No tak jsem prostě po skoro 30 letech nastavil v prohlížeči jinou startovací stránku než Seznam.cz a záležitost považuju za vyřízenou. Platit hodlám pouze za věci nezbytné a potřebné, protože jinak bych se nedoplatil.
Je možné, že v budoucnu bude na Internetu vše pouze za peníze, ale doufám že ta doba je ještě dostatečně daleko, abych to já už řešit nemusel.
P.S.: zajímal by mě nějaký objektivní graf návštěvnosti, jestli se na něm ten jejich paywall nějak projevil.
"nejsou zásadně velké částky v přepočtu na osobu, tedy optikou jedné ceny" a v tom je ta past. Za jednu sluzbu to neni velka castka. Jenze! Za spoustu sluzeb clovek plati pravidelne. Za videobsah pokud chce mit pristup ke vsemu relevantnimu tak protoze treba fotbal (excluzivita O2, vynecham proc se nekdo kouka na fotbal dobrovolne, kdyz se ten cas da vyuzit jinak), nebo nejaky serial nebo filmy (Netflix, Disney, HBO, Apple, kazdy ma nejakou excluzivitu). Pak nekolik novin protoze kazde maji nejake jine zamereni, nebo politicky bias (N, seznamzpravy, iDnes, Hospodarky a dalsi). Pak chce pravidelny prispevek nekolik Youtube tvurcu, nebo na X. Na socialni siti najdu zminku o clanku, ktery by me zajimal, ale je na mediu ktere nepredplacim, protoze pravidelne nectu (New York times, The Washington Post napriklad).
A uz jsem v tom v radu vyssich tisic mesicne a to ani nesponzoruju zadnou "celebritku na OF" a podobnych sitich.
Tohle je taky neudrzitelny model. Udrzitelnejsi je rozdeleni na tvurce obsahu a "ucetniho". Proste prostrednik, ktery podle nejakeho dohodnuteho klice rozdeli platbu podle skutecne konzumovaneho obsahu. Jasne chapu, ze vetsina tech sluzeb potrebuje "svoje" pravidelne abonenty, ale nechapu proc odmitaji prijem od nahodnych kolemjdoucich, co zajima na NYtimes 1 clanek v roce, v souctu to mohou byt zajimave davy a zajimave penize.
Věřte, že by spousta firem chtělo být v té pozici "prostředníka" paywallu. Taková pozice se pár firmám vyplatila v poskytování reklamního systému, vyhledávání, rezervace hotelů, sociálních sítí atd. Ale nevím, jestli po zmíněných zkušenostech, se do něčeho podobného budou poskytovatelé obsahu hnát.
10. 5. 2024, 17:58 editováno autorem komentáře
Internet jiz dlouho neni zdarma. Vymena soukromi za obsah, vymena sveho casu za obsah, atd. to vse ma hodnotu. Ze se to postupne prevadi na penize je podle me dobre. Naprosta vetsina lidi netusi jakou ma hodnotu soukromi, jakou hodnotu ma jejich cas, ale kdyz jim nekdo rekne ze je to $5 mesicne tak to snadnejc chapou. Clovek si snadnejc secte jestli chce platit za 10 clanku mesicne $10 nebo mu postaci jine medium kde za tech 10 clanku zaplati $5. Spousta sluzeb podle me zanikne, coz je na jednu stranu dobre (clovek se nemusi prohrabavat odpadem), na druhou stranu zustanou jenom financne silne sluzby (a clovek se bude prohrabavat odpadem). Svoboda internetu jiz davno skoncila, zavislost na internetu a digitalnich sluzbach roste (viz danove priznani pro firmy jenom elektronicky v CR vs danove priznani pro kohokoliv i neelektronicky tady v US). Tady v US je spousta lidi kteri internet nemaji, ziji na svem homestead, plati par $ rocne nejakou dan a stat je nenuti k nicemu. Clovek nemusi mit ani SSN kdyz nechce. V CR vas bude stat buzerovat k aplikaci do mobilu (podpora jenom chytrych mobilu 2 hlavnich systemu), k nejake virtualni identite obcana pres kterou muzete/musite komunikovat se statem a to vse zavisle na sluzbach tretich firem za ktere stat i obcane plati a plati... Kdyz nekdy vypravim kamaradum z IT v US jak funguje datova schranka v CR tak se chytaj za hlavu...
Techničtí neználci - v dobe kdy jsem jeste bydlel v CR nebo v EU jsem byl schopen vymenit baterku v aute, doplnit vodu do ostrekovace, vymenit stirace, vymenit pneumatiku, spravit doma vodu, zachod, vymenit zarovku,... a pak jsem prisel do US kde tohle vsechno resi nekdo jiny a zjistil jsem ze mam diky tomu spoustu casu pro to co chci delat ja. Mam vice casu pro rodinu, mam vice casu pro sve hobby a ze mam na vse nejakeho cloveka kteremu dam par $ za nejakou sluzbu mi vyhovuje. Baterku mi odtestuji kdyz jdu vymenit olej, vodu do ostrekovace mi doplni taky, dofouknou pneumatiky, stirace za par $ mi vymeni kdekoliv. Tece zachod? Prijde typek ktery si veme $50 a ja nemusim zjistovat proc tece zachod, co potrebuji vymenit, nikam jezdit, atd. Tohle je tezke vysvetlovat cloveku ktery nema penize a je odkazan na svepomocne opravy.
Njn, ale ono si za to v podstate muzete sami vymyslenim vsech moznych veci typu elektronicke podavani pres datovou schranku, ruzne hlaseni, ruzne povinnosti od hygieny az po ruzna povinna skoleni. Kazdy ma nejakou ucetni, nejakeho gdpr experta, atd. Tady podas jednou rocne danove, pokud vydalavas hodne prachu tak 4x rocne hlaseni a jestli to udelas na papire, mailem nebo pres apku nikdo neresi. Taky te nikdo nebuzeruje ze jsi jel domu firemnim autem a mel si o $1 v nakladech vykazat min. V CR jsem zazil buzeraci ze strany FU kvuli 50 halirum a vynalozil jsem asi 10tis na vyreseni tech 50haleru. Se pak nemuzes divit ze remeslnik v CR bere vice nez tady v US.
Ale i u toho remeslnika cena neni jedine kriterium. Aneb ano, un to udela mozna levne... ale taky je to system sup-sup, mit to rychle hotove a bezet za dalsim kseftem. No a za mesic muzu toho remeslnika nahanet znovu, ze? ;-)
Ja bych to zas s tou chvalou neprehanel..V US me mozna nebude nikdo buzerovat za to, kdyz pojedu firemnim autem domu... zato me klepnou pres prsty, kdyz si pri prejezdu treba z Arizony do Kalifornie povezu vybrane kusy zvance ke svacine ;-) Ono i v Americe regulace nejaka je... a nekdy dost podivna.
Už se mi stala situace ještě absurdnější.
Z finančáku mi kdysi přišel dopis s dodejkou (tuším asi za 45 korun, i když oni to v paušálu mají za 0,0nic), kde mi veledůležitě psali, že mám nedoplatek už nevím na čem ve výši 0,- korun (slovy NULA!!!), a že mám 15 dní na to vyrovnat zůstatek přiloženou složenkou, kde byla vyplněná opět nula. Ale že se můžu odvolat, přičemž to nemá odkladný účinek, ale zato lhůtu na odvolání mám 30 dnů.
Jelikož jsem měl cestu kolem, hodil jsem jim další den na podatelnu odpor, že nic platit nebudu, protože zaplatit složenku na nulu nedokážu, protože naše pošťačka má narozdíl od nich mozek v hlavě a odmítla mi ji přijmout, protože bych doslova za nic platil 26,-.
Po měsíci přišel další dopis s dodejkou, že jsem tu nulu nezaplatil, a že mi ukládají pokutu 500,-, ale že jelikož náklady na vymáhání tuto částku převyšují, velkoryse mi pokutu odpouštějí a dluh považují za vyrovnaný.
Ja mel s FU jeste vetsi komedii.
Zaplatil jsem DPFO, uklep jsem se zaplatil jsem asi o 3 litry min. Hned v dalsi platbe jsem to doplatil, zkratka jsem zaplatil DPFO dvema prevody v rozmezi cca 5 minut.
Prisel mi fascikl 21 papiru, kde me na pocatku te story informovali, ze se mnou zahajuji rizeni, spousta potistenych kravin okolo vcetne vypisu za poslednich X let, pricemz nekde kolem patnacte stranky se ta story plynule prepla, ze mam vlastne vsecko zaplacene a ze nemam delat nic.
FU za Babise byla vubec kruta komedie.
Nejlepsi babisarna byla, kdyz FU zacal z nicehonic odmitat registraci k DPH.
Platce byl ze zakona povinen se registrovat a FU to proste neudelal.
Bylo to pred koncem fiskalu a platce tak musel ze zakono odvadet DPH z trzeb, ale uz nemohl odecitat DPH z vydaju.
Po ukonceni fiskalu FU ty registrace dodelal, vsichni si odecetli DPH za stare vydajive faktury a fiskalni cisla za uplynuly rok byly hnedka lepci!
Proto kazdy duchodec Babise miluje, "umi hospodarit".
Jo, taky jsem ted od financaku dostal petistrankovy dokument, kde jsou dve vzajemne si rozporujici vety tykajici se jedne a te same veci:
"...je daňový subjekt povinen uhradit..."
a o par stranek dal:
"...není daňový subjekt povinen uhradit..."
Nejprv jsem na to cucel jak puk, pak jsem usoudil ze druha veta v poradi ma asi konecnou platnost, protoze je druha.
Dava smysl abych jim nic nehradil kdyz mi naopak maji na dani vracet, ale logika se u uradu pry nema ocekavat :)
On by nějaký týpek za $50 mohl přijít a nebyl by to problém, ale v Česku vždy najde 100 lidí, kteří všechno umí líp a zadarmo a všemožně značnou týpkovy radit kterak má danou práci provádět, to že jsou úplně mimo mísu je vůbec neštve, proto si milý týpek raději řekne o $200 a jde tam kde mu nebude do práce nikdo kecat. Prostě proč opravovat něco u někoho kdo dané práci rozumí přece "lépe"?
Běžně kecáte řemeslníkovi do toho jak svou práci dělá ? A tím nemyslím vzhled toho co po něm chcete (tam jste ten zákazník) ale je se k tomu výsledku dostane ?
Mimochodem 50 USD je cca 1200 Kč. Za to vám na nějakou jednoduchou opravu co trvá do hodiny přijde řemeslník i v Čechách (možná ne v Praze). Zrovna záchod který místo protékání naopak téměř neodtékal jsem řešil před pár lety. Zavolal jsem náhodného instalatéra co jsem našel někde v seznamu na internetu, dohodl se kdy přijde za pár dnů (mám pocit že doslova za 2 dni), přišel mistr s učněm, našli problém a vyřešili, od hodiny odcházeli a já byl o necelých 1000 kč lehčí.
Obdobně jsem byl svědkem zabouchnutých dveří od bytu. Po zavolání do půl hodiny přijel chlapík, vyinkasoval 800 Kč, otevřel dveře a zase odjel.
Rozbila se mě myčka nádobí (doslova odpadl kus hlavního čipu), přijel servisák, zjistil kde je problém (a řekl že jen deska na opravu by stála skoro 6000 Kč), vyinkasoval 700 kč a zase odjel.
Běžně kecáte řemeslníkovi do toho jak svou práci dělá ?
Já z toho mám dobré divadlo. Jsem předseda SVJ a:
Na chodbě (společné prostory domy) vyhazoval jeden jistič. Dokonce tak, že vyhazoval nožovky v risu. Objednal jsem elektrikáře, ukázal jsem mu, který obvod chci odpojit nebo zjistit konkrétní příčinu (ve skutečnosti jsme ten obvod nepotřebovali, takže mi to bylo jedno). Přijel borec, doslova a do písmene vytáhl ledku a baterku a "měřil" izolační stav daného obvodu.
A co s tím mám jako dělat? Mám ho nahlásit na TIČR? Mám na něj zavolat policii pro obecní ohrožení? No, tak jsem se díval (se zálibou), co bude dál. Po té, co mi řekl, ten obvod je zcela v pořádku (po tom "měření" 3V ledkou - správně se to měří vlnou 500V až 1500V podle třídy) jsem mu řekl, ať jej i tak odpojí. Doslova vzal štípačky, bez jakékoliv izolace nechal dráty v rozvaděči (správně se to ukončí v pro to speciální označené krabičce).
Takže ano, kecám řemeslníkům do toho, jak dělají svou práci.
"Já z toho mám dobré divadlo"
Jo, proto si kamos i revize celyho svj dela sam, udelal si papir i na vytahy, protoze se s takovehma vohnoutama nechce dohadovat.
BTW: Revizak co se snim pravidelne setkavam ja, meri pri 250, protoze jak sam rika, nehodla se pak dohadovat se zakaznikem ze mu 1/2 toho harampadi vyhorela pod rukama. Onehda sme se spolu bavili na tema, ze si ten merak pucim a pudu nakupovat do nejakyho marketu ... to by byla rit. A nemohli by vlastne rict ani popel, protoze kdyz to vyhori, je to vadnej vyrobek a nesmej ho prodavat.
Jo, proto si kamos i revize celyho svj dela sam, udelal si papir i na vytahy, protoze se s takovehma vohnoutama nechce dohadovat.
K výtahu mám taky historku. Přišel borec přímo od TIČR (jednou za x let se dělá velká revize výtahu), pořád chválil, jak nám to jezdí rychle, až mu ta rychle jezdící kabina málem usekla hlavu.
Ještě k tomu "dělá si to sám". Tohle bych nedělal. Protože co nastane potom? "Pane předsedo, vy si sám proplácíte práci z našich peněz? A není to nějak moc?" Takže buď za tu práci nemáš vůbec nic nebo tě někdo bude tahat po úřadech.
Proto na všechno volám odborníky, je to jejich práce, ne moje. Oni na to mají razítka a jakou pošlou fakturu mě vlastně vůbec nezajímá.
Ono ani to volani odborniku nemusi byt uplne spasne, odpada sice podezreni, ze se predseda na SVJ obohacuje primo, ale vetsinou se najde nekdo, kdo ma predstavu, ze se to dalo sehnat levneji a neni dalek toho zacit sirit teorii, ze pro predsedu je vyhodne zadat praci drahe firme, ktera mu z toho beztak da provizi. Nejhorsi je, ze rejpalu jsou plna SVJ, ale ochotnych tomu predsedat priblizne nula.
Ono ani to volani odborniku nemusi byt uplne spasne
To jo, ale je tam další vrstva navíc. Kdybych to dělal sám, tak je to podezření přímé. Pokud to dělá firma, tak ten, kdo tohle chce dokázat, musí dokázat moje napojení na tu firmu a ještě navíc i to, že by to jiná zvládla lépe a levněji.
Nejhorsi je, ze rejpalu jsou plna SVJ, ale ochotnych tomu predsedat priblizne nula.
To je pravda. Mě ale ani tak nevadí to, že to nikdo nechce dělat, jako spíš to, že ti lidé vlastně vůbec neví, co má a nemá SVJ na starosti. Je to jejich majetek, celý ten dům vlastní všichni vlastníci dohromady, od vzniku SVJ ze zákona uplynulo 24 let a ti lidé vůbec neví, co to je.
Takže to potom dopadá tak, že na mě zazvoní sousedka s tím, že jí někdo propíchal pneumatiky u auta a že to mám jít řešit. Podotýkám, že policejní stanice je na dohled od parkoviště. Dá se tam dojít v pantoflích. Dle mapy.cz je to 86m.
... kamos si za tu revizi nauctuje cca 1/2 co nejlevnejsi firma, a nema naprosto problem at libovolny ze clenu sezene nekoho levnejsiho. Nesezene a vsichni jsou spokojeni ze je to stoji vyrazne mene. Ve skutecnosti jsou mozna mnohem spokojenejsi proto, ze se o to nemuseji starat a stara se nekdo jiny.
A pokud jim neprijde navyseni "najemneho" o 100%, tak je jim to uplne jedno.
"Běžně kecáte řemeslníkovi do toho jak svou práci dělá"
...
Prisli bouraci bourat jadro ... kazdej mel v ruce kladivo, a ja na ne ... "a tu elektriku bude kdo odpojovat?" a oni (s vyvalenejma ocima) "ona je v tom elektrika?"
Takze sem si elektrinu odpojil vlastnim vercajkem sam ...
Melo to pokracovani ... ono to melo ocelovou konstrukci, a soudruzi nemeli flexu.
Mam dal?
To takhle sedis a cumis na toho odbornika ... jak zazdiva futra. A rikas si ... "ok, on je odbornik" ... co myslis ze nastalo? Presne to, co, jako ten neznalej amater cekas. Dvere se nevesly do zkrizenych futer, protoze si ta futra ten dment nevyzprajcoval.
Dal?
OK, odbornici si nejdriv zazdej stoupacku, a pak do ty zazdeny stoupacky pripojujou trubky. To da rozum ze? Odbornici maj vykres, na tom vykresu je vodovod, 2 metry od zdi, takze trubky k nemu ukoncej logicky ... metr od zdi. Odbornici maj projekt k domu, v tom projektu mas zakresleny schodiste ... oni ho postavej opacne. Mas mistnost, a uprostred te mistnosti kde predpokladas jidelni stul (a je naznacen na vykresu) ti udelaji 2cm vysoky schod. Proste 2 nohy o ty 2cm zkratis ...Dvere ... ti namontujou tak, ze mas futra utopeny ve stene, takze nejdou otevrit. nebo ti prozmenu prijdou montovat (na miru zhotovene) dvere, ktere jsou ale o 20cm uzsi, nez je dira, kterou si 5x premerovali.
Takze ano, kdyz uz sem nucen z duvodu nedostatecneho vercakozajisteni vyuzit nejakeho remeslnika, stojim mu za zady s palici v ruce a kecam mu do toho jak to ma delat. On to totiz nevi.
A tak zalezi na vstupnim zadani, ze? :-) Ono taky kdyz si nekoho pozvete vylozene na bouraci prace... tak vam tam elektrikar vcelku neprekvapive neprijde. Protoze borec, co drzi v ruce to bouraci kladivo fakt (ex-)padesatku nepotrebuje.... a z druhy strany je ptakovina to po tom borci s bouracim kladivem chtit, zvlast kdyz potrebnou kvalifikaci proste nema.
Aneb nektery ty "problemy" defactro vznikaji uz na strane zadavatele prace. Ani u remeslnika neplati, ze je to univerzalni devka pro vsechno od zedniciny pres instalaterinu az po elektrikare.
" Ono taky kdyz si nekoho pozvete vylozene na bouraci prace"
Ja si neobjednal bouraci prace, ja si objednal rekonstrukci bytoveho jadra. Tudiz vcetne kompletni elektroinstalace, vodoinstalace, odpadoinstalace ... atd atd atd. Na klic.
A i od te lopaty s kladivem v ruce ocekavam, ze vi, ze v tom jadre jsou rozvody elektriny ktere je treba nejdrive odpojit, Obzvlast kdyz cumi na vypinace, svetla a zasuvky. Stejne jako ze vi, ze to papundeklove jadro je vyztuzene oceli.
A (zrusenou) padesatku MUSEL (a musi) mit kazdy jeden zamestnanec.
No pak si vyreste s "dodavatelem", ze vam tam posila nekvalifikovane delniky. Dost casto byva pricinou mj. i to, ze to chcete mit hlavne levny... a vlastne probehne nulova "projektova" priprava. Ono tohle plati u software stejne jako u tech fyzickych veci - pokud neudelate poradnou analyzu (co neni zadarmo), pak samozrejme pak resite problemy, co by nevznikly - kdyby se nejprve prozkoumalo, co vsechno je potreba udelat.
Jen si za 2 litry vody s jarem vezmou jako za 10 litrů benzínu.
Podobně kdysi jsem jel na svolávačku, která byla asi na 10 minut (výměna nějakýho plastovýho vementu). Nad rámec vytáhli měrku a napsali, že dolili půl litru oleje (1000km před výměnou). A do faktury za to dali položku 2,5 tisíce, z toho tam bylo 2x 15 minut po 7 stovkách, tzn 11 stovek za půl litru oleje. Přitom od známýho u stejný značky, jen na opačným konci Prahy vím, že ho tehdy měli v sudu v nákupu po asi 80,-/litr.
Takže jsem na fakturu připsal, že kontrola a dolití oleje nebyly požadovány a byly provedena "iniciativně" bez mého vědomí, a že kdybych si dojel pro litrovou flašku na pumpu do Komárna, v benzínu bych to měl levnější.
Po 3 nedělích do firmy přišel dopis, že máme nedoplatek, ale že uznávají že jelikož jsem s úmyslem provést úkon nebyl seznámen a neodsouhlasil jej, posílají rovnou i dobropis.
A BTW na YT jsou hromady videí popisujících praktiky US servisů ohledně fingovaných výměn oleje, nevýměn filtrů, naopak výměn dílů za neoriginální, a podobně. Ono to není tolik o tom, že za to musíš zaplatit, ale spíš o tom co dostaneš a ječstli vůbec dostaneš to, cos dostat měl.
Při amerických vzdálenostech a původním intervalu výměny oleje 3000 mil asi dávalo smysl rovnou dolít kapalinu do ostřikovače, protože v tom servisu jste byl každou chvíli a když už tam to auto tu půl hodinu až hodinu stojí, tak dolít kromě oleje další kapalinu vedle je minutová záležitost navíc. V Evropě při aktuálních intervalech výměny oleje 15 000 nebo 30 000 km by nádrž do ostřikovače musela mít objem jako palivová nádrž aby jste to mohl provozovat stejně. Jen si nechat dolít kapalinu do ostřikovače do servisu si v Evropě asi nikdo nepojede a když tak určitě tím neušetří žádný čas.
Jojo, v USA to má původ v počátcích automobilismu, kdy jsi cestou z východního pobřeží na západní musel zastavit u cca 150ti pump a z toho u 10ti jsi kromě tankování navrch měnil olej, a když jsi konečně po cca 14dnech až měsíci dojel na protější pobřeží, šel motor na generálku.
BTW nádherně ztvárněný to je ve filmu "Prázdniny s Chevy Chasem", jak tam někde v Arizoně nabourají, odtáhnou je do servisu, a na otázku co bude oprava stát mechoš odpoví "kolik máš". Následuje otázka "co na tyhle vaše praktiky říká šerif?", načež se mechoš začne tlemit a z kapsy vytáhne hvězdu.
Dlho som rozmýšľal, či na Tvoj post budem reagovať alebo kašlem na to, ale možno si z neho niekto niečo odnesie, tak sa vyjadrím.
S veľkou časťou samozrejme súhlasím, s čím však už osobne nestotožňujem je záver.
Je naozaj to "pohodlie" až taká výhra?
Ja pracujem tiež v IT a na ČeskoSlovenské pomery nezarábam zle a napriek tomu, že by som si všetko mohol dať urobiť, urobím si to radšej sám. Vybral som si život na dedine, kde je okolo domu VŽDY plno práce, ale je naozaj čas pri bežnej domácej práci až tak stratený? Je čas, kde otec so synom vymieňajú autobatériu a nesedia na kávičke v auparku až taký premrhaný? Je čas, keď sa stavia garáž svojpomocne, povedzme s bratom, otcom a synom, až tak stratený?
Môže sa to tak javiť, ale normálneho chlapa každá takáto práca rozvíja. Musí si všetko naštudovať, rozmýšľať, plánovať a musí si zlepšovať zručnosti. A to v každom smere. Nejde len o ušetrenie peňazí, ale predovšetkým o osobný rozvoj.
Možno sa to môže javiť ako prežitok, ale z môjho pohľadu získava šikovný a zručný chlap nezávislosť. Zatiaľ čo ten ktorého opisuješ získava presný opak - závislosť od niekoho.
Možno sa to môže javiť, ako pohodlná a správna cesta, ale je naozaj vrcholom civilizácie chlap, ktorý, keď mu prestane v domácnosti fungovať práčka, dokáže o závade povedať len to, že "robí to píp, píp"?
Nehovorím, že je to Tvoj prípad, ale čo v USA učí otec syna? Ako sa hrá baseball? Perfektné... Ale stačí to? Nemal byt ho pripravovať na život komplexne? Ale ako ho bude pripravovať, keď sám nezvládne (alebo nie je ochotný) ani vymeniť žiarovku? Čo bude učiť jeho syn svojho syna? Sám netuší ani čo je to šrobovák a kombinačky...
Nie je to náhodou cesta, nie pohodlia, ale postupnej degenerácie?
Vidím to úplně stejně jako Vy. A dělám to stejně. Volat instalatéra na protejkající záchod, to mi přijde nejen jako mrhání penězi, ale i nedůstojné normálního chlapa. Ale ono nejde jen o tohle. I dneska jsou mezi třicátníky a čtyřicátníky lidi, co si svépomocí, nebo alespoň pod vlastním vedením postavili barák. Nejde jen o tu dřinu (a zároveň fyzičku, kterou nenahoníte někde ve fitku nebo na cyklostezce), ale i o schopnost problematiku analyzovat a syntetizovat, plánovat a manažerovat, vnést do procesu své postupně vykrystalizované představy, a tím vším se rozvíjet po osobní i sociální stránce. Každej, kdo to zvládnul a neodpadnul, Vám řekne, že to za to stálo, i kdyby to stálo na penězích nakrásně víc, protože to člověku nedalo jen nějaký dům, ale i spoustu nových dovedností, zlepšilo schopnost se rozhodovat a věci dotahovat do konce, řešit problémy i vyložené průšvihy konstruktivně, což přináší pochopitelně i zdravé sebevědomí.
Krom toho po pracovní době strávené u počítače musí nutně nastat nějaká motoricko-fyzická kompenzační činnost, jinak to sotva doklepete do padesáti a rozsypete se. A tohle jsou na to perfektní činnosti. Vřele doporučuju a jdu nakypřit úhor a vysázet rajčata:-)
Vaše důstojnost je jenom ve vaší v hlavě, nikde jinde. Tohle není nic jinéhol než jen mentální snobismus. A ekonomicky o tom vůbec nemá smysl uvažovat; jen než bych zjistil co a jak, každý instalatér to bude mít dvakrát hotové. Čas toho instalatéra je navíc pořád levnější, než můj. Proč bych to tedy vůbec, proboha, dělal?
A ne, každý opravdu netouží po tom, aby trávil stovky a stovky hodin, dny, víkendy, týdny, měsíce, často i roky někde na stavbě místo toho, abych se věnoval třeba rodině. Pár těch vašich "kazdých" jsem slyšel zase já a nikdo si sice nestěžoval, ale drtivé většině z nich by rozhodně nevadilo, kdyby to, co udělali udělal místo nich někdo jiný, kdyby měli cca dvakrát tolik peněz a mohli si to dovolit. Pod vlastním vedením? To ano. Svépomocí? Jen pokud bych na to fakt neměl a můj čas byl levnější než čas lidí, co to udělají za mě. Fyzičku mohu bez problémů rozvíjet i bez toho, abych u toho dřel na stavbě jako kůň a podstatně příjemněji. (A ne, fakt nemyslím nějaká prašťěná fitka.)
Ano, ta aspon castecna nezavislost na sluzbach treti osoby se muze vnimat trochu jako mentalni snobismus - a nebo to muze byt proste take zpusob odreagovani se. A teda mluvit o cene casu v situaci, kdy se ho tady spousta proflaka v diskuzich je takove primo vtipne ;-) To venovat ten cas studiu toho, jak opravim ten protekajici zachod je proste uzitecnejsi.
desetiminutovém
A za těch 10 minut se dá najít slušný opravář? Já jenom, že třeba zrovna hledání slušného elektrikáře (resp. firmy) mě osobně zabralo dva roky (po té, co přišel magor kterého jsem zde popisoval v jiném komentáři). Hledání slušné firmy na čištění odpadových trubek pod základovou deskou znamenalo cca 7 pokusů s naprosto neschopnými. Totéž střechaři. Rozhodně nemám pocit, že by 10 minut stačilo.
Proto jsem taky psal ten příběh o tom kole. Za ten čas věnovaný řešení triviálního problému na tom kole jsem si to opravil sám a lépe.
A ne, nedělám ze sebe supermana.
Tak třeba na venkově se slušný opravář hledá tak, že zajdu do hospody a zeptám se, jestli by o někom někdo nevěděl. Záleží tedy, jak berete těch "deset minut" protože ano, za deset minut tak skutečně najdu slušného opraváře a zbytek času (což ovšem je obvykle jen maximálně další půlhodina protože fakt nemám ve zvyku tam vysedávat) se alespoň potkám se sousedy. A totéž platí platí o všem ostatním. Sousedé vám pochopitelně obvykle nedoporučí trotla, který jim to jenom zkonil a chtěl za to nesmyslné peníze k tomu a pokud něco umí sami, ještě vám to přijdou udělat a spokojení jsme všichni.
Řešit si to sám je taková z nouze ctnost buď proto, že mě to baví nebo proto, že na to nemám nebo proto, že mám přebytek nezaplaceného času nebo proto, že se nemám koho zeptat což je ale zoufalství všeobecně. Chápu to, taky jsem v takové situaci pár let byl, ani jsem na to neměl ani jsem se neměl koho zeptat, a stojí to za nic. Není fajn takhle žít.
A co se kola týká, tam pak zase moc nemáte na výběr. V nejbližším okresním městě jsou servisy tři z čehož dva mají hodnocení nic moc a jeden dobré tak tam prostě zajedu. Zajel jsem, udělali co jsem potřeboval, vyzvedl jsem a bylo. Co víc bych řešil.
13. 5. 2024, 11:05 editováno autorem komentáře
Sousedé vám pochopitelně obvykle nedoporučí trotla
Aha, dobrý tak nic. Škoda času v diskusi. ( :-D )
Doporučí, protože oni sami nevědí, že je to trotl.
Ale dík, konečně vím, na jaké úrovni se bavíme. S mnoha doporučeními jsem se setkal také. Všechno odpad. Jeden čas, jako autista, jsem si říkal, že budu dělat seznamy a logické grafy mezi lidmi, kteří mi něco doporučují. A dospěl jsem k závěru že pokud mi něco doporučí tento člověk (tato skupina lidí), tak je vlastně lepší to brát inverzně. Jejich doporučení je lépe brát jako varování. A naopak, pokud něco nedoporučí, tak to lze nechat postoupit do dalšího kola.
Proč? Nedělají to schválně. Oni sami nevědí, že to má mít nějaká pravidla a nějakou kvalitu. A když o tomto nevědí, tak už vůbec nevědí o tom, jestli to ten člověk dělá dobře nebo špatně. To, že po odjezdu elektrikáře svítí světlo vůbec není známka toho, že to udělal dobře. Klidně se může stát, že to za týden někoho zabije (viz třeba série hrobař na elektrika.cz).
A oni jsou happy, že svítí světlo. A klidně jej dál doporučují.
No, víte, na venkově ti sousedé obvykle udržují ty domy desítky let (a nebo taky déle když je mají v rodině), polovinu si toho dělají sami a když je někdo blbec, tak si to ti lidé velmi rychle řeknou. A rozhodně nejen v rámci jedné vesnice. Ono se tak nějak statisticky dříve či později prosákne, kdo je pitomec a kdo ne. To není jako sousedi v anonymním satelitním městečku za Prahou. Ti lidé většinou ví co je blbý a co ne. A vědí to z praxe už proto, že obvykle sami roky dělají rukama.
To fakt není jako ve městě.
No, ale ono se klidne muze stat, ze ten "prusak" nastane az na zaklade vasi zkusenosti s tim pitomcem ;-) Rozhodne take neplati, ze by se i na te male vesnici vsichni objimali laskou a vzajemne si jen pomahali. Sousedske problemy muzou byt stejne v satelitu za Prahou jako v anonymni male vesnici nekde na severozapade Cech... kde jeden cas dokonce fungovaly i dve hospody vedle sebe stylem, kdy do kazde chodila pulka vsi... pricemz obe ty pulky se zrovna v lasce nemely :-)
Co je na severozápadě Čech vůbec netuším, ale to je obecně co se vztahů týká dost rozbitý kraj potud, pokud o tom něco vím. A samozřejmě, že to neplatí všude. V tomhle směru idylických vesnic je dost málo (žádnou neznám) a někde je to fakt extrémní. U nás to je taky tak, že spolu všichni mluví ale jen do chvíle, než začnou řešit nějakou naprostou blbost typu betonového čtverce třikrát tři metry o který se hádají fotbalisté, hasíči a radnice. To člověk prostě nepochopí. Ale to jsem taky nikde nepsal.
On se ptal, jak se dá za deset minut najít slušný opravář. Dá. Ale univerzální návod to není; ten neexistuje. A trochu štěstí taky musíte mít vždycky.
13. 5. 2024, 12:57 editováno autorem komentáře
Lokace byla jen jako priklad. No, takze tu ve vysledku popisujete obycejnou ruskou ruletu :-) Kdy jen doufate, ze to hospodske doporuceni bude dobre a tvarite se, ze kamaradi v hospode doporuci jen to nejlepsi. No zvlast po desatem pivu... :D No, jedina rozumna reference je moznost vysledky te prace opravdu videt... nejlepe i s tim, co se schova pod omitku - na zivo alespon ten vysledek.... aspon z fotek ty schovany veci. Tam jedine poznate, jestli to ten clovek dela poradne a poctive.
Ježkovy voči, Danny, nemůžete se přece jít ptát na podobné věci v době, kdy už v sobě mají všichni deset piv. To snad dá rozum, ne? Samozřejmě, že je nejlepší reference práci vidět. Jenomže to zase tak triviální není a často z toho stejně nepoznáte nic. (Topenáři, elektrikáři a mnozí další.)
Ruská ruleta je celý život. Nikdy nic nemáte jisté. Jen máte kolem sebe lidi. Buď toho umíte využít nebo pak pláčete, jak jsou všichni hrozní.
Váš problém je, že všechno striktně přepočítávate na peníze. Tak Vám dám příklad z praxe.
Obkladač. Fakt drahej, referencí plnej internet i lidi vůkol taky jen samá chvála. Typický Martin Poljak by zajásal, přesně spadá do škatulky, toho chci. Přišel, zahájil činnost. Už od prvního pohledu bylo zřejmé, že vingl mu nic neříká. Protože si dotáhl tupou řezačku, zkurvil za den hned několik dlaždic a ohrozil koupený materiál (kdo se trochu vyzná, tak ví, že šarže je tu důležitý pojem). Obyčejný rutinérský matlal, který těží z toho, že si ho objednávají lidi, kterým nevadí, že jim koupelna směrem do rohu klesá, aniž by tam byl kanálek. Vyhodil jsem ho. Bylo mu to jedno. Kšeftů má na deset let dopředu.
Už teď po tomto banálním příkladu jsem hodně tisíc mínus a především dost naštvanej. Tak jsem se poptal starších, prošel videa, texty, půjčil si vercajk a obložil jsem to sám. Výsledek plně odpovídá mým představám. Rovné je rovné, pravý úhel je pravý. A ještě něco umím, a každej chce číslo na toho pána, co to dělal:-)
Pointa: Třeba by mi to ten profík obložil levněji, zatímco já za tu dobu vydělal víc, protože tady každej bere nejmíň stováka čistýho, ale každou cestu do koupelny bych byl nasr...ej, protože bych se na to musel dívat.
Jsem mentální snob, protože se mi něco povedlo, nakonec mne to i bavilo a je to po mně vidět? Člověk je tvor kreativní, tvůrčí. Ergo jsem tvořil a ano, jsem se sebou spokojenej. Když na to přijde a záda nedovolí dál dřepět u počítače, tak prostě vím, že bych zvládl i něco jiného a nevisí mi celý život na jedné dovednosti (samozřejmě trvale rozvíjené), ale dovedu ještě na stará kolena i úplně jiné věci.
Když to vezmu kolem a kolem, ta rajčata, která stejně nejím, protože jsem na ně alergický, ale která pěstuju, a za pár let jsem se to naučil tak, že z pár metrů čtverečních spolehlivě zásobuju celé příbuzenstvo, možná v krámě koupíte levněji. Ale rozhodně to není cena, proč je po mne všichni chtěj, chválej si je a neustále zmiňují ten rozdíl mezi kupovaným a vypěstovaným. Teď sháním sad. Chci se dát na sadařství, zejména peckovin. Nikdy jsem v krámě nekoupil to, co produkuje pár krsků na záhumenku a chci to rozšířit, jen není kam. Za peníze prostě nekoupíš všechno!
13. 5. 2024, 11:59 editováno autorem komentáře
Rovné je rovné, pravý úhel je pravý.
Tohle je dost hrozné, že se vůbec musíme v diskusích hádat o naprostých základech. Třeba o tom, že by se práce měla dělat správně.
Předsedu SVJ dělám kumulativně (dva domy) už asi 17 let. Mnohokrát jsem si říkal, proč neexistuje firma hrdě se hlásící "budeme se starat a udržovat vaše domy". Když těch paneláků jsou desetitisíce v ČR. A říkal jsem si, že bych to třeba dělal já.
No a pochopil jsem, proč ty firmy neexistují. Vidím to na lidech ve výboru. Na každou akci se volá "náhodný franta od vedle". Nikoho nezajímá, jestli má oprávnění od TIČR apod. Vždy je to přesně tak, jak popsal Martin Poljak. Někdo někoho doporučil, tak určitě bude dobrej. A ve chvíli, kdy jsem vybral tři skvělé firmy, tak dostali jednu zakázku a potom už nic. Odvedly skvělou práci, ale pro ty moje kolegy ve výboru byl stále jednička ten "franta od vedle". Takže, skvělá profesionální firma, která umí udělat pravý úhel, se prostě na trhu nemá šanci udržet, protože o takové firmy ve skutečnosti vůbec nikdo nestojí. Vyzkoušel jsem si to, stálo mě to 17 let života, spousta nervů, spousta hádek, ne, o profi činnost prostě nikdo nemá zájem. To mnohem raději uvidíme frantu už po dvacáté páté u opravy jednoho vypínače, protože se s ním skvěle kecá.
Když mi ukážeš tu firmu, která skutečně udělá pravý úhel o 90°, tak ji vezmu všema deseti. Realita je taková, že buď je ten "Franta od vedle" přímo tou firmou, protože se povýšil na s.r.o. a někdo mu dělá marketing, nebo si ta firma "Frantu od vedle" najímá. Problém totiž není v penězích apod., ale že se málo lidem chce dělat rukama, řemeslo a pořádně. Nejsou fachmani, jen matlové.
Na krovy jsem si třeba netroufnul, dělala to firma, tedy kluci ve věku akorát na mistrovskou zkoušku (a narozdíl od většiny dnešních tesařů to dokonce nějakým způsobem měli vystudované a prošli nějakými stupni praktických výcviků). Nedá se říct, že by to neudělali dobře. Na dnešní dobu nadstandard. Ale protože se napojili do sto let starých krovů, které se zachovaly, šlo porovnat zároveň 100 let vývoje tesařského řemesla. Tehdá se za to platilo špatně, jediný kamarád tesaře byla sekerka a dláto, ale ta vazba vypadá po sto letech jako mnohem čistší řemeslná práce. Dneska se všechno řeší hřebíkem, chemickou kotvou, tehdy ale hodně čepovali a mnohem méně se jim otesané a dobře vysušené trámy kroutily a praskaly.
Ale to už jsem úplně mimo téma, pardon :-)
Když mi ukážeš tu firmu, která skutečně udělá pravý úhel o 90°, tak ji vezmu všema deseti. Realita je taková, že buď je ten "Franta od vedle" přímo tou firmou, protože se povýšil na s.r.o. a někdo mu dělá marketing, nebo si ta firma "Frantu od vedle" najímá. Problém totiž není v penězích apod., ale že se málo lidem chce dělat rukama, řemeslo a pořádně. Nejsou fachmani, jen matlové.
Ono je to podobné jako s motorovými vozidly. Všichni tvrdí, jak chtějí točivé benzínové šestiválcové zadokolky, ale pak si stejně koupí naftové přeplňované čtyřválcové předokolky.
S řemeslníky je to stejné, pokud by byl někdo za kvalitu ochotný zaplatit, tak řemeslníci neodcházejí do Rakouska/Německa nebo do jiných oborů..
"S řemeslníky je to stejné, pokud by byl někdo za kvalitu ochotný zaplatit"
No vidis, ja nemam problem zaplatit, ale za ty penize ocekava taky odvedenou praci. A ne ze zaplatim, a ten nebo ti doticni neudelaji ani to, co jim vylozene reknu ze udelat maji. Natoz to, co tak nejak automaticky ocekavam.
Apropos, z dojclandu mam taky dve moc hezke zkusenosti.
To takhle prisli nasi zednici na stavbu ... a za hodinu meli zdelany veskery material, ktery nemci zdelavali cely den. Nemci jim to pak prisli vysvetlit, ze to by takhle neslo, protoze jim kazej normu, a ti nasi jim zas vysvetlovali, ze u nas to funguje tak, ze se porad ceka az ten material bude ... a kdyz ho ve 3 odpoledne privezou, je treba ho do 4 zdelat.
Jeste zajimavesi to bylo s obkladaci ... obkladali bazen, a majitel/investor pekne chodil kolem a nic nerikal, nechal je to pekne cele oblozit, a pak si zavolal znalce. Znalec kachle poklepal kladivkem, zjistil ze je to presne tak jak to muzes videt (maznu tuhle a tamhle a vrazim to tam == sama dutina). Nechali je vsechno omlatit dolu a jak je vykopli, bez placeni i bez materialu (mimo jine ukazka na tema proc nikdy nedavat zalohu ani na material).
"Na krovy jsem si třeba netroufnul"
Mam pribuzneho, krovy delal cely zivot ... a paradni. Minimalne 1/2 pracovniho casu restauroval ty stovky let stare na kostelich. V krovu od nej hrebik nenajdes (natoz ty modni hrebikoplechy - tohle kdyz uvidej hasici, tak to ani hasit nebudou). Vsechno drevo na drevo a paradne tesarky sesazeny.
Apropos, kdyz sme (nejen) u tesariny https://www.youtube.com/@SampsonBoatCo/videos
Precizni paradni prace a krasne se na to diva.
Ne, mentální snobismus jsou hloupé řeči o důstojnosti. Jestli to nebylo jasné, omlouvám se, měl jsem to lépe oddělit. Dělat sám si můžete co chcete a jak chcete. Když vás to baví, je vám to přáno, to jsem k tomu fakt nevztahoval. Taky si věci klidně půjdu udělat sám. Jenomže na to nemám ani čas, ani mě to nebaví a ještě mi to bere čas, tedy peníze na to, co mě narozdíl od tohoto baví.
A když potřebuju obkladače, jo, půjdu se zeptat; ne na internet ale do té hospody. A tam sedí soused jedna, co staví třicet let a dělal kdeco, od domů lidí ve vesnici až po Tesca po celé republice co začal jako pomocník na stavbě a skončil jako stavbyvedoucí a mezitím si prošel skoro vším a ten bude mít na něj nějaký názor (už proto, že je to pro něj částečně konkurence). Na téhož člověka bude mít názor jiný soused, co dělá dřevo a potkal se na různých místech s tím, co dělal a třetí člověk, co dělá pro změnu třeba s kovem a ten dotyčný něco dělal pro jeho sestřenici. Veřte mi, že obrázek těchhle lidí není totéž jako "drahej, referencí plnej internet i lidi vůkol taky jen samá chvála". Protože tihle lidé mají obecně o řemesle představu protože na tom venkově ti lidé dělají rukama a ty domy si udržují desítky, ne-li stovky let. A k tomu pak pár dalších lidí doplní co kdo kde slyšel od přibuzných a známých (což je na tom venkově taky každý s každým) protože když je tu někdo blbec, dříve či později se to prostě proflákne a po čase to už ví každý.
Takže vaše řeči vypovídají ledatak o tom, že neumíte pracovat se zdroji. A vůbec netušíte, jak venkov funguje. To je v pořádku, ale pak to neodsuzujte tímhle hloupým pohrdlivým způsobem. Pro každého má cenu něco jiného. Mě rajčata kupříkladu fakt nezajímají. Ale taky vás chápu protože mě třeba zajímá, že neseženete slušné křížaly protože staré kyselé odrůdy jablek se skoro nepěstují.
To ze neco dela tricet let neznamena, ze to dela poradne... a v souladu s tim, jake jsou dnesni postupy. Obcas prave spis naopak... takze pak vam ty obkladacky polozi ponekud nakrivo, protoze treba nejake "krizky" jsou prece zbytecnost, co ten pan s lety zkusenosti nepotrebuje. Jasne, pokud si nevsimate detailu, tak nad tim mavnete rukou... aneb kdyz pak v te koupelne pak stejne mejete treba i motor (i taci se najdou), tak tohle resit nebudete :D
Ano, proto se asi neptáte jednoho člověka, že. Ale víte co ten člověk dělal, znáte ty pro které dělal, znáte jeho a podle toho si můžete vyhodnotit i validitu jeho názoru. Normální sociální síť, co se vám nezdá. Jako sorry, ale mezilidské vztahy jsou základ existence a na venkově zvlášť.
Pak se totiž nemusíte obtěžovat se srdceryvnými příběhy co tady popisují Heron s Humanoidem, kteří jsou vlastně naopak důkazem, že když tohle neděláte a z nějakého důvodu si to nechcete dělat sám (a že těch důvodů může být opravdu dost), skončíte přesně tak, jako oni. A pak si to smolí sami. Pokud je to baví, dobře tak. Ale velká část lidí tohle zapotřebí prostě nemá.
13. 5. 2024, 13:03 editováno autorem komentáře
Vysledky tech vesnickych hospodskych doporuceni jsem za svuj zivot par taky videl. Kdy zadavatel se tvaril velmi spokojene co se vysledku tyce, ale kdyz clovek to veledilo na vlastni oci videl, tak by dotycneho hnal... s dlouhou holi v ruce ;-) Pocinaje teba blbostma, kdy se v ramci "uspor sekani" kabely tahaji nakrivo... vsak pod omitkou se to schova, ze?
Ano, proto se asi neptáte jednoho člověka, že. Ale víte co ten člověk dělal, znáte ty pro které dělal, znáte jeho a podle toho si můžete vyhodnotit i validitu jeho názoru. Normální sociální síť, co se vám nezdá. Jako sorry, ale mezilidské vztahy jsou základ existence a na venkově zvlášť.
Tohle je moc hezké. Ale potom zjistíš, kolik času (případně si klidně najdi jinou metriku) jsi do toho vložil. A potom zjistíš, že za zlomek času si to uděláš sám a lépe.
A tohle je to, co mě na tom sere. Že vlastně na konci (života ;-) ) zjistíš, že to vlastně nikdo "v republice" nedělá dobře. A že po třech pokusech jsi na mnohem mnohem mnohem lepším výsledku, než kdybys vyzkoušel třeba 100 firem.
Pak se totiž nemusíte obtěžovat se srdceryvnými příběhy co tady popisují Heron s Humanoidem, kteří jsou vlastně naopak důkazem, že když tohle neděláte a z nějakého důvodu si to nechcete dělat sám (a že těch důvodů může být opravdu dost), skončíte přesně tak, jako oni.
Asi by to chtělo vysvětlení "jak jsme skončili". Zkus to trochu rozvinout. Já si z toho dělám celou dobu jenom srandu. Jestli se chce někdo živit tím, že umí utáhnout jeden šroubek a nic víc, tak ať na tom klidně vydělává. Za mě, můj osobní názor, ten člověk s celým tím jeho servisem prostě vůbec nemusí existovat. Ale jestli ho někdo chce, tak ať existuje. Ale současně, ať se tento zákazník potom nediví tomu, že ho v koupelně zabije zásuvka a že mu kape na hlavu z vadné střechy. Jo, takhle je to jednoduché. Schvaluje (někdo) neschopného opraváře kol? Fajn, za mě dobrý. Zítra vás všechny klidně může zabít elektřina a bude to zcela v pořádku. Přesně takto jste to chtěli.
O vesnici bych mohl psát elaboráty, třeba jak místní rádi vyjebou s Pražákem, když se tam dožaduje elektrikáře (= doporučí mu největšího osla), a ještě z toho mají legraci k pívu.
O přesně tenhle postup se snaží na vsi jeden můj příbuzný. A staví už skoro desetiletí, protože když už někoho sežene a dohodnou se na nějakém termínu, tak mu stejně nepřijde, protože má rozjednáno tolik melouchů, že vlastně ani neví, kde má být a kdy. Není od věci postoj mého kamaráda z té samé vsi, který si radši dělá všechno sám, než aby se se sousedy-řemeslníky hádal a dělal si zle.
Rozhodně se nechci vyjadřovat pohrdavě o městě, vsi apod., protože vždy je to o lidech a lidi jsou různí.
... ostatně, tady uděláte naopak úplnou kravinu pokud se nezeptáte protože pak zaručeně naletíte právě nějakému pitomci o kterém to všichni vědí ale vy jste se nezeptal, tak plať, pražáku, dobře ti tak (= cizinče odkudkoliv co je dál než sousední okres).
Tak tady pak končí zase právě takoví náfukové jako vy. Protože všechno si zaručeně taky neděláte. To totiž prakticky nikdo.
Tak tady pak končí zase právě takoví náfukové jako vy.
Jenomže od toho je tady TIČR, Obchodní inspekce apod. Já přece nemám hledat "speciální" firmy přes kamarády, známé apod. Já si přece můžu vybrat absolutně kohokoliv, kdo má osvědčení od TIČR a tento člověk, ať je to kdokoliv, tak to má udělat správně podle norem. Takto to má fungovat.
A tvoje příklady o tom, že na vesnici je potřeba mít vztahy, vzájemně se znát apod jsou sice moc hezké, ale na druhou stranu opět ukazují na totální selhání systému. A ty se jim ještě vysměješ.
Tak fajn, zrušme TIČR a vůbec celou státní správu, ty totálně neschopné státní úředníky vyhoďme a budeme si všechno dělat sami.
A jak to dopadne? Dopadne to tak, že stejně jako v letech před zavedením norem nejdřív 100 lidí umře a potom se zjistí, jak to dělat správně. Tedy to tvou metodou známostí na vesnici. Tato metoda prostě nefunguje a právě proto tady máme mít funkční inspekce apod, kteří vydají osvědčení pouze skutečným profíkům, kteří vědí, jak se to dělá.
Nechce se mi to hledat, ale "dezinformašni" spiš nenapsal (pokud neparafrazoval Gluma). S obsahem se da částečně souhlasit , ale treba procento deti a mladych lidi, kteri pred lety skutecne vedeli, co zname Divx bych neprecenoval. Byl to proste akronym, ktery se zazil. Jako treba dneska "apka", nebo "čestka". Schopnost stahnout mp3 s bbs taky nebyla uplne rozsirena (ja to treba jenom videl...). Dneska je mnohem vic cinnosti, ke kterym se daji technologie pouzit, takze i deti maji urcite specializace. Kazdy druhy se snazi byt youtuber a to nese urcite specificke znalosti. Obcas ma nekdo doma 3d tiskarnu, a zase ziska zkusenosti, ktere treba ja nemam. O neco mene deti jsou aspirujici youtuberi a zaroven majitele 3d tiskaren. Ale dovolim si tvrdit, ze celkove spektrum snadno dostupnych znalosti je treba sirsi, nez spektrum znalosti nutnych k ovladnuti Atari. Je pravda, ze to neni uplne ta sorta znalosti, ktere by vam pomohli po nuklearnim falloutu, ale tam se bude hodit spis schopnost nekoho poradne bacit po hlave, to dojeni uz se nejak doucime ;-). Ale je fakt, ze by asi bylo prinosne, aby deti obcas neco delali i rukama. Uz jenom kvuli mlaceni po hlave a naslednemu kurzu dojeni. Jo a taky je to cele o chlapeccich, nekde se nam zatoulala devcatka. A nerad bych mel nejake zbytecne predsudky, ale ta devcatka, co ja znal, take dost casto nemela moc predstavu, na co je ktery kabel ;-).
No a pritom se vlastne "jen" vraci stare casy a jenom se meni medium pro doruceni. Aneb prachobycejne papirove noviny, casopisy... bylo bezne, ze se za konzumaci takoveho obsahu platilo. At uz formou predplatneho, nahodilou koupi... a nebo treba subscribci v mistni knihovne, ktera periodikum odebirala. Existovaly pujcovny, kde si clovek vymenou za drobny baksis mohl vypujcit nosic s hudbou ci filmem.
Tvurce placeneho obsahu jako nepritel? Nikoliv, pokud on me penize bude chtit, musi se snazit abych ja byl ochotny mu zaplatit. Ten obsah za to musi stat, abych mu ja za to platit. Nestaci mu jen chrlit libovolny brak s tim ze jeho zivotni naklady pokryje ta zacilena reklama. Za povrchni tvorbu v podobe treba clanku, kde 99% textu je jen recyklat nikdo platit nebude :-) Aneb jen pocet slov v textu stacit nebude. A mozna toho se ti "tvurci" sami boji ;-)
Já rozhodně nemám problém platit za služby na internetu, já mám problém s tím, jakým způsobem to bylo podáno a zavedeno, ať už na seznamu nebo na facebooku a instagramu ( u mety jsem zrušil účty a mám klid). Pokud by udělali nějaké slušné oznámení a informační kampaň dopředu, proč ne. Avšak způsob "zaplať nebo buď produkt" mi jde proti srsti takovým způsobem, že danou službu jednoduše přestanu používat.
Kecy. Uz tim argumentem "mlada generace si zvykla platit tu a tam za predplatne" se Lukacovic odkopal.
Regulace ohledne sberu dat a cookies tretich stran nic nemeni na tom, ze dopadnou na vsechny. Jedina vyjimka je Google, ktery cely ten bussiness s perzonifikovanou reklamou a sberem dat o uzivatelich rozjel, aby ziskal konkurencni vyhodu a opanoval trh s reklamou (coz se podarilo). Ted mu cookies tretich stran kradou zisky a mizivemu podilu ostatnich prodejcu perzonifikovane reklamy umoznuji prezivat.
Ted ma majoritni browser, a majoritu zakazniku pouzivajicich jeho reklamni system, takze holt na ostatni nemusi zbyt ani ty drobky, staci zasah v jeho browseru.
Cili vyjma Google budou vsichni nabizet uz jen neperzonifikovanou reklamu.
Moznosti jsou dve - vyuzit moznosti EU, W3C a IANA, a postupne zavest stejne podminky pro vsechny. Zadny sber dat o uzivatelich, zadne mechanismy a'la cookies, nic takoveho na strane browseru - k reklame (neperzonifikovane) maji pristup vsichni, a lide si ji objednavaji od provozovatele nejvice navstevovanych webu primo, nebo pres jejich partnery (nikoliv vsak rukojmi).
V prekryvnem obdobi pokuty za nedodrzeni, a zisk z nich rozdelit dle navstevnosti.
Tim by se narovnal trh, lide by prestali byt smirovani, a Seznam by vydelaval na "svych" odkazovanych webech podle jejich navstevnosti - pokud mu tedy podobne jako Google nejde o prodej reklamy zobrazovane na cizich webech :-)
Na rovinu, seznam jako vyhledavac pouziva minimum lidi, starnou a umiraji. Kdo zvlada anglictinu, pouzije Google. Na tom "predplatne" vubec nic nezmeni - jen nastvete ty zbyvajici seniory (duchodce), co neumi anglicky. Zadni mladi zvykli na predplatne na seznam davno nechodi.
Jenže oni nejde o nějakých 79 Kč měsíčně za Seznam, ale především o to, že to je blbě udělané.
Spousta lidí (ne všichni, asi ne většina...) se prostě na Seznam nechce přihlašovat - jenže to je jediná možnost, jak dát Seznamu vědět, že máte zaplaceno.
Menšina má nastavené mazání cookies - a ta se musí po každém startu prohlížeče přihlašovat - přihlašovat - přihlašovat. (Nebo odklikávat, že souhlasí se sledováním - to je stejné.)
A ti, kteří mají blokované sctipty Seznamu (třeba v práci), nemohou se ani přihlásit, ani odkliknou nic na bílé stránce....
Tak u Seznamu je hlavni problem ta absurdita za kterou penize chteji. Na celem internetu je uzivatel produkt a za 79Kc jen na seznamu nebudu? Proc by to melo 99 procent lidi zajimat? Troufnu ai tvrdit, ze vetsina ctenaru seznamu nerozumi co po nich chteji.
A dalsi vec je tech samotnych 79Kc. Ono to neni moc, ale kdyz chce platit kazdy druhy web s hodnotou blizici se nule tak by dal clovek pul mzdy na pocitac.
Jen za to, že nemusíte odkliknout ten souhlas se sledováním
(dokud nesmajznete cookies....). Reálně je to způsob, jak uživatele donutit povolit scriptování a ukládat cookies natrvalo - jinak jim nebudou fungovat nejen služby Seznamu (mapy.cz....), ale nejspíš ani navázané služby (volba místa doručení zásilky?) či (časem) weby, kde mají seznamácký reklamní systém (?).
Tá možnosť platenie tam je len, aby sa vyhovelo nastaveným [*] pravidlám. Takže dostávaš na "výber" a nemusíš dostávať cielenú reklamu.
[*] Teoreticky sa tie pravidlá (zatiaľ) Seznamu netýkajú, ale nie je to až tak isté, takže si radšej chcú byť istí. Žiadne relevantné judikáty nemáme. Ale stačí sa pozrieť na poslednú kauzu Apple / iPad vs EU.
Seznam dáva na výber možnosť A (zaplať), možnosť B (cielená reklama). Toto je presne to, čo vyhovuje regulácii. Nikde nie je definované, že sa služba "musí" poskytovať aj pri nesúhlase. Problém by samozrejme bol, ak by na možnosť platenej verzie len upozorňoval napr. niekde v lište a očakával sa súhlas s cielenou reklamou. Aké riešenie by ste teda považovali za korektné vy?
Seznam nie je z pohľadu EU/DMA gatekeeper (a veľkosťou, ani obratom sa ním nikdy nestane) a nebol s tým ani oboznámený, takže nie je možné ho pokutovať. Ale toto je aktuálny stav a niektoré výklady by umožňovali ho zaradiť medzi regulované subjekty. Kým však nemáme rozhodnutie súdu, tak je to len právnické cvičenie.
GDPR rieši inú situáciu - v nej máš riešiš voľne dostupný obsah a možnosť dovoliť len "technické cookies" (ono je toho viac). DMA a ďalšie normy riešia "novú" situáciu, kedy nejde o voľne dostupný obsah - v dôvodovej správe napr. facebook. Na to reaguje (nielen) Seznam - všetko je za "oficiálne" za paywallom a buď chceš len "technické cookies" -> necielenú reklamu a zaplatíš, alebo cielenú reklamu.
Jeden zo sporov, ktorý vedie FB a EDPB (European Data Protection Board ) spočíva v tom, či si Facebook môže nastaviť výšku mesačnej platby podľa seba, alebo by sa malo jednať o "regulovanú" výšku. Alebo by dokonca mal mať povinnosť poskytovať aj služby bez sledovania zdarma.
To, že nemožnosť cieleť reklamu poškodzuje najmä malých hráčov je iná vec :/
K aktuálnímu Seznamu - na té kampani mi asi vadila jedna věc. Předplatné nemělo sloužit k tomu abych reklamu neměl, ale aby nebyla cílená. V mém okolí to vyvolalo diskuzi - platit za "jinou" reklamu? Kdyby byla zvolená kampaň "Zaplať a nebude reklama" (ano, vím, že je to v plánu), bylo to mnohem lepší. Spousta lidí to nepochopila. Podle nich chtěl Seznam peníze za přístup, protože z pohledu uživatele pořád dostával reklamu (cílená vs necílená, tomu nerozumí). Jinými slovy - platím 79,- za reklamu...
A pak se tam vkrádá ta věc - inflace a zdražování. Dnes chce seznam 79,- a za rok bude chtít 89,- a tak dále. To u běžných lidí hraje prim. Doba přeplatného byla běžná - platilo se za Abíčko, za noviny (u nás Mladá Fronta, později MF Dnes), pak jsem odebíral Level a Score a pak National Geoographic. A pak začaly další služby jako YouTubeMusic, GitHub, Netflix, Deník N a kopa aplikací v telefonu.... Vlastně o tomhle se v článku mluví. Lidé asi nemají problém platit za obsah. Příčí se jim platit za "základní" služby tj. vyhledávač či sociální síť, mapa, jízdní řády.
Jenže pamatujete si, že tu byla doba, kdy se platilo za přístup k internetu? Nejenom připojen modemem, ale za to, že mne někdo pustil ve vytáčeném připojení k internetové bráně?
Takže pak může docházet k takovým věcem, jakože (nejenom) Toyota nabízí mapové podklady v autě na infotainment v řádu několika tisíc? A pak přijde BMW s tím, že máte v autě vyhřívané sedačky, ale fungují vám až po zaplacení měsíčního paušálu?
A ještě další věc - zkoušeli jste si někdy udělat měsíční inventuru plateb za předplatné? Je to jen pár dolarů tam a tuhle a je to...
Netflix+YouTubeMusic+GitHub+Windy+.... A to nemluvím o těch, co se platí jen jednou za rok....
Argument o tom, že je to fakt drobná částka, jenže se to nasčítává....
Přesně. Hlavním problémem není to, že za služby je potřeba platit, nýbrž v tom, že úplně každej chce platit za každou chujovinu, a navíc neví co si za to říct, protože si chce vozit pihel v Gčkovým merglu od AMG a nedělat nic užitečnýho.
Bohužel nejviditelnějším výsledkem bude nová doba temna, kdy většina lidí budou vidláci zajímající se jen o pivo a fotbal, a volící Babiše a jeho pohrobky, protože jejich propagadna bude to jediný, co se k nim "zadarmo" dostane.
Doporučuju skouknout film Idiokracie, protože přesně takhle to dopadne.
Dobrým příkladem je například server zdopravy.cz, kde jsem platil na rok 365 Kč - tedy 1 Kč denně. To jsem okamžitě zaplatil, je to férová cena. Ale root.cz jsem zatím nepředplatil - občas jsou tu skvělé články, ale ta cena mi připadá vysoká. Kdybych to měl platil každému technickému webu, tak se nedoplatím. A přispět jen trochu a nemít za to nic navíc, než dobrý pocit? Haha. A platit iDnes nebo Seznam? Bohužel si nemůžu vybrat, že chci platit jen například za zpravodajství, nebo ekonomiku, ale musím platit i veškerý bulvár okolo. Ale bulvár já sponzorovat nebudu.
Přesně tak. Sice existuje rozhodnutí soudu, ze platba za soukromí je možná, ale taky už vzniklo doporučení, že to je špatně.
Seznam teď využívá legislativu na maximum. Podle mého to odporuje duchu GDPR, který vyloženě zakazuje přístup ke službě podmínit sběrem osobních údajů. Jinými slovy - služba má být stejná ať už se data sbírají nebo ne.
Zajímalo by mě, jak by Seznam zareagoval na masivní využití dalších práv uživateli. Tj žádostí o informace a smazání dat. Jestli by nakonec nebylo levnější nechat tu necílenou reklamu zdarma.
Současný systém je špatně z hlediska nutnosti fungovat ve společnosti. Dokud se to neustálí, tak prostě čas od času na mapy.cz odkaz dostanu. Jejich provoz něco stojí a mají je udělané fakt dobře, ale fakticky už nejsou “zdarma”.
Mobilní aplikace naštěstí funguje offline. A openstreetmap asi nabude na důležitosti.
(A na podmínky profi e-mailu se budu muset podívat, protože SVJ tam má nastavené směrování domény)
Mobilní aplikace Mapy ale posílá několikrát denně na pozadí (klidně i od restartu nikdy uživatelem nespuštěná) data Seznamu a taky Googlu... Takže po stažení/mapové aktualizaci je nutno explicitně aplikaci zakázat přístup k netu - pokud to OS a jeho verze umožňuje. - Jinak celý ten pocit sucha a bezpečí, kdy ji uživatel spouští v offline režimu, je naprosto iluzorní.
No a pak je tady ještě reklama vnucená. Koupím si televizi od Samsungu. A i tam dostávám reklamu. nemůžu ji vypnout (jde to, ale ne nějakou volbou v TV), nemůžu si zaplatit, aby nebyla. Proč nemůže ta televize stát víc, abych reklamu neměl?
To stejné MS Windows. Zaplatil jsem za licenci a i tak dostávám reklamu. Nejde koupit verze bez ní.
A když se rozhodnou výrobci telefonů, že budete mít na displeji reklamu, tak ji tam budete mít. Je to stejná analogie jako s tou TV. A o autech, které pomocí LED Matrix světel "kreslí" na silnici obrázky jste slyšeli? Takže jako chodec budete stát na přechodu a pod nohy vám projíždějící auto "nakreslí" reklamu?
Nabízí se otázka, zda Seznam dělá kvalitní obsah. Osobně si myslím, že ne, ale nechci je tu moc veřejně hejtovat.
Čas od času na nějaký web Seznamu náhodou zabloudím, samozřejmě s aktivním uBlockem. Nehodlám jim platit, nehodlám povolovat reklamu. Klidně ať na všech svých webech zakáží přístup s blokátory, osobně je mi to úplně jedno, nejsem jejich cílovka... ;-)
A tak to je v pořádku, plaťte si, co chcete a co si druhá strana řekne. Nemusíte do toho tahat Putina a ani jiné irelevantní představy, prostě někdo poskytuje obsah zadarmo, někdo za dobrovolný příspěvek a někdo chce platbu natvrdo, všechno je to legitimní a máme plnou možnost to využívat podle vzájemné dohody.
Spíš mi vadí, že musím platit i za to, co nechci a nevyužívám (hrůzy typu "veřejnoprávních médií").
Hrůza je samotný koncept "veřejnoprávního média". Ať si stát provozuje klidně jeden kanál rozhlasu a jeden kanál televize pro vlastní potřeby - přenosy z parlamentu, informace pro lidi v době války nebo živelní pohromy apod., ale ať to dělá poctivě, nehraje si na nezávislost a financuje to z daní. A netrestá lidi jen za to, že mají Internet, dalším poplatkem.
Vůči mně žádnou válku nevede, vede ji za svoje zájmy a ano - může se stát a jistě se stává, že jsou v konfliktu s mými zájmy. To ale mohu říci i o jiných politicích a institucích, i o těch, které se tváří, že jsou tu pro mne. Proto tvrdím, že strašení Ruskem je v podobných otázkách dost neužitečné. Pokud přistoupím na hru, že (třeba) politik Pepa je riziko a naopak politik Franta je můj největší kamarád, ztrácím v tom sebe, svoji svobodu a možnost se rozhodovat v čem a kdy to, co říká Franta nebo Pepa odpovídá mým zájmům a kdy naopak.
Tady se diskutuje o tom jestli muze byt obsah zadarmo. Nemuze. Porad to nekdo musi platit.
Pak tady mame spoustu balastu ktery na nas sype dezinfoscena a chytri clovek se musi ptat. Kdo to vsechno plati? A proc?
PS: Myslet si ze prave ja nejsem cilem dezinfo kampane je presne ten omyl co delaji lide kteri si mysli ze jsou intelektualne na vis nez ostatni. Takovy snobizmus elit.
Nedávno jsem tomuto tématu věnoval dva články na blogu [1][2]. Obecně nemám s platbou za obsah problém, platím si hned několik zpravodajských webů. U toho, co dělá Seznam, ale vidím několik problémů:
1. Ten dialog je manipulativní. Mluví o souhlasu s cílenou reklamou a vydává to za něco, co je v zájmu uživatele. Když si to ale člověk trochu víc prostuduje, zjistí, že dává souhlas se sdílením dat stovce firem, z nichž některé jsou známé fakt detailním profilováním, kde je riziko zneužití a deanonymizace. Podle výčtu využití sdílených dat se taky zdaleka nejedná jen o cílení reklamy.
2. Seznam od lidí chce peníze, aniž by z nich v první řadě udělal zákazníky. Ty služby jsou pořád nastavené tak, aby prodávaly reklamu, zákazníkem pořád zůstává inzerent. Jen teď lidem dovolují za peníze nebýt produktem, což mi prostě přijde málo pro službu, za kterou mám platit.
3. Ty ceny jsou nadstřelené. 79 Kč je víc než celkové měsíční tržby Seznamu na uživatele. Přitom to má být kompenzace jen za reklamu a ještě jen za její necílení. Pokud podle Lukačoviče za necílenou reklamu dostávají o 30-50 % méně a zároveň nemají zdaleka příjmy jen z této reklamy, férová kompenzace je tak na třetině této částky. Nastavit si můžou samozřejmě jakoukoliv cenu. Jen to dokresluje, jak moc chtějí tuto možnost udělat atraktivní pro lidi.
Na základě bodů 2 a 3 si tak myslím, že se nejedná o pokus nastartovat byznys model předplatného, ale prostě o kličku, jak lidi dotlačit k souhlasu se sledováním. Já jsem na základě toho přestal služby Seznamu používat. Mrzí mě to vlastně jen u mapy.cz, ale zase jsem díky tomu zjistil, že OpenStreetMap jsou dneska velmi dobře použitelné a obsahují hromadu informací, které mapy.cz nemají. A vím, že všechny příspěvky, které tam pošlu, zůstanou otevřené, nepřispívám do byznysu někoho jiného, kde se podmínky můžou kdykoliv změnit. Vlastně bych měl Seznamu poděkovat. :)
Vyzkoušel jsem víc OSM aplikací a nakonec zakotvil u OsmAnd. Ta má hromadu překryvných vrstev včetně zobrazení linek MHD. Mají i webovou verzi, která jde synchronizovat s mobilní aplikací. OsmAnd Pro se všemi funkcemi jde zdarma nainstalovat na F-droidu. Na Google Play se za ni platí. Tak se mi ale líbila, že jsem si ji nakonec předplatil, abych ten projekt podpořil. Jsou to měsíčně podobné peníze, které po mě chce Seznam, ale tady platím za open source software nad otevřenými daty, kde je středobodem uživatel, ne za necílení reklamy.
Jinak mezi čistě webovými se mi líbilo osmapp.org. Nemá to tolik funkcí jako OsmAnd, ale používá to pěkný renderer od MapTileru, je to rychlé a svižné.
Na navigaci v autě dlouhodobě používám Sygic. Tam mám i ty informace o uzavírkách o dopravě. Mimochodem Sygic je z části taky postavený na OSM.
Používají pro svět, v ČR mají vlastní podklady, což je si myslím škoda, protože OSM je na tom v ČR fakt dobře.
Jinak prý přispívají hlášeními chyb od uživatelů, ale údajně to vkládají jenom jako poznámky, takže to stejně musí někdo jiný opravit.
Mezi firemními členy OpenStreetMap Foundation nejsou a to základní členství přitom stojí jen 750 dolarů ročně.
No.. zahraniční ano, ale na českých to mají jen jako jeden ze zdrojů. Seznam asi platí celkem dost i za letecké snímky (míval aktuálnější fotky a vyšší rozlišení než Google).
Ty mapy, včetně 3D a podobně nejsou určitě levná záležitost. Ale ta současná volba "osobní data nebo osobní data jinak + peníze" je nesmyslná.
OSMAnd jsem zkousel na iOS, turisticke a cyklisticke mapy vypadaji hezky, ve meste taky pouzitelne (az na recenze podniku, tam alternativu k Google Maps neznam). Na navigaci autem nepouzitelne, protoze i) nema to live dopravu ani omezeni a ii) jejich iOS appka casto zamrza a pada. Budu testovat jako nahradu za mapy.cz pro turistiku, dik za tip!
Osobne nesnasim pravidelne povinne OPEX naklady.
Ty stovka, tu dve, tu pajcka - a dohromady jsou to strasne penize.
Musim na to myslet, pravidelne to zvedaji a provadeji svinstva s ocekavanim, ze uzivatel bude liny menit.
Nyni platim O2 650Kc za DSL linku s realnou rychlosti 20MBit (a v lokalite neni nic jineho) navyseno ze 400 ze zduvodnenim, ze si za ty stejne prachy muzu objednat 100Mbit, ktere neni u me doma dostupne.
Je to jako tisic malych skrabancu, ze kterych odkapava krev.
Minimalni povinne periodicke platby = cista hlava.
Voda, elektrina, plyn, TV poplatky - koncime.
10. 5. 2024, 08:45 editováno autorem komentáře
Internet nikdy zdarma nebyl. Vždy se platily poplatky poskytovateli (nebo aspoň členské příspěvky CZFree.NET), vždy se platilo za hardware a energii. Zdarma byl jen přístup na nezpoplatněné služby, jako třeba web.
Evangelium má etymologii v řeckém εὐάγγελος, čili nositel dobrých zpráv. Ukažte mi dezinformační web, které přináší dobré zprávy. Informace na dezinformačních webech jsou pravým opakem evangelia - přináší strach a nenávist. Takže použití slova evangelium v kontextu dezinformační scény je naprostý urážlivý nonsens.
No a pak je tu otázka zpoplatňování. To je naprosto v pořádku. Internet je nástroj, jak se dostat k nějakým službám. Je velmi dobře, když se služby normálně zpoplatní a zamezí se placení reklamou. Společnost se potřebuje očistit od záplavy hnoje, který na ni z internetu "zdarma" teče. Správná alternativa k Netflixu zdaleka není stahování z warezu (Ulož.to), ale zaplatit za médium nebo za vstupné do kina.
A pak je potřeba si uvědomit, že drahá cena provozu webů je z velké části daná nesmyslnou komplikovaností systému a přeplácením věcí, které zdaleka nemají takovou hodnotu. Z internetu a vlastně celého světa elektronické komunikace a výpočetních strojů se stala biblická Babylonská věž. Pomatení jazyků, kdy se ani dva ajťáci mezi sebou nedomluví, protože je potřeba velmi úzká specializace. Pracují na něčem, co vlastně nedává moc smysl a slouží to jen k zotročování davů, kterým se to dá jakoby "zadarmo", aby pak promarnili to nejcennější co mají - čas k životu, v elektronickém nesvětě.
Za mě jednoznačně Deník N, dle mého názoru zdaleka nejkvalitnější denní žurnalistiku u nás, která tu moc nemá jinou konkurenci a kde má člověk skutečně pocit, že si platí novináře a nikoliv generátory textu agregující ČTK. Z v IT známých jmen: ředitelem deníku je Ján Simkanič, vědeckou rubriku vede Petr Koubský.
10. 5. 2024, 13:46 editováno autorem komentáře
Koubsky je fakt zjev, jeho clanky zeru. Nechapu jak to dela. Nedavno dal clanek k vedne oblasti ve ktere delam doktorat a cumel jsem s otevrenou pusou, jak to bylo na urovni, bez hlouposti a srozumitelne. A pak da nejaky obri text k uplne jine oblasti a zas pecka. DenikN platim a platil bych i kdyby tam nebyl nik jiny nez on.
Internet nikdy nebyl zadarmo. Já pamatuji dobu, kdy jsem platil pětistovku měsíčně jen za to, že můžu vytočit číslo a připojit s k modemu, který mne pustil dále - a platit Telecomu za každý impuls (který to spojení nemilosrdně uťal).
Jenže dnes se dostáváme trochu do extrému, kdy platíme, aniž bychom dostali reálnou protihodnotu.
Kdysi jsem četl sci-fi povídku, odehrávající se v jakémsi habitatu na Měsíci. Obyvatelé habitatu museli každý měsíc platit poplatek za vzduch, protože ten bylo potřeba recyklovat - a kdo neplatil, byl nemilosrdně vykázán udusit se venku.
Tohle začíná být podobné. Platíme za připojení nejen doma, ale také u tarifu prakticky každého mobilního telefonu, dokonce i u těch tlačítkových, které se ani k Síti připojit neumí. Není povinnost být připojený, ale třebas podnikatelé mají povinnost komunikovat s berňákem pouze elektronicky = přes Internet. Bez bankovního účtu se leckdy neobejdete (např. některé dávky nešly vyplatit v hotovosti), ale pro jeho založení potřebujete (mobilní!) telefonní číslo a e-mailovou adresu (někde to platí i u účtu pro mimina).
Pokud ten účet máte u Seznamu (a lezete tem přes web...), budete muset nejspíš buď souhlasit se sledováním
, nebo zaplatit - nebo si zařídit e-mail jinde. (Nebo používat SMTP/IMAP/POP3 - to zatím lze.)
Tohle už není platba za vzduch
, který dýcháte, protože dýchat musíte: platíte za službu, kterou nepotřebujete, nechcete, ale která vám byla vnucena, obvykle s nějakou jinou službou.
Pokud se rozhodnete z toho kolotoče vystoupit
a zbavit se nechtěných služeb a funkcí (a nemusíte zrovna být úplně off-line), dopadnete jako ti obyvatelé na Měsíci v oné povídce: vytěsněni mimo systém, posláni chcípnout v pustině
. (Obrazně řečeno. Ve skutečnosti vás nikdo zemřít nenechá - jen vás donutí platit příplatky za off-line služby
, dražšími nákupy bez appky
v nejbližším obchoďáku počínaje.)
Když na mě vyskočila hláška "Zaplať, uhlíři", tak jsem odešel a používané služby od Seznamu (Počasí a Mapy) jsem nahradil jinými. Sorry, ale služby Seznamu pro mě nejsou tak zásadní, abych za ně platil, zvlášť když Seznam má sklony chovat se aktivisticky (cenzurování mailů a jejich blokování na základě obsahu) a produkovat neobjektivní zpravodajství, na to fakt přispívat nebudu. Nehledě na to, že Seznam celou dobu zpeněžuje údaje, které o mě získal na základě používání jejich služeb.
A jestli bude časem celý net za paywallem, tak si holt vyberu jen to podstatné a ušetřím čas ;-)
Zrovna jsem se dočetl, že se Seznam vyjádřil, že u mapy.cz ten souhlas vyžadovat nebude a že nabídne placenou verzi, kde nebudou chtít peníze za nesledování, ale za pokročilé funkce. Navíc prý bude cena výhodnější pro ty, kteří přispívají.
Tohle je otočka, za kterou u mě mají palec nahoru. OSM mě docela chytlo, protože mapování a přidávání informací do mapy mě baví a v OSM ty změny můžu dělat přímo a díky live aktualizacím v OsmAnd ty změny vidím doslova během několika minut, takže už by se mi těžce vracelo zpět, ale uvidím, jak ta premium verze Mapy.cz bude vypadat. S takovým obchodním modelem bych o předplatném i uvažoval. Ten produkt je dobrý. Rychlost a vizuální podání nemá moc konkurenci.
10. 5. 2024, 14:20 editováno autorem komentáře
Poznámka k odkazu "s takovým zvláštním obrázkem", v sekci "Techniční neználci".
Jestli mi to mělo vygooglit 3,5 disketu, tak tu tam vůbec nemám. Jediný vzdáleně příbuzný odkaz je na 3.5'' HDD na alze, a pak tam jsou matematické stránky s čísly 3/5, 3*5, atp. Jack 3,5. A mléko 3,5 % tuku, atp... To asi nebylo cílem pisatele, ne?
Většina zpravodajských webů už však alespoň část textů schovala za předplatné a paywall.
A ony někomu chybí? Nebudu zde zmiňovat (protože by byl flame) jistý deník, který šel taky za paywall. Vystavoval pár článků zdarma, zbytek paywall. Ty články měly nějakou kvalitu (no nic extra, ale šlo to), tak jsem si jej předplatil. Po roce jsem to zrušil. Ten obsah zdarma byl totiž doslova to nejlepší, co tam bylo. Takže na co to vůbec platit?
Stejně tak klesá i naše individuální schopnost vypěstovat jakékoli potraviny. Nebo vyměnit vodovodní baterii, seřídit jízdní kolo.
Taky jsem si myslel, že je levnější a lepší dávat kolo do servisu, protože tam jsou borci, co to umí (ne nejsou), mají na to vybavení (ne nemají) a celkově se o to dobře postarají (ne nepostarají). Na počátku jsem se o kola staral sám, poté jsem přešel na servis a potom jsem se moc rád vrátil k DIY, protože je to nejlepší a současně nejlevnější metoda. Za jeden servis u "profesionálů" dám tolik, kolik stojí vybavení nutné k servisu. A to vybavení je současně i lepší, než mají v tom servisu.
nahrávat film na VHS
Tohle je taky sranda. V životě jsem si koupil pouze dvě VHS, nahrál jsem na ně dva filmy a vůbec nikdy jsem se na ně nepodíval. Proč? Protože v té chvíli skončila ona doba: "vysíláme to jednou a už to nikdy neuvidíte". Dneska je to naopak. Dneska se cokoliv vysílá tolikrát, že vůbec není potřeba to nahrávat. Takže takový ten FOMO, který byl před 30 lety možná reálný, tak dneska už není. A musí se vyvolávat uměle.
A dá se to ukázat třeba na PC hrách. Jsou hry, které jsem měl tak dlouho ve whishlistu na steamu, až vyšly jinde zdarma. Takto mám zdarma KCD i Outer Worlds. Takže doslova, ta jejich cena je pouze o "za 60EUR si to můžeš zahrát o 2 roky dřív". Ano, občas vytáhnu sto euro, protože si to fakt chci zahrát a těch peněz nelituju. Ale někdo, kdo to dát nechce, tak si může prostě počkat.
Čím více roste komplexnost života
Mě by zajímalo, jestli se té komplexnosti někdy dožiju. Tohle je takový blábol, že už to není ani vtipné.
Utopie svobodného bezplatného internetu skončila
Jaká utopie? Internet je zdarma stále. To že jedna lokální služba cosi možná zpoplatní (vlastně vůbec nevím co, seznam jsem nikdy nepoužil, jen tam mám jednu z mnoha emailových adres), vůbec nic neznamená. Ty nejlepší věci jsou na internetu stále zdarma. Chceš informace nějakém technickém oboru? Najdi si stránky nadšenců toho oboru. Jsou bez reklam. Pokud tam reklamu uvidíš a nebo dokonce paywall, tak je to známka scamu. Doslova a do písmene.
Na YT je spousta "vědců", kteří se vůbec nestydí říct, že oni mají "team" lidí, který jim připravuje obsah a podklady. Pardon? Jako proč? Ty jako vědec nic nevíš o svém oboru a potřebuje na to 3 minutové video "tým" lidí? A ještě prosíš o patreon? Tohle je známka, že jsi naprostá nula a nemá smysl se na tebe dívat.
Dneska se cokoliv vysílá tolikrát, že vůbec není potřeba to nahrávat.
To jste na omylu stejně jako s teorií, že v internetu jsou kvalitní odborné informace zdarma.
Opakovaně se vysílají věci, které někdo do vysílání zařazuje/tlačí. Kvalitní kinematografie ani oborově zajímavých nahrávek se to netýká. Ne každému stačí k životu neustále dokolečka Simpsonovi, The Big Bang theory, Přátelé apod.
Co se týče opravdu odborné literatury, tak ta je schovaná na placených odborných žurnálech. Co je na webu jsou jen povrchní a často těžko dohledatelné informace. Jediný opravdu univerzální odborný zdroj je theses.cz...
Jediný opravdu univerzální odborný zdroj je theses.cz
Osobně spíš https://arxiv.org/
Ano, kvalitní žurnalistika v ČR chybí velice citelně. A ano, i v ČR je několik málo médií, kde ji za paywallem skutečně dostanete. Bohužel výrazně méně, než by bylo záhodno.
Co se opravování kol a čehokoliv týká, nepochybuju, že bych to taky zvládnul, ale kromě vybavení platím taky čas. A čas toho opravujícího obvykle stojí o dost méně, než ten můj, a navíc obvykle to, co dělá on dělá po sté a nikoliv poprvé podruhé. YouTube neřeším, hýbající se obrázky sledovat nepotřebuji, ale věděl jste, že Thomas Edison měl velký štáb lidí, co mu připravovali "obsah a podklady"? Dokonce mnozí zlí jazykové zcela vážně tvrdí, že ačkoliv bylo mnoho patentů na jeho jméno, ve skutečnosti to byla silně týmová záležitost a on byl (mimo jiné) hlavně velmi šikovný marketér?
A co se té rostoucí komplexnosti života týká, víte, většina lidí si to, ehm, ehm, vůbec neuvědomuje. A o to je to horší.
platím taky čas
Jistě, tohle jsem nezmínil. Pokud už jsem u těch profíků po x-té s tou samou chybou a oni to nejsou schopni opravit a opraví to, až je přátelsky upozorním existenci české obchodní inspekce, tak jsem ještě navíc tímto jejich problémem strávil x hodin času. Převedeno na peníze, to kolo si klidně můžu servisovat sám do konce života.
Ja ty kola nalozim. Odvezu je do servisu. Pak musim odijit protoze na pockani to neni. Pak znova prijedu, zaplatim, nalozim, odvezu. Prijit nemuzu uplne kdy chci musim tomu uzpusobit svuj denni rozvrh.
Jen vozenim tech kol, skladanim do auta stravim hodiny. Kdyz to doma udelam za pul dohiny sam nema ani cenu se ptat kolik to stoji. Je to pro mne vyhodnejsi.
"A čas toho opravujícího obvykle stojí o dost méně, než ten můj"
U tých niektorých javamanov z fóra, čo by za 100k CZK mesačne nevstali z postele to môže byť občas pravda, ale inak to záleží od mnohých okolností.
Základný fígeľ je jednak v tom, že minimálne u zamestnancov sa nedá cena nepracovného času odvádzať od ich bežnej mzdy, lebo nevedia tento nepracovný čas ľubovoľne prevádzať na pracovný, ale najmä v subjektivite ocenenia vlastného času a alternatívnych možností jeho využitia. Z vonkajšieho pohľadu mimopracovný čas človeka, ktorý sa večer ponáhľa z namáhavej práce, aby aspoň hodinku strávil s deťmi je vzácnejší ako čas lempla, ktorý po práci sadne k futbalu v telke alebo za stôl do zapľuvanej krčmy, ale subjektívne si to oni môžu ceniť rovnako či dokonca opačne.
Ak si sám opravím bicykel, tak tiež zarábam peniaze, a koľko to je reálne na hodinu je približne podiel ceny opravy v servise (a pridaných nákladov na cestu do servisu a pod.) a času, čo mi to trvá (čas ktorý by sme strávili v servise a na cestách z toho treba odrátať). To môže kľudne presiahnuť čistý príjem priemerného ajťáka, lebo dlhší čas práce voči profíkovi sa kompenzuje napr. absenciou daňového zaťaženia takejto práce a režijných nákladov na prevádzku servisu. A to nespomínam výhodu (ťažko vyčísliteľnú v peniazoch), že takto zarábať peniaze je možné v čase, kedy to vyhovuje mne, zatiaľ čo zarábať peniaze z primárnej činnosti je často nutné vtedy, keď to vyhovuje zákazníkovi či zamestnávateľovi.
Mě nevadí platit, rád si zaplatím, mě vadí to "zadarmo nalákám uživatele, a pak to zpoplatním", to je podle mě bejkárna.
Bohužel třeba v ČR se nedají zaplatit žádné solidní médium, osobně si platím WSJ (WallStreet Journal), a to je prostě kvalitní žurnalistika, to v ČR neexistuje.
Hospodářky (které se prezentují jako nezávislé médium) vlastně furt přitakávají vládním stranám, všechny jejich chyby neexistují, a každý kdo nesouhlasí je dezolát.
Když to porovnám s WSJ, tak tam vyjde článek, půlka je něčí obdivuhodný názor na Bidena, druhá půlka je názor někoho kdo obdivuje Trumpa. Typicky u WSJ třeba i v politice jsou vždy dvě polarity, Seznam Zprávy, Ihned a všechna tyhle média jsou ovšem tendenční, a za to opravdu nebudu platit.
Za mě ideál České Noviny, zprávy z ČTK, žádný bulvár, a nejsou tendenční.
Redaktoři médií jsou líní, stejně jako David Ježek zde, neustále píší jen svoje názory (sám píšu články, tak vím, že prostě napsat názor je nejmíň práce), a nikdo nedělá rešerše, dotazování lidí, žurnalistiku.
Jakoby klasická žurnalistika v ČR umřela.
Hospodářské noviny šly kvalitou obecně hrozně dolů. Taky jsem je měl předplacené ale předplatné jsem zrušil. (Přešel jsem k Deníku N.) Že je ale něco "tendenční" je blábol. Noviny by neměly tvrdit, že nejsou nějak názorově zaměřené pokud jsou. Ale pokud se tím netají, je to naprosto v pořádku a je na čtenáři, aby s tím tak pracoval. Váš příklad s WSJ třeba mně osobně přijde dost děsivý a za to bych naopak neplatil já.
Ostatně problém obecně fakt není s názory. Problém je, pokud ten názor vydáváte za fakta a jasně ten názor jako názor neoznačujete. Nevím proč dnes má tolik lidí problém rozlišit komentář, publicistiku a zpravodajství. Jsou to tři zcela odlišné podžánry. Ano, nedělají to často ani novináři ale čtenáři to úplně přestali rozlišovat.
Klasická žurnalistika neumřela. Jenom je jí mnohem méně.
Redakce jsou typicky malé co do počtu žurnalistů a denně musí vychrlit spoustu materiálu. To se pak nutně projeví na kvalitě výstupů.
Navíc svět je prostě všeobecně rychlý a je těžké držet tempo v záplavě událostí a informací, hlavně pro deníky.
Proto není špatné občas zvolnit a přečíst si týdeník či měsíčník. Buď koupit nebo půjčit.
Na seznam nechodím protože už dávno nemám nastavenou hlavní stránku nějaký web (seznam) ale přišlo mi vhodnější ikony posledních navštívených stránek apod.
Nicméně od jisté doby mi začalo vadit že vejdu na nějakou českou stránku a vyskočí okno nastavení souhlasu ale od Seznamu. Kvůli bezpečnosti sleduji kam se mi stránka přepíná a proto nemám rád když najednou vyskočí potvrzovací okno odjinud a tak jsem seznam.cz dal na routeru zablokovat. No a od té doby vždycky když jsem se na některé tyto stránky vrátil tak se po čase vyply. Asi důvodu neakceptování souhlasu který se nemohl zobrazit. Tak jsem přemýšlel co s tím? Už dávno jsem v situaci kdy můžu dělat spoustu dalších aktivit a můžu si dovolit nejít na tyto stránky. Tak jsem se na ně vykašlal.
No a takhle je to nějak podobně s těma platbama za seznam. Začnu platit až budu muset ale to by v tom musela být služba kterou potřebuju a také je použitelná mezinárodně tj i mimo republiku když člověk tráví pár dní v roce v ČR.
10. 5. 2024, 15:59 editováno autorem komentáře
K tomuto článku asi aj pasuje debat o ankete "Kolik panelů máte běžně otevřených v prohlížeči?" a tam som hlasoval 10-50 (bežne), ale aktuálne ich mám cez 5 tisíc. :D Nepýtajte sa dôvod.
Inak ale podla mňa závislosť na Internete nie je problém... človek je furt závislý na niečom (od základných potrieb, e.g. voda, jedlo, posteľ, až po veci, ktorými proste využíva nejak čas)... problém je ale ak je závislý na niečom čo reálne nijako človeka neposúva vpred. Závislosť je dobrá ak je na niečom z čoho sa učí, alebo závislosť na kreatívnej tvorbe. Ak je niekto závislý na počítači, lebo jeho hobby aj práca je programovanie, tak je to skôr pozitívne... ak je niekto závislý na počítači aby bezducho scrolloval cez 5 sekundové videá bez pointy na TikToku, tak je to veľmi špatne.
Neviem, prečo toľko negativizmu voči mladej generácii. Na tom internete je kopec informácii. Zatiaľ, čo moji predkovia vedeli niečo opraviť/spraviť proste zle, lebo sa to tak robilo, dnes sú dostupné informácie o všeličom. Taký zoomer si ich nájde a vie to lepšie, než ja, ktorý som sa to učil z okúsanej knihy z knižnice poliatej kávou, alebo môj otec, ktorý vedel prd, ale rád opravoval. (potom to tak vyzeralo).
A decká, (rozumej alfíci) - teraz je najnovšie móda vyčítať, že chodia neustále von a majú tie mobilné telefóny.
Nemám problém si platit pár doláčů za hudbu, když chci poslouchat hudbu. Za film, když se chci dívat za film. Ale ten princip, který zavedl Lukačovič, je jako skoro všechno, co dělá Lukačovič. Odfláknutý, nedomyšlený. Rád si budu platit za mapy.cz, i za lepší streetview (je dost zastaralé), ale fakt nechci v nějakém celku platit mizerné Seznam Zprávy a jiné služby, které mne vůbec nezajímají.
Vůbec mě nevadí platit za obsah. Naopak, pak jsem zákazník, ne zboží.
Ale co mi vadí je předplatné, typicky ještě s automatickým prodlužováním.
Rád bych si zaplatil konkrétní článek, konkrétní rozhovor (navíc to je pak i forma hlasování, jaký obsah mě zajímá, a autor např. aktivistického obsahu půjde dělat něco jiného).
Myslim, ze svet se proste jen vraci do normalnich koleji. Jsem rocnik, ktery zazil dobu pred internetem. Fakt jsem takhle starej. :) Tehdy jsem povazoval za samozrejme, ze za publikacni tvorbu se plati. Kdyz me nejake tema zajimalo, tak jsem si koupil casopis, knihu, nebo noviny.
Pak spolu s internetem se objevila moznost dostat se prakticky k jakemukoliv clanku zdarma. Zpocatku jsem to povazoval za nepochopitelne, nicmene jak se dalo ocekavat, rychle jsem si na tuhle moznost zvykl a zacal ji brat jako samozrejmost.
No a ted se nejspis postupne jen vracime do puvodnich pomeru ve kterych se za clanky proste plati podobne jako se platilo v dobach tistenych medii.
Jenže tenkrát jste si koupil noviny - a byly vaše. Pokud jste je nechtěl archivovat celé, vystřihl jste si články a dal do desek. Koupil jste knihu, dal ji do police - a kdykoliv ji tam našel.
Dneska platíte měsíčně za to, abyste se dostak ke článkům, které vyšly před rokem. (Ano, lze je taky vystřihnout a uložit, ale kdo z nás to (ve větším množství) dělá?
Prijde mi, ze tady v debate (i v clanku) chybi jedna dost podstatna cast - verejnopravni media. Tj. media s povinnym subscription (az na nejake drobne vyjimky). Ta budou (doufam) nadale poskytovat obsah zdarma s minimalnim mnozstvim reklam a prodeje osobnich dat, protoze maji zdroj prijmu zajisteny. Takze nejaky obsah zdarma na webu stale zustane. A zrovna docela kvalitni (aspon v nasich luzich a hajich). Jsem celkem zvedavy, jak to bude pusobit v konkurenci paywallovanych medii, az budou za paywallem vsechna.
Osobne jsem si myslel, ze vetsiho vtipu, nez placeny Youtube, kde na 1 slusne video pripada nekolik metraku hnoje, se uz nedockam, ale seznam to s prehledem prekonal. Co podle nich maji tak uzasneho, ze za to ma uzivatel dat skoro 1000Kc rocne? Vyhledavac? Email? Jedina nadprumerna vec jsou mapy, diky lokalnimu obsahu, jenze do tech clovek nekouka kazdy den, ale narazove, kdyz neco hleda.
Nic proti placenym sluzbam, ale oproti tem zadarmo uz taky clovek pozaduje urcitou kvalitu a davaji smysl u neceho, co se pouziva casto, platit mesicni pausal za neco, co treba konkretni mesic nevyuziju, nedava smysl. Spise si rikam, ze pokud na podobny obchodni model prejde velka vetsina firem, mozna prestane davat smysl platit si internet.
Ludia nikdy nemali radi zmeny, od vzniku ľudstva prakticky každá generácia narieka, že tá po nich je skazená či neschopná atď. Najme tí čo už majú > 30 rokov. Viac štúdií ukázalo, že čím je človek starší, tým je konzervatívnejší teda tým ťažšie sa vyrovnáva so zmenami. Mladý dravý človek považuje zmeny za samozrejmosť, starší chce udržať status quo a nerád sa učí niečo nové. Tak je to aj s nami. Kedysi keď prišiel parný stroj pospolitý ľud protestoval že ich vytlačia stroje, dnes pospolitý ľud narieka že nás vytlačí AI. Niektorí volajú po rôznych utopických nezmysloch, ktoré vymýšlajú ekonoickí analfabeti napríklad základný príjem, alebo znižovanie rozdielov medzi bohatými a chudobnými.
Tenhle nesmysl jsem už párkrát slyšel, a je poněkud dál od pravdy, než se obvykle tvrdí.
Rozhodně není pravdou, že starší lidé odmítají novinky (alespoň ve své bublině to nepozoruju), co je faktem, že starší lidé odmítají nesmysly, kterými už jednou prošli. Většina starších techniků si velmi ráda pohraje s něčím novým, co je opravdu z odborného pohledu zajímavé, jako jsou třeba v současnosti neuronky nebo domácí automatizace. Co od nás ale nemůžete čekat, že naskočíme na nějaké hype, nejlépe spojené s něčím, co už jsme tu jednou zažili a opravdu víme, že nikdy více. Takže sorry, to, že si prostě nechceme montovat (hyperbola) kameru do koupelny není žádný argument pro těžší se vyrovnávání se změnou, ale prostě proto, že už jsme to jednou zažili za totáče, v technicky mnohem primitivnějším provedení domovní důvěrnice která poslouchala za zdí a bonzovala na Národním výboře, což končívalo tím, že člověk nedostal devizový příslib ani do té Jugoslávie. (podobnost se současnou cancel culture, kterou zavádějí v drtivé většině oni "přizpůsobiví mladí" není nijak náhoda).
To, že současný technologický vývoj je z 99% právě směrem zpátky je sice smutné, ale bohužel logické, snaha o maximalizaci zistku a vlivu.
Dovolím si prohlásit, že ve skutečnosti to nikdo neřeší.
Já sám jsem divnej, tak jsem si ze všech počitačů odstranil novinky.cz & spol a již na ně nechodím, většina normálních lidí odklikne a ani nečte, neřeší, neztrací s tím čas a ani jednu myšlenku. Technikáliím s tím spojených málokdo rozumí, proč taky.
Sledovali vás předtím, budou vás zkoušet sledovat i nadále, že za poplatek data nepřepošlou - kdo to kde bude a může reálně kontrolovat.
Takže uBlock na rodinné počítače, možná k tomu na routeru nastavit nějaký požírač reklamních domén, pokorčilejší uživatelé si mohou hrát s No-scriptem.
Bije to i root.cz, chápu, ale co s tím jiného.
Pro zajímavost:
Dnes mi mailem přišla pozvánka na sraz třídy ze základky - je mi cca 50 let. Odesílatel to poslal hromadně, ve viditelné kopii... Z těch asi 25 adres jsou všechny freemaily, a to: 1 (moje) z protonmailu, 1 z menšího českého freemailu, a ZBYTEK ze Seznamu (seznam.cz; email.cz; post.cz). A minimálně 3 spolužáci se živili nebo živí nějakým způsobem přímo IT (2 systémoví admini). Hádám velká část těch mailu vznikla v jedné epoše a historicky si je lidi pořád drží (ne každý je takový exot jako já, aby měl vícero freemailů k vícero různým účelům).
Kolik z těch necelých 25 adresátů vůbec bude řešit nějaké "povinně - dobrovolné" šmírování?
Seznam je v Česku větší zlo než Google s Microsoftem dohromady.
To spíš už skousnu Babiše...
ahoj, dekuji vsem za nadhernou diskuzi.
mysqlite, ze bude jeste "nekde" misto, kde nebudem muset platit, abychom mohli~museli platit?
alespon, jak za dob userfriendly. org :-)
obfuskativne receno.
uz taky starnu a urcite mi(mozna i jinym) to nebude uz tak brisktne myslet, aby se clovek zoroentovaval a alespon si dopraval dopamin z koherentne pristupnych zdroju...
(mam na mysli informace, novinky, manualy apod., samozrejme. desim se, kdyy zablokujou treba github etc)
12. 5. 2024, 07:38 editováno autorem komentáře
Ono cílený sběr dat na prohlížeči, který má adblock, noscript a každou cookinu zahodí po zavření se provádí dost špatně, takže pro velkou část čtenářů rootu se toho příliš nemění. Pro lidi starší a zvyklé na net svobodného obsahu to bude "dobá obcházečská" a i těch pár mladších se kvůli tomu nějaké to minimum "starších" znalostí o funkci webu naučí
12. 5. 2024, 23:57 editováno autorem komentáře
Vy mažete po zavření prohlížeče všechny cookies? Docela otrava se pořád dokola přihlašovat, ne? Nemluvě tedy o tom, že třeba naše aplikace už cookies dávno nepoužívají, veškerá data ukládají do localStorage nebo IndexedDB. V době SPA aplikací cookies jako takové v tomto ohledu celkem ztrácejí na významu. Cookies mají smysl už jen tam, kde potřebujete, aby za vás prohlížeč strčil nějaká data tam, kam je nemůžete (snadno) strčit sám.
Nevím jak běžní čtenáři seznamu, ale já na tu stránku chodil jenom když se mi rozbila konfigurace emailového klienta.
Už dlouho mi na českém webu vadí že ty nejnavštěvovanější české zpravodajské weby často neuvádějí zdroje. A když jsem si dal občas tu práci dohledat zdroj na vlastní pěst, často jsem zjistil že si autor přečetl jenom click-bait nadpis a pak šel napsat vlastní click-bait článek. Ba ani závěr si nepřečetl. Od té doby tam chodím jenom když se chci zasmát tomu jak moc je v komentářích nablito.
No a teď za to chtějí peníze? Je mi líto ale za tohle nejsem ochoten platit. Nevadí mi posílat dobrovolné příspěvky na internetové služby které poskytují nějakou hodnotu, například Wikipedia, Archive.org, nebo Signal který používám každý den. Seznam tam ale nepatří.
Jsem fanda projektů jako je například dokument "V síti", a za to jsem ochoten zaplatit. Ale za ty zpravy ne.
Firmy a weby by si měli uvědomit že lidi jsou ochotní platit za přidanou hodnotu. Když ale vezmete něco na co jsou zvyklí zadarmo a najednou je to za paywallem, tak to není přidaná hodnota, ale ubraná.
Nemluvě o tom že se mi při každém zavření prohlížeče smažou cookies a odmítám se pokaždé když navštívím seznam přihlašovat.
To "zadarmo" pomerne nedavno jeste znamenalo financovano cilenou reklamou, pak prisla ruzna omezeni v moznostech sledovat uzivatele a reklamu cilit. Ta moznost zakliknout souhlas je v podstate navrat k tomu, na co jsme byli pred nekolika lety zvykli. Problem trochu je, ze ted to clovek nucen odkliknout explicitni souhlas, do cehoz se nam samozrejme nechce, ale ve vysledku je to podobne, jako kdyz jsme pred par lety neodklikavali nic, a nejkou dobu potom, ze jsme srozumneni (klasicka cookies lista - "tento web vyuziva cookies -> OK"). Jasne, proti posledni dobe, kdy jsme mohli v cookies plachte odfajfkovat milion souhlasu a naklikat si tak pocit soukromi, je to zhorseni, ale neni to nic, co by tu jeste nedavno nebylo jako standard webu zdarma.
15. 5. 2024, 04:04 editováno autorem komentáře
Nejakou dobu to byl (povsimnete si prosim minuleho casu) bezny postup. Na par strankach to asi visi i dnes, ale uz je to spise okrajova zalezitost. Zda je to pravne vymahatelne nebo v minulosti bylo je vcelku jedno, fakt je ten, ze se cookies ke sledovani pouzivaly stejne jako jeste pred tim bez upozorneni nebo po tom se souhlasem.
15. 5. 2024, 19:00 editováno autorem komentáře
To ale znamena to mit z ceho ufinancovat. Nebo cekate, ze nekdo bude kvuli vasi logice bude provozovatel provozovat charitu a dotovat to? ;-) To, ze bylo hodne obsahu zadarmo je spis historicky relikt doby... a vydavatele se postupne vraci k tomu, co bylo zvykem u papiru - tedy ze obsah se dostane jen k tem, kdo zaplati. A samozrejme kazdy si zaplati ty tituly, ktere ho budou oslovovat... no zbytek... prestanete cist, ono se zadna tragedie konat nebude :-)
Relikt doby? Podle mě se toho zase tolik nezměnilo. Možná to že lidé přicházejí na to jak používat blokátory reklamy, což je jedině dobře. A paywall není moc řešení.
Já blokuji reklamu protože je otravná, žere zbytečná data, a často co jsou stejně jenom podvody. A vzhledem k tomu že například Google odmítá odstranit (i po nahlášení) reklamy typu "prezident Petr Pavel doporučuje ...", tak se pak není čemu divit že nastavím blokátor každému okolo koho projdu, především starším generacím.
A to je jádro pudla. A pokud seznamu ucházejí zisky kvůli blokátorům, měli by se zamyslet nad tím proč to lidi vlastně blokují. Ale to teď jenom spekuluji.