hmm, porozmyslam.
ale nie vazne. ono u notebookovych diskov to mozno az tak nevadi (vid clanok), ale otazkou ci to stoji to uspavanie za to? O kolko min. vydrzi notebook dlhsie bezat pri uspavani 5min a beznej kancelarskej praci?
Ono uspavani disku treba po 10 minutach necinnosti neznamena, ze se disk co 10 minut roztoci a usne, takze pocty v clanku jsou smesne.
U 24 hodin bezicich stroju mohou disky spat klidne i desitky hodin a zasadne setrit elektrinu a teplo. U systemoveho disku to tak byt nemusi a neni, ale u datovych disku file serveru kuprikladu rozhodne ano. A ono takovych 12W usetrenych na kazdem jednom disku, je-li jich treba 20 je 17Kc denne a tedy lehce pres 6 tisic rocne (coz je zase teorie, ze by disky spaly stale, ale na polovinu by se podle vyuziti serveru mohla uspora dostat).
Jina vec je cekani na roztoceni disku (5-15 sekund) a v pripade roztaceni vice disku to muze pusobit depresivne.
A jinak co se start-stopu tyka, skutecne maji 2.5" uvadeno 300 tisic. Jeden muj disk (v routeru ze starsiho notebooku) ma nyni pres 679 tisic a stale je ve vybornem stavu. Takze ono uvadeny pocet vubec neznamena, ze po dosazeni toho cisla disk umre a konec.
>>A jinak co se start-stopu tyka, skutecne maji 2.5" uvadeno 300 tisic. Jeden muj disk (v routeru ze starsiho notebooku) ma nyni pres 679 tisic a stale je ve vybornem stavu.
Každý disk je "ve vybornem stavu" až pokiaľ sa nepokazí. :-)
SMART ti sice niekedy napovie prichadzajúcu poruchu a rozhodne nie vždy!