Já další znalost něčeho nepovažuji za nevýhodu.
Já také ne. Ale něco jiného je znalost uživatele, který ji použije, když se mu to hodí – a něco jiného je vyžadování té znalosti ze strany nástroje. Když někdo umí pilotovat letadlo, je to určitě fajn, ale mám raději auta, která lze řídit i bez pilotního průkazu.
Ano, to že vývojáři nemají přehled o OS já moc dobře vím a považuji to za chybu a proto píšu, že by admini měli víc kecat do práce vývoje (a naopak) a sdílet tak věci, které možná druhá strana do té doby nevěděla a toto celkově povede ke kvalitnější appce, kterou bude radost provozovat.
S tím já souhlasím, ale nemyslím si, že by cestou k tomu byly šílené bash skripty suplující práci správce služeb. Myslím, že se vývojáři o OS dozvědí mnohem víc, pokud mohou aplikaci jednoduše vzít, napsat pár řádků unit file a aplikace se jim spustí. Ostatně k tomu, aby vývojáři věděli víc o systému, směřuje třeba princip DevOps, který se zase rozšiřuje s kontejnerovými technologiemi a speciálně s Dockerem. Jak systemd tak Docker využívají podobných moderních vlastností linuxového jádra, a myslím, že k zvětšení znalostí vývojářů o Linuxu přispěly mnohem víc, než cokoli před nimi. Ano, obě implementace jsou kontroverzní, ale směr, kterým ukazují, je podle mne jednoznačně správný.
Prostě s těmito programy není žádný problém.
Jsem rád, že jsme se od „ je skoro nemožné ji jako službu spustit a to i v tom 'moderním správci služeb'“ dostali k „prostě s těmito programy není žádný problém“.