To ale nedava smysl. Filozfogie Applu je takova, ze dodava hardware a software, a proto inzenyri a programatori vzjemne schopni vyladit jedno na druhe. A jsou schopni dodat a ZARUCIT funckni laptop jako celek. zadne otravne masy ovladacu, kompilovani atd. proto taky muze poskytovat online podporu na SW/HW.
Nekomu to nemusi vyhovovat, ale kdyby OSX vydal zdrojaky a upravte si je na svuj HW a nakompilujte si to, tak by se OSX stal jednou z distribuci/verzi unixu/linuxu - a podle me - by ztratil to kouzlo, ze zapnete laptop a bezi vam na nem 100procente funkcni unix.
Hm, nejake procento bych ubral. Jednou jsme na tom nemohli nastavit statickou adresu na WiFi a dostali jsme se do kolotoce neustale naskakujiciho dialogu o tom, ze nejaka aplikace (ktera, to vi je panbuh) zmenila adresu a nedalo se toho zbavit, protoze nez clovek stacil odkliknout tu hlasku a pak zavrit dialog konfigurace WiFi, naskocilo to znova. Nakonec jsme to nejak odklepli klavesnici a honem zmackli predem naraficenou mys, coz bylo asi jedine, co nas zachranilo od rebootu, o kterem majitelka nevedela, jak se dela a ja JabkOS neznam. I panove z Apple dokazi ledacos posrat a snadnost uzivani je nekdy zretelne podminena tim, ze delate pouze veci, ktere dela vetsina, tedy pouzivate DHCP.
U techto prispevku vzdycky uvazuji nad tim, nakolik dany uzivatel ma zkusenosti s OS X resp. jakou bussines domenu v OS X resi. Pro domenu vyvoje je to naprosto nepouzitelny stroj. Nejen ze oproti obdobne konfiguraci HW je (i to chciple ubuntu) nasobe rychlejsi nez apple, tak ma spousty nedodelku. Full screen aplikace bezi jenom na primarnim screenu na sekundarni nahodi jen sedou plochu. Menu pro ovladani okna, ktere mate na pravem monitoru je nahore na levem monitoru atd. Nastaveni globalnich klavesovych zkratek, ktere reflektuje jenom mensina aplikaci (a je jedno ze vsechny vytvari primo Apple). Chybove hlasky, ktere jsou delsi nez monitor a z klavesnice nejdou dokoncit a mysi se pod okraj obrazovky nedostanete (tudiz jedina moznost restart a nebo konzole a kill) atd.
Oproti windows XP drobne zlepseni v nekolika malo oblastech, ale oproti linuxu (pouzivam KDE) sileny diskomfort.
hmm, divne, ja mam naopak spatne zkusenosti s pomalym nefuncnim molochem KDE, proto jsem zaplatil inzenyrum z applu, aby to vyresili za me. prosel jsem veru ruznymi OS(od dosu pres winNT ruznych dister linuxu a bsd az k OSX), ruznymi iXy a jelikoz se nemam cas uz neustale hrabat v OS, ale vyuzivat pocitac k praci tak jsem poridil uz hotovy fcni unix. holt, kazdy mame
Prave ja mam tu zkusenost, ze OS X moc funkcni nejsou a jsou plne nedodelku. Navic mam aktualni zkusenost s aktualnim KDE (Kubuntu - vyresili to za mne) a s Apple (Lion). A v teto aktualni verzi je Apple dosti nestabilni, ma spostu bugu a je dosti pomaly. A to PC s Linuxem mam v podstate stejne konfiguraci a pritom ho daleko vice zatezuji (nekolik prohlizecu, 2x (nekdy 3x) Eclipse, Loutus Notest atd.) na Apple mi bazi vlastne jenom XCode + iOS simualtor a pritom kazdou chvili mi tam vyskoci barevne kolecko pro cekani.
Btw. a i servis je dost desny, zatimco DELL i Lenovo pocitac opravi do druheho dne (Service 24) tak oprava Mac Booku u Apple trvala mesic. Nevedeli cim to je, tak vzdycky obednali dil z USA, zjistili ze to tim neni a obednali dalsi. Jenom upozornuji ze v CR jsou jenom dva autorizovane servisi Apple a ja to mel u jednoho z nich, takze si nemyslim, ze bych mohl vybrat moc lepsi servis.
Ale je mozne ze domena pro kterou Apple pouzivam, neni tou nejcastejsi, takze pro lidi kterym na vsechno staci prohlizec (a takovych je urcite dost), to muze byt produktivni prostredi.
tak to mate OS v havarijnim stavu. neco je v nem spatne, protoze tohle neni standardi chovani OSX rozhodne. preinstalovat, opravit instalaci. Ja vyuzivam apple k praci z domu a prijde mi ze pro praci je naopak vhodnejsi nez Win. vpohode se skriptuje, pracuje rovnou v terminalu, pripadne se daji vyuzivat naportovane veci z jinych linuxu/unixu coz by na win bylo vse katastrofe.
Tohleto je naprosto zcestne. Apple prodava macbook jako funkcni celek, cely od spolecnosti Apple. televizi taky nebudete chtit bez firmware s tim ze si pripojite nekam na desku kabel a nahrajete firmware.
Apple mel puvodne a vubec svoji vlastni architekturu hardware, az pozdeji zacal pouzivat univerzalni komponenty z platformy IBM PC(dnes oznacovan jako PC) tj Intel,nVidia, apod.
Existovaly tzv. IBM PC( dnesnich 99procent pocitacu), Amigy, Apple Macintoshe, atd... kazde to bylo vzajemne nekompatibilni zelezo jako je vysavac s mikrovlnkou...
Kdyby existoval laptop firmy microsoft tak at si to taky prodavaj jako celej.
Jo, ten podelanej OSX je mimochodem nejlepsi desktop Unix co znam, tj nejlepsi OS na desktop vubec.
Naopak, zcestné je to co píšete vy. Apple prodává funkční celek, stejně jako ASUS nebo Lenovo. A stejně jako ASUS nebo Lenovo kupuje komponenty všude možně. CPU tady, disky tam, LCD panely jinde... ASUS a Lenovo se liší jen tím, že kupují SW od Microsoftu. Apple naproti tomu dodává SW založený na univerzitním projektu (Mach kernel od Carnegie Mellon University), zdarma dostupném kódu BSD Unixu, objektové nadstavbě od koupené společnosti NeXT Computer atd. Apple dokonce ani svoje výrobky nestaví, nechává si je montovat právě od společností ASUS, Quanta Computer a nejspíš dalších. Tolik k té legendě o Macbooku, který je "cely od spolecnosti Apple".
Apple samozřejmě neměl vlastní architekturu. Stavěl počítače na procesorech Motorola M68xxx, a později na PowerPC (na těchto CPU tehdy běžely i Windows).
Doporučil bych vám totéž co ostatním: hlasujte peněženkou. Pokud vás takových bude dost, výrobci na to uslyší. Nakonec už tu padlo, že zatím co Linux na desktopu je pro výrobce díky mizivé poptávce prakticky mrtvá záležitost, na serverech je poptávka větší, a proto ho nabízejí. Podobně rádi nabídnou cokoliv jiného, po čem bude dostatečná poptávka.
Regulace trhu je zlo. Nechci se dočkat doby, kdy bude EU na podněty spotřebitelů nutit výrobce nabízet růžové automobily kvůli lobování jedné skupinky, počítače bez OS kvůli druhé skupince, a boty bez tkaniček kvůli další skupince. Tyhle věci si velmi dobře vyřeší trh. Výrobci nabízí to, po čem je dost silná poptávka.
Trh neřeší začarovaný kruh jakým je tato situace. Navíc regulace trhu je celkem běžná praxe, stát realizuje kvanta opatření např. na ochranu spotřebitele, včetně zákazu vázaného prodeje. Definice vázaného prodeje se ovšem bohužel nevztahuje na bundlování Windows. Povinnost refundace za bundlovaný OS u PC a laptopů by mohlo být další z těchto opatření. Já jsem jednoznačně pro. Když MS může lobovat a využívat svou moc k prosazování svých zájmů, proč bychom nemohli my? Jako menšina máme i šanci. A EU ráda reguluje.
V čem konkrétně spočívá v tomhle případě ochrana spotřebitele? Nepatrná skupinka spotřebitelů je chráněna před tím, že má na trhu v zaostalé ČR "jen" stovky modelů zboží, které si údajně chtějí koupit (ale na tržbách se to ne a ne projevit)? No to je jasný důvod přijmout nějaký zákon ;)
Jinak tu byl link na eshop, kde mají všechny modely i bez OS:
http://www.pcspecialist.co.uk/
A uvažujete i o zavedení regulace, která mi umožní odebrat jakýkoliv notebook bez baterie, HDD, paměti nebo CPU? A co auta bez pneumatik, boty bez tkaniček a telefony bez firmwaru? Hodinky bez ručiček, židle bez opěradel a propisky bez náplně? To před sebou máte ještě kopec regulací. A jistě to všem hrozně pomůže ;)
A můžu se zeptat, proč o tom neuvažujete? Vždyť je to přece analogické.
Možná je to jinak. Možná je vám jedno, jestli je regulace správná věc, nebo jestli je nesmyslná. Možná vám jde jen o osobní prospěch, bez ohledu na cokoliv jiného.
Uvedu vám příklad jiného uvažování, který nadřazuje princip vlastnímu prospěchu. Hodně cestuji po Evropě, a platím vysoké účty za telefon. Když se EK rozhodla regulovat ceny roamingu, měl bych zatleskat, protože je to v můj prospěch. Tleskám? Ne. Vím totiž, že mobilní operátoři musí být jaksi zvlášť pro každou zemi, a roamovat spolu. T-Mobile CZ a T-Mobile DE spolu roamují v principu stejně jako Vodafone CZ a Mobitel IQ. Kdybychom měli T-Mobile Europe, těžko by zákazníkům vysvětloval, že za volání z české Aše do německého Selbu (cca 4km) mají platit daleko víc, než za volání z Aše do Zlína (cca 400km). Takže padnul návrh na vytvoření evropského telekomunikačního úřadu, abychom mohli mít celoevropské operátory. Bohužel neprošel. Místo toho EK nadiktovala operátorům ceny, a telekomunikační úřad BEREC zřídila jako poradní orgán EK bez reálných pravomocí. Jinými slovy nejprve vydražíme operátorům za miliardy frekvence, pak jim nadiktujeme ceny, a založíme další zbytečný úřad, který bude platit desítky či stovky byrokratů, s ročním rozpočtem 137.5 milionů korun z našich daní. Jo, to je zase regulace jak noha. Je to opravdu k potlesku? Pro příznivce absurdních dramat možná ano.
Jenze operatorum se to zrejme stale vyplati, jinak by se asi zrecyklovali do jine oblasti podnikani. Takze budte rad, ze neplatite pri volani z Parize do Horni Dolni 5 kilo za minutu, k cemuz by asi doslo, kdyby to bylo ponechano jen na operatorech.
BTW, vysoke ceny komunikaci a nedavno i Internetoveho pripojeni jsou udajne jednou z brzdou podnikani v Evrope. Proto asi tu regulaci zavedli, kdyz se do toho operatorum nechtelo dobrovolne. Nevim, jak to bylo s telefony, ale vim, ze pred par lety byli vykukove, kteri za kabelove pripojeni k Internetu chteli 500€ za mesic. Konkurenci jim tehdy byl leda tak dial-up, tak si toho nalezite uzivali. A k tomu vam za dalsich 5 kilo prodali modem, ktery nakonec, kdyz museli zlevnit, davali za par supu nebo snad zadara.
BTW, operatori se o zakaznika prali nikoliv lepsimi podminkami, ale spis tim, ze si odchyceneho zakaznika chteli zavrit do ohradky. Volani kamkoliv mimo jejich sit melo zasadne dost prohibitivni ceny. Nevim, jestli doufali, ze kazdy zakaznik presvedci sve okoli a privede je na pravou viru prechodem k tomu jedinemu spravnemu operatorovi, ale s tim po regulaci EU maji utrum.
BTW, tusim to byl Christian Engström, ktery na svem blogu uvedl cenu, kterou mobilni operatory stoji datove prenosy. Ze srovnani s cenou, jakou chteji po koncovem zakaznikovi pak vyplyva, ze si uctuji zisk v tisicich procent. Je tedy zrejme, ze je to banda zlodejska, na kterou plati akorat bic. Konkurencni prostredi zretelne dost selhava, protoze jim nehrozi, ze by se najednou prihrnulo padesat dalsich operatoru z Ciny s lepsimi podminkami. A nedivil bych se, kdyby doslo i na nejake tiche dohody v zajmu udrzeni vysokych cen.
To bude horsi, cetl jsem to v nejakych vinach. Ne, blesk to nebyl.
Tady mate clanek na podobne tema z Kanady: http://www.cbc.ca/news/background/tech/cellphones/economy.html . Principy se jiste vztahuji i na Evropu.
Operátoři musí na něčem vydělávat. Například SMSky jsou zlatý důl. Za pár bytů zaplatíte nekřesťanské peníze.
Zajímavý paradox: když se draží licence, stát říká "ale miliardy, pánové, žádné flákání". Dav tomu fandí a raduje se, kolik přiteče do státní kasy. Napadá někoho při podobných akcích, že operátoři ty peníze musejí nějak dostat zpátky? Čím dráž stát ty licence prodá, tím dražší bude volání, a tím víc půjde z vaší kapsy. Operátoři v dražbě vlastně soutěží o to, kdo vybere státu víc peněz z vaší kapsy.
http://hn.ihned.cz/c1-777605-italska-drazba-licenci-na-provoz-umts-skoncila-velkym-fiaskem
Asi ano. Omezeni by mela byt nastavena pred drazbou. Na druhou stranou se ale o operatory nebojim, urcite si nahrabou i tak. Proc by to jinak delali?
Aby to mohlo fungovat jinak, musela by byt nastavena jina vyberova kriteria, nez penize. A to my moc neumime, tak je otazka, jaka kriteria by to mela byt.
V tomhle jste dost vedle. Operatori nasadi takovou cenu kterou budou ochotni zakaznici jeste zaplatit. Draha licence by mela na koncovou cenu vliv jedine tehdy, kdyby tak vyrostly celkove naklady nad cenu trzeb, coz se v tomhle pripade nestane. Takze cena drahe licence bude mit jenom ten vysledek ze misto 150% bud mit operator zisk treba jenom 100%.
Myslím, že neexistence nějakého T-Mobile Europe není kvůli neexistenci úřadu. Spíš to bude kvůli (podle některých umělým) hranicím, kde v každém státě na podnikatele spadne pytel jiných regulací, nutí* ho používat jinou měnu. Vlastně se to netýká jen podnikatele. Týká se to vlastně všech obyvatel. A pokud někdo jede za hranice, pak buď jede na dovolenou si odpočnout (volá málo a za roaming si trochu zaplatí), nebo jede pracovně a je ochoten si zaplatit i větší částku. Regulace cen - když vynecháme jiné důsledky - se snaží řešit důsledek, ne příčinu.
*) Skutečně nutí - https://cs.wikipedia.org/wiki/Pen%C3%ADze_s_nucen%C3%BDm_ob%C4%9Bhem
Ačkoliv T-Mobile Europe oficiálně neexistuje, všechny T-Mobily v Evropě jsou jedna korporace a AFAIK si terminační poplatky vzájemně buď vůbec nepočítají, nebo jsou v řádu desetin eurocentů. Vzhledem k tomu a situaci v Indii si proto nemyslím, že by jeden T-Mobile Europe přinesl nižší cenu roamingu.
Regulace je nástroj, který se dá použít dobře nebo špatně. Nožem se dá taky nakrájet chleba nebo podříznout hrdlo. Kvůli možnému podříznutí je ale nepřestáváme vyrábět, že ne? S regulacemi je to někdy obtížné, v tom vám dám za pravdu, ale to neznamená, že veškerá regulace je špatná.
Regulace jsou v naprosté většině případů špatné. Regulátor totiž nemá k dispozici všechny potřebné informace. Naopak souhrn aktérů trhu má k dispozici všechny informace, a provádí rozhodování distribuovaně.
Chcete jiný příklad zmršené regulace? Třeba podpora tzv. zelených zdrojů v Evropě, a v ČR zvláště.
Ano dovedl. Staci, aby nekdo ziskal (defakto) monopol a muze si prodavat, co se mu zachce. Zakaznik nebude mit na vybranou. Chce notebook? Prodavame akorat s pulkou prasete. Kdyz se vam to nelibi, jdete si koupit kulickove pocitadlo. Koneckoncu, Skodovka za bolsevika mohla prodavat i nedokoncena auta. Chybely nejake dily, treba tesneni od dveri? Nevadilo, ten, na koho to v poradniku padlo to rad koupil a pak si to nekde nejak sehnal a dodelal sam.
Notebook s pulkou prasete - pokud bude naprostá většina zákazníků používat notebook s půlkou prasete (budou spolu věcně souviset), a budou to tak chtít kupovat, tak to není problém. Jenže to tak není. Naopak naprostá většina zákazníků používá notebook s Windows, i když mají jinou možnost (například těch 194 modelů notebooků bez OS). Proto se neprodávají notebooky s půlkou prasete, ale s Windows.
Pokud někdo získá dominantní postavení na trhu, může ho velmi rychle ztratit, pokud nebude plnit poptávku zákazníků. Na trh totiž v takovém případě může vstoupit nový hráč.
> Pokud někdo získá dominantní postavení na trhu, může ho velmi rychle ztratit, pokud nebude plnit poptávku zákazníků. Na trh totiž v takovém případě může vstoupit nový hráč.
To mi tedy vysvetlete, jak to, ze MS ma stale dominantni postaveni, kdyz poptavku zakazniku plnil vypotky, jako Widle 3.x a 9x? V normalnim trznim prostredi by jiz davno meli jit na buben.
Windows 3.x i Windows 9x byly megaúspěšné produkty. Zákazníci prodejcům div netrhali ruce. Zákazníci totiž mají trochu jiné potřeby, než vy si představujete. Například WYSIWYG editor a tabulkový kalkulátor, to se jim líbilo. Taskbar, se kterým je přepínání mezi programy tak snadné, jako přepínání kanálů na televizi - ano. A například víceuživatelský systém s permissions? Vždyť u toho počítače stejně sedí jen jeden člověk, stejně jako u psacího stroje.
Ano, to jiste. Napriklad podradne patoky od Mafie za premrstene ceny v dobe prohibice take byly megauspesne produkty. Nec jineho totiz nebylo v nabidce a spousta lidi ani nevedela, jak treba chutna kvalitni whiskey. Podobne se masy ldi spokojily se srackou, ktera padala i nekolikrat za hodinu nebo nekolikrat za hodinu vyzadovala preventivni restart, nez lehne sama a ktera lidi mohla pripravit o vysledky prace i nekolikrat za den. A ktera navic vyzadovala kompletni reinstalaci nejmene nekolikrat do roka.
Tady jde o to, že nemůžeme srovnávat užitek meziosobně*. To, co je pro někoho "podřadný patok" za "přemrštěnou cenu", může být pro někoho jiného dobrá koupě. (BTW: prohibice je určitě volný trh...)
*) http://devian.cz/2011/proc-se-neda-meziosobne-srovnavat-uzitek/
> BTW: prohibice je určitě volný trh...
Neni. Je to trh v rukach nekolika mafianskych gangu, kteri si jej po ruznych strileckach na ulici rozdeli a nasledne se dohodnou na cenach, aby je udrzeli na dostatecne vysi. Ten trh dale ignoruje podstatnou cast zakazniku, kteri by dali prednost kvalitnejsim produktum nebo dokonce splasky vubec nepiji.
Trh s PC je naprosto volný. Vyrábět i prodávat může kdokoliv. Můžete od zítřka vyrábět PC doma v garáži a prodávat je na stánku na ulici, když budete chtít. Samá volnost a svoboda :). Notebooky můžete vyrábět také, jenom si asi budete muset pečlivě vybrat díly a koupit je v zahraničí.
Ale ale. Jako OEM partner se může zaregistrovat kdokoliv. A licence dostanete nejdráž tak, jak je koupíte ve velkoobchodu. Stejným způsobem staví sestavy třeba Alza. Na cenu licence, kterou má HP, ASUS apod. se s tak malými objemy asi nedostanete. Ale to vás zatím nemusí trápit :)
"..."jen" stovky modelů zboží, které si údajně chtějí koupit..."
viz http://www.root.cz/clanky/jak-jsem-se-pokousel-vratit-ms-windows-prvni-cast/nazory/421994/
"Nechci se dočkat doby, kdy bude EU na podněty spotřebitelů nutit výrobce nabízet růžové automobily kvůli lobování jedné skupinky, počítače bez OS kvůli druhé skupince, a boty bez tkaniček kvůli další skupince."
Asi tak. Viděli jsme Windows XP N. Nucené notebooky bez OS jsou kandidátem na něco podobného. Možná by vzhledem k nákladům na distribuci byly prostě jen drahé, takže by je prakticky nikdo nekupoval, takže by se z nich stala potěmkinova vesnice - formálně by existovaly, ale to by bylo tak všechno.
Rád si koupím notebook bez OS, ale tudy cesta prostě nevede.
"Nechci se dočkat doby, kdy bude EU na podněty spotřebitelů nutit výrobce nabízet růžové automobily kvůli lobování jedné skupinky, počítače bez OS kvůli druhé skupince, a boty bez tkaniček kvůli další skupince...
...Nucené notebooky bez OS jsou kandidátem na něco podobného"
Aha, takže raději budete (budeme) dále žít v době, kdy jsme nuceni si koupit Windows, přestože už např. máme jedny (či více) legální doma (či ve firmě) - to Vám opravdu přijde správné?
"Nucené notebooky bez OS"
To je nesmysl, já nic takového nechtěl, já jsem psal: "Chápu, že většina lidí chce počítač s předinstalovaným OS… Nechť se tedy prodávají počítače s předinstalovaným OS – proč ale nemám mít možnost nechtěný OS vrátit a získat zpět část peněz?"
Nerozumím Vaší fóbii (kterou tady trpí více přispěvatelů) z možnosti svobodné volby.
Ja ale mluvim o hotovem reseni operacniho systemu OSX, ne na jakem BSD je to zalozene. ad hardware, samozrejme, vsechno se montuje v cine, jde spis o garanci hotoveho vyrobku. Timto celym jen naznacuji, ze kdyby jste si nechal postavit v cine napr. Debianbook a dodaval ho s Debianem vyladenym na to konkretni zelezo, tak to bude taky super stroj. BFU otevre book a ma funkcli linux. Ztracelo by potom smysl chtit vas Debianbook bez toho vaseho Debianu, s tim ze si tam nainstalujete Freebsd. cely produkt by to nevalvovalo, protoze by kvalita/povest booku zalezela na tom, s jakym dodatecnym SW by to prodejce prodaval. o problemech s HW podporou nemluve.
Melete nesmysl.
ASUS nedodava celek jako Apple.
Apple: Prodava hardware i software, v pripade poskozeni on a jenom on v dusledku odpovida, ze nefunguje disk, monitor ci soft. + ma vlastnicka prava na ten OS. Muze dodavat celek, protoze vse co doda vlastni.
ASUS v dusledku odpovida pouze a jenom za to zelezo, pokud je chyba OS NEZODPOVIDA ZA TO. + nema vlastnicka prava na OS. Takze s prinsipu nemuze dodavat celek, kdyz cast nevlastni.
Ale to chce pouzivat mozek nejenom na navstevu zachoda, ale i na cteni EUALA a smluvnich podminek ASUS a APPLE...
Apple dodává funkční celek, HW i SW, které předtím porůznu koupil, případně vyvinul sám.
ASUS dodává funkční celek, HW i SW, které předtím porůznu koupil, případně vyvinul sám.
Rozdíl?
ASUS samozřejmě odpovídá za OS. Poskytuje na Windows i technickou podporu. To je podmínka OEM smlouvy.
ASUS také nevyvinul použitý CPU, baterie... Přesto je dodává jako součást výrobku. Pro smluvní vztah zákazníka s výrobcem notebooku je úplně jedno, jestli výrobce jednotlivé komponenty (včetně SW) nakoupil, nebo je vyrobil sám.
Pokud chcete celosvětovou podporu, kupte si notebook s takovou podporou. Business řady ji běžně nabízejí.
Jenze Apple vyrabi HW i OS a prodavaji to jako celek. Microsoft vyrabi leda tak mysi a klavesnice. Nevidim problem v tom, aby je prodaval i s drivery, pokud jsou potreba. Pocitace ale nevyrabi, tak nevidim duvod, proc by soucasti dodavky musely byt Widle a MS Works. Na to at si zacnou vyrabet vlastni HW a at si ho prodavaji s cim chteji. Osobne bych si MS notebook nekoupil.