Jakou výhodu má prostředí comment oproti \iffalse ... \fi (kromě přeskakování \fi, samozřejmě ;-) ? To jsem nějak nepochopil.
Nebo ještě lépe: \newif\ifcomment, a pak dělám komentáře \ifcomment ... \fi; a když se pak rozhodnu je zakompilovat, jen na začátek dokmentu přidám \commenttrue.
To je jasné, a napsal jsem to už ve svém první příspěvku. Při *každém* způsobu vadí, když ,,zakomentovaný`` kus kódu obsahuje jeho koncový delimiter :-)
Výhoda \ifů je ta, že vadí pouze nepárové, takže se dají pohodlně vnořovat. A jinak skutečně stačí \long\def\comment#1\endcomment{} a \comment ... \endcomment zmizí. Takových věcí si mohu definovat, kolik chci a jak chci ohraničených, takže opět v podstatě mohu vnořovat a mám kontrolu nad tím, co se případně zakompiluje a co ne.
... ze neni nutne psat koncovky grafickych souboru. Pokud pouzijete
\usepackage{graphicx}
a mate obrazek "obrazek.eps" tak staci
\includegraphics[volby]{obrazek}.
Vyhodou je, ze muzete mit obrazky ve vice formatech a tex si sam pozna, jestli komplilujete vystup pro dvi nebo pdf a vybere odpovidajici graficky soubor. Doufam ze to v textu nebylo napsano a ja to jenom prehlidl :-))))
Velky obrazek.eps lze gzipovat na obrazek.eps.gz a prikaz
\includegraphics[volby]{obrazek}
zafunguje rovnez. K tomu jeste musime vytvorit obrazek.eps.bb, ktery obsahuje puvodni BoundingBox trebas prikazem
strings obrazek.eps | grep "%%BoundingBox:" > obrazek.eps.bb
V zavislosti na eps (jestli neni uz komprimovany trebas jpg) usetrite i 70% mista na disku. Ve vyslednem ps je to samozrejme zase nekomprimovany.
Nejsem v TeXu moc zbehly, tak me pripadne nekdo opravte.
Podle meho nazoru je prostredi slides ponekud "chude" - hodne zalezi na tom, co od prezentace ocekavate.
Lepsi se mi jevi pouzit napr. balik seminar nebo prosper. Vice se dozvite napr. zde:
http://datamining.csiro.au/tex/bytopic.html#present
nebo zde:
http://www.miwie.org/presentations/presentations.html
Mam rovnez dotaz - jak vkladat ps soubory do dokumentu tak, aby se do dokumentu "pripojily", a ne vlozily do floatu jako v pripade \includegraphics? Konkretni pripad: pisu seminarku, a k ni chci do jednoho pska pripojit zdrojak, ktery jsem predtim elegantne :-)) zpracoval pomoci a2ps. Takze mam psko se zdrojakem, ktere muze mit napriklad otocene stranky na landscape, a seminarku jako latexovy zdrojak. Vidim dve moznosti - 1. udelat ze seminarky taky psko, a pak je nejak spojit (nechci) 2. vlozit psko s programem uz primo do toho texoveho dokumentu, co obsahuje seminarku (chci). Libila by se mi druha moznost, abych vytvorenim pska ci pdfka uz mel hotovou praci a nemusel pak porad neco pripojovat (kazdou chvili bych na to zapomnel). Jak na to? Dekuji! (muzete priapadne zaslat odpoved i na mail?)
Mám taky jeden dotaz: můžeme třináctý díl tohoto seriálu považovat za předzvěst jeho pokračování? Ta kapitolka o grafice byla skvělá a potřebná!
Kdybyste třeba ještě měl nějaké postřehy k práci s rozsáhlejšími a komplikovanějšími dokumentačními projekty, k možnostem převodů z/do jiných formátů (html, pdf, lyx, neřkuli word) a hlavně s praktickými zkušenostmi s nimi apod., to bych si početl:)
Jak udělat v LaTeXu něco jako je v HTML zarovnání obrázku nalevo tak, aby ho text obtékal zprava?
\begin{figure}[!h]
\includegraphics[height=0.26\textwidth,keepaspectratio]{obr1}\label{obr1}
\end{figure}
Toto moc nezabere - hodí to defaultně doleva, ale text je až pod tím. Pokud přidám \caption, tak se komentář zarovná ke středu stránky, což se mi dvakrát nelíbí.
Zdravím,
mám takovej problém, když napíšu:
\begin{figure}
\begin{center}
\includegraphics{image/ring.eps}
\end{center}
\caption[Mutace ve scéně se složitou geometrií]{popis.}
\label{mutation}
\end{figure}
tak jsem předpokládal, že se mi objeví obrázek, bohužel obrázek se mi nezobrazí pouze popis. Neví někdo co s tím? Předem děkuji.