S Linuxem si "tykám" už hodně dlouho (slovo hodně 3x červeně podtrhnout), patřím nejen k propagátorům tohoto OS, ale k i přispěvovatelům, patchovatelům, maintainerům balíčků či repozitářů, reportérům bugů a hlavně spokojeným adminům a uživatelům - byl jsem asi první (nebo možná jeden z prvních), kteří provozovali internetovou kavárnu čistě na Linuxu, nainstaloval jsem, adminoval, provozoval (a stále tak činím) hromadu nejen serverů, ale desktopů (ať u na stolních, či přenostných počítačích a to nejen na platformě x86) ... proč tento možná zbytečně dlouhý úvod?
Protože abych pravdu řekl, článek je to na jednu stranu velmi zajímavý (i když se dal u něj samozřejmě čekat i trolling v čele eLOčkem), musím říct, že vůbec nemám takový "happy" pocit, jako autor článku z toho, že se mu podařilo vrátit Windows k jím koupenému netbooku.
Osobně totiž vidím ty neskutečné klacky pod nohy nejen MS (velmi se snažící o znepříjemnění vrácení licence), ale také výrobce HW, který je v tom v tandemu s MS - a nikdo mi zřejmě lehce nevymluví, že výrobce dělá tyhle věci tak složitě proto, že to je nutné, ale proto, že chce uživatele odradit, aby to nedělal, což se téhle povedené dvojici MS a výrobce HW daří - nejen z reakcí tady v diskuzi, ale sám znám spousty lidí, kteří raději přeinstalují Windowsy Linuxem v tichosti, než by se prodírali tímto martýriem a hromadu dní byli bez svého nakoupeného HW. Výrobek si totiž v prvé řadě kupuji proto, že ho chci užívat a ne se s ním hned po nákupu na řadu dní rozloučit.
Jak by měla vypadat situace, aby to nebyly zřejmé klacky pod nohy:
1. Mít možnost koupit jakýkoli HW rovnou bez OS popř. s výběrem alternativních OS, které na HW chodí
2. Když už by nebyl zajištěn bod 1. ve 100% případů, tak prostě odmítnout licenci, vrátit INSTALAČNÍ média a případně další věci týkající se nechtěného SW buď prodejci či výrobci buď osobně nebo poštou za pár korun, nebo v případě odmítnutí možnost vygenerovat elekteronické cosi (podepsaný soubor např.), ze kterého bude patrné, že jsem licenci ODMÍTL a který si nahraji na flash disk třeba a který uploadnu do formuláře na webu výrobce, čímž potvrdím, že licenci nechci a neužívám a dostanu plnou REFUNDACI (a nezlobte se na mě, ale cca 1000 Kč mi nepřijde jako plná, když cena OEM Windows pro koncového uživatele je cca 2,5x větší) a tím je hotovo.
3. Pokud nechci nechtěný SW vracet, mít možnost prostě vzít MÉDIA a další věci týkající se nechtěné licence a prostě ji jednoduše prodat a nezpůsobovat tím problémy sobě či kupujícímu.
Jakékoli jiné způsoby už smrdí právě neskutečným vyráběním úmyslných problémů zákazníkovi z jediného důvodu - aby to vzdal!
Největší prudy, které MS v tandemu s výrobci HW dělá, aby zákazník držel hubu a krok, když už Windowsy reálně nepoužívá, aby je nevracel a nekazil tím někomu statistiky jsou dle mého názoru tyto:
1. Pokusy o přesvědčení zákazníka, že prodání licence není dovoleno, přestože je to protizákonné
2. Když už znalý zákazník ví, že OEM licenci může prodat, tak de-facto znemožnění prodeje tím, že nemáte instalační média, instalační kód a budete proto minimálně vypadat podezřele nebo rovnou jako pirát
3. Úmyslné chyby ve firmware HW, který dělá jiným OS problémy, které je nutné řešit workarroundy v jádře OS, ovladačích i dalším SW.
4. Úmyslné nedodržování standardů ve firmware HW, mnohdy s drzými odkazy na CERTIFIKACI právě od MS, která je k ničemu, protože certifikuje-li MS např. ACPI dané desky, notebooku ap., který prostě NEDODRŽUJE ACPI standardy či úmyslně v částech věnovaným jiným OS jsou chyby, je jasné, že jde o úmysl
5. Dohody s výrobci HW na dodávání OS s jejich výrobky s podmínkami, které nutí výrobce znemožňovat nebo alespoň znepříjemňovat dodávku s jinými OS
6. Vynucení určitých částí v UEFI, které nepřinášejí ani žádnou výhodu, ani bezpečností vylepšení, za kterážto tvrzení se snaží MS schovávat, protože je jasné, že je to jen další z pokusů o znepříjemnění a znevýhodnění nežádoucí konkurence jiných OS a vynucování instalace se zapnutými těmito prudícímí částmi podmíněním získání jakýchsi certifikátů, bonusů ap., které se z ekonomického a konkurenčního hlediska výrobci HW zdají výhodné.
7. Předaktivované Windows na některých strojích
8. Znevýhodňování výrobce, který by chtěl dodávat i jiný OS
Možná mě někdo doplní, v tuhle pokročilou hodinu mě zrovna nic dalšího nenapadá, ale jako výčet pro podporu mého postoje ohledně toho, že to někdo dělá naschvál asi stačí.
Autorovi článku velmi děkuji, nicméně jak už jsem naznačil, jeho spokojenost čišící z článku nesdílím a spíše mi to přijde více než smutné. Rozumnější mi spíše přijdou aktivity některých výrobců, kteří skupují licence a pak je přeprodávají s výhodnou cenou jako tzv. druhotné licence (naštěsí se SW licence neopotřebovává jak HW, takže má stále cenu) např. od firem, které mají multilicence a nemají proto důvod platit další licence dodané nuceně s nakoupeným HW. Nicméně správný (až ideální) stav jsem popsal výše a ačkoli nejsem příznivcem všemožných regulací, myslím si, že tady je pro regulaci důvodů požehnaně a možná by stálo za to se sdružit a nějakým způsobem to prolobovat v ČR nebo EU, což by ale byl docela běh na dlouhou trať, ale nemůžu se zbavit dojmu, že úředníci a jiní státní zaměstnanci, potažmo stát či EU jsou tu od toho, aby nás proti takové nadvládě nenažraných a bezcharakterních firem chránili a narovnávali nevyrovnaný vztah. C'est la vie...
Omlouvám se za asi nejdelší příspěvek, jaký jsem tu kdy vytvořil, ale třeba se to stalo poprvé a naposled ;-).
Obavam se, ze tohle nepujde bez dalsich desitek soudnich sporu.
Jinak pro zajimavost, celkem by me zajimalo, co by soud rek na to, kdyby si dotycny na dny, kdy byl bez HW pronajal HW jinde, a pozadoval uhradu pronajmu. IMo by to vpohode uznal. Je totiz problem prodejce, ze prodava v rozporu se zakony.
V uvaze jste nejak ponechal stranou fakt, ze OEM licenci na osmickove Widle nejde prodat. Jak tu nekdo psal, konkretni instalace je vazana na cislo ve firmware a zadna licencni nalepka uz na strojich neni. Takze se nam to zase komplikuje a dokud se firma Microsoft nepropadne do zhavou lavou naplnene propasti, tezko se to zmeni. Snad leda, ze by mira nasranosti zakazniku, ktera jiz od Widli Vista silne s kazdou druhou verzi roste, zakaxniky primela, aby od vyrobcu vyzadovali stroje pouze s jinymi OS nebo zcela bez a s jejich bezchybnou podporou ve firmware. Tak to chci tedy videt, to radsi vsichni budou soupat dlazdickami i na serverech.
Mě by v téhle souvislosti zajímalo (v článku jsem nenašel nic), zda onen autorizovaný servis Aceru upravil BIOS (EFI). Jinak je to totiž to celé papírování naprosto samoúčelná šaškárna, ty W8.1 můžu kdykoliv nainstalovat zpět a automaticky se aktivují. Automatizovaná debilita jde dokonce tak daleko, že je nemalý problém vnutit tomu počítači jinou edici, než pro kterou je OEM SLP 3.0 licence v BIOSu (EFI)
1.1 možnost koupit jakýkoli HW rovnou bez OS - to je stejné jako výběr libovolných jiných komponent (RAM, HDD, CPU, akumulátor, klávesnice, DVD/BD, WiFi). Výrobci prostě uvádějí konfigurace, které se podle nich budou dobře prodávat. Konfigurací bez OS nebo s Linuxem máte jen na alza.cz minimálně 404.
1.2 INSTALAČNÍ média a případně další věci týkající se nechtěného SW - je to stejné jako u vracení HW: výrobcům se do toho nechce, protože mají na HW minimální marže, a cena logistiky s tím spojená je prostě příliš vysoká.
2.3 Úmyslné chyby ve firmware - proč myslíte že jsou úmyslné?
2.4 Úmyslné nedodržování standardů - ty "standardy" nejsou nijak závazné.
2.5 Dohody které nutí výrobce znemožňovat... dodávku s jinými OS - takové existují?
2.5 Vynucení určitých částí v UEFI, které nepřinášejí ani žádnou výhodu, ani bezpečností vylepšení - pokud hovoříte o SecureBoot, tak tam samozřejmě je zásadní bezpečnostní vylepšení.
Zkuste si u Apple koupit Macbook Pro bez OS.
Zkuste si koupit telefon s Androidem s tim, ze tam chcete Windows.
Zkuste si koupit skodovku s tim, ze tam chcete system z BMW.
To, ze vy neco chcete, neznamena, ze je to na trhu k dispozici. Mate moznost se realizovat, bezte na trh a tu diru vyuzijte!
"Zkuste si u Apple koupit Macbook Pro bez OS."
Kormě toho, že obojí je výtvorem jedné firmy, proč by to někdo dělal? MacBooky se kupují hlavně kvůli tomu systému. Analogie mimo.
"Zkuste si koupit telefon s Androidem s tim, ze tam chcete Windows."
A co s ním budu dělat? Používat ho jako těžítko? Analogie mimo.
"Zkuste si koupit skodovku s tim, ze tam chcete system z BMW."
Nevím, co si mám představit pod "systémem" z BMW. Pokud software, tak kuůodivu ten se vyrábí jako specifický pro daný model a jiný tam jaksi nebude fungovat. Analogie úplně mimo.
"Mate moznost se realizovat, bezte na trh a tu diru vyuzijte!"
Argumentačni faul, ubohé. Ještě něco?
Ad Apple koupit Macbook Pro bez OS; obojí je výtvorem jedné firmy - proč by mělo záležet na tom, kde výrobce bere komponenty? Apple kupuje HDD, CPU, RAM, chipset, kasli atd. Lenovo navíc kupuje i OS.
BTW samozřejmě znám pár lidí, kteří mají MacBook s Windows. Kupodivu jim nikdo peníze za MacOS nevrátil. Prostě byl v konfiguraci, a nešlo ho vrátit, stejně jako u konkrétního modelu řekněme Lenova máte v ceně Windows a nelze je vrátit.
Za Mac OS se neplatí, za Android se neplatí (a navíc bych musel mít přirozené masochistické sklony, abych tam chtěl Windows). Příměr s auty je mimo.
Na nedeformovaném trhu by to k dispozici bylo, buďte té lásky a nepřekrucujte realitu stejně jako MS překrucuje volný trh a byl za to nepočítaně plácnut přes prsty.
Tak jednoduše to nefunguje, jak si představuješ. Existuje něco jako zákaz vázaného prodeje. Když nabízím DVD přehrávač a cpu ho jen s tím, že uvnitř na disku bude nahrána hromada sr..k, o něž nemám zájem, ale přesto jsou zahrnuty v ceně, tak mám právo ty sr..ky vrátit a chtít ty peníze za ně zpět. A pokud to bude nějak příliš komplikované a zdlouhavé, asi by to mohlo uspět i u soudu.
Záleží, co je podstatou. Běžnou součástí _počítače_ rozhodně není MS Windows. Naproti tomu, že v mobilním telefonu je nějaký operační systém, je spíš bonus, stejně jako třeba u automatky, protože primárním úkolem mobilu je telefonování, podobně jako u pračky praní, a že k tomu nějak využívá vestavěný počítač je věc druhá. Primárním úkolem počítače je umožňovat běh různého SW, ne poskytovat prostředí pro běh Windows.
Ten druhy odstavec myslite smrtelne vazne?
Telefon slouzi k telefonovani, proc tam tedy vyrobce cpe bloatware v podobe OS ?
Sel by ten telefon bez toho OS pouzit k telefonovani?
Analogicky, sel by ten PC bez OS pouzit k behu ruzneho SW? Pozor na to, ze OS je sice SW, ale specificky, protoze je vyzadovan ruznym SW, aby ten ruzny SW vubec na tom PC bezel.
A mimochodem, slovo "bonus"...staci si vzpomenout na kauzu Microsoft + IE, jaky to byl rev, ze omezuje konkurenci v prohlizecich. Pritom to byl "bonus" od vyrobce toho OS. V pripade dnesnich dotykovych telefonu je ten "bonus" mnohdy od treti strany.
Nedivil bych se vyrobcum, ze zvednou cenu HW a OS k tomu daji zadarmo, ale ten OS uz bude kalkulovan v cene HW. A nikdo nebude moci rici ani popel.
Nedivil bych se vyrobcum, ze zvednou cenu HW a OS k tomu daji zadarmo, ale ten OS uz bude kalkulovan v cene HW. A nikdo nebude moci rici ani popel.
Určitě. Von už jim to zadarmo cpe Microsoft (W 8.1 with Bing), protože to hrůzu nikdo nechce a už vůbec nechce platit za dlaždicoidní hnus desítky procent z ceny u levného železa.
Ad zákaz vázaného prodeje - ten je definován v §11 ZOHS: vázání souhlasu s uzavřením smlouvy na podmínku, že druhá smluvní strana odebere i další plnění, které s požadovaným předmětem smlouvy věcně ani podle obchodních zvyklostí nesouvisí. OS s počítačem zjevně souvisí věcně i podle obchodních zvyklostí. Navíc se to týká jen soutěžitelů s dominantním postavením, což žádný výrobce ani prodejce počítačů zjevně není. Zkuste to u ÚOHS, zcela zjevně neuspějete.
Ad primárním úkolem mobilu je telefonování - bývalo :). Smartphone má OS, a technicky není problém ho dodat s jiným OS nebo bez OS.
"OS s počítačem zjevně souvisí věcně i podle obchodních zvyklostí. Navíc se to týká jen soutěžitelů s dominantním postavením"
M$ má silně dominantní postavení a je vnucován právě jeho OS.
"Zkuste to u ÚOHS, zcela zjevně neuspějete."
Zcela zjevně někdo uspěl v Itálii. Nic bych za to nedal, že tohle je teprve začátek.
Ad M$ má silně dominantní postavení a je vnucován právě jeho OS - jenže tržní soutěže se v této části trhu účastní výrobci PC, nikoliv MS.
Ad zcela zjevně někdo uspěl v Itálii - italský soud to pokud vím neprohlásil za vázaný prodej. Navíc peníze za OEM licenci dostalo vyplaceno už více lidí ve více zemích, a na tržby MS to mělo prakticky nulový dopad, takže to asi není začátek ničeho.
"jenže tržní soutěže se v této části trhu účastní výrobci PC, nikoliv MS."
Windows jsou produktem M$, který mimo jiné svou finanční politikou výrobce tlačí, aby widle na PC instalovali. M$ má silně dominantní postavení na trhu desktopových OS.
"italský soud to pokud vím neprohlásil za vázaný prodej"
Netuším, jestli italské právo vůbec obsahuje tento pojem, nicméně princip je stejný: nutit zákazníkům s HW i OS je nelegální.
"Navíc peníze za OEM licenci dostalo vyplaceno už více lidí ve více zemích, a na tržby MS to mělo prakticky nulový dopad, takže to asi není začátek ničeho."
Proč sem taháte tržby, to si potřebujete něco kompenzovat? Je to začátek právní ochrany spotřebitelů před těmito nekalými praktikami výrobců IT.
Ad M$ má silně dominantní postavení na trhu desktopových OS - což je sice pravda, ale nic to nemění na dvou věcech: 1. v případě PC s OS nejde o vázaný prodej, 2. smlouva je mezi vámi a výrobcem/prodejcem, a výrobci ani prodejci nemají dominantní postavení.
Ad nutit zákazníkům s HW i OS je nelegální - to nebyl závěr soudu. Závěr soudu byl ten, že pokud uživatel nesouhlasí s EULA po převzetí počítače koupeného stroje, může vrátit jen licenci Windows. Možná vám to tak nepřipadá, ale jde o výrazný rozdíl.
Ad začátek právní ochrany spotřebitelů před těmito nekalými praktikami výrobců IT - jednak na těch praktikách není nic nekalého, a pak italský případ vrácení Windows není začátek, protože jak jsem psal, u soudů se domohlo už víc lidí v jiných zemích.
Já na terminu vázaný prodej netrvám. Na tom, že je to sfinstvo, to nic nemění.
"Závěr soudu byl ten, že pokud uživatel nesouhlasí s EULA po převzetí počítače koupeného stroje, může vrátit jen licenci Windows. Možná vám to tak nepřipadá, ale jde o výrazný rozdíl."
Takze výrobci nesmí zákazníkům nutit SW. Žádný rozdíl v tom není, výsledek je jasný.
"jednak na těch praktikách není nic nekalého"
Samozřejmě je.
"a pak italský případ vrácení Windows není začátek, protože jak jsem psal, u soudů se domohlo už víc lidí v jiných zemích."
Pár jedinců, kteří s tím měli obrovské problémy a nemalé výdaje. Jen víc takových rozsudků a v případě házení zákazníkům klacků pod nohy výrobce klepnout přes prsty.
Nabízel jsem tu už jiný úhel pohledu: založíte si firmu a dodáváte do obchodů sestavy s Linuxem. Přijde zákazník, že chce počítač s Windows. Vy mu řeknete "tohle nedělám, jděte jinam". Co je na tom špatného nebo nekalého? Vždyť je to váš business, a jen vy rozhodujete o tom, co budete nabízet.
Ad uživatel nesouhlasí s EULA po převzetí počítače koupeného stroje, může vrátit jen licenci Windows VS výrobci nesmí zákazníkům nutit SW - to samozřejmě není totéž, jsou to dvě velmi odlišné věci. Co když třeba výrobce nechá zákazníka odsouhlasit EULA na webu v rámci nákupu? Argument použitý u toho soudu pak prostě padá, protože zákazník dostal stroj se SW, u kterého už odsouhlasil EULA.
V zadnem pripade si nepreji aby pod mym postem recykloval sve lzi LO.
Podivejte se na licence - souvisi to s historii. Nikdo jiny nez Apple nebude vyrabet jeho veci. U telefonu to plati samozrejme taky, samsung nedovoli nikomu kopirovat svoje telefony. S autama tu neblbnete.
IBM tehdy zareagoval na kritickou situaci tim, ze do hry vtahl vsechny dodavatele a system udelal otevreny. Ten zustal otevreny dodnes. I vy si muzete zacit skladat PC (dle volnych standardu IBM) a prodavat. Diky tomu tu vsichni nejedeme na jablku.
Kdyz si chce tuhle otevrenou megastrukturu ohnout podle sveho jedna firma se SW, tak to treba legalne delat do jiste miry muze, a je to stejne, jako kdyby si to udelal podle sebe Intel, nebo nvidia.
Ted muj osobni nazor - je to druh kradeze obecneho vlastnictvi.
A jedno obecne tvrzeni - tahle monopolizace poskozuje uzivatele.
S pozdravem Smrt lzim LaelaO se loucim.
Se kterým písmenkem konkrétně ve slově "jakýkoli" máte problém, že ho ignorujete? 1504 celkem jen 404 bez OS.
Výrobci neuvádějí konfigurace, které se jim budou dobře prodávat, ale které chtějí prodat a na kterých chtějí co nejvíce jakýmikoli způsoby vydělat - včetně možnosti, že dostanou cukrátko od MS v podobě bonusu za to, že nabízejí od určité cenové hranice jen s Wokny.
Zajímavé, že ve výčtu v závorce uvádíte HW komponenty a přitom jedním dechem říkáte, že mezi ně patří taktéž SW... Myslím, že by jste měl požádat, aby vám tu svěrací kazajku nepovolovali, pak máte roupy na netu :-D.
Ad úmyslné chyby ve firmware - myslím si, že Google či Bing používat umíte a kauzy s úmyslnými chybami např. v ACPI DSDT tabulkách, které jsou určené pro jiné OS než Windows si dohledáte sám, kdy po přepnutí linuxového jádra tak, aby při bootu vzal DSDT tabulku určenou pro Windows najednou chyby nejsou a další podobné lumpárny, jako jsou např. nemožnost přepnutí SATA řadiče do SATA režimu, kdy to přepíná později nějakým způsobem ovladač dodaný pouze pro Windows zatímco konkurenční výrobek se stejným chipsetem samozřejmě funguje ap.
Ad standardy: Proč by měl vlastně někdo kdo je jedním z tvůrců standardu jej sám dodržovat, že? :-D
Ad. nutí výrobce: opět Google či Bing
Ad. Bezpečnost a Windows (i v souvislosti se Secureboot) je oxymoron. Žádné vylepšení prakticky se neděje, opět to vypadá hezky na papíře, ale účel je jiný...
Pokud chcete něco dokladovat, tak prosím nikoliv odkazem na Google nebo Bing :D
Ad Proč by měl vlastně někdo kdo je jedním z tvůrců standardu jej sám dodržovat - vzhledem k tomu že nejde o závazné standardy, je taková otázka plně na místě.
Ad SecureBoot - účel je naprosto jasný: zabránit zavedení malwaru ještě před zavedením OS, což může vést virtualizaci OS ještě před startem. Takový malware je, v případě správné implementace, v principu neodstranitelný z běžícího systému. Linux se SecureBoot naučil, a MS dokonce podepsal bootloader, i když by si to komunita měla technicky vzato vyřídit s výrobci HW. Navíc má MS v certifikačních podmínkách podmínku, že na Intelu musí jít SecureBoot vypnout v UEFI. Vámi podsouvaný úmysl MS, tj. zabránit rozšíření alternativních OS, je zjevně nesmyslný.
+1
Ač jsou mi jakékoli konspirační teorie cizí, osobně si myslím, že firmy neochotné (ba přímo bránící se ) prodávat HW bez widlous - a stačil by čistý, není třeba nic instalovat - jsou dobře "podchyceny" microsoftem, nebo ještě jinak řečeno, se jim to asi hodně vyplatí.
Ona to vlastně konspirace ani není, je to jen kšeft, jde prostě jen o prachy, v první řadě.
(ale ať mi nikdo neříká, že prodáváním HW jen s widlousama na tom ty firmy tak báječně rýžují, že je to báječné navýšení získu)
PS: a pořád nechápu vypatlance, ne, napíšu to rovnou - idioty, kteří budou ad nauseam papouškovat, že OS je na stejné úrovni jako CPU, paměť, ...
(ale ať mi nikdo neříká, že prodáváním HW jen s widlousama na tom ty firmy tak báječně rýžují, že je to báječné navýšení získu)
Spis jde o to, ze soudruzi z Redmondu urcuji firme cenu za OEM licenci podle ruznych kriterii, jednim z nich pak urcite je ideova vyzralost firmy, ktera se urcuje podle procenta stroju prodanych s Widlemi. Kdyz ma firma drazsi licence, tak ma konkurencni nevyhodu, takze radsi sere zakaznikovi na hlavu, nez by si to rozhazela v Redmondu.
Scenar 2:
nerikam, ze to je konspiracni, nebo teorie, ale vezmeme si situaci, kdy se vyrobce HW neobejde ve velke casti produktu bez kvazimonopolniho OS.
- cena na trhu je 2500
- cena OEM je 1000, ovsem za predpokladu mnozstevni slevy. Umerna procentu vlastni celkove produkce
- mit konkurencni nevyhodu 10% ceny si uz vyrobce musi rozmyslet
Smysl mnozstevni slevy na SW retailerovi, kdy se nic neprevazi ani nevyrabi mi postrada smysl, ale antimonopolni urad to asi chape. U koncoveho zakaznika, tam jsme na to zvykli, rikame tomu akce.
Vse je ciste a je to jen nabidka a poptavka. Nabidka kterou nelze odmitnout.
"mit konkurencni nevyhodu 10% ceny si uz vyrobce musi rozmyslet"
Tohle každý normálně uvažující člověk chápe, ovšem pro trolla LO je to ze strany M$ normální obchodní postup, protože to tak dělají (vlastně spíš dělaly, už dostaly přes prsty i ty a tam rozhodně nejde o žádný monopol nebo silnou dominanci) i automobilky s autosalóny.
Je to prostě ze strany M$ jasný tlak na výrobce, který si může vybrat mezi tím dodávat "výhradně" widle (aby se neřeklo a nebilo to tak do očí, tak i pár méněcenných modelů bez OS), nebo mít velkou, řekl bych spíš likvidační konkurenční nevýhodu. Je myslím celkem jasné, co si vybere, pokud není sebevrah. Typická nekalá soutěžní praktika z pozice síly na trhu.
Ad to tak dělají (vlastně spíš dělaly, už dostaly přes prsty i ty a tam rozhodně nejde o žádný monopol nebo silnou dominanci) i automobilky s autosalóny - vím jen o exkluzivních smlouvách automobilek a autosalonů, které byly zakázány. Díky tomu dneska autosalon Škoda může nabízet vozy Ford, které nemusí ani umět servisovat (jak skvělé). Slevy za objem prodeje jsou ve světě obchodu prosto běžné, a mají je i prodejci automobilů.
MS nemá s výrobci HW exkluzivní smlouvy, a to už pěknou řádku let.
Ono to je jednoduché, podíváme li se k ohryzku, tak jak vidno, prodávat HW bez Woken s alternativním OS jde a dokonce se vyplácí tak moc, že Apple je nejbohatší (nebo jedna z nejbohatších) IT firem na světě. Problém je asi jednoduchý, výrobci HW prostě dělají jen HW, protože SW neumí a proto si myslí, že musí držet basu s tím, kdo SW umí a provozovat kvůli toho rektální alpinismus. Zajímavé také je, že v oblasti serverů už to neplatí, takže ne že to nejde, ale oni to prostě neumějí a když by se našli ti co by to uměli či se naučili, tak už do toho vidle nehodí, protože by je stihl trest od jejich "parťáka" a na to nemá nikdo koule... Hezky to má MS vymyšlené, koneckonců to tak dělali od úplného začátku...
Ta teorie vám nějak hapruje. MS nemá s výrobci HW exkluzivní smlouvy. Řada výrobců nabízela desktopy a notebooky s Linuxem, ale zjevně nebyla poptávka, takže od toho ustoupili. U některých se cyklus uvedeme-stáhneme opakoval několikrát, pozoroval jsem to třeba u Dellu. U serverů je po Linuxu poptávka, takže ho výrobci prostě dodávají. S MS zjevně nemají problém.
Tomu se rika "bonusy" a pouziva se to zcela bezne. Kdyz budes prodavat rohliky trebas v globusu, tak ti cas od casu (1/4letne, rocne) spocitaj, kolik ti tech rohliku prodali a budou po tobe chtit, abys jim cast penez vratil.
M$ dela totez, kdyz prodas X widli, tak ti proste poslou zpatky cast $$$ ktery si za ne utratil jako bonus, kterej si nasledne managori rozdaj.