Před dvěma lety jsem vracel také své Windowsy, a to spíše z etických než z finančních důvodů. A množství překážek, které bylo třeba překonat, bylo naprosto neadekvátní k triviálnosti úkolu (tj. vymazání Windows) a přesvědčilo mě to o nezdravosti současné situace. Myslím, že krásně celou situaci ilustruje už zmíněná absence tlačítka "nesouhlasím", čímž prodejce a MS dávají poměrně jasně najevo, co si o svých uživatelích myslí a jak férově k nim přistupují. (Přičemž dodávám, že licenci jsem si přečetl váhaje ještě chvíli, zdali bych systém nemohl upotřebit pro virtualizaci v rámci Linuxu, ani to však nebylo povoleno spolu s tisícem jiných věcí.)
Nevadí mi, že počítače jsou dodávány s nějakým OS, ale zákony by na takto pokřiveném trhu měly garantovat, že budu mít právo nainstalovaný systém jednoduše odmítnout (nesouhlasím-li z nějakého důvodu s licencí) a dostat odpovídající finanční náhradu. Technologicky by něco podobného neměl být problém zařídit, teď už jen chtít.
Chápu Váš argument, ale nemohu s ním bohužel souhlasit. Pokud je výběr notebooku bez OS velmi omezený (jak dokazuje článek i má vlastní zkušenost), pokud trh nefunguje tržně (tj. je zde jeden velmi monopolní operační systém s nikoli korektními obchodními praktikami), je třeba trh rozumným (!) způsobem regulovat.
Tak se děje (či má se dít) na každém trhu, na kterém tržní principy selhávají nebo na kterých snadno hrozí zvůle prodejců. A tak do jisté míry jsou regulováni telefonní operátoři (přenositelnost čísel), banky (způsob informování o úrocích a podoba smluv), eschopy (možnost odstoupit od smlouvy), je omezováno nakládání s osobními daty jiných lidí atd. apod.
Myslím, že možnost svobodně odmítnout operační systém a získat jednoduchým způsobem peníze zpět patří mezi ty nejjemnější a nejrozumější způsoby, jak monopolní trh alespoň trochu zespravedlnit a popřípadě rozhíbat k tomu, aby se stal opět konkurenčním.
Výběr notebooků bez OS podle mého názoru odpovídá poptávce, která je skoro nulová. Trh funguje tržně, žádný monopolní OS tu není - kdokoliv může nabízet jakýkoliv OS. Ty notebooky navíc nevyrábí MS, ale výrobci HW, kterých je velká spousta.
Regulace je téměř vždy zlo. Vede to k pokřivení trhu. V případě telefonních operátorů a bank je regulace daná tím, že na tyto služby měl původně monopol (opravdový monopol) stát, a následně vzniklé soukromé subjekty (často privatizované státními podniky) jsou na trhu ve velmi nestandardní situaci.
Trh je konkurenční. Vždyť tu máte notebooky s Windows, s MacOS, bez OS, s Linuxem, a kdokoliv může klidně hned zítra uvést cokoliv nového.
Zkuste se prostě smířit s tím, že výrobci nabízejí to co nabízet chtějí. Je to jejich právo. Vy jako zákazník máte právo koupit nebo nekoupit, a může se se s výrobci a prodejci libovolně dohadovat. Výrobci samozřejmě vycházejí zákazníkům vstříc (nakonec díky tomu tu máme třeba barevné notebooky), ale na uspokojení vysloveně menšinových požadavků pochopitelně věnují méně sil. Jinými slovy buďte rád za těch 194 modelů bez OS.
Jako vždy opomíjíte hledisko zdravého rozumu a koneckonců i morálky.
Jestliže "prázdný" počítač nelze prakticky sehnat, nebo dokonce stojí více než počítač, do kterého se musela investovat práce při instalaci proprietárního OS, jehož vývoj také něco stál plus daší práce při instalaci kupy dalších hnusů, PAK JE NĚCO VELMI ŠPATNĚ!
Tohle prostě není normální a je JISTÉ, že za tím stojí zájem velké firmy, které je zájem běžných lidí UKRADENÝ.
Pro jakéhokoliv výrobce/distributora není žádným problémem tam ten crippleware (myšleno včetně Widlí) prostě NENAHRÁT. Vzít jej z výrobní linky, dát na něj cenovku čistě za HW a je to! Co mu v tom brání? Je to mnohem jednodušší, než tam hrkat ty gigabajty dat.
Ale Mrkvosoft už si to zařídil jinak, viďte...
Ono by ani neslo o sejmuti z vyrobni linky. Akorat by se tomu Cinanovi, co tam cpe disky, rozsvitila cervena kontrolka, on by, na zaklade Pavlovova reflexu, sahnul do vedlejsi krabice a vyndal od tamtud prazdny disk, namisto disku s prednahranymi Widlemi. O kus dal by se jinemu Cinanovi rozsvitila kontrolka a on by na ten pocitac nenalepil nalepku a namisto toho by se chvili dloubal v nose, aby mu ty pristi licence na Widle lepe drzely.
Přijde mi nevkusné takhle zmiňovat komunistickou totalitu v diskusi rozmazlených ňoumů, kteří pláčou nad tím, že mají k dispozici jen 194 modelů notebooků bez OS u čtyřech lokálních obchodníků. Přijde mi to tak nechutné, jako kdyby slečny v diskusi nadávaly, že šminky v růžovém pouzdru si dovolí nabízet jen pouhých 200 výrobců, a tvrdily, že je to jak mučení za komoušů v lágru.
Ja mluvil o "volbach", ktere byly stejne vypecene, jako "volba", kterou vam nabizi EULA. O lagru mluvite vy.
BTW, mluvite jako propagandista z padestych let. Podle vas se asi nesmi ani mluvit o pocasi v roce 1970, protoze probihala normalizace a nekde trpeli lide, coz s tim pocasim vubec nesouvisi. Ted jeste nahodte neco ve stuly "kdo neni s nami, je proti nam", jak za Baby Bushe a bude to dokonale. Nedelejte z komunistickeho utlaku nabozenskou ikonu nebo skoncime spatne, jako pred nami jiz jini.
"...v diskusi rozmazlených ňoumů..." - nikdo vás přeci nenutí tu diskutovat.
...kteří pláčou nad tím, že mají k dispozici jen 194 modelů notebooků bez OS u čtyřech lokálních obchodníků - nikdo tu nepláče, tedy já si nikoho nevšiml, vy ano?
Co se tu řeší je, že firma A vyrábí železo a firma B vyrábí program, díky kterému lze to železo používat. Já mám vlastní program (třeba i od firmy B) a mám zájem jen, pouze a výhradně o to železo vyráběné firmou A. Proč bych si s ním musel kupovat i program firmy B? Protože ho chce firma B prodat? Protože platí firmě A za to, aby ho do svého železa předinstalovávala produkt od B?
V pořádku, uspokojí se s tím poptávka nemalé skupiny lidí. Proč nemohu firmě B vrátit její program/licenci, když jej nepoužívám/nechci/nemám pro něj využití? Proč nemohu zaplatit firmě A její železo, které mi vyhovuje?
Přijde vám normální, že "k housce se automaticky dodává/prodává salám" od řezníka? Je nám jedno, že jste vegetarián/máte raději sýr/salám je pro vás nezdravý. Tak ten salám vyhoďte, ale zaplatíte ho. A že vám ten salám smrdí? Jo, já jsem pekař, já ho nevyrábím!
Na Apple se nezlobím, protože prodává "hamburgery". Zodpovídá za maso i housku, nevymlouvá se. Je špatné maso? Naše chyba. Je tvrdá houska? Tak to je náš problém. To, že pak seřvou dodavatele housek, je jejich věc. :-)
Firma A dodává funkční celek. Jestli jednotlivé jeho části (CPU, paměti, disk, SW, baterie, ...) vyrábí sama, nebo kupuje jinde, to je pro váš vztah s firmou A zcela nepodstatné. U McD předpokládám také neřešíte, kdo jim dodává housky, kdo majonézu, a kdo ty masové placky.
Připadá mi normální, že se automobil dodává včetně sedaček, pneumatik a motoru, protože se tak typicky používá. Podobně notebook se typicky používá s baterií, diskem a OS takže mi přijde normální to dodat všechno pohromadě.
Samozřejmě někteří lidé mají specifické požadavky. Chtějí si auto bez sedaček, aby si tam dali vlastní sedačky Recaro, nebo auto bez pneumatik, protože jim leží nějaké doma. Nebo chtějí notebook bez HDD (můj případ), bez baterie, bez OS apod. Takoví lidé to mají se sháněním věcí těžší. Mají díky specifickému požadavku zúžený výběr, a dost možná jim nezbude, než si koupit auto i se sedačkami o které nestojí, nebo notebook s Windows či HDD (můj případ).
A pak je tu kategorie prudičů. Ti sice vědí, že nemohou vymontovat z auta sedačky a jít požadovat peníze, případně zkoušet vrátit OS nebo basterku z notebooku, ale přesto si koupí výrobek jako celek, a pak prudí výrobce a ventilují své pocity na nějakém internetovém plátku.
Pneumatiky jsou HW. CPU je HW. Baterka je HW. Viz příměr Apple a hamburger - u nich to opravdu neřeším (asi jste to v závěru přehlédl).
Trváte-li na příměru automobilu, máte jej mít. Já vám prodám auto, ale musíte si u udělat řidičský průkaz u mého známého. Že už jej máte? To mne nezajímá, bez řidičského oprávnění jezdit nemůžete a já prodávám auto s možností udělat si řidičské oprávnění jako bundle. Protože máme licence nastavené tak, že levnější OEM řidičský průkaz se váže ke konkrétnímu autu. To, že máte krabicové univerzální a dražší řidičské oprávnění mne opravdu netankuje. Máte kamaráda řidiče tučňáka, který umí řídit také a zadarmo? Kupte si koloběžku, na tu řidičáku netřeba, já auta bez řidičáku neprodávám. A nebrečte mi tu, to je zákon trhu.
Dále tu rozporuji oblíbený příměr bot bez tkaniček, který je také pěkně přitažený za lysinu :-)
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/421772/
Možná už si budeme více rozumět.
Tiež zle, ono sa aj hovorí, že každá analógia kríva na obe nohy, pretože vodičák nie je nijako zviazaný s autom (môžem s ním prestúpiť do iného auta a okamžite ísť, to isté auto môže okamžite riadiť iný šofér, dokonca aj dvaja naraz) zatiaľčo OS je (musím ho inštalovať a vyladiť pre daný hardvér). V podstate nehrozí, že by šofér s iným vodičákom auto nevedel ovládať, u OS to hrozí (a potom následná sťažnosť "dal som si tam bubuntu a nefunguje mi to"). Autoškola nebýva zameraná na "hardvér" ale na dopravné predpisy a riešenie praktických situácií, OS býva zameraný (aj) na ovládanie hardvéru.
Ja sa pokúsim prirovnať OS skôr k tomu šoférovi - nejaká firma dodá svoj stroj len za podmienky, že k nemu vyškolí aj obsluhu. Je to nepredstaviteľné, či nie je? U auta asi nie je, ale viem si predstaviť výrobok, u ktorého by sa nad tým nikto nepozastavil.
Ale bez ohľadu prijatia či odmietnutia môjho pokusu o analógiu, pripusťme, že obchodné modely sú pre rôzne typy produktov rôzne a že závisia najmä od výrobcu a predajcu. Z ekonomického pohľadu je ten OS len tovar a s rôznymi tovarmi narábajú predajcovia rôzne. A nie vždy tak, ako sa nám to páči. Z ekonomického pohľadu medzi tým OS a trebárs pneumatikami auta nie je rozdiel, napriek všetkým analógiám, ktoré tu skúšame.
Přesně, děkuji. Řidičák není závazný k automobilu. Operační systém také není závazný, jen si na to lidé zvykli - že se to prodává spolu. Lidé, kteří "vědí", že internet je to "modré e". Nechtějí používat nic jiného ne proto, že to nefunguje/nevyhovuje, ale protože se bojí, že to nebude fungovat, že to bude složité, že to nebudou umět. Zatím jsem narazil jen na reakce: "To je Linux? Vždyť se s tím dělá stejně jako s Windows!". <nadsázka>Jo, akorát to nepadá...</nadsázka>
Je to i o prodeji:
"Chcete Windows nebo Linux?"
"Jaký je v tom rozdíl?"
"Windows je placený, je na něj spousta her a kvalitních specializovaných aplikací, je rozšířený, vcelku intuitivní, musíte řešit viry. Linux je zdarma, pokud nechcete na počítači hrát nejnovější hry ale psát, tisknout koukat na filmy a chodit na web, tak to bude stačit."
"A co viry na Linuxu?"
"Ty tam zatím nejsou. A pokud by Linux nevyhovoval, tak Windows si můžete kdykoliv dokoupit ve verzi, kterou budete potřebovat."
Nebo: "To dodáváme jenom se systémem Windows."
Nekritizuji, jen konstatuji ;-)
Vodičák je zviazaný s osobou (musela absolvovať jazdy a skúšky - ozaj, prečo nie iba skúšky :-)), OS je zviazaný s počítačom, musel tam byť nainštalovaný, čo nemusí byť celkom triviálne. Keď to začne byť celkom triviálne (zastrčím kartu), potom už bude tá morálnosť jeho predaja spolu s PC pochybnejšia. Ale existujú aj nemorálne modely predaja a nikto ich nenapáda.
Napr. mobil za korunu+paušál. ja chcem len mobil za korunu, paušál nechcem, vložím si tam SIM kartu vášho konkurenta. A ešte chcem, aby ste mi ten paušál odrátali z ceny :-) Uznám, že predávať mobil spolu s paušálom je prinajmenšom netransparentné.
Alebo slávny model "zarábania na službách". Ja chcem váš Red Hat, o služby nemám záujem ani na mesiac. Veď predsa tie služby nie sú zviazané s tým softvérom.
Chcete Windows alebo Linux?
Aký je v tom rozdiel?
U Windows vám zaručujeme, že to bude fungovať, u Linuxu nie, pretože ten sa delí na tisíc distribúcií, ktorých podpora je väčšinou len krátka. Po update vám môže prestať fungovať aj to, čo fungovalo. A ak vám tam nejakú distribúciu aj rozchodíme, je skoro isté, že známy vám povie, že to nie je tá správna. .
Alebo
Linux, žiaľ, nedodávame, pretože by nás to pochovalo.
Diskusia sa skôr točí okolo predaja PC bez OS, tam by sa mi argumentovalo ťažšie. Asi len tým (okrem toho záujmu o takýto výrobok), že PC bez OS sa nedá plnohodnotne vyskúšať ani predviesť. Áno, sú live CD, ale zákazníkovi by sa mohlo zdať pomalé, prípadne by mohol neuveriť, že po skutočnej inštalácii by sa tá zvukovka dala rozchodiť. A u toho "záujmu" ešte tým, že to nie je len dodať pár kusov bez OS, ale v prípade nezáujmu ich včas aj stiahnuť späť a nainštalovať tam OS, kým sa nestanú nepredajnými.
Řidičský průkaz je svázán s osobou. OS není svázaný s počítačem. To jsou Windows OEM. Nedělejme rovnítko mezi OS = Windows OEM. Windows náleží do množiny OS. Řešíte tu jeden typ licence (Windows jsou i krabicové, kde svázané s konkrétním HW nejsou) jednoho konkrétního řešení.
Instalace je velmi triviální klonováním. Stejný HW, stejné nastavení - a jede to jak z praku. Pracnost nula cela nula nula něco málo :-) Instalace Linuxu pomocí Live distribuce - předem můžete otestovat, zda náhodou nezlobí webkamera či grafická karta. Pracnost nula, riziko poškození nula celá nula nula nic (zkoušet může prodejce, pokud má klient ruce špinavé :-).
Zaměňujete jednorázovou službu a průběžné čerpání služby. Zde se nejedná o dotovaný notebook za korunu a k tomu měsíční platba za OS. Nedělal náhodou něco podobného s PC a datovým tarifem T-Mobile? Snad všichni pochopili, že prodávali průtokovou službu a snažili se její dostupnost zlepšit dotovaným zařízením.
"U Windows vám zaručujeme, že to bude fungovať," - nefungovalo mi připojení k FTP a Wifi. Musel jsem si hledat řešení sám. Na Linuxu mi obojí na stejném stroji fungovalo na první dobrou. Na WindowsXP také. Instalovaný a dodaný Windows Vista selhal. Takto si nepředstavuji "zaručujeme, že to bude fungovať". Nefungovalo to! Na vině byl router, který měl tu drzost fungovat bezchybně tak dlouho, že na komunikaci s takovýmito zařízeními v Redmontu mezitím zapomenuli a do Vist to zpětně naroubovali až za půl roku. Do té doby měla přítelkyně notebook na kabelu. Nebyl to nejhorší systém, co jsem viděl, ale raději jsem přešel na Linux. Nelituji. (co na to prodejce? My to prodáváme, my nejsme programátoři...)
Pokud chcete podporu, tak si ji zaplatíte, nebo si poradíte sám. Nevím jak RedHat, ale Canonical to umožňuje.
Když jsem se dnes chtěl zeptat na M$ jak řeší licencování 32 a 64 bitového programu - zda jde v rámci licence použít/nainstalovat tu druhou - 90 dní podpory zdarma již vypršelo a za odpověď bych platil cca 4700,- bez DPH. Hezké, že? :-) Placený SW na placeném OS téže firmy - a za radu jak neporušit jejich licenci bych vyplázl cenu licence toho SW :-D
Kondom si také nemůžete vyzkoušet a pak vrátit. Věříte značce, recenzi, specifikaci či doporučení - a nebo jdete po ceně a vezmete co bude. Vím, že PC není kondom - ale už mi to Windows za každou cenu leze na nervy ;-) A otestovat to jde Live distribucí. Když to půjde bez problémů, tak si tu Windows nechte a budete mít spokojeného zákazníka ;-)
už sa dochyľujeme od reality. Inštalácia OS nie je celkom triviálna. Ani v prípade Windows, ani u Linuxu. Najmä čo sa týka ovládačov. Nemôžem posúdiť všetkých predajcov, ale mne zatiaľ v predinštalovaných Windows (nezažil som ich zase príliš veľa) všetok hardvér počítača samotného fungoval (externý hardvér, nemusí, pretože ten v danom okamihu nekupujem). Inštalácií Linuxov som absolvoval rádovo viac a prakticky zakaždým niečo nefungovalo, prinajmenšom napr. grafika bežala bez akcelerácie alebo niečo také.
Nemôžem vylúčiť, že sa dá kúpiť notebook s Windows, kde tiež niečo nejde a máte právo ho reklamovať. Lenže v princípe je predajcovi ľahšie ručiť za jednu nainštalovanú verziu Windows, ktorá ostane "platnou" niekoľko rokov, než testovať každých pár mesiacov novú verziu niekoľkých distier. A riskovať, že všetky neštandardné úpravy (napr. ovládače tretích strán, ručné úpravy konfigurákov) spôsobia, že upgrade, ktorý sa v tom Ubuntu ohlási za pár mesiacov, buď zlyhá, alebo si aspoň vyžiada opäť zopakovať tie neštandardné úpravy.
Grafická karata Matrox si napr. na Ubuntu (tuším to bol Edgy) vyžadovala nanaovo skopmpilovať ovládač po každom upgrade jadra, po upgrade X-servera nebehla grafika vôbec a musel som kopmilovať vo fail-safe režime. Po upgrade Ubuntu mi vďaka novému splashu nenabehol ani textový režim, len farebné šmuhy, a musel popamäti rebootvať do fail-safe a kompilovať (to, že stačilo vyradiť splash, som zistil až neskôr). Silne pochybujem, že dnes je táto, dnes už stará, grafika už podporovaná lepšie. A teraz sa zamyslime, ktorý z predajcov sa na niečo takéto podujme.
Asi mám štěstí na HW. Kam jsem Linux "prskl", tam seděl jak ulitý. Ale je pravda, že jsem neřešil žádné exotické požadavky. Tam může být situace jiná.
Nepožaduji, aby prodejce/výrobce ručil za funkčnost bastlu, který si nainstaluji sám. Jen se mi nechce platit za jejich předinstalovaný bastl, který používat nechci, neb mi nevyhovuje licencí/ovládáním/správou/odolností proti virům a v neposlední řadě i cenou... Být zadarmo, tak to smažu a neřeším (zadarmo ≠ v ceně, samotné Windows bez PC mi zdarma nedají :-). To je celé.
Asi jsem měl menší štěstí. Například u nVidia karty jsem připojil druhý monitor, a po rebootu do Linuxu to skončilo podobnými čáranci po obrazovce (té primární, nic jsem neměnil). Tak jsem místo používání Linuxu tahal a kompiloval binární driver nVidia se závislostmi (včetně zdrojáků kernelu, moc pěkné), luštil logy, editoval konfiguráky... Jo, už za pár hodin bylo hotovo. Akorát kdybych tu dobu pracoval, tak bych vydělal na licenci Windows :/. Note: to moje tehdejší distro neobsahovalo driver nVidia. Zato tam byla spousta balíčků bez popisu, skvělá věc.
Jiná příhoda? Na rozchodení WiFi karty Atheros, která podle nějaké amatérské databáze HW měla fungovat fajn, jsem strávil řadu hodin. Nakonec to skončilo instalací devel verze madwifi a jeho statickou kompilací na jiném stroji (na mém byla příliš stará verze glibc, a vyžadovalo by to upgrade celého distra). Kdyby kamarád nepomohl, tohle bych fakt nedal.
Jiná příhoda? Jednou jsem měl ext3 FS, který nešel přimountovat, protože prý corrupted. Podle fsck -f byl ale clean. Moc pěkné. Přes ext2 IFS ve Windows jsem z něj bez problémů vytahal data.
Takové příběhy asi budou na obou stranách. Záleží, kdy a s čím člověk přišel do styku.
Windows nestabilní a padaly jak zralé hrušky. Přišel jsem o hodiny práce díky nestabilitě Win98SE (jo, je to dávno, ale ta pachuť na patře zůstala).
WinXP mi rozhrabaly NTFS disk tak, že jsem se bál o data. Opensource utilita opravila to, nač Windows nástroje říkaly - rozluč se s tím. Ještě před tím jsem málem přišel o data - tehdy pomáhal kamarád, neb jsem nevěděl co s tím - opět NTFS (záchranu dat díky rozpadu filesystému mi prováděl 2x).
Zavirovaná PC (desítky), kde záchrana dat probíhala přes Linux, protože Windows byly v dezolátním stavu.
Kdysi zkoušení Linuxu RedHat i Mandrake - a pokorné vrácení se k Win, neb to nebylo pro mne. Ale Ubuntu chápu, přijde mi přehledné a hlavně nemám pocit, že by mne v čemkoliv brzdilo. Vyhovuje mi a proto jsem přesedl. S Windows stále přicházím do styku, je to fajn systém. Jen mi Linux vyhovuje víc.
Samozřejmě je to i o prodeji. Například Dell několikrát slyšel na křik komunity po počítačích s Linuxem, a na predikce ohromného růstu Linuxu na desktopu. A on ty počítače pak nikdo nekupoval.
Ještě vtipnější je, že si počítač s Linuxem nekoupí většinou ani uživatelé Linuxu. Není to totiž to jejich oblíbené distro. A zkuste se jako výrobce strefit do toho správného.
Problém je u Linuxu i podpora. Abyste například na místě Dellu nebo HP dodal podporu v místních jazycích, musíte najmout a vyškolit hromadu lidí po celém světě. Když se pak prodeje nedaří (a ony se nedařily), je to pro firmu finanční rána.
Neoblibene distro by nebyl takovy problem. Vetsine lidi by stacilo, ze na nich neparazituje Microsoft a ze se jedna o HW, ktery s Linuxem zretelne funguje. Distro se da preinstalovat.
Ja bych treba notebook Dell nekoupil z jineho duvodu: Nesnasim cerne klavesnice a monitory a Dell je velice nenapadity v nabidce barev. Tak mam netbook bily od ASUSu a ne od Dellu.
No ti "prudiči" jsou do jistě míry OK: je vpořádku říkat výrobci "já bych ten notebook chtěl bez Windows" nebo třeba "pokud mi ten notebook dáte bez Windows, dám vám přednost před konkurencí". Už je ale trochu zvláštní se tvářit, že přece "mám právo si ten notebook s Windows koupit bez OS, zařiďte mi to, jak chcete, ale prodávejte ho o XXX CZK levněji".
>.... ale prodávejte ho o XXX CZK levněji".
Me by stacilo, kdyby ho prodavali bez Widli. Cenu treba i trochu vyssi, pokud vyrobce patri k tem, kteri srazeji cenu instalaci dotovanych zkusebnich verzi kdejakeho smejdu. Ale clovek by se take mohl podivat po vyrobci, ktery to nedela a holy stroj by pak vysel levneji a clovek by nepodporoval distributory shitware.
"...A pak je tu kategorie prudičů. Ti sice vědí, že nemohou vymontovat z auta sedačky a jít požadovat peníze, případně zkoušet vrátit OS nebo basterku z notebooku, ale přesto si koupí výrobek jako celek, a pak prudí výrobce a ventilují své pocity na nějakém internetovém plátku."
Zkuste si prosím znovu přečíst tu EULA. Nerozumím, proč domáhání se svého práva na základě licenčních podmínek je lidmi jako jste Vy považováno v lepším případě za pruzení, v horším za skoro zločinnou praktiku.
"...typicky používá. Podobně notebook se typicky používá s baterií, diskem a OS..."
Proč prosím nedáváte více pozor, když čtete - zrovna Vy, který tu na fóru podle všeho tráví většinu dne? Proč pořád opakujete dokola, že potřebujeme OS k počítači, když to tady většina lidí ví a pracuje s tím tak. Proč pořád ignorujete jádro - a to sice fakt, že jste nucen si koupit právě jeden konkrétní OS od konkrétní firmy k HW, na kterém ale bez problému běží řada jiných snadno dostupných OS.
Proč jste se doposud nevyjádřil k tomu, co přesně je tak špatného a zlého a prudičského na možnosti mít svobodnou volbu?
Proč pořád dokola opakujete, že "linux nikdo nechce", "nikdo nepoužívá" atd., přestože to je snadno prokazatelný nesmysl - triviálním důkazem už budiž jen příspěvky řady lidí s odkazy na jejich známé či firmy, lepším důkazem pak statistiky webů...
Proč Vám problémy menšiny přijdou jako něco, na co je škoda plýtvat čas, či dokonce jako něco nežádoucího? Vaše logika funguje ve stylu "málo lidí chce linux => nemusí ho mít nikdo". Dost možná byste se i stotožnil s něčím jako "spousta cikánů krade => všichni jsou zloději" - to je totiž stejně zcestná a nebezpečná logika.
Proč pořád ignorujete zásadní fakta a jádro problému a vrtáte se v marginálních záležitostech?
Proč stavíte výrobce do role polobohů, co si přece mohou dělat, co se jim zachce - panebože, co kdyby někdy museli vyhovět přání zákaznické menšiny? My přece nepotřebujeme plnit zákazníkovy potřeby, my potřebujeme vytvářet co největší zisk - a je jedno, jak toho dosáhneme - i kdyby to mělo být kontroverzními smlouvami s nadnárodními firmami dodávajícími SW. Tak se Vám to líbí?
Proč stále argumentujete mým údajem o 149 noteboocích k výběru? Proč se nedotknete mnou popisované skutečnosti, že "Z nabídky 13" notebooků na českém trhu mi v květnu 2011, kdy jsem záležitost začal řešit, vypadl jediný (!) notebook bez OS (konkrétně ASUS U36JC-RX269), který byl navíc paradoxně dražší, než jeho výkonnější konkurenti"
Zkoušel jste si někdy notebook bez OS koupit? Ono sice bylo na trhu u oněch prodejců á 149 notebooků bez OS - ale v jaké kvalitě a výkonu? Proč by má možnost volby měla spočívat jen ve 2 možnostech - "buď výkonný notebook s Windows nebo výběhový model bez OS"?
Proč si nechcete pořád uvědomit, že trh je zkreslený a nemocný? Copak si snad myslíte, že každý je takový blázen jako já, aby obětoval desítky hodin a měsíce tomu, aby se domohl svého zákonného práva? Opravdu si myslíte, že všichni, co si koupí notebook s Windows ho chtějí a potřebují? Prosimvás, ano, klidně si to myslete - na to máte právo. Ale přestaňte to prosím podávat jako pravdy a fakta...
Skoro mi přijde, že plýtvám čas... Udělal byste moc dobře, kdybyste výše uvedené věci vzal v potaz, zamyslel se nad nimi a odpověděl třeba až druhý den, namísto toho, abyste 5 minut po uveřejnění tohoto komentáře zase přehrál jednu z Vašich písniček. Klidně si je hrajte, ale neprezentujte Vaše domněnky a myšlenky jako fata, prosím. Pomůže vám k tomu i oprášit slova jako "empatie" či "pokora".
Na svobodné volbě není nic špatného. Berte, nebo nechte, nebo se zkuste dohodnout. Mě se také nelíbí, že nedostanu konkrétní model notebooku bez disku. Někteří by možná chtěli auto bez pneumatik nebo boty bez tkaniček, Škodu Yeti se sedačkami Recaro a mikrovlnku v růžové barvě. Technicky je možná spousta věcí, ale to neznamená, že vám je někdo má povinnost nabídnout, nebo že máte nějaké právo na výrobek dle svých (klidně realizovatelných) představ.
Když hovoříte o empatii, tak to zkusme naopak. Zkuste se vžít do role výrobce. Máte svou firmu, kde montujete hromady počítačů na sklad, a někdo k vám přijde s neobvyklým požadavkem (počítač s Linuxem, bez disku, bez OS, s jinou kaslí, s vodním chlazením, co já vím). Vy na něj nemáte čas, a protože čas jsou peníze, takže ho pošlete pryč se slovy "tohle nedělám, mám tu spoustu jiných věcí na práci". Je to vaše právo? Jednoznačně ano, i když mu pochopitelně můžete i vyjít vstříc. A jaké je právo toho člověka, když ho odmítnete? Může jít jinam, a to je tak všechno. A jak byste se cítil, kdyby vám ten člověk začal říkat něco o svém právu na volbu? Vždyť je to vaše firma, a když vy řeknete NE, tak vám do toho nikdo nemá co mluvit. Tohle považuji za zásadní, a všechno ostatní za marginální.
Linux má po dvaceti letech trvání projektu asi 1% desktopu (co do počtu instalací; v tržbách zřejmě ještě výrazně méně). Pokud tvrdím "nikdo", jde o hyperbolu. To 1% je skoro nikdo, a z toho jednoho procenta ještě značný díl lidí jede Windows v dual bootu nebo ve virtuálu.
> Zkuste se vžít do role výrobce. Máte svou firmu, kde montujete hromady počítačů na sklad, a někdo k vám přijde s neobvyklým požadavkem (počítač s Linuxem, bez disku, bez OS, s jinou kaslí, s vodním chlazením, co já vím).
Chudak vyrobce. Ted teprve mi v plnem rozsahu dochazi, co takovy vyrobce od zakazniku vytrpi.
"Zkoušel jste si někdy notebook bez OS koupit?"
Já takový dokonce i koupil...
"domohl svého zákonného práva"
Jde snad o smluvní právo (na základě EULA), ne o zákonné.
"Proč si nechcete pořád uvědomit, že trh je zkreslený a nemocný?"
Vzpomínám si na takové "léčitele" jako Evropský soud, jehož výsledkem bylo slavné a veleznámé Windows XP N... pro všechny, kdo volají po regulaci: Je to opravdu to, čeho chcete dosáhnout?
sminky stoji kilo, licence na windows ne!
Pro me jako studenta, ktereho rodice nemuzou podporovat, je tri az ctyrtisicova investice do licence na windowsy, ktere nebude pouzivat, neunosne vysoky vydaj.
Kdybych mela tolik prebytecnych penez, radsi bych investovala do kvalitnejsiho pocitace, ne do softwaru. A nezalezi na duvodu, proc o licenci nestojim - jestli pouzivam linux, nebo mam jako student pristup k MSDN licencim, nebo mam lepsi krabicovou verzi, nebo cokoliv jineho...
A ano, pred par tydny sem koupila pocitrac s linuxem. Slo to, ale nabidka konci u pocitacu za 15 tisic. Paradoxne u kvalitnejsich kusu chybi moznost vyberu
Ohledně barviček pro ženy byla podstata argumentu jinde, ale budiž.
Fakt myslíte, že na notebooku bez OS ušetříte 2000-4000 Kč? Výrobci mají ty Windows levněji, navíc v případě Windows ten předinstalovaný balast může cenu ještě o kus stáhnout. Například Alza dnes nabízí HP 635 bez OS za 7190, a s Windows za 9290. To je rozdíl jen 2100 Kč. Ovšem ta verze s Windows má výkonnější CPU, lepší video kartu, o 2GB paměti víc, a o 180GB větší disk.
Pokud chcete počítač bez OS, máte na výběr hromadu PC, a minimálně těch 194 modelů notebooků, které našel autor článku. Pokud si z nich nevyberete, můžete si koupit něco s Windows, něco z bazaru apod.
Počítače s Linuxem se prakticky neprovávají. Důvodem je minimální zájem o ně, a také obtížná podpora těch počítačů (musíte dostat podporu v češtině, což znamená vyškolit lidi). Navíc je dost nepravděpodobné, že se výrobce strefí z těch tisíců dister zrovna do toho, které si zákazník přeje.
Ale to je velice zajímavé... Když už chci porovnávat, tak hledám co nejpodobnější produkty, ne?
Tak třeba tady:
http://www.softcom.cz/produkt/hp-probook-4730s-173-/-i5-2430m-/-4-/-640-/-ati-/-w7p-/-brasna-/-a1d61ea/
http://www.softcom.cz/produkt/hp-probook-4730s-173-/-i3-2350m-/-4-/-640-/-ati-/-linux-/-brasna-/-a6e47ea/
je rozdíl toliko v procesoru. Je možné, aby to dělalo víc, než tři tisíce?
Opět odkazuji sem:
http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/421994/
A kde jste přišel na ty 2 a čtyři tisíce? To tady někde zaznělo? Neviděl jsem to ani v článku, ani v diskusi.
Mimochodem, uvádím číslo "149" a ne "194" - ale to je nepodstatné, to mohl být Váš překlep.
(škoda, že Root.cz nemá lepší rozhraní pro fórum a jeho vlákna)