Taky tomu nerozumím, proč by to mělo uživatele zajímat, nicméně všude instaluju Unlocker, který to umí smazat, narozdíl od genitálních programátorských výtvorů M$.
Pokud ve W*****s instalujete aktualizace méně často, může být, že při jejich postupné instalaci bude restartů víc. Pokud instalujete jen poslední
dávku aktualizací, restart je jen jeden.
Takže je nutný restart jenom při každé aktualizaci. To je super!
Ad musíte restartovat... POUZE POKUD CHCETE POUŽÍVAT NOVÉ JÁDRO - jinými slovy pokud chcete nainstalovat aktualizaci a zůstat s neopatchovaným strojem, nemusíte restartovat. Stejně jako ve W*****s, kde můžete také reboot po aktualizaci odložit.
Ale houby. V linuxu mám upgradovaný systém, na disku aktualizované jádro a až budu chtít, tak jej vyměním. Bezpečnostní problémy se zhusta týkají spíš služeb než vlastního jádra, takže, jak již opakovaně uváděli spoludiskutující, v takovém případě výměna jádra není nutná. V určitých případech je možné jej vyměnit i bez restartu.
Ano, u té vaší omalovánkové šílenosti můžete reboot samozřejmě odložit, pak jen vypadáte jako strojvůdce, co v pravidelných intervalech mačká takový jeden čudlík.
Nicméně způsob, jakým tu překrucujete fakta, má řešení a dá se léčit.
Ad je nutný restart jenom při každé aktualizaci - měsíčních aktualizací většinou bývá víc, a většinou alespoň jedna z nich chce restart.
Ad Ale houby. V linuxu mám upgradovaný systém, na disku aktualizované jádro a až budu chtít, tak jej vyměním - jaké houby? Nerebooujete, nemáte aktualizováno.
Ad tux ma bezpecnostni chybu v jadre jednou za desetileti - Jeronýmku, když lžete, zkuste to dělat méně okatě.
Linux kernel 3.0, rok 2013, 10 zranitelností
http://secunia.com/advisories/product/40714/?task=advisories_2013
Linux kernel 2.6, rok 2013, 13 zranitelností
http://secunia.com/advisories/product/2719/?task=advisories_2013
Pokud byly nahrazeny soubory na FS (jako že byly), můžete se dostat do problémů, které jsem tu už popisoval. Staré binárky běžící v RAM mohou mít problém s novými resources a executables. Samozřejmě pokud na stroji neděláte nic důležitějšího než psaní dopisů a sledování filmů, tak na tom moc nezáleží. Ale stejně dobře to můžete udělat až po restartu, který trvá hluboko pod minutu.
Restart, jako reboot hluboko pod minutu? LOL :-D Sám jste tady uznal, že nelze dopředu vědět, jak dlouho bude restart trvat, protože instalace aktualizací, a teď tady vyplodíte takovouhle hovadinu. To je vás agitátorů tady víc, nebo schizofrenie? :-D
"Staré binárky běžící v RAM mohou mít problém s novými resources a executables. "
No, možná tak na vidlích.
To si musíte vybrat. Buď jste nainstaloval aktualizace a teď chcete restartovat, což je pod minutu. Nebo jste je nenainstaloval, a instalují se během restartu. Pak to samozřejmě může trvat déle.
Ad Staré binárky běžící v RAM mohou mít problém s novými resources a executables; možná tak na vidlích - co tomu problému na Linuxu předchází? Máte tam snad nějaký mechanismus, která říká, že když třeba aktualizuji Gimp včetně pluginů, a stávající instance staré verze otevře plugin z nové verze, tak to nutně musí fungovat? Nebo máte nějaký podobný mechanismus pro resources? Tipnu si: prostě spoléháte na to, že to nějak dopadne.
teď chcete restartovat, což je pod minutu.
Určitě. A pak sis vytáhl ruku z nočníku. Ještě jsem neviděl Windows server, který by se restartoval pod minutu. Natož při aktualizaci.
Nebo jste je nenainstaloval, a instalují se během restartu. Pak to samozřejmě může trvat déle.
Nikoliv. Během restartu se instalují prakticky vždy, jak už jsme si mnokohrát rozebrali, naposled zde, což ti ovšem nijak nebrání v dalším bezuzdném žvanění.
Budete se divit, ale naprostá většina slušně napsaných programů pozná, že s tím pluginem nemohou pracovat a nenatáhne ho. Dál je na Linuxu vyřešena koexistence starších a novějších verzí (číslo verze je součástí názvu příslušných souborů), takže tam mohou zůstat i ty starší pluginy a smazat se až se smaže starý GIMP (a ty GIMPy mohu mít vedle sebe ve více verzích, pochopitelně, taky; ale ne na woknech).
A resources máte také verzované? BTW vyrobit problém a nechat jeho řešení na autorovi aplikace je cesta, jak přivést uživatele do neštěstí.
Ad GIMPy mohu mít vedle sebe ve více verzích, pochopitelně, taky; ale ne na woknech - nechce se mi to zkoušet, ale proč by to nemělo jít?
Nevím, čemu říkáte "resources". Pokud tím myslíte zdrojové kódy, tak ty, pochopitelně, verzované jsou.
Nevím, proč by mě měl přivést do "neštěstí" systém, který garantuje bezkonfliktní spolužití více verzí SW na jednom HW.
U těch win se většinou, pokud se pamatuji, instalují soubory, které už číslo verze v názvu nemají, takže se to tlouct může. Proto taky instalační exe zpravidla maže starší verzi programu.
Ad Excel má problém otevřít i dva soubory z různých adresářů, pokud se jmenují stejně - o je dané historicky objektovým modelem. Kdyby ho MS změnil, přestala by fungovat spousta maker. Nicméně přejmenovávat soubor je trochu lameřina, když si můžete pustit dvě instance Excelu.
Resources jsou řekněme součásti aplikace, které netvoří kód. Bitmapy, ikony, fonty, texty, datové tabulky atd.
Ad proč by mě měl přivést do "neštěstí" systém, který garantuje bezkonfliktní spolužití více verzí SW na jednom HW - tak si zkuste nastudovat, co je race condition. Třeba se vám to podaří pochopit, a přečte si znovu o co jsem vám psal dříve. Zamykání souborů je právě tak věc, která umožňuje aplikacím na jednom stroji spolupracovat bez problémů.
http://en.wikipedia.org/wiki/Race_condition
"To si musíte vybrat. Buď jste nainstaloval aktualizace a teď chcete restartovat, což je pod minutu."
Na to už se nedá napsat ani LOL, tohle je prostě žvást.
"co tomu problému na Linuxu předchází?"
Třeba se používá verzování. To na widlích neznáte? Nebo se update sdílených částí provede až při restartu služby/aplikace. Tohle je asi taky pro vás nepředstavitelné. Dokonce se to na kritických systémech dělá tak, že se používají paralelní systémy, kdy jeden běží, duhý se updatuje a pak se to překlopí. Mechanismů je víc. Spoléhání se na to, že to bude fungovat, je spíš doménou widlí.
Ad se update sdílených částí provede až při restartu služby/aplikace; paralelní systémy, kdy jeden běží, duhý se updatuje - obojí samozřejmě můžete dělat i ve Windows. Používá se to často u serverových aplikací. U MS Office to jaksi postrádá smysl, protože ten minutový restart nikoho nezabije.
Ad na to už se nedá napsat ani LOL, tohle je prostě žvást - samozřejmě záleží na HW. Na mém desktopu i notebooku je reboot vždycky hluboko pod minutu, a s aktualizacemi v naprosté většině případů.
Tak minutový nebo hluboko pod minutu? Hluboko pod minutu má restart např. desktop PC, které jsem instaloval zrovna pro kolegu - AMD Kaveri se starším SSD. UEFI + boot do grafiky od ZAPNUTÍ PC: 8 sekund, restart 11 - 12 sekund - Debian GNU/Linux. U Windows na stejném HW nedosažitelná meta i se zapnutým Ultra Fast Boot nebo jak se ta featura jmenuje (stejně to ušetří jen cca 2 s oproti Fast Boot a lepší je to nepoužívat, protože pak to neinicializuje ani USB klávesnici při startu, takže v Grubu není možné vybrat).
Nejde ani tak o "nutkanie na restart" alebo aktualizacie. Skor napr. o obycajne zmrznutie systemu (grafika?) a pod. Ze mi povytiahnutie WiFi klucika sposobi kernel panic je len ceresnicka, tomu sa da predist. Skratka, za poslednych 10 rokov som otocil viac PC a distier, vsetky padali viac ako Win.
No vidite, ludia maju rozne skusenosti. Mne napr. dokaze niekedy zlozit linux v praci, ked mam pri bootovani zapojeny iPhone (doma mi to nerobi),WiFi sa po prebudeni pripaja aj niekolko minut (v praci mi o nerobi) a a v praci mam podozrenie na mrznutie pri pouzivani 2 monitorov. Na dalsom PC mi "samozmizla" lista v Unity, na inom sa zahadne zablokovala ikonka chrome, takze ho cez panel nespustim. RedHat 5.1 som zacinal pouzivat s tym, ze som 2 tyzdne robehaval zvukovku, dnes na Ubuntu 14.10 neviem rozbehat poriadne tlaciaren (tlaci len 1 stranu).
Na programovanie je to fajn system, ale ako desktop pekny crep a zavisi od individualneho stastia, aky HW clovek ma. O tom, ze Windows viac pada, alebo ho treba viac restartovat ma nikto nepresvedci.
Nerikam, ze mi nikdy nelehly Xka (od jiste doby se to obcas postesti Skypu pri pokladani hovoru), ale za posledni 2 roky kernel panic ani jeden, navic vse slape jako hodinky out of the box (openSUSE + HP ProBook).
Na RH 5 (ve forme SLC 5) sem necely 3 roky zpatky bojoval s drivery k wifi (a nakonec to vzdal a presunul to do virtualu), ale kdyz se clovek podiva, jak stary v tom tika kernel, neni divu. Na 6 uz vse zase bezelo hladce.
Tak tohle jde napric linuxaky i windowsaky (jen macosari vetsinou plati navic za to aby to fungovalo, ale zase maji vysoky prah tolerance k tomu, ze si nemohou zarizeni nastavit jak by chteli oni). Videl jsem spoustu windowskau, kteri radsi rebootnou stroj, nez aby resili, jestli ho nahodou nemaji treba zavirovany. Ja jsem naopak zazrany linuxak, a hodne by mi vadilo, kdyby se mi projevoval, byt jeden z vyse zminenych problemu. Taky proto nekupuju Acer (notabene co nejlevnejsi netbook, tam se daji problemy predpokladat i ve windows), ale IBM^h^h^hLenovo Thinkpad X. Urcite se najdou dalsi dobre znacky, se slusnou podporou, stabilitou, a rozumnymi biosy, ja mam zkusenost s touhle.
To je o zkusenostech a efektivite. Zkusenost v tuxovi mi rika, ze kdyz neco nefunguje, nejspis to ma nejaky duvod, ktery nejspis najdu v logu. A pokud se mi podari (jako ze pravdepodobnost je velmi vysoka) problem odhalit, tak se mi jej i podari navzdy odstranit.
Zkusenost z widli rika, ze stejne pricinu nenajdes, v logu neni bud vubec nic, nebo vseobecne blaboly o nezname chybe (zato je tam ovsem hromada kravin, ktery nikdy nikdo nanic nepotrebuje a potrebovat nebude). Tudiz je jednoduse daleko nejefektivnejsi to restartnout, a pokud to pomuze, tak je problem vyresen.
Ostatne, mam tu nekolik win serveru, ktere maji nastaven pravidelny denni restart, protoze vic nez 2-3 dny v kuse proste neustoji (trebas IIS tak dlouho zere prostredky, az je sezere vsechny).
BTW: Od ty doby co se z IBM stalo Lenovo, tak to jde do poradnych sracek.
Ad mam tu nekolik win serveru, ktere maji nastaven pravidelny denni restart, protoze vic nez 2-3 dny v kuse proste neustoji (trebas IIS tak dlouho zere prostredky, az je sezere vsechny) - jak jsme diskutovali před nějakou dobou, není to problém Windows, ale nějaké konkrétní aplikace běžící na IIS. BTW nechápu proč restartujete celý stroj, když by mělo stačit restartovat IIS.
jak jsme diskutovali před nějakou dobou, není to problém Windows, ale nějaké konkrétní aplikace běžící na IIS.
Tak určitě. Ve Windows není problém nikdy. Za nemožnost smazání souboru můžou rozšíření exploreru, za memory leaky nemůže IIS, ale něco úplně jiného, a za ty desítky děr každý měsíc asi můžou ufoni.
Ad za nemožnost smazání souboru můžou rozšíření exploreru - to jsem uváděl jako jednu z možností, v praxi je to často vidět.
Ad za memory leaky nemůže IIS, ale něco úplně jiného - pokud vám žere paměť třeba Tomcat, je na místě prvním místě na místě vyšetřovat aplikaci, a až pak samotný Tomcat. Podobně u IIS. BTW u Tomcatu jsem samozřejmě viděl aplikace žeroucí paměť, a nemusel jsem u toho hned spamovat fóra příspěvky o tom, jak je nutné Linux každý den rebootovat :)
Ad za ty desítky děr každý měsíc asi můžou ufoni - Windows mají chyby, jako jakýkoliv jiný SW. Koukněte se na Ubuntu, které proti Windows používá minimum uživatelů:
http://people.canonical.com/~ubuntu-security/cve/main-released.html
Drahý Jeronýmku, náhledy generuje shell za použití COM komponenty, která exportuje interface IThumbnailProvider. COM komponenta třetí strany, která má generovat thumbnail, může samozřejmě leaknout handle nebo ztuhnout. A protože například codec packy píšou prasata (nakonec je to open source), často kód zmrší.
Popis interface:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/bb774614(v=vs.85).aspx
Příklad thumbnail handleru
https://code.msdn.microsoft.com/CppShellExtThumbnailHandler-32399b35#content
Další nepovedenou shell extension je například TortoiseSVN.
Kdyz si explorer pusti extension, tak kdyz zavru explorer, mel by si ten byt schopen sestrelit procesy, ktere si pustil.
Odstreleni na logoff screenu potesi, hlavne na serveru na druhe strane zemekoule. Uz vidim admina, jak chvatne kupuje letenku, chyta pohotovostni kufrik s rezervnima gatea a kosilemi a jde na to.
Ad zavru explorer, mel by si ten byt schopen sestrelit procesy, ktere si pustil - jsou to knihovny, nikoliv procesy. Explorer by je měl ukončit i pokud jsou seknuté, ale nebudu to kvůli vám testovat. Pokud by je neukončil, odstřelíte Explorer na logoff screen. Tu samozřejmě vidíte i přes RDP, takže ušetříte za gatě a košili. BTW server můžete vypnout vzdáleně i bez GUI. A pokud by snad všechno sehlalo, zavoláte někomu kdo je poblíž serveru, ať na chvíli podrží ten power button.
Hele loliku, kdyz napisu blbou appku do apache, tak mi apache nesezere server. Divny co? Navic tu mam (i pisemne) kolikere vyjadreni (gold a dalsich parneru M$), ze proste ve widlich jiny provoz mozny neni. A vis co je na tom prca? Ze obcas tentyz dodavatel umi tutez appku provozovat zcela bez restartu v tuxovi. Zajimavy co?
Jeronýmku, jak jsem už psal, viděl jsem servlety pro Tomcat, které sežraly paměť naprosto bez problému.
Ad mam (i pisemne) kolikere vyjadreni (gold a dalsich parneru M$), ze proste ve widlich jiny provoz mozny není - jiný provoz než co? Než rebootovat každý den? LOL. Mě běží IISka běžně nonstop do té doby, než je restartuji kvůli patchování. Pokud máte špatnou aplikace, vyřiďte si to s jejími autory, případně nastavte agresivnější Application Pool recycling. V nouzi se dá problém řešit i restartem IIS. Restartovat kvůli tomu celý server je lameřina.
Raději ani nebudu komentovat "spolehlivost" restartu IIS v podobném stavu. Různé pokusy s iisreset a net stop samozřejmě vychcípnou na timeout, čímž se služba dostane do nedefinovaného stavu, kde už na žádné další příkazy nereaguje, akorát vyhazuje chybové hlášky. Pak ještě můžete strávit dlouhé chvíle pokusy o ruční zabití procesů, no a nakonec skončíte stejně u toho rebootu.
Opravdu se bavím. Např.
- http://forums.iis.net/t/1183454.aspx?IIS7+Problem+w3wp+exe+process+that+wont+be+killed
- http://serverfault.com/questions/589515/cant-close-iis-worker-process-cant-soft-restart-windows
Zjevně s tím máš hovno zkušenost, tak nemudruj.
Jak už někdo psal, vy a kolega "j" se vyjadřujete jako řidiči hovnocucu. Pokud vám rodiče nedali základy slušného vychování, zkuste alespoň respektovat podmínky diskuse. Máte je napsané pod formem, do kterého příspěvek píšete. O vulgarity v diskusích tu nikdo nestojí. Jestli se podle toho neumíte zařídit, tak do diskuse raději nepřispívejte.
V popsaných případech bych si tipnul na problém s antivirem. Zvlášť kombinace antiviru, SMB a přerušení toho SMB spojení může dělat problémy. Prvním krokem by byl pokus o reprodukci problému bez antiviru. Pokud se problém nevyskytne, poradí support autorů antiviru. Pokud se problém přesto opakuje, doporučuji MS support ($259 US per incident, if the analysis reveals that a customer’s problem was the result of a product bug or defect, Microsoft will refund the cost of the support incurred). Samozřejmě také můžete vzít debugger a pustit se do práce sám.
Když už se tady bavíte o procesech, pár dní zpět jsem zažil něco, o čem tady LO blábolil posledních pár let, a to "OOM Killer" v praxi, ovšem na widlích :-D
Mám 4 GB RAM (víc bohužel do svého NTB nenacpu) a zapnutý swap s velikostí přes 6 GB. Měl jsem spuštěno dost aplikací (pochopitelně bez virtuálních ploch opruz), dělal jsem na větším projektu. Najednou mi začala vyskakovat hláška, že widlím dochází paměť (WTF?) a že mám ukončit proces XYZ. Koukám, že zabráno bylo tak 3,8 GB, žádná aplikace neměla přes 1 GB. Tak jsem to ignoroval, přece mám poměrně velký swap, že. No a najednou LUP a widle mi bez ptaní shodily Eclipse. Tomu říkám progresivní přístup :-D Swap je na widlích asi jen pro parádu.
Dodatek k virtuálním plochám, pro které prý mají widle podporu: nedávno jsem opět vyzkoušel, zda by nebylo něco použitelné, no a... nebylo.
Zkoušel jsem nView - ubohost, některá okna to zobrazovalo na všech desktopech, i když jsem nechtěl, jiná se naopak nechtěla zobrazovat všude, i když jsem chtěl, přepínání ploch tristní, vždy jsem musel čekat, než se znovu vykreslila všechna okna... nepoužitelné. No, možná tak do 5 aplikací, ale to zase nepotřebuju virtuální plochy :-)
Ještě jsem vyzkoušel Dexpot, prý nejoblíbenější aplikaci. Je pravda, že to bylo o něco lepší, než nView, ale jen do doby, než mi zčernala všechna okna, respektive černé byly obsahy většiny stávajících a všech nových a to včetně tlačítek min-max-off v liště. Černý byl i spodní toolbar včetně start menu :-D Jediné řešení byl násilný restart power buttonem.
Mam uzasne zazitky s dvoumonitorouvou konfiguraci. Bomba je predevsim se k tomu pripojit pres RDP. To pak takhle spustis nejakou funkci, vyskoci na tebe dialogovy okno, jenze ono vyskoci na tom "druhem" monitoru, ktery pres RDP jaksi nevidis.
Takze zkouset vic virtualnich ploch bych se asi neodvazil.
Java má špatný memory management, vyžaduje souvislý paměťový prostor. Navíc má nastavenou maximální velikost poolu. Eclipse měl svého času tuhle hlášku:
https://s3.amazonaws.com/dfc-wiki/en/images/e/e8/Ide_OutOfMemoryError.png
Ad widle mi bez ptaní shodily Eclipse - to je nesmysl. Když se nedostává paměti, Windows prostě aplikaci nepřidělí další paměť. Je na aplikaci, jak se s tím popere.
Podle všeho u vás měl Eclipse nějaký resource leak, který sežral celý Java pool, a způsobil pád aplikace.
Ad mi zčernala všechna okna, respektive černé byly obsahy většiny stávajících a všech nových a to včetně tlačítek min-max-off v liště - tohle je většinou výsledek memory corruption, nějaká aplikace vám přepsala offscreen buffer(s), například nějakým shaderem. Alternativně to může být problém driverů grafické karty.
"Java má špatný memory management, vyžaduje souvislý paměťový prostor. "
OS přiděluje aplikaci virtuální paměť a aplikace operuje v rámci této virtuální paměti. Je pouze na OS (chápu, teď nutná přijde kritika overcommit v linuxu) jak mu tuto pameť přidělí, zda z paměťového prostoru skutečné paměti, COW jiné části paměti (což se teda používá u binárek a knihoven, nikoliv paměti dat), nebo na swapu (pokud je).
Program se ani nedozví jak je jeho paměť rozdělená, může si jen jednotlivé stránky označit proti odstránkování do swapu apod.
Tedy "vyžaduje souvislý paměťový prostor" je buď myšleno úplně jinak, nebo je to kravina, nebo Windows neumí přidělovat virtuální paměť z různých oblastí vnitřní paměti (což tedy nepředpokládám).
Ad Java memory management - nevím jak to vypadá dneska, ale na 32-bitových Windows byl s Javou dost problém právě z toho důvodu, že adresní prostor aplikace musel být souvislý. Nejde o omezení Windows, ale Javy.
OS běžně přiděluje paměť nesouvisle, mimo jiné protože v adresním prostoru aplikace jsou knihovny. Aplikace chce 64kB paměti, dostane na ně pointer. Je jen na OS, kde v adresním prostoru aplikace ten nový blok je.
Z prezentace IBM:
Java Heap:
Allocates max heap on startup
Occupies contiguous memory
Allocates Java objects in contiguous memory
vizte třetí slide tady: http://www-01.ibm.com/support/docview.wss?uid=swg27019232&aid=1
Ad na normalnim systemu pridelim aplikaci klidne ram v rozsahu 0 - xyz jako jediny kontinuum - to je samozřejmě nesmysl. Aplikace mají v adresním prostoru knihovny, takže ten adresní prostor není (resp. nemusí být) souvislý. Většině aplikací je to jedno, protože paměť alokují postupně podle potřeby. Javě od Sunu ne, protože na rozdíl od většiny ostatních aplikací natvrdo vyžaduje (vyžadovala) souvislý adresní prostor. Ale to už jsem psal, a dokonce linkoval.
On totiz vubec netusi, co je to virtualni pametovej prostor, stejne jako netusi, ze prideliv fyzickou RAM od 0 ani nejde, protoze tam budou ruzny jiny veci. Ale pro aplikaci se to tak klidne jevit muze.
Ostatne, adresovat vic nez 4GB na 32bit systemu to je pro M$ taky cerna magie.
Přečti si k tomu něco. Tam nejde o fyzickou kontinuální paměť, ale kontinuální virtuální paměť přiřazenou jádrem procesu. Win32 XP do poloviny plného rozsahu virtuální paměti pro proces mapují jeho dllka, takže místo něco pod 3GB (32bit OS) si to JVMko mohlo namapovat jen něco pod 1.5GB. Tehdy JVM SUNu potřebovalo souvislý blok (prý měli datové struktury na heapu oindexované a potřebovali souvislý blok (samozřejmě virtuální) paměti pro heap).
Jiné implementace JVM to nepotřebovaly a ta oraclovská už dnes asi taky nepotřebuje. V každém případě na 64bit OS s tím problém není žádný, tam je rozsah virtuální paměti dostatečný.
Co z toho, že zrovna tady o mapování knihoven píše (spíše výjimečně) správnou informaci, když kousek vedle k tomu psal krávovinu? Přijde ti to opravdu broukpytlíkovské - někde chytne nějakou informaci a honem s ní do diskuze aniž by to chápal do dostečné hloubky a šířky. Ale budu si muset dát pozor, kde přesně reaguju i když už je těžké se v té záplavě jeho příspěvků orientovat :-D
1. Adresní prostor aplikace, tedy to o čem je řeč, je virtual address space, nikoliv physical address space. Mapování virtual address space na physical one je co čemu se říká virtual memory.
Pokud nevidíte problém, tak to zkusím vysvětlit v dobré víře. Knihovny jsou v adresním prostoru aplikace. Pokud máte hypoteticky 2GB adresního prostoru aplikace, a knihovny se v adresním prostoru nacházejí na 0.5GB, 1GB a 1.5GB, tak největší souvislý blok paměti nebude větší než 0.5GB. Příklad je pouze ilustrativní, ve skutečnosti se knihovny v adresním prostoru rozmisťují trochu jinak.
2. prideliv [sic] fyzickou RAM od 0 ani nejde - víte jaký je rozdíl mezi souvislým blokem paměti a blokem začínajícím na adrese 0? To první znamená "nepřerušovaný", to druhé "začínající od nuly", a fakt to není totéž.
Přesně v těchto případech se ukazuje, že nemáte nejmenší představu o čem mluvíte.
Díky. Koukal jsem na rozložení adresního prostoru v linuxu http://duartes.org/gustavo/blog/post/anatomy-of-a-program-in-memory/ , tam jsou mmapy s náhodným offsetem, ale pohromadě v jednom bloku. Výkonově to neumím posoudit.
Jak psal jkolega, knihovny nejsou pohromadě právě kvůli ASLR, tedy proto aby útočník nenašel funkci vždycky na tom samém místě.
Ten link je fajn, ale bohužel vám nedá představu o skutečném adresním prostoru aplikace v reálném provozu. Hledal jsem pro Linux něco jako tu mapu co jsem linkoval pro Windows, ale nenašel jsem.
"Javě od Sunu ne, protože na rozdíl od většiny ostatních aplikací natvrdo vyžaduje (vyžadovala) souvislý adresní prostor."
Ještě jsme se ale nedozvěděli, jak aplikace běžící s omezenými právy obyčejného uživatele, může něco takového:
1. vůbec žádat
2. kontrolovat.
Je jen a pouze věcí OS, přesněji řečeno alokátoru paměti v kernelu (běžícího jako ring0) jakou část celkové paměti počítače přidělí jako virtuální paměť jednomu procesu. Proces pracuje výhradně v oné přidělené virtuální paměti, kterou vidí jakou souvislou, přestože jednotlivé stránky paměti mohou být buď v reálném paměti, ve swap filu, nebo dokonce nemusejí být mapovány vůbec nikam a přidělují se až při prvním zápisu do této oblasti (overcommit).
Z toho slidu jsem získal dojem, že Java Heap nevyžaduje souvislou oblast paměti počítače (kterou nemá ani jak získat), ale souvislou oblast virtuální paměti. To je něco zcela jiného. Souvislou oblast virtuální paměti dostane každý proces, který si vyžádá dostatečně velkou oblast voláním malloc(3).
Ad souvislou oblast virtuální paměti dostane každý proces, který si vyžádá dostatečně velkou oblast voláním malloc(3) - pokud je k dispozici tak velký kus paměti v adresním prostoru aplikace (podmínka nutná, nikoliv postačující).
Adresní prostor aplikace je samozřejmě virtual address space, nikoliv physical address space. Nicméně jsou v něm natažené knihovny (které jsou jak známo in-process), takže heap nemusí být souvislý. Obecně vzato vám každá alokace paměti může vrátit blok začínající v libovolné části adresního prostoru aplikace. Jinými slovy ten nový blok nemusí navazovat na blok který jste dostal při minulém volání HeapAlloc(). Aplikacím to běžně nevadí, protože alokují paměť podle okamžité potřeby. Java je (byla) výjimkou, z důvodu velmi podivného designu jejího interního memory managementu.
Nejlépe se to asi dá demonstrovat na mapě paměti procesu:
http://blogs.msdn.com/blogfiles/tess/WindowsLiveWriter/ShowmethememoryToolforvisualizingvirtua_96C2/image_2.png
Ty hnědé bloky v pravé polovině obrázku jsou DLL v horní části paměťového prostoru, a adresní prostor aplikace fragmentují. I když máte X nealokovaného místa v adresním prostoru, největší souvislý blok má velikost Y, kde Y<X. Na 32-bitových Windows mohla Java získat cca 1.2GB souvislý blok, víc ne. Aplikace alokující paměť v menších blocích mohly alokovat výrazně více.
Já bych teda spíš myslel, že mapa jeho mozku jsou ty bílé oblasti (v legendě označeny jako FREE)
Nene, to je chybějící zbytek obsahu dutiny lebeční... No a zelené oblasti jasně označené "virtual" jsou agitační čipy implantované na marketingovém výplachu mozkovny, bohužel zahrnují jen zacyklený, úzce specializovaný algoritmus s omezenou inteligencí, jak vidno z této diskuse.
Takže je to nakonec ještě mnohem horší, než jsem si původně myslel.
Podle toho, co jste právě popsal a co ukazujete na obrázku:
1. Windows zaserou adresní prostor aplikace dllkama tak, že de facto zabrání alokaci jakéhokoliv většího prostoru paměti. Tento vyplýtvaný prostor tvoří dle obrázku cca 40%.
2. Na základě předchozího bodu potom alokace čehokoliv většího selže, protože to není souvislá oblast.
3. JVM na Windows si bere HeapSpace po tak malých kouskách, aby další alokace projistotu selhala.
A celé to ještě potvrzujete: "Na 32-bitových Windows mohla Java získat cca 1.2GB souvislý blok, víc ne."
Gratuluji jak Windows tak JVM ke skvělé práci. Opravdu. Takovou míru diletantství aby člověk pohledal.
1. Windows zaserou adresní prostor aplikace dllkama - a jak asi myslíte, že se knihovny používají na ostatních OS? :D Ta míra fragmentace záleží na tom kolik a kterých DLL si aplikace zavede, plus na náhodě (ASLR).
2. Čemu říkáte "cokoliv většího"? Java na 32-bitových Windows limit heap size okolo 1.2GB.
Ad není souvislá oblast - jenže to "normálním" aplikacím nevadí. Nebo vy snad píšete aplikace tak že na začátku požádáte o heap větší než 1.2-1.6GB, a do něj pak cpete všechno? Koukněte se na MS SQL Server nebo Oracle. Když potřebují sort area, provedou prostě alokaci paměti o potřebné velikosti. Jestli te nově alokovaný blok přiléhá k předchozím alokacím je úplně jedno. V Sunu akorát zmršili Javu, nic víc a nic míň. Nakonec i JRockit uměl na 32-bitových Windows 2.5GB heap.
3. JVM alokuje (alokovala) na všech platformách stejně, a všude měla podobné problémy. Podle kolegy Sun předělal memory management Java. Navíc v 64-bitové verzi Javy je adresní prostor daleko větší, takže je to tam celkem jedno.
Ad Gratuluji jak Windows tak JVM ke skvělé práci. Opravdu. Takovou míru diletantství aby člověk pohledal - takže jste se dozvěděl něco o Javě a Windows, a když neznáte situaci jinde, máte potřebu hodit kamenem. Zajímavý jev.
Ano, dozvěděl jsem se něco o Javě na Windows a zcela upřímně říkám, že je to mnohem horší, než bych si kdy dokázal představit. Proč? Protože znám situaci jinde.
Pokud aplikace VYŽADUJE souvislý prostor, tak je zvykem, že si jej prostě alokuje. A nespoléhá na to, že více různých alokací se trefí zrovna vedle sebe, protože to je sázka do loterie. Dále jsem z jiných OS zvyklý, že onen prostor, který si lze alokovat je větší ale hlavně, není už je prací samotného OS tak fragmentovaný, že požadovaný alokace neprojde.
"Čemu říkáte "cokoliv většího"? Java na 32-bitových Windows limit heap size okolo 1.2GB."
Vzhledem k tomu, že na Win32 je pro alokaci signed int (asi opravdu někdo počítal s tím, že si někdo vezme záporný kus paměti), tedy 2GiB, tak cokoliv většího říkám 2GiB - pár MiB pro kód. Nikoliv 60% (1.2 z 2, jak sám uvádíte).
"Koukněte se na MS SQL Server nebo Oracle."
Nekouknu. Tyhle *** nepoužívám. DB, které používám já používají vaše oblíbené worker process, takže si i na 32b OS mohou alokovat 3GiB per query. Pokud to admin takto nastaví. Vzhledem k tomu, že to jsou oddělené procesy mohou celkově využít i na 32b více než 4GiB RAM (s PAE). Já ovšem bez mála 10 let používám 64b OS, takže mě tyto náhražky netrápí.
No ale teď jste si naběhl a koledujete si o celou košatou větev v tomhle vlákně, ve kterém vám bude vysvětlováno do omrzení, že Java to (alokaci paměti) dělá(la) stejně (blbě) ve všech OS, protože milý LO se v téhle oblasti cítí velmi kovaný a považuje se tady za odborníka největšího z čehož mu nutně vyplývá závěr, že se pletete vy a je nutné vás o tom přesvědčit a zachránit vás od života v iluzi. Pro tohle svaté tažení je schopen použít jakýchkoli možností, aby dosáhl svého cíle o kterém je bezvýhradně přesvědčen, že je správný (i kdyby se měl cestou dovědět, že je totálně mimo), ať už jsou ty možnosti správné, pravdivé, reálné nebo jsou totálně mimo mísu a ať už mají z tématem jakoukoli souvislost či nikoli, důležitý je totiž jím vytyčený cíl, o kterém ani na chvíli nezapochybuje. Jejda! Já právě teď popsal jak se chovají psychopati! No teda! :-O
Někteří vědí, že Java vyžaduje (resp. vyžadovala) spojitý heap. Ostatní si to mohou přečíst tady:
https://blogs.oracle.com/moazam/entry/why_can_t_i_allocate
Ad aplikace VYŽADUJE souvislý prostor, prostě alokuje [velký blok]. A nespoléhá na to, že více různých alokací se trefí zrovna vedle sebe - souhlas, tak se to dělá asi všude. Kde vidíte rozdíl mezi Windows a jinými OS?
Ad na Win32 je pro alokaci signed int - zdroj? Co koukám do dokumentace, vidím tam unsigned __int64 pro x64 a unsigned long pro x86.
Ad cokoliv většího říkám 2GiB - pár MiB pro kód - jak už jsem psal kolegovi, knihovny jsou v adresním prostoru aplikace (na Windows i Unixech), a používají ASLR, což vyžaduje entropii. Jinými slovy nemůžete mít zavedených pět knihoven jednu za druhou na konci adresního prostoru, protože by pak ASLR nemělo smysl.
BTW na co potřebujete na 32-bitovém systému víc než ~1.2-1.6GB souvislý blok paměti? Viděl jsem zatím jedinou aplikaci, která měla tenhle požadavek, a to byla 32-bitová Java od Sunu (buď té firmě země lehká). Všichni ostatní alokují paměť v blocích podle aktuální potřeby.
Ad DB, které používám já používají vaše oblíbené worker process - worker process je proti threadingu výrazně pomalejší.
Ad že to jsou oddělené procesy mohou celkově využít i na 32b více než 4GiB RAM (s PAE) - k tomu snad nepotřebujete worker procesy. Už SQL Server 2000 uměl na 32-bitových Windows pracovat s 32GB RAM, a běžel u toho v jednom procesu.
"a jak asi myslíte, že se knihovny používají na ostatních OS?"
Zkompilují se jako position independent a s pomocí relokační tabulky se připojují kamkoli se to jednotlivým procesům hodí, nejlépe lineárně za sebe. Jak prosté, milý Watsone.
Po pravdě, tak debilně, jako to je ve Windows, to snad nikdo jiný neřeší.
Ad position independent a s pomocí relokační tabulky... OMG. Position independent code (PIC) je takový kód, který nemá reference na absolutní adresy, a je možné ho zavést na jakoukoliv adresu (pokud zanedbáme alignment). Relokační tabulka se ho netýká.
Problémem v tom, že Intel x86-32 nemá RIP-relative addressing, takže má výsledný PIC dost mizerný výkon. x86-64 má RIP-relative addressing, a Windows ho používá.
Relokační tabulka se týká něčeho úplně jiného. Kód není position independent, a při zavedení se může relokovat. Ve Windows mají DLL preferovanou adresu, na kterou jsou předkompilované a kam se preferuje jejich zavádění, pokud (není použito ASLR) && (v address space procesu je místo). Pokud (je použito ASLR) || (místo pro DLL v address space procesu není volné), knihovna se relokuje na jiné místo v paměti. Na x86-64 se používá RIP-relative addressing, takže je těch relokací minimum.
Ad nejlépe lineárně za sebe - to je fakt super nápad. Slyšel jste někdy o buffer overflow, return-to-libc a ASLR? ASLR vyžaduje nějakou entropii adresního prostoru, nikoliv naskládání knihoven za sebe.
Kdybyste věděl o čem je řeč, mohl byste popsat mechanismus na Linuxu, Solarisu nebo jiném systému, a třeba bychom se oba bychom mohli něco nového dozvědět. Jenže to vyžaduje jisté znalosti a zkušenosti, které podle všeho nemáte. Na dohadování se o EULA ovšem samozřejmě kvalifikaci máte :D
Kdyby jste pochopil, že nemám potřebu diskutovat s psychopatem ať už o dané věci vím či nevím cokoli (diskutovat můžu v obou případech, v první něco přispěju, v druhém se něco dovím), třeba by jste toho nechal, že? Pointa je upozornit na to co jste za vyšinutého člověka, ne s vámi diskutovat.
Relokační tabulka obecně byla myšlena, to je opravdu trochu obecnější pojem, než si asi myslíte. Konkrétní v tomto případě global offset table. To je jako byste tvrdil, že NTFS nemá nic společného s filesystemem.
ASLR cílí na něco úplně jiného než ochranu před přetečením. Najdete to třeba na smart kartách k uložení klíčů atp.
Jestli ten windowsí brajgl v adresovém prostoru procesů (klidně tomu říkejte "entropie") má cílit na vyšší robustnost a rychlost, tak ovšem musím konstatovat, že se mu to zoufale ne- a nedaří. :)
BTW: Entropie... To zní opravdu lépe než bordel. :D Děkuji za inspiraci.
Ad ASLR cílí na něco úplně jiného než ochranu před přetečením - mluvíme o stejné věci?
http://en.wikipedia.org/wiki/Address_space_layout_randomization
Ad windowsí brajgl v adresovém prostoru procesů (klidně tomu říkejte "entropie") má cílit na vyšší robustnost a rychlost - když o něčem nic nevíte, jsou vaše výroky poněkud mimo. ASLR máte samozřejmě i na Linuxu, a jeho účelem je úplně stejně přidání entropie (nebo chcete-li bordelu ;)) do layoutu adresního prostoru:
http://en.wikipedia.org/wiki/Address_space_layout_randomization#Linux
BTW když hovoříme o Linuxu, tak ten v linkování dynamických knihoven výkonem rozhodně nevyniká. PIC s global offset table fakt není dobré řešení.
PIC s GOT není žádný velký výkonnostní problém, protože se to týká jen statických dat knihoven. ASLR je i na Linuxu, to nerozporuji, jen tvrdím, že praktický význam pro bezpečnost je naprosto marginální, a to bez ohledu, co o tom kdo píše. A to píšu právě proto, že o tom vím přeci jen více, než jen co se dočtete někde na wikipedii.
"Ad widle mi bez ptaní shodily Eclipse - to je nesmysl."
Víte co, viděl jsem to na vlastní oči 50 cm před sebou, tak mi tady laskavě netvrďte, že je to nesmysl.
"Podle všeho u vás měl Eclipse nějaký resource leak, který sežral celý Java pool, a způsobil pád aplikace."
Ne, nic takového neměl, bežel si v klidu na pozadí bez jakékoliv činnosti.
"Ad mi zčernala všechna okna, respektive černé byly obsahy většiny stávajících a všech nových a to včetně tlačítek min-max-off v liště - tohle je většinou výsledek memory corruption, nějaká aplikace vám přepsala offscreen buffer(s), například nějakým shaderem. Alternativně to může být problém driverů grafické karty."
Mně je úplne jedno, co to způsobilo. Pro mě je rozhodující výsledek a to ten, že jsem musel komp vypnout natvrdo. Nic jiného se s tím dělat nedalo. Výsledek: použitelné virtuální plochy ve widlích je oxymoron.
To je jednoduchy ...
1) mel si sedej zakal
2) vymejslis si
3) muze za to tvoje klavesnice
4) muze za to tvuj neautorizovany HW
5) muze za to apliakce treti strany
5) muze za to tvoje babicka
Ale v zadnym pripade za to nemuzeou widle, to se proste nemuze stat, protoze widle jsou jedinej naprosto dokonalej kus SW v tomhle vesmiru.
=====
"Podle všeho u vás měl Eclipse nějaký resource leak, který sežral celý Java pool, a způsobil pád aplikace."
=====
Ne, nic takového neměl, bežel si v klidu na pozadí bez jakékoliv činnosti.
=====
OutOfMemoryError je v javě celkem běžná chyba, tady bych opravdu OS nevinil. Daleka větší pravděpodobnost je chyba aplikace, která vyčerpala paměť JVM a ta ji ukončila s OutOfMemoryError. Udělat v kódu takovou chybu je celkem snadné.
Je zajímavé, že Eclipse to sestřelilo zrovna v tu chvíli, kdy systém hlásil, že má nedostatek paměti, nikdy dříve k tomu nedošlo. A taky je zajímavé, že "spadla" zrovna ta aplikace, která měla v danou chvíli zabráno nejvíce paměti a kterou mi widle doporučovaly ukončit. Pár dní zpět mi stejná hláška vyskakovala pro firefox, ovšem tenkrát k "pádu" nedošlo, protože jsem FF aktivně restartoval sám.
Ad tak se mohlo odswapovat něco jiného - to se samozřejmě mohlo. Pokud ovšem někdo označil dostatečné množství paměti jako neswapovatelné, tak není co swapovat.
Tenhle problém jsem ještě neviděl. Windows ale samozřejmě běžně umí fungovat s alokací paměti větší než RAM, protože od toho tam ten swap je. Takže se někde něco podělalo. Eclipse, jiná aplikace, servis. Samozřejmě to může být i bug kernelu, ale pak by to asi hlásilo víc lidí.
Popravdě, mě jemupřímně jedno, co si myslí LO. Já jsem přesvědčen, že widle mi sestřelily Eclipse jednoduše proto, že zabíraly nejvíc paměti.
Až budu zase na widlích (padla poslední překážka, která mi bránila trvalému přechodu na linux) a budu se nudit, tak to zkusím, protože o pár dní dřív widle řvaly kvůli nedostatku paměti a "doporučovaly" ukončit Firefox, protože tehdy zrovna on zabíral nejvíc paměti. A, jak jsem psal, 6 gigový swap widle bohorovně ignorovaly.
A, jak jsem psal, 6 gigový swap widle bohorovně ignorovaly.
Widle swap pouzivaji asi leda tak na to, aby do nej kopirovaly obsah cache, aby mohly okamzite uvolnit pamet, kdyby nekdo mel zajem. Proto by vam teoreticky na Widlich mely aplikace rychleji nabihat a v situacich, kdy hodne zadaji o pamet, rychleji bezet. V praxi mam ale dojem, ze s tim rychlejsim nabihanim i behem to neni tak zhave. Jediny pozorovatelny efekt je ten, ze disk sebou furt clouma, protoze Widle furt updatuji kopii cache. Krome toho tyhle aktivity nejsou zadarmo a samy se nevykonaji.
Ad viděl jsem to na vlastní oči 50 cm před sebou - co jste viděl? To že aplikace zmizla, nebo že Windows odstřelily proces? Ani jedno nijak nedokazuje existenci OOM Killeru ve Windows (a ani nemůže, protože tam prostě není). Znovu upozorňuji, že Java má v konfiguračních parametrech maximální velikost heapu. Pokud ji překročíte, aplikace při pokusu o další alokaci paměti dostane buď null pointer nebo výjimku. Typicky se pak stane jedna z následujících věcí:
A. Aplikace nedostatek paměti korektně obslouží. Vyhodí chybovou hlášku, operace selže, ale jinak se jede dál. To je případ MS Office, MS SQL Serveru, Oracle apod.
B. Aplikace udělá něco jiného, například se okamžitě ukončí.
C. Výjimka není ošetřena, a aplikace sletí.
D. Aplikace zkusí použít null pointer, a sletí.
Ad Eclipse nějaký resource leak, který sežral celý Java pool, a způsobil pád aplikace; nic takového neměl, bežel si v klidu na pozadí bez jakékoliv činnosti - takže resource leak vylučujete na základě toho že Eclipse "běžel v klidu na pozadí"? Ti jste tomu moc nedal :)
Ad Výsledek: použitelné virtuální plochy ve widlích je oxymoron - špatně. Výsledek: daný build Dexpotu a/nebo driverů měl problém.
Zajímavé. Vzhledem k tomu, že se desítky oken běžně dají zminimalizovat a obnovit do původního stavu prakticky okamžitě, tipnul bych si na problém toho VirtuaWin. Pokud například (zbytečně) volá repaint na každé okno, může to při větším počtu oken nějakou dobu trvat, zvlášť pokud jsou aplikace ve swapu. Ovšem i autor ve FAQ uvádí nějaká nastavení s dopadem na výkon.
Tohle je bohužel obecně problém SW který píšou amatéři, a nevěnují dostatek času ladění.
Netbook na BayTrail od Aceru ? Pocitam ze by to mohl byt model Aspire e3-111 ?
Ja jsem tenhle kousek koupil v Nemecku s Linuxem bez Windows. A obcas me zlobi touchpad - spatne reaguje a kurzor skace sem a tam. Myslel jsem ze je to vyrobni vada, chtel jsem to co nejdriv poslat do servisu.
Navic uz od zacatku je nepouzitelny mezernik. Spravne reaguje jen na stisk uprostred, kdyz ho zmacknu na jedne nebo druhe strane tak na 90% nenapise mezeru pokud na nej nezatlacim jako zbesilej.
Zajimalo by me jestli se to taky nekdomu deje - oboji co jsem vyse popsal.
Ne tak docela, popisovaný stroj je TravelMate B115-M a asi je celosvětově pouze s MSW (soudím podle těch updatů BIOSu, které jsou pouze pro MSW)
Nicméně potvrzuji to, co píšeš - touchpad se sice s kernelem 3.17 zlepšil a zvládá probouzení, ale sem tam mě taky takto pozlobí.
Mezerník mě taky štve přesně jak píšeš, ale to asi nebude závislé na OS.
V nejnižší konfiguraci se tento NB prodává s Lin a Win a rozdíl ceny je menší než vrácená částka http://www.alza.cz/porovnani.htm?c=NC311f4d;NC311f4f;
Celkem vtipné, kupte s Windows, vraťte a ušetříte oproti nákupu Linux verze :-)
Netušil jsem, že Acer oficiálně umožňuje vracet Windows. To je skvělá zpráva. Díky za článek, Matěji, a nenech se odradit trolly. U tohoto tématu se jich vždycky vyrojí požehnané množství, a z nějakého důvodu jsou všichni chytřejší, než např. italský nejvyšší soud:
http://www.root.cz/zpravicky/italsky-soud-nutit-zakaznikum-licenci-na-windows-je-nelegalni/
(případně soudy v dalších vybraných evropských zemích)
Nejaky dovod treba jasne pomenovat. Microsoft tu robi nelegalnu reklamu, take veci ako zakony neuznava v Eule vymyslel vlastne. Normalne firmy maju eticky kodex kde byva ako sa zamestnanci maju chovat (nepodplacat, neklamat ...). Microsoft ma v etickom kodexe len to ze vo firme budu pouzivat len licencovany software, co je velmi zuzenemu chapanie etiky. V podstate nas tu ty trlolovia ucia Microsoftiu etiku.
Trosku som sa nechal uniest, ale ked som napolsedy hladal eticky kodex Microsoftu tak som nasiel len to o pouzivani software. Ide o to ze by tam mali mat ako sa ich zamestnanci maju chovat. Ked nic ine tak aspon pre ochranu dobreho mena Microsoftu. Ak napriklad budu trolovia napadat sudne rozhodnutia, ktore sa nepacia Microsoftu moze vzniknut dojem ze Microsoft nechce dodrziavat zakony. Pochybujem ze tato strata dobreho mena sa da vyvazit predajom par licencii navyse.
pri hledani etickeho kodexu ms potreba hledat Halloween a FUD :))
http://cs.wikipedia.org/wiki/Halloween_documents
http://en.wikipedia.org/wiki/Halloween_documents
http://cs.wikipedia.org/wiki/Strach,_nejistota,_pochyby
http://en.wikipedia.org/wiki/Fear,_uncertainty_and_doubt
http://www.dsl.cz/clanek/1502-microsoft-tvrde-utoci-na-linux-v-ramci-kampane-za-windows-7
Linpus Linux je kapitola sama o sebe, ASUS predaval istu dobu netbooky s Ubuntu LTS (napr. x200, keby mala lepsiu vydrz a matny panel tak by bolo docela pouzitelna) mal k tomu aj vlastny repozitar s utilitami a drivermi.
Ja mam HP Zbook 14 zakupeny s Windows 8 ( da sa cez HP kupit zo SUSE ale vynde to drahsie a hlavne sa mi nechcelo cakat), nad vratenim Wokien som uvazoval ale ako aj tu bolo spomenute mozu sa pri predaji hodit.
Pouzivam Xubuntu 14.04.1(pokial nebude openSUSE 13.2) a funguje uplne vsetko: vsetky FN klavesy, citacka odtlacku prsta,dokovanie, prepinatelne grafiky s TLP je vydrz lepsia ako pod Woknami, Jediny problem je s zvukovkou v Firepro grafike ale to uz od 3.16/17 tiez funguje alebo s proprietarnymi ovladacmi, kazdoapdne nepotrebujem ani tu zvukovku v Intel grafike, ktora funguje.
Vecsina notebookov funguje s Linuxom bez problemov, a vzdy sa to da overit pokjal je notebook dlhsie v predaji po forach, pripadne bussines modeli serioznejsich znaciek, ktore sa predavaju aj v konfiguracii s Linuxom (ci uz Red Hat alebo SUSE) mi zatial vzdy fungovali bez problemov.
Mozna by mel autor napsat kolik ho "vraceni" tech 1000Kc stalo.
Zajimal by mne pocet telefonatu, jejich cena. Cas straveny telefonovanim, cas straveny cestovanim ..
Musim rict ze tohle je vanze postup ala "debil". Tim samozrejme nemyslim autora clanku ale "Acer". Ja chapu proc to delaji, hazeni klacku pod nohy je docela efektivni zpusob jak nekoho odradit od "Vraceni licence".
Dělal jsem ve firmě, která prodává počítače, spotřební materiál, atd. (prostě něco, jako Alfa, CZC atd.). Až tam jsem pochopil zákulisí násilného cpaní software.
Je to nějak takhle: počet prodaných licencí (a nejenom Windows, třeba i antiviry, jako ESET, Norton,... a samozřejmě Office) za čas danou firmou určuje pozici v nějaké tabulce obchodních partnerů. Čím lepší pozice, tím nižší cena za licenci. Takže čím více toho prodáš, tím více vyděláš a zároveň tím máš vyšší marži! Je to začarovaný kruh a právě na licencích se vydělává nejvíce ze všeho (absolutní prim ještě hraje spotřební materiál, ale to je OT). Na pitomém HW máš marži třeba jenom 100-200 CZK a záruku tam musíš držet 2 roky! Např. likvidační ceny Alfy mají dokonce marži na HW pouze pár kaček. Na SW vyděláš klidně 1000 CZK za licenci a záruka tam prakticky není, bo se to nekazí!
Takže necpat tam ten placený SW je v dnešní době práce zadarmo a likvidační. Bohužel.
Zhruba před rokem jsem chtěl vrátit nebo downgradovat předinstalované Win 8. Vygooglil jsem, že downgradovat lze pouze PRO edici, a že Toshiba neumožňuje vrácení licence, resp. nikde nebylo uvedeno, že to umožňuje ( a stejně jsem po zapnutí neprozřetelně odsouhlasil EULU )
Tudíž jsem se s tím smířil, win smazal a místo nich používám ubuntu a jsem spokojen. UEFI mi nedělá sebemenší problém, všechno funguje jak má, akorát bylo nutné vypnout secure boot (legacy bios jsem nezkoušel a myslím že u tohoto stroje ani taková možnost není)
Hypoteticky, kdybych si tento článek přečetl před rokem, možná bych místo Toshiby pořídil Acer, už jen kvůli té možnosti licenci vrátit...
Zakázání secure boot je třeba jen ze začátku, hlavně pro instalaci a první zavedení. V praxi vždy po installu povoluji secure boot (pokud není dual boot) a problém s tím minimálně na Ubuntu nepozoruji.
Jinak já se uvolil koupit Lenovo Z710, protože nechci platit M$ za něco, co dle mého nefunguje. A martýrium s vracením, to radši ne. Dneska se bez M$ už prodává hodně počítačů, i docela mašin. Příkladem toho to moje Lenovo a to už je to skoro rok. Předchozí počítače jsem měl horší, protože 4-6 let zpět ty vyšší modely byly vždy s Windows. Iritující... Ještěže se situace už zlepšila. Ubuntu používáme v celé firmě (vyjma serveru s CentOS) a problémy s tím nejsou.
Pokud autor článku používá pro správu napájení pm-utils, dají se problémy s nefunkčním HW po probuzení řešit automatizovaně. V "/usr/lib/pm-utils/defaults" stačí odkomentovat pole SUSPEND_MODULES a dopsat tam moduly, které je nutné odstranit a znovu zavést.
Vypozoroval jsem, že některé mechanismy pro šetření energie jsou v defaultu vypnuté - nejspíš proto, že s některým HW to dělá psí kusy. S pm-utils používám následující triky:
1) Povolit powersaving na SATA:
v "/usr/lib/pm-utils/power.d/sata_alpm" nastavit
"SATA_ALPM_ENABLE=${SATA_ALPM_ENABLE:-true}"
(výchozí je false)
2) "Globálně" povolit runtime powermanagement:
V "/etc/udev/rules.d" vytvořit např "10-runtime-pm.rules" s následujícím obsahem:
SUBSYSTEM!="pci", GOTO="power_runtime_rules_end" ACTION!="add", GOTO="power_runtime_rules_end" KERNEL=="????:??:??.?" PROGRAM="/bin/sleep 0.1" ATTR{power/control}=="*", ATTR{power/control}="auto" LABEL="power_runtime_rules_end"
3) Startovat jádro s parametrem "pcie_aspm=force" a při běhu na baterii přepnout PCIE do úsporného režimu, s pm-utils lze použít následující skript (umístit třeba do "/usr/lib/pm-utils/power.d")
#!/bin/sh aspm="/sys/module/pcie_aspm/parameters/policy" [ -w "$aspm" ] || exit $NA case $1 in true) echo powersave > "$aspm";; false) echo performance > "$aspm";; *) exit $NA;; esac exit 0
S některým HW nemusí některá z těchto funkcí pracovat korektně, ale tam, kde to funguje to pomůže docela dost - klidně i o 20 %. Zejména runtime PM se mi zatím osvědčil jako dost účinný.
Hele, to jste to vracel čistě pro svou vlastní potěchu či z principu? Kvůli prachům se ten vopruz přece normálnímu člověku nevyplatí. Chápal bych to, kdyby se notebooky bez Widlí nedělaly vůbec, ale koukal jsem na czc.cz, pár desítek notebooků bez OS, s FreeDOSem nebo přímo s Linuxem se tam najít dá. To jste si nevybral? Já bych asi měl tendenci koupit nějaký s Linuxem, minimálně by tam mělo být měnší očekávané množství problémů s ovladači, když teda výrobce tvrdí, že aspoň jedna verze jedné distribuce na tom běhá dobře.
Toto byl ve své třídě (alespoň podle specifikací) nejlepší hardware. O něco horší stroje byly k mání s Linuxem, ale tato řada nikoli.
Dělal jsem to proto, že jsem
1. nechtěl platit Microsoftu, když jejich produkty nepoužívám a naopak mi nepřímo komplikují život a
2. chěl svou trochou přispět k tomu, aby trh v této oblasti (prodej počítačů) přestal být tak pokřivený a aby si lidi (a tím pádem i já v budoucnu) mohli konečně pořádně vybrat.
"Kvůli prachům se ten vopruz přece normálnímu člověku nevyplatí."
To byste se divil! Já znám člověka, co přijel v Audině na firmu se hádat o 50Kč za pár metrů (ne)nataženého UTP.
Potom další člověk, co k vůli vrácení 300Kč provolal asi pětikilo. Prý z principu (asi z principu ze sebe udělat ještě většího vola).
V podstate je autor clanku taky trapny troll s plnou hubou o slobode volby atd.. Vedome si kupil HW dodavany iba s Windows aby potom robil problemy. Neviem aky je obchodny zakonnik v CZ ale na SK samotnou kupou tovaru suhlasite, resp. ste spokojny s jeho stavom ako takym a akceptujete ho. Cize viem ze tam je Windows takze ked to kupim, takze z pohladu zakona to znamena ze mi to vyhovuje. S eulou Microsoftu nemusim suhlasit a nemusim Windows pouzivat ale neznamena ta to ze mam narok na vratenie penazi za licenciu..
Ještě bych doplnil, že problém je podle italského soudu v situaci, kdy zákazník koupí počítač, až poté má akceptovat EULA, a rozhodne se ji neakceptovat. Technicky přitom není problém EULA nechat zákazníka odsouhlasit na webu při koupi stroje, a pravděpodobně je možné to učinit i před rozbalením stroje.
Ale loliku, ty samozrejme vubec netusis, ze autorske pravo je v EU harmonizovano, a tudiz rozhodnuti libovolneho soudu je pro tento ucel dostatecne. A kupodivu v ramci EU plati dokonce precedencni pravo, tudiz jiny soud by rozhodne nemel rozhodovat jinak, pokud k tomu nebude velmi vyznamny duvod.
Drahý Jeronýmku, autorské právo je v EU harmonizováno jen částečně. Navíc se evropská legislativa musí přenést do lokální legislativy, což nějakou dobu trvá, a členské státy mohou přidat spoustu vlastních úprav, což také ve velkém dělají.
Ad v ramci EU plati dokonce precedencni pravo - jenže dost jinak, než si ho představujete. Soudy členských států nemají přijímat soudní rozhodnutí, která jsou v rozporu s evropským právem. Ovšem rozhodují podle lokálních právních úprav, které mohou být (a jsou) odlišné od evropské legislativy.
Představte si to jako vrstvo národní legislativy, podle které soudy rozhodují. Nad tím stojí další vrstva evropského práva, se kterou nesmí být národní právo v rozporu.
Ještě jednodušší popis: EU může stanovit, že prodej potravin musí probíhat bezpečně a hygienicky. ČR v takovém případě musí do nějaké doby upravit své zákony tak, aby odpovídaly legislativě EU. Přitom může například z vlastní vůle navíc stanovit, že se pečivo smí prodávat jen balené.
Pokud pak někdo v ČR prodá nebalený rohlík, má problém. Nicméně na rozhodování v Itálii to nemá žádný vliv.
Navíc může ČR určit řadu dalších podmínek, které EU nijak neřeší. Například může stanovit, že české produkty musí být v obchodech označeny malou českou vlaječkou a nápisem "co je české, to je dobré".
Pokud jde o rozhodování na úrovni unijních soudů, například ECJ, tak princip právního procedentu neplatí. Samozřejmě ale od soudu lze oprávněně očekávat konzistenci v jeho rozhodnutích.
Je už jasnější, že "rozhodnuti libovolneho soudu je pro tento ucel dostatecne" je nesmysl?
Poznámka pro právníky: pokud se v čemkoliv mýlím, uvítám opravu.
autorské právo je v EU harmonizováno jen částečně
Tento problém s licencemi se netýká autorského práva, ale závazkového práva.
Navíc se evropská legislativa musí přenést do lokální legislativy
To je nepřesné. U některého typu evropské legislativy platí, že její implementace je ponechána na jednotlivých členských státech (typicky jde o směrnice). Ovšem pokud vznikne občanům škoda vinou chybějící či nesprávně implementované sekundární legislativy, může být daný stát žalován u ECJ a navrhovatel s největší pravděpodobností uspěje. V případě nařízení a závazků plynoucích z mezinárodních smluv je jejich účinek přímý a nadřazený národní legislativě. Viz Costa v. ENEL, Francovich v. Itálie...
Ad v ramci EU plati dokonce precedencni pravo - jenže dost jinak, než si ho představujete.
Některé rozsudky ECJ mají jednoznačně precedenční charakter -- např. ty dva výše uvedené mezi ně patří. Nejde v nich o to, že by národní soudy neměly vydávat rozhodnutí jež jsou v rozporu s evropským právem -- to je přece přirozené, že ne. Jde v nich o založení závazné normy, jež před rozhodnutím nikde nebyla konstatována a jež se daným rozhodnutím stává závaznou a má charakter obecného právního předpisu.
Asi bych měl změnit svýho oblíbenýho výrobce notebooků. Když jsem to stejným způsobem zkoušel u HP před asi 2 lety, tak člověk na druhé straně telefonu z technické podpory málem dostal infarkt a začal se vztekat a útočit, co si to vůbec dovoluju chtít na jejich počítače instalovat něco takovýho jako je Linux natož ještě vracet Windows. Situace popsaná v článku je milým překvapením a jsem rád, že moje zkušenost není standardem u všech výrobců.
Škoda, že tom interview neni i otázka, proč vůbec někdo dává Linpus (distribuci, kterou by ani uživatel Linuxu nechtěl) do PC pro běžné uživatele. Přitom takové OpenSUSE s KDE nebo Ubuntu by byly přímo ideální.
K tomu Linpusu... Tipoval bych, ze je to kvuli podpore. Kdyz nasadi minimalni system bez grafickyho rozhrani, neni na nem skoro nic co by se mohlo podelat a sou vicemene z obliga co se technicke podpory a reklamaci problemu s OS tyce.
V momente, kdy si tam hodis neco jinyho, uz nemusi vubec nic, krome beznych reklamaci HW samozrejme. Podle me si tim jednoduse minimalizuji naklady na podporu neceho, ceho se proda spis mensi pocet. Podobne to asi bude i u stroju, ktery se prodavaji s FreeDOSem.
Tak ono nemusí jít ani o to chtít notebook s Linuxem. Stačí mít licenci na Windows třeba z MSDN AA a hned je důvod proč chtít notebook bez předinstalovaných Windows, případně chtít vrátit peníze za Windows, které jsou na tom notebooku předinstalované.
A vzhledem k tomu kolik studentů má přístup k MSDN AA, tak by se to mohlo řešit víc.
Když žádný model nesedí, tak nikdo nemůže nutit k nákupu.
Lidi musí přestat kupovat stroje s Windowsama, aby si toho obchodníci všimli a pokoušeli se zacílit na odpadlé zákazníky.
I kdyby všichni hromadně chodili vracet licence, tak by obchodníci obzvlášť zacílili na stroje s windowsy, protože by jich byl velký odbyt. A nic by jen nemotivovalo k nabízení strojů bez OS.
A upřímně pochybuju, že by se na správná místa mohla dostat informace o několika zanedbatelných tisícovkách problémových zákazníků. Od toho outsourcují servisy, aby nemuseli poslouchat frustrované stížnosti a mohli v klidu vydělávat peníze.
Děkuji za tento článek, sám jsem vracel u Aceru licenci v roce 2011 a šlo to o poznání hůře. Vím, že to zabralo vlastně dost e-mailů a i nějaké telefonáty, opakované zadávání personálií a vůbec to různě drhlo. Chyběl mi tehdy nějaký podobný informativní článek a trochu se stydím, že sám jsem nic podobného napsat nesvedl.
Jen se přiznám, že nakonec jsem vrácení licence spíše litoval. Můj Acer Aspire 3820TG se totiž ukázal být více nekompatibilní s Linuxem, než jsem čekal. Největší zlo páchala diskrétní grafická karta (ATI), ale i ostatní věci prostě fungovaly dost zle, ať už to bylo Bluetooth, ovládání jasu, větráčky na maximální výkon i při malé zátěži apod. Mělo to pozitivní stránku: naučil jsem se zacházet s konzolí. Ale systém nikdy nebyl stabilní a každý upgrade Ubuntu byl sázkou do loterie. Někdy se po něm počítač přestal vypínat, jindy zapínat. Prostě se na něj s prací nešlo spoléhat. Nakonec jsem si tedy koupil Windows 8 a alespoň trochu stability získal zpět (třebas díky nepodpoře Aceru ani Windows 8 nefungují ideálně).
Osobně bych pak spíše doporučoval se této značce vyhnout: Konstrukčně sice vypadal notebook líbivě, ale bylo to jen pozlátko a plasty začaly rychle praskat a klávesnice se stala jedním velkým utrpením (asi nejhorší klávesnice, kterou jsem kdy měl). K tomu už po cca dvou letech se Acer vykašlal na jakoukoli podporu a neposkytl ovladače k Windows 8. Také servisní centrum bylo sice profesionální, ale jen jedno v ČR a velmi neprakticky umístěné.
navíc koupit si notebook, ktery se s linuxem nevyrabi misto toho vybrat model s linuxem to je to same jako si koupit auto s naftovym motorem a pak chtit po vyrobci aby mu tam dal levnejsi benzinovy (protoze tam taky pasuje) a nechat si vratit rozdil cen motoru minus montaz.... kdyby si autoservisy nenauctovali v takovem pripade vetsi castku za montaz, nez je rozdil cen tech motoru, tak by i oni museli par takovy pripadu 100% resit, exoti se najdou vsude...
Jiste, je mnohem lepsi si koupit z nabidky peti notebooku bez Linuxu nejaky, ktery mi nevyhovuje. Clovek pak nemusi prskat kvuli Widlim, ale kvuli notebooku se urcite najde spousta jinych duvodu.
Navic primer s vymenou motoru je mimo misu. Autor nezadal, aby mu vyrobce misto Widli nainstaloval Linux, ale pouze aby odstranil Widle. Autor je dostatecne gramotny na to, aby si Linux nainstaloval sam.
Otázka je, jestli tyhle akce nevyjdou dráž, než kolik člověk ušetří za ty licence. Proč výrobci neprodávají ve větším měřítku notebooky bez systému nevím, možná to bude nějak souviset s tím, že takhle mají lidi legální systém a kdyby tam nic nebylo, tak si tam 90% stejně dá kradené Windows. O linux prostě mezi lidmi není takový zájem - pokud by byl, tak tyhle "opravy" budou muset zpoplatnit (pro ně je to práce navíc, kterou musí zaplatit) nebo začít prodávat notebooky bez systému.
Prostě notebooky jsou zařízení, která kupuje spousta běžných uživatelů, kteří to chtějí akorát zapnout a používat aniž by tam byla nějaká velká přizpůsobitelnost (maximálně paměť a disk), podle toho vypadá ta nabídka. Pokud chce člověk zařízení s konkrétními parametry, tak zjistí, že z té nabídky stovky notebooků vyhovují možná jednotky. Pokud chce mít někdo opravdu volbu, tak je lepší si klasické stolní PC a tam si poskládat co chce. Navíc to vyjde tak na půlku.
Prostě notebooky jsou zařízení, která kupuje spousta běžných uživatelů, kteří to chtějí akorát zapnout a používat aniž by tam byla nějaká velká přizpůsobitelnost (maximálně paměť a disk), podle toho vypadá ta nabídka.
Nevypada. Zarizeni, ktere zapnu a pouzivam, muze byt i s Linuxem. BFU, ktery jeste nebyl dotcen tim jedinym posvatnym OS, je to jedno, protoze jeste neziskal navyky pro tento OS specificke. Naopak, z hlediska BFU, ktery na tom chce jen klikat a datlovat, ma Linux sve vyhody. Treba updaty software, ktere na Widlich jsou tragedie a tak jsou obvykle zanedbavany, nasledne jsou stroje zavirovany a me pak chodi spam, pulce zemekoule jde blbe DNS nebo neco jineho. Samozrejme, na Linuxu holt BFU nebude orezavat fotky ve Fotokramu, bude si muset zvyknout na Pintu nebo neco jineho.
Jinak opakuji: nejde o prachy, jde o princip. Kdyz vyrobci nikdo nerekne, ze s temi Widlemi pekne s...., tak se nic nezmeni. Za to si autora cenim.
Spousta lidí prostě nějak dotčena je a jsou zvyklí na Windows, tu obrovskou customizovatelnost Linuxu ve skutečnosti nikdo nechce, lidi chtějí jedno prostředí, v kterém se naučí dělat a ne desítky grafických rozhraní, které každé vypadá jinak a jinak se ovládá. To je důvod, proč se Linux ani za dvacet let nedokázal mezi normální lidi tak významně rozšířit. Pokud chce sto lidí notebook s Windows a jeden linux, tak ta nabídka prostě nebude nikdy srovnatelná.
Tak v historii Windows těch výrazných změn UI bylo pár, třeba z Windows 3.x na 95 (co to bylo za verze v NT řadě teď nevím) a pak z Windows 7 na Windows 8, jinak mě nenapadá nic mezi, co by ten koncept zásadně měnilo. Možná jednotlivé aplikace, třeba v ribbonu v Office taky nevidím tak velký přínos, jak se snaží prezentovat.
S tím, že je Windows 8 paskvil souhlasím, to nemělo na desktopu co dělat a myslím, že to došlo i manažerům v MS, Windows 10 se budou zase vracet zpátky.
Co je špatného na Metro aplikaci v okně? Prostě ji ovládáte myší.
BTW podobné názory jsem četl o smartphonech. Nikdy to nemůže být dobrý MP3 přehrávač nebo GPS navigace, s telefonem se má telefonovat... A jak to dopadlo? MP3 přehrávače jsou mrtvé, stejně jako GPS krabičky, kompaktní fotoaparáty atd. Zjevně se dá zkombinovat spousta věcí v jednom zařízení. Proč tedy ne notebook a tablet?
Ale tyhle zařízení fakt nejsou nic extra. GPS v mobilu má slabší signál s menším displejem a přehrávače nejsou tak komfortní. Kdysi jsem měl PDA, které mělo asi 10 hw tlačítek, část se dala namapovat na vlastní akce. Na tom se dal pustit sw pro přehrávání mp3 a namapovat akce na tlačítka, takže se dalo poslepu ovládat přehrávání, změna hlasitosti atd, občas jsem takhle něco pouštěl než jsem usnul. Dneska je móda dělat všechno softwarově a hw to má maximálně tak vypnutí. Něco takového se nedá ovládat, pokud se člověk na displej nedívá, protože neví, co mačká.
V poslední době byl hit něco, co se vrazilo do jacku, dalo se to mačkat a podle toho to dělalo nějaké definované akce. Vtipné je, že před deseti lety měl člověk takových tlačítek standardně několik a neblokoval si tím konektor na sluchátka.
Co jsem viděl GPS od Garmina, tak mi přišly ve srovnání se smatphonem velmi pomalé. MP3 přehrávám přes BT sluchátka, která umí posuv mezi skladbami i změnu hlasitosti. Drátová sluchátka už nikdy nechci.
Hlavně mi ale připadá naprosto nesmyslné mít X zařízení s CPU, RAM a displayem, když to samé zvládne jedno zařízení, a většinou o lépe.
To vizejo loliku, on takovej beznej foun vydrzi 100 hodin prehravani mp3 ... a ted tu o hurvinkovi. Moje externi gps krabka se sirf III se vpohode chyti i v hlubokym lese, kde ti bude patlafoun tvrdit, ze zadny satelit neni v dosahu. Jop, a zvladne bezet asi tak 30 hodin. A foceni telefonem? To je oxymoron.
Osobně nemám potřebu přehrávat si MP3 100 hodin. Smartphone mi v klidu vydrží i na let do New Yorku, a kdyby snad ne, tak použiju USB kabel nebo power pack. GPS mi v lese i městské zástavbě funguje bez problému, používám turistické mapy i navigaci. 30 hodin to pravda nevydrží, ale to ve 3D zobrazení s navigací nevydrží ani GPS krabička. V autě to řeší napájecí držák, do přírody mám power pack.
Focení telefonem je dneska na úrovni starších kompaktů. Samozřejmě kdo chce lepší fotky, potřebuje větší senzor a lepší optiku.
"Nikdy to nemůže být dobrý MP3 přehrávač nebo GPS navigace, s telefonem se má telefonovat..."
Vždyť je to pravda. Smartphone není dobrý přehrávač, ani dobrá navigace a už vůbec ne dobrý fotoaparát.
Problém je v tom, že to kupují lidé, kteří v životě žádnou skutečnou navigaci, natožpak foták nikdy neviděli a budou o tom básnit, jak nic takového není potřeba.
A k těm přehrávačům ... (raději nic) ... proto vznikají projekty jako je tento:
Protože smartphone opravdu není dobrý přehrávač.
Hmm, koukám že všude možně. Ty jo, proč se tyto produkty tak špatně hledají? Když jsem hledal obstojnej DAC, tak jsem našel špičkový AudioQuest DragonFly, ale tj tak vše. Tyhle HiFi / Playery / DAC vůbec. Takže moc díky za info, možná k Dráčkovi (což je HiFi USB DAC) přibude i bratříček v podobě přehrávače. (A pro hnidopichy, ano vím, že Dragon Fly je vážka ;-))
BTW, jestli chcete pekny prehravac, vystrachejte nekde stary iPod Video. Mozna vam ho da nekdo i zadara, s lehlym HD. Kupte na ebay novou baterku, kupte adapter na CF kartu a nejakou z podporovanych CF karet. Je to vyzkouseno az s 32 GB, mozna by slo i vic, ale chce to mit po ruce CF karty na testovani. Slozte to, nainstalujte RockBox. Mate z toho prehravac, ktery chodi jako obycejny USB mass storage (jiz nikdy vice iTunes) a ovladani ohryzkovym koleckem je docela prakticke.
Podobne lze predelat iPod Mini prvni a druhe generace, ale ty maji slabsi CPU, takze nektere formaty s drsnejsi kompresi s RockBoxem nestihaji prehravat.
Jako bonus si tam muzete jeste treba nainstalovat Wikipedii a par jinych aplikaci.
Tak já jsem zatím spokojen s touto kombinací (na cestách):
http://www.heronovo.cz/beyerdynamic-dtx-101-kvalitni-poslech-na-cesty/
U toho nabízeného Fiio X3 mě spíše zaujala možnost to používat jako 192kHz/24b USB DAC, což je přesně to, co jsem před časem hledal. Nakonec jsem skončil u AQ, čehož nelituji (z hlediska analogové cesty je možná ještě kvalitnější), umí ale jen 96kHz.
Ad smartphone není dobrý přehrávač - zesilovače bývají u některých telefonů dost nekvalitní, ale když přehráváte hudbu přes BlueTooth, tak je vám to celkem jedno.
Ad lidé, kteří v životě žádnou skutečnou navigaci [neviděli] - měl jsem krabičku Ndrive, a často jsem používal Garmin. Zlatý smartphone.
Ad natožpak foták nikdy neviděli - naprostá většina populace používala před pár lety kompakty. Smartphony mají parametry, které jsou se staršími kompakty prakticky srovnatelné. Samozřejmě že ze zrcadlovky budou lepší fotky.
Nokia 1020:
http://conversations.nokia.com/wp-content/uploads/2013/09/Lydia_hair_467x701.jpg
http://conversations.nokia.com/wp-content/uploads/2013/09/Lydia_front_467x701.jpg
http://conversations.nokia.com/wp-content/uploads/2013/09/Natalie_bw_467x701.jpg
"tu obrovskou customizovatelnost Linuxu ve skutečnosti nikdo nechce"
Je to vidět u Windows 8. Najednou minimálně polovina uživatelů chce Start8 apod. vychytávky třetích stran, který jim ty možnosti si něco přizpůsobit přidají, když MS to nedokázal.
"lidi chtějí jedno prostředí, v kterém se naučí dělat a ne desítky grafických rozhraní, které každé vypadá jinak a jinak se ovládá"
Vždyť si můžou vybrat jedno prostředí ve kterým se naučí dělat a nemusí používat desítky jiných. Nebo jsou snad uživatelé Windows nesvéprávní, nedokážou si vybrat podle vlastních preferencí a potřebujou aby jim někdo něco vnutil?
Když se uživateli líbí třeba KDE, naučí se s KDE, zvykne si na KDE, používá KDE.
"Vždyť si můžou vybrat jedno prostředí ve kterým se naučí dělat a nemusí používat desítky jiných. Nebo jsou snad uživatelé Windows nesvéprávní, nedokážou si vybrat podle vlastních preferencí a potřebujou aby jim někdo něco vnutil?
Když se uživateli líbí třeba KDE, naučí se s KDE, zvykne si na KDE, používá KDE."
Což funguje do té doby, než přijde někam jinam, kde se někomu bude líbit jiné rozhraní a pak se v tom nevyzná.
"Což funguje do té doby, než přijde někam jinam, kde se někomu bude líbit jiné rozhraní a pak se v tom nevyzná."
Nechci vám vstupovat do dobře rozjetého flame, ale vadí vám tato situace i v jiných oblastech? Vadí vám, že má každý jinou značku TV? Jinou značku nebo model auta? Jiného výrobce telefonů? Jinou sedačku? A dokonce jinak uspořádaný byt nebo dům, takže pokud jste tam přes noc, tak netrefíte automaticky na záchod, jak jste zvyklý ze svého domu? Opravdu vám to vadí?
Upřímně řečeno tohle obhajování jediného správného OS / GUI (ať je to kterýkoliv) nechápu. A argument, lidé to nechtějí proto, že je to jiné také ne. Já patřím ke generaci, která si ještě pamatuje dobu, kdy pokud někdo měl počítač, tak měl každý nějaký jiný. Někdo Spectrum, někdo Amigu, někdo první XTčka, někdo Atari, někdo PMD. A ano, lidé se špičkovali stejně jako dneska o tom, který je nejlepší. Ale současně chápali rozdíly a respektovali se.
Dnes, generace, která zná jen jediný správný (TM) OS se diví a dokonce požaduje, aby byl všude jeden jediný OS. Dokonce si k tomu najdou i "hromadu argumentů", jako že multiplatformní programování je náročné apod. To, co ve skutečnosti chtějí není jeden OS, ale jednotné standardy. Dodržování protokolů.
Zvláštní je, že titíž lidé nepožadují totéž u elektroniky. Jsou zvyklí například kombinovat sluchátka jednoho výrobce s přehrávačem jiného výrobce. Jak to, že to funguje? Jak to, že je 3.5mm u každého výrobce stejný? ;-)
Požadovat všude stejný OS nebo stejné prostředí je totéž, jako požadovat, aby všichni lidé chodili ve stejném oblečení. Vlastně uniformně. Chceme být všichni jen figurkami na poli?
Třeba auta jsou celkem standarizovaná, každé má volant a pedály, u TV ty ovladače vypadají celkem podobně a základní věci se ovládají stejně.
Jinak v elektronice je pochopitelně bordel taky - skoro každý mobil používal jiné menu s různou strukturou, čím novější mobily, tím bylo složitější třeba zavolat kontaktu v adresáři (někdy to znamenalo třeba pět úrovní vnoření). Nabíječky byly taky různé (mám třeba jednu "univerzální" do USB, z které vede asi 10 konektorů a to určitě nepokrývá všechny mobily). USB je standard, ale kvůli mobilním zařízením existují minimálně 3 různé nekompatibilní koncovky. Vůbec nejlepší jsou asi mikrovlnky, které mají tak 10 tlačítek a z popisu není skoro poznat co dělají, takže bez návodu si u některých člověk ani neohřeje jídlo, natož aby tam nastavil hodiny.
S tou multiplatformitou - je jednodušší něco udělat a otestovat na jedné platformě než to muset udržovat na různých a na každé to testovat znovu (pokud ten kód nemusí být rovnou různý).
U sluchátek je celkem jasné, k čemu slouží, ale libovolně to kombinovat nejde - nejčastější je 3.5mm, ale některá zařízení používala 2.5mm a věže zase něco kolem 5mm, takže by se musely použít redukce.
Jinak já nikomu nechci vnucovat co má používat, každý ať si používá co chce. Ale normální lidi nebude bavit hrát si se spoustou nastavení a ocení spíš když se naučí jeden systém a to bude fungovat i jinde. A podle mě to je jeden z důvodů, proč se linux doteď neprosadil.
A druhá věc je kompatibilita s okolím - třeba v kanclu je většina sw pro Windows, někdo chce linux a používá to. Ale pak musí používat různé obskurní softwary pro linux, které částečně fungují, ale plno věcí podporují blbě nebo vůbec.
Dle mého soudu se jednotlivá distra liší nejvíc uspořádáním grafické nástavby (dtto jednotlivé desktopy). Pokud se člověk naučí řešit nastavení a podobné věci z konzoly nebo jejího emulátoru v grafickém prostředí, tak tyhle věci jdou mimo něj.
Další věcí je, že mám na Linuxu zpravidla více grafických prostředí a mohu mezi nimi přecházet, pokud potřebuji něco speciálního, co jedno umí a jiná neumějí. Pokud uniformní a jediné grafické prostředí na windows něco neumí, tak je člověk v ...
Zatím jste ukázal, že neznáte ani to jedno prostředí Windows, protože nevíte o nastavení ukrývání file extensions, a zřejmě ani neumíte přejmenovat soubor z command line, takže to řešíte bootem jiného OS. Jak se potom chcete naučit více prostředí na Linuxu?
Ad pokud potřebuji něco speciálního, co jedno umí a jiná neumějí - co brání tomu, aby to speciální věc uměla nějaká aplikace nebo shell extension? Navíc ve Windows samozřejmě můžete vyměnit shell. Wiki jich uvádí sedm, plus existuje spousta různých dalších šíleností, vizte ukázku v druhém linku. Ta alternativní prostředí se samozřejmě moc neprosadila, protože nějak chybí důvod k jejich používání.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_alternative_shells_for_Windows
https://www.youtube.com/watch?v=B4G7jFDDJbU
No tak jsem to i osobně vyzkoušel, a na tty7 jsem měl xfce4 a na tty8 gnome-panel.
http://askubuntu.com/questions/443418/start-another-gui-on-different-tty
Zatím jsem ukázal, že když chci změnit celé jméno souboru na windows, tak to na některých instalacích prostě nejde. Postup podle helpu nepomůže (změní se jen znaky před tečkou), a pokud se někde musí měnit nějaké "file extensions", tak na to v tom helpu není žádný odkaz.
Prostě bastl.
Přesněji řečeno, defaultně to nejde na žádné instalaci, protože jakýsi wohon v Redmondu si usmyslel, že zobrazování přípon je zbytečné a mate uživatele. Tohoto debilního defaultního nastavení ostatně už léta využívá malware cílený na BFU. Ale vohon v Redmondu si furt mele svou, stejně jako tady furt mele ty svoje kraviny jistý LO. Fail.
1. Jste nic nepopsal, jen jste zmínil nějaké extensions
2. pokud na postup nenajdu odkaz v helpu pod tématem změna názvu souboru, tak je help a patrně i OS k němu zcela na exkrement
3. nevím, proč bych měl kupovat / shánět program, který bude suplovat funkce, jaké by měl zvládnout sám operační systém.
Prostě jsem tento problém řešil přechodem na kvalitnější OS.
To točení volantem na opačnou stranu bylo odvozeno od poměrů na kormidelním kole. Tam se starší norma začala opouštět na začátku 20. století (ona byla dána technickými důvody - uspořádáním kladkostroje, kterým to kolo točilo, a původně taky stál kormidelník zády k přídi - nebo mohl stát z obou stran). Říká se, že to byla jedna z přičin havárie Titanicu, protože ten měl kolo "po novu" a jeho obsluha v časovém stresu jím otočila "po staru", jak byla zvyklá.
No co vím, tak to bylo ještě o fous složitější. Kdyby Titanik najel do té kry přídí, tak by se zřejmě nepotopil díky přepážkám, bohužel manipulací s kormidlem a pokusem o zpětný chod ho obsluha natočila vůči ledové kře tak šikovně, že se loď podařilo rozpárat na boku v tak dlouhém úseku, že vodotěsné přepážky neměly účinek, protože se podařilo zatopit tak významnou část lodi, že do zbývajících oddílů lodi se voda přelévala nad přepážkami, jelikož ty nevedly až do nejvyšších palub. Prostě nedostatky v konstrukci a šikovnost najetí na kru...
Těch zmatků tam bylo víc. Včetně toho, že tam (ověřeno na vraku) nevznikla souvislá díra, ale řada štěrbin mezi pláty, prasklin v nich a dírek po vypadených nýtech (díra byla zpochybněna už před nalezením vraku, neodpovídala době, po kterou se loď držela na hladině). Tohle se umělo řešit už dávno před Titanikem spuštěním plachty přes takto poškozený trup, ta se na poškození "přicucla" a průtok dovnitř zpravidla klesl pod rychlost odčerpávání pumpami. Posádka v podstatě nedovolila vytvoření improvizovaných vorů (materiálu na ně bylo na lodi dost), kdyby Titanik jel plnou parou zádí napřed, tak se jeho potopení opozdilo o desítky minut (spočítáno na modelech). Navíc byla pro jeho stavbu použita ocel, která sice byla tvrdší než železo, ale při teplotě pod 0 stupňů Celsia měla vlastnosti litiny, přitom se vědělo, že se bude pravidelně plavit ve vodách s takto nízkou teplotou.
Ad ano, lidé se špičkovali stejně jako dneska o tom, který je nejlepší. Ale současně chápali rozdíly a respektovali se - "To víte, dneska to už není co to bejvávalo. Časy jsou zlý, a hlavně lidi jsou k sobě zlí. To za mladejch let to bylo jiný. Lidi byli takoví slušnější, byli si blíž, mladí měli víc úcty ke stáří, byla spousta srandy, a i těch deset deka šunky tehdy byla pořádná hromada, a ne těch pár plátků jako dneska." :D
Ad multiplatformní programování je náročné - koukněte se na rozdíly mezi distry Linuxu, nebo nedej bože mezi dalšími Unixy.
Ad titíž lidé nepožadují totéž u elektroniky - ale vždyť počítač od Dellu komunikuje bez problému s počítačem od Lenova, a na obou můžete použít tu samou bezdrátovou klávesnici.
Ad požadovat všude stejný OS nebo stejné prostředí - asi ne všude. Ale pro uživatele je velkou výhodou, když kamkoliv přijde a ví jak to ovládat.
Přesně tak, dnešní mládež je zkažená a nezná bohů :-D
"Ad multiplatformní programování je náročné - koukněte se na rozdíly mezi distry Linuxu, nebo nedej bože mezi dalšími Unixy."
Když mám program dle posix, celkem bez problému jej mohu provozovat na linuxu, bsd a dalších unixech. Nevidím problém. Když jsem ještě psal v C, výhradně v ANSI C, začínal jsem kdysi dávno na W2000, potom jsem přešel na Linux, tak ty programy se bez problémů zkompilovaly v gcc. Kdybych je někde vyhrabal, tak by asi nebyl větší problém je zkompilovat i dnes. Jsou programy, které se překládají pro DOS, Windows, Linux, *BSD. Evidentně to není problém. A to se jedná o Céčko. Programy v nějakým JIT jazycích běží všude tam, kde běží příslušná VM. (Java, Python apod.)
Ta multiplatformita Céčka znamená, že jeden zdroják obsahuje fragmenty kódu pro různé platoformy a z nich se vezme malá část a slepí dohromady, takže to na jedné platformě funguje. Standard má asi takový význam jako standard SQL - jde s tím napsat hello world, ale nic většího ne, protože ty standardy neřeší skoro nic, co člověk reálně potřebuje. Takže musí pořád volat něco, co je specifické pro konkrétní platformu nebo databázi. Dají se použít různé frameworky, ale to znamená jenom to, že někdo tu dřinu udělal za nás a pořád existuje riziko, že se objeví další platforma a pro ni se to bude muset napsat taky.
Takže C bych určitě nedával jako dobrý příklad toho, jak řešit nějaký problém :-).
Když se vezme posix a nějaká verze zvládající platformy, které tě zajímají, lze psát v C bez problémů multiplatformě, jak dokazuje hromada softu.
C jsem si vybral záměrně na ukázku toho, jak lze i v nízkoúrovňovém jazyce psát bez ohledu na konkrétní platformu. Všude, kde je překladač a standardní knihovna, ti to pojede.
Pro vyšší jazyky jsem uvedl Javu a Python.
Tak to ani nahodou, kod v Ccku pokud nevyuziva nejaky zhuverilosti, se skompiluje totoznej pro libovolnou platformu. Pokud budu delat neco s GUI a pouziju na to trebas QT (ktery bezi pod widlema), tak budu mit PRESNE stejnej kod pro widle i pro tuxe.
Mimochodem, spocitej si, na kolika platformach beha kernel. Drtiva vetsina kodu je sdilena, co je specificky jsou prevazne jen drivery.
Tak se podívej do zdrojáků QT, tam ty hromady podmínek podle platformy akorát někdo napsal za tebe.
A stejně mi to přijde jako nesmysl. Pokud vím, tak C řešilo třeba vytvoření/načtení souboru přes fopen, ale už tam chybí funkce, kterými existující soubor najde nebo ho pak smaže, takže se to řešilo funkcemi specifickými pro platformu.
Smazání souboru přes unlink se používá jinak v linuxu a ve windows?
Hledání souboru - to snad nikdy nebylo součástí C, ne?
Ad ty hromady podmínek - to že chceš Hello world v okně znamená, že se musí vykonat mraky kódu pro tu grafiku, to je přece jasné. A vykreslování grafiky není žádný low-level kód, to používá spoustu specifických knihoven pro danou platformu - další IFDEFy. Vlákna taky nebudou standardizovaná - IFDEFy. atd atd.
Ale když si s tím někdo pohrál a navíc to pořád ladí/vyvíjí/opravuje, není důvod to nepoužít a psát vlastní aplikaci multiplatformě. Samozřejmě i to se musí umět, ale to všechno.
Je to známka morálního úpadku a předzvěst konce světa! :D
Ad když mám program dle posix - a hodně štěstí k tomu :). Navíc POSIX neřeší velikou spoustu věcí. Správa daemonů, X11, /proc, API pro management síťového interface, swapu, skenování, tisku atd. - nic z toho v POSIXu nenajdete. Natož aby tam bylo třeba Cairo, OpenGL apod. A samozřejmě nemáte komponenty typu medicínského imagingu, OCR apod., protože ty na Unixy buď nenajdete, nebo budou pro jednu platformu, ale ne pro obecný POSIX.
POSIX se prostě snaží stmelit fragmentovanou platformu Unixů metodou nejmenšího společného jmenovatele, ve stavu někdy k roku 1985-1990.
Základní věci na tom určitě zvládne bez problémů. Každý prostředí se ovládá skoro stejně. Stačí jenom za prvních 15 vteřin zjistit, kde je nabídka aplikací a task manager, popř. ještě centrum nastavení. Holt by si musel zvyknout a přizpůsobit se na tu chvíli, když je na cizím PC. Neni to pro takovýho člověka ideální, ale když přijde W7 uživatel k PC s W8 tak nastává hodně podobná situace.
Teďko mam na mysli běžnýho domácího uživatele, u admina/správce sítě bych automaticky předpokládal že se bude orientovat všude.
Rozlišoval bych mezi win7 a spol a win8. Mám několik uživatelů win, kteří si sami vyžádali linux (dostali mint mate), protože s NTB na win8 nedokázali pracovat. Samozřejmě ty instalace supportuju, takže mají kam se obrátit. Jsou to ale běžní uživatelé, kteří nepotřebují nic speciálního (např. autocad či jen a pouze MS Office pro sdílení rozsáhlých dokumentů s jinými s officy).
Způsob používání je obdobný, nic navíc se učit nemuseli. Jen s položkou menu "Místa", to je jiný způsob, než hledat průzkumníka nebo total commander ve win. Mimochodem daleko pohodlnější.
Mate naprostou pravdu. Sam s sebou vzdy taham klasicke stolni PC na jednani vcetne autobaterie (vite, ze vydrzi dele bezet, nez notas s integrovanou baterkou?), jen na me obcas divne koukaji manazeri zastupujici klienta, ti totiz chudaci zamrzli v te drevni dobe, kdz se jeste pouzivaly notebooky.
Tedy první věc, která mě napadla po přečtení článku byla, že ten člověk nemůže být zcela duševně v pořádku. Teď když o tom ale přemýšlím, tak oceňuji dodavatele, který má ve firmě zavedený proces co tyhle jedince pořeší. Zajímalo by mě, zda-li by dokázal vrátit android, údajně za něj výrobci taky něco platí. :D
> zda-li by dokázal vrátit android
Obcas se vyskytuji ochranci prav monopolu, kteri situaci s PC srovnavaji s iPhone nebo androidem. Pokud je dnes nekomu 18, mozna si nepamatuje situaci, kdy bylo mozne si vybrat a zaroven pokojne paralelne existoval svet Macu. Mozna by mel rict, v cem je svet lepsi, kdyz se zavede povinnost koupit si system z USA? Mozna by byl jeste lepsi, kdyby se zavedla povinnost koupi system z CCCP?
Znam jen dva duvody proc si clovek podrezava vetev. Treti by mohla byt blbost, ale to neuznavam jako duvod.
Daný model má prostě nějakou konfiguraci komponent. Berte nebo nechte. Co je na tom tak těžké pochopit?
Navíc kdo by si proboha kupoval Lenovo Yoga s Linuxem? Vždyť je to convertible, a na Linuxu nemáte dotekové rozhraní, a nejspíš ani drivery, takže tabletový mód ztrácí jakýkoliv smysl.
BTW Lenovo Yoga Tablet se dodává jen s Androidem. Ne bez OS, s Linuxem nebo s Windows. Apple MacBook Air se dodává jen s MacOS, nikoliv s Windows. Tohle vám nevadí?
Ad nechápeme rozdíl mezi HW a SW - samozřejmě chápu rozdíl mezi HW a SW. A vy jistě chápete rozdíl mezi RAM, HDD a klávesnicí. Je úplně jedno, jestli jde o HW nebo SW součást. Všechno to kupujete jako jeden produkt, a z hlediska výrobce je úplně jedno, jestli chcete vrátit Windows, HDD, RAM nebo klávesnici. Je to pro něj komplikace navíc s drahou logistikou, a nechce se mu do toho.
Ad stavu co tady předvádíte se v medicíně říká psychopatie - no jistě. Když vám obchodník prodá nějaký celek, vy z něj kus vytrhnete a chcete za něj peníze zpátky, tak vám to přijde OK. Komu to nepřijde OK, ten je psychopat :D
No vida! Takže přece jen chápete rozdíl mezi HW a SW. Tudíž když si jdu kupovat HW nechci logicky, aby mi někdo cpal SW (šel jsem si koupit HW), protože o tom co CHCI koupit a za co si chci připlatit si rozhoduji sám. Takže přestože SW (OS) může být součástí funkčního celku, je už snad i vám jasné, že jde o VOLITELNOU součást NIKOLI POVINNOU a NEODDĚLITELNOU, jak se nám snažíte nabít do hlav. Spousta věcí a produktů má tyhle příplatkové volitelné možnosti, ale to neznamená, že je zákazník MUSÍ kupovat a že se nebude bránit, když mu je bude prodejce či výrobce nutit i když chápu zcela jasnou touhu MS ostatní o tomto nesmyslu přesvědčit, protože je to pro ně zdroj příjmů jako noha.
Ten argument je pořád stejný. Já si jdu kupovat Lenovo Yoga bez HDD , a cpou mi něco co nechci. Případně chci konkrétní model notebooku s SSD, ale mají ho jen s HDD, který nechci, a navíc mi na stole leží zbytečné SSD. Pokud se mi to nelíbí, musím si holt vybrat jiný model.
Ad SW (OS) může být součástí funkčního celku - samozřejmě
Ad VOLITELNOU součást NIKOLI POVINNOU - to záleží na výrobci, co vám nabídne. Jakým právem byste mu chtěl říkat, co vám má nabízet? Když se vy rozhodnete sestavovat a prodávat počítače jen s Ubuntu, a já za vámi přijdu abyste mi dal počítač s Windows nebo bez OS, tak mi prostě nemusíte vyhovět (zvlášť pokud byste z toho Ubuntu měl zisk), a já na vás nemám žádnou páku, protože je to jen a pouze váš business. Nejvýš můžu jít o dům dál.
Já bych spíš za psychopata označil někoho, kdo tvrdí, že HW a SW je jedno a to samé.
"a z hlediska výrobce je úplně jedno"
To je přesně ten problém. Výrobci na své platící zákazníky serou. Dnes to není "náš zákaník, náš pán", dnes je to "zaplať a drž hubu, šmejde". Běda, kdyz se někdo ozve, že se mu něco nelíbí. Že takto postupují výrobci bych ještě dokázal pochopit, ne akceptovat. Ale že takto vystupuje i řada rovněž zákaníků, to už pochopit nedokážu. Totální zovcovatění a výplach mozku konzumem.
Problém marží a zisků je problém výrobce, pokud neumí vydělat, může jít podnikat v jiném oboru. Např. Nokia kdysi dělala do dřeva a papíru nemýlím-li se, tak může jít znovu. Nikdo firmu a její majitele nenutí pracovat v oboru, ve kterém mají problém se uchytit a vydělat. To ale neznamená, že si my zákazníci kvůli toho necháme s*át na hlavu a budeme chudinkám firmám dávat peníze za něco co nechcem a není nutnou součástí HW.
Vůbec nevím co řešíte. Nechcete firmám cpát peníze za stroje s Windows? Tak jim je necpěte. Když se vás sejde dostatek, tak buď ty firmy budou dělat počítače bez OS, nebo půjdou dělat do dřeva a papíru. Jenže když se vás takhle rozhodne celé 1% (navíc "movitých" kupců, jako autor článku, který koupil notebook za závratných cca 10k Kč), tak s tím asi moc neuděláte, a nezbyde vám, než si vybrat z omezené nabídky.
To ze je HW i SW kupovan jako jeden celek je prave to SPATNE.
Dalsi vec je ze zakaznikovi muze byt ukradene kolik prodejce nebo vyrobce stoji logistika vraceni OS, kterej jako zakaznim NECHCE a NEBUDE za nej platit.
BTW: Kolik stoji mail "Vazenej vyrobce, zakaznik s timto SN nam vratil licenci na Win, dejte vedet MS ze tato licence pada, at ji deaktivujou a odectou si ji ze statistiky prodeje W8" :)
Ad to ze je HW i SW kupovan jako jeden celek je prave to SPATNE - proč? Zákazníci používají PC s OS, stejně jako s HDD a RAM. Výrobce jim dodává to co sami chtějí. Kdyby se modely bez OS nebo s Linuxem prodávaly lépe, výrobci by samozřejmě zareagovali.
Ad kolik stoji mail - jak jste si mohl přečíst v článku, zákazník musel donést notebook do servisu, tam se ověřilo že nepřijal licenční smlouvu, a nejspíš se smázla licence z UEFI tabulky. Pokud byl na stroji licenční štítek, bylo ho třeba odstranit. Navíc pokud stroj obsahoval předinstalovaný trialware, přišel výrobce o další peníze. Není to levné.
Vaše řeči o tom, že by výrobci přece zareagovali platí pouze v teoriích u nedeformovaného trhu bez monopolních či oligopolních a dominantních hráčů. V této (ideální) teorii nežijeme.
A co se týká toho, že se výrobci vracení Windows prodražuje... To je ale jejich problém, kdyby se nesnažili dělat z Windows násilně jakože nedělitelnou součást, ale byl by to jak je správně volitelný doplněk nebyl by s tím žádný problém ohledně prodražování. A v době dnešních technologií nevidím problém Windowsy nabízet volitelně i tak, že prodám HW i s tím SW, ovšem pouze za cenu čistého HW, zákazník po vybalení HW a jeho spuštění u průvodce řekne, že Windows chce a ten mu nabídne možnost zaplacení licence Windows např. kartou, online převodem, SMS, PayPal, jakkoli jinak a po té se Windowsy aktivují a zapíší si co je třeba do UEFI, když to tak chtějí mít nebo odmítne a Windowsy se smažou a PC je připraveno k instalaci jakéhokoli OS včetně třeba již vlastněné krabicové verze Windows. Ale to by se samozřejmě MS nelíbilo, protože odmítnout nepotřebnou a nechtěnou licenci Windows by bylo příliš jednoduché a dělalo by to daleko více lidí, než když jim to otráví a znemožní takovým způsobem, jakým se to děje dnes, že? MS by ty klacky s výrobci ohledně licencí Windows neházel pod nohy, kdyby k tomu neměl důvod a uživatelé by Windowsy tam moc chtěli a dobrovolně by je např. výše uvedeným způsobem rádi kupovali, že?
Ad platí pouze v teoriích u nedeformovaného trhu bez monopolních či oligopolních a dominantních hráčů - výrobci HW nemají monopolní ani oligopolní postavení. Je čistě na nich, jestli budou nabízet HW s Windows nebo bez.
Ad kdyby se nesnažili dělat z Windows násilně jakože nedělitelnou součást - to technicky nedělitelná součást. Prostě se dodává jsou součást konfigurace, protože zákazníci chtějí počítače s Windows.
Ad zákazník po vybalení HW a jeho spuštění u průvodce řekne, že Windows chce a ten mu nabídne možnost zaplacení licence Windows např. kartou, online převodem, SMS, PayPal, jakkoli jinak - je to složité a vyžaduje to online připojení. A přitom úplně zbytečně. Kdo chce stroj s Windows, koupí si konfiguraci s Windows. Kdo chce stroj s Linuxem (well, kdo?), koupí si konfiguraci s Linuxem. A kdo chce stroj bez HDD, nebo si doma poskládat díly, koupí si prostě také co chce. Pokud někomu konfigurace nevyhovuje, ať si vybere jinou, klidně od jiného výrobce.
Když jsem kupoval svůj noťas, tak jsem vybral model bez předinstalovanýho OS. A na webu prodejce jenom navíc vyběhla nabídka s Win7 Home, Win7 Pro, Win 8, M$ opicema a dalšíma blbostma. Stačilo kliknout na "Ne, dík" a bylo to vyřešeno.
Došel noťas s Linpusem, stačilo nabootovat z live USB a spustit online instalaci. Za hodinu tam byl aktuální systém dle mých požadavků...
Mimochodem, cenově byl cca o 1200 levnější, než stejný model s widlema. Je fakt problém, aby to tak udělali všichni?
"Daný model má prostě nějakou konfiguraci komponent. Berte nebo nechte. Co je na tom tak těžké pochopit?"
Co je tak tezke pochopit na tom, ze to kolik je kusu nebo procent je ukradene, pokud chce zakaznik konkretni hw ??? V tom pripade je totiz NUCEN koupit s Windows, tak si nevymyslejte ze nikdo nikoho k nicemu nenuti.... ber nebo nech je o nicem.
"Navíc kdo by si proboha kupoval Lenovo Yoga s Linuxem? Vždyť je to convertible, a na Linuxu nemáte dotekové rozhraní, a nejspíš ani drivery, takže tabletový mód ztrácí jakýkoliv smysl."
HAhaHAha, mam Linux na Thinkpad X220Tablet, na Desktopu s 23" TouchMonitorem, na Fujitsu Lifebook B142, na vsem chodi Out-Of-Box dotekove rozhrani ihned po instalaci, resp. uz v LiveCD rezimu pred instalaci :)
Zkousel sem to z LiveUSB na nekolika dalsich NB s Touch (napr. Lenovo Flex, Dell Inspiron) a take chodilo Out-Of-Box...
"BTW Lenovo Yoga Tablet se dodává jen s Androidem. Ne bez OS, s Linuxem nebo s Windows. Apple MacBook Air se dodává jen s MacOS, nikoliv s Windows. Tohle vám nevadí?"
To mi nevadi
- android neni placenej, kdyz nepocitam vypalne smerem k ms, a v dusledku je s linuxem (pozn. komentatora linux = jadro a nemeni na tom nic zadnej vymysl o silnem opatchovani :)
- macbook neni s macos (to byl os pro m68k a ppc), ale s osx, nicmene nevadi mi to z toho duvodu ze vyrobce HW i OS je totozny (opet netreba rozmazavat ze HW nevyrabi primo Apple ale prostrednici, to uz je demagogie)
A vite co mi take VUBEC nevadi (ze stejneho duvodu jako apple hw a osx/ios)?
- Microsoft Surface s Windows 8
- Microsoft Lumia s Windows Phone
Ad zakaznik... je totiz NUCEN koupit s Windows - podobně je zákazník nucen si koupit Lenovo Yoga s RAM a HDD. Máte vlastní disk nebo RAM, a chcete proto notebook bez nich? Smůla - berte nebo nechce. A nevidím žádný rozdíl v tom jestli jde o RAM, HDD nebo OS. Prostě se vám nelíbí fixní konfigurace, tak máte smůlu.
Ad Thinkpad X220Tablet - to jaksi není Lenovo Yoga. Samozřejmě že vám to nakonec může nějak chodit (vizte jaké příšernosti autor článku popisuje slovy "skoro po všech stránkách s Linuxem skvěle kompatibilní"), nevylučuji to.
Ad vymysl o silnem opatchovani kernelu Linuxu v Androidu - žádný výmysl, holá fakta. MS Office pro Android má 95% kódu společného s desktopový Office, a asi byste ho nazval víc než "silně patchovanou verzí MS Office pro Windows desktop" :)
Ad android neni placenej - to přece nehraje roli. Výrobce zaplatil za drivery atd., já chci telefon s WP nebo bez OS, a chci vrátit kus peněz.
Ad MacBook, vyrobce HW i OS je totozny - přece vůbec nehraje roli, jestli si výrobce komponenty vyrobí sám, nebo je od někoho koupí. Vždyť Apple nevyrábí HDD, CPU, RAM, display, čipovou sadu, ani kasli, a nakonec to ani sám neposkládá dohromady. Tak jako si Apple kupuje HDD, Lenovo si kupuje OS.
Ad co mi take VUBEC nevadi; Microsoft Surface s Windows 8... - chápu že jste si vybral nějaké kritérium, ale podle mě naprosto nesprávně. Jak jsem psal, je úplně jedno, kde výrobce bere jednotlivé komponenty.
Melete nesmysly.
"Máte vlastní disk nebo RAM, a chcete proto notebook bez nich? Smůla - berte nebo nechce."
Tak vezmu a HDd nebo RAM klidně použiju jinde a jinak, nebo prodám. Mám peníze zpět.
"žádný výmysl, holá fakta"
Výmysl. Pořád je to linux kernel.
"Ad android neni placenej - to přece nehraje roli."
No to hraje sakra roli.
"Výrobce zaplatil za drivery atd"
LOL tohle už není ani ubohé, tohle je přímo zoufalé. Tak požádejte výrobce o prachy za drivery, ovšem nevím, k čemu vám pak ten mobil bude. Můžete se s ním mlátit do palice. To je šaškárna :-D
"Jak jsem psal, je úplně jedno, kde výrobce bere jednotlivé komponenty."
Software není komponenta.
Ad vezmu a HDD nebo RAM klidně použiju jinde a jinak, nebo prodám - samozřejmě neprodáte za původní cenu, takže tratíte. WiFi modul už byste asi neprodal, o klávesnici nemluvě.
Ad Pořád je to linux kernel - souhlas, silně opatchovaný. To jsou fakta.
Ad android neni placenej, to hraje sakra roli - výrobce měl s Androidem náklady, které promítnul do ceny. Drivery (BTW třeba driver exFAT), nadstavba GUI, testování, patenty atd. Já za tohle platit nechci, chci jen HW. Proč bych neměl dostat peníze zpátky?
Ad software není komponenta - je to něco co výrobce koupil a strčil do krabice (v tomto případě na disk). Jestli tomu vy říkáte komponenta, nebo to tak nevidíte, to je celkem nepodstatné.
"samozřejmě neprodáte za původní cenu, takže tratíte."
Jak to víte? Nic to nemění na faktu, že HW je můj, můžu si s ním dělat, co uznám za vhodné.
"výrobce měl s Androidem náklady, které promítnul do ceny"
Až bude M$ prodávat své stroje se svými widlemi, bude to obdobná situace. Takhle je to z vaší strany jen ubohý pokus.
"je to něco co výrobce koupil a strčil do krabice (v tomto případě na disk). Jestli tomu vy říkáte komponenta, nebo to tak nevidíte, to je celkem nepodstatné."
Je to podstatné, protože to prostě není komponenta, je to něco navíc, co k bezproblémovému používání toho kupovaného HW nepotřebuji.
Ad HW je můj, můžu si s ním dělat, co uznám za vhodné - specifikum SW je v tom že většinou nekupujete SW, ale licenci k jeho používání. S tím se pojí nějaké podmínky.
Ad to prostě není komponenta, je to něco navíc, co k bezproblémovému používání toho kupovaného HW nepotřebuji - pokud kupujete produkt popsaný "Notebook - AMD Quad Core A8-4500M, 15.6" LED 1366x768 lesklý, RAM 8GB, AMD Radeon HD 7640G + AMD Radeon R5 M230 2GB, HDD 1TB 5400 otáček, DVD, WiFi, Bluetooth 4.0, Webkamera, HDMI, Windows 8.1 64-bit", tak jsou Windows součástí konfigurace, stejně jako HDD nebo WiFi. Pokud nepotřebujete HDD, WiFi nebo Windows, zkuste si sehnat stroj jiné konfigurace. Pokud neseženete nic co vám vyhovuje, holt budete muset vzít to co je vaší vysněné konfiguraci nejblíž.
SW a HW jsou různé věci. Ovšem CPU a webcam jsou také dvě různé věci (mimochodem tu druhou asi z notebooku nevyrvete a neprodáte). Nevidím jediný důvod, proč by součástí prodávaného PC nemohl či neměl být OS. Z vašeho pohledu chápu, že by se vám to tak líbilo - ale to myslím výrobcům ani ostatním zákazníkům jako důvod nepostačí :)
evidentne jim na zakaznikovi zalezi a urcite se jim vyplati poresit par takovych pacientu, nez od kazdeho modelu vyrabet 2 verze s linuxem a win pro to 1% linuxaku co by si ho mozna koupilo vsadim se ze na vetsinu modelu nabizenych poze s win si nikdo nikdy zadny linux ani nenainstaluje a mit je potom skladem znamena jen ztratu neprodejne smeti...
> nez od kazdeho modelu vyrabet 2 verze s linuxem a win
Kulha Vam porozumeni principum. Ona firma ten OS nevyrabi. Volba systemu byla drive pouze na uzivateli a kupodivu to fungovalo a zadne smeti z toho nevznikalo.
Tesim se, az jednou budete s notebookem dostavat automaticky povinne aktivni samoudrzbovy protiteroristicky OEM program na zprostredkovani obchodni komunikace v cene 100 Euro za pouhych 20 Euro zapocitanych do ceny.
PC se používá s CPU, RAM, HDD, klávesnicí a OS. Samozřejmě můžete mít cokoliv z toho vlastní, nebo danou věc v počítači vůbec nechtít. Ale výrobce nabízí to co chce většina zákazníků. Pokud se model X nabízí jen se 4GB RAM, 500GB HDD a Windows 8.1, nevidím rozdíl mezi tím jestli chcete vrátit RAM, HDD nebo Windows.
Ono je to spíš tak, jako bych si chtěl koupit ledničku, ale výrobce by mi ji vnucoval jedině už naplněnou potravinami, o něž vůbec nestojím, protože je nejím, a ještě za to chtěl dostat zaplaceno. Taky budete tvrdit, že lednička bez potravin je neúplný výrobek a že mezi potravinami v ledničce a třeba motorem jejího kompresoru není žádný rozdíl?
Když už jsme u nesmyslných přirovnání, víte, jak se dneska prodává nebo vyrábí auto? Každé auto je vyrobeno zcela dle přání zákazníka. Od barvy laku, po výbavu. Neexistují skladiště narvané modely na rok 2015.
Zajímavé je, že u aut to jde, ale (ne)instalovat OS na ntb je pro jejich výrobce nepředstavitelný problém ;-)
Protože se to u auta za 800 tisíc vyplatí, ale u počítače za 15 tisíc ne. Protože vám v 90. letech pan Dell vyhověl, protože počítač stál tehdejších 40 tisíc Kč, ne dnešních 15 tisíc. Protože cílem prodejce není vaše spokojenost, ale jeho zisk. A zisk opravdu není sprosté slovo, jenom pro Jiřího Paroubka. Není to technický problém, je to problém peněz, jste okrajový trh, počítače jsou dnes komodita.
7%, protože zbytek, tedy HW, úzasně zlevněl. Možnost výběru OS zajímá jen vás, pár lidi, mainsteram, který nakupuje počítače v supermarketech, to nezajímá. PRoč se neobjevili žádní prodejci, kteří by prodávali počítače bez OS? Protože by se neuživili, je vás málo. Počítače jsou levné marže nízké, musí prodávat kvantitu, ne se starat o pár geeků.
V současné době vidím na alza.cz 146 modelů notebooků bez OS a 6 s Linuxem. U desktopů vidím 251 modelů bez OS a 1 s Linuxem. A to jsou jen tyhle dvě kategorie; ultrabooky a 2v1 nejspíš nejsou započítané. Pokud by většina počítačů byla s OS/2, a já měl v eshopu v maličké středoevropské zemi na výběr z 404 modelů bez OS/2 nebo s Windows, neměl bych s tím problém. Kde vidíte problém vy?
Moje analýza je zcela v pořádku. Pokud budu chtít 17" notebook s CPU Intel Atom, technicky tomu jistě nic nebrání, ale nikdo ho nenabízí. Holt si musím vybrat z toho co je na trhu.
Ad ritolezecka otazka - IT pro mě není náboženství. MS prostě nabízí dobré produkty, i když nemusí být nutně nejlepší. Jenže víc produktů od jedné firmy má synergický efekt, takže MS prostě většinou vychází nejlépe. Kdyby nejlépe vycházely produkty IBM, Apple, Oraclu nebo někdo jiného, klidně bych přesedlal.
Pokud už se chcete zabývat morálními aspekty věci, tak si všimněte zajímavého paradoxu. Open source komunita vyznává otevřenost, uzavřený zdroják je hnus, a DRM je sprosté slovo. Přitom všichni tleskají uvedení Steamu na Linux. Pseudomonopolní uzavřený DRM systém pro distribuci her, a open source komunita ho oslavuje - to bych myslel že spíš zamrzne peklo :). Open source komunita prodala svou ideologii za pár indie her a portů zastaralých a na jiných platformách dávno neprodejných her. Wow!
Dále se koukněte třeba na Android. Původně open source, ze kterého Google postupně vytrhává kusy, které jsou pak k dispozici jen v uzavřených Google Mobile Services se zatraceně drsnou licenční smlouvou. K tomu mají telefony často zamčený bootloader, a Google se brání jejich rootování. To je přece otevřenost hodná potlesku komunity.
"Pokud už se chcete zabývat morálními aspekty věci, tak si všimněte zajímavého paradoxu."
Souhlas. (Že bys nikdy neřekl, že s tebou budu souhlasit? Já taky ne.)
On je totiž rozdíl mezi OpenSource a FreeSoftware. FreeSoftware je opensource se svědomím. Není mnoho lidí, kteří, pokud narazí na tuto hranici, jsou ochotni pro to něco obětovat.
Steamu tleskají (někteří) zastánci OSS. Rozhodně ne FSF.
"Open source komunita prodala svou ideologii"
To je právě ten kámen úrazu. OSS žádnou ideologii nemá. To jsou většinou jen pragmatici, kteří OSS používají pro svoje plus bez ohledu na následky.
"Dále se koukněte třeba na Android."
Asi tak. Google je horší než Microsoft. A to MS nasadil laťku hodně vysoko.
> analyza.
12'' a lepsi i3. Typicka konfigurace, dalsim nalhavanim to nezmenite, je tam vyber NULA.
> Pokud už se chcete zabývat morálními aspekty věci
Tak ja se pry chci zabyvat moralkou....
Vubec me nezajima Vase analyza OpenS, obzvlast kdyz do tech komunit v zadnem z pripadu nepatrite. Kazda veta obsahuje lez, nekdy dve. Vcetne "Wow" pokud to je narazka na Visty. Myslim, ze by se dal analogicky odstavec nalezt v Main Kampfu.
O google ani MS se nezajimam, mate nejaky nabozensky problem, ze tu adorujete MS a tupite Go?
Tak ja se pry chci zabyvat moralkou....
Ad dalsim nalhavanim to nezmenite, je tam vyber NULA - žádné nalhávání. Prostě má alza.cz minimálně 404 konfigurací bez OS nebo s Linuxem, a na tom nic nezměníte. Že si z nabídky nevyberete? Já chci Lenovo Yoga bez HDD, protože mi doma leží SSD. Ale jsem nucený koupit si stroj včetně HDD. Samozřejmě se prodávají stroje bez HDD, ale není to model Lenovo Yoga 2 Pro, který jsem si vybral. Čí je to problém? Samozřejmě můj, protože výrobce prostě nabízí nějaký celek, a já buď beru, nebo nechám.
Ad me nezajima Vase analyza OpenS, obzvlast kdyz do tech komunit v zadnem z pripadu nepatrite - samozřejmě je potřeba poslouchat jen souhlasné názory, a rozhodně ne pohled z jiného úhlu. To by totiž mohlo být ideologicky nečisté, a kontaminovat vaše náboženství :)
A ty lumpárny a překážky, které jsme tu x krát vypsali, aby s tím MS vydrbal jsem vynechal zcela záměrně, že ano.
Prodat můžu ne proto, že "podle některých právníků" ale podle soudního dvora EU pokud se nemýlím, ale MS se tomu velmi účinně brání a de facto tohle právo neguje, protože by měl jinak po žížalkách a těžko by změněný stav vysvětloval akcionářům. Přestaňte psychopaticky vidět jen to co chcete vidět. Když už vám k tomu nepomůže ani oslovení "psychopate", aby vám intelekt zabral, tak tím psychopatem nejspíše opravdu jste a jen tím dodáváte důkazy na toto tvrzení.
Co to tu placate za dojmologii? To je jak u tech demagogu z IPCC.
Jaky dve verze? Jsem vyrobce, vyrobim notas. Prijde kupujici a:
1) koupi si notas. Nebo
2) koupi si notas a k nemu treba za kilo Ubuntu. Nebo
3) koupi si notas a za par litru jiny komercni OS. Nebo
4) koupi si notas a k nemu brasnu. Nebo
5) koupi si notas, brasnu, Ubuntu a externi HDD. Nebo
6) koupi si notas a k nemu... co chce.
Umoznuje vam vas omezeny rozhled predstavu, ze ten notebook je ve vsech pripadech stejny model, ve stejne krabici a za stejnou cenu?
proto, aby mi ten počítač fungoval. Abych nemusel řešit naprosto triviální věci, které komerční OS od jisté firmy z Redmontu neumí, umí jen blbě, nebo jen na některých PC.
Tedy abych nemusel řešit, že win na některých instalacích neumějí změnit celé jméno souboru, tedy včetně přípony (což jsem musel řešit jeho změnou z jiného OS), že neumějí uložit opravený textový soubor (zdroják programu, text v TeXu, např.) tak, aby byl ihned k dispozici překladači (interpretu), takže jsem musel po každé banální úpravě zdrojáku při jeho ladění vypnout a znovu zapnout textový editor, abych si vynutil uložení nové verze na disk. Plus desítky dalších číčovin, včetně naprosto bezcenné dokumentace.
Teď mám doma i v práci Linux (momentálně Debian s LXDE) a jsem prakticky spokojený. Stoprocentní to jistě není, ale je to lepší než windowsy, a pokud je tam nějaký problém, dá se buď vyřešit nebo obejít.
Ad win na některých instalacích neumějí změnit celé jméno souboru, tedy včetně přípony - a kvůli tomu jste přejmenovával soubory z jiného OS? LOL. Skrývání přípon souborů je v nastavení Windows Exploreru. Na command line jsou samozřejmě přípony vidět vždy.
Ad neumějí uložit opravený textový soubor (zdroják programu, text v TeXu, např.) tak, aby byl ihned k dispozici překladači - záleží jestli textový editor zamyká soubor pro čtení. Některé editory to nedělají (Notepad), jiné ano (WordPad, Word), další to umí nastavit (třeba UltraEdit).
Pokud není soubor zamčený během editace, může vám ho jiná aplikace pod rukama modifikovat, což vede k nekonzistenci. Navíc ho může jiná aplikace přečíst zatím co ho ukládáte, což je jasná race condition. Předpokládám že tak přízemními koncepty jako konzistence a race conditions se ve svých úvahách nezabýváte ;)
Nejde o to, že se ta přípona nezobrazí, ale že poklepem na ikonu a výběrem "přejmenovat" je možné změnit jen část názvu před tečkou.
Na některých instalacích to jde změnit celé, na jiných ne, kus od kusu. Nikde v helpu není informace o tom, jak to udělat, aby to fungovalo, prostě šmejd.
Interprety a překladače soubor čtou, editor do něj zapisuje. Tyto činnosti se nijak netlučou. Alespoň unix-like systémy dovedou zamknout soubor jen pro zápis a nechat ho přístupný jiným aplikacím pro čtení.
Pokud dám v editoru ulož, on mi ohlásí "uloženo" a ono to uloženo není, tak je prostě vadný operační systém. Dokonce i v případě, že by to ukládalo až po hlášce "uloženo", když už jsem následně spustil interpret / překladač, tak by to byla vada OS. Linux tuto vadu nemá, tudíž je na vážnou práci vhodnější.
Bral bych, pokud by vyskočila nějaká hláška, že to má k dispozici jen starou verzi souboru, byť i to by byla pitomost MS-stylu, nicméně tady se systém tváří, že oprava byla uložena a přitom interpret pracuje s neopravenou verzí.
Na Windows XP/2003 a starších se při přejmenování souboru vybere celé jméno včetně přípony. Na Windows Vista a novějších se vybere jen jméno, nikoliv přípona. Ale tu příponu samozřejmě můžete vybrat myší, kurzorovými klávesami apod. Osobně používám CTRL+A pro výběr celého jména.
Celé to samozřejmě platí jen když Explorer ty přípony zobrazuje.
Ad Interprety a překladače soubor čtou, editor do něj zapisuje. Tyto činnosti se nijak netlučou - samozřejmě tlučou. Když aplikace A do souboru zapisuje, a zároveň z něj aplikace B čte, tak snadno dojde k situaci kdy app B přečte soubor špatně, protože app A zrovna soubor zapisuje/přepisuje (stisknul jste Save button). Na race condition vašem desktopu při psaní dokumentu TeXu nikoho nezajímá, ale obecně je to dost velký problém.
Ad unix-like systémy dovedou zamknout soubor jen pro zápis - LOL, to jste mě pobavil. Koukněte se někdy na zamykání souborů na Unixech. Funkce pro zamykání se historicky dost liší, zámky nejsou mandatory, víc než jeden proces může držet exclusive lock, NFS na některých Unixech zámky nepodporuje, a různé implementace se liší (napřílad na AFS mohou dva network klienti získat za jistých okolností exclusive lock).
Ve Windows samozřejmě umíme zamykat pro zápis i čtení, včetně byte ranges.
Blblo to už na win 98.
Pokud dám v editoru pokyn "uložit", tak neexistuje důvod, proč by se ten soubor neměl objevit v aktuální verzi na disku. Pokud se tam neobjeví a místo toho systém podhazuje dalším programům jeho starší verzi, až do restartu editoru, tak je něco špatně a nedá se s tím ani dobře pracovat.
Pokud se souborem pracuje editor a překladač / interpret, tak neexistuje sebemenší důvod, proč by si ho měl nějaký další soubor zamykat.
Windows prostě nezvládají standardní činnosti a tudíž jsou totálně na exkrement.
Hmm, nepochopil. Takže ještě jednou: soubor se objeví v aktuální verzi na disku hned po uložení. Akorát k němu váš překladač nemá přístup, protože ho editor zamknul, aby nedošlo k race condition. Nejspíš zahlásí chybu, a vy uvidíte výsledek posledního úspěšného překladu.
Zjevně jde o problém editoru, a nikoliv Windows. Je smutné že to nedokážete pochopit. Skoro tak smutné, jako když neumíte přejmenovat soubory z GUI ani z command line, a musíte bootovat jiný OS.
Tak jak to, že OS podsunuje překladači předchozí verzi, která by při řádném provedení zápisu vůbec neměla v počítači už existovat? Pokud by překladač hlásil, že nemůže číst soubor zdrojovytext.tex, zamčený jinou aplikací, tak by to bylo něco jiného. Překladač se ale tváří, jako by soubor opraven nebyl. A to není chyba editoru, ale jednoznačně operačního systému, že z nějakých, pro mě zcela nepochopitelných důvodů (nejsem blb z MS), podhazuje dalším aplikacím neustále starší verzi zdrojáku a předstírá, že jeho oprava nebyla provedena. Nehledě k tomu, že se to vyskytovalo u všech dostupných editorů (cca 4 - 5), schopných uložit holý text (bastly typu wordu jsem nezkoušel).
Opravdu raději pracuji s plnohodnotným systémem, kde se ten zdroják uloží a je okamžitě k dispozici v nejnovější uložené verzi všem dalším aplikacím, než s nějakým méněcenným bastlem, který toto vyřešeno nemá.
To je jako házet hrách na zeď. Zkuste si následující:
- Založíte soubor a.txt, napíšete do něj "test", uložíte, zavřete editor.
- Otevřete soubor a.txt v Notepadu, opravíte textna test2, uložíte soubor a necháte Notepad otevřený.
- Na příkazové řádce provedete příkaz "type <cesta>\a.txt", samozřejmě bez uvozovek. Co uvidíte? Text se samozřejmě vypíše.
Pokud (a dokud) nedokážete pochopit základní principy, jsou vaše řeči o bastlech naprosto mimo.
Když uzavřu editor, tak se pochopitelně soubor ocitne na disku a je dostupný.
Já potřebuji, aby se bez uzavření souboru promítla oprava do činnosti překladače.
Tedy když napíšu soubor hallo.tex:
Hallo vorld!\par \bye
a zpracuji to tex hallo.tex dvipdf hallo.dvi, tak se mi v pdf objeví to Hallo vorld!
Když to v testu hallo.tex opravím na správné "Hallo world!" a uložím,
tak se mi po překladu poříd objevuje ten vorld.
Teprve až ukončím editor, tak se oprava promítne do výsledku.
Na Linuxu v momentě, kdy ten opravený soubor uložím, je pro texový překladač k dispozici opravená verze. Přestože mám editor zapnutý a dál v něm ten soubor otevřený.
Na windows systém pořád předhazuje překladači předchozí neopravenou verzi. Dokud nevypnu editor, nebo nezmáčknu tlačítko "reset". Bylo to tak na W95, W98, WXP a naposled jsem tenhle bug viděl na Vistách.
Tak si zkuste ten soubor opravit a uložit v editoru, nechce ho otevřený a vypište si obsah souboru na command line příkazem type. Samozřejmě tam bude nový obsah. Problém bude nejspíš v tom, že používáte editor který soubory zamyká (což je věc aplikace - minimálně UltraEdit umí zamykání souboru nastavit), a proto vám TeX ten soubor nepřečte.
1. Dělaly to všechny editory, které jsem zkoušel, přitom ded, Klasik a gvim nejsou bastly od MS.
2. Problém vidím v tom, že ta wokenní "command line" se zřejmě dostane i k tomu neuloženému souboru někde v paměťovém bufferu, o němž OS předstírá uživateli, že je už na disku.
Protože pokud by byl soubor fyzicky uložen na disk, ale zamčen pro čtení, tak by TeX korektně ohlásil chybu a ukončil činnost (není to bastl od MS).
S Linuxem si "tykám" už hodně dlouho (slovo hodně 3x červeně podtrhnout), patřím nejen k propagátorům tohoto OS, ale k i přispěvovatelům, patchovatelům, maintainerům balíčků či repozitářů, reportérům bugů a hlavně spokojeným adminům a uživatelům - byl jsem asi první (nebo možná jeden z prvních), kteří provozovali internetovou kavárnu čistě na Linuxu, nainstaloval jsem, adminoval, provozoval (a stále tak činím) hromadu nejen serverů, ale desktopů (ať u na stolních, či přenostných počítačích a to nejen na platformě x86) ... proč tento možná zbytečně dlouhý úvod?
Protože abych pravdu řekl, článek je to na jednu stranu velmi zajímavý (i když se dal u něj samozřejmě čekat i trolling v čele eLOčkem), musím říct, že vůbec nemám takový "happy" pocit, jako autor článku z toho, že se mu podařilo vrátit Windows k jím koupenému netbooku.
Osobně totiž vidím ty neskutečné klacky pod nohy nejen MS (velmi se snažící o znepříjemnění vrácení licence), ale také výrobce HW, který je v tom v tandemu s MS - a nikdo mi zřejmě lehce nevymluví, že výrobce dělá tyhle věci tak složitě proto, že to je nutné, ale proto, že chce uživatele odradit, aby to nedělal, což se téhle povedené dvojici MS a výrobce HW daří - nejen z reakcí tady v diskuzi, ale sám znám spousty lidí, kteří raději přeinstalují Windowsy Linuxem v tichosti, než by se prodírali tímto martýriem a hromadu dní byli bez svého nakoupeného HW. Výrobek si totiž v prvé řadě kupuji proto, že ho chci užívat a ne se s ním hned po nákupu na řadu dní rozloučit.
Jak by měla vypadat situace, aby to nebyly zřejmé klacky pod nohy:
1. Mít možnost koupit jakýkoli HW rovnou bez OS popř. s výběrem alternativních OS, které na HW chodí
2. Když už by nebyl zajištěn bod 1. ve 100% případů, tak prostě odmítnout licenci, vrátit INSTALAČNÍ média a případně další věci týkající se nechtěného SW buď prodejci či výrobci buď osobně nebo poštou za pár korun, nebo v případě odmítnutí možnost vygenerovat elekteronické cosi (podepsaný soubor např.), ze kterého bude patrné, že jsem licenci ODMÍTL a který si nahraji na flash disk třeba a který uploadnu do formuláře na webu výrobce, čímž potvrdím, že licenci nechci a neužívám a dostanu plnou REFUNDACI (a nezlobte se na mě, ale cca 1000 Kč mi nepřijde jako plná, když cena OEM Windows pro koncového uživatele je cca 2,5x větší) a tím je hotovo.
3. Pokud nechci nechtěný SW vracet, mít možnost prostě vzít MÉDIA a další věci týkající se nechtěné licence a prostě ji jednoduše prodat a nezpůsobovat tím problémy sobě či kupujícímu.
Jakékoli jiné způsoby už smrdí právě neskutečným vyráběním úmyslných problémů zákazníkovi z jediného důvodu - aby to vzdal!
Největší prudy, které MS v tandemu s výrobci HW dělá, aby zákazník držel hubu a krok, když už Windowsy reálně nepoužívá, aby je nevracel a nekazil tím někomu statistiky jsou dle mého názoru tyto:
1. Pokusy o přesvědčení zákazníka, že prodání licence není dovoleno, přestože je to protizákonné
2. Když už znalý zákazník ví, že OEM licenci může prodat, tak de-facto znemožnění prodeje tím, že nemáte instalační média, instalační kód a budete proto minimálně vypadat podezřele nebo rovnou jako pirát
3. Úmyslné chyby ve firmware HW, který dělá jiným OS problémy, které je nutné řešit workarroundy v jádře OS, ovladačích i dalším SW.
4. Úmyslné nedodržování standardů ve firmware HW, mnohdy s drzými odkazy na CERTIFIKACI právě od MS, která je k ničemu, protože certifikuje-li MS např. ACPI dané desky, notebooku ap., který prostě NEDODRŽUJE ACPI standardy či úmyslně v částech věnovaným jiným OS jsou chyby, je jasné, že jde o úmysl
5. Dohody s výrobci HW na dodávání OS s jejich výrobky s podmínkami, které nutí výrobce znemožňovat nebo alespoň znepříjemňovat dodávku s jinými OS
6. Vynucení určitých částí v UEFI, které nepřinášejí ani žádnou výhodu, ani bezpečností vylepšení, za kterážto tvrzení se snaží MS schovávat, protože je jasné, že je to jen další z pokusů o znepříjemnění a znevýhodnění nežádoucí konkurence jiných OS a vynucování instalace se zapnutými těmito prudícímí částmi podmíněním získání jakýchsi certifikátů, bonusů ap., které se z ekonomického a konkurenčního hlediska výrobci HW zdají výhodné.
7. Předaktivované Windows na některých strojích
8. Znevýhodňování výrobce, který by chtěl dodávat i jiný OS
Možná mě někdo doplní, v tuhle pokročilou hodinu mě zrovna nic dalšího nenapadá, ale jako výčet pro podporu mého postoje ohledně toho, že to někdo dělá naschvál asi stačí.
Autorovi článku velmi děkuji, nicméně jak už jsem naznačil, jeho spokojenost čišící z článku nesdílím a spíše mi to přijde více než smutné. Rozumnější mi spíše přijdou aktivity některých výrobců, kteří skupují licence a pak je přeprodávají s výhodnou cenou jako tzv. druhotné licence (naštěsí se SW licence neopotřebovává jak HW, takže má stále cenu) např. od firem, které mají multilicence a nemají proto důvod platit další licence dodané nuceně s nakoupeným HW. Nicméně správný (až ideální) stav jsem popsal výše a ačkoli nejsem příznivcem všemožných regulací, myslím si, že tady je pro regulaci důvodů požehnaně a možná by stálo za to se sdružit a nějakým způsobem to prolobovat v ČR nebo EU, což by ale byl docela běh na dlouhou trať, ale nemůžu se zbavit dojmu, že úředníci a jiní státní zaměstnanci, potažmo stát či EU jsou tu od toho, aby nás proti takové nadvládě nenažraných a bezcharakterních firem chránili a narovnávali nevyrovnaný vztah. C'est la vie...
Omlouvám se za asi nejdelší příspěvek, jaký jsem tu kdy vytvořil, ale třeba se to stalo poprvé a naposled ;-).
Obavam se, ze tohle nepujde bez dalsich desitek soudnich sporu.
Jinak pro zajimavost, celkem by me zajimalo, co by soud rek na to, kdyby si dotycny na dny, kdy byl bez HW pronajal HW jinde, a pozadoval uhradu pronajmu. IMo by to vpohode uznal. Je totiz problem prodejce, ze prodava v rozporu se zakony.
V uvaze jste nejak ponechal stranou fakt, ze OEM licenci na osmickove Widle nejde prodat. Jak tu nekdo psal, konkretni instalace je vazana na cislo ve firmware a zadna licencni nalepka uz na strojich neni. Takze se nam to zase komplikuje a dokud se firma Microsoft nepropadne do zhavou lavou naplnene propasti, tezko se to zmeni. Snad leda, ze by mira nasranosti zakazniku, ktera jiz od Widli Vista silne s kazdou druhou verzi roste, zakaxniky primela, aby od vyrobcu vyzadovali stroje pouze s jinymi OS nebo zcela bez a s jejich bezchybnou podporou ve firmware. Tak to chci tedy videt, to radsi vsichni budou soupat dlazdickami i na serverech.
Mě by v téhle souvislosti zajímalo (v článku jsem nenašel nic), zda onen autorizovaný servis Aceru upravil BIOS (EFI). Jinak je to totiž to celé papírování naprosto samoúčelná šaškárna, ty W8.1 můžu kdykoliv nainstalovat zpět a automaticky se aktivují. Automatizovaná debilita jde dokonce tak daleko, že je nemalý problém vnutit tomu počítači jinou edici, než pro kterou je OEM SLP 3.0 licence v BIOSu (EFI)
1.1 možnost koupit jakýkoli HW rovnou bez OS - to je stejné jako výběr libovolných jiných komponent (RAM, HDD, CPU, akumulátor, klávesnice, DVD/BD, WiFi). Výrobci prostě uvádějí konfigurace, které se podle nich budou dobře prodávat. Konfigurací bez OS nebo s Linuxem máte jen na alza.cz minimálně 404.
1.2 INSTALAČNÍ média a případně další věci týkající se nechtěného SW - je to stejné jako u vracení HW: výrobcům se do toho nechce, protože mají na HW minimální marže, a cena logistiky s tím spojená je prostě příliš vysoká.
2.3 Úmyslné chyby ve firmware - proč myslíte že jsou úmyslné?
2.4 Úmyslné nedodržování standardů - ty "standardy" nejsou nijak závazné.
2.5 Dohody které nutí výrobce znemožňovat... dodávku s jinými OS - takové existují?
2.5 Vynucení určitých částí v UEFI, které nepřinášejí ani žádnou výhodu, ani bezpečností vylepšení - pokud hovoříte o SecureBoot, tak tam samozřejmě je zásadní bezpečnostní vylepšení.
Zkuste si u Apple koupit Macbook Pro bez OS.
Zkuste si koupit telefon s Androidem s tim, ze tam chcete Windows.
Zkuste si koupit skodovku s tim, ze tam chcete system z BMW.
To, ze vy neco chcete, neznamena, ze je to na trhu k dispozici. Mate moznost se realizovat, bezte na trh a tu diru vyuzijte!
"Zkuste si u Apple koupit Macbook Pro bez OS."
Kormě toho, že obojí je výtvorem jedné firmy, proč by to někdo dělal? MacBooky se kupují hlavně kvůli tomu systému. Analogie mimo.
"Zkuste si koupit telefon s Androidem s tim, ze tam chcete Windows."
A co s ním budu dělat? Používat ho jako těžítko? Analogie mimo.
"Zkuste si koupit skodovku s tim, ze tam chcete system z BMW."
Nevím, co si mám představit pod "systémem" z BMW. Pokud software, tak kuůodivu ten se vyrábí jako specifický pro daný model a jiný tam jaksi nebude fungovat. Analogie úplně mimo.
"Mate moznost se realizovat, bezte na trh a tu diru vyuzijte!"
Argumentačni faul, ubohé. Ještě něco?
Ad Apple koupit Macbook Pro bez OS; obojí je výtvorem jedné firmy - proč by mělo záležet na tom, kde výrobce bere komponenty? Apple kupuje HDD, CPU, RAM, chipset, kasli atd. Lenovo navíc kupuje i OS.
BTW samozřejmě znám pár lidí, kteří mají MacBook s Windows. Kupodivu jim nikdo peníze za MacOS nevrátil. Prostě byl v konfiguraci, a nešlo ho vrátit, stejně jako u konkrétního modelu řekněme Lenova máte v ceně Windows a nelze je vrátit.
Za Mac OS se neplatí, za Android se neplatí (a navíc bych musel mít přirozené masochistické sklony, abych tam chtěl Windows). Příměr s auty je mimo.
Na nedeformovaném trhu by to k dispozici bylo, buďte té lásky a nepřekrucujte realitu stejně jako MS překrucuje volný trh a byl za to nepočítaně plácnut přes prsty.
Tak jednoduše to nefunguje, jak si představuješ. Existuje něco jako zákaz vázaného prodeje. Když nabízím DVD přehrávač a cpu ho jen s tím, že uvnitř na disku bude nahrána hromada sr..k, o něž nemám zájem, ale přesto jsou zahrnuty v ceně, tak mám právo ty sr..ky vrátit a chtít ty peníze za ně zpět. A pokud to bude nějak příliš komplikované a zdlouhavé, asi by to mohlo uspět i u soudu.
Záleží, co je podstatou. Běžnou součástí _počítače_ rozhodně není MS Windows. Naproti tomu, že v mobilním telefonu je nějaký operační systém, je spíš bonus, stejně jako třeba u automatky, protože primárním úkolem mobilu je telefonování, podobně jako u pračky praní, a že k tomu nějak využívá vestavěný počítač je věc druhá. Primárním úkolem počítače je umožňovat běh různého SW, ne poskytovat prostředí pro běh Windows.
Ten druhy odstavec myslite smrtelne vazne?
Telefon slouzi k telefonovani, proc tam tedy vyrobce cpe bloatware v podobe OS ?
Sel by ten telefon bez toho OS pouzit k telefonovani?
Analogicky, sel by ten PC bez OS pouzit k behu ruzneho SW? Pozor na to, ze OS je sice SW, ale specificky, protoze je vyzadovan ruznym SW, aby ten ruzny SW vubec na tom PC bezel.
A mimochodem, slovo "bonus"...staci si vzpomenout na kauzu Microsoft + IE, jaky to byl rev, ze omezuje konkurenci v prohlizecich. Pritom to byl "bonus" od vyrobce toho OS. V pripade dnesnich dotykovych telefonu je ten "bonus" mnohdy od treti strany.
Nedivil bych se vyrobcum, ze zvednou cenu HW a OS k tomu daji zadarmo, ale ten OS uz bude kalkulovan v cene HW. A nikdo nebude moci rici ani popel.
Nedivil bych se vyrobcum, ze zvednou cenu HW a OS k tomu daji zadarmo, ale ten OS uz bude kalkulovan v cene HW. A nikdo nebude moci rici ani popel.
Určitě. Von už jim to zadarmo cpe Microsoft (W 8.1 with Bing), protože to hrůzu nikdo nechce a už vůbec nechce platit za dlaždicoidní hnus desítky procent z ceny u levného železa.
Ad zákaz vázaného prodeje - ten je definován v §11 ZOHS: vázání souhlasu s uzavřením smlouvy na podmínku, že druhá smluvní strana odebere i další plnění, které s požadovaným předmětem smlouvy věcně ani podle obchodních zvyklostí nesouvisí. OS s počítačem zjevně souvisí věcně i podle obchodních zvyklostí. Navíc se to týká jen soutěžitelů s dominantním postavením, což žádný výrobce ani prodejce počítačů zjevně není. Zkuste to u ÚOHS, zcela zjevně neuspějete.
Ad primárním úkolem mobilu je telefonování - bývalo :). Smartphone má OS, a technicky není problém ho dodat s jiným OS nebo bez OS.
"OS s počítačem zjevně souvisí věcně i podle obchodních zvyklostí. Navíc se to týká jen soutěžitelů s dominantním postavením"
M$ má silně dominantní postavení a je vnucován právě jeho OS.
"Zkuste to u ÚOHS, zcela zjevně neuspějete."
Zcela zjevně někdo uspěl v Itálii. Nic bych za to nedal, že tohle je teprve začátek.
Ad M$ má silně dominantní postavení a je vnucován právě jeho OS - jenže tržní soutěže se v této části trhu účastní výrobci PC, nikoliv MS.
Ad zcela zjevně někdo uspěl v Itálii - italský soud to pokud vím neprohlásil za vázaný prodej. Navíc peníze za OEM licenci dostalo vyplaceno už více lidí ve více zemích, a na tržby MS to mělo prakticky nulový dopad, takže to asi není začátek ničeho.
"jenže tržní soutěže se v této části trhu účastní výrobci PC, nikoliv MS."
Windows jsou produktem M$, který mimo jiné svou finanční politikou výrobce tlačí, aby widle na PC instalovali. M$ má silně dominantní postavení na trhu desktopových OS.
"italský soud to pokud vím neprohlásil za vázaný prodej"
Netuším, jestli italské právo vůbec obsahuje tento pojem, nicméně princip je stejný: nutit zákazníkům s HW i OS je nelegální.
"Navíc peníze za OEM licenci dostalo vyplaceno už více lidí ve více zemích, a na tržby MS to mělo prakticky nulový dopad, takže to asi není začátek ničeho."
Proč sem taháte tržby, to si potřebujete něco kompenzovat? Je to začátek právní ochrany spotřebitelů před těmito nekalými praktikami výrobců IT.
Ad M$ má silně dominantní postavení na trhu desktopových OS - což je sice pravda, ale nic to nemění na dvou věcech: 1. v případě PC s OS nejde o vázaný prodej, 2. smlouva je mezi vámi a výrobcem/prodejcem, a výrobci ani prodejci nemají dominantní postavení.
Ad nutit zákazníkům s HW i OS je nelegální - to nebyl závěr soudu. Závěr soudu byl ten, že pokud uživatel nesouhlasí s EULA po převzetí počítače koupeného stroje, může vrátit jen licenci Windows. Možná vám to tak nepřipadá, ale jde o výrazný rozdíl.
Ad začátek právní ochrany spotřebitelů před těmito nekalými praktikami výrobců IT - jednak na těch praktikách není nic nekalého, a pak italský případ vrácení Windows není začátek, protože jak jsem psal, u soudů se domohlo už víc lidí v jiných zemích.
Já na terminu vázaný prodej netrvám. Na tom, že je to sfinstvo, to nic nemění.
"Závěr soudu byl ten, že pokud uživatel nesouhlasí s EULA po převzetí počítače koupeného stroje, může vrátit jen licenci Windows. Možná vám to tak nepřipadá, ale jde o výrazný rozdíl."
Takze výrobci nesmí zákazníkům nutit SW. Žádný rozdíl v tom není, výsledek je jasný.
"jednak na těch praktikách není nic nekalého"
Samozřejmě je.
"a pak italský případ vrácení Windows není začátek, protože jak jsem psal, u soudů se domohlo už víc lidí v jiných zemích."
Pár jedinců, kteří s tím měli obrovské problémy a nemalé výdaje. Jen víc takových rozsudků a v případě házení zákazníkům klacků pod nohy výrobce klepnout přes prsty.
Nabízel jsem tu už jiný úhel pohledu: založíte si firmu a dodáváte do obchodů sestavy s Linuxem. Přijde zákazník, že chce počítač s Windows. Vy mu řeknete "tohle nedělám, jděte jinam". Co je na tom špatného nebo nekalého? Vždyť je to váš business, a jen vy rozhodujete o tom, co budete nabízet.
Ad uživatel nesouhlasí s EULA po převzetí počítače koupeného stroje, může vrátit jen licenci Windows VS výrobci nesmí zákazníkům nutit SW - to samozřejmě není totéž, jsou to dvě velmi odlišné věci. Co když třeba výrobce nechá zákazníka odsouhlasit EULA na webu v rámci nákupu? Argument použitý u toho soudu pak prostě padá, protože zákazník dostal stroj se SW, u kterého už odsouhlasil EULA.
V zadnem pripade si nepreji aby pod mym postem recykloval sve lzi LO.
Podivejte se na licence - souvisi to s historii. Nikdo jiny nez Apple nebude vyrabet jeho veci. U telefonu to plati samozrejme taky, samsung nedovoli nikomu kopirovat svoje telefony. S autama tu neblbnete.
IBM tehdy zareagoval na kritickou situaci tim, ze do hry vtahl vsechny dodavatele a system udelal otevreny. Ten zustal otevreny dodnes. I vy si muzete zacit skladat PC (dle volnych standardu IBM) a prodavat. Diky tomu tu vsichni nejedeme na jablku.
Kdyz si chce tuhle otevrenou megastrukturu ohnout podle sveho jedna firma se SW, tak to treba legalne delat do jiste miry muze, a je to stejne, jako kdyby si to udelal podle sebe Intel, nebo nvidia.
Ted muj osobni nazor - je to druh kradeze obecneho vlastnictvi.
A jedno obecne tvrzeni - tahle monopolizace poskozuje uzivatele.
S pozdravem Smrt lzim LaelaO se loucim.
Se kterým písmenkem konkrétně ve slově "jakýkoli" máte problém, že ho ignorujete? 1504 celkem jen 404 bez OS.
Výrobci neuvádějí konfigurace, které se jim budou dobře prodávat, ale které chtějí prodat a na kterých chtějí co nejvíce jakýmikoli způsoby vydělat - včetně možnosti, že dostanou cukrátko od MS v podobě bonusu za to, že nabízejí od určité cenové hranice jen s Wokny.
Zajímavé, že ve výčtu v závorce uvádíte HW komponenty a přitom jedním dechem říkáte, že mezi ně patří taktéž SW... Myslím, že by jste měl požádat, aby vám tu svěrací kazajku nepovolovali, pak máte roupy na netu :-D.
Ad úmyslné chyby ve firmware - myslím si, že Google či Bing používat umíte a kauzy s úmyslnými chybami např. v ACPI DSDT tabulkách, které jsou určené pro jiné OS než Windows si dohledáte sám, kdy po přepnutí linuxového jádra tak, aby při bootu vzal DSDT tabulku určenou pro Windows najednou chyby nejsou a další podobné lumpárny, jako jsou např. nemožnost přepnutí SATA řadiče do SATA režimu, kdy to přepíná později nějakým způsobem ovladač dodaný pouze pro Windows zatímco konkurenční výrobek se stejným chipsetem samozřejmě funguje ap.
Ad standardy: Proč by měl vlastně někdo kdo je jedním z tvůrců standardu jej sám dodržovat, že? :-D
Ad. nutí výrobce: opět Google či Bing
Ad. Bezpečnost a Windows (i v souvislosti se Secureboot) je oxymoron. Žádné vylepšení prakticky se neděje, opět to vypadá hezky na papíře, ale účel je jiný...
Pokud chcete něco dokladovat, tak prosím nikoliv odkazem na Google nebo Bing :D
Ad Proč by měl vlastně někdo kdo je jedním z tvůrců standardu jej sám dodržovat - vzhledem k tomu že nejde o závazné standardy, je taková otázka plně na místě.
Ad SecureBoot - účel je naprosto jasný: zabránit zavedení malwaru ještě před zavedením OS, což může vést virtualizaci OS ještě před startem. Takový malware je, v případě správné implementace, v principu neodstranitelný z běžícího systému. Linux se SecureBoot naučil, a MS dokonce podepsal bootloader, i když by si to komunita měla technicky vzato vyřídit s výrobci HW. Navíc má MS v certifikačních podmínkách podmínku, že na Intelu musí jít SecureBoot vypnout v UEFI. Vámi podsouvaný úmysl MS, tj. zabránit rozšíření alternativních OS, je zjevně nesmyslný.
+1
Ač jsou mi jakékoli konspirační teorie cizí, osobně si myslím, že firmy neochotné (ba přímo bránící se ) prodávat HW bez widlous - a stačil by čistý, není třeba nic instalovat - jsou dobře "podchyceny" microsoftem, nebo ještě jinak řečeno, se jim to asi hodně vyplatí.
Ona to vlastně konspirace ani není, je to jen kšeft, jde prostě jen o prachy, v první řadě.
(ale ať mi nikdo neříká, že prodáváním HW jen s widlousama na tom ty firmy tak báječně rýžují, že je to báječné navýšení získu)
PS: a pořád nechápu vypatlance, ne, napíšu to rovnou - idioty, kteří budou ad nauseam papouškovat, že OS je na stejné úrovni jako CPU, paměť, ...
(ale ať mi nikdo neříká, že prodáváním HW jen s widlousama na tom ty firmy tak báječně rýžují, že je to báječné navýšení získu)
Spis jde o to, ze soudruzi z Redmondu urcuji firme cenu za OEM licenci podle ruznych kriterii, jednim z nich pak urcite je ideova vyzralost firmy, ktera se urcuje podle procenta stroju prodanych s Widlemi. Kdyz ma firma drazsi licence, tak ma konkurencni nevyhodu, takze radsi sere zakaznikovi na hlavu, nez by si to rozhazela v Redmondu.
Scenar 2:
nerikam, ze to je konspiracni, nebo teorie, ale vezmeme si situaci, kdy se vyrobce HW neobejde ve velke casti produktu bez kvazimonopolniho OS.
- cena na trhu je 2500
- cena OEM je 1000, ovsem za predpokladu mnozstevni slevy. Umerna procentu vlastni celkove produkce
- mit konkurencni nevyhodu 10% ceny si uz vyrobce musi rozmyslet
Smysl mnozstevni slevy na SW retailerovi, kdy se nic neprevazi ani nevyrabi mi postrada smysl, ale antimonopolni urad to asi chape. U koncoveho zakaznika, tam jsme na to zvykli, rikame tomu akce.
Vse je ciste a je to jen nabidka a poptavka. Nabidka kterou nelze odmitnout.
"mit konkurencni nevyhodu 10% ceny si uz vyrobce musi rozmyslet"
Tohle každý normálně uvažující člověk chápe, ovšem pro trolla LO je to ze strany M$ normální obchodní postup, protože to tak dělají (vlastně spíš dělaly, už dostaly přes prsty i ty a tam rozhodně nejde o žádný monopol nebo silnou dominanci) i automobilky s autosalóny.
Je to prostě ze strany M$ jasný tlak na výrobce, který si může vybrat mezi tím dodávat "výhradně" widle (aby se neřeklo a nebilo to tak do očí, tak i pár méněcenných modelů bez OS), nebo mít velkou, řekl bych spíš likvidační konkurenční nevýhodu. Je myslím celkem jasné, co si vybere, pokud není sebevrah. Typická nekalá soutěžní praktika z pozice síly na trhu.
Ad to tak dělají (vlastně spíš dělaly, už dostaly přes prsty i ty a tam rozhodně nejde o žádný monopol nebo silnou dominanci) i automobilky s autosalóny - vím jen o exkluzivních smlouvách automobilek a autosalonů, které byly zakázány. Díky tomu dneska autosalon Škoda může nabízet vozy Ford, které nemusí ani umět servisovat (jak skvělé). Slevy za objem prodeje jsou ve světě obchodu prosto běžné, a mají je i prodejci automobilů.
MS nemá s výrobci HW exkluzivní smlouvy, a to už pěknou řádku let.
Ono to je jednoduché, podíváme li se k ohryzku, tak jak vidno, prodávat HW bez Woken s alternativním OS jde a dokonce se vyplácí tak moc, že Apple je nejbohatší (nebo jedna z nejbohatších) IT firem na světě. Problém je asi jednoduchý, výrobci HW prostě dělají jen HW, protože SW neumí a proto si myslí, že musí držet basu s tím, kdo SW umí a provozovat kvůli toho rektální alpinismus. Zajímavé také je, že v oblasti serverů už to neplatí, takže ne že to nejde, ale oni to prostě neumějí a když by se našli ti co by to uměli či se naučili, tak už do toho vidle nehodí, protože by je stihl trest od jejich "parťáka" a na to nemá nikdo koule... Hezky to má MS vymyšlené, koneckonců to tak dělali od úplného začátku...
Ta teorie vám nějak hapruje. MS nemá s výrobci HW exkluzivní smlouvy. Řada výrobců nabízela desktopy a notebooky s Linuxem, ale zjevně nebyla poptávka, takže od toho ustoupili. U některých se cyklus uvedeme-stáhneme opakoval několikrát, pozoroval jsem to třeba u Dellu. U serverů je po Linuxu poptávka, takže ho výrobci prostě dodávají. S MS zjevně nemají problém.
Tomu se rika "bonusy" a pouziva se to zcela bezne. Kdyz budes prodavat rohliky trebas v globusu, tak ti cas od casu (1/4letne, rocne) spocitaj, kolik ti tech rohliku prodali a budou po tobe chtit, abys jim cast penez vratil.
M$ dela totez, kdyz prodas X widli, tak ti proste poslou zpatky cast $$$ ktery si za ne utratil jako bonus, kterej si nasledne managori rozdaj.
2redakce
Pred casem redakce apelovala na to abychom si uvolnili adblock. Pozadavek znel rozumne a udelal jsem to.
K dnesku je tu 116 z 582 nazoru od Laela Ophira.
Jejich naplni jsou bud cire lzi, nebo nejake nerelevantni chvaly bootovani jakychsi windows.
Dobre, umele jste nagenerovali polovinu diskuze. Ale - je to jeste porad fair trade?
Nejhorší je, jak moc to roste, už jich je 141 ze 635, tj. každý 4-5 příspěvek je od eLOčka, to je docela husté.
A myslím, že hlasovat můžeme právě jednoduše peněženkou - zapnutím či vypnutím adbloku, protože zdá se, že pro redakci je to jeho trollování výhodné z hlediska prodeje reklamy a jak se zdá, očividně s tím LO počítá a kalkuluje.
Asi mu kazíme vánoční prémie, že mu nepřizvukujem a on se je snaží mermo mocí dostat :-D
No řekl bych, že to nebude jen ekonomický zájem, ale také hromada poruch jako je božský a mesiášský komplex, psychopatie a kdo ví co dalšího... No prostě případ pro Chocholouška. Nebo Sigmund Freud by si určitě smlsnul :-)
Diskuze má dle mého obecného povědomí svá pravidla, např. že k vyvrácené LŽI se již nevrací, neb to diskuzi brzdí a bojkotuje, dále že všichni mají stejný či obdobný prostor, že se v ní nesnaží někdo protlačit nesmysly množstvím či silou ap.
A tahle internetová má navíc pravidla daná provozovatelem, které dle mého názoru velmi často porušujete.
To vy si tady chodíte něco dokazovat, ostatně už jsem vám to psal dříve, a nejen já. S tou méněcenností bych to viděl trošku jinak.
"nezvládají argumentovat"
Opět lžete. Argumentů se vám od nich dostalo hromady. Nervy jim začaly ujíždět po několikerém opakovaném usvědčení vás ze lží, kdy jste jejich argumenty totálně přehlížel a pořád si mlel svou. Já se jim ani nedivím.
Největší poprask byl pod diskusí o downgradu, kde podle pár diskutérů EULA dává souhlas s jinak nelegálním obstaráním si média, což jednak v té EULA není napsané, a pak to MS jasně komentuje na svých stránkách. V ničem jsem nelhal.
Udělali jste si to tu, pánové, fekální a čvachtavé. Jestli se vám to tak líbí, tak si to užívejte. Víc k tomu nemám co říct.
"kde podle pár diskutérů EULA dává souhlas s jinak nelegálním obstaráním si média"
Samozřejmě zase překrucujete a lžete, nic takového tam nikdo netvrdil.
"V ničem jsem nelhal."
Lhal jste třeba v tom, že podmínkou k downgrade je vlastnictví instalačního média a licenčního čísla a že je to napsané v EULA, ačkoliv tam nic takového není.
"Udělali jste si to tu, pánové, fekální a čvachtavé."
To je výsledek vašeho stupidního trollování.
Jak malí ze školky. Jako uživatel obou systémů musím říct, že problémy se vyskytují na obou dvou. Jako programátor musím upřesnit, že problémy se vyskytují úplně všude a i když nerad, tak přiznám, že se vyskytují i v mých vlastních programech. Pokud někdo naznačuje, že problémy se týkají jenom jednoho konkrétního systému, tak:
A) vědomě lže
B) ještě si nesundal růžové brýle
C) nikdy sám nic neprogramoval
D) měl sakra štěstí
Proč? Protože reklama. A tudíž opět bez výjimky reklamu blokuju. Tímto zdravím pana Krčmáře, kterého zjevně více trápí narážky na maďarsko-slovenské škádlení než několikadenní trollování zjevně psychicky narušeného jedince. Až zas budete, pane Krčmáři, hekat nad blokováním reklamy, tak si na tuto diskusi vzpomeňte.
Nekoupil si notebook, když vím už dopředu, že u toho budu muset řešit nějaký problém a to i minimálně "odinstalování windows", (instalace linux s formátem disku), když za něj ještě budu platit... Prostě koupit bez OS, jak jednoduché.
K tomu servisu, jedna pobočka a hlavně na vlastní náklady... Už před pár lety jsem ženě koupil Sony VAIO, inu nejbližší servis je v německu. Jednoho dne jí to nějak nenaběhlo, takže vyplnil jsem reklamační formulář na stránkách prodejce. Tentýž den volali, abychom jim dali adresu, že nám pošlou kurýra a máme připravit jen notebook bez adaptéru. Druhý den přijel kurýr, dal nám podepsat nějaký papíry, vzal notebook - vložil ho do takového ochranného boxu a odjel do německa. Třetí den se nic nedělo - logicky, ale čtvrtý den nám volali, že to máme hotové a kurýr je na cestě do čech, zda budeme doma. Odpoledne to teda přivez, zase papíry a podpis a hotovo... Zadarmo a bez starostí.