K té instalaci, z článku vyplývá, že chcete mít dual boot. Nevím, jak je to na Mageii (nezkoušel jsem) ale u většiny distribucí to je dneska docela problém. Bývaly časy, kdy to každý instalátor standardně nabízel, ale dneska je to často stěží dokumentované. Když jsem přešel na Fedoru Silverblue, narazil jsem na to a pak jsem usoudil, že mé potřeby ohledně Windows plně pokryje VM a dual bootu jsem se zbavil.
2. 7. 2021, 04:45 editováno autorem komentáře
Tak s tímhle od nějaké verze Grubu nemám problémy. I když na Mageie zdechla automatická aktualizace nastavení Grubu po instalaci nového kernelu, tak stačilo vždy prostě pustit "update-grub2" nebo tak něco. A i kdyby dualboot z Grubu nefungoval, tak ve chvílích, kdy potřebuju do W10, bootnu to přes nabídku BIOSu/UEFI základní desky.
Jsem zvědavý na autorovo hodnocení s odstupem měsíců. Sám openSuse používám (Leap) k plné spokojenosti, ale některé aplikace mají stále problém s Waylandem. Např. aby správně fungoval Skype musím být přihlášený v Xorg sezení, nebo aby se v doplňku Task list zobrazovali ikony charakteristické pro Write, Calc apod. (ne jen obecná informace, že se jedná o aplikaci LO) musím pracovat v Xorg. A ještě pár dalších aplikací mívá s Waylandem problém. To však vidím jako problém zmíněných aplikací - ne distribuce. Patentově zatížené formáty jsou v openSuse dlouhodobě problém, ale zase to elegantně řeší jejich Wiki, kde je vše detailně popsáno - uznávám pro BFU nad jeho síly, ale to je i instalace Win10. Zkuste si např. nainstalovat W10 jako druhý systém v dualbootu - mision impossible
Klidně hodnocení za půl roku sepíšu, pokud mezitím nesběhnu ze zvědavost zase jinam. Na Tumbleweed jsem opravdu před rokem+ jel víc než rok a bylo to celkem ok. Jo, teď koukám, že ty ikony u různých typů přípon z LO se opravdu nezobrazují, ale kakrblé, doteď jsem si toho nevšiml, ergo jsem to nepoužíval. Čili bude fajn, když (se) to vyřeší, ale nijak mě to netrápí. Skype? Na co?
S Waylandem je to složitější. Z útržků na internetu jsem pochopil, že bezpečnostní politika Waylandu neumožňuje, aby jedna aplikace mohla získávat informace z oken jiných aplikací. S tímhle mají problém programy, co dělají screenshot obrazovky nebo její sdílení (Zoom). Klasické X tuhle bezpečnostní politiku neměly. Systémově se to řeší třeba přes PipeWire (multimediální prostředí v Linuxu). Jenže PipeWire se divoce vyvíjí, a tak pro korporátní vývojáře Zoomu dosud nebyl zajímavý. Podivné je, že tyhle celkem zásadní informace musí člověk shánět po útržcích na internetu. Napřed něco naprogramovat, a pak řešit bezpečnostní politiku, mi nepřijde jako moudré řešení.
Na internetu jsou kromě hlášek, že PipeWire funguje bez problémů, i hlášky, že audio část produkuje praskání (třeba oproti PulseAudio), že zařízení nejsou spolehlivě detekována atd. Jedna věc je stabilita API, druhá věc je bezproblémová funkčnost. Nemám nic proti tomu, aby Zoom vydal verzi pro Wayland. Od Zoomu ale BFU očekávají, že bude fungovat bez problémů.
Electron podporuje Ozone/Wayland od v12.0.0 (a taký vscode ho používa od 1.56). Sú tam ešte nejaké problémy typu "KWin vykresluje server-side dekorácie aj keď nemá", ale stavať sa na tom dá.
Ale inak súhlasím, treba kričať na výrobcov sw. Keď sa objaví nejaká nová blbosť v macos, tak sa idú pretrhnúť, aby userom ukázali, že to podporujú. Keď ide o linux, tak tam na to kašlú celé roky.
Škoda, že se někdy během kroků – přidání repozitáře Pacman – instalace MPV / VLC – následných konfigurací – systém nezeptá, zdali uživatel nechce přepnout výchozí repozitáře na tyto, které obsahují i sw-patentově chráněné formáty videa atd.
Ten stav, jak to je, je AFAIK maximum, co byli právníci ochotni posvětit jako bezpečné. Jinak openSUSE používá docela zajímavý trik, kdy je mpv, ale i další software dynamicky linkovaný proti distribuční verzi ffmpeg, která je vykuchaná tak, aby nepodporovala žádný patentově problematický codec, ale stačí ji nahradit kompatibiliní plnohodnotnou verzí (plus x264, x265 apod.) např. z Pacmana a všechno bude fungovat, není potřeba vyměnit všechny aplikace pracující s videem.
Bohužel se ale nedávno ukázalo, že upstream ffmpeg občas provádí nekompatibilní změny API při zachování major verze (a tedy i soname), takže openSUSE balíčky ffmpeg teď do soname zahrnují i minor verzi a je tudíž těžší trefit se s tou plnohodnotnou náhradou do správného soname.
Nešlo by s tím něco, kluci v Brně, udělat?
My bychom s tím i něco udělali, ale ty Poděbrady tam prostě máme. ;-)
Gedit neznám, obecně ani moc Gnome, měl jsem vždy jen KDE, dokud mně neovládl Apple :), i když s Gnome jsem do styku přišel.
Na Vim nedám dopustit, je to asi nejlepší editor všech dob, ale chápu, že klávesové zkratky, jejich množství může být pro hodně lidi velký problém. Na druhou stranu, pokud někdo používá nano a je spokojen, proč ne, je to jeho volba
BTW: pokud by nekdo mel stejnou otazku pro Xfce, tak pomuze thunar-shares-plugin
To záleží na distribuci, jak co připraví. Nějakou dobu jsem v Manjaru a zde to funguje bez jakékoliv editace konfiguráků (manjaro-settings-samba), jen se to nakliká. Pokud si to dobře pamatuji, Mandrake-like distra měla také GUI nástroj (drakconf modul sambashare?) a openSUSE má v Yastu pro Sambu modul také. Ač openSUSE již nějakou dobu nepoužívám, Yast je bezkonkurenční nástroj pro nastavení systému - když už je řeč o této distribuci.
A teď ještě přechod na Arch Linux. Jedinou nevýhodou je menší počet balíků v repozitářích, to ale řeší povětšinou AUR. I když také není vždy samo spásný, obvykle to končí opravováním rozbitých PKGBUILDů, nebo potupným stažením Appimage. Jeho největší výhodou je absence komplexního instalátoru, i když jsou zde stále pokusy ho vytvořit, druhou neméně podstatnou výhodou je minimální instalace by design – žádná edice K/G/X Arch, a samozřejmě dokonalý, bleskurychlý a celkem triviální balíčkovací systém, no a samozřejmě velmi čerstvé verze software.
Můžete namítat, že jsem zaujatý a máte pravdu. Ovšem zajímal by mě pohled pana Ježka na tuhle distribuci, po tom co ji bude alespoň pár týdnů používat.
Intel má stabilně mizerné linuxové "ovladače" pro své grafiky. V posledních letech se to trochu zlepšilo, včetně VAAPI, ale zázrak to není dodnes. Mohu ti potvrdit, že se kombinace Gnome 40, wayland a grafika Intel rozsype poměrně záhy i na jednom monitoru - včera to zkoušel kolega a lítaly lehké děvy proklatě nízko.