Vas prispevek je pro laiky opravdu zajimavou exkurzi do podvojneho ucetnictvi, ovsem pochybuji, ze by nekdo pouzival tuto soustavu pro vedeni sveho domaciho ucetnictvi. Vami navhovane vedeni podvojneho ucetnictvi v databazi SQL ci PostgreSQL je myslím v podminkach standartniho firemniho IS nepouzitelne, protoze ucetnictvi neni jenom o uctovani v ucetnich knihach, ale o velkem mnozstvi souvisejicich funkci, ktere ucetni programy maji - mj. ruzne vykazy, formulare a pod. Samozrejme by asi nebyl problem vytvorit kompletni firemni ucetni system pod linuxem, ale jeho cena by byla, ve srovnani s obvyklou cenou ucetnich programu pod Win (cca 20000-40000 tis. Kc), neumerne vyssi - samozrejmne pokud se nejedna o spolecnost, ktera pouziva velke firemni IS typu SAP. Mimochodem na trhu jiz existuje ucestni SW i pod Linux od spolecnosti Aktis (Abra G3).
dobry den - mohu vedet proc si myslite ,ze by melo byt vysledne reseni drazsi ? vyhoda postaveni systemu na tomto systemu by byla moznost prave upraveni sytemu na podminky dane spol - a toto u komercnich systemu neni tak jednoduche - ja osobne bych nic takoveho jako informacni system nestavel na php , nicmene pro uchovani dat postgre ,nebo mysql bohate staci - nemam zkusenosti ucetnictvim ,takze nevim jaky muze byt objem dat ,nicmene pocitam ,ze nad 15GB se to nevysplha a pritom mam tu u sebe i vetsi databaze(konkretne mysql) - nicmene vyber databaze ,v cem to bude psane atd je mene dulezite ,nez celkovy navrh...
mno nenapsal jsem to moc dobre - mno nejsem si zcela jist ,ze by vyse zminovane systemu byly schopny konkurovat ruznym ficurkam z mssql , to asi urcite ne ,nicmene nic neni dokonale a problemy a kompromisy se musi delat vzdy - vzdyt umi toho podstatne vic nez takova foxka pred 8 lety ,kdyz na ni takove duo(tehdy jeste pro dos) jelo... takze si mysli ,ze by se to povest melo..
Nevim jestli jste nekdy slysela o Unix resenich (od ceskych firem) na nichz funguji ucetni systemy nekolika (osobne znam jen nekolik) stredne velkych a velkych firem (v CR) a tyto se daji provozovat i pod Linuxem. Problem je v tom ze lide rozlisuji jen "ucetnictvi pro linux" a pro win. a skutecnost ze Unixova reseni funguji (opravdu se pouzivaji) nejak ignoruji. Cena za modul je plne srovnatelna s windows resenim (navic nektere moduly se nabizeji pod GPL). Sice nejsem ucetni :-), ale tyto systemy jsem videl v provozu a nevypadalo to jako "menecenne reseni" (nebavim se o US. typu sysel, syslik, syslicek&spol. :-)). Co se tyce Abra G3 tak pro linux je pouze serverova cast, klienti jsou jen pro Win32. Nechci tim vyvolavat zadnou flame
S pozdravem
Peter Lehotsky
Jiste, ale vite kolik stoji Unix+napriklad takovy pocitac s procesorem Num-A-Flex? A reseni pro Unix jsou obvykle stavene na poneku vykonejsi HW platformy nez je Intel -:)) a pouziti pod Linux take obvykle vyzaduje kompilaci. V mem komentari jsem zminil vyvoj kompletniho systemu optimalizovaneho pro Linux na 32 bitech i pro Linuxove klienty a pro zavislaky tato firma uz v teto dobe nabizi i klienty pod Shitdows.