Je mezi tim nejaky konstrukcni nebo funkcni rozdil? Ja kdyz jsem mel poprve stykac v ruce, tak mi pripadl jako normalni rele, samozrejme trosku upravene, aby se treba zhasely jiskry apod. Ale porad je to civka+pripinane/odpinane kontakty ne? (doufam, ze mi nic na funkci stykace neuniklo)
No... když se ve zprávách mluví o elektrárenském průmyslu, tek někdy pouští z archivu záběry, jak se k sobě vysoko nad zemí v elektrárně přibližují dva obrovské kontakty (představte si masivní kovovou pneumatiku od traktoru, jako máte třeba na plavání, taj je uchycene na pořádné tyči - no plavat se s tim teda asi nedá) a už na desítky centimetrů, možná skoro metr přeskakují jiskry, dokud se tento spínač (ovládaný menším jeřábem) nesepne. ;D
No a na druhé straně můžeme uvést třeba MOSFETy, kde se proud ovládá už jenom existencí napětí na jedné elektrodě (Gate), tedy takřka silou vůle.
Aha, to je porad stykac nebo uz neco jako megastykac? Ja jsem se setkal pouze se stykaci do mensich motoru (1-2 kW) a vevnitr to opravdu vypada jako normalni rele, mozna trosku mechanicky upravene, precejen po pridelani na motoru je to trosku jine prostredi, nez cvakani v teplicku v telefonni ustredne. Jerab+masivni kovove toroidy to uz je neco jineho (a tady tranzistory opravdu nemaji sanci :-)))
Teda říct, že tyristor je "takovej složitější tranzistor", to je na vyhazov od zkoušky! Tyristor má s tranzistorem společného jen to, že je to polovodičová součástka a že má nějaké přechody. To už mnohem výstižnější je říct, že je to "taková složitější dioda". Tyristor není založen na tranzistorovém jevu, jde o řízenou diodu.
Vyjste fakt cabani, je to soucastka ktera obsahuje jak vodivost P tak N ty obsahuje jak dioda tak tranzistor tak tyristor, klidne jsem mohl napsat ze je to slozitejsi dioda.. (zase by se nasel vul co by me virtualne vyhazoval "od zkousky") proste je to pro me "slozitejsi tranzistor" (jako je pro me tranzistor zeslozitena dioda), alespon to neco napovi o strukture kdo by tyristora neznal... a o to mi slo, mimochodem tyristor je treba slozen PNPN, vubec tam ten tranzistor neni videt ze... Ted me zase muzete utrit.
No jo. "knihovna" - jak byste asi řekl vy - "to jsou asi nějaká složitější hovna".
Jestli je pro vás tyristor složitější tranzistor a tranzistor složitější dioda, tak aspoň máte jistotu, že o tom, jak to funguje, nemáte ani páru.
Mě osobně by to povzbudilo k tomu, abych si své znalosti doplnil a příště nebyl za vola, ale doba je dnes taková, že se dotyčný urazí, otevřeně označí za voly ty ostatní a ještě se svými nevědomostmi chlubí. Ovšem nevím, jakému typu lidí může imponovat nevědomost...
Nech toho nebo budu taky používat deset přezdívek v jedné diskuzi :) (zatím je měním jenom diskuze od diskuze a server od serveru dle nálady).
Víš, mě tohle neživí takže si můžu nepřesnost dovolit, navíc princip skládání dvou typů vodivostí je u všech zmíněných součástek stejný, mění se jen vnitřní procesy které díky další vrstvě(vám) a jejich uspořádání nabývají kvalitativních i kvantitativních změn, to ale na hlavním principu nic nemění.
--------------------
PS:Kromě keců které jsi měl jsi nic nevysvětlil takže tomu beztak rozumíš ještě míň než já, norespect.
Podle nahradniho schematu na http://en.wikipedia.org/wiki/Thyristor neni tyristor ani slozitejsi dioda ani slozitejsi tranzistor, ale spis takove dva jednoduche tranzistory. :-)
Jenže náhradní schema je jen pomůcka pro výpočty a modelování, která toho s podstatou funkce nemá příliš společného ;-) Ostatně proto se také pro výpočty různých veličin za různých podmínek používá pro stejnou součástku více různých náhradních schemat.
Např. tranzistor jako spínač by se taky dal v nultém přiblížení popsat náhradním schematem ve formě relátka s jednou společnou elektrodou pro řídící a řízený obvod, dvěma diodami a nějakým tím odporem a kondenzátorem. Přesto formulace "tranzistor (takové složitější relátko)..." působí v kontextu tohoto serveru poněkud infantilně ;-) A rozhodně přece není pravda, že tranzistor obsahuje nějaké relátko.
Tyristor je založen na lavinovém efektu - pokud je mezi anodu a katodu přivedeno kladné napětí, tak přivedením kladného napětí mezi řídící elektrodu a katodu se sníží hranice, po níž následuje lavinový průraz závěrně polarizovaného přechodu. Jakmile k němu dojde, přejde součástka do stavu, v němž se chová jako běžná dioda, v podstatě dále nezávisle na velikosti napětí řídící elektrody - k průrazu už došlo a lavinový efekt se dále udržuje protékaným proudem. Až pokles napětí anoda-katoda pod určitou mez způsobí, že lavinový efekt ustane a součástka se nadále, víceméně nezávisle na napětí anoda-katoda, chová tak, jako závěrně polarizovaná dioda.
Tranzistor (bipolární) je založen na úplně jiném jevu, a tím je - překvapivě - tranzistorový efekt ;-) Popis proč funguje a jak funguje by se odehrával na stejné úrovni, jako je např. zmíněný lavinový efekt či jiné jevy v pevných látkách - tj. nejlépe tak, že se na úrovni kvantové fyziky napíší příslušné rovnice a tyto jevy vyjdou jako jejich řešení. Kdykoliv se to pokusíme popsat slovy, nutně se dopustíme značných nepřesností, podobně jako když se pokusíme slovy popsat proč funguje např. dvouštěrbinový difrakční experiment s elektrony tak, jak funguje.
Tranzistorový efekt je zkrátka kvantový jev v pevných látkách, podobně jako třeba tunelový efekt nebo supravodivost.
Takže ne - tyristor v sobě neobsahuje žádné dva tranzistory nebo něco takového, to je pouze pomůcka pro popis jeho chování. Stejně tak tranzistor nejsou žádné dvě diody proti sobě - stačí si místo tranzistoru spojit dvě diody proti sobě a žádný tranzistorový jev se nekoná. Součástka obsahující jeden přechod PN se prostě nazývá polovodičová dioda, součástka, obsahující dva přechody za sebou v kombinaci PNP či NPN, se nazývá bipolární tranzistor, ale žádné dvě polovodičové diody v sobě neobsahuje, je třeba to chápat jako jeden nedělitelný útvar. Jedině pokud kolektor či emitor ponecháme naprázdno, tak je to jako by tam ten další přechod vlastně nebyl a tedy v takovém případě je možné na tu využitou část tranzistoru hledět jako na diodu, což je snad logické a pochopitelné.
Více součástek v sobě obsahují integrované obvody, ale součástky typu dioda, tranzistor, tyristor, triak, diak apod. jsou elementární součástky, které nejsou složeny z žádných dalších součástek nebo jejichž funkce by byla založena na tom, že v sobě "skrytě" mají další součástky v podobě různých kombinací přechodů.
No, v mé knížce se nic o kvantových jevech nepíše (asi stará) a myslím že komukoliv kdo ty tranzistory nechce vyrábět to může být putna (tak na zamachrování se asi hodí umět "kvantovat"), funci trandu vysvětlím a obvod navrhnu i bez "kvantování". Nicméně by mě nějaký lidský popis funkce trandu na úrovni KM zajímal, o tom se v éteru moc nepíše, každopádně funkci tranzistoru jste nějak "zapoměl" vysvětlit a vlastně i toho tyristoru, tento popis výše není moc konkrétní, co tam ty elektrony vlastně dělají ? :-). Nojo, nikdo nezná všechno, když jsme u toho tak dodnes ani nevím co je vlastně elektron...
wiki: "Elektron je jedna ze subatomárních částic," To říká kde se běžně nachází ne co JE (ve smyslu čím je zachováván či uváděn v existenci).
dál už jen vlastnosti, konfigurace v atomu, historie.
Najvykonnejsie polovodicove suciastky(tyristory) sa hybu na hranici 6kV a asi 4kA, moznost spinania vacsich vykonov umoznuju mostikove zapojenia, ovsem mechanicke spinanie bude hrat vzdy prim co sa preneseneho vykonu tyka. No a hned po tyristoroch su to z pohladu vykonu IGBT , co je kombinacia tyristora s tranzistorom, v zasade jediny rozdiel mensie maxima ale zvlada to pri vyssich frekvenciach (jednotky kKz, zatialco tyristor stovky Hz).
Tak tak - ale je to podobné.
Pro Oldu: mimochodem s tím procesorem máš pravdu, ale trochu bych to doopravila, stačí kouknout na http://forum.mcontrollers.com/
:) Jako bendera by te taky mohlo zajimat, ze silu potrebujes nejen na to, abys ty soucastky unesl, ale abys taky dokazal ohnout draty, ktere se do tech soucastek zapojuji. :)
no tak jiskry se tam opravdu nezhasej :) , zhasi se el. oblouk na kontaktech silovyho obvodu ve zhasecich komurkach. si o tom neco precti - oblouk, zhaseni , jestli te to zajima ...
Myslim ze tie iskry vo zhasacich komorach (su z kovu) vytvoria elektromagneticke pole a to tie iskry odfukne. Aspon tak nejak by to mohlo byt. Opravte ma ak si mylim.
Nie. V stykacoch nic take nie je. V okoli kontaktov su take pliesky. Ked sa v ich okoli vyskytne el. vyboj, tak vytvoria magneticke pole. Toto magneticke pole tieto obluky "odfukne" ale to je iba taky vyraz. Prakticky tie obluky ohne tak, ze sa pretrhnu. Vo velkych odpojovacoch je tento mechanizmus viditelny viac. Tam sa navyse pouzviju rozne plyny, alebo olej ako izolator.
Ve svete aut si predstav trojici osobak - nakladak - auto. Ty se v podstate ve svete silnoproudu snazis pracovat s analogickou trojici rele - stykac - rele, a pak te zmate to, ze rele oznacuje jak spinani maleho vykonu, tak celou kategorii zarizeni pouzivanych na spinani.
Obecně je stykač určen pro spínání v třídě AC3 - což jsou např. 3f motory. Třída AC3 (zhruba)říká, že spínaný proud může narůst až 10x vůči jmenovitému - což je případ asynchroních motorů. Naopak relé spíná v AC1 - což je odporová zátěž. Relé se používají i jako rozhraní v PLC systémech, které obsahují procesory (..a podobné vícenohé potvory). Mají většinou přepínací kontakt na rozdíl od stykačů, které mají 1 - 3 silové kontakty plus nějaký ten pomocný. Omlouvám se za výklad - jsem "silnoproudař" :-)) .
Takže je to prostě jednoduše něco přizpůsobený tomu že to dostane při rozpojení obvodu šlehu od indukčnosti neboli nějaké cívky...třeba v motoru (cívky "kopou" - magnetismus vytvořený průchodem proudu po odpojení napájení od cívky začne vytvářet proud dokud se nevyčerpá, jak na sviňu o daleko vyšším napětí než bylo napájecí - opaluje to kontakty). Jestli se pletu tak mě opravte.
Ono jde taky trošku o tom čemu kdo říká výkonové obvody. Pro mě jako elektronika je výkon 1W hodně velkej a pro nějakýho silnoprouďáka je to 1kW a víc :-) Takže klídek - relé je prostě kus "železa" a tranzistor je kus třeba křemíku.
No tranzistor to ano, ale my jaksi resime stykač, to je třeba ta rána, co je někde v paneláku slyšet, když se spustí časovač na osvětlení (samotný časovač by vyhořel, kdybys na nej pripojil vsechny svetla na chodbach, proto je tam este stykac)...
Tady asi zalezi na tom, jaky mate na mysli vykon. Z hlediska miniaturnich tranzistoru je prikon pumpy v kotli ustredniho topeni opravdu velky vykon. Tak nespinaji primo tu pumpu, ale (miniaturni) rele stylu rele LUN, co byvalo k mani za bolsevika. Stykac tam neni, byl by to nesmysl.