Hlavní chybu článku vidím v tom, že popisuje vznik 8-bitových počítačů (a pak jistě budou následovat dokonalejší bakelitové přístroje).
Chzbí ale hlavní podtstat vývoje. Když třeba vznikl ZX81, tak běžně exitovaly počítače, které uměly všechno to, co dnešní nejlepší PC-čka. Pouze zabíraly celou místnost.
Podstatné je ale to, že postupy, algoritmy, architektura byla vymyšlena již tehdy - a ne s dalším rozvojem techniky, jak vyznívá v podtextu tohoto článku.
Konec konců třeba takový DOS na osobní počítače pouze okopíroval nejjednodušší možnosti z VM/IBM, přesněji části CMS. (Bohužel se tvůrci nechápali ochranné funkce části CP, atak máme od té doby viry.)
Současný vývoj jde ale úplně jiným směrem, hrubě řečeno spojováním celých počítačů. Proto mi připadá článek příliš připadá jako historicky matoucí relikt.
Ale ja nikde netvrdim, ze vsechno zacalo na domacich osmibitech, ta ZX81 je jasne uvedena jako IMHO vhodny priklad, se kterym se lide mohou ztotoznit. Kdyz bych tady zacal mluvit napriklad o PDP nebo IBM 360, kolik lidi by se "chytlo"? (krome Rejpala, ten ho snad ma doma :-) Urcite bakelitaky popisovat nebudu, protoze zadne neznam, v te dobe prece uz bylo PVC :-) [viz film Pelisky]
Na jedne myslence ale trvam: teprve osmibity priblizily pocitace i beznym lidem, to je ten hlavni duvod. Mezi salovymi ci "skrinovymi" pocitaci a domacimi osmibity je asi tak stejny rozdil jako mezi vlakem a osobnim autem: to prvni je urceno pro vyvolene spolecnosti, to druhe mohou mit vlastne vsichni a vsichni s tim pracovat (jezdit), coz je propastny rozdil.
Skvely clanek (ostatne p.Tisnovsky jine nepise).
Ale s tim nazorem nahore bohuzel musim souhlasit.
Vsechno zacalo mnohem driv, a "levne 8-bity" a nasledujici PC byly jen dusledkem modernizace. Principy vznikly davno pred tim a temer se nezmenily !
Divil byste se kolik lidi zna(znalo) IBM 360/370 a podobne stroje ...
Dobre, tak jste me presvedcili :-) V nekterem z dalsich dilu se podivame dal do minulosti na salove pocitace, masiny od IBM, mozna i Craye atd. Ted me mrzi, ze jsem se zbavil knizky "Programovani v jazyku strojovych instrukci pocitacu JSEP" - bylo to sice z praktickeho pohledu k nicemu, ale mozna by se to prave do tohoto serialu hodilo.
Ale tak daleko jako napr. k Babagemu (analytical engine, differential engine nebo jak se ty masinky jmenovali) to asi nedojde :-) protoze o nich moc nevim, jen ze existovali. To je mozna spis pro nejakeho strojare :-)
Na obalu to melo svislou radu z nekolika kruhu, knizka krasne vazana v pevnych deskach a jeste s obalem z kridoveho papiru. Nejak takto se v minulosti vydavaly odborne knihy, zadne samozaviratelne paperbacky :-) Jestli se ti chce hledat a jsi z okoli Brna, tak bych byl rad.