Jo, Bajt (ten starej, dobre, cernobilej (!) - jak v nem byly jeste programatorske perlicky, bajky, instituce ktere nepotrebujeme apod.) byl opravdu v TeXu (dokonce tam o nem byl i serial)... Neslo by treba pozadat pana Zajicka, aby o tom neco malo napsal? Moc by me to zajimalo.. a nejsem asi sam. A ted me napada - nesly by stary zmineny clanky pretiskovat nekde na Netu? Ted jsem si nedavno cetl Bajt a v nem ten uvodnik, jak logicky musi nejakej pocitacovej casopis krachnout :)Ale to uz je spis offtopic a jenom na pana Zajicka :) Asi mu budu muset napsat mejl, pokud tohle nebude cist...
jo a pak mam jeste dotaz - proc kdyz vyexportuju z LaTeXu nejakej PDF, proc je to pak v Acrobatu takovy cely divne kostrbaty? Pritom kdyz to hooodne zvetsim, je to hladky, ale v takovym zveteni "A4 na obrazovku" to je desne hnusny (oproti PDF primo z Acrobatu). Treba PS -> PDF v Distilleru je hezkej a v ps2pdf hnusnej.. Tak nevim..
Nejsem zadny specialista, mozna neco nebude uplne presne - kdyz tak me nekdo prosim opravte.
Jde o to, ze pri dvips se ve Vasem pripade do dokumentu nevkladaji vektorove PostScriptove fonty, ale bitmapy (pk fonty?).
Asi to jde nastavit jednoduseji, ale ja to delam takhle:
Musi byt nainstalovane ceske PS fonty ComputerModern (standardne jsou napriklad v ceskem RH) nebo jiny typ - podle toho, co se pouziva v dokumentu. Pak se do konfigurace dvipsu v /usr/share/texmf/dvips/config/psfonts.map musi pridat o nich zaznam. V tomtez adresari by mel byt soubor cs.map obsahujici potrebne udaje o ceskych PS fontech (napr. csb10.pfb), ktery je potreba vlozit do psfonts.map.
K aktualizaci psfonts.map by mel stacit skript updmap v tomtez adresari. Bohuzel jsem nemel cas jej studovat (musi se tam do seznamu map pridat nazev Vaseho souboru), proto pouzivam jenom jeho posledni radek:
cat cs.map | grep -v '^%' | grep . | sort | uniq >> psfonts.map
Stejnym zpusobem by melo byt mozne nastavovat i pdfTex.
Drzim palce.
Pavel Hofman.
TeX při stránkovém zlomu ohodnotí každou možnost a vybere tu nejlepší. Za vdovy nebo sirotky přidá penaltu (její velikost lze nastavit) a takovýto zlom znevýhodní. Pokud se penalty nastaví velké, lze ho zakázat úplně. Ale je to něco za něco - někde se text zlomit musí a mohou tak vzniknout jiné příšernosti. Přístupně a přitom do hloubky o tom píše Petr Olšák v TeXbooku naruby, http://math.feld.cvut.cz/olsak/tbn.html.