Dobry den,
rad bych se zeptal trochu offtopic na nejake informace ohledne festival-czech:
1) Co je noveho (lepsiho) v festival-czech oproti pouziti mbrola (ktery bohuzel neni svobodny) s jiz drive existujicim napojenim cz2_mbrola.scm od panu Machek Baudis ?
http://pasky.ji.cz/~pasky/dev/festival/
2) Planuje Freebsoft (Braillcom) vydani nejakeho free foneticke databaze bez nutnosti pouzivat mbrola a mbrola databazi, ktere nejsou free?
ad 1) vzpomněl jsem si na doby, kdy jsem ještě četl linux.cz a našel tohle http://www.linux.cz/lists/archive/linux/101038.html (a následnou "hádku"). projekt je tedy použitelný, blíží se rok 2004 a řeči o i486 jsou jaksi mimo. možná by stálo za zmínku, jaká řečové zařízení slepci používají a nějaký příklad jak je do systému zadrátovat. z článku jsem nabyl dojmu, že nic jiného než Festival, Flite a Epos podporováno není...
Podporováno může být cokoliv, pro co někdo napíše výstupní modul. Momentálně dostupné moduly pokrývají nejvýznamnější svobodné softwarové syntézy. Co se syntézy řeči týče, budoucnost podle nás mají právě softwarové syntézy, dostatečně výkonné PC se zvukovou kartou je již dnes běžně dostupná záležitost a není tak důvod pořizovat a zprovozňovat specializovaná hardwarová zařízení.
ad 1) Jako hlavní rozdíl vidím, že festival-czech je začátkem pokusu o vytvoření kompletní rozumné svobodné české syntézy pro Festival, od počátku dělané se snahou o čisté řešení.
ad 2) Ano. Závisí to víceméně jen na tom, jestli to bude někdo ochoten udělat nebo finančně podpořit.
Gnome accessibility je velice zajímavá záležitost, pro nás by bylo určitě velmi přínosné zejména rozmluvení Mozilly, ale co jsem slyšel, zatím to v Gnome použitelně nefunguje.
Zatím jsme se o využití Speech Dispatchera v tomto směru nesnažili, v budoucnu bychom rádi, ale Speech Dispatcher je zatím zcela nová věc, je potřeba, aby se nejprve více rozšířil mezi uživatele, pak se uvidí. Pokud by se někdo chtěl pokusit využít Speech Dispatcher pro Gnome accessibility z vlastní iniciativy, bude to jen vítáno a určitě by to dalšímu vývoji pomohlo.
IBM ViaVoice bohuzel dnes neni ani svobodny, ani k volnemu stazeni.
Myslim, zde dnes je lepsi alternativou ten Festival, kde existuje nekolik hlasu pro ruzne
jazyky a pracuje se i na kompletne svobodne cestine.
Drive byval Festival dost pomaly, protoze jeho podstatna cast
je psana v interpretovanem Scheme, ale na dnesnich pocitacich to uz problem neni. Rozsiritelne Scheme je ted velkou vyhodou.
Tleskam teto nanejvys prospesne iniciative, ktera by mohla, pokud ji poskytneme patricnou publicitu, vyplnit zejici propast v systemovych API na ruznych operacnich systemech.
Doufejme, ze az se uchyti GAP (http://developer.gnome.org/projects/gap/), tak spolecne s timhle a Festivalem to spokytne nejen nevidomym vyrazne vyssi komfort.