jen k článku doplním, že 4004 měl včera (15.11) skutečně narozeniny, perex článku je tedy nutné brát doslova (teď nevím, jestli je 36 let moc nebo málo, spíš docela málo, když se podíváme na výkonnostní rozdíly mezi 4004 a například Itaniem).
sorry, jasne. Puvodne pry chtel Wozniak Lisu udelat s 6502kou, protoze ji ma rad, nakonec zjistili, ze to 8bit nema sanci utahnout a dali tam 68000 (ktera cele GUI nakonec taky neutahla :-) Nejak mi v pameti porad visi ten rozhovor s Wozniakem.
Docela me zajima, jak to ti kluci s Intelem zmakli. Ja jsem pro potreby tohoto clanku do Intel Muzea napsal dotaz, jestli se nedaji pouzit nektere obrazky i4004 (treba pekna reklama s obrovskymi cipy ve tvaru pocitacovych skrini), ale bylo mi napsano, ze vlastne vubec nic se neda pouzit bez pismneho svoleni Intelu, o ktere je potreba take pisemne zazadat. Takze obrazky uvedene v clanku jsou odjinud :-), nechtelo se me cekat, protoze vyroci bylo vcera a je blbost gratulovat k narozeninam s pulrocnim zpozdenim.
Muj prvni "osobni" kontakt s americkym pojetim IP:
Hello Pavel,
Thank you for contacting the Intel Museum.
Materials on this site are copyrighted and are protected by worldwide copyright laws and treaty provisions. They may not be copied, reproduced, modified, published, uploaded, posted, transmitted, or distributed in any way, without Intel's prior written permission. Except as expressly provided herein, Intel and its suppliers do not grant any express or implied right to you under any patents, copyrights, trademarks, or trade secret information. Other rights may be granted to you by Intel in writing or incorporated elsewhere in the Materials.
Je to tak. i8085 je v lunárním vozítku Sojourner a jak správně napsal autor 6502 řídí Bendera. Lze se jen domnívat, že jde o jádro z 6502 doplněné o jednotku umělé inteligence a sobeckosti.
Trosku mi chybi, ze v clanku nejsou zmineny procesorove rezy rady 3000 od Intelu. Ve sve dobe to byla take popularni zalezitost. http://www.cpu-world.com/CPUs/3002/
Trosku jsem vahal, jestli tam tyto procesory uvadet prave z toho duvodu ze se jedna o procesorove rezy (neco podobneho delalo i AMD). Nekteri lide se tomu zdrahaji rikat mikroprocesor prave ze to neni v jednom cipu (ale vlastne i 8080 toho bez 8224 a 8228 moc nezvladne). I z tohoto duvodu je za prvni mikroprocesor povazovan 4004 a ne zminovany CADC. V kazdem pripade dekuji za upozorneni.
Ony se k nam snad ani nedovazely, co jsem videl rozdelane stare masiny, tak je vsude bud "Teslacky Intel" nebo vychodonemecky U880 (klon Z80, kupodivu jeste v roce 1989 vyrabeny NMOS technologii :-) Dokonce i z vychodniho Nemecka, se musely U880 pasovat...
Je mezi tim nejaky konstrukcni nebo funkcni rozdil? Ja kdyz jsem mel poprve stykac v ruce, tak mi pripadl jako normalni rele, samozrejme trosku upravene, aby se treba zhasely jiskry apod. Ale porad je to civka+pripinane/odpinane kontakty ne? (doufam, ze mi nic na funkci stykace neuniklo)
No... když se ve zprávách mluví o elektrárenském průmyslu, tek někdy pouští z archivu záběry, jak se k sobě vysoko nad zemí v elektrárně přibližují dva obrovské kontakty (představte si masivní kovovou pneumatiku od traktoru, jako máte třeba na plavání, taj je uchycene na pořádné tyči - no plavat se s tim teda asi nedá) a už na desítky centimetrů, možná skoro metr přeskakují jiskry, dokud se tento spínač (ovládaný menším jeřábem) nesepne. ;D
No a na druhé straně můžeme uvést třeba MOSFETy, kde se proud ovládá už jenom existencí napětí na jedné elektrodě (Gate), tedy takřka silou vůle.
Aha, to je porad stykac nebo uz neco jako megastykac? Ja jsem se setkal pouze se stykaci do mensich motoru (1-2 kW) a vevnitr to opravdu vypada jako normalni rele, mozna trosku mechanicky upravene, precejen po pridelani na motoru je to trosku jine prostredi, nez cvakani v teplicku v telefonni ustredne. Jerab+masivni kovove toroidy to uz je neco jineho (a tady tranzistory opravdu nemaji sanci :-)))
Teda říct, že tyristor je "takovej složitější tranzistor", to je na vyhazov od zkoušky! Tyristor má s tranzistorem společného jen to, že je to polovodičová součástka a že má nějaké přechody. To už mnohem výstižnější je říct, že je to "taková složitější dioda". Tyristor není založen na tranzistorovém jevu, jde o řízenou diodu.
Vyjste fakt cabani, je to soucastka ktera obsahuje jak vodivost P tak N ty obsahuje jak dioda tak tranzistor tak tyristor, klidne jsem mohl napsat ze je to slozitejsi dioda.. (zase by se nasel vul co by me virtualne vyhazoval "od zkousky") proste je to pro me "slozitejsi tranzistor" (jako je pro me tranzistor zeslozitena dioda), alespon to neco napovi o strukture kdo by tyristora neznal... a o to mi slo, mimochodem tyristor je treba slozen PNPN, vubec tam ten tranzistor neni videt ze... Ted me zase muzete utrit.
No jo. "knihovna" - jak byste asi řekl vy - "to jsou asi nějaká složitější hovna".
Jestli je pro vás tyristor složitější tranzistor a tranzistor složitější dioda, tak aspoň máte jistotu, že o tom, jak to funguje, nemáte ani páru.
Mě osobně by to povzbudilo k tomu, abych si své znalosti doplnil a příště nebyl za vola, ale doba je dnes taková, že se dotyčný urazí, otevřeně označí za voly ty ostatní a ještě se svými nevědomostmi chlubí. Ovšem nevím, jakému typu lidí může imponovat nevědomost...
Nech toho nebo budu taky používat deset přezdívek v jedné diskuzi :) (zatím je měním jenom diskuze od diskuze a server od serveru dle nálady).
Víš, mě tohle neživí takže si můžu nepřesnost dovolit, navíc princip skládání dvou typů vodivostí je u všech zmíněných součástek stejný, mění se jen vnitřní procesy které díky další vrstvě(vám) a jejich uspořádání nabývají kvalitativních i kvantitativních změn, to ale na hlavním principu nic nemění.
--------------------
PS:Kromě keců které jsi měl jsi nic nevysvětlil takže tomu beztak rozumíš ještě míň než já, norespect.
Podle nahradniho schematu na http://en.wikipedia.org/wiki/Thyristor neni tyristor ani slozitejsi dioda ani slozitejsi tranzistor, ale spis takove dva jednoduche tranzistory. :-)
Jenže náhradní schema je jen pomůcka pro výpočty a modelování, která toho s podstatou funkce nemá příliš společného ;-) Ostatně proto se také pro výpočty různých veličin za různých podmínek používá pro stejnou součástku více různých náhradních schemat.
Např. tranzistor jako spínač by se taky dal v nultém přiblížení popsat náhradním schematem ve formě relátka s jednou společnou elektrodou pro řídící a řízený obvod, dvěma diodami a nějakým tím odporem a kondenzátorem. Přesto formulace "tranzistor (takové složitější relátko)..." působí v kontextu tohoto serveru poněkud infantilně ;-) A rozhodně přece není pravda, že tranzistor obsahuje nějaké relátko.
Tyristor je založen na lavinovém efektu - pokud je mezi anodu a katodu přivedeno kladné napětí, tak přivedením kladného napětí mezi řídící elektrodu a katodu se sníží hranice, po níž následuje lavinový průraz závěrně polarizovaného přechodu. Jakmile k němu dojde, přejde součástka do stavu, v němž se chová jako běžná dioda, v podstatě dále nezávisle na velikosti napětí řídící elektrody - k průrazu už došlo a lavinový efekt se dále udržuje protékaným proudem. Až pokles napětí anoda-katoda pod určitou mez způsobí, že lavinový efekt ustane a součástka se nadále, víceméně nezávisle na napětí anoda-katoda, chová tak, jako závěrně polarizovaná dioda.
Tranzistor (bipolární) je založen na úplně jiném jevu, a tím je - překvapivě - tranzistorový efekt ;-) Popis proč funguje a jak funguje by se odehrával na stejné úrovni, jako je např. zmíněný lavinový efekt či jiné jevy v pevných látkách - tj. nejlépe tak, že se na úrovni kvantové fyziky napíší příslušné rovnice a tyto jevy vyjdou jako jejich řešení. Kdykoliv se to pokusíme popsat slovy, nutně se dopustíme značných nepřesností, podobně jako když se pokusíme slovy popsat proč funguje např. dvouštěrbinový difrakční experiment s elektrony tak, jak funguje.
Tranzistorový efekt je zkrátka kvantový jev v pevných látkách, podobně jako třeba tunelový efekt nebo supravodivost.
Takže ne - tyristor v sobě neobsahuje žádné dva tranzistory nebo něco takového, to je pouze pomůcka pro popis jeho chování. Stejně tak tranzistor nejsou žádné dvě diody proti sobě - stačí si místo tranzistoru spojit dvě diody proti sobě a žádný tranzistorový jev se nekoná. Součástka obsahující jeden přechod PN se prostě nazývá polovodičová dioda, součástka, obsahující dva přechody za sebou v kombinaci PNP či NPN, se nazývá bipolární tranzistor, ale žádné dvě polovodičové diody v sobě neobsahuje, je třeba to chápat jako jeden nedělitelný útvar. Jedině pokud kolektor či emitor ponecháme naprázdno, tak je to jako by tam ten další přechod vlastně nebyl a tedy v takovém případě je možné na tu využitou část tranzistoru hledět jako na diodu, což je snad logické a pochopitelné.
Více součástek v sobě obsahují integrované obvody, ale součástky typu dioda, tranzistor, tyristor, triak, diak apod. jsou elementární součástky, které nejsou složeny z žádných dalších součástek nebo jejichž funkce by byla založena na tom, že v sobě "skrytě" mají další součástky v podobě různých kombinací přechodů.
No, v mé knížce se nic o kvantových jevech nepíše (asi stará) a myslím že komukoliv kdo ty tranzistory nechce vyrábět to může být putna (tak na zamachrování se asi hodí umět "kvantovat"), funci trandu vysvětlím a obvod navrhnu i bez "kvantování". Nicméně by mě nějaký lidský popis funkce trandu na úrovni KM zajímal, o tom se v éteru moc nepíše, každopádně funkci tranzistoru jste nějak "zapoměl" vysvětlit a vlastně i toho tyristoru, tento popis výše není moc konkrétní, co tam ty elektrony vlastně dělají ? :-). Nojo, nikdo nezná všechno, když jsme u toho tak dodnes ani nevím co je vlastně elektron...
wiki: "Elektron je jedna ze subatomárních částic," To říká kde se běžně nachází ne co JE (ve smyslu čím je zachováván či uváděn v existenci).
dál už jen vlastnosti, konfigurace v atomu, historie.
Najvykonnejsie polovodicove suciastky(tyristory) sa hybu na hranici 6kV a asi 4kA, moznost spinania vacsich vykonov umoznuju mostikove zapojenia, ovsem mechanicke spinanie bude hrat vzdy prim co sa preneseneho vykonu tyka. No a hned po tyristoroch su to z pohladu vykonu IGBT , co je kombinacia tyristora s tranzistorom, v zasade jediny rozdiel mensie maxima ale zvlada to pri vyssich frekvenciach (jednotky kKz, zatialco tyristor stovky Hz).
Tak tak - ale je to podobné.
Pro Oldu: mimochodem s tím procesorem máš pravdu, ale trochu bych to doopravila, stačí kouknout na http://forum.mcontrollers.com/
:) Jako bendera by te taky mohlo zajimat, ze silu potrebujes nejen na to, abys ty soucastky unesl, ale abys taky dokazal ohnout draty, ktere se do tech soucastek zapojuji. :)
no tak jiskry se tam opravdu nezhasej :) , zhasi se el. oblouk na kontaktech silovyho obvodu ve zhasecich komurkach. si o tom neco precti - oblouk, zhaseni , jestli te to zajima ...
Myslim ze tie iskry vo zhasacich komorach (su z kovu) vytvoria elektromagneticke pole a to tie iskry odfukne. Aspon tak nejak by to mohlo byt. Opravte ma ak si mylim.
Nie. V stykacoch nic take nie je. V okoli kontaktov su take pliesky. Ked sa v ich okoli vyskytne el. vyboj, tak vytvoria magneticke pole. Toto magneticke pole tieto obluky "odfukne" ale to je iba taky vyraz. Prakticky tie obluky ohne tak, ze sa pretrhnu. Vo velkych odpojovacoch je tento mechanizmus viditelny viac. Tam sa navyse pouzviju rozne plyny, alebo olej ako izolator.
Ve svete aut si predstav trojici osobak - nakladak - auto. Ty se v podstate ve svete silnoproudu snazis pracovat s analogickou trojici rele - stykac - rele, a pak te zmate to, ze rele oznacuje jak spinani maleho vykonu, tak celou kategorii zarizeni pouzivanych na spinani.
Obecně je stykač určen pro spínání v třídě AC3 - což jsou např. 3f motory. Třída AC3 (zhruba)říká, že spínaný proud může narůst až 10x vůči jmenovitému - což je případ asynchroních motorů. Naopak relé spíná v AC1 - což je odporová zátěž. Relé se používají i jako rozhraní v PLC systémech, které obsahují procesory (..a podobné vícenohé potvory). Mají většinou přepínací kontakt na rozdíl od stykačů, které mají 1 - 3 silové kontakty plus nějaký ten pomocný. Omlouvám se za výklad - jsem "silnoproudař" :-)) .
Takže je to prostě jednoduše něco přizpůsobený tomu že to dostane při rozpojení obvodu šlehu od indukčnosti neboli nějaké cívky...třeba v motoru (cívky "kopou" - magnetismus vytvořený průchodem proudu po odpojení napájení od cívky začne vytvářet proud dokud se nevyčerpá, jak na sviňu o daleko vyšším napětí než bylo napájecí - opaluje to kontakty). Jestli se pletu tak mě opravte.
Ono jde taky trošku o tom čemu kdo říká výkonové obvody. Pro mě jako elektronika je výkon 1W hodně velkej a pro nějakýho silnoprouďáka je to 1kW a víc :-) Takže klídek - relé je prostě kus "železa" a tranzistor je kus třeba křemíku.
No tranzistor to ano, ale my jaksi resime stykač, to je třeba ta rána, co je někde v paneláku slyšet, když se spustí časovač na osvětlení (samotný časovač by vyhořel, kdybys na nej pripojil vsechny svetla na chodbach, proto je tam este stykac)...
Tady asi zalezi na tom, jaky mate na mysli vykon. Z hlediska miniaturnich tranzistoru je prikon pumpy v kotli ustredniho topeni opravdu velky vykon. Tak nespinaji primo tu pumpu, ale (miniaturni) rele stylu rele LUN, co byvalo k mani za bolsevika. Stykac tam neni, byl by to nesmysl.
Fungovalo, taky ho Steve Jobs obslehl (korektne receno, "inspiroval se") a pouzil v Apple Lisa (ta byla vykonove nic moc, prave kvuli GUI) a potom to trosku orezali pro Macitnoshe.
Ale ja jsem nepsal o prvnim GUI jako takovem, ale o prvnim GUI pro osobni pocitace. Xerox to kupodivu nikdy nedotahl do komercniho uspechu.
Co se týče toho obšlehávání nápadů, patentů licencí a podobně, by mě moc moc zajímá jak to jako freelance open free vývojář řešit, těžko si někdo bude platit právní kancelář zavázanou mlčenlivostí aby ověřovala zda již jeho nápad nepoužívá firma XY nebo ho nemá patentovaný ocopyrighttovaný a kdoví co ještě.
Pro potřeby OSS by mohl existovat alespoň nějaký registr co už je jako "obsazený" a jestli to není už uvolněno zda to není věc ala "abaddon sw" atd., existuje něco takovýho ?
freelance open free developer to musi solvovat stejne jako freelance zamecnik pro svoje mechanicky solutiony. Zrovna tak musi kazdy businessman nesmi pouzit trademark bez licence jinak ho zajailujou atd.
No je, udělal sis dobře ale já pořát o žádným registru nevím, možná až linuxu vypláchne MS hubu pěstí neco bude založeno a my se o něčem takovém teprve pak (až bude pozdě) dočteme.
O tom solvování pochybuju, na to nikdo kromě velkých firem nemá, stojí to desetitisíce až statisíce a to jen při osamocených případech ne tak pro rozsáhlý projekt, možná proto je linux stále v prdeli, inovovalo by se ale lidi se bojí a právní profi službu jim nikdo jen tak nedaruje... tak svoje nápady uplatní u komerční firmy, typicky fachčící pro platformu WINDOWS, kruh se uzavírá.
Vsechny patenty, ochranne znamky, prumyslove vzory atd. ma v CR na starosti Urad prumysloveho vlastnictvi. Ten pochopitelne eviduje vsechny udaje. Ale pochybuju, ze nekomu, kdo se neorientuje v teto legislative, budou k necemu tyto databaze. Problem je totiz v tom, ze dneska ve skole zaklady prava moc neuci a temer vsichni kluci maji informace jen co si sami reknou mezi sebou a nebo prosakne v dost hroznem faktickem stavu v mediich (dluzno dodat - od podobne informovanych lidi)
Jiste, ze zjistit, zda muj vyrobek neobsahuje zakonem chranene casti (a nemusi se jednat zrovna o patent!), neco stoji. Ale i tak je to jen zlomek nakladu celeho vyvoje. A za reklamu das vetsinou take mnohonasobne vic.
Pokud vím, první GUI jako takové vymyslel Douglas Englebart a pro osobní počítač to opravdu nebylo. ;-) To až v PARCu se jim povedlo to všechno zmenšit. ;-)
Diky za pekny clanek! Toho vyroci jsem si vsiml vcera na Wiki, ale moc jsem se nad tim nezamyslel.
Ale po tomto (HEZKEM!) clanku jsem si uvedomil, ze jeste nekde doma mam krabici od bomboniery s MHB8080, 8085 a s podobnou haveti.
A vlastne, nebyt tech popisovanych udalosti, asi bych se nezivil tim, cim se zivim ted a asi by ani nebylo cim napsat tuto moji reakci na tento clanek.
je to preklep, resp. spis nelogicnost v te vete. Bylo tim mysleno ze Faggin (podobne jako Peddle opustil Motorolu) odesel od Intelu. Ta zavorka ma tedy byt az za slovem motorola a chybi cast vety :-(
Popis u obrazku "Mikroprocesor Intel D4004 sestavený s běžným umělohmotným pouzdrem" je samozrejme spatne. Na obrazku se jedna o keramicke pouzdro. Pouzdro bylo ze dvou dilu keramiky a cip byl zatmelen mezi tyto dva dily.
deckova rada je - alespon podle http://www.cpu-world.com/CPUs/4004/index.html - plastic AND ceramic. U ceckove rady (to byly asi prvni kusy) je ta keramika viditelna na prvni pohled. Pravda, mel jsem tam radeji dat obrazek Pckove rady, ta je (skoro) urcite plastic. Ale priznam se, v ruce jsem 4004 jeste nemel, me osobni zkusenosti zacinaji na 68C02 a MHB 8080.
Na tom odkazu je to jasny. Obrazek je z rady D, takze keramika.
Ale se zkusenosmy jsme na tom podobne. Nejstarsi na cem jsem neco delal byly Z80, 8080, 8048. Nicmene se stejne pouzdro pouzivalo i u nektrych cipu rady 54S (Shotky ttl logika nez pridomku lowpower pro sirsi rozsah teplot)
vida, na 8048 jsem taky zapomel. Neco jsme v ni kodili na prumyslovce, vedle 8080. Pamatuje si jeste nekdo na ty ceske "vyvojove kity"? Tusim se to jmenovalo MSI 80 a byl to 8080, RAM, mala ROM s monitorem (uz nevim, ale tak 1-2kB) a pres 8255 pripojena hexa klavesnicka a sedmisegmentovy displej. Teoreticky k tomu pry slo pripojit i magnetak (pres DIN petikolik), ale to nam ve skole nedovolii :-)
Byla to docela pekna vecicka, na ktere jsem si vyzkousel tymove programovani: jeden clovek napsal assemblerovsky program, druhy ho rucne "assembloval", tj. prelozit do hexakodu a zacal diktovat a treti ten program namackal v hexakodech do toho pocitace :-) Rychlost programovani: jednoduche hodiny nebo scrollovany text (na sedmisegmentovkach) se za trihodinovku dal i odladit.
Heh, Tesla PMI 80... zlta krabica, na to sa nezabuda ;-) obcas plna studenych spojov, ale inak celkom pekna hracka.. ale dodavany zdroj k tomu (+/-5V a 12V) spolahlivostou nic moc, navyse pri nespravnom poradi nabiehania napati odchadzalo CPU..
Mozno by som to este niekde doma vyhrabal.
Kdo rika, ze se 16 a pak zejmena 32-bit nastupce legendarni Z80 (mimochodem, dle mych informaci DODNES zpetne HW kompatibilni po strance strojovych instrukci) moc neujal evidentne vubec nevi o cem mluvi....
Kupodivu ne, Z8000 a Z80000 opravdu nedosly velkeho rozsireni (ani nejsou HW ci SW kompatibilni se Z80), Z380 je sice kompatibilni, ale taky se moc nerozsirila (uz se afaik ani nevyrabi), Z8 je uplne jiny mikroradic (mimochodem s velmi peknou instrukcni sadou, dovolim si dokonce rict, ze pro mnoho aplikaci je lepsi nez PICy ci 8051) a eZ80, ktery je dnes hodne rozsireny, sice ma adresovani rozsirene na 24 bitu, ale jde stale o stary dobry osmibitovy Z80.
Ano, Z80 compatible procesory se urcite delaji, vyrabi je ostatne samotny Zilog (eZ80) - vsak jde o pekne procesorky. Ja jsem ovsem psal, ze se neujali 16bitovi a 32bitovi pokracovatele Z80, ale za to IMHO nemuze jejich technicka NEkvalita, ale spis celkova mala velikost Zilogu, ktery oproti zavedenym obrum typu Intel ci Motorola asi nemel sanci (ostatne ani MOS nedopadl nejlepe).
Mimochodem, muzu se ciste ze zvedavosti (mikroradice uz nedelam, takze nebudu delat konkurenci :-) zeptat, proc zrovna Rabbit? My jsme treba hodne pouzivali 8051 (ne origos, spis nejake rozsirene klony), popr. Motoroly 68HC11. Je to vyhodnou cenou, spolehlivosti nebo vybornou znalosti puvodni Z80?
Protoze mam dojem, ze u nas (myslim celou CR) se spis pouzivaji prave ty 8051 a potom PICy.
Jeste tady nikdo nezminil dalsi nepresnost: 8080 prece potrebovala 3 napeti: klasickych +5V, zminenych +12V a jeste nezminenych -5V. A bylo nutne dodrzet spravne poradi nabihani tech napeti, jinak procesor odkulhal do kremikoveho nebe.
Pravda, jeste se musela na -5V napajet zakladna cipu. Tusim -5V muselo byt zapojeno nejdrive (samozrejme s GND:-), porom +5V, aby se nastavily vsechny vnitrni obvody do nejakeho definovaneho stavu a nakonec +12V pro oscilatory atd. Kdyz se poradi zmenilo, tak bylo 179$ (tehdejsich) v prachu. Nektere klony 8080 to obchazely a napr. na +12V se dalo zapojit pouze +5V a na -5V nulu.
Velmi pěkný článek. Jen bych připomněl všem že MHB 8080A byl umístěn i v našem českém počítači IQ151, který jsem měl před několika lety tu čest rozebrat a jeho chladič ještě stále teď nařezávám a využívám jinde :))) (v provozu se na něm daly usmažit vajíčka či ohřát kávu v hrnku - měly to nasvědomí výkonové regulátory od tesly v pouzdru TO-3 kterými byl zadní panel doslova posetý).
vyborny clanok! vdaka!
a jednym dychom, prosim vas, nenapisali by ste este nejaky podobny? napr. ako pracuje procesor, ako sa da postavit pamat, ako procesor vykona kod z pamate, mikro-instrukcia, zbernica, ..?
No, pokud by byl vetsi zajem, tak proc ne? Treba v ceske/slovenske literature imho chybi napriklad porovnani ruznych architektur procesoru (CISC, RISC, VLIW, MISC/stack oriented) z ruznych hledisek, takze by to mozna bylo i prinosne.
Měl jsem kdysi počítač Tandy TRS-80, v němž bilo srdíčko 6809. Jako študák jsem prolistoval snad stovku knížek v technické knihovně, abych se o něm něco dozvěděl. Výsledkem byla snad jen desítka stránek. Vytvořil jsem si vlastní asembler a tím mé úsilí vesměs skončilo, neboť přišly zkoušky, PC-čka a jiné životní starosti. Dodnes však vzpomínám na němý úžas kolegů, když jsem jim ukazoval 16-ti bitové operace a násobení v základních instrukcích 8-mi bitového procesoru (byl to takový hybrid). Dnes bych se do podobné věci už nepouštěl - inu mladý entusiasmus se už později těžko hledá ... :-)
Po Intel 4004 nasledoval jeste 4-bitovy 4040, ten pridal nekolik novych instrukci, treba instrukce pro logicke operace (AND, OR), ktere 4004 jeste nemel. PC zasobnik byl zvetsen, z 3 na 8 urovni.