krasne vzpominky na tehdejsi dobu. ucitel na vysce nam rikal, ze delaji vypocty na linuxu, tak me to strasne zajimalo a koupil jsem si knihu "pouzivame linux" a dokola ji cetl i kdyz jsem pc zadne nemel. pak mi kamarad prodal originalni sadu cd s debianem, nemel silu se v tom vrtat.
az asi po roce jsem si sehnal bazarove pc s 14'' monitorem a uz jsem tam instaloval linux. tu knihu jsem mel nactenou, ze jsem jel bez zaseku a ta radost, kdyz se rozjely x-ka, krasne mladi :-)
Tak obecně se říká že mladí lidé myslí levicově, až ke stáří kdy konečně zmoudří a pochopí že peníze nejsou vůbec špatné, a minimálně pro svoji obživu je potřebují, začnou myslet pravicově.
Jinak počtení dobré, sice moc dlouhé, ale pochopil jsem myšlenku. Mne tedy 20 tisíc balíčku v Debianu nechává úplně klidným, stačí mi 5-20 programů co musím používat, a z jedno (z účetnictví) mám permanentní osypky, zvláště kolem 15. (mzdy) a 25. (DPH), a každý měsíc se to opakuje.
Jinak proti Linuxu nic nemám, stejně jako proti AMD, obojí jsem měl, RedHat v nějaké krabicové verzi 3 a nebo 5, a AMD 386SX a nějak to v té době fungovalo. Ale dnes mám problém rozeznat jednotlivé distribuce, a vůbec mi nejde o desktop používání, ale o nějaký "server", zkrátka něco co funguje samosebou.
Doufal jsem v CentOS, ale tam se změnila distribuce aktualizací a podpory, tak nakonec zjišťuji že koupí RedHatu jsem schopný to taky efektivně řešit.
Problém je, že u Windows je celá řada zažitých postupů a principů, vč. dostupné dokumentace, že chápu jak vnitřně fungují. U Linuxu tápu už v samotné základní konfiguraci, a nemám jistotu zda to co nastavím je skutečně správně, a jestli někde není díra/chyba o které nevím, ale ani netuším že tam může být.
Stačí se pokusit rozchodit na první dobrou funkcionalitu SE v CentOS, nebavím se tu samozřejmě o instalaci a spuštění KDE.
Nebo například obnovit data ze zálohy tak abych vědět co obnovuji a znal návaznosti, nebo pouze dohledat co způsobuje náhodný pád Linuxu. To jsou dost adrenalinové záležitosti.
Problém je, že u Windows je celá řada zažitých postupů a principů, vč. dostupné dokumentace, že chápu jak vnitřně fungují.
Ale tohle je čistě subjektivní. Třeba já používám Linux půlku života a ze světa Windows nevím prakticky nic (používám ho max. jako gameloader). Pokud mám udělat něco ve Windows, jsem z toho celý něštastný protože postup který by v Linuxu byl na jeden řádek ve Windows obnáší mnohonásobně víc práce. Imho mě přijde že Linux má o mnohem lepší dokumentaci (např. ArchWiki, man) než Windows. Navíc Linux má zdrojáky když to potřebujete už zkoumat opravdu do hloubky.
a nemám jistotu zda to co nastavím je skutečně správně, a jestli někde není díra/chyba o které nevím, ale ani netuším že tam může být.
To je zase právě o tom jestli používáte primárně Win nebo Lin. Já a spousta lidí kteří mají primárně Lin vědí naprosto přesně co nastavují a jak to nastavit. Opět (skoro) ke všemu je dokumentace.
Nebo například obnovit data ze zálohy tak abych vědět co obnovuji a znal návaznosti
To mě přijde zrovna na Linuxu mnohem víc přímočaré, z hlediska toho, že Linux nemá registry a podobné obskurdnosti. Navíc spoustu aplikací v Linuxu se snaží dělat jednu věc pořádně a ne milión věcí na 2 věci.
Tak obecně se říká že mladí lidé myslí levicově, až ke stáří kdy konečně zmoudří a pochopí že peníze nejsou vůbec špatné, a minimálně pro svoji obživu je potřebují, začnou myslet pravicově.
Tyhle "ideové" kecy jsou fakt nejhorší. Až budeš starší budeš mít stejný názor jako já. Možná byste se měl nad sebou zamyslet že ne každý má názor jako Vy (a ani ho nebude mít) a je to zcela vpořádku.
Mne tedy 20 tisíc balíčku v Debianu nechává úplně klidným, stačí mi 5-20 programů co musím používat
Ano, 5-20 programů jejichž zdrojový kód jste nikdy neviděl a neviděl ho nikdo mimo firmu která ho dělá. Může mít milióny děr, musíte za něj platit nemalé sumy. Idélaně si ho pronajímat. Má pravděpodobně vendor-specific formát takže nemůžete přejít jednoduše na jiný software.
A ne kazdy ma nazor jako ty. V tom je krasa sveta. K cemu je mi 20tis balicku se zdrojovym kodem kdyz neprogramuji, nevidim do nej a nezajima me? Ze je tam teoreticky min chyb? Takove openssls s deset let deravym kodem presto ze cela komunita ma k dispozici zdrojove kody? Chyby se najdou v kazdem sw. Ze nerozumis proc funguje “pronajem” aplikaci a radsi pouzivas open source je tva volba. Ja treba pouzivam adobe balicek sw, platim za nej necelych $10 a tech $10 je z pohledu efektivity skvela volba nez se prcat s darktable, kritou nebo dokonce gimpem. Stejne jako Jezek si neplatim Netflix, prijde mi debilni travit cas koukanim na americke telenovely a stejne tak neminim travit cas neefektivni praci v open soure grafickych programech kdyz tu samou vec udelam v pronajate komercni aplikaci za par dolaru rychlejc. A vyhoda pronajmu sw? Kdyz photoshop nepotrebuji tak si ho proste neplatim. Dva krat rocne ho vyuziju, ostatni mesice je to lightroom ktery v oss nema konkurenci (ne, opravdu nema, zadna konkurence nenabizi workflows, add ins tretich stran, atd). Cele me to stoji min nez krabicova verze kterou jsem si v minulosti kazdy rok kupoval. Kazdemu vyhovuje neco jineho a podle me mit moznost volby je dulezite.
Jenze ty tech 20 tisic balicku nanic nepotrebujes, v tom je ta krasa, zatimco na tech widlich je nemas, ani kdyz je potrebujes.
Vis to co sou tzv "nezdokumentovane funkce"? To uz bylo v DOSu. Casto velice zajimava funcionalita, kterou vyuzivaly aplikace od M$, a nikdo jiny to jakoze "udelat neumel".
Je ovsem treba rict, ze ve widlich sou nezdokumentaovat pomalu uz vsechny funkce - kdyz clovek neco hleda, tak se typicky dostane na stranku M$, kde jsou pindy na tema ze dotaz je ve spatne casti... a pokud je tam odkaz, tak na neexistujici stranku. A zatimco v tom tuxovi se muzu, pokud po tom opravdu touzim, podivat do tech zdrojaku, tak na widlich ... muzu tak maximalne doufat, ze za rok, nebo dva, az na problem narazi dostatecny pocet lidi nekdo mozna metodou pokusu a omylu prijde na to, jak to funguje.
Když už jsem zmíněn přímo, možná i v narážce na ten GIMP atd, tak jen pro upřesnění: já nepotřebuju tu úúúúžasnou funkcionalitu LR a PS prostě proto, že takové věci nepoužívám. Takže je mi jedno, jestli to jde v LR na jedno kliknutí a v darktable je s tím "pr*ání", jak píšeš. Stejné platí pro Photoshop. Já nepoužívám opensource proto, že je zadarmo, ale proto, že pro mé potřeby stačí. Tam kde nestačí, klidně sáhnu po closedsource (třeba Vuescan Pro jsem kupoval). Taky neanalyzuju zdrojáky čehokoli, jsou mi šuma fuk. Ale dnes a denně se na W10 a W11 přesvědčuju, že prostě nejsem schopen být spokojen při práci na Windows. Vyhovuje mi, jak dělá věci průměrná linuxová distribuce. Ani macOS nejsem schopen používat, je prostě divnej. A že mě to stojí víc času? Nikoli, právě naopak. Ostatně úpravou fotek trávím naprosté minimum času, spíše tak sekundy na každou fotku, pokud vůbec.
Problém je, že u Windows je celá řada zažitých postupů a principů, vč. dostupné dokumentace, že chápu jak vnitřně fungují?
No nevím, já mám s Windows narozdíl od Linux problém přesně opačný: zažité postupy nefungují, smysluplná dokumentace je úplně nedostupná a jak vnitřně fungují ví (možná) Chuck Norris.
Důvod bych tak hledal spíš mezi klávesnicí a židlí.
Já sám jsem přemýšlel, co to vlastně píšu, popravdě. Většinou píšu manuály nebo jiný věcný text, ale jeden z cílů tohoto článku byl komplexně zodpovědět nevyhnutelnou otázku "Co sis to nechal vytetovat?" abych pak mohl jen odkazovat dotazovatele na internet v duchu RTFM ¯\_(ツ)_/¯
Popsat boj za svobodný software někomu kdo u něj nebyl je asi za hranicí mých literárních dovedností, ale zkusil jsem to.
Pozoruhodná interpretace. Článek vyšel původně na blogu změstnanců CZ.NIC, takže jsem si tam dovolil zmínit CZ.NIC a tuto práci asi těžko bude někdo dělat náhodou (samotného mě pobavilo že vůbec taková pozice je) a popravdě je to víc poslání než práce. Nehledě k tomu, že jeden dedikovaný balič na menší organizaci stačí, tedy netuším jaká práce je zde nabízena ani jak. 🤔
Já hlásám jednoduché evangelium: je tady operační systém jako Windwos, který může klidně vypadat a obsluhovat se jako ty Windows (KDE/Plasma), nemusíš typicky řešit viry a podezřelá PDFka a současně ti bude fungovat ta 10 let stará laserovka, na kterou už Windows 10/11 nemají ovladače. Jo a taky je to celé úspornější na chod, takže nemusíš dát 5-10 tisíc za nový stroj, protože stačí dát do starého stroje SSD a víc paměti (dohromady otázka za 1 tisíc) a jede se dál. A navíc jsem ochotnej se o ten stroj tu a tam postarat, což u Windows nejsem.
:)) Tyto úvahy při průměrné mzdě 40 tis. a kdy většina má mzdu vyšší než 25 tis. jsou jaksi liché.
Stačí se kouknout jak jsou nabouchaný obchoďáky, jak prodává McD obloženou housku za dvě stovky a kdy kafe za 50 kaček není problém! Lidi si kupují elektrokola za 60 tisíc, létají letadlem na dovolenou allexclusive, a jídlo si nechávají vozit. A stačí se kouknout na silnice kolik je tam aut, zvláště v pátek směrem z Prahy k nám na periférie. Bavím se tu samozřejmě o typickém uživateli. Vždy ale existují i ti co skutečně toho moc nemají, ale v naší novodobé sociálně-neokomunictické evropské společnosti, kdy každý může natáhnout ruku na dávky je jich skutečně málo.
Normální počítač a nebo notebook stojí 20 tis. a levný za 10 tis., nová laserovka stojí 3 tis. nebo DCP cca. 6 tis., a narozdíl od toho starého šrotu který nemá podepsané ovladače, což je jediný důvod proč to nejde nainstalovat, a co opravdu není problém Microsoftu, ale výrobců hardware, je nepoměrně výkonnější a úspornější.
Nejlepší je vždy ta zmínka, že se musí obracet lidi na tebe tzn. "že jsi ochotný", ale to je právě ten největší průšvih! Ono je to totiž pak závislý jenom na tobě a nikdo jiný to neumí opravit, narozdíl od Windows kde ty základní věci umí opravit "každý lojza".
Proto vždy u normálních lidí vyhrají Windows.
Nicméně nezoufej, myslím si že není daleko doba kdy budou počítače fungovat jako terminály, a součástí počítače bude pouze internetový prohlížeč, všechny typický a běžné aplikace budou někde na cloudu, pak už bude úplně jedno co tam bude za OS. Mám ale obavu že to bude nějaký derivát Androidu.
I kdybych vydělával 1 milión měsíčně, stejně bych jel na Linuxu. I kdybych vydělával 1 milión měsíčně, stejně bych chodil do práce pěšky. I kdybych vydělával 1 milión měsíčně, stejně bych si vařil kafe sám. I kdybych vydělával 1 milión měsíčně, stejně bych měl low-end Android co neumí 8k video a podobný blbiny. Samozřejmě že není nejmenší problém koupit si Windows, ať už přímo od Microsoftu, nebo druhotnou licenci, kdy dnes W10 stojí i jen 99Kč. Fakt, jen 99Kč. Nebo iPhone 14 Pro MAX. Nebo Ryzen 7950X3D. Ale ne, nekoupím nic z toho. Já to nepotřebuju, ostatně dávno už licenci na W10 mám zadarmo k dispozici, přenositelnou na jakýkoli stroj. Nevyužívám ji.
Novými laserovkami bych neoperoval. Ono celkem platí, že je poměrně slušná šance, že 15 let starej Laserjet vydrží dýl než novej. Jasně, ten novej je levnej, ale tiskárny z lowcost segmentu už mi nesmí do baráku, spálil jsem se prakticky u všech značek.
A že není chyba Microsoftu, že pro nějakou starou tiskárnu nemá ovladač ve Windows? A čí by to měla být chyba? Jaktože tiskárna výrobce XYZ může na Linuxu fungovat a na Windows 11 ne? Je to snad tím, že výrobce XYZ podporuje Linux a nepodporuje Windows?
Nevím, co ti vadí na mé ochotě či neochotě se tu a tam postarat jen o nějaký Linuxový stroj. Sorry, ale už jsem vyrostl z toho, abych plýtval na PEBKACové chyby lidí s Windows. Strávíš s tím den a výsledkem není nic hmatatelného, ti uživatelé se obvykle nepoučí. Průměrné Ubuntu / Kubuntu tyhle problémy řeší tak nějak z principu věci. A ano, stojí to na tom, že 99% činností se dnes dělá v prohlížečích. A ne, nevídám zmínky o tom, že to či ono nefunguje ani u Office dokumentů. Co nedá LibreOffice, se obvykle dá doladit anebo to není důležité. A LibreOffice se stále zlepšuje. Nemluvě o tom, že kdo jede na Linuxu, si k tomu samozřejmě může platit "Microsoft 365" a ject to v Chrome či Edge na Linuxu, tím se vyřeší téměř všechny potenciální problémy (jasně, pořád to má mouchy, některé věci v tom nejdou dobře dělat či nejdou dělat vůbec - třeba generování pole obsahu dokumentu ve Wordu).
Nesouhlasím, že normální počítač stojí 20k. To je moc. Když to vezmu po jednotlivých komponentách, tak deska je otázkou 2k, slušné CPU asi tak 4k (za 4-6 jader s HT), paměti cca 1k (8GB stačí i na W11), SSD tak do 1k (PCIe4 NVMe 500GB+), dostačující bedna a zdroj dohromady do 2k. Tohle je normální počítač pro normálního uživatele, nikoli hráče. Hráč si k tomu přidá ještě 10-20k za GPU, další 2k na paměti a 1k navíc na zdroj. Každopádně normální uživatel pořídí současné slušné PC, které vydrží minimálně 5-7 let, za 10k. Není to sociální lowcost, je to solidní dobře použitelné PC, ať již bude postaveno na Intelu či AMD. Lowcost je u mě tomu zhruba ekvivalentní repas se 4×CPU Intelem Skylake/Kabylake, které se dnes prodávají kolem 5k - 8k dle množství RAM, HYperThreadingu či další výbavy. Samozřejmě se zárukou 24 měsíců.
Nedělal bych z výdajů na IT levnou položku. Jasně že si taky občas někde dám kávu za 50, nebo zajdu na oběd za 200. Ale nemůže to být každodenní zvyk. Jasně že jsme loni vzali děti letecky do Řecka all-inclusive v součtu za větší desítky tisíc, ale pro ně to bylo poprvé v životě a pro mě zahraniční dovolená po 10 letech od předchozí. To mi přijde normální. Co není normální, je létat na dvě takové dovolené každý rok. Ať už kvůli nákladům, emisím z letecké přepravy nebo třeba z rizika, že ti tohle celé zevšední a děláš to jen kvůli zvyku nebo fotkám na instáči. Takhle já nežiju a žít nehodlám. A možná vlastně i proto nemám Adobe, Netflix, Spotify, dvěstě her na Steamu a k tomu GeForce 4080, full-frame bezzrcadlovku s f2.8 zoomem ani nic podobného.
No, to jsem se zas rozepsal...
Používám Adobe Suite (teda já ne, ale moje paní), protože brutálně usnadní práci (když to člověk umí). Mé paní, mě ne, já nejsem ten co to umí.
Mé paní jsem koupil MacMini, protože je na něj zvyklá, a racionálně jsem dospěl k závěru, že Adobe na linuxu nerozchodím, respektive to nestojí za námahu.
Já jsem už desítky let linuxák.
Windows používám, mám klienta, který v tom něco má napsaného (jsem vývojář). Kolegům jsem se zavázal, že jim budu (na Windows) spravovat nějaké scripty a tak. Ale víc do toho nešťourám. Prachy nesmrdí.
Takže z pozice člověka troufajícího si tvrdit, že má určitý rozhled: co že na tom Windows ti lidé vidí? :-)
Podle mě je to hlavně síla zvyku. Kdyby viděli, že ty hry běží bez potíží přes Steam/Proton i na Linuxu, tak by třeba přešli. Ostatně Steam Deck je úspěšná věc a přitom běží na upraveném Archu. Fakt mám z Valve radost. Když přišly W8 a hrozilo, že budou věci jen přes jejich obchod, že MS de facto odřízne Steam, tak začali brutálně razit přechod na Linux a nyní bych po těch X letech řekl, že mají téměř hotovo a už jen průběžně ladí. Samozřejmě díky tomu, že AMD je skvělá a dala světu Mantle -> Vulkan jako vždy zdarma (stejně jako FreeSync žejo, případně cokoli co je v GPUOpen).
Jistě i proto dal MS své W10 tak levně, vždyť z té miliardy licencí je dobře polovina bezplatný upgrade z W7/W8. A W11 jsou taky vlastně levné, případně jako upgrade z W10. A druhotné licence se fakt koupí za pár kaček (což nepochybě ale MS dost štve).
Tak ano, otázka je, co na těch W11 hráči vidí. No, ono tam prostě fungují věci IHNED, cokoli od AMD, cokoli od NV je primárně pro Windows, případně současně pro konzole (tedy PS5/FreeBSD a XBOX/cožetopoužívají?). Prostě zvyk a jistota "nějaké funkčnosti". Na Linuxu hned tak FSR či RTX a DLSS v nejnovější verzi nebude fungovat, bez ohledu na to, že jsem ještě neviděl RTX demo, které by 1) zlepšovalo vizuální požitek z hry a současně 2) nevypadalo stylem "tohle by šlo udělat i rasterizací".
To je sice hezké ale není to pravda. Zkoušel jsem to doma, vzal jsem ZorinOS a na styloval ho na vidle. 80% práce byl ov pohodě, protože normální uživatel potřebuje jen prohlížeč. Pak nastane problém s dokumenty. Můžou si všichni říkat jak jsou alternativy za MS office super a už na dobré úrovni ale není to tak. MSO je prostě o ligu jinde, ty uživatelé mají ty postupy tak zažité že mi to pak stejně omlátí o hlavu.
Ani sám MS nemá 365 vyladěné aby se dali na stejné úrovni používat online.
Takže dokud MS neuvolní O365, nebo nějakou O2024 pro Linux, tak osvěta smůla.
BTW tvrdit že to nainstaluju na staré železo a provedu soft update HW, není úplně pravda. Sice je to lepší a už se tolik nepereš s ovladači ale stále to není terno. Spousta výrobců nemá ovladače pro Linux, a musíš použít generický. Nehledě na to že zrovna grafiky a hraní her na Linuxu je kapitola sama pro sebe.
Je možné že spousta problému je způsobena tím že jsem moc low level uživatel Linuxu, ale když s tím mám problém já, tak v mém okolí to bude sci-fi
Ono je totiž třeba si dopředu rozmyslet, co od toho stroje chci - a teprve pak řešit, jaký OS, jaké programy...
Já mám doma, v rodině, ve svém okolí... spoustu uživatelů LibreOffice - na Windows. Obvykle k tomu používají Thunderbird jako e-mailového klienta/kalendář. (V podstatě jako alternativa k Outlooku.)
V takovém případě je přechod na Linux v podstatě triviální záležitostí - a dojde naň ve chvíli, kdy začnou řešit Windows 7 jsou už fakt bez podpory, desítky brzy taky a jedenáctky na to nedostanu - dá se s tím něco dělat?
Na to odpovídám: Fajn, zkus to chvíli tady v Linuxu a za měsíc mi řekneš, jestli to chceš nechat nebo to budeme řešit.
Drtivá většina už zůstane.
A pak jsou uživatelé Photoshopu, Pinnacle - ty nepřesvědčuji, naopak je od takových experimentů odrazuji, protože ti by nebyli spokojení. Stejně tak studenti, jimž škola přímo diktuje používání "Microsoft 365", neboť jim je potřeba natlouct do hlav používání animovaných efektů v PowerPointu, české překlady příkazů v Excelu a používání průvodců a přesné rozložení a umístění nabídek ve Wordu. (Ano, tak se na některých školách vyučuje předmět Výpočetní technika"!)
Rozhodně, to je podle mě víc než v pořádku. Pomáhat svobodnému a otevřenému software/světu lze mnoha způsoby mimo psaní kódu. Každý může něčím přispět. Zrovna šíření evangelia je naprosto zásádní pro celý proud (jako pro každou myšlenku/filosofii/ideologii) a bez takových běžných pěšáků by se žádná revoluce nekonala.
Vo firmach mnohokrat rozhoduju o kupe softveru ludia na veducich postoch, ktori su v danej oblasti nekompetentni, alebo niekedy aj preto ze maju z toho nejaky osoh. Potom, aj ked sa ukaze ze ten sofware sice nie je vhodny, nutia zamestnancov aby ten software pouzivali - len preto, aby sa vykazalo ze kupa bola potrebna.
@oss
Celá firma jela na otevřeném software, který jsem používal k práci a také jsem ho v rámci práce tvořil, modifikoval a spravoval. - V preklade, firma nie je ochotna kupit svojim zamestanancom nastroje, ktore potrebuju na svoju pracu.
ja vim ze jsi hybrid mezi trolem a pr zamestnancem microsoftu, ale i tak...
vytahnout vetu z kontextu "slo o firmu zabyvajici se Linuxem, opensource, vyvojem opensource aplikaci" a prekladat to ze firma nechtela koupit k praci [z logiky/kontextu absolutne nepotrebny/nevhodny] closedsource sw? (to je trapne i na tebe, "bojovnika" proti OSS kterej si da nick oss ;-)
To vypadá na chybu v překladu. Ve článku píšu, že jsem si firmu vybral kvůli linuxu a svobodnému software. Byla to neochota používat podřadný proprietární SW která mě tam přilákala. Na vybrané úkoly, na které tehdy ještě adekvátní FOSS řešení nebylo, jsme bohužel používali proprietární řešení. Dnes už naštěstí nemusím.
Zrovna PostgreSQL má krásný zdrojový kód a vsadil bych klobouk, že nic tak pěkného a spravovatelného v žádném uzavřeném software nenajdete.
Pochopitelně, je snaha na škol cpát software od MS, přestože je podstatně horší než mnoho jiného. Hlavně, aby se nenaučili pracovat se svobodným SW, který je v mnoha ohledech kvalitnější. A testy s otázkami typu "na kterém řádku záhlaví a na kolikáté pozici zleva je u Wordu (Excelu) tlačítko, měnící písmo na tlusté", měly v "informatice" na gymnáziu obě moje děti.
Na brněnské MUNI zrušili funkční poštovní server a zavedli utlouk z O365, který je naprosto nefunkční, i na Windows. Spousta zaměstnanců si kvůli tomu nechává přeposílat podnikové e-maily na běžné freemaily, jejichž funkčnosti (alespoň na úrovni GUI) se MS nedokáže ani přiblížit. Snad je funkční i přeposílání pošty z O365 do pošty ve fungujícím, protože ne od MS, informačním systému MUNI.
Paradoxně kvůli naprosté nefunkčnosti a značné míře rizik právě Outlooku jsem před nějakými 25+ lety přemigroval z Windows na Linux.
MMCH, LaTeX Beamer (presentace) umí i animace a videa. Ne, že bych to někdy v praxi použil, ale vím, že postup jejich vložení v manuálu je. A kdo umí TeX nebo LaTeX, nepotřebuje MS či jiné Office. Maximálně jen na čtení. A to už většinou využívám schopnost MSO ukládat dokument jako pdf, takže "nestandardní formát docx mi nejde načíst, použijte doc nebo raději pdf a pošlete mi to znovu". :-)
V těch školách je hlavní problém s tom, že informatice vlastně nikdo nerozumí, ale je potřeba ji mít na vysoké profesionální úrovni, aby to fungovalo dobře. Žádná základní/střední škola nezaplatí kvalitní ajťáky - zvlášť, nebudou-li zároveň učit. Jenže ajťák a zároveň pedagog je opravdu drahá kategorie. Takže často je IT outsorceovaní k nějaké levnější firmě, případně se o to starají učitelé, jejichž znalosti (žel!) končí třebas dvacet let dozadu, protože pak neměli pro samé učení reálnou možnost se dál rozvíjet.
Přidejte k tomu autoritativnost prostředí, kdy hlavní jsou schválené osnovy, učební plán, od kterého se daleko odchýlit ani nesmíte - a vyjde vám naprosto typická výuka produktů MS, písemky formou testů na papíře, bazírování na memorování se nabídek a funkcí, případně studium sice velmi zajímavých, leč v praxi okrajově používaných funkcí. A aby si, kromě dětí, užili i rodiče, přidá se k tomu jediný komunikační kanál: Bakaláři
(což zdaleka není špatný software, ale tak nějak není dotažený - a rodiče rozhodně nejsou tím, komu by se dostalo jakékoliv podpory).
Dítko s Linuxem je na škole za podivína, odbojáře, rebela a potížistu.
Ten odklon firem (i škol, universit...) od různých e-mailových programů k MS produktům začal někdy v dobách MS Exchange. To byl IMHO vlastně taky jen mailserver, ale klikací prostředí, integrace do AD a podpora MS vypadaly jako velmi dobrý argument pro přechod.
Pak se objevilo peklo Office 365 a migrace do cloudu...
Popisujes to hezky, ale ta pricina je jinde. Sam jsem kdysi jeste jako study chudent chodil ucit - zadarmo - decka. A nebyl sem ani zdaleka jediny. Reditelky skol byly nadseny, a decka taky - konecne nemeli starou duchodkyni ktera jim za domaci ukoly davala vetne rozbory nejake tupe knizky.
Znam takovych lidi vic, delali to treba i pri praci - na par hodin tydne. Proc? Nemohli se divat na to jake kraviny se tem detem cpou.
To ale uz nejde ... protoze na to musis mit "pedagogicke vzdelani". A zadny clovek (nejen ITk) si nebude dodelavat (dalsi) VS kvuli tomu, aby zadarmo chodil ucit, a zadarmo v tomhle pripade ber i nejakou tu almuznu kterou by pripadne skola zaplatila.
Produktem toho pak je, ze doticny nezvladnou secist sloupec cisel, a to ani v tom excelu. Setkavam se s tim opakovane, a cim dal casteji.
BTW: Ad pozadavky skol. Na to vzdy reaguji tak, ze pokud skola neco pozaduje, tak necht to take svym zakum zajisti. Mimo jine treba ve forme i mimo vyucovani pristupnych uceben. Stejne neni opravnena zadavat detem nic domu (potvrzeno pisemne ministersvem skolstvi, jen tak pro zajimavost).
Ono nemusí jít nutně o důchodce (ostatně, sám se této metě nepříjemně blížím), ale celý ten pedagogický proces je prostě příšerně nepružný. Stačí si uvědomit, že ta děcka učí třebas i čerství absolventi peďáku, které IT na vysoké škole učili lidé, kteří se to sami naučili před několika lety (v lepším případě). To znamená, že přicházejí s přístupem pár let starým
a navíc je potřeba to několik let učit stejně.
Jenže v IT ten čas utíká příšerně rychle!
Jako nepedagog se k dětem nesmíte přiblížit víc, než usvědčený pedofil, takže nějaká dovzdělávací výpomoc dnes nepřipadá do úvahy.
(A propos: slovo dotyčný
se obvykle píše s ypsylonem... ;oD )
Pěkný článek, jsem rád, že i v dnešní době open-source stále funguje. Myslím si ale, že realita je dnes jiná - za spoustou úspěšných open-source projektů stojí firma nebo korporace, která dominantně směruje jeho vývoj a vydělává na něm peníze tím, že si na nich staví SaaS řešení. Stává se i (mimo GPL pochopitelně), že si udržují neveřejný lepší fork, který prodávají.