Pokud jde o "vizualni podobnost s Windows" volil bych spise Linux Mint MATE a trochou barevneho ladeni bude temer k nerozeznani. Navic uz s verzemi presli na Ubuntu LTS, takze bezpecnost je stejna jako u "normalniho Ubuntu".
Pro puvodni "jablickare" je tu zase Ubuntu MATE, kde se da launcher prepnout na "Cupertino" a pak je dock s ikonami aplikaci dole, stejne jako na macOS.
Jj, minulý týden u mně byla přítelkyně mého kamaráda, paní cca 40-50 let z oboru sociálních věd. Ubuntu 14.04 jí někdo nainstaloval, fungovalo dobře, ale z ničeho nic zmizelo Unity - Launcher, horní liště, prostě celé UI. Není to úplná vzácnost, viz http://askubuntu.com/questions/17381/unity-doesnt-load-no-launcher-no-dash-appears
Vyřešil jsem to pomocí 'rm -rf ~/.config/dconf', ale byla klika, že věděla heslo na uživatele, jinak bych se nebyl schopný přihlásit do konzole.
Zajímavé, též mě to u rodičů potkalo cca před 14 dny. Byl jsem dost vzteklej, neb se mi to nedařilo vyřešit. Tuším, že nakonec zabralo reset nastavení Unity a pak bylo nutné znovu vytvořit spouštěče.
Nevím, co to způsobilo, automatické aktualizace nepoužívám. Nicméně rozhodně neplatí, že je to "bezúdržbové".
Souhlas, aktualizace vseho krome security doporucuju uplne vypnout. Zpusobujou neustaly rozbijeni systemu a/nebo instalovaneho sw. Jasne clovek jako my to vetsinou nakonec vyresi, ale rodice/prarodice/pritelkyne to spis desi a vyvolava to u nich odpor k lin a touhu po navratu k win/mac! :-D (true story)
Na Windows je to ještě horší. Aktualizace nejde vůbec odmítnout ani nějak rozumně řídit (maximálně totálně zastavit systémovou službu). A Windows zcela svévolně bez ptaní a potichu odstraňují aplikace třetích stran. Chceš spustit program co jsi před nějakou dobou používal a nemůžeš ho najít. Prostě tam není. Teprve pak si připadáš jako pořádný blbec...
To je pravda, a je mimochodem s podivem, že v Linuxu jsou aktualizace v podstatě dávno vyřešeným problémem k (téměř) všeobecné spokojenosti, ale MS to pořád ještě není stavu udělat pořádně. A nebo o to ani nejde, hlavní smysl aktualizací dle MS je aktualizovat backdoory a spyware a ostatní je jim u P.
Pred par lety jsem resil co dat na pocitac pro meho otce (absolutni pocitacovy zacatecnik - pocitace se boji a neveri mu, dost pres 70 let) - bohuzel jsem se nechal zblbnout tim, jak se vsude prosazuje ubuntu a tak me ani nenapadlo nejak hloubeji zkoumat, co tam ve skutecnosti bude. Takze chudak tata dostal unity.
A zacala rada problemu, ktere vlastne resim prubezne doted. Mezi jinymi:
1) ovladani oken:
na "windows-like" rozhranich ma kazdy ramecek okna 3 tlacitka - zavrit (krizek), minimalizovat na spodni listu (vodorovna carecka na spodni strane tlacitka) a maximalizovat (miniobrazek okenka) - tyto tlacitka neni treba nijak vysvetlovat, je totiz nadherne intuitivni, ze kdyz zmacknu tlacitko s carkou dole, tak se okenko zmensi a nacpe do listy dole, ze kdyz zmacknu tlacitko s velkym okenkem, ze se zvetsi okno.
Nicmene co se stane na unity? tlacitko s vodorovnou carkou (uprostred, pro zmateni), zpusobi ze okno zmizi. Pro meho otce je to ekvivalent zavreni, a zatim (po 3 letech) si to stale plete. Diky tomu radsi vzdy vsechno zavre a pak to znovu spousti, protoze neni schopny poznat, jestli je program pusteny nebo ne, a jak prepinat mezi programy na pozadi je v unity takovy chaos, ze to vzdy radsi vzda, vsechno zavre a pak zase otevre co potrebuje. To ze ma ikonka v launcheru malinkou tecku neboco kdyz je program spusteny muj otec nevidi (ne ze by ta spatne videl, ale proste neni zvykly vnimat zmeny ovladacich prvku). Takze prestoze uz zvladne delat dost veci, ma vzdy spusteny jenom jeden program.. nebo naopak asi 50 oken a nevi co se deje a vola mi "me se tam neco otevrelo kdyz sem neco zavrel" apod.
2) menu programu
nevim jestli na applech to funguje nejak dobre, ale v unity to vazne dobre nefunguje a vysvetlovat otci, ze to nahore se meni podle toho co je zrovna aktivni okno (coz je koncept ktery zjevne moc nechape), a kdyz ma otevrena dve okna tak vlastne nikdy nevi, ke kteremu to menu patri. Navic neustale hleda polozky z menu jinych programu a vidim ze si vubec neni jisty co tam muze kdy byt a menu v podstate radsi nepouziva, pokud nemusi (tj. sance ze by sam objevil co potrebuje je skoro nula).
Navic kdyz se okno maximalizuje, tak jeho titulek "magicky" splyne s horni listou.. a zase se divi co se deje.
3) ubuntu se nedokaze prizpusobit mensimu displayu
ubuntu napr. defaultne zobrazuje file open/save dialog vysoky asi pres 800px, ale otec ma na notebooku rozliseni neco kolem 1366x768 (coz myslim VUBEC neni neobvykle) - tj. ta cast dialogu s "OK/CANCEL" NENI videt - aby to clovek videl, musi dialog zmensit a povytahnout nahoru... coz zvladne kdyz mu to 3x ukazu, ale sam ne.. takze mi pak vola ze nevi do ma dal udelat..
Docasne jsem to vyresil tim, ze jsem tam zapnul nejaky hrozny hack/tweak ktery nastavi defaultne rozmer dialogu na 640x480 - coz samozrejme znamena, ze velka cast ok/cancel dialogu je zrudne velka, ale aspon muze tata otevirat a ukladat soubory..
4) stabilita? ani nahodou!
cca 2-3x do mesice mi otec vola, ze to nejak zatuhlo, ze se neco neda zavrit a podobne - nakonec jsem ho naucil overenou windows techniku - vypnout a zapnout... kterou to je nekdy schopen takovy problem vyresit.. ale vetsinou musim prijet a vyresit to ja. Vetsinou to vyzaduje cca 30min/hodinu hledani na stackoverflow/askubuntu a ruznou "magii". Uz jsem zazil magicky nefungujici mys, nefunkcni usinani, nefunkcni wifi...
5) pripojeni externiho monitoru (televize)
tata spatne vidi, takze si rad notebook pripojoval k televizi - ale koupil si novou, ktera ma zjevne jine rozliseni nez ta stara, a notebook proste nedokaze zapnout ZADNE rozliseni, pri kterem by se na obou displayich zobrazovalo to same (krome neceho jako 640x480..) - tj. musi pouzivat 2 plochy, coz opet vede k dalsim nedorozumenim, protoze najednou ma mys jinde nez si mysli, nebo aktivni okno na jine plose nez si mysli a pocitac z jeho pohledu stale dela neco jineho nez chce.
6) ze to neotravuje? opet ani nahodou!
Otec me casto vola, ze to po nem neco chce - vesmes ho to prudi aby si zapnul ubuntu one, aby upgradoval na novejsi verzi, a podobne - tj. clanek v tomto bode lze.
7) mail klient
Tady tedy 100% nevim jestli je to vec unity/ubuntu nebo ne, ale defaultni thunderbird je TAK NEPREHLEDNY, ze muj tata stale neposila maily, protoze se v tom nevyzna - a popravde ja kdyz jsem u nej tak to moc nechapu take. evolution se mi nastavit nepodarilo ani po 3hodinach sileni.
Obecne je mi jasne, ze nektere veci asi nejsou vina jen ubuntu, ale kdyz bych podobny problem (pocitac pro stareho pocitaci nedotceneho cloveka) resil znovu, a trval na linuxu, radeji bych mu tam dal debian - ten umim nastavit a dela co chci.
Chapu ale, ze tak to kazdy nevidi, takze bych doporucil to co uz tu padlo - MATE je vhodna volba - desktop je absolutne uzivatelsky prehledny, funkcni a jednoduchy - matce jsem aspon unity nahradil mate (dostala take ubuntu v dobe kdy jsem otce teprve ucil pouzivat pocitac, takze jsem nevedel ze unity NENI dobra volba) - protoze matka s pocitaci delala uz v praci a se zmenou se v pohode vyrovnala - tatu by to asi jenom jeste vic zmatlo :(
A popravde dnes uz bych jim tam nechal predinstalovane Win7 neboco tam bylo a odkazal je na nejaky levny pc servis. Usetril bych nervy sobe i jim.
Aaaaahaaaa.. ten clanek psal Roman Boranek, alias SuperLama, Mr.Screenshot a Diletant 1.kategorie. Tak to vysvetluje, proc jsou v clanku same nesmysly a nekriticka chvala Ubuntu.
Mozna by bylo dobre clanky od Boranka nejak vyrazne oznacovat, aby clovek vedel, ze to nema cist..
1) 3x jsem kontroloval rozdil mezi win a ubuntu a zadny takovy problem ci rozdil jsem nenasel. pokud nekdo nedokaze pochopit ze ma alt tab a alt středník tak to proste neni DE pro nej. jestli nekdo nepozna v launcheru spustenou aplikaci od neaktivni tak opet proste neni tohle DE pro nej. a to jsem si myslel, ze po lidech v mem okoli (zdravotni sestra 60 let, soustruznik apod) kteri ho pouzivaji se nenajde zadny horsi pripad. evidentne jsem se mylil.
3) ja to tam pri tom rozliseni v pohode vidim. open dialog si pamatuje svoji posledni velikost a pozici - to je takovy problem to jednou zmensit?
6) tak to jsi asi neco spatne nastavil protoze me se to na nic nepta (pravda, po instalaci delam ocistu od vetsiny lens, ubuntuone apod)
7) nac potrebuje takovy clovek mail klienta?
Chyba bude spis na strane prijimace.
1) az Vam bude 75 let, tak si na to vzpomente az se Vam budou posmivat vnoucata ze nezvladate kolektivni vedomi pomoci neuralnich implantatu neboco :) (pro meho otce je pocitac asi tak neco podobneho)
3) ne, nepamatuje - proto jsem to sem psal. Nebo alespon ne ve vetsine programu. Kdyby si to pamatoval, tak to vubec neresim.
6) pokud to muze clovek, ktery s mnoha ruznymi distribucemi linuxu denne pracuje temer 20 let (ja) nastavit spatne, tak je asi problem v tom, ze dobre se to nastavit moc snadno neda. Napriklad debian me neobtezuje S NICIM.
7) na to, aby mohl psat maily, prekvapive. Bohuzel ma ucet na gmailu a webklient gmailu je pro nej nepouzitelny - kazdou chvili se tam neco zmeni, google po nem neustale chce neco potvrdit, nuti ho aby mu napsal svoje telefonni cislo, aby se prihlasil na google+ a jinou formu buzerace, takze PROTO jsem se rozhodl ho naucit s mailovym klientem. Je samozrejme moje vina ze sem mu neudelal ucet na seznamu - ten ma webklienta tak perfektne user friendly, ze by to asi problem nebyl... nicmene uz se stalo a ma google..
Řekl bych, že chyba bude někde jinde. Maily si můžete nechat přeposílat na účet u seznamu. Viz zde https://support.google.com/mail/answer/10957?hl=cs
stejným způsobem sem to kdysi "vyřešil" matce, a po roce sem zjistil, že zprávy takto odeslané některé webmaily a klienti označují za nedůvěryhodné, konkrétně gmail hlásí možný phishing... což v jejím případě (pomoc podvedeným zákazníkům - osobní údaje) je imho dost problém.
Po par pokusech se starsim HW u me maminky jsem nakonec koupil novy notas za rozumnou cenu s nejrychlejsim procesorem v dane kategorii (i5) a 8GB ram a SSD, protoze nejvice problemu bylo kdyz neco nestratovalo hned. To mama pak klikala treba i 3x na chrome aby se otevrelo a mala pak 3 okna a nevedela co s tim :D
S Win8 mi volala tak obden, s ubuntu denne tak nakonec Win10 a svete div se ono ji to funguje a vola mi uz jen dotazy typu "jake mam heslo na mail?", "jak do googla dat hledat odchody tramvaje" a pod. :)
Tak je chyba asi niekde inde, ja som nainstaloval seniorom v rodine xubuntu a za n rokov som okrem par blbosti (nesuvisiacich s OS - zvycajne na cosi zabudli) riesil nedavno len jedinu vec, ked to oznamilo, ze tomu konci podpora. Zato laptop znamej, ktora je ucitelka a musi mat WIN, lebo v skole na inom nebezia, mam doma na stole tak 2x do mesiaca, totalne rozd rbany kadejakymi update, kopami hnoja v kadejakych cache a nekonecne spomaleny sprasacenymi antivirmi .... zvycajne, ked jej to dám dokopy, tak sa to potom neda minimalne hodinu vypnut, co to taha dalsie haldy microsoftackeho humusu ....
Když jsem instaloval Ubuntu své tchýni, která předtím s počítačem nikdy nedělala, tak jsem jí ukázal jak se Unity ovládá, vysvětlil jí jednotlivé ovládací prvky, nechal jsem jí ať si to vyzkouší, napsal jsem jí na papír postupy, jak se dělají jednotlivé věci a koupil jí knížku o Ubuntu, kterou jsem položil vedle počítače.
Pokud si dobře vzpomínám, tak hlavní problém byl v tom, že to byl starý počítač a nestíhal skype. Později si pořídila nový počítač s windows a ten skype jí stejně nejde, protože si nechala poradit od někoho jiného a koupila počítač, který tyto věci nestíhá hardwarově.
Ano, několikrát volala, že něco neví.
Myslím si, že většina výše popsaných problémů má původ v nedostatečném zaškolení uživatele. Ať už je Unity jakkoli intuitivní, zaškolení je třeba. Je to stejné jako hodit dědečka do řeky, ať plave.
Ano, to je urcite pravda. Jenze muj otec se vypocetni technice (a obecne slozitejsi elektronice) cely zivot planovane vyhybal, ma z toho strach, je to pro nej "magie".
Zaucoval jsem ho cca rok - jeden den kazdy tyden - takze uz dokaze nektere veci zvladat sam, ale proste pro nektere lidi je to opravdu tezke. Muj otec je inteligentni clovek, ale proste se ve svem veku uz asi nenauci ovladat pocitace a mobily.
Napr. jsem si vsiml, ze mu obrovske problemy dela to, ze jedno tlacitko/klavesa/mysitko/ikona dela pokazde neco jineho - nikdy nemel problem s autem, ovladanim televize i videa - protoze tam vzdycky jeden prepinac nebo tlacitko dela jednu funkci - ale uz i mobil je pro nej velky problem.
Ano, vim ze je dost senioru pres 70, kteri s pocitacem nemaji problem - ale muj tata proste ma. A vzhledem k jeho veku na to proste ma pravo. Ja se jenom snazim, aby aspon trochu z toho, co prinasi internet mohl pouzivat. A uz to, ze si muze naplanovat cestu na dovolenou na mapy.cz, zjistit si pocasi, najit si kdy jede autobus a podobne je pro nej skvela vec.
A ja se neustale snazim tatovi vysvetlovat jak to funguje, ale uz sem se smiril s tim, ze nikdy nebude "zkuseny uzivatel". Takze mi prosim nenaznacujte ze je to moje vina - ja se snazil hodne, a snazim se stale.
Nicmene at uz je tata lepsi nebo horsi uzivatel, faktem je, ze JASNE VIDIM v mnoha pripadech, ze "normalni" GUI ala MATE by mu delalo mensi problemy...
Proč mu neuděláte skript, který mu pustí co potřebuje. Klikne na ikonu skriptu na ploše a zobrazí mu nabídku těch programů, které používá, ze které si vybere.
Například:
1. Pošta
2. Internet
3. Psací stroj
4. Filmy
5. Hudba
6. Telefonování
7. Eliška Holubová
Napište číslo své volby: _
mimochodem, existujou specializovaný kurzy přesně pro tyhle dědečky a babičky, viz např. https://elpida.cz/pocitacove-kurzy
ano, jedou tam zejména widle, ale třeba by byli ochotní rozšířit i o nějakej linux.
ale třeba projekt "Senioři píší Wikipedii" mi přijde skvělej.
Otec chodil 5x na ruzny, vzdy se to naucil a vzdy po 3-4 tydnech se uz musel divat do toho co si napsal, a kdyz ztratil papir byl v pr...
Jako jak zde ctu chytraky co se zivi IT, tedy je to jejich denni chleba a zvasty, "jak to ze to nezvlada", tak se uz nedivim, ze na IT oddeleni kazdej nadava, by me zajimalo, kdyz by jste prisli do pekarny, tam vas postavili k peci rekli behem 45 jak se co dela a meli by jste upect chleba, by ste vyhoreli jak papir nasakle benzinem a jeste by jste meli kecy "vzdy nejsem pekar apod."...
To nebylo na tebe Klo, ty alespon napises inteligentne co zkusit kurz apod. Ale ty zvasty nekterych, ze to preci "zvladne opice" je na bliti, clovek si pak rekne, ze i mezi IT kama je dobytek... :(
Vis jakej je rozdil mezi ITkem a vsema ostatnima?
ITk umi cist. TO je jedinej existujici rozdil. A pokud ma ITk delat se stadem negramotnych imbecilu, tak se nediv, ze se k nim podle toho chova.
"Ono mi to uz zase nefunguje"
"Co vam nefunguje?"
"No ja nevim, proste to nejde"
...
"Co vam to pise"
"Ja to necetla" ... wtf ??? ...
"O co se snazite"
...
"No jako vzdycky" ... lol ...
... V tuhle chvili odkladas telefon, nechavas to na druhy strane zvanit, des si dat kafe ... a po nem se des podivat do logu, abys zjistil, ze ten chovanec ustavu choromyslnych se snazi zauctovat fakturu a pise mu to, ze uz zauctovana je.
Simpanz by to zvladal lip !
Mimochodem, ocekavas ze kdyz ti domu pride zednik, ze si knemu budes muset stoupnout a rikat mu, ze do malty patri pisek, voda a vapno?
Mám doma dva počítače s Mintem, jeden s Xfce a druhý s MATE a max spokojenost. Vypadá to jak wokna a nic to po mě nechce. Za tři roky používání ani jeden zásek, ani jedna reklamní nabídka čehokoliv. Ten s Xfce dělá z hloupé telky chytrou, ikony mám obrovský, abych na to na dálku viděl a vše chodí a vypadá jak má. Na mail klienta bych se vykašlal a nechal jen zástupce na seznam.cz (nebo jiný freemail).
Jo a na obsluhu všech možných pořítačů rodiny používám teamviewer.
protoze jsem dlouhou dobu myslel ze se to proste nauci a bude to.. teprve asi po pul roce jsem zacal zjistovat, ze tata ma s pocitacem problem obecne - nejen asi s unity - a v te dobe, kdybych mu tam dal z jeho pohledu neco "uplne jineho", tak by mel problem novy, a ja bych ho zase musel nekolik mesicu zaucovat.. bohuzel pro meho otce je lepsi neco, co je sice komplkovane, ale uz to umi, nez se ucit neco noveho :(
Z vašeho popisu to vypadá, že není problém v Ubuntu, ale spíš že otec má problém se naučit cokoliv nového - samozřejmě, ve svém věku už by se radši neučil nic. Takže jestli měl předtím jakousi zkušenost s widlema, tak už se nic nového učit nebude. Osobně mi samotné Ubuntu přijde opravdu minimalistické a pro blbce (až teda na to oddělené menu, to je kokotina), o moc jednodušší si to neumím představit, líbí se mi (i když to nepoužívám), naopak widle vnímám jako překombinované a matoucí. Každopádně podle vkusu každého soudruha, že?
Ta fotka dokonale odpovídá stereotypu, ale ve skutečnosti dle mých (kusých) zkušeností v tomto směru starší lidé často bývají naopak náročnými uživateli a to hned z několika důvodů:
1. na vzdory obecnému klišé je často zajímá si s tím hrát, tím spíš, že na rozdíl od nás mladších na to mají čas,
2. typické využití počítače u nich je komunikace s dětmi, vnoučaty apod. takže trvají na tom, aby perfektně fungoval video přenos, skype, messengery všeho druhu apod.
3. jejich tolerance vůči tomu, když něco nefunguje, jak má, je velmi nízká a navíc mají tendenci za to vinit sebe (typická reakce bývá, že to nedělají správně, ne, že to je nějaký bug nebo že se podělala update)
4. Ve srovnání s gen Y a mileniály a možná i s gen X bývají obezřetnější co se týče ochrany soukromí a obecně vyžadují přesnou kontrolu nad tím, co a s kým sdílejí (pokud vůbec něco).
Je pro ně Linux správnou volbou? Určitě je dobrý z hlediska bodů 1 a 4, naopak v bodě 2 je velmi problematický. U bodu 3 je to sporné, mnozí budou samozřejmě spolu s autorem článku tvrdit, že v linuxu se nikdy nic samo od sebe nerozbije, ale ona to bohužel není tak úplně pravda.
jj, oni totiz ta 'stara generace' kdyz uz si sednou k PC, tak kupodivu chteji neco udelat konkretniho, ne zbuhzdarma klikat, bloudit a resit nejake nesmyslne a nepodstatne 'problemy' OS.
taky jim obycejne nebez stroj cely den, potrebuji poslat mail? tak zapnou, napisou a vypnou.
a cokoliv, co zdrzuje, je proste problem.
BTW:
si dokazu predstavit situaci ke ktere se blizime: chci treba nastoupit do tramvaje a mackam tlacitko na otevirani dveri. ale ono nic.
a proc? v pozadi prave probiha update ... a tramvaj odjede beze mne.
IoT je proste cool :)
Musim souhlasit s tim, ze ta chvala Unity na Ubuntu je v clanku naprosto nekriticka a prihloupla. Pravda je sice ta, ze otec pred casem Ubuntu s Unity v pohode pouzival, ale jak se ukazalo problem na linuxu preci jen nastal a resenim byl navrat na Windows 7. Ted si otec poridil notebook uz automaticky s Windows 10, coz taky neni zadnej med, ale pres ClassicShell se to da vratit do normalni ovladatelne podoby.
Bohuzel PC byl vybaven grafickou kartou od NVidie, pricemz opensource ovladac Nouveau rozhodne stabilni neni, spis je dokonale nefunkcni. Proprietarni ovladac od NVidie je mnohem lepsi a pouzitelny do chvile nez z pocitace udelate multimedialni centrum a zacne vam to delat tearing. No a vzhledem k tomu, ze jsem doma maximalne jednou za 14 dni, nebyla sance to moc resit a tudiz slo Ubuntu pryc.
Sam mam doma dva linuxove stroje, Manjaro s Cinnamonem a grafikou Intel, kde sice tearingovy problem take obcas dela neplechu, ale je to mnohem mene caste nez na stroji s grafikou NVidia a Ubuntu s Unity, kde to v podstate resim co 14 dni stale dokola.
Sam jsem v podstate take fanousek Ubuntu a Unity, ale tak kritika tady v diskuzi je trefna. Nechapu treba proc mi Unity nedovoli prehodit krizek na druhou stranu. V praci musm pouzivat Windows a je opravdu matouci, kdyz chci zavrit program, automaticky dojedu s mysi vpravo nahoru a nic, pak si uvedomim, ze nejsem v praci na Windows a musim jet s mysi zase doleva. Pritom takova pitomost, ale Canonical proste nemohl uzivatelum nechat moznost si vybrat kde to chteji, opravdu priblble.
Obecne musim rict, ze jako clovek, ktery ma ubuntu jako hlavni OS (jsem "programator") - samozrejme jsem lidem daval do starsich pocitacu xubuntu, nebo ubuntu. Ono driv to docela slo, ale od verze 14.04 uz se cele Ubuntu dost sype. Ale opravdu casto. Sam jsem tedy presel na Debian 8 s GNOME. A musim rict, ze kde jsem mohl - tam jsem ubuntu za debian vymenil a mrzi mi, ze lidi u kterych tenhle krok udelat nejde (z nejakych duvodu - nedulezite), tak je system pomerne nestabilni. Debian je uplne nekde jinde.
Co se jezdeni za tatou (v mem pripade jezdeni za mamkou) tyka - to jsem uz pred lety vyresil pomoci TeamViewer (a to i na mobilech lidi, kterym HW nejakym zpusobem opecovavam). Ted uz za rodinou jezdim na navstevu a ne na neprijemnou praci.
Neco uz tady bylo receno - problemy s grafikou, screensaver hell (nastaveni, login po screensaveru), ... , po aktualizaci casto (ne vzdy!) neco v systemu nefunguje jak fungovalo (multif. tiskarna a skenovani z ni), wifi disabled, .... NENI TO SPATNY SYSTEM. To bych chtel zduraznit. Jen je potreba se o nej trosku starat. Coz moji mamku uplne nezajima, tchyni taky ne, ... Chteji aby "to bezelo". A ja chci, aby se jim system pravidelne aktualizoval bez toho, abych jednou za mesic musel resit nejakou rekonfiguraci. Ted treba aktualne - mail na centrum.cz a Ubuntu 14.04 - uplne "naferovku" v jakemkoliv prohlizeci to zaseklo system pred zobrazenim seznamu emailu. Resil jsem to hodne hodin. Update na 14.10 nepomohl, aktualni verze prohlizecu taky ne, starsi verze taky ne, samozrejme logy jsem prochazel a nic nevidel zakerneho, proste totalka. Zvednul jsem verzi na 16.04 a viola - uz to fici. Divny, ale me to vzalo nekolik hodin casu, ktery jsem mohl stravit s detmi. Nejsem zadnej unix borec, jsem v tomhle svete ani ne 10 let, logicky nemam detailni znalosti. A obcas me takove zalezitosti zarazi.
Oproti tomu - manzelka vyfasovala Debian na DELL notas (po starostech s Ubuntu) a od te doby nema a neresi vubec zadny problem, nebo starost. Az nezvykle, ale je to tak. Mozna shoda nahod.
Co se Unity tyka - jsem zasadni odpurce tohohle paskvilu, to je fakt silenost. V posledni verzi, kterou jsem ted videl uz je to citelne lepsi nez kdyz jsem Ubunut opoustel. Ale stejne - je to paskvil, ktery me osobne (muj nazor, muj dojem) opravdu nesedl.
Ono zase pozor! Ubuntu se sype, to je jednoduche rict, ale je potreba hlavne vedet proc? On se ti totiz casem zacne sypat i Debian, akorat ze Debian je konzervativni distro a tudiz neobsahuje spoustu novinek a proto se nesype, casem ale novinky prestanou byt novinky a protoze problemy se na linuxu v posledni fdobe neresi, tak se zacne sypat i Debian.
Sypat se totiz bude vsechno, za vetsinou chyb je totiz treba hledat RedHat a jejich ficury typu systemd nebo Gnome shell. Problem je v tom, ze RedHat se dostal do postaveni klicoveho tvurce "linuxu" a vsichni ostatni od nich v podstate prebiraji. Takze sypou se veci skrz systemd budou se sypat vsude i na Ubuntu, sypou se veci na Gnome shell, Ubuntu i do Unity spoustu veci prebira a tudiz se to sype i tam. Stejne tak se bude sypat Mint a Cinnamon, nevyhnutelne!
Jinak ale Cinnamon treba si vytvari svoje nastaveni a nektere chyby tak minimalizuje a pomerne pridelava dost malo chyb vlastnich. Za to Unity v tom plave vic a navic tvurci dost militantne omezuji custom upravy od nezavislych vyvojaru, cimz situaci vubec nezlepsuji spis naopak. Je to skoda, protoze tim skodi linuxu obecne, nebot kazdy kdo ma moznost prejit na linux a kvuli nejake kravine neprejde, se podili na zachovani soucasneho stavu, ze vyrobci hardwaru nemaji duvod testovat ovladace pro linux, kdyz je v komunite malo lidi. :-/
Manželka má notebook pro základní použití Lenovo IdeaPad B50-30. Měla tam Win 8.1. s hromadou zbytečných programů od výrobce. Musel jsem jí pomáhat cca 1x týdně, pořád nějaký problém.
Po totálním krachu jedné aktualizace Win 8.1. jsem jí před rokem nainstaloval Lubuntu. Je to hodně podobné WinXP, na které byla zvyklá. Od té doby mám klid.
Podrobně to popisuji na https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-misto-windows-8-1-lenovo-ideapad-b50/ .
Můj otec (60+) si s IT technikou zrovna netyká, ale rád si hledá různé stavebně-kutilské postupy, apod. na internetu. Před x lety jsem mu sehnal vyřazený NB IBM R51 z firmy. Byly tam Win XP. Pravidelně každé cca dva měsíce jsem musel přijet, abych řešil nějaký problém (hlášky antiviru, aktualizace flash playeru, javy...). Když končila podpora XP, studoval jsem jaký Linux tam dát a nakonec jsem zvolil LXLE (Lubuntu + LXDE): http://www.lxle.net/ A od té doby jsem na notebook nemusel sáhnout. Jak tu již někde bylo řečeno, teď už tam jezdím jen na návštěvy, a ne na opravy notebooku.
Já si nemohu pomoci, ale tady mají všichni rodinu 60+ neskutečně aktivní. Já mám ve svém okolí lidí 60+ které počítač vůbec nezajímá a je jim smutno z toho, že s ním (respektive bez něj nemůžou) musí žít. Jak moc by zase chtěli mít výplatu na ruku, dostávat pohlednice, vidět své vnuky jinak než přes Skype... A mi je líto, že naše společnost v cestě kupředu na ně nebere ohled.
Budu nadšený když se státu povede digitalizace státní správy. Když se povede průmysl 4.0. Když se povede strategie 202020. Ale prosím mysleme i na lidi co to nechcou. Nenutme je!
No mě se u táty osvěčil Linux Mint s cinnamonem. Má ho zhruba rok a na nic si zatím nestěžoval. Jen když si zřizoval internet, tak mu ISP tvrdil, že mu to nepůjde, že to neuměj nastavit (připojit k wifi) :-D. Používá ho celkem bez potíží a systém zůstává zhruba ve stejném stavu jako byl při instalaci. Jednou za čas za nim přijedu, provedu aktualizaci softwaru, případně vyřešim nějakou drobnost, kterou aktualizace rozbije (nestává se moc často). Vymažu bordel v podobě exe souborů v adresáři download (hold kozatá ženská v blikající reklamě na nějakých pofidérních stránkách je pro tátu tak neodolatelná, že prostě musí kliknout). A tím je údržba hotová - zabere mi to zhruba 20 minut (ne opravdu u toho nesedim, když to aktualizuje) a táta je spokojen. Osobně si myslím, že sem zvolil správně, protože dávat mu Ubuntu s Unity, tak mám asi víc práce s vysvětlováním a řešením co že to vlastně chce udělat a kde to najít.
No právě "napíše co chce" to je ten kámen úrazu. 1) Musel by si vybavit název programu a né jen ikonku :-D. 2) Napsat mu jen "www.seznam.cz" mu trvá 5 minut.
Prostě Unity není vhodné prostředí pro někoho, kdo naposledy viděl windows 2000. Ono už stačilo mu ze začátku vysvětlovat že na internet nemá hledat modrý "e".
Proto stárneme, abychom nestačili a nebránili jinému. Kdyby toto nebylo potřeba, evoluce by umělé stárnutí nezařídila (telomery). Z principu buňky nestárnou, kmenové buňky si podrží svou funkci i po x-tém dělení, stárnutí je umělý a záměrný proces, není to přirozené fyzické opotřebování. Je to opotřebování morální.
Ale prd, kdyby to tak bylo, evoluce by vylepšila zabezpečení a samoopravitelnost kódu. Evoluční algoritmy fungují lépe, když čas od času jsou populace vyhlazeny a začne se hledat v jiném místě stavového prostoru. Což se v malém děje díky výměně generací komplexních jedinců.
Ono by komplexní jedinec mohl být nesmrtelný a evoluce by průběžně probíhala v rámci komplexního organismu, který by se jako celek přizpůsoboval změnám a byl by v podstatě nesmrtelný, kdyby k nalezení řešení stačilo méně pokusů.
To bude možné u strojů, když nanodíly, ze kterých se budou skládat, budou mít vhodnou struktruru s omezeným množstvím kombinací, a budou spolu schopny komunikovat například pomocí "feromonové stopy" během permanentní mutace.
Musim sa pridat.
Neviem, ci autor aj niekomu menej PC gramotnemu realne Ubuntu s unity nasadzoval. Z clanku to vyzera, ze skor nie.
Unity je pre takychto ludi podla mna posledna/najhorsia volba.
Klasicky styl ala win98/XP je najzrozumitelnejsi pre pouzivatela(doteraz nechapem preco ho MS od Visty zneprehladnuje).
Pre takychto ludi bud mint alebo nieco s xfce alebo podobnym desktopovym prostredim.
Viem, ze pred taketo prostredie mozem postavit kohokolvek a zakladnu pracu s nim pochopi za par minut(bez ohladu ci a ake skusenosti mal s OS windows).
Osobne odporucam Debian(mint este nepouzivam tak dlho). Bezkonkurencna stabilita. V kombinacii s backports (a tiez 5 rocnou podporou) je to naozaj dobra volba pre bezudrzbovy PC.
Pri linuxe este stale plati(v ovela mensej miere ako kedysi), ze je potrebne vyberat HW aby s nim nebol problem. Viaceri vyrobcovia kaslu na ine OS ako tie od MS.
Tazke spravny postup by mal byt takyto. Prv vyber programov a funkcionalitu, ktoru pozadujem, nasledne vyber OS, ktory to zvladne a az nasledne vyber HW, ktory vybrany OS podporuje.
Nedodrzanie tohto postupu je najcastejsia pricina problemov. Neplati to len pre linux a desktop ale aj pre widnows a servery.
Ubuntu a Unity spolu souvisí jen volně. Všude dávám lidem Ubuntu, ale vždy ho přepnu do normálního Gnome2-like vzhledu, tj. taskbar dole, panel s menu nahoře. Případně přehodím i minimize/maximize/close ovládátka na liště oken doprava, pokud na to byli zvyklí z předchozí verze DE.
Tj. nářky zde v diskusi mi přijdou "na špatném hrobě". I poslední Ubuntu 16.04 se dá nastavit do vzhledu a funkčnosti verze 10.04 (nebo která byla ta poslední normální s Gnome2), s čímž nemají problém ani uživatelé Windows, ani konzervy.
Je hezky ze to jde, ale bud bych si musel zazalohovat nejaky configy nebo to vyklikavat, kdyz si vyberu jiny DE tak to delat nemusim a uzivatel to nemuze rozbit. Takze ne, Unity ne, dekuji. :) Kdyz bych chtel nekoho vytocit tak mozna Unity, ale asi bych mu spis nahodil i3 a vypnul klavesovy zkratky nebo tak neco a na plochu dal screenshot z windows 3.11 a misto kurzoru tocici se presipaci hodiny }:D
Linux je vhodný pro každého masochistu, například jednoduchý návod, jak rozchodit jednu z masově rozšířených karet:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
GeForce GTX 750 Ti on Linux? Is that even possible?
That's what I used to think, but it is possible because I'm writing this post using Linux Mint 17 configured with a GeForce GTX 750 Ti. Not only did I get it to work with Linux, but I also got it to work with Blender GPU rendering (separate post).
Ok, this is how you install it on Linux Mint 17 AMD 64
or Xubuntu 14.04 AMD64 or Lubuntu 14.04 AMD64
(I tried loading it on 14.10 and it did not work, so make sure you are using a distro based off of Ubuntu 14.04)
Disclaimer: Results may vary depending on computer hardware and version of Linux and other stuff like that. Use these instructions at your own risk.
Introduction: Linux Mint 17, Xubuntu 14.04, and Lubuntu 14.04 are all based on Ubuntu 14.04. The Linux based nvidia driver works well enough with 14.04 to get it installed, so basically just do your standard install and then you are ready for step 1.
Step 1: LOAD LIBC HEADER FILES
Nvidia did a great job on their 334.21 driver, but it needs to find the Linux Libc Headers files to function properly. Don't worry there is an easy fix. Just manually load the header files with the following command text.
sudo apt-get install build-essential linux-headers-$(uname -r)
Step 2: ENABLE FULL SCREEN TEXT MODE
All other tutorials will tell you to simply press Ctrl-Alt-F1 to get into full screen text mode, HOWEVER, for most systems running the GTX 750, you will not get the text screen. You will get a BLANK BLACK SCREEN instead. To fix this problem you must update your grub file.
Type the following command and your text editor will pop up with your grub file. Use gedit for Linux Mint. Use mousepad for Xubuntu. Use leafpad for Lubuntu. I will use gedit in my example below. The actual command is colored red.
FOR LINUX MINT
sudo gedit /etc/default/grub
FOR XUBUNTU
sudo mousepad /etc/default/grub
FOR LUBUNTU
sudo leafpad /etc/default/grub
When the grub files pops up in gedit (or mousepad or leafpad) edit the following line.
BEFORE:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash”
AFTER:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash nomodeset”
Then save the file and close gedit (or mousepad or leafpad). Now go back to the command prompt and type the following:
sudo update-grub
Finally reboot your computer. Your splash screen will look at little different, but that's ok as long as your desktop loads properly.
Step 3: Download the latest Nvidia driver for your GTX 750. As of today, the file you need is: NVIDIA-Linux-x86_64-334.21.run
Put a copy of this file in your home directory to make the command line stuff easier.
Step 4: Press Ctrl-Alt-F1 to switch to command line mode.
Step 5: Shut off the graphical interface. Type the following:
FOR LINUX MINT
sudo service mdm stop
FOR XUBUNTU AND LUBUNTU
sudo service lightdm stop
Step 6: Type "LS" to make sure the Nvidia is in your home directory. You should see the file "NVIDIA-Linux-x86_64-334.21.run" listed. If not, make sure you put a copy in your home directory.
ls
Step 7: CHANGE THE FILE PERMISSIONS
sudo chmod +x NVIDIA-Linux-x86_64-334.21.run
Step 8: Run the Nvidia driver
sudo sh NVIDIA-Linux-x86_64-334.21.run
The Nvidia installation script might give some error messages, but just hit continue. If it lets you continue then you will get your driver installed. (If it doesn't let you continue, then you don't get the driver installed and you will have to troubleshoot the problem.)
Step 9: Restart the graphical interface
FOR LINUX MINT
sudo service mdm start
FOR XUBUNTU AND LUBUNTU
sudo service lightdm start
Step 10: Once rebooted, go to your settings folder and look for an icon called Nvidia X Server Settings. Click on the icon and verify that your card was installed.
Life is good! You've got your new GTX 750 installed on your Linux Mint
That's it. Now you have the latest state-of-the-art graphics card running with your favorite Linux Mint. Life is good.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Samozřejmě v každém kroku je deset možností, kde se to zasekne, návod jako většina věcí ohledně Linuxu postrádá semtam klíčovou informaci, autor návodu má nainstalovanéu jinou verzi, nebo stejnou verzi a jiné updaty...
Ten navod je chaoticky, grub nemusis vubec upravovat a instalace proprietarnich driveru neni pro bfu (v debianu tedy urcite). Pred par tydny jsem rozchazel nvidii gtx 970 a trvalo to asi deset minut. V podstate jde o to, ze ten instalator je v konfliktu s bezicim x serverem a kernel video modulem. Staci zakazat pouzivany kernel modul nouveau, nainstalovat linux headers, restartnout, shodit x server a v terminalu spustit instalator. A po dalsim restartu to jede. Tohle melo kdysi pekne veresene ubuntu pomoci jockey aplikace, jak to resi ted, vubec netusim.
A teď pro porovnání, reálný návod z firemní wiki, jak zprovoznit tiskárnu v kanclu:
Ubuntu:
System Settings - Printers
No manual configuration, just select the printer from list of network printers and click Forward.
Windows
ovládací panely - přidat tiskárnu - další - Místní tiskárna .. - nesmí být zaškrtnuta volba "Automaticky rozpoznat.." - Další - Vytvořit nový port - zvolit "Standard TCP/IP Port" - Další - Další - do "Název či adresa IP tiskárny" zadat "10.19.57.47" - Další - zaškrtnout "Vlastní" a kliknout na "Nastavení" - zaškrtnout "Povolit odesílání stavu protokolu SNMP" a kliknout na OK - Další - Dokončit - Z diskety - a zadejte cestu k driverům " - OK - vyberte model "OKI C5800" - další - další - další - dokončit.
Jo, ale to platí jen pro tiskárnu, která už má přímo PPD v distribuci. Pro jinou (např. brother) to vyžaduje instalaci balíků, pro skenování někdy i přidání identifikátoru tiskárny do SANE (sám ji nerozpozná) atd. Stejně tak to vyžaduje, aby byla tiskárna vidět z segmentu, jinak je potřeba zadávat konkrétní IP adresy a to ani v linuxu nebývá úplně triviální.
Samozřejmě osvícený admin volí/kupuje takovou tiskárnu, která je ve firmou používané distribuci již podporovaná. Jako s každým jiným HW.
Sitove tiskarny se nekdy blbe nastavuji, zvlaste pokud je vyzadovany login a password. Navic nektere aplikace to pouzivaji a nektere ne a pak se musi znovu zadavat tyto udaje. Jinak v siti se da rozchodit jakakoliv tiskarna, pokud se pouzije windows print server, neni treba bazirovat na linux podpore.
Příklad je z malé firmy, kde není žádný admin, každý se stará o svůj notebook sám - cca 70% MacOS, 20% Win, 10% Linux. Firma nemá žádný server, jen wifi síť a síťové tiskárny. Návody píší sami uživatelé, aby usnadnili život kolegům, proto je možné, že jsou tam chyby, ale i tak je vidět, že alespoň tenhle konkrétní případ na Ubuntu funguje out-of-the-box, narozdíl od Windows (na Ubuntu zase nefungují jiné věci, třeba L2TP VPN).
Ja mam inu skusenost a nemusi ist ani o sietovu tlaciren.
Windows:
1. Tlaciaren nejde s ovladacmi dodanymi so systemom.
2. Klik na stranku vyrobcu.
3. Stiahnutie ovladaca.
4. Spustenie instalacie.
5. Tlacim
Ubuntu:
1. Tlaciaren nejde s ovladacmi dodanymi so systemom.
2. Pol hodina googlenia po ubutu forach co s tym.
3. Nakoniec aj tak klik na stranku vyrobcu.
4. Ovladace su len pre nejake starsie verzie, nevadi, nevzdavam sa.
5. Stiahnutie ovladaca.
6. Stiahnutie vyvojovych nastrojov.
7. Rekompilacia pre aktualnu verziu.
8. Nefunguje, 2 hodiny googlenia a pokusov co s tym.
9. Druhy den pokracujem, stale nic.
10. Po dalsich dvoch dnoch a trapeni sa po veceroch vidim konecne tlaciaren, tlac z niektorych programov ide, z niektorych nejde vobec, z dalsich nepredvidatelne.
11. O par mesiacov aktualizujem system. Po vytlaceni 1 strany tlac vzdy zmrzne, nejde ani to co predtym. Pouzivam workaround - vytlac stranu, vypni zapni tlacku, vytlac dalsiu.
12. Dalsie 2 hodiny googlenia co s tym.
13. O par mesiacov zas aktualizujem system, tlac ide, prestala ist web kamera a wifi.
14. Hodina googlenia, stahujem drivre pre wifi.
15. Rekompilujem, vypinam moduly v jadre, zavadzam ine, wifi ide, webka stale nie.
16. Skusam live CD aj cistu referencnu instalaciu, ci som nieco nerozhasil ja. Nie, nerozhasil.
17. Po par mesiacoch aktualizujem system (ano, obcas to pomaha).
18. Tlacka ide ako predtym, wifi uz vobec.
19. Rekompilujem ovladace wifi, hlasi chybu, zmenili sa nejake API-cka nie su kompatibilne s aktualnym jadrom.
20. Downgradujem jadro, neskor si nekompatibilitu opravim v zdrojakoch sam.
Bezudrzbove jak svina. Keby som chcel system, ktory nainstalujem bolestivo rozbeham a vsetky dalsie aktualizacie, co to mozu rozbit zakazem, dokazem to s hocicim a nepotrebujem Ubuntu.
2Jozo: Naivita sama ...
Firma, asi tak 30 tiskaren - vsechno HP. Rozchodit je vsechny po siti pres widli prinserver = mesic prace a laborovani s tak zhruba 200 ruznejma verzema ovladacu (na tema kua proc dpce to z 32bit widli tiske barevne a z 64bit ne), reseni, kde splasit tu spravnou verzi v 32/64 bit pro stanice, a kdyby to nekdo chtel zopakovat, tak to vzivote neda dohromady, protoze ti tam vzdycky zustane nejaka nedefinovatelna kombinace cehosi.
Totez na tuxovi = /etc/init.d/cups start
Je to vtipné, ale jestli musíš instalovat driver z diskety, tak to bude nějaká hoooodně stará tiskárna nebo verze Windows. Každopádně to srovnání není fér.
Ale tady je můj aktuální příklad s Laserjet Pro CM1515fn (tiskárna+scanner). Ubuntu i Windows tiskáru po síti rozpoznají automaticky, takže v tom není problém. Horší je to s ovladačem na scanner.
Windows:
1) zjistit přesný model tiskárny/skaneru (který BFU často z hlavy neví)
2) Hledat driver na googlu nebo bingu a
3) Dát si pozor na to, co stahuju. I oficiální instalátory přímo od HP obsahují spoustu humusu
4) Spustit instalátor a modlit se
5) Většinou to tím končí ale asi dvakrát se mi stalo (ve win 7) že wokna ten skaner prostě nevidí, pomohlo jenom driver odinstalovat a znovu instalovat.....
Ubuntu:
1) spustit hp-plugin (je instalovaný automaticky)
2) odpovědět "Y" na otázku, jestli chci stáhnout a instalovat driver
3) hotovo
Já se spíše kloním k používání Mintu Mate, pro přechod z Windows a pro starší lidi ideální, protože je spolehlivý ..na 98 procent vše funguje..
Je pravda,že občas člověk řeší nějaké drobnosti, ale to je u každého distra..často když se v něčem zbytečně šťourám.. Ale člověk nakonec zjistí,že nejlepší je co nejjednodušší nastavení a pár nezbytných prográmků ..nic víc.
Během 10 let jsem zkusil spoustu distribucí, ale Mint je nejspolehlivější v dlouhodobém měřítku.
řada lidí zde referuje o tom, jaká je to práce, udržovat rodičům počítač, aby oni pak mohli do internetu, napsat mail nebo mohli komunikovat přes skype s dětmi.
Co já bych za to dal, kdybych mohl mým rodičům nainstaloat třeba to ubuntu či jak se to jmenuje. Bohužel rodiče zemřeli ještě předtím, než vůbec existoval internet.
Jak to tady ctu tak koukam dost lidi si stezuje na naprosty hlouposti, jejich vlastni hlouposti.
Rodicum jsem pred hmmm 6 lety nahodil Linux Mint, mati na desktop a otci na laptop. Nez jsem takovou vec udelal podival jsem se na to, jakej ze HW to maji, laptop se mel teprve koupit. Na obou compech byla grafika intel. Resil jsem problem asi tak 5x vseho vsudy (vetsinou mezi zidli a klavesnici). A me poznatky jsou pomerne jednoduchy a rekl bych, ze hodne z vas ma podobny zkusenosti/poznatky.
1.) Grafika jedine intel nebo AMD, nvidie ovladace na grafiku pro linux nevyrabi a nikdy asi ani nebude. Rikejte si co chcete, ale je to tak a jestli tomu neverite, poridte si libovolnou nvidia grafiku a nahodte na ni 3 monitory, gut lak tzv.
2.) Ubuntu je nejvetsi blbost resp. Unity vzivote bych to nedal "cisloslepymu - netechnickemu uzivateli"
3.) Linux Mint jedine, Mate nebo Cinnamon popr. LXDE nebo Lubuntu (backup plan). U LXDE je asi nejlepsi, ze se neda rozbit z gui, vpodstate si tam nic moc nenastavite tim padem to nemuzete vylozene rozkopat u Cinnamonu to mozne je. Navic jak tu pisete, je to dost podobne GUI Wir XP, takze novacek neni uplne ztracen.
4.) Flash, to je problem flashe stejne jako retardovany nvidie. "Nepodporujou" linux takze tak kvalitni to je ... bohuzel, ale to je problem obecne.
Proc instaluju/preferuju Mint? Protoze vetsinou doinstaluju jenom Skype a pocitac se da rovnou pouzivat (pro vetsinu home like useru).
Proc instaluju/preferuju LXDE? Protoze to uzivatel ma mensi sanci rozbit a je to velmi podobne Wir XP
Proc nemam problem s ovladacema? Protoze si vybiram linux kompatibilni HW
Proc nemam problem ani s periferiema? Protoze si vybiram linux kompatibilni HW
Proc nemam problem s upgradama? Protoze preferuju LTS a nedelam koniny
Ten clanek je btw. docela blabol jako vetsina ubrene ublizenejch komentu....
Jedne zname jsem na nejaky prehistoricky HP nebo Dell uz nevim nainstaloval Lubuntu i se stickem od Vodafone na pripojeni k netu. Nejaky jeji "ajtaci z fimy" co videli mozna tak logo tuxe tvrdili, ze se na to nainstalovat nic neda. No ... USB boot nehrozil, CD-ROMka mrtva, USB CD-ROM nechodil .... chapu, ze Wirdowsari meli problem ..... Stejne to bylo na linuxu easy, mam te rad PiXiE ^_^
Jak čtu vaše hlouposti tak placu. Respektive máte pravdu ve všem. Ale skoro ve všem si protirecite. Např. Cisloslepy (kde jste ten slovní paskvil vyhrabal?) netechnicky uživatel má běžné tři monitory??? Nebo resi že flash je problém flashe a ne systému? Je to problém. Tečka. Vaše známá ze stickem od Vodafone je netechnicky uživatel? Neznám netechnickeho uživatele, který by řešil konektivitu přes modem do USB...
1.) nelibi se vam "cisloslepy"? Me se to libi a je to slovni obrat co jsme si vymysleli s kamosem :D Me se to libi lepsi nez C.U.N.T (computer user non technical) :P
2.) k tem monitorum, nekdo tady zminoval nejaky prepinani na televizi atd. takze to neni jenom o trech monitorech, ale i o tom jak si to rozumi s periferiema. Kdy to nvidia resi jako TwinView aneb mame jeden monitor s rozlisenim 3960x1080 a kdyz pustite hru tak mamte zamerovac uprostred (mezi monitory). Good job! :D Takze je to mineno obecne a nastinen jisty technicky problem, takze to neberte doslova. Kolem a kolem se zase dostavame nekam k DRM, proprietarnim technologiim a asi "kartelovym dohodam".
3.) nepouzivam technologie, ktery jsou problematicky a je to problem flashe ze neumej napsat neco co funguje a nejlepe i na vic nez jednom systemu, kdyz to funguje na OSX na linuchu by to takovej problem asi nebyl, takze to je zase nejaka politika ..... S flashem je jednoduse problem obecne a ja osobne ho neinstaluju, protoze to povazuju za backdoor (asi jako vetsinu softu - nerikam, ze bez vseho se obejdu ... ach ty kompromisy =( ). Nicmene problem flashe je problem flashe a ne systemu (resp. jejich ochoty podporovat dany system/platformu). Je to stejny/podobny jako s tema ovladacema pro nvidii. Proc treba ty ku*vy z nvidie vyhodily sdk pro linux na mobilni graficky karty nekdy v roce 2010/11? Na widlich to funguje .... Nebo proc intel wifi karty podporujou packet injection/analysis jenom na Wirdowsich ovladacich a ne na linuxovejch? Aha ... takze problem platformy .... ne je to problem tech cucaku z Intelu (dobre nazveme to politicky korektne - problem bilych limecku).
4.) dame bylo asi 55 let a pracuje vetsinu casu z domova nekde mimo mesto, to ze strci flashku do notesu a spusti nejakej "vodafon program" a tam klikne na pripojit na tom dneska nevidim nic zazracne neuzivatelskeho. Jestli jste na nikoho takoveho nenarazil, mozna narazite kdo vi.
Chtěl bych dodat, často se mi u klientů stává, že se setkají s flashkou nebo kartou s kamery využívající exfat. Proto při instalaci doporučuji nainstalovat exfat-fuse. Stává se to i u těch nenáročných důchodců :-). Taky ještě je dobré instalovat libdvdcss pro přehrání chráněných DVD. nikdy nevíte kdy se dostnae někomu do ruky chráněné originální DVD. Tam doporučuji postupovat podle návodů co dá google podle verze systému. Jako velkou výhodu linuxu (ubunty příp. xubunty) vidím v malém čase stráveným s instalací a přípravou počítače. Většině uživatelů kterým jsem tento systém nasazoval tento systém stačí a jsou s ním spokojeni.
Pripajam sa ku kritikom udajnej "bezudrzbovosti". To je same: nejde mi wifi, prestala mi ist tlaciaren, tlaci to len prvu stranu, tlaci to tu istu stale dookola, zmizol mi ten pasik s ikonkami, prestala som vidiet subory na mp3 prehravaci a neviem si ich nahrat. Podobne incidenty riesim pravidelne viac krat do roka, vacsinou, ked treba nieco rychlo urobit.
Zdravim
Strasne rad bych vedel co je tak "killed features", ktera predurcuje zrovna Ubuntu/Mint jako to nej distro pro nasazeni "novackum" v Linuxu. Uprime vse co tu autor popisuje zvladaji i jne mainstreamove distribuce / prostredi. Nemluve, o faktu, ze zrovna Ubuntu neni nic jineho nez Debian Testing do nehoz je jako pridana hodnota vecpano prostredi Unity (fakt zadna slava) nebo v pripade Mintu Mate ci Cinnamon (coz uz je lepsi - ale taky zadny zazrak v porovnani s treba s KDE4). Vsechno z toho nad cim se tu autor tak uzasne rozpliva (vcetne nastaveni prostredi a automatickych akualizaci systemu) maji mi rodice k dispozici s Debiname stable (KDE4). A kdyby chteli mohou mit i ten Cinnamon ci Mate, nemluve o hloupych a zbytecnych klikatkach komponovanych do prostredi.
Krasne screenshoty se daji s trochou kreativity, citu udelat i XFCE, nebo treba EvilWM a pak s tim muze clovek mavat jak je to uzasne cool. Vzit notebook, posadit k nemu svoji babicku, polozit ji ruku na klavesnici, na zadni stranu nalepit (domalovat v Gimpu) logo podle momentalni nalady dovedu taky (Awesome, nebo Debian? A co treba Gentoo? Tuz by treba taky vypadal strasne cool). To je ale reklamni trik - tedy pro me to ma vypovidajici hodnotu 0.
Takze? Jde zas o podstrceny PR clanek pro Cannonical, nebo si zas Ubuntu komunita musi zas jednou poplacat po rameni? Nebo najdete alespon 5 vlastnosti / funkci, ktere Ubuntu / Mint poskytuje vylozene pro ulehceni zivota BFU a na ostatnich distrech pro ne nexistuji alternativy ( - opravdu neexistuji. nechci zabredavat ve slovickareni, typu "tohle je to lepsi nez toto tam".... )
Článek je úplně v pořádku, díky za něj. Ubuntu je pro tyto případy jediná rozumná volba: z hlediska správy snadná instalace, dobrá podpora, široká nabídka softwaru, problémy rychle řešitelné vyhledáním v googlu. Sám mám několik takových instalací. Jeden příklad: nejstarší uživatelé jsou babička 60+ a dědeček 70+. Na dvoujádře kolem 2GHz, 4GB RAM mají Ubuntu od verze 10.04, potom 12.04, nedávno jsem aktualizoval na 16.04. Zapnuté jen automatické bezpečnostní aktualizace, svobodný ovladač grafiky (nVidia), automatické přihlašování. Používají denně hlavně internet, Gmail, prohlížení fotografií, semtam koukání na video, skype. Oceňují snadnost použití - jednoduchost, spolehlivé uspávání a buzení. Nepodobnost Unity s windows nehraje naprosto žádnou roli. Za celou dobu měli jen 2 problémy. Jednou při upgradu jádra přestal fungovat původní proprietární ovladač nVidie, vyhodil jsem ho, nahradil za svobodný. Podruhé po dlouhé době začal hlásit nedostatek místa na disku kvůli starým jádrům (/home je na jiném oddílu) - odstranil jsem, jede se dál. To je vše. Uživatelské potíže řeším vzdáleně po telefonu a teamvieweru. Víc práce dá každoroční vyluxování prachu z ventilátorů.
V podstatě nejproblematičnější je ten teamviewer. Windows program, který běží ve wine tak nějak podivně. Na mém Kubuntu se v poslední verzi nechce přepnout do fullscreenu a někdy ztrácí focus, ale nakonec se to nějak vždycky dá.
Ke stroji s neveřejnou adresou se přes ssh nepřipojím. Ale hlavně: tímto způsobem řeším *uživatelské potíže* jak píšu. To znamená např. "najednou mi nejde zvuk" => přidám na mixu, protože si uživatel stiskl tlačítko mute na klávesnici. Nebo "všechno mi zmizelo, vidím jen ten internet" => uživatel náhodně stiskl F11, čili fullscreen ve Firefoxu. A tak podobně. Teamviewer mi umožňuje připojit se k jakémukoliv počítači, bez toho aby jeho uživatel musel něco udělat a navíc on vidí, co dělám a může se poučit. Zatím jsem nenašel nic, čím bych ho nahradil.
Neznámou IP řeším tím, že u rodičů apod. instaluji něco jako TP-Link router s OpenWRT. Zvýším tím bezpečnost rozhraní vnitřní síť/ internet a pomocí skriptu (ssh s privátním klíčem bez hesla, v authorized_keys na serveru povolíte jen ten jeden příkaz, který se má po připojení vykonat) se takový router umí připojovat třeba na Váš webserver a logovat do texťáku vždy aktuální IP. Obyčejně je interval 1 hod. úplně ok. Velice jednoduché, poměrně bezpečné. Na router ale připojovat jen pomocí veřejného klíče a ideálně ne na root uživatele.
Takhle se supportuje o dost lépe, protože takhle se dobře tuneluje i RemoteDesktop a přes DHCP na routeru víte i IP Windows guestů. To třeba pro případ návštěvy s Windows.
Můžu zaslat konkrétní cron job a návod, v případě zájmu...
Potřebujete:
- router s OpenWRT nebo podobné u klienta
- server se stabilní DNS adresou nebo statickou IP
- volitelně: běžící PHP a webserver na zveřejnění údajů
Postup stručně:
- router má privátní klíč bez hesla pomocí kterého přistupuje na server
- na serveru je v authorized_keys zanesen veřejný klíč klienta omezený jen na jeden přesně definovaný příkaz a nic dalšího (protože privátní klíč je bez hesla)
- klient může pravidelně zjistit svojí wan adresu např. z výpisu `ip a` nebo dotazem na PHP skript na serveru
- klient se připojí na server a přepíše soubor s adresou pokud se tato změnila
- pokud běží webserver, můžete tento soubor zveřejnit
Detailní postup zveřejním na svém webu adamkalisz.eu (přesměrovává na wh2.tu-dresden.de atd.) během dalších dnů.
Já úplně nechápu smysl tohoto řešení. Když už budu mít server se statickou IP nebo nějakým dynamickým DNS záznamem, proč prostě neudělat každou hodinu HTTP request na server. V logu apache/nginx/lighttpd/atd. pak uvidím IP adresu klienta... Když do toho requestu dám ještě unikátní řetězec, je vystaráno - to se pak dá oparsovat přes grep a tail...
Můj problém byl lehce jiný a tohle řešení by mi stejně nepomohlo. Obskurní ISP u příbuzenstva v jižních Čechách (už asi třetí, ale problém pořád ten stejný) používá NAT. Takže po cestě jsou NATy dva - jeden můj na TP-Linku s openWRT a druhý na bráně ISP.
Tohle se dá vyřešit Teamviewerem, pokud mu věříte :) Nebo na openWRT rozběhnete (např.) openVPN klienta a na tom svém serveru openVPN server. Ve koncových Windows pak lze mít VNC, RDP, atp...
Jinak jsem odchovancem RedHatu (dnes už jen na serverech, když už) a openSUSE. Kromě toho ještě jedu Raspbian (jen textová konzole) a krátce Ubuntu Mate (na Raspberry) nebo FreeBSD (firewally ap.). To jen pro představu o mém backgroundu. Proč bych měl vůbec uvažovat o podpoře nějakého Ubuntu na desktopu, když to distro vůbec neznám??? Ne, že bych se ho nemohl naučit, dvacet let praxe s Linuxem znamenalo hodně učení, ale proč bych to měl udělat, když sám openSUSE používám i jako běžný uživatel 8 hodin denně? BTW, mámě stačila po letech práce ve Windows normální KDE instalace openSUSE s tím, že na plochu jsem přidal ikonky a změnil jim názvy: Firefox = internet, Thunderbird = pošta, Libreoffice Writer = Word atd. Ale je to fakt individuální...
Diky za reakci - byla-li na muj post
Uprime clanek neni prave v poradku vubec.
Pokud jste trochu zkouseny s PC tak snadno nainstalujete Debian, nebo Fedoru. Podpora HW je zalezitosti OS - tedy jadra. Pokud si Cannonical hraje na vlastnim pisecku a vyviji ovladace pro Linuxove jadro, ale nedava je zpetne je neco hodne spatne. Nabidka Softwaru je pres repositare opravdu nepreberna, to neni zalezitost jen Ubuntu. Snad jen ze existuje nekolik malo projektu, jejichz autori jsou si jaksi poletli operacni system s distribuci a nic jineho nez Ubuntu neznaji. Nastesti i toto posledni dobou mi prijde spis jako vyjimka. Vyhledavani reseni problemu je kolikrat stejne slozite jak pro Ubuntu, tak pro jine distro. Zalezi, jestli se umite strycka googleho zeptat.
Nevidim nic, co bych nemel s Debianem u mych rodicu. Pouzivaji internet (Opera/Iceweasel), e-mail (Thunderbird), mamka dokumenty (Libre Office), otec hry (Wine, Dosbox,) U otce priznavam, ze tedy pouziva organizer na hry, ktery vyvijim - to je tak neco navic, a to jen proto, ze ho delam a on mi jej testuje. Puvodne tam JGameLauncher (java program ktery rozjedete v podste vsude). Mamka navic jeste pouziva propojeni sveho uctu s Tabletem pres wifi (hlevne kvuli prenosu souboru). Pouzivaji KDE4 a podobnost s Windows nijak neresi. Otci je sumak jak to vypada, staci mu ukazat kde najde svoje oblibene aplikace. Mati si zas zvykla na urcity Layout a vzhled sveho prostredi. pokud jej ma a funguje ji to dle jejich pozadavku je ji jedno, jestli tam ma KDE, Gnome Cinnamon.... Nazvy jim nic nerikaji a jsou jim ukradeny.
Na vzdalenou spravu pouzivam stejne jako vy TeamViewer a neni s tim v podstate zadny problem, az tedy na rozhozene barvy a pomalou odezvu, coz je ale vicemene spis vinnou pomaleho pripojeni na strane rodicu. Da se s tim i presto docela dobre fungovat.
Vsechno jsem schopny zprovoznit ve vetsine Mainstremovych dister. Zatim proste nejak nevidim cim je Ubuntu prospesnejsi prave pro BFU...
Jo a ještě jedna věc, kterou Vám Linux neudělá (teda kromě toho, že Vás neprodá NSA a dalším vlezlejm vopruzákům). Opravdová lahůdka je aktuálně tedlencten Výroční Update Windows 10. Zbožňuju ho, protože se mi hrozně líbí jak mi useři volaj, že se jim to samo od sebe spustilo, už to trvá tři čtvrtě hodiny a oni potřebujou něco dělat. Tak jim řikám, že ať si daj voraz, že nemůžou než čekat, až to přejde. Za další asi tak hodinu druhej telefon - po restartu černá obrazovka, případně divný chování počítače a že mě zvou na kafe a chlebíček, ale pokud možno během hned, jinak jsou s plněním termínu v řiti.
Jo, ten byl velice povedeny.
Hodinu to cosi saskovalo, nez jsem zase mohl zacit pracovat.
Kompletne to vyresetovalo uzivatelske nastaveni, treba mi to nastavilo zvukove schema na default.
A notebook se od toho upgradu neumi vypnout, zustane viset ve stavu "vypinam", nez ho vypnu nasilne. Od te doby NTB jenom uspavam.
Mykosoft dokaze pokazde prekvapit.
Nedá mi to, aby jsem taky nenapsal svůj názor. Ubuntu jak je v článku popisované tak je téměř "bezúdržbové" pokud ho dostatečně vytuníte na začátku, ale stejně pak narazíte na to, že pro BFU je Unity nepochopitelné.
Sám sice používám na desktopu Ubuntu s Unity a jsem spokojený, ale na NB mám CentOS7 s Gnome a spokojený jsem také.
Celé své opravdu široké rodině/známých instaluji Debian 8 Mate s doinstalovanými aplikacemi/balíčky (namátkou Shotwell, Skype, VLC apod.) s upravenými právy (aby si mohli např. přidat tiskárnu bez root oprávnění apod.) a upraveným DE (jeden panel, jedna plocha atd.) a nemám naprosto žádný problém s nestabilitou, nebo že jim něco nefunguje. Pravda mám povolené jen security patche a někde mám i backportované jádro (je tam Whezzy, který jsem nechtěl povyšovat). U některých mám LM 17.1 s Mate a také bez nejmenších problémů.
Takže závěrem bych řekl, že existují vhodnější distra pro BFU než je Ubuntu s Unity co se týče srozumitelnosti a bezúdržbovosti. Mluvím se své vlastní mnohaleté praxe :-)
Jedine co by jeste Ubuntu mohlo doresit tak zpusob aktualizaci a mazani starych patchu.
Hodil jsem kamaradovi Ubuntu na notas. Nastavil jsem automaticke aktualizace a naprosta spokojenost vsech.
Drobny zivnostnik, vse co potreboval tam fungovalo.
Prvni ubuntu prezilo notas, na druhy uz slo automaticky ubunutu.
Co byla neprijemnost a nechapu proc to nikdo jeste nevyresil protoze diskuzni fora jsou toho plne. Pri aktualizacich se postupne zaplnil boot az pri aktualizaci, bohuzel jadra, vse zustalo na pul cesty a uz s tim neslo hnout.
Vyresili jsme to, hodil jsem tam do crontabu script ktery to cas od casu promazne. Ale je to celkem nemila vec. Hlavne pro ty dedecky a babicky kdyz na takovy problem narazi.