Omlouvam se za dotaz, ktery nesouvisi s timto dilem. Mam takovy problem -- pouzivam LaTeX nejen na tvorbu .dvi, .ps, ale take .pdf. Stale vsak nemuzu vyresit jak docilit grafiky pro .pdf, nebot pdfTeX neumi pracovat s .eps obrazky. Jedinym resenim, ktere vsak neni optimalni je, ze napisu dokument, zkopiruji jej a zamenim koncovku v \includegraphics z .eps za .pdf ci .png atd.. . Pouzivam vim, takze tyto zameny nejsou problem, otravuje to ale zivot, Jak to resite vy? Mate na to nejakou fintu. Asi by se na to melo jit pres "if pdf .... " ale ja nevim jak :-(
Predem diky za info
Děkuji za odpověď. Bohužel to nějak nezabralo -- možná jsem to nějak zblbnul, nicméně jsem na to už přišel. Je to jednoduche jako facka (bohužel nejsem v LaTeXu žadny profík :-) :
\ifx\pdfoutput\undefined % pro dvi vystup
\includegraphics[width=0.95\textwidth]{obr.eps}
\else % pro pdf vystup
\includegraphics[width=0.95\textwidth]{obr.png}
\fi
Asi nesouhlasim s tim, ze nema smysl vytvaret .dvi a .ps. Kvalita tisku z PDF je nesrovnatelne horsi. Pokud pouzijete standardni CM fonty, tak to vypada tak nejak rozmazane.
Myslim, ze pro vystup v pdf je nejlepsi pdflatex, resp. pdfcslatex (vystup pak neni rozmazany jako pri uziti programu pro konverzi z ps a je i co do velikosti mensi). Tento program podle sveho manualu (RTFM)vyzaduje obrazky ve formatu pdf nebo i jpg (!) apod. Co se tyce konverze z eps do pdf, muze se provest gimpen, prirozene, ale pro 100% dobry vysledek je nejlepsi utilitka epstopdf (nachazi se v archivu CTAN).
Mile deti, slovo datumy zni strasne, ano, ale obcas je nutne tento plural pouzit, a to tehdy, neni-li jiste, zda se jedna o data ve smyslu informace, nebo o data coby datumy. Nekdy to ani sporne neni, ale je lepsi pouzivat ty datumy, i kdyz je to odporne. Samotna jazykova poradnu Ustavu pro jazyk cesky si s timto nevi rady a AFAIK o tom vedla na svych strankach diskusi...
Dobry den,
kdyz se zacalo na sportovni zapasy pred nedavnem uzivat oznaceni 'Cesko', tak jsem taky malem vyletel z kuze. A vubec se mi to nelibilo. Nevim jiste, ale zda se mi, za tento tvar oznaceni Ceske republiky dovolila snemovna ... tedy ze to bylo schvaleno jako oficialni oznaceni. Oznaceni 'Nemecko', 'Slovensko' nebo 'Rusko' se Vam libi? Dle meho nazoru je to jen sila zvyku.
Druhy duvod, proc jsem nepouzil delsi nazev naseho statu je technicky: sirka sloupce, ve kterem se clanek objevi, je stanovena na cca 450 pixelu, coz neni mnoho, a proto se do prikladu snazim vlozit co nejkratsi texty. Casto premyslim velmi dlouho nez me napadne neco rozumneho a jeste kratkeho.
K prispevku ohledne Datumy vs. Data musim uznat, ze jsem zcela automaticky napsal Datumy. Ten druhy tvar by me asi nikdy nenapadl, protoze tzv. 'profesionalni deformace' mi zpusobila, ze pod pojmem 'data' si predstavuji pouze data typu informace a nikoliv datumy.
Dekuji za pochopeni
k mezeram - pokud potrebujete mezeru urcite sirky,
jeste existuje prikaz \hspace{size}, ktery ma tu
vyhodu, ze se jim da mezera umistit i na zactek
radku, pokud pouzijete * - pr.: \hspace*{1ex}
vysazi mezeru o sirkze pismene x
Cesko se mi nelibi take, vzhledem k tomu, ze
pul republiky tvori Morava a Slezko, pripada mi
to ponekud nezdvorile az arogantni
Slovo Cesko pouzite jako synonymum k nazvu Ceska republika je naprosto spravny, nebot je doporucuje i nazvoslovna norma ČSN EN ISO 3166-1 z unora 1999. Namitky jako ze to je nefer kvuli Morave a Slezku je take mylny, protoze zde si pisatel zrejme spletl dve podobna slova: Cechy a Cesko, pricemz prvni z uvedenych slov opravdu znaci jen cast nasi republiky.
Nazev Cesko se proste jen mnoha lidem nelibi a me, ac se to muze zdat trochu v rozporu s tim, co jsem sam napsal vyse, se samotne slovo Cesko take moc nelibi. Jen jsem chtel vyvest z omylu ty, kteri si mysleli, ze pouziti tohoto slova je nespravne. Pokud to nekoho zajima, vice na http://www.ujc.cas.cz/porfaq.htm#cesko .
Jinak clanek povazuji za velice uzitecny a doufam, ze pomuze mnoha lidem ted psat spravneji, protoze spravne typograficky napsany dokument (kniha, casopis, noviny, plakat...) je k videni pomerne hodne zridka.
Jedina vec, ktera tam chybela a ve ktere se casto chybuje je zapis casu, ktery by mel byt ve tvaru: hodiny.minuty:sekundy
ad pomlcky: u nas se pouziva jen pomlcka pulctvercikova, ctvercikova je jen americka (a mozna jeste nejaka jina, abych nekecal).
Rozdíly mezi příklady NEJSOU nepatrné, ale značné a všechny verze jsou špatně:
šéfinspektor - ligatura tam nepatří
šéf\/inspektor - Ligaturu roztrhne, ale vloží italickou korekci, která nemusí mít odpovídající šířku (srov. šéf\/inspektor vs. {\it šéf\/inspektor} - plainTeX, jak se chová LaTeX, nevím). Přestože je to v učebnicích TeXu takto doporučováno, zvlášť v kurzívní sazbě může člověk narazit.
šéf{i}nspektor nebo šéf{}inspektor - Opět, přestože je to v některých špatných TeXových učebnicích uváděno, je to nesmysl. Pokud totiž TeX zalomí řádek až v druhém průchodu, tj. s dělením slov, na ty závorky už nehledí a ligaturu tam DÁ.
Správný zápis je:
šéf\kern0ptinspektor
Z estetických důvodů mohu místo 0pt vložit malou kladnou hodnotu, jak uvádíte v textu, např. \kern.002em.
Příkaz \kern, stejně jako '\/' ve své podstatě zabraňuje použití kerningu, tedy i slitku.
Dobry den,
Velmi ocenuji serial o LaTeXu, hodne mi pomaha pri me praci. S jeho pomoci lze napsat velice solidni dokument, ale zatim postradam neco o obrazcich, resp. o jejich formatovani(ja sazet obrazky vedle sebe, jak clenit na podobrazky apod.). Postupem casu jsem vynasel zpusob, jak obrazky vkladat. Zpusobu existuje nekolik (zalezi na tom, jaky \usepackage se pouzije. Zajimalo by me, jaky zpusob je nejlepsi, nejcistsi (z hlediska nasledneho prevodu napr. do PDF). Tesim se na zarazeni do nekteroho z dalsich dilu serialu.
Jan Koutnik
Dobry den,
velmi me tesi zajem o clanky, bohuzel musim oznamit, ze se mi posledni dobou nedari pripravovat clanky v nejakem rozumnem terminu (cca jeden za tyden). Duvodem je moje absolutni vytizenost (uz skoro nespim). Proto bych se chtel omluvit, za nepravidelnost ve vydavani clanku (chyba je v autorovi:).
Clanky samozrejme budu psat dal a samozrejme se budu take venovat v nekterem z nasledujicich dilu vkladani
obrazku.
Chtel bych jen upozornit nektere ctenare (nikoliv ale odradit nebo nejak vyhrozovat), ze tato serie clanku byla zamyslena pro uzivatele zacinajici do LaTeXu pronikat. Zkusenejsi uzivatele se vetsinou v TeXu vyznaji a vedi, kde si co najit, pokud to potrebuji. Proto se v nekterych pripadech zamerne (nekdy ovsem nezamerne z vlastni nevedomosti) dopoustim zjednoduseni, ktere je mozna ne zcela spravne, ale funkcni a nazorne (coz je pro srozumitelny vyklad problemu nezbytne). Me podekovani patri vsem, kteri si clanky precetli, take tem kteri prispeli nejakym tim Qckem a samozrejme nejvice tem, kteri prispeli do diskuze.
Dekuji a tesim se na dalsi diskusi u dalsiho clanku.