alebo - burka v pohari vody. To sme zase v roku 1999?
Este som nedotal kus hardveru za poslednych 10 rokov, ku ktoremu by nebol bundlovany nejaky softver, aj k USB klucom bundluju nejaky backup soft atd. Aj za ten si zaplatil pri kupe notebooku. Aj ten si vratil? Ci ten pouzivas?
Pride mi to fakt trochu melodramaticke, ja som v notebooku uz 5 rokov nepouzil dvd mechaniku ani bluetooth, ani fingerprint reader, ani infra port, ani rj45..a predsa ich tam mam, a ovela radsej by som sa zbavil tohto ako nejakej licencie.
Kolko rokov potrva kym sa zacneme pozerat na operacne systemy ako na nastroje a nie lifestyle? Som myslel, ze ta doba kedy sa hadzali vajcia po Gatesovi uz je za nami. Microsoft rovnako apple... a rovnako ako Red Hat..je korporacia, ktora v prvom rade chce generovat zisk. Uz sme si prezili tie doby ironickych triciek "shut the windows, close the gates" a mozme sa spatne obzriet a povedat si, ze win95/98 nam dal lacne pocitace. Ci to dnes nie je pravda? Boli to nahovno systemy lebo kompatibilita s taiwnaskym HW bola priserna? Ale umoznili nam kupovat si lacne PC poskladane na kolene. Mozete sa postavit aj na hlavu aj tak tuto skutocnost nikto nepoprie. Najskor bolo treba najprv nejaky hardver doma mat aby sa vobec nieco take ako open source projekty mohli dat do pohybu. Uz roky pouzivam linux, windows, osx a komercne unixy (solaris, hpux, aix) na dennej baze pri svojej praci, a fakt nemam pocit, ze by este dnes ludia zijuci v realite po sebe hadzali nenavistne pohlady ako pred 10 rokmi ked niekomu z PC zazvuci windows_boot.wav. Uz je snad cas na trochu triezveho nadhladu. Chcel si notebook. Nechcel si licenciu na Windows? Tak si si ho nemal kupit.
Stejne keci byli o IE. A ted? Ma podle vas jako win zastoupeni 98procent?
Nema, takze pseudokeci o tom co kdo chce jsou mimo. Realita je takova, ze lidi by si vzali neco jineho, ale umele prekazky monopolu, tj. zmena=problem na vic jak 1 den. Jim v tom brani.
Takze krome vaseho nazoru, ktere priklad IE, ci v jinem odvetvy jako je trh s Plynem ukazal jako nesmysl nemate?
P.S. jesli je pravda co pisete, proc nemuze byt volba OS nechci?
Doporučuji si prostudovat trochu pravopisu.
http://www.pravidla.cz/pismena-i-y/
A když budete u toho, zkuste se podívat do nějaké učebnice ekonomie na definici monopolu. Znamená to v překladu jediný prodejce, a jde o situaci, kdy na trhu existuje jediný výrobce/prodejce daného statku, a zároveň neexistuje substitut (alternativní produkt), a zároveň existují nepřekonatelné překážky pro vstup na trh (nikdo nemůže či nesmí začít vyrábět či prodávat).
Ten bundlovaný software jsou obvykle ořezané verze zdarma, které slouží jen jako lákadlo k zakoupení verze plné. A když se mi to nelíbí, na jednu flasku s takovýmto softwarem připadá sto dalších bez něj.
Mechaniku DVD nebo Bluetooth můžeš vymontovat (Windows vymazat) a můžeš je prodat (OEM Windows nesmíš). Porty jsou na rozdíl od Windows pevnou součástí.
Za pár roků nejspíš nebude mít OS žádný jiný význam, než jako okno do Cloudu a nikoho, ani MS, už to nebude zajímat.
Cloud je super věc. Dejte svoje data nějaké firmě, která vám do nich bude čumět, a na základě toho vás bombardovat nechtěnou reklamou. A přistupujte k nim přes webovou aplikaci, která je sice pomalá a neergonomická, ale zase má "výhodu" v tom, že je k dispozici jen pokud jste online :)
Ukázkou té katastrofy je třeba Facebook. Nechte si stránku otevřenou pár hodin, a v jakémkoliv browseru vám sežere stovky MB paměti. Děkuji, nechci.
Cloud si můžete postavit svůj a kdekoliv. Třeba já mám vlastní cloud postavený na eGroupware. Protože to běží na Linuxu, bylo to samozřejmě velmi obtížné nastavit a zprovoznit: aptitude install egroupware
. Připojení Kontactu na poštu, kalendář a kontakty znamenalo zadat jméno serveru. U Androidu bylo potřeba stáhnout z Marketu aplikaci. To samé připojení složek WebDAVu (v KDE out-of-box, v Androidu jedna aplikace). Btw. mělo by to stejně snadno fungovat i ve Windows, pokud tedy nepoužíváte Outlook, protože ten odmítá komunikovat standardizovanými protokoly CalDAV a CardDAV.
Jak jen to ten Rekonq s Facebookem dělá, že nesežere celou paměť jako IE ani za týden :-)
Pravděpodobně žijete v nějaké paralelní alternativní realitě.
V té naší to byl vždy právě Microsoft, kdo se snažil - i pomocí nákladných reklamních kampaní shodit, pošpinit či zesměšnit Open source a Linux obzvlášť.
Oni jsou tak trochu schizofrenní. Na jednu stranu se stále ještě tváří, že Linux není soupeř a je bezvýznamný, na druhou stranu investují, čas, úsilí i peníze do toho jak jej poškodit a vytlačit. Různí ti Lalelové Orpherové jsou jedním z těch legračnějších projevů.
Nedivím se jim. Vědí, že jejich dominance na trhu není věčná a že se svět pomalu vrací k normálu - tedy do stavu, kdy PC budou opět používat pouze ti, kteří je potřebují a umějí využít - tam dnes dominance MS už není tím čí bývala...
Na druhé straně masa se pomalu přiklání k zařízením jako jsou různé tablety, multimediální krabičky k TV či přímo TV s vestavěným multimediálním počítačem .... A tam dominuje - světe div se - Linux a Apple :-) MS OS pro mobilní telefony je také válcován na Linuxu založeným Androidem a na BSD postaveným iOS, Linux běží ve čtečkách atd...
Prostě prekérní situace a Lalel Orpher se může strhat. Požadavky šéfů jsou čím dál nesplnitelnější.
MS se jistě snažil očernit konkurenci. Tak funguje konkurenční boj. Nakonec podobně postupovala komunita okolo Linuxu (trička "shut the windows, close the gates").
Mě situace Microsoftu přijde naopak celkem dobrá. Má OS, který je technicky dekády před většinou konkurence, a používají ho prakticky všechny firmy i domácnosti civilizovaného světa. Vyrábí office a serverový SW, který opět používají skoro všechny firmy. Podnikový SW také vzkvétá. Zábavní divize s XBoxem převálcovala konkurenci, a Kinectem nastavila nový standard v ovládání konzolí.
Samozřejmě jsou tu i problémy. Bing není ani v USA dvakrát úspěšný (15% trhu není nic moc), o zbytku světa nemluvě. Google má velmi silnou značku, takže posilování půjde pomalum, pokud vůbec. Na telefonech MS výrazně propadl po zanedbání platformy, a dostat se zpátky půjde opravdu těžko, i když je produkt velmi kvalitní. Ale co - kdyby nebyly výzvy, byla by to nuda :)
S tím jak jste technicky vpředu před konkurencí jste mě pobavil. Vpředu jste v jediné věci - v marketingu. Bylo to tak vždy v celé vaší historii, kterou znám myslím velmi dobře.
Ale já třeba z vás konkrétně mám radost. I nezasvěcenému svým bojovým zápalem dokazujete, že na Linuxu něco je. Prostě jste po letech narazili na protivníka, kterého nelze tak snadno zničit a který vám tam, kde se nedá těžit ze setrvačnosti, dal (a ještě dá) tak trochu na pr...
Ani třeba snaha zamknout hardware pomocí UEFI pod záminkou bezpečnosti mnoho nezmůže - působí dnes spíš trapně...
Minimálně před Linuxem jsou Windows velmi vpředu. Vždyť Linux je slabý opis UNIXů ze sedmdesátých let. Monolitický kernel, Big Kernel Lock (po dvaceti letech vývoje slavně rozdělený na několik Big Subsystem Locks), absence threadingu (vyřešená "už" v jádru 2.6), správa paměti se skvělým OOM Killerem, GUI naroubované pomocí předpotopního X11 (které je pomalé po síti, ale na druhou stranu... pomalé na lokále)podpora Unicode dodělávaná dodatečně přes UTF-8 (což se vyřešilo změnou popisu funkcí v glibc), od začátku zaostalé file systemy (ani ten Btrfs pořád není)...
Linuxová komunita hodně křičí ve věci UEFI Secure Boot. Bohužel jsem vyjma kritiky neslyšel ani slovo o oranizaci podepisování dister, které lze technicky bez problému relizovat, natož o řešení problému malwaru, který virtualizuje OS již před jeho startem.
UEFI Secure Boot bez custom mode je podobná hovadina jako šifrované HDMI, jak ostatně krásně ukázal vir Flame. Co na tom, že podepsané viry už nikdo nikdy neodstaní (vir může např. jednoduše blokovat odvolání svého klíše), hlavně že uživatel si nemůže nainstalovat operační systém, který si sám podepsal. To by bylo zlé.
Proti TPM jako takovému nikdo nebojoval. Bojovalo se proti uzamčení počítačů pomocí TPM stejným způsobem, jakým teď bude zamykat počítače UEFI Secure Boot. Ve výsledku je současné TPM velmi dobře použitelné řešení, ale samozřejmě se to nelíbí MS, protože neblokuje možnost uživateli jej obejít a nainstalovat si tam i něco, co není podepsané.
Chcete tedy z nostalgie platit dozivotne MS dan, abyste MS vyjadril svuj vdek za rozkose, ktere vam prinesly neustale reinstalace Widli? Tehdy byly jine doby, krome toho neni jiste, ze prave Widle 9x nam daly dostupne pocitace. Tou dobou treba existovala Amiga nebo Atari se svymi OS, ktere Widle znacne prevysovaly. Tehdy jiz asi byly po smrti Geoworks Ensemle, ktere sice nebyly plnohodnotnym multitaskingovym OS, ale cert vi, co se z toho mohlo vyvinout. A ty pocitace nakonec nepochazeji od MS, ale od IBM a MS se jenom svezl na jiz rozjetem vlaku a v kazdych dverich ma manika v bagancatech, ktery skopava na nasep kazdeho, kdo by se pokusil jeste naskocit.
Je tezke rici, jak by vypadal trh pocitacu, kdyby na Redmond byla vcas svrzena vodikova puma, ale je mozne, ze bychom se tu dnes nehadali z Linuxu, BSD, OSX a Widli, ale z Linuxu, BSD, Amigy a Geoworks. Kdyby nebyly Widle, urcite by se nekdo pokusil zaplnit tak velky trh. Takto se ale mohl akorat pokusit prorazit svoji diru na jiz obsazenem trhu, coz neni tak jednoduche a dodnes se to, ze setrvacnosti, moc nedari.
Jo, Amiga a Atari, to jsou kvalitní legendy. Ještě přidejte tu o OS/2 ;)
MS samozřejmě konkurenci neulehčuje život. To pouze v představách RMS konkurenti říkají "pojďte taky, rádi se rozdělíme o trh, partnery a zákazníky", a pak sedí okolo ohně, zpívají spolu písničky o Tuxovi, a vyjídají si vzájemně knedlíčky hnusu z vlasů.
No, vzhledem k tomu, že warpík byl, co se stability týče, dost před NT (zlí jazykové tvrdí, že poté, co MS kopl IBM a IBM vykoplo knihovny od MS) a dodnes dožívá na některých zařízeních jako jsou bankomaty (to se o w3.1 či w95 napsat nedá), tak pohádky o stabilním systému měli spíš poslouchat vývojáři MS (a ne je vyprávět).