S tím já souhlasím, ale nemyslím si, že by cestou k tomu byly šílené bash skripty suplující práci správce služeb.
Tak suplující. Je otázkou, zda by nějaký správce služeb měl vůbec existovat a pokud ano (což není triviální otázka) tak jakou by měl mít podobu. Prostě tady se diskuse začíná od konce, argumentuje se tím, co který správce služeb umí nebo neumí, mnozí lidé mají představu toho svého dokonalého správce služeb a ani nejsou schopni jej definovat (narážím na Poetteringa). Tady se staví správce služeb který už je daleko větší, než jen init + rc a nikde za ty roky není definováno, co by to vlastně mělo být a kam to směřuje. To lze pouze hádat z té rozdělané práce. V průběhu toho se přidávají vlastnosti, které se někomu líbí a někomu méně, ale co to vlastně je je pořád nejasné.
šílené bash skripty
Hele, mě se bash taky nelíbí. Co se mi ale na původních sysv + rc skriptech konceptuálně líbí je to, že je to vybudované z toho, co již v systému tak jako tak existuje. Takže máme nějaký jazyk pro interaktivní spouštění programů, lze v něm psát skripty, tak z toho uděláme rc systém. Vypomůžeme si základními gnu příkazy a je to. Pro admina tam není nic, co by nemohl znát z běžné práce na řádce. Tohle je pro mě obrovská síla toho, co unixová filozofie dokáže. Máme nějaké atomy a z těch to postavíme.
A když to vezmu z hlediska uživatele, tak co může být lepší reklamou pro příkazy, které mu jsou nabízeny v shellu, než to, že je z nich postaven i ten systém? Tímto stylem se podle mě o systému naučí mnohem víc, než v dockeru, viz. následující bod.
Jak systemd tak Docker využívají podobných moderních vlastností linuxového jádra, a myslím, že k zvětšení znalostí vývojářů o Linuxu přispěly mnohem víc, než cokoli před nimi.
Uff. Nemám pocit, že by se někdo nasazením dockeru naučil víc o linuxu. Právě naopak. Docker a podobné technologie nalákaly lidi, kteří o linuxu neví vůbec nic, nechtějí o něm nic vědět a kvůli dockeru se k němu ani nedostanou, protože vše, co to má dělat, si napíšou v nějakém tom dockerfile. Image stahují z různých míst, zbastlí to, aby to už běželo a ještě ke všemu je to všechno pod rootem, protože práva jsou otrava.
Jsem rád, že jsme se od „ je skoro nemožné ji jako službu spustit a to i v tom 'moderním správci služeb'“ dostali k „prostě s těmito programy není žádný problém“.
Stylem jeden o voze, druhý o koze.