevidim moc moznosti jak si NB sestavit sam.
Jinak samozrejme jednotlive nahradni dily od NB se daji koupit, jenze soucet cen nahradnich dilu je vyssi nez cena NB. Tudiz zadna konkurence nezacne sama NB sestavovat. Plus k sobe sedi v podstate vzdy vyhradne jenom komponenty jednoho vyrobce.
Linkoval jsem trochu jiné weby. Notebooky VBI byly jen výběr z té hromady dostupných komponent, který Intel certifikoval.
S cenou barebone notebooku se můžete dostat celkem nízko. Některé komponenty jsou záměnné, jiné ne. Není to holt tak triviální skládačka, jako běžné PC.
Hm, jenže ten článek není tak docela "normální". Je o tom, že si někdo koupil produkt, o kterém předem věděl, že ho nechce, a dodatečně se ho snaží zbavit. Ovšem když věděl předem, že ty Windows s notebookem echce, měl se taky předem informovat, jestli a jak je možné je vrátit, a nedělat z toho kovbojku. Nechápu, proč se zeptal prodejce na možnost změnit předinstalovaný OS, ale už se nedoptával na možnost a podmínky vrácení licence, i když zjevně věděl o tom, že přinejmenším někteří výrobci/dodavatelé to vrácení umožňují. Z mého pohledu to není článek o monopolu MS ani o poškozeném linuxákovi, ale o pitomci, který koupil zajíce v pytli a teď řeší, jestli je to opravdu zajíc, nebo jen chcíplá kočka.
Mne to cele pripada ako boj Dona Quiota s veternymi mlynmi. Alebo ako taky truc podnik. Lebo hned prva veta v clanku je nepravdiva. Ak sa predava pocitac spolu s Windows, je to jeho neoddelitelna sucast, takze podla mna je spravne vratit cely notebook. To nakoniec vyplynulo aj z textu nizsie.
Takze o com to je? Chces kupit pocitac bez Windows a vyberies si v obchode s Windows? Nie je to na hlavu? Viem o probleme, ale nasilu idem do konfliktu? Pritom staci vybrat niektory z tych, co su bez Windows. Sice je pomer 149:2825 dost biedny, vypoveda to o zaujme trhu, ale vybrat sa da. Ja som nasiel. Nemusim sa strapnovat. Staci tak malo, ak sa budu pocitace bez OS predavat, bude aj ich ponuka vyssia.