Nechci do toho panu Tišnovskému příliš kecat, ale řekl bych, že FPGA a VHDL už je poměrně vzdálené od tematiky tohoto serveru. Nejde o to, že by to s tím nesouviselo, to v žádném případě. Ale ono je opravdu zapotřebí stanovit si nějaký základ, který se předpokládá, a od toho vyjít. VHDL a FPGA už je čistě elektronická záležitost a člověk by tam zase narazil na pojmy jako klopný obvod, hradlo a pod., pak by se mohla řešit problematika tranzistoru atd. I když je fakt, že když už se někdo vrhne na popis činnosti počítače, tak buď musí předpokládat elektronické vzdělání, nebo je třeba to všechno vysvětlit, protože bez toho se to pochopit nedá.
Na druhou stranu bych poznamenal, že za našich začátečnických let se postupovalo skutečně od základů - tj. elektronika, tranzistory a vše kolem, pak logické obvody a vše kolem - hradla, klopné obvody, registry, multiplexery atd., základy booleovské algebry, konstrukce čtyřbitové sčítačky s pomocí TTL obvodů, LEDek a trafopáječky, ta se pak použila ke konstrukci primitivní ALU (sčítání, bitové posuvy a porovnávání; ALU se sice vyráběla jako jeden šváb MH74181, ale jednak nebyl z nejlevnějších a jednak obsahoval operace, které nikdo nikdy k ničemu nepotřeboval, ale neobsahoval operace, které potřebné jsou - například tam byl posun doleva, ale už tam nebyl posun doprava, místo toho tam byla jakási obskurní kombinace asi tří logických funkcí), vysvětlení (poměrně podrobné) procesoru, a pak teprve jsme "byli připuštěni", samozřejmě po dlouhém školení, k zázraku moderní techniky - k počítači. Ale dá se říci, že jeho funkci jsme měli zmáknutou ještě dříve, než jsme se ho vůbec směli dotknout. A dokonce se našli blázni, kteří chtěli mít počítač doma, tak využili znalostí a začali si pomocí TTL obvodů (!) pájet vlastní procesor pro svůj budoucí počítač. Na vlastní oči jsem viděl jen fungující čtyřbitový prototyp - a nutno dodat, že ho měl ten maník koncipován dost pokrokově - dvoustupňovou pipeline, instrukce zadrátované - takže čistá RISC architektura :-) V 80. letech :-) A tomu hošíkovi mohlo být tak kolem 15 let! Jestli se mu to nakonec podařilo, to už jsem se nikdy nedozvěděl, protože se dotyčný odstěhoval.
P.S.: zákaznické obvody se v PC využívají téměř odnepaměti. Rozdíl mezi FPGA a zákaznickým obvodem bych zhruba přirovnal k rozdílu mezi přepisovatelným a lisovaným CD. Takže je to asi na stejné úrovni, jako bude-li nějaké hudební nakladelství vydávat písničky na přepisovatelném CD :-)