Mne se libi GPL, ale v praci, jako zamestnanec vlady Spojenych statu, musim software uvolnovat jako public domain. Takze si s nim muze kazdej delat co chce. Ale zase ne tak uplne, protoze zavisi na dvou GPL knihovnach. Navic, kdyby nekdo prispel patchem, pak jeho upravy muzou byt licencovany pod GPL, ale moje musi byt vzdycky public domain. Takze, kdyby to chtel nekodo komercne vyuzit, tak se teda dost nadre. :-D
Okrem Octave existuje este dalsi volny Matlabu podobny system: http://www.scilab.org/
Myslim, ze Scilab je co sa tyka grafickeho rozhrania a komfortu blizsie k Matlabu ako Octave.
Pokud jde o GUI, je to v zasade pravda, protoze Octave mit vlastni GUI asi nikdy nebude, prinejmensim ne v dohledne dobe. Existuji graficke nadstavby ale protoze takove blbinky nepotrebuju, nemuzu soudit. Ovsem pokud jde o jazyk jako takovy, Octave je s Matlabem mnohem kompatibilnejsi nez Scilab. Zda se, ze INRIA ani nema v umyslu v tomto smeru (kompatibilita s Matlabem) Scilab nejak vyznamne posunovat, takze to tak asi i zustane.
Scilab je nekompatibilní i v některých naprosto základních funkcích (např. strcmp, any/all, zeros atd), takže šance že Matlabovský skript pojede ve Scilabu beze změny není moc velká (rozhodně mnohem menší než s Octave). Na druhou stranu je zde jakýsi automatický konverzní nástroj, ale nemám s ním žádné zkušenosti.
Některé věci (např. user classes, function handles) zde myslím vůbec nejsou, jiné fungují hodně jinak (cell arrays). Myslím, že INRIA záměrně nevytváří produkt s Matlabem příliš kompatibilní, aby se vyhnula případným žalobám. Octave je více amatérská (nestojí za ní žádná firma), takže se tolik nebojíme.
Mně se zas nejvíc líbí Poetic licence: http://genaud.net/2005/10/poetic-license/
Jo, ta se mi taky líbí. Vymyslel jsem podle ní podobnou licenci česky:
Tímto uděluje se oprávnění
program užívat, šířit i měnit,
není v tom žádné omezení,
jen jméno tvůrce nesmí se ztratit.
Laděn byl a odzkoušen,
tvůrce za něj však neručí
a hodně štěstí přeje všem,
kdo jeho dílo vyzkouší.
Co na to říkáte? :)
Cituji z článku:
„Licence BSD je v jistém smyslu mnohem svobodnější než GPL, protože neomezuje vaše možnosti při úpravách a šíření, zejména možnost omezit další osoby.“
Svoboda omezit další osoby je zřejmě tou pravou pravičáckou svobodou. Zvláště, když jí disponuje pouhý distributor – a to bez svolení autora!
Ve skutečnosti na licenci GPL nic levičáckého není. Pojistka, kterou obsahuje, je pojistkou proti parazitům, kteří si tyto programy po drobných úpravách přivlastňovali a pak žalovali zbylé uživatale. Proto také vznikla. (I když chápu, že provatizace veřejných statků zní mnoha pravičákům velmi lákavě.)
Web Archive tvrdí, že věta se do podmínek dostala určitě později než v říjnu 2007.