Fungovalo, taky ho Steve Jobs obslehl (korektne receno, "inspiroval se") a pouzil v Apple Lisa (ta byla vykonove nic moc, prave kvuli GUI) a potom to trosku orezali pro Macitnoshe.
Ale ja jsem nepsal o prvnim GUI jako takovem, ale o prvnim GUI pro osobni pocitace. Xerox to kupodivu nikdy nedotahl do komercniho uspechu.
Co se týče toho obšlehávání nápadů, patentů licencí a podobně, by mě moc moc zajímá jak to jako freelance open free vývojář řešit, těžko si někdo bude platit právní kancelář zavázanou mlčenlivostí aby ověřovala zda již jeho nápad nepoužívá firma XY nebo ho nemá patentovaný ocopyrighttovaný a kdoví co ještě.
Pro potřeby OSS by mohl existovat alespoň nějaký registr co už je jako "obsazený" a jestli to není už uvolněno zda to není věc ala "abaddon sw" atd., existuje něco takovýho ?
freelance open free developer to musi solvovat stejne jako freelance zamecnik pro svoje mechanicky solutiony. Zrovna tak musi kazdy businessman nesmi pouzit trademark bez licence jinak ho zajailujou atd.
No je, udělal sis dobře ale já pořát o žádným registru nevím, možná až linuxu vypláchne MS hubu pěstí neco bude založeno a my se o něčem takovém teprve pak (až bude pozdě) dočteme.
O tom solvování pochybuju, na to nikdo kromě velkých firem nemá, stojí to desetitisíce až statisíce a to jen při osamocených případech ne tak pro rozsáhlý projekt, možná proto je linux stále v prdeli, inovovalo by se ale lidi se bojí a právní profi službu jim nikdo jen tak nedaruje... tak svoje nápady uplatní u komerční firmy, typicky fachčící pro platformu WINDOWS, kruh se uzavírá.
Vsechny patenty, ochranne znamky, prumyslove vzory atd. ma v CR na starosti Urad prumysloveho vlastnictvi. Ten pochopitelne eviduje vsechny udaje. Ale pochybuju, ze nekomu, kdo se neorientuje v teto legislative, budou k necemu tyto databaze. Problem je totiz v tom, ze dneska ve skole zaklady prava moc neuci a temer vsichni kluci maji informace jen co si sami reknou mezi sebou a nebo prosakne v dost hroznem faktickem stavu v mediich (dluzno dodat - od podobne informovanych lidi)
Jiste, ze zjistit, zda muj vyrobek neobsahuje zakonem chranene casti (a nemusi se jednat zrovna o patent!), neco stoji. Ale i tak je to jen zlomek nakladu celeho vyvoje. A za reklamu das vetsinou take mnohonasobne vic.
Pokud vím, první GUI jako takové vymyslel Douglas Englebart a pro osobní počítač to opravdu nebylo. ;-) To až v PARCu se jim povedlo to všechno zmenšit. ;-)