Jakou máte zkušenost s tím jakká musí být minimální rychlost připojení k internetu pro používání IMAP? Používám na firemním účtu IMAP asi půl roku a dostal jsem se do situace, kdy jsem měl delší dobu k dispozici připojení jen 64 kbit/s někdy 128 kbit/s a moc spokojený jsem nebyl. Vzhledem, že do schránky dostávám asi 60 spamů za den a celou řadu dalších mejlů, tak práce Thunderbirda byla velice pomalá - zvlášť rozpoznávání spamu a přesun spamu do složky spam (na serveru není antispamové řešení ani filtry a všechno řeší Thunderbird) nebo ruční přesun většího počtu mejlů (filtrování do složek probíhalo celkem v pohodě) popř. zobrazování mejlů s přílohama hlavně obrázkama byla síla. Připojoval jsem se k mejlu jen občas a tak jsem měl třeba 500 zpráv (z toho většina spamu) a když jsem nepočkal (což jsem zpočátku nevěděl) tak se jako spam neoznačil a já si začal myslet, že mi spamový filtr v Thunderbirdu přestal fungovat.
Podle mých zkušeností není až tak důležitá rychlost, jako spíš odezva. Na GPRS si moc neužiješ, protože přechod do jiné složky trvá dlouho. Pokud máš ale rozumný ping, tak to chodí slušně.
Samozřejmě pak záleží na tom, jak velké maily přijímáš, ale to je pak stejné jako na POP3, prostě čekáš na stažení. Samozřejmě pokud Ti hodně transformací dělá klient, je ta komunikace delší. Já mám veškeré filtry na serveru, takže TB je skutečně jen přijímač. Na megabitových linkách to samozřejmě není nijak znát, ale kolega jel na 256 kbit a taky neměl problém. Pomalejší linku (kromě GPRS) jsem bohužel už dlouho neviděl.
"... bohužel už dlouho neviděl." :) ? To buď spíš rád. Bylo to v cizině. Vychází mi z toho, že kritická hranice pro dnešní velikost mejlů je nějak těch 128 - 256 kbit/s. 64 kbit/s byl problém, ale 128 kbit/s se už dalo až na velké mejly a tak se dalo očekávat, že 256 kbit/s bude ok.
"Samozřejmě pak záleží na tom, jak velké maily přijímáš, ale to je pak stejné jako na POP3, prostě čekáš na stažení."
Pokud mas kvalitni mail client, kterej skutecne implementuje IMAP, tak se da nastavit, aby se prijimaly pouze ty casti emailu, o ktere mas zajem. Cely email je dnes vetsinou poskladany z ruznych casti - textova zprava, HTML zprava, obrazek, atd. A vsechny tyhle casti jsou v imapu ruzny kusy. POP3 to stahne proste cely, POP3 je jednduchej download protocol.
IMAP ale umi krome stahovani taky uploadovat, pracovat se slozka a taky prave to stahovani jednotlivych casti. Napr. v PINE se mi nejdriv nactou pouze hlavicky, takze vidim, od koho zprava je a o cem je. Pak muzu zpravu otevrit a nacte se mi textova cast (ktera vetsinou nebyva velka) a pak pripadne muzu zvolit stazeni a otevreni dalsich casti (obrazku, PDF, XLS, DOC ...). Myslim, ze i TB by sel nastavit, aby tahal pouze hlavicky a zbytek dotahaval na vyzadani. Na druhou stranu, pokud chces TB pouzivat i offline, tak je nutny stahnout kompletne vsechno. Ale napr. i PDA umoznujou dotahovani zprav az kdyz ji chces precist a jinak zobrazi pouze hlavicky.
To všechno je samozřejmě pravda, ale neodporuje to mému tvrzení. Pokud už si chci přečíst ten mail (nebo přílohu), musím ho přijmout a trvá to podle rychlosti připojení. To je vše, co jsem se tím snažil říct.
Samozřejmě stahování veškeré pošty rovnou na lokál jaksi odporuje myšlence IMAP a v takové chvíli se z něj technicky stává POP3, protože po připojení se stejně hned stahuje všechno. Pro offline se to samozřejmě někomu hodí, ale používat to obecně, je zbytečné.
Vyzkoušel jsem právě IMAP na Gmailu, a je to na 10Mbps lince s nízkou latencí děsně pomalé, zhruba tak 100x pomalejší než práce s emailem přes MAPI na Live.com. Představa, že na tomto budu pracovat s mobilním telefonem přes EDGE je nemyslytelné :(
Přece jenom IMAP je zastaralý protokol, a MAPI/DeltaSync od Microsoftu je řádově lepší co na rychlost, objem dat, funkčnost (umí i sync kontaktů a dalšího). Jedinou nevýhodou je návaznost jen na MS emailové klienty...
Je to ale škoda. Obecně bych "stabilitě" emailu od Google věřil více než od /bývalého/ hotmailu, nicméně představa, že tam mám stovky MB dat, a pracuji s tím přes mobil, ta je děsivá :-)
Na vině samozřejmě může být i (pomalá) IMAP implementace v Outlooku, ale protože nemohu používat nic jiného, není to klíčové.
Sedim na Cesnetu a onu zminovanou rychlost nejak nemohu postrehnout - ovsem narozdil od imapu davam vinu prostemu pretizeni imap serveru pod naporem, na tuto featuru se cekalo uz od zacatku gmailu...