Tak tohle je naprosto klasický problém, a i popis toho, jak přemýšlel HW inženýr poměrně sedí. Od jisté doby přidávám do obvodového návrhu dva obyčejné tranzistory, a za pár korun se tím vytvoří pořádný generátor na bázi lavinového průrazu. Místa na PCB to v SMD moc nezabere, a ušetří to značné problémy s generováním náhodných čísel. Při čtení poznámky o warningu ohledně asynchronní logiky mi to připomělo stejný warning, který na mě ohledně asynchronní logiky vyhodilo ISE při pokusu implementovat vícero LFSR na generování náhody uvnitř do FPGA. Jo, a opravdu to moc dobře nefungovalo, a ovlivňovalo vedle položené obvody. Ani když jsem to posunul floorplanem kousek vedle to nebylo úplně ideální.
Daj si najst napriklad generator bieleho sumu.
Inak existuju aj specialne sumove diody (Vyber toho najhorsievo diodoveho odpadu)
dobre su napriklad Ruske usmernovacky.
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0umov%C3%BD_gener%C3%A1tor Tie schemicky co tam su staci doplnit niecim co z toho spravy LVTTL vystup.
Schéma s "jenom dvěma SMD tranzistory" by mě taky zajímalo, takhle zběžně jsem našel akorát zapojení, co potřebují 18V napájení, což věci trochu komplikuje:
http://robseward.com/itp/adv_tech/random_generator/diagram.gif
Ano, je to tento typ zapojení. Je pravda, že potřebuje trochu větší napětí, což je jasné z principu funkce. Pro praktické provedení se někde vhodné napětí "ukradne" od měničů pulsních zdrojů nebo měničů I/O obvodů, jako právě v případě na obrázku, kde se vhodně využívá zdroj od MAX232. Pokud takové napájení k dispozici není, zbytečně by to prodražovalo desku a použije se jiné řešení (šum přechodu diody, nebo cokoliv od A/D převodů - mikrofon, vzorkování basebandu atd., nebo i jenom úrovně signálů z RF modulů pro dodání alespoň nějaké entropie).
Konkrétní řešení mívá konkrétní možnosti - používám většinou tohle, protože potřebné napětí vždy z nějakého pulsního zdroje lze odvodit.
Zajímavé.
Mohl by někdo říct jestli by to prošlo v "čistě digitálním" dizajnu?
Narážím na příhodu, kterou taky napsal Marsh - nějaký výrobce PCI karet musel kvůli ISO auditu dokonca zamknout multimetr do skříně, protože neměl nálepku od kalibrace: http://lists.randombit.net/pipermail/cryptography/2012-February/002446.html
Dále například u některých Cisco/Linksys routerů jsem si všimnul, že pravidelně re-generují certifikát (a myslím i klíče). Pak už je entropie víc (pokud si to ukladají kdesi do NVRAM). To je takové čistě SW řešení, které vypadá, že funguje - nepovedlo se mi je faktorizovat. Nevím zda je to záměrná featura (někdo na tu entropii myslel) nebo důsledek bugu (což by bylo o to vtipnější).
Dnes vyšla vynikající studie sumarizující různé crypto a bezpečnostní protokoly - http://ritter.vg/p/2012-TLS-Survey.pdf (IETF and the future of security protocols - Black Hat EU).
To je otázka, co si má člověk představit pod čistě digitálním designem. V odkazované diskusi je zmíněna jakási karta do serveru, zamknutý multimetr a rčení, že vlastně při digitálním návrhu člověk nepřijde do kontaktu s analogem.
To je podle mě blbost jak vrata.
I když budu dělat kartu do PCIe, stejně budu muset na té kartě mít minimálně jeden až dva zdroje pro různá napětí Vcore použitých součástek (1.2V, 1.8V, 2.5V atd., která nejsou dostupná na PCIe fingeru). Už v tomhle momentě tam nemám žádný digitál, ale potřebuju minimálně multimetr, abych si ověřil že ty zdroje fungují správně. Vždycky bude i při použití jen čisté logiky přítomno dost signálů analogové povahy a jiných napěťových úrovní.
> To je otázka, co si má člověk představit pod čistě digitálním designem.
To právě taky nevím, ale tipoval bych že to bude mít něco s nějakými "design guidelines". Do procesů s vývojem HW v "industriální škále" moc nevidím. Něco jsem pochytil při programování nástrojů které se na to používají (překladače HDL jazyků a nějaké simulátory; ale nejvyšší level bylo když jsem zpětně psal nějaké VHDL kusy, co šéf běžně před releasem zapomínal "add-nout" do repozitáře ;-) takže pořád daleko od "HW inženýra").
Nějak si matně pamatuji, že se podle toho třeba lišily různé dialekty Verilogu (Verilog-A/D/AMS).
Pokial bopuzijes "lepsie" suciastky da sa to riesit aj z mensim napetim.
1.) Ak pouzijes komparator namiesto tej baterie inventorou. Moze byt napajanie sumoveho clanku nizsie (Tu je to z dovodu vysokeho rozkmytu. Ktory musi byt vyssi ako je sirka pasma neurcitosti http://www.interfacebus.com/voltage_LV_threshold.html)
2.) Pouzijes vyssie zosilnenie.