Největší distrubuce s podporou jsou třeba Redhat, SUSE, Oracle Linux. Mezi outsidery jsou třeba Ubuntu, CoreOS a mnoho dalších. Poté lze si koupit support od třetí strany (často třeba dodavatel) nebo zabrousit k menším distribucím, s tím ale nemám moc zkušenost. Poté se s určitou nejistotou lze spolehnout na velké, stabilní distribuce typu Debian, které mají dobré financování a aktualizace vydávají.
Cena licencí není v rozpočtech tou největší položkou, cena práce je násobně vyšší. Řada zařízení se z hlediska podmínek ve smlouvách, zákonech nebo dotacích či grantech (nově třeba i GDPR, ano řada firem se už připravuje) nemůže provozovat na systémech bez supportu (u Windows XP je licenčně problematický support od třetí strany).
O internet vůbec nejde, stačí, když takové zařízení je připojené do lokální sítě, ochránit interní síť není vůbec levná záležitost a nikdy to není 100%, bezpečné už musí být samo zařízení. Někdy ten důvod přechodu může být i přímo finanční, pokud dané zařízení začne mít nějaké problémy a musím každý týden volat někoho na opravu, přechod na cokoliv jiného může být levnější a je jedno jestli to je Linux nebo Win 10.