Vlákno názorů k článku Jak jsem se pokoušel vrátit MS Windows (první část) od Pluto - Ja nevim, ale prijde me to clanek o...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 6. 2012 1:50

    Pluto (neregistrovaný)

    Ja nevim, ale prijde me to clanek o nicem. Jak autor sam uvadi OS je soucasti celeho systemu (rozumej notebook). Taky by asi nepochodil s argumentem ze chce pouzivat harddisk Maxtor, tak proc plati za Seagate se kterym se ten notebook prodava. Nebo ze ma doma vlastni pameti, a ze teda chce notebook bez pameti.

    Pokracovani clanku me zajima ale autor by mel spis tlacit vyrobce notebooku aby proste nabizeli vice modelu bez OS.

  • 13. 6. 2012 3:07

    crysman

    "Ja nevim, ale prijde me to clanek o nicem. Jak autor sam uvadi OS je soucasti celeho systemu (rozumej notebook). Taky by asi nepochodil s argumentem ze chce pouzivat harddisk Maxto..."

    Odpovědí, proč to takto není správné brát, je tu už docela dlouhá řada, takže nebudu opakovat ani sebe, ani např. někoho, kdo tu píše pod údaji "Honza (neregistrovaný) 109.80.168." - doporučuji si to projít (pokud Vás to opravdu zajímá)

    Autor je malá ryba, vážený Pluto. Je třeba vytvořit silný odpor a silnou poptávku - tzn. spoustu lidí. Já tomu obětoval ty desítky hodin proto, abych právě lidi nastimuloval, ukázal, že bojovat lze - a že i úspěšně. Stejnou motivaci dost možná měli i lidé jako pan Páral (http://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr) či Pacner (http://www.abclinuxu.cz/blog/dumblog/2010/9/navraceni-refundace-licence-win7-lenovu) - velké jim díky!

  • 13. 6. 2012 9:51

    benzin (neregistrovaný)

    Prave ze neni. Ten asi nejzasadnejsi rozdil je v tom, ze licence vas dost silne v pouzivani omezi a to jak vas omezi se dozvite az po koupi. Navic vyzaduje Vas explicitni souhlas s licenci jinak odmitnou fungovat. Uplne jinak by to bylo v pripade, ze by soucasti kupni smlouvy byla i tistena EULA kterou pri koupi primo podepisete.

    Tady jde skutecne o to ze Vas souhlas je vyzadovan az po koupi produktu, a jste v podstate vydiran tim, ze jinak o sve penize uplne prijdete.

    Proste pocitas s Windows neni pocitac s Windows ale pocitac ke kteremu dostanete LICENCI NA POUZITI WINDWOS a zneni te licence se dozvite az po koupi.

    P.S.: Samozrejme tady je rozdilu vice, napr. s OEM Licenci na pouziti Windows nemuzete svobodne nakladat tak jako s pevnym diskem. Nemuzte ji preprodat, nemuzete si ho rozebrat udelat si tam dodatecne upravy atd. Proste jsou to tak diametralne odlisne veci, ze stavet mezi nimi analogie fakt nema smysl.

  • 13. 6. 2012 13:54

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Při koupi telefonu nebo televize po vás snad také nikdo nechce podepsat papírovou licenční smlouvu :). A cítíte se vydírán, když bez odsouhlasení licence nemůžete používat telefon?

    Podotkl bych, že například baterku nebo CPU také nemůžete rozebrat a udělat si dodatečné úpravy.

  • 13. 6. 2012 15:41

    Honza (neregistrovaný)

    Laeli, tohle Tě není hodno. Změna OS je snadný zásah, změna HW taková prkotina být nemusí. Míchat do toho telefon a televizi. Nechceš nám rovnou napsat, že to je stejné jako chtít koupit jen pecky ze švestek, protože si chceš vysadit vlastní sad? A že to, co nechceš - ostatní kupují - Ti jen bez užitku shnije? Tedy ukázat nesmysl a připodobnit jej k řešenému problému? To není příměr k usnadnění pochopení. To je prostá demagogie...

  • 13. 6. 2012 16:24

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Ano, změna OS je jednoduchá. Komplikované to začíná být v případě, kdy chcete "nadstandardní" věci jako možnost notebook uspat, možnost ho pak také probudit :), výdrž baterie větší než zatraceně krátkou, interní grafickou kartu fungující v grafickém režimu, fungující WiFi, funkční tlačítko na vypnutí WiFi a BT, funkční přepínání na externí monitor... Když si koupíte Dell s Ubuntu, bude prostě odladěné a funkční. Když si koupíte Dell bez Ubuntu a budete ho na něj mastit sám, budete mít na spoustu večerů do dělat.

    Přirovnání se švestkami a peckami se mi fakt líbí :). Ale teď vážně. Kde je v této věci rozdíl mezi PC a smartphonem? Vždyť oboje obsahuje HW i operační systém. Oboje je bez OS užitečné leda jako cihla. Obojí se technicky dá dodávat bez OS, ale typicky se to dodává s jedním OS, který si výrobce vybral. Co když chci smarthone bez OS, protože bych na něj rád nasadil CyanogenMod, Replicant, nebo něco úplně jiného?

  • 13. 6. 2012 16:49

    Honza (neregistrovaný)

    Shodou okolností mám Dell s Ubuntu a vše mi funguje. Ubuntu jsem tam instaloval sám (dualboot s WindowsVista). Roubování čehokoliv nestandardního jsem byl ušetřen. Nezabralo mi to žádné večery. Naopak, nakopíroval jsem Home ze starého PC a jel pohodlně dál. Čas mi to naopak ušetřilo. Mraky času. Počítač uspávám, probouzím... a jede. Dell Precision M4300, pokud by vás to zajímalo. Stejné zkušenosti s Asusem EEE 901 a jedním starším HP. U Asusu mám výdrž na baterii lepší, než s dodanými WindowsXP (tuto "zbytečnou" investici do OS jsem oželel, neb to byla přestupní stanice mezi Win a Lin - v podstatě nebyla zbytečná :-).

    Zkoušel jsem LiveUSB Ubuntu 12.04 na Dell Latitude 5520. Fungoval na první dobrou a velmi svižně. Vše se chytlo - wifi, regulace podsvícení klávesnice, externí monitor(včetně toho, přes kterou hranu má přeskakovat kurzor a volby různého rozlišení u obou)... Majitel měl s Windows 7 64 bit problém na tom samém HW s mikrofonem. Tento problém přes sdílenou plochu prodejce nevyřešil, podařilo se to až na místě.

    Toliko mé zkušenosti s Dell, HP, Asus a Linux. Není to reprezentativní vzorek, ale je v přímém rozporu s vaší zkušeností. Přesto věřím a chápu, že u jiné konfigurace může člověk narazit na obdobné problémy, jen na jiné straně barikády.

    Kde je v této věci rozdíl mezi PC a smartphonem?
    Rozdíl vnímám v tom, že PC se kdysi dalo a i dnes dá pořídit bez operačního systému. Nebyl s ním svázán. Telefon bez operačního systému/firmwaru jsem neviděl a ani nehledal.
    Já si na svůj Sony Ericsson CyanogenMod nahrál. Jaký byl licenční poplatek za předistalovaný firemní Android? Nula. Zde nemám problém - mám k dispozici HW, který funguje a pokud nefunguje SW jak si představuji, nevyhazuji peníze za dodanou licenci, kterou nakonec nepoužívám.

    Vnímáte tam ten rozdíl také? Nebo jsem to vysvětlil natolik špatně, že s tím máte problém?

  • 13. 6. 2012 17:30

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Poukud jste prostě vložil instalační médium, klikal Next, Next, pak překopíroval home ze starého stroje a fungoval, tak jste velmi šťastný člověk. Bohužel většina lidí tohle štěstí s Linuxem nemá, a musí do něj velmi šťourat.

    PC se dá pořídit bez OS, a podobně si bez OS můžete pořídit i smartphone, nebo třeba GPS navigaci (z Číny vám toho klidně pošlou kontejner, cena za kilo :) ).
    Fakt si myslíte, že Sony Ericsson neplatí za Android? Samozřejmě že platí. Platí za něj Googlu (členství v licenčním programu), nejspíš i Microsoftu, Applu a dalším (A/V kodeky atd).

  • 13. 6. 2012 18:53

    Honza (neregistrovaný)

    Asi jsem klikař - toto teď píšu z Dell Inspiron N5110 - LiveUSD Ubuntu 12.04. Jen jsem to chtěl zkusit (bez instalace). Wifi jede, podsvícení displeje lze regulovat, hlasitost reaguje, obraz ve webkameře žádný zázrak, ale za to nemůže ani systém ani webkamera :-)

    Vzhledem k tomu, že pro mne jakožto koncového zákazníka je cena Androidu nula (cena, ne hodnota - jsem za ten systém rád a funguje mi), beru platby výbobce za členství v licenčním programu jako součást nákladů na vývoj HW zařízení, které jsem zakoupil. Někdo to může cítit jinak, má na to plné právo a já ten názor respektuji.

    U PC to tak neberu, protože Windows se prodávají za nenulovou cenu i samostatně a když jsem kupoval notebook bez licence Windows, byl o nějakou tu tisícovku levnější než ten samý typ s OEM Windows.

  • 13. 6. 2012 19:00

    Vít Šesták (v6ak)

    Hodnota toho OS (pokud ten OS nechcete*) je v obou případech nulová.

    V obou případech tu jsou nějaké náklady na OS ze strany výrobce. Třeba i za Android Market.

    Jaký je tu rozdíl?

    *) tj. i tehdy, pokud byste jej "třeba i používal", ale našel jste lepší alternativu (CyanogenMOD, Linux, ...)

  • 13. 6. 2012 21:11

    Honza (neregistrovaný)

    Lehce ironicky - hodnota Windows je pro mne nulová, cena ne. Za android neplatím. Za Windows ano. Cena není odhadnutá, je přiznaná:
    http://jdem.cz/vkn27
    http://jdem.cz/vkn36
    http://jdem.cz/vkn46

    Můžete mi "avizovanou nulovou cenou za Windows" vysvětlit rozdíl mezi těmito dvěma notebooky?
    http://www.czc.cz/search?q-fulltext=ASUS+K53BR-SX019

    Už si rozumíme? Lépe se asi vyjádřit nedokážu a doufám, že jste chtěl reagovat na mne :-)

  • 13. 6. 2012 23:08

    Vít Šesták (v6ak)

    Ano, hodnota systému, který člověk nepoužívá a neplánuje používat ani "kdyby náhodou" bude nejspíš nulová. Pozná se to tak, že by daný člověk jeho absenci pociťoval neutrálně. To se týká i předinstalovaného Androidu, pokud chcete místo něj provozovat výhradně Cyanogenmod. Z (jinak stejného) telefonu bez OS, který byste si flashnul fastbootem, byste měl asi naprosto stejný užitek.

    Něco jako "přiznaná cena" je poněkud zvláštní pojem. Existují náklady (variabilní a fixní), které jsou (byť možná v jiném poměru a jiné výši) jak u Androidu, tak u Windows. Tyto náklady se zpravidla projeví do koncové ceny. (Někdy se malé zvýšení nákladů skryje v maržích, ale to zejména kvůli zaokrouhlování nebo kvůli "hezkým" cenám. Dlouhodobě ale samozřejmě platí, že zvýšené naklady posouvají optimální cenu a tím i skutečnou cenu nahoru.)

  • 13. 6. 2012 23:17

    Honza (neregistrovaný)

    Díky za reakci.

    Pokud se bavíme o financování vývoje - tak v tom se moc neorientuji. Windows se prodávají - tedy generují příjem z koncových uživatelů přímo. Android vyvíjí Google, asi má peníze od výrobců mobilů. Snad má příjem z prodávaných aplikací formou poplatku za umístění na Google Play. Možná i z reklam - tedy snaží se rozšířit a modelovat/ovládat další část trhu - mobilní internet, aby na něm pak mohl profitovat (nabízet služby etc.).

    Vlastně teď ani nevím, v čem jsme spolu nesouhlasili. Patrně jsem si váš předchozí příspěvek špatně vyložil :-)

  • 14. 6. 2012 9:00

    Vít Šesták (v6ak)

    Nechce se mi prohledávat předchozí diskuzi, ale šlo AFAIK o to, jak se situace liší u předinstalovaného Androidu a předinstalovaných Windows. Já tvrdím, že se principiálně neliší. V obou případech ten systém dělá nějaké náklady, které se nějak promítnou do koncové ceny. V obou případech to člověk kupuje jako celek a ví, že tam ten systém je. (A kdyby nevěděl, bude to pro něj bonus.) I kdybychom měli zákonem řešit každou kravinu, nevidím důvod, proč mezi tímto dělat rozdíl.

    Rozdíl vzniká až v EULA, kdy MS snad nějak umožňuje vrácení za blíže nespecifikovanou cenu. Ano, to je rozdíl, který ale nesouvisí se zákonem. V takovém případě určitě zákazník má právo se podle podmínek prodejce* (haha) domáhat vrácení blíže nespecifikované (haha) částky za vrácení Windows. V případě SLEDu nemáte asi dokonce ani to (kdysi jsem tu EULA četl).

    *) Klidně by v podmínkách mohlo být zaplacení poplatku 5g zlata, aby se to nevyplatilo.

  • 14. 6. 2012 19:59

    Honza (neregistrovaný)

    Díky za doplnění. Už vím, kde se rozcházíme. Ve Vámi napsaném:
    Ano, hodnota systému, který člověk nepoužívá a neplánuje používat ani "kdyby náhodou" bude nejspíš nulová. Pozná se to tak, že by daný člověk jeho absenci pociťoval neutrálně. V obou případech to člověk kupuje jako celek a ví, že tam ten systém je. (A kdyby nevěděl, bude to pro něj bonus.)

    To mi drhne s realitou - nabízím protipól k tomuto tvrzení:
    http://www.czc.cz/search?q-fulltext=ASUS+K53BR-SX019

    V době psaní komentáře:
    Notebook s Windows 7 Home Premium x64.: 10 697 Kč
    Ten samý notebook bez OS: 9 101 Kč
    Cenový rozdíl: 1 596 Kč

    Absenci placeného OS nepociťuji neutrálně. Vyjadřuje ji (alespoň pro mne) cenový rozdíl, který platit nechci. V tomto případě mám možnost volby. U spousty dalších modelů PC tuto možnost nemám. Chci-li požívat benefity krabicové verze Windows/libovolného jiného operačního systému, M$ dostane zaplaceno buď "2×" za Windows, nebo jednou za službu/produkt, který nevyužiji.

    Já to chápu tak, že v tomto případě dostane zaplaceno za nic. Někdo jiný by to mohl definovat tak, že dostal platbu za to, že mi bylo umožněno jeho systém využít. Já to beru tak, že mi tu možnost někdo nutí s HW, který mi parametry vyhovuje. Je v pořádku, že případě odmítnutí EULA tyto peníze za licenci "propadnou" ve prospěch M$?

    "Oživení" PC s instalačním médiem (CD, DVD, USB...) zvládne i laik. Oživení telefonu bez patřičného technického zázemí nezvládne IMHO ani odborník. I v tom vnímám značný rozdíl dnešní situace.

    Další mé nepodstatné myšlenky
    Operační systém Windows lze zakoupit samostatně za konkrétní ceny. Mohu jej dokoupit, když PC nebude s mým preferovaným operačním systémem (jiná verze Windows, Linux, FreeBSD, Solaris, vímjácoještěe­xistuje :-) spolupracovat k mé plné spokojenosti a Windows v tomto ohledu budou lepší volbou.

    Oproti tomu, chci-li změnit verzi Androida na telefonu, mohu to provést bez přímých přidaných nákladů na licenci (stáhnu legálně, platit za ni nemusím penězi, jen svým časem a ochotou kutit).

    Až bude placená verze Androidu - ve smyslu přímé platby koncovým uživatelem, budu si moci zvolit to, co mi vyhovuje - tu či onu verzi. Pokud by se začala výrazně upřednostňovat předinstalovaná placená verze (přičemž zdarma dostupná by mým potřebám zcela vyhovovala), pak bych se dostal do podobné situace jako je nyní PC s předinstalovanými Windows. S tím rozdílem, že Windows a Linux není zcela kompatibilní po stránce programové výbavy. Což může být další důvod pro upřednostnění Linuxu/Windows u konkrétních uživatelů.

  • 14. 6. 2012 20:16

    Vít Šesták (v6ak)

    "Vyjadřuje ji (alespoň pro mne) cenový rozdíl, který platit nechci"
    Jak ten cenový rozdíl spočítáte, pokud nemáte k dispozici obě varianty (např. u většiny telefonů s Androidem)? Náklady se mohou lišit o jinou částku než je cena licence - je potřeba započítat např. riziko, že se daný kus neprodá.

    Jinak hodnota je stejná, liší se cena. Vypadá to sice jako terminologický detail, ale je to velmi podstatné.

    Ten někdo by vám nemusel vůbec nabídnout HW. Buďte rád, že vám ten HW nabídl, byť s Windows. Já bych rád u svého notebooku neplatil třeba za dedikovanou grafickou kartu. Pokud by se ale měly dodávat notebooky každému úplně na míru, bylo by to asi mnohem dražší než překousnout pár zbytečností.

    Oživení mobilu či PC- pokud je vpořádku BIOS nebo bootloader, není problém udělat reinstalaci před CD či síťový kabel (v případě PC) nebo kabelu a fastbootu (v případě mnohých mobilů s Androidem). I tady je to hodně podobné.

    Mám-li brát rozdíl jako možnost zakoupit licenci samostatně - v případě možnosti zakoupit licenci samostatně by nastala regulace, jinak ne, dosáhli bychom leda odstranění krabicových Windows z prodeje. Regulace často fungují, ale jinak, než si autoři přáli.

    Možnost koupit licenci samostatně zde má spíše psychologický význam - tu cenu vidíte a uvědomujete si ji. V případě Androidu ji nevidíte a na první pohled si ji neuvědomíte, ačkoli tady je.

  • 14. 6. 2012 20:54

    Honza (neregistrovaný)

    Beru telefony jako jiný segment trhu s jinou poptávkou a jinými požadavky. Stejně tak neřeším požadavek koupě koblihy bez marmelády :-) Více se této paralele - než v předchozím komentáři - přiblížit neumím a dále ji rozebírat nechci. Je to paralela, princip - neřeší to problém, jen to ukazuje, že v jiném segmentu to funguje jinak.

    PC bez OS se prodá zcela bez problémů vždy, když k němu chce uživatel Windows. Nalepí se OEM štítek (v prodejně, kde jsem před lety nakupoval za pár chvil naklonovali disk a bylo). Ani dnes to nebude nic těžkého.

    Nejsem ten, kdo by vyčíslil rozdíl mezi cenou konkrétního notebooku bez a s Windows. Pouze poukazuji na fakt, že tento rozdíl cen na trhu existuje.

    Zda by bez bundle s Windows přestal některý HW existovat, nevím. Je to odhad, ke kterému se necítím kompetentní.

    K oživení mobilu bude jistě třeba ještě počítač (alespoň já to bez něho neumím). Počítač umím resuscitovat bez dalšího elektronického zařízení (za předpokladu, že mám instalační médium - třebas i zakoupené OEM CD s Windows) - v tom vnímám odlišnost a proto na tento argument odpovídám. Asi mám menší technické znalosti a natrhl byste mi v tomto ohledu šos i s podolkem :-)

    Nemíním omezovat prodej. Byl bych vděčný za rozšíření o možnost nákupu železa bez konkrétního OS. IMHO vzniká HW na základě standardizovaných řešení, se kterými umí OS pracovat. Pro nové kusy HW je třeba napsat ovladače, případně se použijí ovladače standardní (za cenu jistých funkčních/výko­nových omezení).

    Neříkám, že cena Androidu je nulová. Jen za ni neplatím přímo - možná ji platím v placených aplikacích, které používám. Monetizovat to lze různými cestami. Ano, možná je to psychologický význam, leč ty dva odkazované notebooky mi jej docela zhmotňují.


    Proto se bavím o konkrétním problému dostupnosti počítačů bez přibundlovaného libovolného operačního systému.
    Ten řeším, ten mne zajímá a o něm jsem ochoten v této diskuzi přispívat. Koblihy bez marmelády, mobily bez systému, auta bez motoru či boty bez šněrovadel tu již opravdu řešit nechci. Omlouvám se, pokud vás v tomto ohledu zklamu, ale nepatří to mezi mé priority.

  • 15. 6. 2012 0:08

    Vít Šesták (v6ak)

    Koblihy bez marmelády, telefony bez OS a notebooky bez OS - principiálně jde pořád o to samé. Je teď celkem jedno, že notebook chcete bez OS, ale mobil chcete s Androidem a koblih s marmeládou, někdo to může mít jinak. Je to ale o tom, že výrobce se rozhodl dodávat funkční celek (koblih s marmeládou, notebook či telefon s OS), protože je přesvědčen, že tak o to bude největší zájem a bude z toho mít největší zisk. Ano, mohl by prodávat i koblihy bez marmelády a telefony a notebooky bez OS. Výrobní náklady budou zřejmě při stejném množství nižší. Ale může tu být neúměrně vyšší risk, že se to neprodá.

    Ano, mohl by dodávat prodejcům koblihy bez marmelády či telefony nebo notebooky bez OS a ti by většině zákazníků nahráli OS či přidali marmeládu. Někteří by mohli nahrát i jiný OS nebo přidat čokoládu místo marmelády. Je tu ale několik problémů. Zaprvé, prodejce by musel přizpůsobit své procesy a ne každému by se chtělo. Dál, samotná manipulace (vyndat z krabice, nainstalovat systém, nalepit nálepky (štítek s číslem a nálepku "designed for"), vrátit do krabice) něco stojí, nehledě na zapečetěné krabice. Tím by se prodražila většina prodaných kusů.

    Je pochopitelné, že za této situace do toho výrobci ani prodejci dobrovolně nepůjdou. A nařídit jim to zákonem? Prodražit tak všechny notebooky?

    K oživení mobilu nemusí být potřeba počítač. Pro mě je přirozené použít fastboot na flash mobilu a PXE na "flash" notebooku, ale podobně mohu použít Recovery (v případě Androidu) na flash mobilu a CD či jiné médium na notebook.

    Cena Androidu - pokud se výrobce nerozhodne pouze zkompilovat Android ze zdrojáků pro daný HW (i to je práce, kterou musí někdo zaplatit), ale bude chtít i legální Google Play a další apps, musí uzavřít smlouvu s Googlem. Navíc někteří platí licenční poplatky za patenty i třeba Microsoftu. (Myslete si o tom, co chcete, jsou to prostě další variabilní náklady.)

  • 15. 6. 2012 12:23

    Honza (neregistrovaný)

    Když to shrnu: Trh se vyvíjí. Dříve se prodávaly počítače bez systému, snad proto, že operační systém byl vcelku drahý (ty doby pamatuji). Když jsme pořizovali první PC, ptali se nás, zda chceme i Windows. A tehdá jsme je rádi vzali.

    OEM verze Windows šly s cenou oproti krabicové verzi výrazně dolů. Výborný marketingový tah. Lidem vyhovuje, že zaplatí menší částku a mají fungující celek. A až PC morálně zastará, bude se kupovat nový a zpravidla je i nová verze Windows opět v OEM nabídce.

    Tak se začaly přirozeně bundlovat, protože BFU chtěli "koblihu s marmeládou".

    Vše v pořádku. Chápu a respektuji to.

    Já bych byl rád, kdybych si mohl svobodně zvolit HW a k němu SW. Byl bych rád, kdybych mohl volit pokud možno z celé množiny dostupného HW platformy PC. Nyní mi tato svoboda volby není nabízena v takové míře, aby mi vyhovovala. Proto tu debatuji a zkoumám, zda existuje možnost legálního dosažení toho, co bych rád/zač jsem bez keců ochoten platit.

    IMHO v tom není problém. Zaplatím železo a za Windows dostanu zpátky 1500? Možná 1000? Možná jen 500? Nevím. Zaplatil bych ale jen za to železo. Přispěl bych tak na jeho vývoj. A hlavně, ve statistikách prodeje by přibyl této firmě další jedinec, který má zájem o samotné železo. Nyní mám skoro pocit "Jeden systém vládne všem..." :-)

    A k těm koblihám - vyrábějí se (co je mi známo) bez náplně a "injekčně" se do nich marmeláda plní. Lze sehnat nenaplněné - jsou holt lidi, kteří chtějí to smažené těsto (a mažou si to pak třeba Nutellou). To jen pro zpestření :-)

  • 15. 6. 2012 13:29

    Vít Šesták (v6ak)

    Ano, je možné sehnat i samostatné koblihy (notebooky). Ale ne v tolika obchodech, protože to chce podstatně méně lidí.

    Na druhou stranu, pokud se vytvoří hromadná poptávka, je celkem šance získat notebook i bez OS, jak tu už bylo zmíněno. Je to mnohem lepší cesta než snít o regulacích, které by (pokud by byly zavedeny) mohly mít nakonec úplně jiné dopady.

  • 15. 6. 2012 14:49

    Honza (neregistrovaný)

    Aha :-) už to chápu. Vy předpokládáte, že chci regulaci = "zákonem nařízené koblihy bez marmelády". Stačilo by mi se lidsky dohodnout s výrobcem železa, že chci jen železo.

    Ona volba Windows může být omezující i v rámci nabídky Windows. Rád bych konkrétní PC, ale s Windows 7 Professional 64 bit a ne Home Basic 32 bit. Mohu pro to specifické důvody - používaný SW, "vozový park se stejným systémem", omezení vírou... :-). Nebo plán rozšíření RAM, když by nároky na ni vzrostly (v tomto konkrétním případě limit 4GB vs 192 GB - tedy dle toho, co by zvládla deska).

    Železo je pro mé potřeby ideální, předvolba systému ne. Zde se ptám - pokud by bylo možné změnit Windows za jiné a doplatit rozdíl, proč by nemělo jít zakoupit bez OS a rozdíl refundovat?

    Vidím v tom jen neochotu sloupnout nálepku a provést formát HDD (provedu klidně po platbě na prodejně sám, abych šetřil jejich čas a zdroje).

  • 15. 6. 2012 22:30

    Vít Šesták (v6ak)

    No nebylo mi úplně jasné, jestli chcete/chceš regulaci, tak trochu jsem to odhadoval. Tak jsem pro jistotu napsal, že tudy cesta nevede.

    Proti nalezení domluvy nic nemám, to je určitě dobrá cesta. Nelze ale samozřejmě počítat s tím, že v každém obchodě půjde tyto modely sehnat a že k tomu přistoupí úplně všichni výrobci (včetně Applu a prodeje bez MacOS) - podobně jako koblihy s marmeládou koupím "na každém rohu", ale ty bez marmelády ne.

  • 15. 6. 2012 23:03

    Honza (neregistrovaný)

    Proti tomu nemám co namítnout. Díky za názory a podněty k přemýšlení. Byl to pro mne příjemně strávený čas ;-)

  • 13. 6. 2012 19:10

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Šťastný člověk. To jen já se musel trápit s rozchozením WiFi karty několik dní. To jen většině uživatelů nefunguje sleep, resp. probuzení. A výdrž na baterku... Škoda mluvit.
    http://www.root.cz/zpravicky/jak-realne-vylepsilo-spotrebu-jadro-3-2-5/

    Cena OS je v obou případech součástí ceny zařízení. V obou případech je technicky možné dodat zařízení bez OS a s tím spojených nákladů.
    Pokud bych cítil, že náklady na licencování SW jsou vlastně náklady na vývoj HW, tak bych se probral a přestal si plést pojmy s dojmy :), zvlášť když o dům vedle trvám na oddělení HW a SW.

  • 13. 6. 2012 20:54

    Honza (neregistrovaný)

    Možná je to i o volbě distribuce. Kdo ví - funguje mi, neřeším.

    Ať klidně nabízejí i telefony bez OS. Já nejsem proti. Pokud bych šel po principu až na dřeň, patrně bych dostal zařízení, které bych bez jiného zařízení nedokázal oživit. U PC to nehrozí - mám-li instalační médium (lhostejno zda Windows či Linux), vystačím si se samotným PC. V tom vidím trochu problém. Nicméně, kupování telefonů mne opravdu nepálí.

    Je to jen další příměr z jiného segmentu trhu, jen se jedná o elektroniku. Přijde mi to mimo jak debata o botách a tkaničkách.

  • 13. 6. 2012 16:58

    Vít Šesták (v6ak)

    Koupil jsem si Dell* bez Ubuntu, nainstaloval Ubuntu a Bumblebee a bylo. Při malé zátěži je výdrž zhruba udávané 4h. Externí monitor jsem teda netestoval (cca 17" je dost), ale popis "výdrž baterie větší než zatraceně krátkou, interní grafickou kartu fungující v grafickém režimu, fungující WiFi, funkční tlačítko na vypnutí WiFi a BT" sedí. (Teda tlačítko na vypnutí BT nemám, ale to je spíš otázka celého notebooku než driverů.) Největší problém tak byl start instalátoru z PXE, protože jsem neměl po ruce funkční CD.

    Jinak je to vynikající nápad. Koupím si od Sony telefon s tím, že přece oficiálně umožňují odemčít bootloader a něco nahrát přes fastboot, tak bych tam mohl chtít jakýkoli jiný systém. Určím jim podle vlastního výpočtu cenu vývoje toho SW na kus a minimálně tu budu chtít odečíst. A budu se toho dožadovat až po koupi.

    *) Dell Inspiron 17R, čtyřjádro i7, 6GB RAM, dedikovaná grafárna nějaká Nvidia