Vlákno názorů k článku Jak si rychle a bezpečně ochránit paralelní port od JArda - Pár poznámek: a) některé porty se chovají jako klasické...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 7. 2009 1:59

    JArda (neregistrovaný)

    Pár poznámek:
    a) některé porty se chovají jako klasické TTL výstupy – tedy H = 3V při 3 mA, v L „požerou“ 16 mA. Proto je možné, že se dioda možná nerozsvítí – výstup portu ji nestačí vybudit. PC817 potřebuje pro diodu proud 5 mA při odporu 510 ohmů je to napětí na výstupu min 3,5 V – to každý port nedá.
    a) aby to nedělalo negaci netřeba na výstupy „věšet“ tranzistorová hnízda, stačí zapojit anody diod na +5V a katody na výstup portu. Pokud to chcete nechat zapojené jako autor a dodatečně negovat, tak tam raději dejte brouka s negátory
    c) tím „nenegujícím“ zapojením (anody na +5V a katody na port) lépe vybudíte optrony
    d) všechno na světě má své ale, tady taky: v dnešní době se na nových boardech začaly vyskytovat porty, co „dají“ 2,5 mA v L i H – ty už optron nevybudí ani náhodou. Tam nejdříve musíte dát nejdříve TTL hradla jako „zesilovače“ a pak teprve optrony…

  • 2. 7. 2009 17:24

    yokotashi (neregistrovaný)
    1. Vsechny porty mi to zatim vybudily … tomu PC817 typicky staci mene (az na jeden nb Pentium 133). Ale tim netvrdim, ze prasackost novych portu neroste.

    b,c) pokud je to port s pull-upy, tak rozhodne ano, to me nenapadlo zminit. Kdyz uz jsme u toho, tak bych rad upozornil, ze porty mohou mit ridici a datove signaly resene jinak.

    1. hradla, nebo tranzistory to resi. Nez jsem si precetl datasheet (tenkrat mi nefungoval nekolik dni internet – u UPC v Dejvicich nic neobvykleno), tak jsem je krmil asi 1.5–2mA a chodily. Byly to nejake nejlevnejsi optrony z GM. Ale samozrejme varuju – pokud nekdo chce delat neco, co je mimo hodnoty napsane v datasheetu, mel by to dukladne ozkouset, ze mu to bude chodit v celem rozsahu napajecich napeti, teplot a dalsich vlivu, kde to chce provozovat.
  • 2. 7. 2009 18:52

    JArda (neregistrovaný)

    ad d) Pozor na to, dnes koupíte optrony, co jsou citlivé jak prase, za půl roku zase jiné, které nesepnou a nesepnou. Prošly mě rukama tisíce optronů a každá várka se chovala jinak… Z toho plyne jediné poučení a důrazné varování: nikdy nepoužívejte součástky mimo oblast danou datasheetem! I když to důkladně odzkoušíte, zda to chodí v celém rozsahu napětí teplot a dalších vlivů (jak radí kolega výše), stále to odzkoušíte pouze pro jednu konkrétní sadu součástek. Až koupíte tu stejnou součástku příště, tak už nemusí být „tak dobrá“ a bude na hranici parametrů datasheetu a ono to nemusí fungovat „z nějakého podivného a nevysvětlitelného důvodu (vždyť to posledně fungovalo)“. Také se vám může uplatnit vliv tolerancí ostatních součástek (Murphy funguje vždycky): když uděláte prototyp, všechny tolerance součástek se uplatní v „dobrém“ směru – přístroj funguje. Až vyrobíte 50 ks přístroje načisto, všechny tolerance součástek se spiknou proti v Vám…

    A teď se vrátím k a). Píšete všechny porty mi vybudily … až na jeden NB… A to je ten problém: když to na jednom NB nefungovalo, tak už to nebyly všechny porty. A navíc, když se najde jeden nefungující port, kde berete jistotu, že se nenajde další „nefungující“ port?
    Ostatně mé zkušenosti s opravani těch NC strojů, které vyrábíme, jen potvrzují má slova o nebezpečnosti používání součástek mimo rozsah datasheetu. Často mi volají zákazníci, že museli vyměnit třeba 10 let starý počítač („nafouklé“ kondíky, odešel HDD a MB nový HDD tvrdošíjně odmítá atd.) a s novým počítačem stroj ani necukne. Pošlu jim hradlový „zesilovač portu“ (viz minulý díl) a stroj se naprosto v pohodě rozběhne…

  • 2. 7. 2009 21:08

    yokotashi (neregistrovaný)

    Myslim, ze zde se vyplati rozlisovat ruzne situace:

    1. delate-li neco jenom pro sebe v jednom, ci nekolika malo kusech a neplanujete-li to v budoucnosti vyrabet znovu (prvni varka by vam mela stacit), muzete si dovolit pouzit soucastky od kterych nemate datasheet, nebo mimo parametry datasheetu, pokud to dukladne otestujete
    2. delate-li neco, co ma provozovat kdokoliv jiny, budete to prodavat, nebo to planujete v budoucnu opakovat, NIKDY NEBUDTE MIMO PARAMETRY datasheetu.
    3. musite-li opravdu porusit pravidlo 2., protoze lepsi soucastky nejsou koupit (nebo tim usetrite takovou sumu, ze se vam s tim vyplati patlat a jeste k tomu aspon dvojnasobek (uzijete si i v budoucnu), kupte tecgh soucastek (z jedne varky) nejmene dvojnasobek, nez budete potrebovat a mejte pripravene zalozni (i kdyz drazsi) reseni.

    Ten notebook nenakrmil ani 74245 (funkcne ekvivalentni s hradlovym zesilovacem portu) …

  • 3. 7. 2009 9:13

    JArda (neregistrovaný)

    Ano, dobře jste to rozlišil:
    a) pokud dělám něco jen jednou, můžu v tom udělat jakoukoliv prasárnu, „ono to nějak dopadne“
    b) vyrábím-li něco opakovaně, musím se striktně držet datasheetu, „nebo se to časem vymstí“

    ale máme tu i za c) pokud píšu návod na výrobu pro druhé, měl bych se také držet datasheetu a neokecávat to „že i ty nejlevnější optrony z GM jsou citlivější, než udává datasheet“. Ne všichni si nakoupí součástky v GM. I v GM může mít přístí várka součástek jiné vlastnosti, ale stále budou splňovat DS…

  • 3. 7. 2009 14:34

    yokotashi (neregistrovaný)

    To jsem neokecaval. Poradi bylo: Paralel da 5mA a optron potrebuje 5mA → ne kazdy paralel da 5mA → ale me to chodilo … a nekterym optoclenum staci i mene, nez 5mA, takze asi proto.

    Pokud to nekomu nechodi, pripojil bych LED za hradlo, nebo do kolektoru NPN tranzistoru (4k7 z paralelu na bazi, emitor na zem, seriove s LED cca 470 ohm – podobne schema bude v pristim dile).

    Duvod, proc jsem do navodu dal LED na paralel proti zemi je ten, ze cloveku casto staci jen vystupy a pak nepotrebuje odnikud z pocitace vyvadet 5V. Vzdycky mi to chodilo (nepocitaje v to jednoho notebooka, ktery nezvladne nakrmit ani 74245, coz je zjevna prasarna vyrobce).

  • 2. 7. 2009 17:54

    Honza (neregistrovaný)

    Taky pozor na to, že čím menším proudem budím LED v optočlenu, tím menší přenosové rychlosti jsem schopen dosáhnout. Tato závislost je dost výrazná.

  • 4. 7. 2009 22:35

    PL (neregistrovaný)

    proud na vstupu PC817:

    PC817 ma CTR min 50%(pri 5mA, pri 3mA je to asi 0 10% min podle grafu)

    Pokud mam na vystupu pullup 3k3 na 5V a chci budit TTL vstup, potrebuju 0.8, takze 1.3mA. Pri 50%CTR pro nejhorsi pripad mi vychazi 2.6mA na vstupu. Navic muzu pouzit nejaky selektovany typ, ktery ma garantovane minimalni CTR.

    (a v pripade klasicke 7400 ignoruju vstupni proud v nule … pro HCT je max 1uA)